Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 3:59 pm

Problemore
Kėrkohet ngritje e zėrit tė tė gjithėve krijuesve dhe pėrgjegjshmėri tė madhe tė tyre

TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖRSISĖ “

Kristaq F. Shabani

Krijuesit nė “kėnetėn” e mosvlerėsimit shtetėror

Krijuesit shqiptarė, kudo ku ndodhen nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi e Diasporė po pėrjetojnė njė mostrajtim tė vėrtetė nė kontekstin financiar. Njė papėrgjegjshmėri qeverish ndaj krijuesve, tė cilėt janė nė zbulesė tė pėrhershme tė fakteve historike, tė shkruarjes sė historisė sė kėtij kombi tė vjetėr, tė pasurimit tonalitativ tė poezisė dhe tė prozės shqipe, tė kontributit nė fjalėsin shqiptar nė krijesėn e qindra dhe mijėrave neologjizmave pasuruese tė gjuhės… Kėrkesa dhe projekte tė bukur, fitimprurėse nė aspektin moral, letrar, shoqėror tė shoqėrisė, hartohen dhe paraqiten nė Ministritė e Kulturės tė vendeve tė ndryshme, por kėto projekte shihen me syrin e NJERKĖS dhe fitojnė miniprojekte nga kėshilllat artistike tė kėtyre Ministrive, tė cilėt hapin “buxhetime “ pėr minin… veprimtari tė vockėla, fare tė vockėla dhe fitojnė miliona…, tė cilat dirigjohen nga mjeshtra “tė artit”… TRE SIMPOZIUME NDĖRKOMBĖTARE PĖRMASTIVE TĖ LNSHPA”PEGASI” ALBANIA DHE ASNJĖ CENT, KUR NĖ KĖTO VEPRIMTARI MARRIN PJESĖ POETĖ PĖRMASTIVĖ… Sa mirė veprojnė shtete tė tjera (institucione, ku janė punėsuar disa nga poetėt pjesėmarrės nė kėto evente tonat), tė cilėt kėrkojnė ftesat dhe programet e veprimtarive. Kur shikojnė seriozitet dhe programe niveli paguajnė tė gjitha shpenzimet e Simpoziumeve tė poetėve pjesėmarrės. Kėshtu ndodhi vjet me Qipron, Anglinė , Turqinė, Greqinė e tjerė…
Vlerėsimi i kėtyre veprimtarive nga LSHAN OHAJO SHBA (I.W.A) kontribut nė letėrsinė moderne botėrore, por ēfarė thonė kėshillat artistike tė miratimit tė projekteve….

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:00 pm

Krijuesit japin dhurata si “babagjyshėt”

Krijuesit tė detyruar tė japin dhurata si babagjyshėt e VITIT TĖ RI… Deri kur kėshtu ma…?(Pyetėsi migjeniane).
Po ne? Ne jemi “babagjyshė”, qė duhet tė japin falas librin, tė cilin e kemi arkitekturuar me mendje dhe me financime private. Duhet tė ēojmė libra nė Biblioteka Kombėtare dhe ato tė qyteteve, duhet tė dhurojmė libra nė institucione e tjera... Gjithmonė krijuesi i dėmtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:00 pm

A ka shtėpi botuese tė vėrteta me identitet nė Shqipėri?

Shėnjat ortografike drejt shpartallimti tė plotė. Po gjuhėtarėt ku janė ?! Janė tulatur apo fshehur?
Po shtėpitė botuese, mund tė quhen tė tilla nė Shqipėri? Asqė mund tė quhen tė tilla. Shtėpi botuese me “redaktorė dhe punonjės tė vjetėr”, drejtorė tė ashquajtur tė Shtėpive botuese, qė pėrflakim korrektorėt letrarė, tė cilėt, pėr shkak tė modernizmit, po heqin shėnjat ortografike tė gjuhės… Njė ēmenduri e pėrmasave drastike, njė torturim gjuhėsor, njė mani me pirueta tė helmėta! Ky fantazim dhe veprim mediokėr duhet tė ndalohet. Bashkohėsia nuk thotė: “Hiqni shenjat e pikėsimit dhe t’u mėsoni shtrembėr gjuhėn pasardhėsve… Gjuhėtarėt, tė cilėt po mungojnė, apo po friken tė thonė fjalėn e tyre pėr kėto ndodhi, janė tė tulatur dhe mbajnė vetėm “spaletat” profesoriale, doktoriale nė fushėn gjuhėsore… qė t’i pėrdorin nesėr pėr shtesė pensionare pėr kontribut gjuhėsor (ky motivimi), apo pėr kontribut shkatėrresė gjuhėsore! Ky Motivimi i vėrtetė!
Ē’ndodh kėshtu me kėta tė tulatur, qė thonė kėrkojnė mineral nė pasurinė gjuhėsore dhe nuk munden…

(Eksperimente tė tilla mund tė bėhen, por tė shkruhet “Ndalohet leximi i kėtyre librave nga nxėnėsit dhe studentėt). Lejohet leximi nga ata qė kanė njohuri tė forta gjuhėsore e sidomos njohuri tė mira drejtshkrimore tė gjuhės!)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:00 pm

Panaire gjysmake dhe distribuim i keq i librit

Panaire gjysmake, ku marrin pjesė dhe krijuesit, qė nuk kanė tė bėjnė fare me krijimin. Detyrimisht letėrsia e madhe e ka prejardhjne nga mediokriteti. Pa mediokritet nė letėrsi nuk ka zhvillim tė letėrsisė dhe konkurrim vlerash. Tė gjithė duan tė bėjnė poezi, tė gjithė “pozojnė”, por varet si pozojnė… Pozimi kėrkon krehje tė bukur…

A ka distribuim tė librit, a ka vlerėsim tė vlerave tė vėrteta tė librit? A ka konkurrim vlerash? Shumė krijues tė vjetėr hiqen specialist ė tė mirėfilltė. Po janė tė tillė, por tė asaj qė kaloi… Kushedi sa krijues tė rinj janė marrė nė qafė nga kėta krijues tė “vjetėr”, qė veprojnė me pjesėn e vjetėr tė kokės, sepse mekanizmi lėvizės pėr tė renė nuk u ka ardhur ende…
Ka botues me nivel tė dobėt kulturor, pa arsim pėrkatės, por qė kanė marrė liēenca aktiviteti...!!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:00 pm

Ekzistenca e pėrkthyesve e papėrligjur

Nė Shqipėri ka pėrkthyes tė talentuar nė disa gjuhė , potencialė, tė cilėt pėrpiqen tė kenė dypozicionimin, qė ėshtė i nevojshėm pėr tė realizuar pėrkthime niveli tė njohės nė mėyrė saktike tė dy gjuhėt qė do tė ndėrvaren dhe do tė transmetohen dhe qė pėrkthyesi tė jetė mjeshtėr edhe si poet e shkrimtar. Raste tė tilla ka patur letėrsia shqiptare dhe mė parė. Por kėta pėrkthyes duan ndihmė pėr tė krijuar pėrvojėn e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:01 pm

Fryrje tė mėdha dhe mentalitete tė gabuara

Ekzistenaca e mentalitetit se unė jam i madh, unė jam poet apo shkrimtar niveli ėshtė e hapur dhe e pėrshfaqur si mentalitet dhe, ēuditėrisht, kėtė e thonė ata, qė mezi njihen nga qyteti apo “lagjja” e tyre, kur nuk kanė konceptim e shkėmbimit universal tė vlerave dhe lėnie e shenjave nė kėtė shkėmb!…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:01 pm

Fryrje tė mėdha
Njė mani, qė po vuajmė tė gjithė, nė shėrbesė tė impulsimit apo tė nxitjes… Flitet me mendime dhe
sugjestionime” personale”, duke pėrdorur mendime tė karakterit sipėror, (i)e shkėlqyer, risi e re nė letėrsi, me njė vepėr “krijues dhe krijuese qe i pėrket tė ardhmes”, kontribut nė fushėn e letėrsisė shqipe… e tė tjera tė tjera profka si kėto lavde me kėmbė prej rėre… Marrja e pozicionit apo e bėrjes sė poezisė sė Madhėshtisė, duke sulmuar ata qė kanė kokrra… pėr tė ngjitur ndonjė shkallė. Profka, sajime meskine nė dėm tė letėrsisė…. Pėr poezi tė shkallesės sipėrore diskutohet dhe Kadareja, pa le tė tjerėt, tė cilėt kanė bluajtur “frazime” nė ato qė a mundtė quhen apo motivohen si vepra letrare. Ėshtė koha tė bėjmė kujdes se mos vrasim letersinė tonė dhe tė pėrdorim selektivitetin e nevojshėm, por kjo nuk do tė thotė qė tė ndalohet e shkruara, por vepra e mire duhet tė “triorohet”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:01 pm

• Pėrftesa e librashitėsve mbi krijuesin

Keqsjellje e librarive me krijuesit ėshtė e ekzagjeruar. Librashitėsit, kur krijojnė lidhėsitė me krijuesit pėr distribuimin, tregtimin e librit, kėrkojnė me insistim tė rritin artificialisht ēmimin ose tė pėrftojnė shumė mė tepėr ata, se krijuesi i tyre… Ky ėshtė anormalitet dhe meskinitet dhe vjedhje faqas nė dėm tė krijuesit dhe nė favor tė njė tregtari , ndoshta dhe tė rėndomtė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   Sat Jan 15, 2011 4:01 pm

Ekzistenca e mendimit negative tė pasurimit tė fondeve librove…

Ekzistenca e mendimit se bibliotekat le t’i pasurojnė vetė krijuesit, nė rast se dėshirojnė, qė “produktet” e tyre letrare t’u jetojnė gjatė, ėshtė njė mentalitet meskin dhe vrasės. Shteti duhet tė blejė kėtė produkt mendimor letrar, historik e tjerė dhe t’i vendosė nė pasurinė e tij, thesarin e trasmetimit tė dijeve pasardhėsve... Ėshtė bėrė njė sėmundje e pėrgjithshme, qė nuk akordohen fonde pėr trurin dhe fondi libror i bibliotekave ngelet nė vend , stepet e tjerė… Nėpėrmjet internetit sot ka lidhėsi dhe gjallėri tė madhe.

Vetėm nė vitin 2009 -2010 janė dhuruar mbi shumė libra tė gjinive tė ndryshme.
Ėshtė koha kur duhet tė bėjmė kujdes dhe tė tregojmė se ne krijuesit e vėrtetė jemi vitalė dhe synojmė progresivitetin e shoqėrisė dhezhvillimin tėrėsor tė vendit. Ndaj kėrkohet nėj bashkėpunim serioz dhe njė veprimtari e gjerė dhe me nerv.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
TĖ BĖJMĖ TERAPI TĖ SĖMUNDJES SĖ “MOSVLERĖSIMIT TĖ LETĖR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: