Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE

Shko poshtë 
+31
meli
Epik
fina
echo
murturi
loredana
zeriatdheut
MUHAMETII
USHTARILIRIS
Mergimtari
sara23
interesant
E_Bukura
rolling
Euridika
rroni
xhavo_
gjakushi
Guximi
luan mreti
fi2a1
Leka i Madh
idol
shaban cakolli
tom sojer
Beton
Anna
Sy kaltri
Kosovarja
Sofra
fatlum
35 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:23 pm

loredana shkruajti:
xhavo_ shkruajti:
Loredana ti po thua Katedralja është duke u ndërtuar për gjithë popullin. E ky është problemi kryesor. Përse per te gjithë popullin, kur katedralja është objekt i krishter jo musliman apo i ndonje feje tjeter? P.sh. muslimant nuk dojnë katedrale por xhami. Katedralja duhet te ndertohet vetëm për ata qe shkojnë e jo për ata qe kisha ka qefe me shku.

Nuk je e para ti qe thua se "po ndertohet per gjithe popullin", se unë e di qe ajo s'po ndertohet per katolik, por per musliman, per ata qe kishe paskan me u kthy ne "fene e te pareve". Kjo është propaganda e disa njerezve te kishes. E kjo propagand nuk i shërben as fesë juaj e as kombit.

po ajo asht krejt sipas deshires o njeri, mos u tut se nuk te kap kush perfyti mezor me shku me kqyr se shka po zihet aty. po thjesht asht mir me dit per feht e njanitjetrit na shiptart, se kom ni se shum musliman po u tutshin prej kryqit hahaha.. ose katolikt se tuten prej hajmeliau. per ata po mendoj na jemi nje komb edhe asht mir me kan te lidhun me njanitjetrin por e shoh se ju moslimant nuk jeni ne gjendej se tutni se po ju kthehet mendja haahaha..
mos u tut bre burr maje vetin hahaha..

loredana,

aman perse i ke hip njeriu ne qafe, hahhahaa, po leje moj rehat se secili e ka mendimin e vet , nncncncncncncn.

Hajt se asnje nga ne nuk eshte aq shume i dhene pas fese, cilado qe te jete ajo dhe mendoj se eshte mire qe KOMBI te jete gjithenje para besimit tone fetar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:27 pm

e qitash ki fol mir per qita une po luftoj oj loqk, me kan fetar ama jo pertej belaje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:28 pm

loredana shkruajti:
e qitash ki fol mir per qita une po luftoj oj loqk, me kan fetar ama jo pertej belaje.

I kam rene pikes zemer me kete a po jo!

Po e di moj e di qe tybe pak fetar jemi, por e kam hallin se edhe pak kombetare se, e kjo eshte shume keq!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:32 pm

hhaahahahhaha... jo jo prap se prap nuk dorzohemi na shiptart na kan coptu boll si truku si shkau po prap hala besoj se ka toleranc mes nesh si katolik si mosliman ose ortodox.

pse jem tosk e pse jem geg jem nje lis por me dy deg, nuk ka feh as ska parti qe perqan kret shiptari hahaha.. nje kang per rikin se e adhuron shum nikoll nikprelen hahahah..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:32 pm


Hahaha Loredana unë nuk tutna si individ, por ky është problem shoqëror.

Ju po thuani "katedrale per popullin". A populli nuk po don katedrale. Populli shumicë nuk është dal të kërkoj katedrale. Katedrale kërkojnë vetëm katoliket. Nëse katoliket duan katedrale, le ta ndërtojnë aty ku iu nevojitet.
Na si musliman nuk po duam katedrale, por xhami. E nëse ne kërkojmë xhami, atëhere perse te na ndërtohet katedrale kundër vullnetit tonë? Kjo i bjen sikur me dasht dikush me te kthy me dhunë e me zor!

Problemi tjetër qe kete qështje e politizon, është se qeveria edhe pse e shpallur si sekulare, qe nuk iu perzihet feve, i ka rras hundet me ndertu katedrale. Ky është dreqi më i madhë qe don me fut përqarje në masen, ne popull.

Kur muslimanet kërkojnë te ndërtojnë xhami, pa u perzi qeveria, ata ia ndalojnë; ndërsa ne anën tjetër (edhe pse shtet sekular) perzihet në ndërtimin e katedraleve. Atëhere këtu dikush është i diskriminuar. Nëse dikush po fut përqarje këtu, atëhere është një politikë e caktuar në pushtet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 5:38 pm

xhavo_ shkruajti:

Hahaha Loredana unë nuk tutna si individ, por ky është problem shoqëror.

Ju po thuani "katedrale per popullin". A populli nuk po don katedrale. Populli shumicë nuk është dal të kërkoj katedrale. Katedrale kërkojnë vetëm katoliket. Nëse katoliket duan katedrale, le ta ndërtojnë aty ku iu nevojitet.
Na si musliman nuk po duam katedrale, por xhami. E nëse ne kërkojmë xhami, atëhere perse te na ndërtohet katedrale kundër vullnetit tonë? Kjo i bjen sikur me dasht dikush me te kthy me dhunë e me zor!

Problemi tjetër qe kete qështje e politizon, është se qeveria edhe pse e shpallur si sekulare, qe nuk iu perzihet feve, i ka rras hundet me ndertu katedrale. Ky është dreqi më i madhë qe don me fut përqarje në masen, ne popull.

Kur muslimanet kërkojnë te ndërtojnë xhami, pa u perzi qeveria, ata ia ndalojnë; ndërsa ne anën tjetër (edhe pse shtet sekular) perzihet në ndërtimin e katedraleve. Atëhere këtu dikush është i diskriminuar. Nëse dikush po fut përqarje këtu, atëhere është një politikë e caktuar në pushtet.




nuk jan tan muslimant si ti,mos i shtin tan ni thes, une njoh shum tjer se jan musliman ama e respektojn edhe jan kurjoza me dit per fehn katolike.
a pe sheh se prap po bjeni me dy kam ne lloq, prap po e pranoni vet se nuk e pasni problemin e shkolles se asht prish po bash po deklarohi kunder katedrales hahaha.. me kan kunder katolikve njerzve te kisha kuptu ama ajo katedrale asht bedon bre nuk ka dur as kam met myt apo met ba keq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 6:57 pm

Leonarda shkruajti:

"ani edhe kisha asht lloj shkolle. nuk te mson matematik ama te mson respekt toleranc e shum sene te vlefshme se ti mson edhe xhamija. kshtu"

"une perveti shum kam qef me shku ne xhami me ndegjy shka msohet atje por sum kan lan mrenda se jam femer."

Edhe kisha ben predikim por ajo qe eshte me e rendesishmja nuk ka njerez qe shkojne e marrin mesim nga kisha. Plus mbi rrenojat e shkolles me te vjeter te Prishtines dhe ne qender te saj.

Sa i perket pyetjes se dyte, duhet te them se varet se ne cilen xhami ke shku, ka xhamia qe nuk kane hapsire per femra dhe ka qe lejohet me u fale edhe femra e me degju hoxhen se qfare predikon. Ne Prishtine p.sh. ka te tilla, por jo edhe shume, pikerisht pse nuk ka femra shume qe i vizitojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 6:58 pm

Loredana, unë nuk shkruaj qe ta prish apo ta bej qefin ty. As nuk merrem me kete çështje praktikisht, por po shkruaj pasi qe është hap debati.
Unë po te tregoj se s'jam kundër ndertimit te katedraleve apo kishave, aty ku ka krishter edhe aty ku nevojitet, mirpo unë jam kundër kësaj katedralje për dy arsye direkte: vendin ku po ndërtohet edhe qëllimin përse po ndërtohet! Arsye tjera indirekte janë p.sh. perzierja e qeverisë sekulare (asnjanëse ne fe), politizimi i këtij problemi etj.

Shpesh ne takime qe kam pasur me te krishter te panjofshem, ata menjehere futen ne tema fetare dhe fillojne me propaganden e ushqyr nga kisha se na qenkemi kthy me dhunë edhe po ndjekshim fe te huaj e me u kthy ne fene e te pareve, sikur Krishti na paska qenë shqiptar. Ky lloj qëndrimi, normalisht qe zgjon reaksion dhe debate.

Askush nuk ndjek një fe me dhunë. Mund te ketë presione apo shpërblime, por në instancen me te lartë, zemra nuk pranon fe me dhunë.

Është ndoshta e tepër te thuhet, por në praktikë jam shumë tolerantë ndaj feve tjera, ndërsa teoria apo shkrimi i bën disa gjëra te duken pak me te rrepta!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 8:56 pm

xhavo_ shkruajti:
Loredana, unë nuk shkruaj qe ta prish apo ta bej qefin ty. As nuk merrem me kete çështje praktikisht, por po shkruaj pasi qe është hap debati.
Unë po te tregoj se s'jam kundër ndertimit te katedraleve apo kishave, aty ku ka krishter edhe aty ku nevojitet, mirpo unë jam kundër kësaj katedralje për dy arsye direkte: vendin ku po ndërtohet edhe qëllimin përse po ndërtohet! Arsye tjera indirekte janë p.sh. perzierja e qeverisë sekulare (asnjanëse ne fe), politizimi i këtij problemi etj.

Shpesh ne takime qe kam pasur me te krishter te panjofshem, ata menjehere futen ne tema fetare dhe fillojne me propaganden e ushqyr nga kisha se na qenkemi kthy me dhunë edhe po ndjekshim fe te huaj e me u kthy ne fene e te pareve, sikur Krishti na paska qenë shqiptar. Ky lloj qëndrimi, normalisht qe zgjon reaksion dhe debate.

Askush nuk ndjek një fe me dhunë. Mund te ketë presione apo shpërblime, por në instancen me te lartë, zemra nuk pranon fe me dhunë.

Është ndoshta e tepër te thuhet, por në praktikë jam shumë tolerantë ndaj feve tjera, ndërsa teoria apo shkrimi i bën disa gjëra te duken pak me te rrepta!


e po shka po tham une se njerz po e ndyshojn fehn si per mosliman si per katolik. mundohen me shty fehn e vet sa ma perpara mezor e se din se veq i japin za te keq asaj feje me ket kultur.
krejt shiptart livdohen me feh, ama me lezu kuranin edhe biblen krejt ndryshe shkrun aty, po prap njeri asht ai se i ndyshon ligjet e fes, e tani shahet feja.
per ata katolik me vjen keq se po thu asht e di se ka shum qasi ama ki edhe ka ju muslimant qasi tipash edhe ata sa munet met pa syni hahhaaha..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptyFri Aug 01, 2008 9:01 pm

MUHAMETII shkruajti:
Leonarda shkruajti:

"ani edhe kisha asht lloj shkolle. nuk te mson matematik ama te mson respekt toleranc e shum sene te vlefshme se ti mson edhe xhamija. kshtu"

"une perveti shum kam qef me shku ne xhami me ndegjy shka msohet atje por sum kan lan mrenda se jam femer."

Edhe kisha ben predikim por ajo qe eshte me e rendesishmja nuk ka njerez qe shkojne e marrin mesim nga kisha. Plus mbi rrenojat e shkolles me te vjeter te Prishtines dhe ne qender te saj.

Sa i perket pyetjes se dyte, duhet te them se varet se ne cilen xhami ke shku, ka xhamia qe nuk kane hapsire per femra dhe ka qe lejohet me u fale edhe femra e me degju hoxhen se qfare predikon. Ne Prishtine p.sh. ka te tilla, por jo edhe shume, pikerisht pse nuk ka femra shume qe i vizitojne.


hahahaha... ka njerz se shkojn ne kish do marrin msim do shkojn me kqyr femna apo djem hahaha.. une foli edhe per katolik keq kur asht nevoja, se bukes papjes nuk i tham e pjekme. ama as ju moslimant se shkoni gjdo te premte ne xhami ki do se marrin shkoll nga predigimi i hoxhes ki do se smarrin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 2:31 pm

loredana shkruajti:
valla ktu ne zvicerr asht nje xhami afer luzernit. edhe e kam nje shoqe muslimane nga gjilani edhe deshta me shku me ta ne xhami. tani te dera dul nje hoxh edhe na tha jo nuk ban se jeni femna, tha nuk keni drejt me marr pjes kur te falemi ne xhami veq mas predigimit hajdeni mundi me vizitu xhamin. ama une dashta me ndi shka predigohet e jo veq me kqyr xhamin qysh doket.

Nuk eshte e vertet qe slejohen femrat me hi ne Xhami,ndoshta ne zvicer kjo pun eshte evidente mirpo ska te bej me Islam kurgjo mvaret qysh e marrin njerzit.

Vajzat muslimane falen neper Xhamit e Kosoves bile mes tyre ka edhe aktore te ,,famshme'' ne Kosove qe nuk dua te permend emra.

Bile bile nje dit isha deshmitar mbas namazit te Ikindis erdh nje qift Amerikan qe kishin ardh si turist dhe hyn ne Xhamin e Qarshis(qe gjendet perball Muzeut te Kosoves).Dhe filluan te pysnin Imamin(Hoxhen)e Xhamis per vjetersin e objektit...?dhe mbeten te habitun nga pritja e mir qe ju beri Hoxha si dhe nga anglishtja e tij e rrjedhshme.

Xhamia qe une me se shumti e frekuentoj se apku nje her ne dit eshte ajo e Qarshis ne Prishtine dhe aty rregullisht falin namazin dhe mesojn mesimbesimin edhe femrat pa kurrfar pengese.I njejti Hoxhe ju ligjeron edhe femrave edhe meshkujve...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 2:38 pm

loredana shkruajti:
hahahaha... ka njerz se shkojn ne kish do marrin msim do shkojn me kqyr femna apo djem hahaha.. une foli edhe per katolik keq kur asht nevoja, se bukes papjes nuk i tham e pjekme. ama as ju moslimant se shkoni gjdo te premte ne xhami ki do se marrin shkoll nga predigimi i hoxhes ki do se smarrin.

Sa i perket katolikeve, ndoshta shkojne edhe per per ate qellim une nuk e di.
Po edhe nga muslimanet fatkeqesisht mund te kete qe edhe marrin edhe nuk marrin mesim nga predikimi i hoxhes.
Por pergjithesisht mendoj se marrin mesim, nese hoxhollaret dine te bejne predikim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:03 pm

Objektet e kultit duhet te ndertohen aq sa eshte e nevojshme ..por mos te teprohet me to ..tek ne shqiptaret shpesh ndodhe qe manipulohet besim (nga jashte) per qellime politike (te jashtme) e ketu duhet pase kujdes ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:12 pm

po te ishte se njeriu cdo gje ne jet meson ne kisha edhe ne xhamija athere pse hapen shkollat ,ka mundesi te ma psjegoj dikush ,se sipas disa ve feja koka ajo qe na meson te gjitha edhe kurani e bibla ,une mendoj ,qe eshte shkolla ku fitohet diturija ,ku behesh mjek ,inxhinjer ,agronom ,artiste ,arkitekt poltikan juriste etjera e tjera .e nga xhamija nuk dij qe ka marr kush diplom e eshte ber ekonomist ose doktorr te shpetoj jeten e njerzve ,mendoj eshte mire te hapen shkolla dhe qerdhe ku do te shkollohen femijet tan ku do te fitojn diturin per jeten ku do te behen arkiteket te vendit te vet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:16 pm

Eshte mire qe mos te kete hiq fare sepse nuk kane cfare na vyne me hagju ka 3apo 4 milion euro per to kemi nevoja tjera jo per gjena qe rine si muze
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:18 pm

Personalisht mendoj se predikimet e klerikëve ,sidomos tek ne ,nuk duhet kushtuar aq rendesi sa te identifikohet feja me fjalet e hoxhes apo priftit etj...(sepse shume lehte mund te jene te manupuluar ,kjo eshte e deshmuar ,pa keqkuptime -po flas per klerikë jo per fe)
te lexojme , te kuptojme dhe te nxjerrim vetë kuptime..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:19 pm

Hhahahaahahahaa ANNA te lumte shum mire e ke then vertet te lumte se neshtu desha me ju be pergjigjen por mire shum e bere ty je shum talente ANNA \te lumt
respekt hahahhhaaahah mire eshte shum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:25 pm

me sa kam pare ne xhamija ,ju mesohet te gjithve alfabeti arab ,si te shkruejn dhe si te lexojn ,ket kam ven re kur shkojn disa femiej qe i dergojn prindit ,ndersa dallim i madhe si lartesija e tokes me henen ,ne shkollat tona femijet mesojn alfabetin e gjuhes qe e flasim ,mesojn te shkruejn e te lexojn shqip ,dhe si paska rendesi feja e kisha e xhamija ,kur kan qen vegla te sunduesit per nji kohe te gjate ,krejt von ,jan kethye jan ber disa kombetare por jo te gjithe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:29 pm

edhe ta qe u kythyen von e pan se skan rruge tjeter sepse shkau do ti shtrysh si limon e do ti hedh ne kosh te plehrave ,dhe filluan dikun ,dikun te mbajn edhe fjalime kunder pushtuesit ,por kur pasi filluen e u ben pajtimet e gjagjeve ne kosove ,asnji here nji ero se jep per kish as per xhami ,do te jep kur lypet nese kam per rruge ,per shkolla edhe spitale qe i kemi ne gjendje katastrofale ,qe ende kemi nxens qe mesojn ne kontanijer ,ende kemi spitale dhe jan ,mizerabel me kushte ,ku te mytin mizat edhe pa pastertija e jo te jep ne incestim te kishes edhe te xhamis duke pasur mjaft ,por nese dikush don me u lut te lutet neper shpija te veta e jo te bejn shpenzime ,per to me milona ero .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:35 pm

Anna shkruajti:
po te ishte se njeriu cdo gje ne jet meson ne kisha edhe ne xhamija athere pse hapen shkollat ,ka mundesi te ma psjegoj dikush ,se sipas disa ve feja koka ajo qe na meson te gjitha edhe kurani e bibla ,une mendoj ,qe eshte shkolla ku fitohet diturija ,ku behesh mjek ,inxhinjer ,agronom ,artiste ,arkitekt poltikan juriste etjera e tjera .e nga xhamija nuk dij qe ka marr kush diplom e eshte ber ekonomist ose doktorr te shpetoj jeten e njerzve ,mendoj eshte mire te hapen shkolla dhe qerdhe ku do te shkollohen femijet tan ku do te fitojn diturin per jeten ku do te behen arkiteket te vendit te vet .

nje pyetje per juve Anna e nderuar e keni lexuar ju Kuranin apo Biblen qe flisni ne nje menyre te tille kaq indiferente apo keni hyre ne ndonje xhami ndonjeher ne jeten tuaj e e keni degjuar teksa flet ndonje hoxhe???ve bast qe se keni bere e per ate se qfar te meson Kurani ju se keni haberin dhe eshte mjaft keq ti japesh vetes te drejt qe te flasesh per diqka qe vertet,vertet nuk keni lidhje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:40 pm

fina me ben pyetje e kam lexue se po mos ta kisha lexue nuk kisha fol ,por ti me duket je shum e vogel te me shrosh pyetje mua se cka kam lexue ,ti merru zonje me xhamija se aty ,do te ngritesh ne jet ,eh une nuk kam pare hoxh me duket e shkrova qe i meson femijet ne xhmija alfabetin ose shkrim e lexim lexo me larte se cka kam shkrue ,njiher ,dhe shtro pyetje ,nuk kam deshire me as kend te hyj ne konflikt por due te jem parimore se cfar rendesije ka shkolla e cfar xhamija ,kemi mjafte xhamija ne kosove na eshte ber kosova si me qen shtet arab ,edhe kisha mos pak po te duken qe jan ndertue more ne nuk jemi ne jeruzalem as ne arabi por jetojm ne toke ilire shqipatre zoje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 3:55 pm

jam aq e vogel sa per te gjykuar drejt qdo gje ne jete por megjithate une nuk thash qe te ndertohen xhamija apo kisha dhe nuk thash gjithashtu se nuk duhet ndertuar shkolla e univerzitete per te shkolluar ardhmerin e kombit tone porse vet titulli i kesaj teme ka nje sibolike te veqante(nese ke koke mund ta kuptosh edhe vet),,dhe xhamiat nuk na bejne shtet arab mos ke dert ti per kete,,identitetin e kombit tone nuk kane mundur te na e zhdukin as armiqet tane te shumt ok e leri rehat ti kishat e xhamit sepse ato jane vetem objekte ne te cilat njerezit mundohen te gjejne prehje shpirterore teksa nuk bejne asgje te keqe vetem se i luten dhe e adhurojne Zotin e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 4:40 pm

Anna shkruajti:
po te ishte se njeriu cdo gje ne jet meson ne kisha edhe ne xhamija athere pse hapen shkollat ,ka mundesi te ma psjegoj dikush ,se sipas disa ve feja koka ajo qe na meson te gjitha edhe kurani e bibla ,une mendoj ,qe eshte shkolla ku fitohet diturija ,ku behesh mjek ,inxhinjer ,agronom ,artiste ,arkitekt poltikan juriste etjera e tjera .e nga xhamija nuk dij qe ka marr kush diplom e eshte ber ekonomist ose doktorr te shpetoj jeten e njerzve ,mendoj eshte mire te hapen shkolla dhe qerdhe ku do te shkollohen femijet tan ku do te fitojn diturin per jeten ku do te behen arkiteket te vendit te vet .

anna nuk thash se kisha edhe xhamia te msojn matematik, apo drejtshkrim. ama ne nejt ki nevoj edhe per kultur shpirtnore, per shka po besojm pra??
une besoj edhe me msu dishka tek feja jo veq jam katolike per me ju shit trimni muslimanve.
shkolla e ka vendin e vet e feja vendin e vet prej dy palve msohet.
edhe me sa di une qai prift ose qai hoxh se predikon ka pak shkoll te kryme apo??
nuk di shum per hoxh veq priftat katolik jan shum te shkollum nuk folin veq me ja fut kot po me pelqen predikimi tyre se gjith luftojn kunder urrejtjes ama prap poplli i ka fajet se sa meson prej ati predigimi.
ok ju pershendes gjithve tek kjo tem kalojani mir ne debate te ardhshme une e thash ata qe pata me than.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 4:41 pm

Anna, prap edhe këtu paske perseritur te njejtin gabim. Me arsim t'i bëhesh inxhiniere apo mjeke, por jo njëri. Synimi kryesore i xhamisë është qe njeriun ta mësoj te bëhet njeri. Se sa ia arrin këtij synimi, kjo varet prej vullnetit të njerëzve.

Mirpo deri vonë xhamitë kanë qenë edhe shkolla. D.m.th historikisht nuk kanë qenë te ndara. Xhamitë e dikurshme te Bagdadit, Kajros apo Andaluzisë, ku është ruajtur e avancuar edhe shkenca greke, romake, indiane etj., kanë qenë edhe faltore edhe shkolla. Xhamia-shkollë ka qenë deri vonë praktikë kudo. Kjo dëshmon edhe atë se përse xhamitë i hapen për te lejuar shkollimin e shqiptarëve në kohën e regjimit. Xhamia nuk është tempull në kuptimin religjioz te fjalës.

Sipas fjalëve te një studiuesi, tregon se në shekujt e parë te Islamit, xhami quhej çdo vendtakim për qëllime te ndreshme, "qoftë kjo shkollë, klub a madje qendra tregtare". Xhami nuk mund te përkthehet në kuptimin europian te fjalës. Sepse tempulli fetar në Europë nënkupton një objekt ku bëhet "mistikja" dhe harrohen hallet e kësaj bote, a në fakt në xhami pas faljes flitet pikërisht për hallet e kësaj botë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 EmptySat Aug 02, 2008 9:07 pm

Kjo qe ben ti xhavoe eshte me shume se perqarje dhe muhameti pse qfar keni kunder kisheskur dihet se ne kishe luten vellezrit tone te nje gjaku pse kaq urejtje kaq racizem keni ndaj katolikeve per ate nuk me ktheve pergjigje xhavo ti mua kur te thashe se kend e kishe bere mike te afer a nje katolik apo nje somlaez muslimane ketu me len te nenkuptoj se ti je kunder cdo gjeje qe eshte jo islame
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 7 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE
Mbrapsht në krye 
Faqja 7 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Ndertimi i katedrales ne Tirane
»  NDERTIMI I PIRAMIDAVE
» PETICION - Ndertimi i sheshit Artim Jashari ne Mitrovice
» Demonstro me 2 dhjetor ne Prishtinë
» Arrestim ne Prishtine nga EULEX

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: