Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 POEZI NGA LINDITA PRENGA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA LINDITA PRENGA Empty
MesazhTitulli: POEZI NGA LINDITA PRENGA   POEZI NGA LINDITA PRENGA EmptySat Jun 18, 2011 12:43 am

Lindita Prenga


MOS E VRISNI ZEMRĖN E NANĖS…
Apel poetik

Dridhnu shpirti, tash sa mot,
me lot zemre e laj kėtė tokė.
Nana tė shkreta shamizeza
dyer tė mbyllme e shumė varreza.

Po qan fėmija rrėzė oxhakut,
po dridhnohet zemra e plakut.
Nusja e shkretė dymbėdhjetė pranvera
si ka gzuė si nuse tė tjera.

Fort tundur vendin e ka,
krisma e pushkės randė ka ra.
Me gjak rinie u mbulu vendi,
u zu dielli e u nxi qielli…

Lanė kuvendet e ligjėrimet,
tė mjerat nana nisėn vajtimet
Oshtimė burrash me ofshama…
Kėtė djalė tė vetėm nė tokė mblon nana!

Mosni armėt ju, vllazni,
jo bre gjaqe e hasmėri,
mos i mbyllni dyert konakut,
kryqja e gdhendun me ne prag prej gjakut…

Amanet pash besėn e Zotit,
ky vajtim ka tash sa mot,
Mos mja vrisni zemrėn nanės,
plagė e vjetėr mbulu me lot…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
POEZI NGA LINDITA PRENGA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: