Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 APEL ANETAREVE TE FORUMIT

Shko poshtë 
+3
Leka i Madh
Tetovari
Teuta.Gjika
7 posters
AutoriMesazh
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 12:00 am

Antare te forumit, qe zemrenn dhe shpirtin e kane per Shqiperine dhe ribashkimin e saj ne nje Shtet te vetem Kombetar, konsideroj se duhet te mobilizohemi te veprojm si nje grup politiko-diplomatik qe zerin e clirimit dhe ribashkimit ta ngrejm sa me lart ne instancat nderkombetare.
Eshte turp qe ne nje artikull te nje gazete nderkombetare, 200 serbe te shkruajne replika dhe asnje Shqiptare, sic shume here kam pare.
kush konsideron se eshte i gatshem te punoje, te me shkruaje ne
teuta.gjika@yahoo.com. Gjithashtu, shtroj per debat iden time.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tetovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Tetovari


Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 2:19 am

Ideale tema pergëzime,mendoi se çdo shqiptar/e e ka zemrën dhe shpirtin per ribashkimin të saj .
Teuta Gjika ,pse nuk na thua emrin e gazetes,pse mos të behemi ne 300 në ate gazetë ,është gazetë Serbe ,apo në ç'fare gjuh botohet gazeta ?

Bashkimi kërkon seriozitet ,punë pse jo edhe luftë po që diallgu i saj e kërkonë !

Unë jamë i gatshem kokë & këmbë!
Na thuaj si mundë te aryhet Bashkimikombetar.
Të filloijm fillimin për te kuptuar mbarimin !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 10:46 am

I nderuar Tetovari,

Une kam verejtur ne gazetat ne gjuhen angleze dhe gjermane,se serbet kane lobbin shume te fuqishem dhe, gjithmone reagojne me propaganden e tyre antishqiptare dhe shqiptaret mezi reagojne. Une mendoj se duhet te ndjekim me shpesh shtypin te huaj per te reaguar kurdo kur eshte nevoje. Ka dy lloj tipash komente: komentet qe mund t'i vendosim menjehere, si reagim, tip forum dhe komente qe mund t'u dergojme redaksive. Pra, kur ne nje gazete nderkombetare ka nje teme qe lidhet me trojet shqiptare,duhet te reagojme. Gjithashtu, kur ndodhet dicka ne trojet shqiptare dhe vleresojme se duhet te shkruajme, duhet te punojme me komente. Edhe ketu ka dy lloj mundesi veprimi: ose shkrime te perbashketa,e te gjithe neve(nje shkrim me me shume reagues) ose shkrime te vecanta, te te gjitheve. Une jam perpjekur veren e kaluar te veproj ne kete menyre, kisha formuar nje grup te rinjsh, por na ka shkuar per pak kohe (disa u lodhen...), te botojme reagime kunder ministrit te puneve te jashtme Milloshovski qe thoshte se "me marreveshjen e ohrit ceshtja shqiptare ne maqedoni eshte e mbyllur" Horrit dhe tegjithe horreve si ai, ua kemi thene se ceshtja shqiptare eshte nje, ajo eshte e hapur perderisa shqiptaret jane te ndare dhe te pushtuar ne trojet e veta stergjyshore..., te marrim pjese ne nje debat ne The Independent per Kosoven, qe kishte sukses te madh sepse u perqendruam te shkruajme sa me shume, apo duke bere nje reagim kunder Karles del Ponte - dhe ne momentin kur gazetaren Anna di Lelio beri ne anen e vet nje shkrim per te, ne ia derguam dhe kerkoi me materiale prej nesh. Grupi aktualisht nuk funkisionon, prej te rinjeve, pervec meje, vetem nje nga vajzat punon ne shkrime konstante pra duhet riformuar. Forumin Bashkimi Kombetar une e shoh si nje mundesi per te vepruar ne menyre te koordinuar ne kete drejtim, sepse kam verejtur se shume anetare te forumit kane potenciale dhe njohuri te vlefshme.
(Ri)bashkimi kombetar, arrihet duke punuar te organizuar, fillimisht me ane te politikes dhe diplomacise, por kur do te shterren te gjithe mjetet politiko-diplomatike, duhet vepruar me mjetet demokratike te dhunes (lufte clirimtare antikoloniale), duke permbyllur prape me mjetet politiko-diplomatike. Shqiptaret kane organizuar treluftera clirimtare, por kane deshtuar pikerisht ne veprimtarine politiko-diplomatike,sepse te gjithe arritjet e lufterave clirimtare u mbyten ne tryezat e bisedimeve ne Oher, Koncul, Rambuje. Sot shihet mire se marreveshja e Ohritdhe e Konculit jane jo vetem ngordhura, por edhe te kalbura, sepse te gjitha te drejtat e shqiptareve jane marre neper kembe dhe e vetmja gje qe mbahet ne fuqi eshte cmilitarizimi i ushtrive clirimtare dhe sovraniteti i Serbise dhe IRJM mbi trojet shqiptare. Kurse ata qe nenshkruanin Marreveshjen e Rambujese, u mashtruan shume keq, sepse Evropa Plake kishte hedhur shantazhin e dhenies pas tre viteve te se drejtes se vetevendosjes, kurse e drejta e vetevendosjes ka qene dhe eshte vazhdimisht e mohuar nga ana nderkombetare edhe nepermjet pakos se Ahtisarit dhe "pavaresise se mbikeqyrur". Bashkimi kombetar arrihet vetem me pune dhe me sakrifica te medha, me sakrifica te perbashketa te te gjithe neve, duke qene veten te ndergjegjshme se ne cdo moment duhet te veme mbi te gjitha dhe mbi veten tone ATDHEUN.
Mua me vjen mire se je i gatshem te punosh dhe te hedh si teme reflektimi: Propaganda sllavo-greke antishqiptare. Permasat e format e saj dhe si ta kundershtojme. Te debatojme kete dhe te nxjerrim nje punim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 11:58 am

Te falemnderit Teuta per temen. Po se pari ben mire te na informosh se per cilin artikull behet fjale dhe ne cilen gazete. Sepse, cdo gazete moderne ne webin e saj ka edhe pjesen ku jepen komentet. Shpeshhere, ka administratore qe mbajne anen e nje grupi duke anashkaluar grupin tjeter.

Kjo eshte vecanasrisht e vertete edhe per wikipedia.org ku genjeshtra sllavo greke ka mbuluar anembane faqet e kesaj enciklopedie. Une gjithnje meqe jam i regjistruar ne kete web faqe bej editime duke i fshire genjeshtrat serbogreke, mirepo adminitrstatoret e wikiepdias menjehere i kthejne shkrimet sipas apetit sllavogrek.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 12:21 pm

Leka,
Une shikova disa artikuj te kaluara, te shperndara ne kohe dhe ne faqet e gazetave. Duhet t'i kerkoj prape, por me siguri debati ua ka mbyllur, ndaj une them per te ardhmen te perqendrohemi te punojme ne drejtimin e reagimeve. Kjo kerkon te shikojme gazetat ne gjuhen angleze dhe gjermane cdo dite. Kush din edhe gjuherat sllave, le te shikoje, sepse edhe ndaj ketyre duhet te reagojme.
Meqe eshte puna per wikipedian, shkruaje nje permbledhje rreth kesaj situate, dhe dergoje massmediave te shkruara dhe elektronike. Sepse wikipedia eshte enciklopedi me emer te njohur dhe ka rendesi. Me jep edhe mua vendet ku jane genjeshtrat serbo-greke, te bej edhe une te njejten gje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 1:50 pm

Teuta.Gjika shkruajti:
I nderuar Tetovari,

Une kam verejtur ne gazetat ne gjuhen angleze dhe gjermane,se serbet kane lobbin shume te fuqishem dhe, gjithmone reagojne me propaganden e tyre antishqiptare dhe shqiptaret mezi reagojne.

Përshëndetje e nderuar..fillimisht ju përgëzoj për temen që keni hapë ..shumë me vend..

Është shumë e vërtetë kjo që keni theksuar ju në shkrimin Tuaj ...se propaganda serbo-sllavo-ruse ka filluar dhe vazhdon me një ritem të madh dhe sipas asaj që unë kam arritë të konceptoj , po ka sukses ..
Edhe se ne (një pjesë e madhe )jemi shumë "neglizhent" ndaj kesaj propagande ,edhe kjo qëndron (beje perjashtime ) dhe pajtohem me mendimin Tuaj kur thoni se duhet vepruar , duhet dhe duhet sa me shumë kudo që na ipet mundesia ,e pse jo ata që njohin gjuhet e huaja mirë të reagojne edhe ne forume që janë të krijuara nga "aleat" të serbo-sllavo-grekëve...

Me pëlqen ideja Juaj për mobilizim dhe pas atyre që keni cek Ju nuk kam çfar të shtoj për momentin më shumë vetëm se pergezime per keto nisma dhe NDERIME per Juve që mundoheni dhe veproni në të mirë të qështjes komëtare .
Uroj që kjo nismë të ket sukses..sepse kemi nevojë më shumë se kurrë për nisma të tilla..sot bota e internetit është një sferë e gjërë per një lloj "lufte" ..."Lufta mediale" luan sot një rol shumë të rëndësishëm që duhet dhe i paraprinë nismave konkrete ...

Përgëzime dhe nderimet e mia
Euridika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 3:24 pm

Urime per temen Teuta Gjika mrekulli tema pasuron gjithe Forumin ''bashkimikombetar'' .

Kapitalizmi mendoi se kerkon fuqi , po qe nuk jemi te fort do te mbetemi gjithmon te varefer (te vogel),bashkimi mendoj se sjell fuqi si ne pune vepra ide biznes mendime etj ..

Te marim shembull tek Bashkimi Evropian Franca si armik i me hershme i gjermanis ,kundershtoj bashkimin gjerman ,por perkundrazi idealizmi i bashkimit Evropian eshte te thote ''NDAL'' ,Kines ketu ka kufi,mos me prek ne ekonomi ku nuk te takone.
Te ndjekim kete rruge njeashtu ate gjermane te bashkimit te saj do te thote se bashkimi sjell vetem te mira aspak te keqi.

Apeli ime ne kete teme si dhe kete Forum eshte ,edhe pse ka kohe qe jam antare ne kete faqe ,kam lexuar shume teme siç eshte Partia Shpresa Demokratike Vetvendosja ,dhe disa teme tjera te beheni nje edhe kjo eshte nje fuqi sepse te njejtin ideal e keni te gjithe ,pse jo edhe ne biznes ,pune ,mendime ,etj etj .kure je i vogel ne kapitalizem mbetesh i verfer ,prandaj te luftoim kete lufte per tu bashkuar sa ma shume me njeri tjeterin.

vazhdime te mire ne kete teme qe tingllon shume bukur ne kete Forum ....


Edituar për herë të fundit nga Beton në Wed Jul 23, 2008 12:56 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 3:51 pm

te lutem teuta tregona se ne cilat gazeta jane ata artikuj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 6:13 pm

Per bashkimin e trojve shqiptare jashte kufive ,te shteteve fqinje duhet te vendos shteti Shqiptar ,organizimet e tyre ,punet e tyre ne menyre demokratike te forzon lidhjet me shtetet perendimore por edhe mbare Kombetare .

Nga kjo kuptojm se te sjell edhe ne gjendje ekonomike ,ushtarake per tu mare me deshiren e Shqipris Etnike.
kure gjithe keto te kemi kemi edhe bashkime.
S'pari duhet te kemi nje Ushtri ''top'' te organizuar po edhe ekonomikishte.Secili shqiptar ne Zemer e ka kete qellim por mbetet vetem puna dhe organizimi apo iniciatoret .


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
lilu
Moderator
Moderator
lilu


Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 45
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 6:36 pm

Beton, shteti shqiptar me keta qe po e drejtojne zor se mund ta mendosh kete. por mendoj se nqs populli do ta doje dhe do ta kerkoje me ngulm atehere asnje gje nuk e ndal bashkimin e trojeve tona qe edhe shteti shqiptar te njohe kufijte e veta reale. Sa per ushtrine ketej nga ne uhhhhhhhh eshte bere si relike, cka ka ngelur nga ushtria dikurshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyTue Jul 22, 2008 10:39 pm

Teuta.Gjika shkruajti:
Leka,
Une shikova disa artikuj te kaluara, te shperndara ne kohe dhe ne faqet e gazetave. Duhet t'i kerkoj prape, por me siguri debati ua ka mbyllur, ndaj une them per te ardhmen te perqendrohemi te punojme ne drejtimin e reagimeve. Kjo kerkon te shikojme gazetat ne gjuhen angleze dhe gjermane cdo dite. Kush din edhe gjuherat sllave, le te shikoje, sepse edhe ndaj ketyre duhet te reagojme.
Meqe eshte puna per wikipedian, shkruaje nje permbledhje rreth kesaj situate, dhe dergoje massmediave te shkruara dhe elektronike. Sepse wikipedia eshte enciklopedi me emer te njohur dhe ka rendesi. Me jep edhe mua vendet ku jane genjeshtrat serbo-greke, te bej edhe une te njejten gje.

te falemnderit Teuta per shpjegimin. Sidoqofte, edhe une jam i nje mendje me ju sa i perket reagimeve ndaj shkrimeve antishqiptare. pra, duhet reaguar ne menyre te organizuar dhe ne forumistet mund te japim ndohmen tone te cmuar.

Nese mund te shkruash - editosh, atehere duhet ta bejme tek artikulli per Pirron e Epirit ne gjuhen angleze ne wikipedia.org. Aty shkruan se Pirro na qenka grek, Epiri qenka grek, dhe se fiset mollose, kaone thesprote jane greke. Ne te gjithe e dime se gjithe keto vise e persona jane ekskluzivisht shqiptare ndaj per asnje cmimin nuk duhet te lejojme qe bota te mesoje per keto figura si greke. Bota duhet ta njohe historine tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 10:46 am

Leka,

Do te marr e do te perkthej anglisht nje artikull qe eshte botuar ne nje faqeje per Pirron e Epirit. Edhe kam ne dore librin e Mati Arefit - "odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen", qe shpjegon qarte vazhdimesine historike te pellazgo-iliro-shqiptareve dhe fakti se greket antike kane qene nje popull semito-egjiptian qe ka pushtuar tokat pellazge! Kam edhe librin e Pilikut mbi pellazget dhe simbolet pellazge qe jane te njejta per Pirron e Epirit dhe Skenderbeut dhe per vazhdimesine e mendimit politik-ushtarak te ketyre burrave te medhenj te popullit iliro-shqiptar. Besoj se neser do te jem gati, coj ketu materialin dhe shtojme cfare duhet me shtuar mbi kete gje. Do te shkoj edhe ne biblioteken kombetare per te marre libra te tjera mbi Pirron, mundesisht te shkruara prej autoreve te huaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 10:54 am

http://sq.wikipedia.org/wiki/Ilir%C3%ABt

Ne gjuhen shqipe ka matrial mjafte per iliret ,por siç ka thene edhe Leka i Madhe gjithe keta matriale bejem mire te perkthehen edhe ne gjuhe te tjera .

Sepse i njejti like ne Gjuhen gjermane flet diçka tjeter nga ajo qe flet ne Gjuhen shqipe .

ne gjuhene gjermane
Illyrien ist eine vage Bezeichnung für den westlichen Teil der Balkanhalbinsel. Illyricum ist der alte lateinische Name einer römischen Provinz im ursprünglich von den Illyrern bewohnten Gebiet östlich der Adria.

Liku >>>> http://de.wikipedia.org/wiki/Iliria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:00 am

italishte italianet e thone te verteten

http://it.wikipedia.org/wiki/Illiria

All'epoca di Cesare l'Illiria (o Illirico) era la regione corrispondente all'attuale fascia costiera orientale del Mare Adriatico, abitata dagli Illiri, un'antica popolazione che probabilmente parlava una lingua indoeuropea e che erano gli antenati degli attuali albanesi.
Le principali città dell'Illiria erano Scodra (l'odierna Scutari), Lissa (l'odierna Alessio) ed Epidamno (l'odierna Durazzo) queste città oggi fanno parte dell'Albania.
Gli Illiri arrivarono nella parte occidentale della penisola Balcanica intorno al 1000 a.C., tra la fine dell'Età del Bronzo e l'inizio dell'Età del Ferro. Nei successivi mille anni, essi occuparono territori che si estendevano dai fiumi Danubio, Sava e Morava al Mare Adriatico ed ai monti Sar.
Il nome "Albania" deriva dalla radice proto-indeuropea di "Alpi";
la stessa radice venne presa anche da un gruppo illirico i quali si
chiamavano Albanët. Un altro gruppo etnico illirico di montanari
chiamati Arber, o Arbereshë, in seguito Albanoi, viveva nella zona di
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:02 am

Frengjishte dallohet nga ajo italishte dhe gjremanishte gjithçka .

http://fr.wikipedia.org/wiki/Illyrie

L'Illyrie
est un royaume des côtes de la rive orientale de l'Adriatique, correspondant à peu près à l'Ouest de la Croatie, de la Slovénie et de l'AlbanieXXe siècle av. J.-C.. C'est un peuple de souche Indo-Européenne qui comprenait des Dalmates et des Pannoniens. Vers -1300 ils s'établissent sur les côtes Nord et Est de l'Adriatique. actuelle. Les Illyriens apparaissent vers le Aujourd'hui les archéologues les associent à la culture de Hallstatt (Nom d'une période de l'âge de fer précédant l'antiquité). C'est aussi celui d'un lac et du site archéologique éponyme en Autriche, dans le Salzkammergut).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:05 am

Englishte

http://en.wikipedia.org/wiki/Illyria


APEL ANETAREVE TE FORUMIT 250px-Illyrians



Illyrian tribes in the 3rd century BC


Illyria (Ancient Greek Ἰλλυρία; Latin Illyria [1]; see also Illyricum) was in Classical antiquity a region in the western part of today's Balkan Peninsula, founded by the tribes and clans of Illyrians, an ancient people who spoke the Illyrian languages. In Greek mythology, Illyrius was the son of CadmusHarmonia who eventually ruled Illyria and become the eponymous ancestor of the whole Illyrian people. and [2] The delineation[3][4]
of ancient Illyria can pose a problem to historians, since before the
Roman conquest the Illyrians were not unified into an Illyrian kingdom,
and Illyria's borders before Rome are not always clear. For example,
the Dalmatae,
though classed as an Illyrian tribe by language, were only subject to
the kingdom of Illyria for a short time and soon defected during the
reign of King Gentius.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:07 am


  • Nje pune tjeter qe mendoj se do te duhej bere do te ishte analizimin dhe reagimin ndaj faqeve serbe - sllavo-maqerdonase dhe te propagandes serbe-sllavomaqedonase.
    Ka faqe anglisht te propagandes serbe. Disa shembuj qe i gjeta shpejt:
    emperors-clothes.com
  • kosovo.net
    serbianna.com
    serbianunity.net
  • slobodan-milosevic.org


Duhet t'i analizojme, te bejme permbledhje shqip dhe te reagojme ne menyren per t'ua demaskuar propaganden hegjemoniste, serbve te cilet e bejne ndaj shqiptarve.
Kush e di gjuherat sllave, le te kerkoje faqe serbisht, maqedonisht dhe te beje permbledhje dhe te reagojme.
Kemi shume per te punuar dhe duhet te organizohemi sa me mire, ne grupe pune, propozoj qe edhe administratoret te na ndihmojne ne organizimin e punes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:08 am

Do te thote ;

Mora shembull kete link shume ndrishime jane nga Gjermanet,Françeszet,Italianet,Anglezet mos te flasim per gjuhe tjera .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:12 am

Beton,

Mendoj se duhet te bejme artikuj shkencore mbi iliret dhe t'i paraqesin. Kush ka mundesi te shkoje ne biblioteke dhe te huazoje libra apo te lexoje ne sallen e lektures, pastaj permbledhjet t'i coje ketu dhe te bejme nje selektim qe e cojme ne wikipedia. Une kam kete mundesi. Duke vepruar ashtu, dhe duke shkruar ne menyre shkencore, me bibliografi, nese edhe tani administratoret do te na hedhin poshte shkrimet, do te bejme nje reagim ndaj faqes wikipedia. A eshte mire kete ide?

Negative nuk kemi force dhe kompetenca ne per gjera te tilla
(stafi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Teuta.Gjika
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Female
Numri i postimeve : 145
Age : 39
Vendi : Mitrovice
Profesioni/Hobi : "Shqiperine e mori turku, i vu zjarr. Shqipetar, mos rri, po duku, shqipetar!
Registration date : 13/05/2008

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyWed Jul 23, 2008 11:30 am

Lus moderatoret qe te fshijne linqet e faqeve qe i theksova me pare, sepse s'dija se mund te kete problem copywrite, dhe mbi kete pune te komunikojme ne mesazhe private/emaile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT EmptyThu Jul 24, 2008 2:00 am

Iliriku
në shekullin IV – VI dhe shqiptarët sot


Dikur
Iliria ishte, nga një det në detin tjetër, nga alpet në alpet e Europës. Në tërë
këto troje Zot shtëpie ishte vetëm VETË. Sot trasigimtarët e këtij popullit të
lasht, janë bërë lypësa: lypin liri, lypin drejtësi, lypin barazi, dhe nga kush
nga pushtuesit ... !!!


APEL ANETAREVE TE FORUMIT Iliria-harta

Këto ardhacak nga Karpatet – pushtues, të vendosur në tërë
trojet e Ilirikut, akoma nuk janë të ngopur por, vazhdojnë me avazin pushtues të
më hershëm, dhe sot nga shteti më ri, Republika e Kosovës, ata duanë një pjesë
të Mitrovicës veriore; të tjerët në jug lindje duan të i marin edhe 2.500 hektar
tokë nga R. e Kosovës. Nga ana tjetër grekët për veç Çamërisë që e kanë okupuar,
nga Shqipëria ata tani duan të bëhen zot edhe në Himarre, gjëja në në emër të
demokracisë !
Tërë këto grabitçar, harrojë se gjysma ( krejt ) e teritorëve
të shteteve të “tyre” sot, janë territore shqiptare e që, janë të banuara edhe
sot e kësaj dite, me popullatë autoktone dhe homogjene - shqiptare. Nesër a do
të jetë edhe më kështu ? ...
Këtë hartë, le ta shohë çdo kush që ka vullnet
të mirë, çdo kush që donë të dijë realitetin historik, të gjenezës Iliro -
Shqiptare. Ta tërheqë një vijë në këtë hartë dhe ta shohë se, ku ishin
shqiptarët dhe ku janë sot ! Sidomos, le ta shohin mirë e hollë, politikanët të
të gjithë nacionalitetve, në veçanti: ata të Beogradit, ata të Shkupit dhe ata
të Athinës, por edhe vet shqiptarët dhe e tërë bota demokratike. Le ta shohin
qetë dhe të gjykojnë pa, bagazh interesash, të kohes, dhe të gjykojnë drejtë dhe
sakët. Ata që nuk i përkasin naconalitetit Shqiptarë, ta vëjnë gishtin në kokë,
apo dorën në zemër (në paçin) dhe të mendojnë se, me kë dhe si duhet të
qeveriset gadishulli Iliriku dikur, sot Ballkani, dhe kush duhet të respektohet
si Zot Shtëpie ?

ILIRIKU dëshmi historike që nuk do shumë komente !


Ne, na duhet një angazhim i madh, i çdo individi, i çdo intelektuali, i
çdo subjekti politik dhe jo politikë, nga brënda dhe nga jashtë, sidomos faktori
politikë, në Shqipëri, në Kosovë, si dhe nga në vise tjera shqiptare, dhe në
mërgatë, e në arenën ndërkombëtare. Nga gjithë këto, lypset dhënë një ndihmesë,
një shtytje të pa kursyer, në format më të ndryshme, dhe pse jo edhe me urdhër,
për formën e veprimit dhe hecjes përpara, për një zgjidhje të natyshme, për një
zgjidhje të drejtë dhe objketve, për realizimin e aspirateve shekullore të
kombit Shqiptar. Të dilet botërisht me një vendim të prerë, që do të duket në
fillim i “madh”, por, është i drejtë dhe detyrim i natyshëm, që në fakt një
vendim dhe veprim i tillë, do të zgjidhë shumë telashe të gjithë popujve që
jetojnë në ballkan dhe më gjërë, që me këtë, do të shërohet një plagë e
kahershme, një plagë e rëndë njëherë e përgjithmon.
Si duket tash është rast
i volitshëm, i fovërshëm per shuarjen e varësisë e të robërisë “moderne” dhe për
shuarjen e vatërës së zjarrit. Që për fat të keqë ka edhe më, shumë idhëtar nga
brënda dhe nga jashtë, që këtë varësi, këtë vatër të zjarrit, duanë ta ruajnë
për ngrojen e duarve dhe për realizimin e interesve individuale, e materiale të
natyrave të ndryshme, qoftë edhe ata që thirren në emër të nacionales.
A
duhet që edhe më tej ky popull i lasht shqiptarë, të rrijë dhe të bëjë sehir dhe
të presë e, të shohë ç` bëjnë të tjerët për ta, dhe çfar do të i japin të
tjerët! Për NE, është turp të rrimë kështu siç jemi, se ne kemi identitet
kombëtarë, ne kemi identitet historikë, ne kemi identitet gjuhësorë me një gjuhë
letrere të unjësuar, ne kemi identit kulturorë, ne kemi identitet të së drejtës
zakonore dhe këtë e dëshmon edhe harta I L I R I K U. Me ne, mundet të bëhet
gjithë çka, në të mirën të gjithëshkajes, të paqës, të demokracisë, të
zhvillimit në gadishullin ( ILIRIK ) Ballkan. Pa ne nuk mundet të bëhet asgjë.
Ky popull autokton jetonë edhe sot e kësaj dite në trojet e rudhura nga
pushtuesit e ndryshëm në kohëra të ndryshme, të cilët bënë shtete të ndryshme
dhe po bëhen edhe sot shtete artificiale. Ne, ne u ndihmojmë në formimimë dhe
pastaj kthehemi kërkojmë hise, e si shpërblim marrim robrin dhe hizme-qarllukn
dhe mbetemi me gishta në gojë, siç ndodhi në të kaluarën e afërtë dhe në atë të
largët.
Aty, ku nuk respektohet vullnti i popullit, lypset zgjuar, lypset
organizuar, e mos me u bërë edhe kësaj here urë e kalorsëve të pa mëshirshëm.
Duhet zgjuar dhe vendosë vetëm vetë, për vetë - veten, për fatin dhe për të
ardhmën e vetë-vetes, për një të nesërme më të mirë, për një të neserme të
sigurtë, për të jetuar i lirë në vatrat ku bukës i thonë bukë, e ujit ujë. Me TI
O POPULLl është e drejta natyrore, me TI O POPULL është ZOTI, me TI O POPULL
është forca demokratike.

Q. M.

I L I R I A
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty
MesazhTitulli: Re: APEL ANETAREVE TE FORUMIT   APEL ANETAREVE TE FORUMIT Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
APEL ANETAREVE TE FORUMIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Apel per ndihmë
» "A mund ta lëmë të na “vdesë” ura ?!..." apel qytetar
» LAJMRIM PËR MIQTË E FORUMIT BASHKIMI KOMBËTAR
» Missi dhe Misteri i forumit?
» Kafeneja & Cajtorja e Forumit !!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: