Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur”...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur”... Empty
MesazhTitulli: Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur”...    Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur”... EmptyFri Feb 15, 2013 5:31 pm

Vijon veprimtaria intesive e Lidhjes Nderkombetare te Poeteve dhe Shkrimtareve "Pegasi" ALBANIA

TABLO REALE QĖ FSHIN NGA KUJTESA SHELEN

Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur” e veprimit ordinier dhe aventurier …
Ai po i bie trumpetes, duke shperndare lajme famekeqe nga deshperimi...

SHKRUHET ME KERKESĖ TĖ SHUMĖ PEGAISTĖVE….


Tė mos ishte “Pegasi” Shelja do te vuante sot. PEGASI I DHA VIZĖ SHELES PĖR BELGJIKĖ .Pegasi Shelen e ka nxjerrė nė dritė…Pegasi e shkolloi disi , por ai denatyroi dhe shpirti i keq i doli brenda vetes… Tė mos i redaktoja unė librat e tij, ai sot, ndoshta, do tė ishte pa asnjė libėr!!Shelja shfrytėzoi njohjet e mia me poetė ndėrkombėtarė. Nė Simpoziumin e Tretė dhe nė Kongres Shelja nuk ka marre pjesė.
Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur” e veprimit ordinier dhe aventurier … e sulmit kundėr studiuesve, poetėve, artistėve tė mirėfilltė…
Shelja reformator? Te vjen te qeshesh ne tej kulm! Do te me pelqente te ishte i tille!
Kohė tė mirėfilltė nė detyrėn e ish Sekretarit tė Pėrgjithshėm Shelja ka vetėm nje vit e gjysmė …
Tė nderuar pegasiste dhe pegaistė, kudo ku ndodheni.
Tashmė problemi "Shele" konsiderohet ēėshtje, qė i pėrket kohės sė lajthitur dhe ėshtė ēėshtje e mbyllur... Tė gjithė pegaistėt shqiptarė kanė reaguar shumė ėshpėr ndaj tij , madje e kanė motivuar "intrigant dhe njeri i prapaskenave, prishės i raporteve tė mira" karagjoz “(Dega e Tepelenės, Gjirokasres e tjere ). Ai, tashmė, nuk ėshtė as anėtar i thjeshtė i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA. Firma e tij, duke filluar nga data 13.02.2013, ora 21.00, ėshtė e pavlefshme. Nuk ka asnjė tė drejtė tė pėrdorė singlėn, logon e Pegasit, e formuluar nga unė dhe ēdo material tė Pegasit. Pėrsa i pėrket bordit tė krijuar si antibord kundėr Pegasit, ai ka emra fiktive qė ne i kemi tė depozituar dhe e kanė shprehur vetė. Kompentencat e rolit i ka marrė Sekretarja, tashmė e zgjedhur e Lidhjes , znj. Flutura Maēi, njė emėr i njohur…
1. Me Presidenten e LNPSHA”PEGASI” KOSOVA, u bisedua dhe u ra dakort nga te dy palėt qė, duke filluar nga dita e sotme, data 15 shkurt, dita e Shėn Faustinit, tė dy lidhjet do tė veprojnė, sipas programeve tė tyre. Tė dy Presidentėt falėnderuan njėri - tjetrin pėr veprimtaritė e kryera deri me tani dhe nga ana jonė u kėrkua qė, me ē’tė drejtė ka marrė pjesė nė njė bord anti Pegas te krijuar fiktivisht nga Agron Shelja, qė tashmė s’pėrfaqėson asnjė gjė, ajo u shpreh se unė e dija qė isha dhe anėtare e Lidhjes Ndėrkombėtare “Pegasi” ALBANIA. Po kėshtu u pyet edhe pėr Shefqete Gosalcin e But Jakun qė nuk janė anėtarė tė Lidhjes “Pegasi” Albania, si futen nė borde tė tilla tė kundėrligjshme! Nuk pati pergjigje . Ju theksua se keto jane shkelje tė rėnda juridike. Iu tha zonjės Hasije se Pegasin e Kosoves de fakto e kemi themeluar unė dhe ajo , unė kam pėrpiluar statutin dhe programin, ajo ka vepruar juridikisht nė pėrpjekje vitale pėr ta ligjėruar. I theksuam se edhe Presidenti i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA nuk ėshtė anėtar i Lidhjes “Pegasi” Kosova dhe nuk ka tė drejtė tė futet nė punėn e brendshme tė saj…. Ramė nė dakortėsi qė do tė respektojmė normat statuore tė funksionimit tė dy Lidhjeve. I shpreha zonjės se LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ka anėtarėt e vet nė Kosovė, tė cilėt do tė lozin, s’diskutohet, rol pozitiv nė letėrsinė tonė kombėtare. Riorganizimi i kėsaj organograme ėshtė e pranishme dhe do tė mbėshtetet dhe shumė shpejt do tė bėhet e ditur se kush do tė jetė nė krye, natyrisht, poete te nivelit, studiuesė tė mirėfilltė, nė rang akademik, i cili do tė mbledhė rreth vetes ajkė tė letėrsisė kosovare, por gjithmonė me tendencė pozitive. Ishte pra njė ndarje miqėsore dhe vlerėsim reciporik…
2. Pėrsa i pėrket vendimit fatkeq tė Agron Sheles, me pėrjashtim tė ndėrhyrjes tė personaliteve te letersisė pegasiane si: Gjergj Nikolla, Migena Arllati, Flutura Maēi dhe Xhelal Luca dhe dy ndėrhyrjeve tė mia plus dhe disa ndėrhyrjeve tė sekretarit tim personal , tė cilit i kisha lenė fushėveprimi dje nė orėt e mėngjesit, tė gjithė tė tjerėt bashkė me Agron Shelen i ngjanin njė turme karagjozesh dhe produktesh banale , tė cilat janė regjistruar dhe Shelja, sikundėr kam raportin i vleresonte dhe tregonte se paskish ngritur Pegasin…, njė ėndėrr nė diell. Dua tė theksoja kėtu se, nga pala mbėshtėtese e veprimit karagjoz, nė bazė tė kėndveshtrimit tė saj ishin jo pegaistė , por mkelohėsisht doja tė evidentoja kėtu qendrimin e vėrtetė, nė fund tė dialogimit tė zonjės Anila Toto, e cila e kuptoi me vonesė nė ē’grup ishte future!… Dua tė theksoj po kėtu kėtu se respektoj mendimet edhe me mllef te Klarita Selmanit, e cila nuk ka tė bėjė fare me Pegasin, fit hundet kot ketu, kur nuk ėshtė eksperte ose dhe ndėrhyrjet e Lindita Prengės…
Agron Shelja ,duhet tė theksoj se, ėshtė ndihmuar tė bėjė librat e tij dhe tė pestė librat qė ka, kanė shkuar nga mendja dhe dora ime.Nuk prodhon dot “mjaltė” ai. Sė dyti Agron Shelja ka ardhur nė Pegas si Sekretar i Pėrgjithshėm vetėm nė vitin 2009 me pėrkrahjen time. Shelja nuk ka tė bėjė fare me krijimin e Pegasit. Pėr krijimin e Pegasit ka tė tjerė si: Fredi S. Mėrkuri, Luan Ziflo, Romeo Ēollaku, Ilir Babaramo, Ēelo Hoxha,Aristidh P. Kolja , Shkelqim Guēe, Hadėr Mevlani, Dhurata Themeli, Petro Dudi, Novruz Shehu, Sazan Gjomema, Jorgo S. Telo e tjere ,duke qenė nė krye themeluesi i tij Kristaq F. Shabani. Agron Shelja ėshtė njohur me mua ne vitin 2002 dhe vetėm nė vitin 2008 ai doli nė krye tė Degės sė Lidhjes “Pegasi” pėr Pėrmetin, ku me thėnė tė drejtėn, e zvogėloi shumė punėn dimensionale tė kėsaj dege , duke patur grindje me poetė dhe shkrimtarė niveli tė Pėrmetit si: Ligor Shyti, Ylli Hoxha, Anila Kruti, pavaresisht nga kėshillimet, e tjera. Gjatė kėsaj periudhe qė nga viti 1998 Pegasi mori zhvillim tė madh, duke u pėrhapur nė shumė shtete si nė: Greqi, Itali, Rumani, Turqi, Bullgari, Maltė, Indi, Mongoli e tjerė … Vetkuptohet qė nga Shoqatė letrare u kthye me vendim tė Konferencės nė Lidhje e Krijuesve “Pegasi” Albania , duke patur njė shtrirje shumė tė madhe dhe, qė nga viti 2000, pati gazeten e vet “PEGASI” dhe shumė organe tė tjera … Botimet kishin filluar qysh nė vitin e mprapshtė 1997. Gjatė kėsaj periudhe, deri mė vonė, Shelja kishte vetėm dorėshkrime, por pėrkrahej nga ana ime . Kishte dėshirė pėr tė ecur, me metodėn pėr tė spostuar, shquhej nga shokėt pėr manipulime, pavarėsisht se ishte vetėm me shkollė tė profilit ushtarak dhe pa njohuri nė fushėn e letėrsisė dhe tė gjuhėsisė… Natyrisht, i duhej shumė punė dhe pėrpjekje tė njihej . Pra, Lidhja pothuajse nė vitin 2007 kishte anėtare nga shumė vende tė Botės, kjo flė punės sime, pasi, unė nė vitin 2005 u pranova nė IWA, dhe gjatė asaj periudhe isha anėtar i shumė organizmave letrare tė vendeve tė Botės; nė vitin 2005- 2007 krijimet e mia janė botuar nė shumė antologji jashtė vendit dhe qė nga viti 1998 nė shumė revista. Nė 2007 jam botuar nė Mongoli, sė toku me shumė poetė nga mbi 100 vende tė Botės dhe nė vitin 2008 mundėsova edhe daljen nė dritė tė Izet Ēullit, Agron Sheles, Janaq Janos dhe, natyrisht, dhe krijimet e mia nė ALMANAKUN NDĖRKOMBĖTAR TĖ MONGOLISĖ ME PRESIDENT HADA SENDO. Pėr tė mos u zgjatur ne vitin 2007 nė maj anėtarėsova ne WPS MBI 60 POETĖ DHE POETESHA NGA SHQIPĖRIA, KOSOVA, MAQEDONIA DHE MALI I ZI. NĖ fund tė vitit 2007 “PEGASI” NJIHEJ NGA 127 ORGANIZMA LETRARE NĖ BOTĖ… Nė vitin 2009 , pavarėsisht nga niveli dhe mos besimi qė kishin poetėt me nivel tė Lidhjes propozova Shelen pėr Sekretar tė Pėrgjithshėm, kur nė vitin 2007 ishte marrė vendimi qė LIDHJA E KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA TE SHNDĖRROHEJ NĖ LNPSHA “PEGASI” ALBANIA . VENDIMI FILLOI TĖ KONKRETIZOHEJ NĖ VITIN 2008 DHE 2009,KU NE ORGANIZUAM SIMPOZIUME NDĖRKOMBĖTARE DHE QĖ I VIJUAM ME VONĖ. DO TĖ THONI JU SI DUKEJ SHELJA? PĖRGJIGJIA IME ĖSHTĖ: PĖRPIQEJ tė dilte nga zymtėsia . Por qė tė pėrgatisje dokumenta tė kėtij stadi duhej kulturė shumė e madhe qė Sheles i mungonte, i mungon dhe sot, jo per fajin e vet, por pėr kushtet, ndėrsa shefi i tij kishte disa fakultete… dhe tė linjės .
Dua tė theksoj s e pėrpjekjet e SHELES VAZHDUAN DERI NE VITIN 2010 , KUR U LARGUA NGA SHQIPĖRIA… Pėr sa i pėrket vulės sė Lidhjes dhe logos ato kanė qenė dhe tė dytat janė ideuar nga Presidenti… Shelja ka qenė thjesht njė zbatues.
Pra duhet thėnė qe Shele, ėshtė me nivel nėn mesatar,kjo jo pėr fajin e tij, do tė bėjė gjera , por nuk s’ka shumė mundėsi, perveē anės qė kėrkon tė paktėn tė duket. Ėshtė shumė kaotik nė veprimet e tij, dhe kjo jo pėr fajin e tij, por edhe tė karakterit tė tij jo eruditiv.
Ky shpjegim del nė pėrfundesė: Etja dhe veprimet e pamenduara e ēuan nė daljen jashtė loje nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA. DHE SOT NE DITEN E SHĖN FAUSTINIT KA MBETUR VETĖM ME NJERĖZ ME NIVEL KULTUROR, ME PAK SE MESATARJA…
PRESIDENCA E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE DHE SHKRIMTARĖVE ARTISTEVE “PEGASI” E KONSIDERON ĒĖSHTJEN SHELE TĖ MBYLLUR DHE SHELJA NUK KA MĖ PUNĖ MĖ ME KĖTĖ LIDHEJE. KJO ESHTE E FORMĖS SĖ PRERĖ, SIKUNDĖR ĖSHTĖ VENDIMI PĖR KRIJIMIN E SAJ.NĖ DITĖ E DJESHME TREGOI SE AI KISHTE ORGANIZUAR NJĖ SULM TĖ PAPRINCIPTĖ NDAJ PEGASIT. AI DUHET TĖ SHIKONTE Q Ė KISHTE FARE PAK PELQESA NĖ VENDIMIN FATKEQ DHE NJERĖZ ORDINERĖ, TĖ CILĖT NUK KANĖ TĖ BĖJNĖ ME LETERSINĖ… ME VEPRIME FĖMINORE LOZTE ME INTELIGJENCĖN DUKE U KTHYER NĖ NJĖ PERSON GROTESK…
SE KU DO TA KEMI NE HAPĖSIREN SHELES NUK I DUHET MĖ . FAQJA E ASHQUAJTUR ZYRTARE DUKE FILLUAR QĖ SOT TE ZHDUKET NGA SHFAQJET …
PRESIDENTI I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE , ARTISTĖVE ”PEGASI” ALBANIA
Kristaq F. Shabani IWA, WPS, AOM,ABI, IBC
TIRANE, 15.02.2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Ēėshtja Shele , njė ēėshtje e kohės sė “lajthitur”...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: