Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!..." apel qytetar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!..." apel qytetar Empty
MesazhTitulli: "A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!..." apel qytetar   "A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!..." apel qytetar EmptySat Dec 30, 2017 1:57 am

Apel qytetar

A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!...

A mund tė lėmė tė na vdesė historia dhe dėshmitarėt okularė tė kėsaj historie?
Kush ėshtė i interesuar tė “vdesin” kėto vepra arti, kėto dėshmi tė spikatura, tė cilat tregojnė aftėsinė ndėrtuese mjeshtėrore tė shqiptarit, tė zagoritit?!
Gjendje kritike e Urės sė Hoshtevė – Lliarit …
Ajo i ka rezistuar kohėve, indonatave, kushteve tė ashpra klimatike, procesit malformuese tė tokės. Ajo ėshtė njė urė dyshekullore, e cila ka hyrė nė shekullin e saj tė tretė dhe ėshtė urė e ndėrtuar me njė veēanėsi arkitekturore pėr ta pasur zili nga mjeshtra tė mėdhenj.
Eh, kjo urė e heroikės , e qėndresės, urė duruese furtunash, e cila i ka shėrbyer jo vetėm zagoritėve , por Botės !
Pse hesht Ministria e Kulturės ?
Pse hesht Instituti i Monumenteve tė Kulturės?
Pse hesht Bashkia e Libohovės?
Pse hesht Prefektura, Kėshilli i Qarkut Gjirokastėr ?
Dilni nga heshtja institucione qė ura tė mos “vdesė”
Pse nuk mbrohet vlera dhe dėshmia historike?
Duhet tė ngrihemi tė gjithė nė kėmbė tė mos na bier Ura, sa nuk ėshtė vonė,tė presim urėn tė shkallmohet .
Tunduni dhe shkunduni , gjeni fondin .
E meriton njė urė e tillė, e cila ėshtė nė “koma” tė dalė nga reaminacioni.
Ajo kėrkon ndėrhyrje tė shpejtė nga pushteti vendor dhe qendror. Administratorin e Njėsisė administrative tė Zagorisė si e zė gjumi?
Krahas tė gjitha tė tjerave ura ėshtė dhe njė vlerė e gjallė e pasurisė turistike tė trevės sonė inteligjente.
Mos u merrni me llafe dhe konstatime , tė pėrveshim tė gjithė mėngėt dhe ne zagoritėt tė bėjmė njė aksion dhe tė mbledhim njė fond pėr tė shpėtuar nga “vdekja” URĖN…
Ėshtė njė obligim i madh yni.
Kemi aq forca sa tė krijojmė njė fond pėr tė shpėtuar Urėn…

Ilustrim
Ndėrtimet e Ali Pashė Tepelenės
U bėnė pėr interesat e Pashait tė Tepelenės dhe nė shenjė mirėnjohje ndaj ndihmės bujare qė banorėt e Zagorisė i dhanė nė periudhėn e ndjekjes nga pushtuesit osmanė dhe nga Kurt Pasha i Beratit. Ndėrtimet u bėnė nė Ndėran, Sheper, Doshnicė, Zhej e tjerė. Gjithashtu kėsaj periudhe i pėrkasin edhe ngritja e dy urave mbi pėrroin e Hosit nė Hoshtevė, mbi lumin e Zagorisė, ura e Manastirit tė Nivanit dhe e Limarit. Kėto ndėrtime janė dėshmi e gjallė e zhvilllimit social - ekonomik tė Zagories dhe traditave tė mjeshtrave tė saj.

Ura Hoshtevė - Lliar
Ura ėshtė e ngritur me njė hark tė madh me hapėsirė 15 m, nė formė rrethore me qendėr tė dyfishtė, me lartėsi 7 m mbi shtratin e lumit. Ėshtė e shtruar me kalldrėm, qė kufizohet me njė parapet 0,6m dhe ėshtė e gjerė 2,8 m; gjatėsia e urės ėshtė 28m. Pėr ndėrtimin e urės ėshtė pėrdorur guri i zi. Ura ka tė njėjtėn teknikė ndėrtimi me atė tė Limarit. Ura e Manastirit tė Nivanit lidh Gjirokastrėn me Pėrmetin nga itinerari tjetėr: Ēajup - Topovė - Ura e Nivanit – Sheper - Qafa e Dhėmbelit - Pėrmet. Urat kanė njė lidhje tė bazuar nė strukturėn gjeomorfologjike tė terrenit, tė kompozuara arkitektonikisht natyrshėm si dhe nė mėnyrė mjaft funksionale pėr tė realizuar qėllimet nė fushėn tregtare nė kulmin e lulėzimit tė tyre. Ura Hoshtevė - Lliar solli dhe lulėzim tė tregut si dhe zė njė vend tė rėndėsishėm nė historinė e artit tė ndėrtimit tė mjeshtrave vendas. Ndėrtimi i kėsaj ure, sipas studiuesve, pėrkon me periudhėn e lulėzimit tė Pashallėkut tė Janinės me sundimtar Ali Pashė Tepelenėn. Dihet qė krahina jonė kishte njė vend tė rėndėsishėm nė planet e Pashait tepelenas.
Evidentojmė kėtu qė edhe pėr lliariotėt, si mjeshtra tė pėrpunimit tė strallit, kishin lidhje me pashain, i cili nė veprimtarinė e tij tregtonte strallin lliariot. Nuk duhet lėnė pa evidentuar edhe rrugėt lidhėse jetėsore midis fshatrave. Kjo dėnduri rrjeti komunikacionit tregon pėr njė veprimtari tė dendur dhe intesive qė e meritonte Zagoria.
Marrė nga libri “Perla , Profil i biskuar, Zagoria” i Kristaq F. Shabanit, faqe 55
Dega e SHOQATĖS ATDHETARE – KULTURORE “ ĒAJUPI” GJIROKASTĖR
GJIROKASTĖR , 29DHJETOR 2017
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"A mund ta lėmė tė na “vdesė” ura ?!..." apel qytetar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: