Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:11 pm

“Nė pritje tė kohės…” syhapje e bukurimtė bukurishėm... Kundrimi ndaj kėtij “syri” duhet tė jetė i vėmendshėm...
Mirlinda Koxha, vajza nga Ferizajt e Kosovės shfaq kreaturėn e saj nė njė kėndvėshtrim real, duke treguar katėrcipėrisht lidhėsinė e trojeve, nė njė pasqyrim tejet gjeografik i pėrshfaqur nė njė guidė “poetike”, e cila flet me gjuhė Dardanie, Shqipėrie, Shkupi dhe Plave..., duke kryefjalėzuar dėshirėn e gjyshit tė saj tė moēėn pėr trojet e pandara dhe ėndrrat e mbira nė kujtesėn e Kombit... Ėshtė njė qėndrim tejet bindės, i plotformuar i njė vajze tė re, e cila aspiron pėr dritimin e jetės sė saj, tashmė ndryshe, qė i hap rrugėtimin pėr njė drejtim vetiak jetėsor plot me ėndrra, e ardhur nga njė lodhje e pamatė dhe derdhėsi gjaku tė imponuar si dhe dhe e trajtesės “robinė “ nė njė vajzė tashmė tė lirė dhe plot meditime konkrete pėr ardhmėrinė...
Nė kėtė vėllim poetik me njė titull domethėnės “Nė pritje tė kohės…” shpalosen ėndrrat e prera nė mes, gjakėsimet shekullore dhe pėrpjekjet dinamike nė kėrkim tė lirisė, ndizet malli pėr gjithēka pronė e njerėzve tė tokės; bėhen aludime interesante me kohėn tinzare herė tė fikur e herė tė ndezur keqas, me klimėn dhe natyrėn, me stinėt jetėsore, me pasqyrimin e botės shpirtėrore tė zanave, me dardanet, me rėniet trimėrore dhe me kujtesėn e heroizmit, me dafinizmin e tij, me zjarrin dhe mallin e pashuar dhe tė pashtershmėn, me ecurinė nė traditėn e bukur tė tė parėve tė menēur...
Ėshtė bota e njė vajze tė thjeshtė plot vėrshim, e cila shpall kredot e saj , dėshirat edhe nė planin e lidhėsisė shpirtėrore, risjellėse tė fragmenteve jetėsore tė lidhėsisė dashurore, qė ka ėndrra pėr gjeturi tė spikatura...
Denjėsisht Mirlinda ka krenarim se ėshtė shqiptare dhe kėtė e pėrshfaq flakėrisht nė kėtė krijimtari tė paraqitur tė saj... Nxjerrja nė pah e njė gjuhe letrare, e gjetjeve poetike, pėrdorimi i njė vargu tė bardhė dhe hera – herės tė rimuar pėrflasin atė qė Mirlinda ruan traditėn, por rrok edhe modernen nė krijim... duke qenė origjinale.
Vėllimi “Nė pritje tė kohės…” ėshtė njė libėr modest, por kėrkues e me gjetje, i cili i ka hapur sytė bukurishėm dhe kundrimi ndaj kėtij “syri” duhet tė jetė i vėmendshėm...
Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Gjirokastėr, Albania


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:11 pm
I. Peizazhi flet me dimrin...

Belbėzimat e para
Belbėzoja aty,
diku nė mesin
e fletėve tė para ...
te fjalėt e bardha,
nė vargjet e para...
Eh, fjala, ah fjala
ngrirė nė buzėt e mia
tė kuqėrremta,
nė gjysmake
mė copėtohej fjala
pėrmbi fletėt e bardha!
Po filloja tė hidhja ndjenja
unė fatlumja ,
unė fatbardha,
nisesha pėr udhė...
e kėngė shkronjash
nė njė udhėtim sa jeta...

1997


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:12 pmMrekullitė
Mbi vazo lėviza ,
lwviza dorėn vrulltas
dhe guximshėm
me dorė qėndisa,
Me mendje nisa tė stisja...
Tre vargje mė buisėn,
atje ku ishin fshehur
nė “oazin” mitik...
Vazhduan Mrekullitė,
bukur nė vėrshim:
“Nė skaj tė yllit...
magjepsur pranė pyllit ...
njė natyrė e gjithė…”.
Mendova se harrova
qendismėn
qėkur ia fillova ...
Njė zė m’u lėshua,
thellė diku nė mua,...
Filloi mrekullia,
Filloi ēudia,...
Brenda meje
diē po vlonte,
krejt papritur...
Pėrpak m’u duk
se po flija... mbi fantazitė
Me zemėr ndjeva
se isha rritur...
Prekja me duar e mendje
Gjithė Mrekullitė...
2001
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:12 pm


Peizazh
Natyrat

1.
Lehtas zbehen
gjethet,
pėrkulen mbi dhe,
po lehtas mė rrėmben
dhe mua era
nė njė prishje – shpleksje
nė grahmė tė fundit,...
Qenka vjeshta!…

2.
Shprishet njė pamje e re,
Dikur me lulesė
(Iku rinia e fletės
dhe e lules sė bukur)
ditė tė numėruara
kėto tė vjeshtės...
Perėndoi dita e saj e lumtur…
3.
E zhveshur natyra,
si qyqe, krejt pa zė
mė duket,
Nė stinėn e vrenjtur
retė lodrojnė
e struken...
Kėngės ia thotė
trumcaku i vetmuar
kėngėn cicėrimė
krejt
tė pėrfunduar …

Po ku janė tė tjerėt,
Po ku janė tė tjerat ?!
Paskan fluturuar,
nė kėrkim verash?!…
4.
Trumcakun e vogėl
si e marrka malli,
si e marrka etja?
Kėnga “cicėrimė”
venitet nga tretja.

E kupton trumcaku,
kėtu mė s’rrihet,
me njė pėrshėndetje,
drejt perėndimit niset…

5.
Peizazhi dhe unė
jemi nė kontrast,
atė qė humbi natyra,
unė ia kam marrė...

Njė re po vrapon
lart nė qiellin gri,
kumton prej andej
se po vjen stuhi...


6.
Grup gjethesh bien,
Nga pemėt pėrdhe,
Nė qiell po shkruan
shiun njė re...

Kthej kokėn nga iku,
trumcaku fluturim,
qielli zė e “errėt”
shkrep njė vetėtim’…

7.
Dhe shkrepėtin dimri,
Me zėrin e fortė
Me plot stuhi,
Dhe erė tė ftohtė...

Shikoj nga qielli,
shikoj nga gjethet,
Nė dimrin e madh
gjethja do tė tretet..

Pėr nė vatrėn e ngrohtė,
nis unė nxitimin,
Sa arrij nė portė,
Peizazhi flet me dimrin...

8.
Ēuditėrisht dhe
nė shtėpi brenda
Peisazhin e vjeshtės
e ka hequr nėna…
9.
Kundroj nė dritare
tė shtėpisė sime
si zavrritet vjeshta…
Bie nė kujtime …

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:13 pm


Lakmia ime

I kam lakmi hėnės,
tė strukur nė qiell,
Kot i lutem nėnės
pse s’mė lindi diell…
Po tė isha diell,
lart nė kaltėrsi,
Do tė doja pėr nuse
vetė hėnėn nazike
Gurė nė unazė
Do tė kisha yjet.

2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:13 pmUni

Herė mė dukesh
si moēal,
thellė mė ndez
mijėra fjalė…
Rrjedh nga unė
mbretėron,
gjer te veshėt fėrfėllon;
nė thesar merr
ca fjalė,
bėhesh det me shumė
valė,
ndizesh nė zjarr
merr njė mal
tė shuan uji qė bėn
valė,
gurgullon,
porsi njė fjalė
shuan etje
e nxit mall,
lė pas vetes
gjurmė
nektar....
viti 2000Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha EmptyTue Mar 01, 2011 3:13 pmHėna

Lart e veshur nuse
pėrreth murgj tė vrarė,
mė pikon nė zemėr
mė bėn pjesė nė tė qarė…
Bie nė kujtime
teksa po e shoh…
Murgun e kam qiell,
vetėm hėnėn jo,…
I vetmi njė yll
si po xixėllzon…
Si turpėrohet vetes,
edhe kur mungon.

2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty
MesazhTitulli: Re: “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha    “Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
“Nė pritje tė kohės…” vellim poetik nga Mirlinda Koxha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: