Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI Empty
MesazhTitulli: Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI   Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI EmptySat Jun 18, 2011 1:01 am

Personalitetete te etikes dhe te mirefillesise letrare marrin pjese ne Simpoziumin Nderkombetar 'MUZA POETIKE PEGASI 2011..." ME OBJEKT "LIRIZMI NE LETERSI DHE RRUGETIM PEGASI INTERNACIONAL"


Postsimpozium
Ndėrsa nė sfera tė jetės flitet pėr rolin e femrės nė shoqėri, pjesėmarrjen e saj dinamike nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” iu dha pėrparėsi kėtij roli Personalitetete te etikes dhe te mirefillesise letrare marrin pjese ne Simpoziumin Nderkombetar ..nė sfonin teoriko-praktik
Evidente
Roli i gruas nė letėrsi

N ė kėtė simpozium kumtuan krijuese tė sferave tė ndryshme dhe krijuese potente tė pėrgatitura, njė gjetje edukshme e lementit dhe nėj ėprzgjedhje e saj
Nga Jozefina Traboini, Sekretare e Presidences LNPSHA “PEGASI” ALBANIA per etikėn letrare

Nė Simpoziumin e madh tė letėrsisė i zhvilluar gjatė 13-18 prill 2011(Gjirokastėr, Tiranė , Prishtinė) dhe sidomos te Universiteti “Vitrina”, nė lidhje me objektin “Lirizmi nė Letėrsi dhe Profil Pegasi Internacional” u manifestua katėrcipėrisht prezenca, sharmi poetik dhe femėror i krijueseve poetente nė tė gjitha aspektet . U shprehen mesazhe tė plota me vlera rreth asaj veprimtarie pėrmastive, me nėj pamje mjaft ceremoniale cilėsore, ku spikatėn nė parje dhe dėgjim merita komunikuese, ndjenja tė mėdha poetike, figuracione stilistike tė pėrshkruara me njė mjeshtri nga krijimtaritė e ndryshme origjinale qė u paraqitėn me finesė nė atė “Simpozium”, sidomos nė lidhje me krijimtarinė e femrės shqiptare nė letėrsi.
“Struktura” poetike dhe etika e gruas nė letėrsi besoj se ka synime tė mėdha, duke ofruar njė rol tė madh nė emancipimin e shoqėrisė, duke plotėsuar njė kontribut tė ēmuar nė historinė tonė kombėtare. Nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “Muza Poetike Pegasi 2011”e objekt “Lrizmi nė Lėtėrsi dhe Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” u paraqitėn vlerėsime reale nė rolin letrar tė femrės, duke treguar dhe njė herė barazimin mendor tė shquar. Duhet theksuar se ishte bėrė njė parapregatitje publikimi pėr krijimtarinė e femrės krijuese nė rrugėtimin profil Pegasi Internacional, njė gjetje e bukur e Presidencės sė LNPSHA “PEGASI” Albania. Veprimtaria krijuese e femrės krijuese shfaqi tendencat nė zbulimin e anėve tė pazbuluar tė feminilitetit qė ėshtė nėj proces sa i vėshtirė dhe i bukur. Ky “rrugėtim “ i bukur profili kaloi nėpėrmjet paraqitjeve nė forume, media dhe filmime tė posaēme...
Duke dėgjuar e ndjekur kumtet e atyre krijueseve vitale, tė cilat recitonin e ligjėronin nė kumtesat e tyre rreth letersisė botėrore dha asaj shqiptare ndjeje njė krenari tė ligjshme. Do tė me pėlqente shumė qė femra si njė “prijėse e mendimit” tė frymėzojnė njerėzimin, qė shoqėria jonė tė ndėrtojė njė pasqyrim dashuror ashtu si ajo ka pėr femijėn, prindėrit pėr njerėzit.
Nė pėrgjithėsi tė shndėrrohet nė vullnet, nė dėshminė pėr tė respektuar vlerat e saja kudo, dhe qė nė atė “Simpozium” u paraqitėn me modesti, elitarizėm dhe rafinatesė nga tė gjithė ato pjesmarrėse.
“Simpoziumi Pegasi 2011” shpalosi aspektin material letrar duke e zbukuruar me protagoniste qė ispiruan artin letrar si “mitin e kohės”.
Krijueset letrare nė atė Simpozium i dhanė njė krenari, njė domethėnie njė argument mė shumė rėndėsi mbrojtjes sė intelektit dhe talentit qė ka gruaja jonė e kohės sė sotme bashkėkohore, e cila ėshtė protagoniste eprogresivitetit social dhe mendor. U tregua i frymėmarrė me tė dy bronket aspekti shpirtėror pėr statusin e civilizuar, fitimii njė liri tė madhe i gruas dhe sidomos asaj qė krijon dhe kontribuon, sepse tė shkruarit, sipas meje duhet tė jetė i lirė, sepse ėshtė i” shenjtė” dhe frymėzues. Krijuesja ka nėj cilėsi tė dukshme dhe tė spikatur pasi ajo ka njė kėndvėshtrim tė mprehtė ėpr tė pasqyruar realitetin dhe pėr tė ėprcaktuar ardhmėrinė. Pėr kėtė qė them ka faktė tė shumtė ilustrues....
Fenomeni krijuese dhe fenomeni “grua” ka shumė stade qė duhet tė veprojnė nė pėrputhje me ndėrgjegjen dhe qė mė shkathtėsi ngjit shkallėt . Diskriminimi i saj nė kohė tė sotme duhet tė jetė i largėt, i paimagjinueshėm, nuk duhet tė jetė njė subjektivizėm, sepse arsyeja, qė ajo mbart mbijeton gjithmonė. Qytetėrimi i saj ka ecur me kohėn dhe madje avancues me tė. Ajo ėshtė shumėkonkurruese nė krijimtarinė e saj dhe nė vlerėn krijimtare.
Gruaja sot nė demokraci ka programin e saj. Ajo respekton njė kategori tė jetės prandaj dhe kjo “Muze poetike “qė u zhvillua hodhi parametra, njė bazė themelore do ta quaja “Europiane “ nė zhvillimin e saj gjinore.
Ku gėrshėtimi prefesional evidenton edhe njė herė integrimin e femrės krijuese reale si kompetente nė tė gjitha sferat e jetės dhe prurėse e mendimit tė avancuar pėr kohėn.
Admirova dhe ishte njė kėnaqėsi e madhe pėr mua, dukė dėgjuar zėrin e papėrsėritshėm tė poetes sonė tė madhe tek fliste pėr “lirizmin nė lerėrsi” duke paraqitur njė raport historik tė mrekullueshėm tė Kozeta Zavalanit., apo shkrimtares nga Bostoni tė Ledi Stilos, dhe poetės sė ardhur nga Gjermania Seveme Fetiqit, si dhe Miradije Ramiqit, Violeta Allmuēės, Majlinda Ramės, Enrieta Sinės, Flutura Maēēit, Hasije Selishtės, Shefqete Gosalcit, Rezarta Podes, Anis Velaj, Yllka Filipit, Shqipe Hasanit, Aleksandra Shabanit, Irena Gjonit, tė cilat me pėrformancėn e tyre pėr artin letrar treguan se femra krijuese si njė shtyllė nė shoqėri, lufton gjithnjė pėr tė mirėn e njerėzimit dhe shpėrndan mesazhe paqeje pėrjetuese.
Femra krijuese nė apsektin botėror ka arritur lartėsi tė ėmdha dhe kjo mudntė faktohet edhe me prezencėn e fjalės sė shkruar cilėsore dhe tė kumtuar tė Presidentes sė I.Ė.A
Teresinka Pereira, poetes rumune Nadia Cella Popp, poetes zelandeze Prime , poeteve greke Leta Kucohera, Vasiliki Kalahani, Jota Fotiadhi e tjerė.
Duhet theksuar se femr akrijuese e shpreh gjenialitetine saj aktiv nė pjesėmarrjen e saj tė lėvri it nė shumė gjini.
Gjeneraliteti i gruas, femrės krijuese ėshtė bota qė plotėsohet me mendjen dhė veprėn e saj.
Dhe natyrisht madhėshtia dhe merita mė e madhe shkon pėr Presidentin e e LNPSHA “PEGASI” Albania, drejtuesin dhe organizatorin e kėtij Simpoziumi poetin, shkrimtarin, mendjendriturin, njeriun shumė tė kulturuar Kristaq F. Shabani. Mė kėto kategori njerėzish tė ditur shoqėria jonė do ecė gjithnjė pėrpara duke i treguar asaj dhe rolin e pazėvendėsueshėm tė gruas qė ka nė botėn tonė tė madhe


*
CURRICULUM VITAE

Jozefina Traboini
TĖ DHĖNAT PERSONALE:


Emri: Jozefina (Gjyzepina)

Mbiemri: Mirashi (Traboini)

Datėlindja: 1/4/1962. Vėndlindja Shkodėr.

Vėndbanimi: Tiranė. Rruga ‘Irfan Tomini’; Rome ‘Via Cipriani’ 27-00042 Anzio

Gjendja Civile: E martuar me dy fėmijė 19 dhe 14 vjeē.

Me Carta soggiorno Italiane dhe Dokumenta tė rregullta qė nga viti 1991.

Me Patente Italiane kategoria B.

Arsimimi:

1969-1978 Mbaruar mėsimin fillor dhe tetėvjecar pranė Shkollės ’11 Janari’ nė Shkodėr.

1978-1982 Mbaruar Shkollėn e mesme tė pėrgjithshme nė vitet 1978-1982”Jordan Misja” Shkodėr

1995-2000 Mbaruar studimet e larta me Diplomė, nė Degėn Juridik pranė Universitetin “Luigj Gurakuqi” Shkodėr

2002-2003 Mbaruar studimet pas Universitare pėr Informatikė nė Universita Civica ‘Andrea Sacchi’ (Nettuno) a Roma

2008- Diplomuar nė Gjuhen Italiane pranė Universitetit Filologji- Histori nė Tiranė.

2009- Diplomuar me titullin Avokat nė Tirane Dhjetor

2001-2009 Trajnuar nė shume kurse te ndryshme perfshire dhe polotike ne Itali
ku kam jetuar per 17 vjet.

2007 Trajnuar nė Tiranė pėr Usaid-it mbi programin e Shtetit Ligjor,
dhe ne shoqata tjerapaisur me certefikata perkatese.
Eksperienca Pune:


1993-1998 Shkuar artikuj pėr Gazeta tė ndryshme si
Shqiptare dhe Italiane. Krijimtari ne poezi, ne dedikime dhe te gjithe zhanerat e tjere.

1991 -1992 Pėrkthyese nė Kanalin Televiziv Brindisi
‘Tele Norba’ nė Itali.


2000-2002 Pėrkthyese nė proceset Gjygjėsore nė Tribunal
(Gjykatė ) nė Qytetit Veletri dhe nė Romė (Itali).

2000- 2003 Sekretare personale e Avvocates:
Gjyseppina Viviani. Anzio Romė.

2005-2006 Sekretare nė Kompaninė ‘MA. RE. S.R.L.’
Anzio Romė

2007-2008 Prezantuar CurriculinTim pėr
Dhomėn eTregtisė (Romė-Tiranė)
nė‘Regione Lazio’


2005- Prezantuar CurriculinTim
Per‘RadioVatikana’dhe AmbasadenShqiptare nėRomė.

2006-Aktualisht Specialiste nė Sektorin e Marrėdhenieve me
Publikun pranė Agjensisė Qendrore tė
LEGALIZIMIT ( ALUIZNI-t ) Tirane.
Jam koordinatore ne shoqaten FM-FN qe drejton znj. Kozeta Zavalani
Jam e angazhuar me Partine e Re Europiane ku aktualisht jam shefe e marredhenieve me Jashte.
Preferencat e mia jane shkrimi cfaredo lloj gjinie qofte.


Vizioni im:

Po mbaroj se shkruari librin me nje kronologji familjare. Botime ne poezi shume shkrime te ndryshme ne gazeta e ndryshme shqiptare. Loboj shume ne lidhje me shkrimet e mia per rolin e gruas dhe vendimarrjen e saj ne jeten shoqerore ne vendin tone, shkruaj shume qe roli i saj te rritet shume dhe te arrije ne rrugen e duhur aty ku i takon asaj. Nje sere aktivitetesh ne te cilat kam marre pjese dhe marr ne vazhdimesi ku jam kontributin tim ne lidhje me jeten sociale ne vendin tone.Gjuhė tė huaja: Flas dhe shkruaj shume mirė Gjuhėn dhe Italiane. Mjaftueshem Gjuhen Angleze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Personalitetete te etikes letrare JOZEFINA TRABOINI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: