Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur  Empty
MesazhTitulli: Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur    Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur  EmptyThu Feb 11, 2016 2:49 am

Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur dhe dėshirėn e mirė. Kujdesemi dhe pėr selvinė dhe filizin e bukur e tė vrullshėm.
Nga Kristaq F. Shabani, President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA


Pėrshėndetje  kėtij auditori  prestigjioz  dhe inteligjent!…
Prezenca elitare e shpreh mė sė miri kėtė .
Kėnaqėsia ka kufij tė epėrm, nė moment nxitėse, impulsuese, ngjyrore, sikundėrse  ėshtė “arkitekturuar” kjo ceremoni pegasiane me teh dhe kahje vlerėsuese.
Vlerėsimi i kontributit, edhe nė sferėn e produktit mendimor, ėshtė i nevojshėm, sinjifikativ, pasi kjo rrjedh nga roli parėsor, lideror i kėtij produkti.
Tė vlerėsosh do tė thotė tė nderosh “Ajkėn’ dhe vetveten.
Tė vlerėsosh do tė thotė tė evidentosh pozitivitetin; do tė thotė tė  gjallosh jetėn dhe ecjen.
Tė vlerėsosh  individin, grupimin, shėmbėlltyrė e “galerisė” sė personazheve aktivė, do tė thotė tė sfumosh pėrhumbjen, tė gjallosh ekzistencėn, t’i shtosh asaj ritmet dhe tė shndėrrohesh nė modul e pse jo dhe dhe nė idhull.
Duke mos pėrdorur vlerėsimin, stimulin njė shoqėri ėshtė e vakėt, mos vlerėsuese,  apatike, pa nerv, me shterrim klorofile dhe me rendje ndaj meititetit  dhe atrofizimit, duke trajtuar individin e saj pėrpjekes me syrin e “Njerkės”, duke i rrėzuar  gjelbėrimin e shpirtit. Kėshtu ndodh dhe pėrftohet keqas :  venitja, stepja, shtangia, cungimi, verbėria e tjerė.
Nė kėtė kontekst diagramues, kryefjalėzon e sfidon nė teatrin e veprimit ndėrgjegjėsor lulėzimi i asaj parabolike profetike,  shprehur vite mė pare te “Virtyti i thyer” : Rivrasja e Profetit,/ Kacavarrja e Majmunit…/ Ringjallja e Profetit,/ Ditėn e lexoj pėrsėmbari.
Ndaj, ne pegasianėt, nė dy dekada, lėvizim vrullshėm,  gjallojmė nė kėtė pluralitet mendimi; nuk njohim hapėsirė tė ndarė nga “Vilarėt e Verdhė” qė dramacitetet e kohėve tė plakura dhe tė shushatura nga prapėsitė e kukafshehtėsive, prerjeve, copėtimeve, i kemi sfiduar me lartėsi intelektuale dhe kreative  duke rikonturuar gjithė hapėsirėn shqip.
Sa ėmbėl ėshtė tė shkruash dhe tė kėngėrosh tė lashtėn, gjuhėn amė, atė qė dha kontribut tipik nė Perandorinė fjalės!
Ndaj jemi sot kėtu tė ēelemi,
Ndaj jemi sot kėtu tė gazmohemi,
Pėr mė tė shquarit e Vitit.
Ndaj na lulojnė kopshtet e syve,
Ndaj rrugėtimi ynė i kthjellėt : Synimi  drejt qiejve.
Titujt dhe ēmimet pegasiane mbartin me vete:  qindra romane,  vėllime, qindra studime, kėngė poezi, proema, anekdota, anuarė, skica tregime, gjini muzikore, ese, hajk, pikturė, skulptura, pozime, mendime kritike , nota melodiuese nė pentagrame, koncerte kėngėsh e tjerė. Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur dhe dėshirėn e mirė. Kujdesemi dhe pėr selvinė dhe filizin e bukur e tė vrullshėm.
Pasthirrma  shpėrthyese nė kahje kėnaqėsie… Pikėēuditėset shumohen. Akademia Pegasiane vlerėson, pasi dhe vlerėsimi ėshtė gjetje.
Shkrimtarja, poetja, studiuesja, Migena Arllati, me veprimtarinė e saj polidimensionale ka projektuar dhe realizuar njė agmi vlerėsuese nė Kosovė, ashtu sikundėrse po ndodh nė tė gjithė hapėsirėn pegasiane. Dita e sotme duhet konsideruar si njė ditė ogurmirė, e cila hap Kanata tė reja , lidhėsi e prurje tė reja nga kudo, nga ēdo kush…
Ne vijojmė rrugėtimin tonė tė prezantimit  dhe tė  promovimit te vlerave.
Suksese tė ēmuarve!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur  Empty
MesazhTitulli: Re: Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur    Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur  EmptyThu Feb 11, 2016 2:57 am

Kjo pėrshėndetje ėshtė mbajtur nga ana ime mė datėn 24 janar 2016, nė Sallėn e Institutit Albanalogjik tė Prishtinės, nė veprimtarinė e madhe Pegasiane pėr shpėrndarjen e Titujve dhe Ēmimeve tė akorduar nga AKADEMIA ALTERNATIVE PEGASINE pėr vitin 2015, sipas propozimeve tė LPSHA "PEGASI" KOSOVA me kryetare poeten ,shkrimtaren, studiusen MIGENA ARLLATI. N ė kė veprimtari morėn pjese kreatorė dhe fitues nga Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, dhe Diaspora.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Ne kėndvėshtrojmė ardhmėrinė me syrin e bukur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: