Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Specialitete shqiptare nga Kosova

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Sep 20, 2007 6:06 pm

CORBE DIBRE -
Se pari marim koci te lopes dhe i zime mire mire,mandje i hjekim ato dhe e kullojme langune,mandej ne lange fusim kryp,vegete dhe melmes te ndryshme simbas deshires,i fusim oriz nja 2 ose tre gota dhe nje koke qep te qeruar por e shtim krejte jo te grimcume,dhe e lam mu zi dri sa te mtrashet orizi e mandej e hjekim qepen dhe ne fund i shtim te lyen dhe limontose simbase deshires,ne te serviruar ne pajte munde te vendose biber te zi dhe pak magdonose
JU BEFT MIRE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Sep 25, 2007 10:51 pm

BAKLLAV
Se pari marim 3 veze dhe 5luge sheqer perzihen dhe ju shtohen 3lug miell e 6lug arra te bluara dhe pak peciv dhe mandej ky brum piqet.
-Marim 1kg peta te bakllaves: i rendisim 8kore nje nga nje duke i sterpikur secilen me margain nga pak,{1/2 margarin te shkrire}
pas kesaj ja qet brumin e pejkur me pare,pasaj perseri renditim 8kore nje nga nje duke i sterpikur me margarin.E mandej ja qesim fillin te cilin e pergatisim ne kete meyre:250gr arra te grimcuara,3-4lug qumeshet,3-4lug sheqer mandej korren e dy limonave e bejme rendedhe 1veze te cilat i perziejm-ffillin e pergatitur ja qesim permbi kore,pastaj permbi kete i qesim perseri 8oere bakllav duke e sterpikur secilen me margarin,e ne fund e presim ne katrore dhe i ja qesim margarinin e shkrire qe ka mbetur dhe epjekim ngadal ngadal nje ore.SHERBETI:1kg sheqer,1l uje,2qese vanili,1lmon rende te bere koren.Por kujdes duhet bakllava e nxhte te jet dhe sherbetin e nxeht ja qet.
JU BEFT MIR
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Sep 25, 2007 11:16 pm

Embėlsir
-6 veze
-6lug sheqer
-8lug miell
-2lug griz
-pk peciv(nj lug te vogel)
SHERBETI
-1L QUMESHT
Se pari vezet dhe sheqeri perzihen mire me mikser,mandej ja qesim miellin,grizin dhe pecivon dhe ne fund perseri masen e perzim me mikser dhe kjo piqet.
NE nderkohe qumshtin e vlojme dhe e lem qe te ftohet.
MBASI TE PIQET MABELSIRA E NZJERIM DHE E PRESIM NE KATROR DHE PERMBI JA QESIM SHERBETIN {QUMSHTIN }E FTOHT.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Oct 02, 2007 6:23 pm

Sarmet:
Ju lutem me trego dikush se si i pergadisni?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:02 pm

Leu_uk pershendetje njeherit,sarmat mundesh ti beshe me gjethe rrushi ose gjethe lakre mavret nga deshira se si i don,dhe ate ne dy menyra:

-500gr mish te bluar
-100gr oriz ose (dy gota uji oris)
-1 qep
- kryp.veget,biber te kuq,biber te zi dhe melemsa te ndryshme simbas deshires se cka doni.
Ne nje tenxhere se pari e nxehim vajin dhe ja qet qepen e fergon deri sa te zbutet pak te mer ngjyre kafe(por pak jo me djeg),mandej e fusim mishin e bluar e frgon nja 5min,nderko e lan mir e mir orizin dhe e fut ne tenxhere me melmesat tjera,te gjitha se bashku i len nja 10min te fergohen mire e mire.Mandej e mer gjethin e rrushit ose te lakres mavresisht cka keni pse momentin dhe i mbeshtjellni,ku sarmat mund ti rrenditim ne tepsei dhe ju vehte pak uje ne fure shtihen mu pjek 20ose 25min.Ose i rrenditinm ne tenxhere e i fusim nje ose dy gota uje(mavret nga deshira sa duam te jet e lengshme gjella) dhe i lam te xihen 20ose25min.
Lra shpresoj se do ti pergatisish shum me mire se une.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:11 pm

Dibrane na ftoni edhe ti edhe Lea ne ju tregojm cilla i ben me mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:16 pm

Kush na thote si gatuhet Bureku..?

nga brumi deri ne perfundim ne tavolin..

flm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Wed Oct 17, 2007 8:31 pm

Byrek me mish :
Pėrgatisim nė fillim brumin duke pėrzier miellin me kripėn dhe ujin
(fillojmė me ½ gote ujė). Pasi tė kemi rrahur brumin derisa tė bėhet
elastik e ndajmė nė topa tė vogla sa njė mandarinė. I lemė tė pushojnė
duke i mbuluar me njė pecetė dhe vendosim vajin tė nxehet nė njė
tigan, i shtojmė qepėt e grira dhe mishin e grirė. Pasi mishi tė ketė
ndryshuar ngyrė dhe qepėt tė jenė zbutur i shtojmė domatet e grira.
I hedhim kripė dhe piper dhe i lemė mėnjanė. Fillojmė tė hapim topat e
brumit: duke vendosur nė fillim pak niseshte poshtė dhe pak sipėr dhe i
hapim me ndihmėn e njė okklai derisa peta tė bėhet shumė e hollė,
gati trasparente. Peta duhet tė jetė 2-3 cm mė e madhe se tepsia.
E lyejmė tespinė me pak vaj dhe shtrojmė sipėr petėn. Tė njėjtėn gjė e
bėjmė edhe me 4-5 topat e tjerė tė brumit. Pasi tė kemi shtruar edhe
petėn e 5 ose tė 6 i hedhim gjysmėn e kompostos, mund ti hedhim
gjithė komposton, por nė kėtė rast duhet tė hapim gjysmėn e petave.
Pasi tė kemi mbaruar mbyllim bordet dhe hedhim vaj dhe pak gjalp
mbi sipėrfaqen e byrekut. E vendosim tepsinė tė piqet nė furrė nė
temperaturėn 220°C.

Pėrberja
1 kg miell i bardhė, ½ kg mish i grirė, 200 gr domate, 200 gr qepė,
vaj, kripė, niseshte, 30 – 40 gr gjalp, piper i zi.

Beton ta gjeta te gatshem se sdi me bo veq me honger
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 12:49 am

Riki me gjithe qejf ju kisha thirur gjithe stafin jeni te mirseardhur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 12:59 am

QOFTE ME KUNGULL TE BARDH
-1 kungull te bardh
-1 karrot
-1 tub magdanoz
-3 qep
-3 lug miell
-2ose 3 vez
-kryp,e sod bikarbone (nje lug te cait)
Se pari kungullin e cerojme dhe e presim imet si karroten e magdanozin,ku te gjithe masen e perziejm mire e mire,ne derkohe ne nje tenxhere me te fell e nxejme vojin mire,pastaj nga masa e mer me lug-lug i cet ne vaj ato fryhen dhe i kthen permys deri sa te pezhiten mire.mos pritoni porvoni beni te shishme jan majft.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:10 am

Embelsir me keksa
-500gr keksa
-1lt qumesht
-5 te kuqe te veze
-5 lug nisheste ose gustin
-1 puding vanill
-3 ose 5lug sheqer(mvares sa doni tju behet e ambel embelsira)

Ne nje liter qumsht i qesim vezet,nishesten,pudingun,sheqerin dhe te gjitha i ziejm si puding deri sa te trashet filli.
Mandej ne nje tepsi rendisim ne rend piskota nje rend nga filli i pergatitur dhe ne fund me shllag bejme,per dekorim munde dhe cokollad te grimcuar e zhele bombone te vendohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:04 pm

uuuuuuuuuhu,dibrane te lumbshin duart,jam ne pune dhe se qe mu shtua apetiti,specialitet qe tebene per te e deshiruar,ta marrim se eshijuam,por mundesisht shkruani keto specialitete sa me shume,ndoshta marrim ndonje kopje prej tyre

pershendetje,dhe gjithe te mirat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 1:07 pm

dibranja shkruajti:
Riki me gjithe qejf ju kisha thirur gjithe stafin jeni te mirseardhur

Faleminderit Dibrane me shum ka vlere fjala se ushqimi faleminderit per ftesen dhe ju jeni te mireseardhur kur te doni me gjith qeif ju presim mos disha me pregadit buke kryp e zemer kemi kaloni mire ju pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sy kaltri
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Numri i postimeve : 1972
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Oct 18, 2007 10:52 pm

Tradita e Shqipėtarit Pasuli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 19, 2007 11:23 pm

Byrek me domate dhe salmon
Pėrbėrėsit pėr katėr persona:

200 gr brum
500 gr domate tė prera
120 gr salmon me vaj
njė tufė majdanozi
pak kripė
Koha 30 min

Pėrgatitja: Lajini domatet dhe pritni nė feta pėr sė gjati, duke hequr pjesėt e panevojshme. Kriposini lehtė dhe vendosini nė njė kullesė pėr tė humbur ujin. Hapeni brumin nė njė tavė furre tė mbuluar me letėr zjarrduruese. Shponi pjesėn e poshtme me pirun dhe vendoseni nė frigorifer pėr 30 minuta. Mbulojeni pastaj me domate duke lėnė anėve njė bordurė prej 1,5 cm. Transferojeni nė furrė tė nxehur mė parė me temperaturė 220 gradė dhe lėreni vetėm pėr 10minuta. Ulni temperaturėn nė 200 gradė dhe vazhdoni ta piqni pėr 20 minuta tė tjera, derisa brumi tė vijė mirė dhe domatet tė jenė pjekur. Nxirreni nga furra dhe vendosni nė qendėr filetot e salmonit. Mbuloni sipėrfaqen me fletėt e borzilokut dhe majdanozit dhe lėreni tė ftohet para se ta shėrbeni.
Edituar pėr herė tė fundit nga nė Tue Nov 06, 2007 2:48 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Sun Oct 21, 2007 11:45 pm

RROLLAT ME MISH
-500kg mish te bluar
-4veze te ziera
-keryp,biber te zi,biber te kuq pak,veget,dhe mavret nga shija kush on dhe melmesa tjera.
Se pari mishin se bashku me melmesat tjera i perziejm mire e mire, mandej marin foli dhe e lyejm me vaj pak dhe mishin e hapim ne katror dhe pereth vendosim vezet e ziera dhe e rrotullojm si rrollat,e me folin e mbeshtjellim mir,mandej e vendosim ne tepsi dhe e pjekim ngadal nje ore,me kete rrollat si apertiv shkon orriz i zier ose kmpira te zim,ju beft mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 26, 2007 2:04 am

Byrek me Spinaq

Pėr 4-5 persona duhen: Miell 3 gota uji, uje 300 gram, spinaq 1 kg, vezė 1 kokėrr (sipas dėshirės), djathė 100 gram, vaj 1/2 filxhan caji, kripė, piper.

Nė tavolinė ose tepsi hidhet miell, nė mes hapet gropė ku hidhet ujė me pak kripė. Pėr 1 kg miell merret 550-600 gram ujė, megjthėse kjo varet nga lagėshtia e miellit. Duke e pėrzier nga mesi, zihet njė brumė i fortė i cili punohet pėr 10 minuta, ndahet nė kuleēė, mbulohet me picetė tė lagur dhe lihen pėr 20-30 minuta qė tė fitojė elasticitet. Nga ēdo kulaē bėhen petė tė vogla, secila prej tyre spėrkatet me niseshte dhe vendosen 3-4 copė mbi njėra tjetrėn, pastaj hapen petėt e zakonshme. Spinaqi pėr mbushje pastrohet, lahet dhe pėrvėlohet pėr 2-3 minuta nė ujė tė vluar e kripė, kullohet duke e shtrydhur, pritet dhe pėrzihet me djathė tė thėrmuar e vezė, shtohet kripė, piper dhe shtrohet nė petė. Nė tepsi tė lyer me yndyrė shtrohet gjysma tjetėr e petėve, duke i spėrkatur secilėn me yndyrė, mbi to shtohet mbushja e pėrgatitur dhe mbulohet me pjesėn tjetėr tė petėve tė spėrkatura me yndyrė. Anėt mbėshtillen nga brenda. Byreku spėrkatet me yndyrė dhe piqet. Keshillohet nje temperature mesatare,jo teper e larte.Ju beft mir...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Fri Oct 26, 2007 2:06 am

Torte me banane

E nevojshme:
-3 banane
-300 gr biskvita
-3 qese puding cokollade
-250 gr sheqer
-1 liter qumesht
-200 ml hopla (whipped cream=shllag)

Pregatitja:

Ne tenxhere e fusim gati gjithe qumeshtin. Pastaj tenxheren e fusim ne zjarr.
E vendosim sheqerin dhe e perziejme mire. Ne qumeshtin e ngelur ne menzure e shtojme pudingun. E perziejme mire dhe kete dhe pastaj produktin nga kjo perzierje ia shtojme ne qumeshtin e nxehur ne tenxhere.
Duke vazhduar se perzieri e vlojme ne zjarr perderisa pudingu te kete fituar viskozitetin e duhur dhe pasi te kemi mbaruar e nxjerrim tenxheren dhe e lejme dikund ne tavoline. Nje pjese te pudingut e fusim ne nje tas me te vogel.

Ne nje tas me te gjere i thejme biskvitet dhe i shtojme pudingun e tenxheres.
E perziejme me luge te drurit. Bananet i presim ne te katertat e gjatesise dhe pastaj ne pjese te vogla i shtojme ne tas. Pastaj e perziejme qe serish te bashkangjitet produkti. Masen e vendosim ne pjate dhe e formojme nje rollat.
Rollatin e lyejme me pudingun qe kishte ngelur tek tasi me i vogel.

Ne nje tas per perzierje e fusim hoplen (kremin). E perziejme me mikser kremin perderisa e fiton masen qe duhet. Me kremin e lyejme te gjithe kasato torten prej bananesh. Mbi torten e presim me cope te holla cokolladet. Me thike torten e presim ne kocka katrores. Secilen pjese e vendosim ne pjata
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 1:33 am

Musak me patate

Pėr 4-5 persona duhen:
Patate 1 kg, qepė 5-6 kokrra mesatare, yndyrė 3-4 filxhane kafeje, domate 4-5 kokrra ose 1 lugė gjelle salce, kripė, piper, dafinė.
Pėr salcėn e bardhė duhen:
Gjalpė 1 lugė gjelle, miell 1 lugė gjelle, qumėsht 1 gote caji, vezė 1 kokėrr, kackavall ose djathė tė thėrmuar njė lugė gjelle.

Patatet me madhėsi mesatare qėrohen, lahen dhe priten nė feta tė rrumbullakta, me trashėsi 5-7 mm. Patatet skuqen derisa tė krijohet njė kore e lehtė. Qepa e prerė nė formė gjysmėrrethi skuqet me yndyrė nė zjarr tė javashėm nė menyrė qė tė mos digjet, por tė zbutet. Kėtu hidhen domate tė qėruara nė copa kubike, pak salcė, vazhdon kaurdisja edhe pak, shtohet kripė, piper flete dafine. Nė tavėn e lyer me yndyrė shtrohet njė shtresė patatesh tė skuqura, mbi to gjysma e qepės, pėrsėri njė shtresė tjetėr patatesh dhe pastaj pjesa tjetėr e qepės. Mbi kėto prapė shtrohet njė pjesė patatesh. Nė njė enė kaurdiset miell mė pak gjalpė, shuhet me gjumėsht, pėrzihet mirė derisa tė marrė valė, hidhet kripė dhe lihet masa tė trashet. Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe pėrzihet me vezė. Salca e pėrgatitur hidhet mbi musakanė, spėrkatet me gjalpė dhe djathė kackavall. Tava vihet nė furrė pėr tu pjekur pėr 30 minuta.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 6:15 am

SUPE - PATATE +PRAS(Presh)

2-Kokrra qepė 5cm diametri afėrsisht
-patate sa tė dojė zemra
-pras sa t'ju dojė e bardha zemėr "sa mė i madh aq mė i mirė"
-Erza , sa mė shumė, aq mė mirė
-piper
-krype sipas veshkės,

2- Kokrra qepė me diametėr 5 cm qėrohen priten hollė edhe hidhen ne njė enė ( si t'ua dojė zemra juve,) edhe fėrgohen me gjalp, pėr nja 3 min sa tė zbuten qepėt edhe ti vijė era pak si qepė tė fėrgume...Hidhen sa erza po pate mirė do tė bosh ..
Meren patatet edhe qerohen, priten nė pjesė kubikė sa mė tė vogla aq mė mirė,
Meren Prasi mirė ėshtė tė kesh tė njėjtėn sasi me patatet edhe pastrohen priten nė fije fije sa tė kesh ti mundėsi
Hidhen pastaj Patate bashkė me Prasin tek qepėt edhe ashtu fėrgohen pak me njėra tjetrėn,,, merren edhe 2 thelbinj hėdhe edhe bėhen thėrrime edhe hidhen nė tė njejtėn vend edhe ashtu zihen,, vallai unė se kam mat sa kohė duhet me u zi , por ti shikoji herė pas here...
Pasi janė zire pak edhe e shikon se patatet janė zire merr nuk e di se si e quani ju ate,,, por ėshtė FOOD PROCESOR,, ose ėshtė diēka qė e gjatė qė gri e bėnė thėrrime edhe e bėnė kėshtu deri sa tė bėhet njė masl viskose,,,
Tani pėr qejfin tėnd i hedhim pak PIPER,, sipėr , ose pėrsėri ndonjė erze, ,,,
Merre me garuzhdė edhe mbushe tasin mirė... hudhi pak nė mes pak gjalp , mund ta hash edhe mė limon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Tue Nov 06, 2007 6:26 am

Tullumba

Pėr 25 copė duhen:
Pėr brumin:
Miell 1 gotė, vaj ose gjalpė 2-3 lugė gjelle, vezė 3-4 kokrra, pak krypė e sheqer, ujė treēerek gote.
Pėr shurupin:
Sheqer 2 gota, ujė 2 gota, vaj pėr skuqje.

Brumi pėr tullumba pėrgatitet duke zier nė uje miell sė bashku me gjalpė ose yndyrė tjetėr dhe pas zierjes ky brumė pėrzihet me sasi tė madhe vezėsh, Pėr ti dhėnė formėn tullumbave pėrdoret njė vegėl e dhėmbėzuar. Forma mbushet me brumė dhe vihen tė piqen nga tė dyja anėt nė zjarr tė nxehtė. Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen nė shėrbet tė ftohtė ku mbahen 1-2 ninuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen nė pjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Mon Nov 19, 2007 11:29 pm

Gurabia me kokos dhe mak
Pėrbėrėsit:
- 2 kokrra vezė,
- 2 filxhanė vaj,
- 2 filxhanė sheqer,
- 1 pluhur paste (pecivė),
- 1 sheqer vanilje,
- 1 qese kokos pluhur,
- 3 lugė tė mesme mak,
- miell derisa tė trashet brumi.

Pėrgatitja:
Marrim njė enė dhe i vendosim vezėt dhe sheqerin, i tundim mirė. Pasit'i tundim mirė, ia shtojmė me kujdes pecivėn, pastaj sheqerin evaniljes, vazhdimisht duke i tundur, pastaj vajin, kokosin dhe makunnė fund dhe prapė i tundim mirė. Nė fund, pasi t'i kemi tundur mirė,fillojmė me kujdes t'ia shtojmė miellin nė fund po duke e pėrzier mekujdes.Pasi ta fitojmė brumin, e shtrijmė dhe i bėjmė nė formė tė dekorimevenėse kemi e nėse nuk kemi atėherė me gotė ēaji i presim nė formė tėrrumbullakėt dhe menjėherė i futim nė furrė pėr pjekje.Shėrbehen pasi tė ftohen me ēaj ose kafe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 5:58 pm

Qofte tė fėrguara
Pėr 4-5 persona duhen:

Mish 1 filxhan ēaji, qepė 2 kokrra, bukė 75 g. (2 feta), vezė 1 kokėrr, kripė, piper, majdanoz, miell 2 lugė gjelle, vaj 4-5 lugė, perime sipas dėshirės.
Qoftet pėrgatiten zakonisht me mish lope; nė kėtė rast ato dalin mė tė buta dhe mė tė shijshme.
Mishi pritet nė copa tė vogla dhe grihet nė makinė sė bashku me qepėn dhe hudhrat. Nė masėn e mishit hidhet vezė, kripė, piper i zi, majdanoz dhe bukė bajate e zbutur me qumėsht ose ujė (bukė merret te 25% nga pesha e mishit). Masa pėrzihet mirė dhe ndahet nė qofte; ēdo qofteje i jepet forma e rrumbullakėt ose ovale, pastaj kalohen nė miell dhe skuqen nė tigan me yndyrė nga tė dyja anėt. Duhet pasur parasysh se qofteve gjatė fėrgimit nuk u duhet hedhur shumė yndyrė.
Shoqėrohen me patate tė skuqura, pure patate, perime tė tjera tė ziera ose tė skuqura, pilaf, makarona etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:02 pm

Sallate me patate -

Per kete sallate na duhen:patate te ziera.veze te ziera dhe qepe.Mbasi i ziejm pataet i grimcojme ne form katrori,mandej vezet ne te njten meyre i grimcojme dhe qepen i perziejm mir dhe ju fusim,ufull,vaj,kryp,e biber te zi e simbas deshires dhe vegete.( masa seshte e caktuar sa doni mund te beni)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   Thu Dec 13, 2007 6:08 pm

Sallat me mish pule

-Mish pule te zeim 300gr ose me shum
-Plavllak dy
-Kastraveca turshi te vogla 5 ose 6cop
-Kepurdha 150gr
-Kryp.biber te zi,veget

Se pati mishin e pules e ziejm dhe e coptojme dhe fusim ne nje te madhe,mandej ne te vendosim pavllaken,kastravecat(te grimcuara imet),kepurdhat,kryp.biber te zi.veget,ju preferoj te pervoni kete sallat eshte e lehte per te pergatitur dhe e shishme per te ngerene,ju beft mire.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Specialitete shqiptare nga Kosova   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Specialitete shqiptare nga Kosova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Kuzhina-
Kėrce tek: