Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Figurat letrare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Figurat letrare   Sun Jul 06, 2008 2:47 am

Pothuajse te gjitha testet qe me kan rene ne dor si ata kombetar si ata te maturantave kan pas pyetje per me gjet se per cilen figur letrare behet fjal.
Duke ditur se gjuha shqipe ka nje numer te konsiderueshem te figurave letrare do te doja qe se bashku te perpiqemi me i gjet figrat letrare qe ekzistojn dhe te bejm ndarjen e tyre .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Figurat letrare   Sun Jul 06, 2008 9:49 am

PO ja filloj me figuren letrare ma te thjesht
- krahasimin- bene pjese ne figurat kuptimore, quhet edhe figure elementare, forma e pare njohese, sepse nje send ose dukuri na e jep duke e krahasuar me nje send ose dukuri tjeter:

shqiponjė me krah te thyem!Vall shpirt i molisun!
Qendro!Qendro krenare! mu si nje zot i stolisun

Per nga ndertimi sintaksor,krahasimi ka dy pjese: te krahasuarit dhe krahasuesin, qe lidhen ndermjet tyre me lidhezat si.porsi,ashtu si, etj

Krahasimi mund te jete i thjesht dhe i zgjatur

Ndryshe quhet edhe similitudė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Figurat letrare   Wed Jul 09, 2008 9:11 pm

figurat e kuptimit

-Personifikimi-.Njeriu primitiv vinte tipare ngjashmerie midis vetes dhe dukurive te natyres.Ai u vishte kafsheve dhe sendeve tipare te njeriut, gjerat pa shpirt i pershkruante sikur te ndjenin dhe kryenin veprime njerezore, gjerat pa ndergjegje i bente me ndergjegje.

-Ē'ke, o flamur, qe s'valon?
-Jam semur e po renkoj,
jam goditur brinje me brinje
qe kur sollen italine...

Pra personifikimi ndertohet ne baze te fjaleve qe thone kafshet ose sendet e shpirtezuara.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Figurat letrare   Thu Jul 10, 2008 1:22 pm

-Antiteza-Ėshte figur e perbere nga dy njesi kuptimore, lidhja e te cilave kryhet me kundervenie.
Kundervenia mund te behet ne nivelin e fjaleve, ne nivelin sintaksor dhe ate kuptimor.Antiteza ndertohet shpesh prej antonimeve.

Se te deshte kur s'te deshnin,
se te qante kur te qeshnin,
se te veshte kur te ēveshnin
neno moj, te ra deshmor.


Edhe brenda nje vargu mund te kemi dy gjendje te kunderta:

Prane sofres i pangrene.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shqip0nja
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 299
Age : 28
Vendi : kosovė
Registration date : 15/06/2008

MesazhTitulli: Re: Figurat letrare   Thu Jul 10, 2008 1:29 pm

-Hiperbola, sikurse antiteza, edhe kjo mban ne vetvete nje krahasim te mundshem, por ne nje raport jo te zakonshem, sepse nje send, dukuri ose veprim e jep me te zmadhuar se sa eshte ne te vertet.

Por kush ecė para ushtrive tuj leshue
flake prej shpatet, si rrfeja kur shkrepet
mbi Bjeshe t'Nemna, vesh arit t'kullue
porsi dielli kur vete n'perendim?
N.Mjeda(mahmud pasha ne mal te zi)

Ndodh te hiperbolizohet efekti emocional nga nje shkak i caktuar p.sh. nga bukuria, si ne shembullin e meposhtem:

Hanko, mos kalo mbi varre,
se te vdekurit i ngjalle,
te gjallet i vdiqe fare....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Figurat letrare   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Figurat letrare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: