Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE

Shko poshtë 
+31
meli
Epik
fina
echo
murturi
loredana
zeriatdheut
MUHAMETII
USHTARILIRIS
Mergimtari
sara23
interesant
E_Bukura
rolling
Euridika
rroni
xhavo_
gjakushi
Guximi
luan mreti
fi2a1
Leka i Madh
idol
shaban cakolli
tom sojer
Beton
Anna
Sy kaltri
Kosovarja
Sofra
fatlum
35 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 12:24 am

do te thoja me keqeardhje po tera ata njerzeve sipas disa qe nuk shkojn ne xhemi dhe nuk jan musliman po shkojkan ne ferr qudi shum e madhe ,per ata qe xhamija eshte ber hit ,eshte ber nen e babe,po rinija shkon sillet humbet kohen ja ne xhami ja ne drog e ne kriminalitet sepse pa pune ,pa perspektiv jan te gjithe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
echo
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1470
Age : 34
Registration date : 29/05/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 12:26 am

po ,sikur rinise i kane mbetur vetem dy rruge: kriminaliteti ose xhamia-eshte eksreme kjo megjithese eshte nje doze reale kjo,fatkeqesisht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 11:23 am

Anna shkruajti:
do te thoja me keqeardhje po tera ata njerzeve sipas disa qe nuk shkojn ne xhemi dhe nuk jan musliman po shkojkan ne ferr qudi shum e madhe ,per ata qe xhamija eshte ber hit ,eshte ber nen e babe,po rinija shkon sillet humbet kohen ja ne xhami ja ne drog e ne kriminalitet sepse pa pune ,pa perspektiv jan te gjithe .

si thua Anna me mire xhamia apo droga dhe kriminaliteti gjithmone sipas jush..e sa per punen e ferrit mos e beso askush nuk te detyron bile bile as edhe vet Zoti qe te ka dhene jeten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 11:36 am

Premtimi
Xhamia ka ne Prishtine por nuk jane te mjaftueshme (nuk e di saktesisht numrin), sepse rinia falen jashte ne balte, ne temperatura te nxehta veres, e ne te ftohta dimrit. Ndersa ne xhami mund te vendosen perafersisht rreth 700 veta, nese nuk gaboj, por varet edhe prej xhamise, disa kane hapsire me te gjere, e disa me te ngushte.
Por eshte e nevojshme qe te kete edhe disa, sepse duhet te kemi parasyshe cellimin e mire qe e predikojne ato xhamia.

Anna, echo po me mire eshte te shkojne rinia neper xhami se sa te bredhin rrugeve e te merren me droge, hajni e me poshtersina te ndryshme.
Po lere se a po e sheh se ju as kombin nuk dini ta mbroni.
Qfare do na duhet liria e pavarsia nese do kishim pase nje popull te degjeneruar, te pashprese, te prapambetur? Asgje! Kete e deshiron armiku yne, Serbia.
Duhet te punojme qe te mos behet i tille.

Premtimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Epik
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Epik


Male
Numri i postimeve : 83
Age : 34
Vendi : Krusheve/Manastir atypari jam
Registration date : 20/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 3:05 pm

fina shkruajti:

si thua Anna me mire xhamia apo droga dhe kriminaliteti gjithmone sipas jush..e sa per punen e ferrit mos e beso askush nuk te detyron bile bile as edhe vet Zoti qe te ka dhene jeten

Fina, e nderuar a din prej ka e ka prejardhjen fjala 'droge'. E ka pikerisht nga fjala arabe 'dove'/ ~ pra njesoj si droga qe te metafizikon nga jeta e gjalle, njesoj edhe feja me dovat e saj te metafizkon nga jeta. Pra, feja eshte njefare anestezioni per ti kaluar ditet e veshtira, jeten e mjere ne pritje te nje jete tjeter qe asnjehere nuk erdh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 3:48 pm

ne fund me mire xhamija ,se droga por edhe llojet e droges per qudi te gjitha prodhohen ne arabi aty pra ku qenka vendi i muhametiti nga aty vjen ne evrop,ku helmohen dhe vdesin me mijra njerz nga droga ,e keni ne net kush nuk besonllojet e droges dhe vendet te gjitha ne vende muslimane jan te prodhura dhe me anen e kriminelve brten sod tek ne ketu ,ku prek me se shumti rinin ,do te thoja do te ishte me mire ndoshta te hapet ndonji vend kulture aty se nji kish apo xhami .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 4:11 pm

MUHAMETII shkruajti:
Premtimi
Xhamia ka ne Prishtine por nuk jane te mjaftueshme (nuk e di saktesisht numrin), sepse rinia falen jashte ne balte, ne temperatura te nxehta veres, e ne te ftohta dimrit. Ndersa ne xhami mund te vendosen perafersisht rreth 700 veta, nese nuk gaboj, por varet edhe prej xhamise, disa kane hapsire me te gjere, e disa me te ngushte.
Por eshte e nevojshme qe te kete edhe disa, sepse duhet te kemi parasyshe cellimin e mire qe e predikojne ato xhamia.


Muhamet, pse nuk jane te mjaftuheshme? Ju, s'pari nuk edini sa xhami ka ne Prishtine, e anen tjeter thuani se nuk jane te mjaftuheshme! Kush te kupton ty? Une, kam disa shok, te cilet shkojne ne xhami, sidomos te premten. Por asnjeri deri me sot, nuk me ka thene se po e kemi kete problem qe thoni ju, se nuk po ka vend, perjashtim te nje xhamije qe gjendet ne Prishtine...Dhe, diten e bajramit, ku ne qdo xhami te Kosoves nuk ka vend. A ja vlen qe per dy dite te bajramit ne vite, te ndertohen aq shume xhamija?? Pse nuk mendojm per ato qe jane primare. Me mijera familje te cilat nuk kane kulem mbi koke? Apo per femijet neper fshatra te Kosoves, te cilet udhetojne nga fshati ne fshate per te shkuar ne shkolle??

Mua vetem me pengon vendi dhe pse nuk ndertohen gjerat me te nevojshme ( keto qe i permenda mesiper). Kur te rregullohen keto probleme qe i kemi dhe qe jane primare, me pas, nuk me intereson a ndertohet nje katedrale apo dhjete xhamija.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 5:03 pm

Dova e feja si droga? çfarë argumenti i lodhet! Me dovë e fe e merr pergjegjësinë shoqërore, njerëzore e individuale, ndërsa me drogë i ik asaj pergjegjësie.
Këto "fakte" te sterlodhura nuk "pinë ujë" askund ose te pakten nuk do te duhej!

Vetë mënyra se si ju diskutoni dhe me çfarë argumentesh, idesh e paragjykimesh vini këtu, tregon shkallën tuaj te lartë te jokompetencës, te mos dijes se kësaj fushe dhe papergjegjesisë se pafund!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyThu Jul 31, 2008 8:20 pm

[quote="MUHAMETII"]loredana tha:
"bravo shum tolerant kokshe e qashtu nuk je ka tregohesh fer hiq po nejse kryesorja ajo asht ndertu hahaha... Razz"
humorin intersant e paskenit. Por une vetem te verteten e kam thene dhe asgje me shume.

zeriatdheut Prishtina ka xhamia shume sepse njerezit i vizitojne ato, madje madje nuk ka vend te xhumave se ku te falen qytetaret.
E ju mos i keqinterpretoni fjalet, une nuk jam kunder te ndertohen kisha, larg asaj, ne ua respektojme fene te tjereve.
Por me sa kam kuptuar ju nuk besoni ne Zot, atehere qfare perziheni tek kishat e xhamiat?

hahaha.. po e vertet se e kom humorin e mir edhe te qellum flm per kompliment.

edhe nuk ta besoj se sje kunder kishes, se vet e ki shkru ne nje postim se duhet te ndertohen vetem xhamija e jo kisha sepse ne ks ka vetem nje pakic se jan krister.
hahahaha.. ti ja bane jo ujku po ferkemi hahaha..

edhe pse po ju gjuhesh zerit kur ai vetem po e fol realitetin edhe bash kti i takon me fol drejtesin se nuk i perket astenjanes feh. mendoj se zeri e ka shum mir se kujn duhet me mreh ne dy ant, tash pse jam katolike nuk asht mir me than vetem katolik duhet te jen gjith por nese jam besimtare krishter une duhet ti respektoj njerzt musliman budistat ortodox etj.. ashtu thot feja ime edhe perket e respektoj edhe i takoj kesaj feje. po do njerz nuk i kqyrin do rregulla te feve se feja nuk te mson keq po e shtin egoistin edhe e bajn pjes feje. puhhhh u lodha tu qa drrasa. fol shaban me tavan hahahaha...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 3:29 pm

Sod eshte dit e Premte dhe ka pak kohe qe u ktheva nga Xhamija d.m.th nga falja e namzit te Xhumas.Dhe ne duhet te potencoj prap se eshte per te ardh keq se si falen shqiptaret neper Xhamit e Kryeqytetit.Ne ket vap te madhe,te gjitha Xhamit te stermbushura brenda dhe jasht(oborre) njerzit vendosin koken mbi shpinen e tjetrit.

Nuk e shof ndonje te keqe te ndertohet diqka qe i sherben popullit diqka e domosdoshme ne ket rast qofte edhe Xhami,mirpo e sho si te paarsyshme te rrenohen objektet e dijes objektet qe me se shumti i dhan keti populli per tu ndertu objekte fetare qofte ajo edhe Katedrale.

Mirpo nje relaitet duhet ta prenojm ndonse eshte mjaft i hidhur,,pakicat po e shfrytzojn qdo mundesi per ta sundu,per ta mposht shumicen qofte ne politik,qofte ne religjion e ne pergjithesi ne qeshtjet shoqerore ndonse ketyre do ju vi fundi nje dit''

Ndertimi i dhunshem i kishes Ortodokse ne Token e Universitetit te Prishtines(para lufte ne kohen e okupimit serb) dhe ndertimi i Katedrales Gjigante katolike jo rastesisht ne token e nje vendi te dijes(shkolla nder te parat me mesim ne gjuhen shqipe ne Kosove)dhe ate ne kohen e ,,administrimit nderkombetar'' nderkaq nga ana tjeter qe 9 vite nuk i ipet leja per ndertimin e nje qendre Islame ne Prishtine .Qart shihet se qfar politike te piset luajnm disa qarqe te caktume.Mirpo a nuk mendojn keta se nje dit gjeneratat e reja do e marrin pushtetin ne dor,dhe gjerat do te shkojn per se mbari.Se paku diskriminim pozitiv per pakicat sdo te ket por te gjith do jemi te barabart.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 3:44 pm

Premtimi shkruajti:
MUHAMETII shkruajti:
Tash e vertetuat se jeni totalisht i painformuar rreth fese Islame.
Po kush te ka treguar se shkojne vetem pleqet ne xhamia o zotri, po mos flisni gjepura, shkoni vizitoni te xhumave xhamite e Prishtines dhe nese nuk i gjen mbi 70% djem te ri, une me nuk do te shkruaj ne kete forum.

Zoteri, sa xhamia ka Prishtina? Dhe, mundesisht sa persona aferisht mund ti pranoj brenda nje xhami?? Me duhen keto dy pergjigje.

Qka keni more qe jeni qu peshe e po doni me henger kryt e juaj, ju besimtaret ne pergjithsi pa bere dallime?? Nuk keni len vend pa perdorur menyra te ndryshme duke propagandu ( dhe keni harritur te keni sukses vetem tek nje pjes e vogel,pakica) ata te cilet jane te devijuar ( e kam fjalen tek rinia) sepse pleqte te gjithe shkojne ne xhami...Sidomos ne qabe, qofte edhe nese nuk ka kushte. Eshte bere ne trend kjo e fundit, ahahahah.

Kurani, kurani, kurani; islami, islami, islami, zoti, zoti, zoti........, na lodhet bre me keto mualife ( qe thone gjakova). Po qka benen more arabet deri sot?? As nje bisht te kacis nuk e marun deri me sot!!ahahahah.

Pik se pari si moderator i keti Forumi duhet te permbahesh pak nga keto fjal,sepse eshte shum ma ndryshe kur keto fjal i thot nje antar i thjesht siq jam une apo dikush tjeter sesa kur keto fjal i thot nje antar i stafit.

Askush mos te mendoj qe nje shqiptar Ateist apo edhe i Krishter eshte ma shqiptar se neve muslimanet.Premtim neve nuk na intereson shum qka kan ber arabet na intereson ajo se qka po bejm ne per vetveten tone.

Te shprehesh ate qka e ndien njeriu brenda tij ne nje forum qe eshte i dedikum per shprehjen e mendimeve te selicilt un nuk e shoh si nje propagand fetare apo poltike qfardo qofte.Eshte nje fakt i mir qe rinia qe ishte gati devijimit total i eshte kthy sod nje jete normale pa alkohol,pa drog,pa prostiucion(po flas per keta besimteret e rinje ),e mira e krejt kesaj eshte qe shumica e te rinjeve qe po i bashkohen Islamit qdo dit e me shum jan njerz te vetdijshem jan njerz te shkences jan Student.Pleqt i kan ber ball edhe komunizmit edhe ateizmit dhe sod jan ne rrugen e vertet dhe ska nevoj qe askush ti mesoj qka te bejn.

E falenderoj Zotin fuqi plot qe me beri te lind Shqiptar i besimit Islam,dhe qe me beri ta perjetoj Pavarsin e Shtetit te Kosoves.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
meli
V.I.P
V.I.P
meli


Female
Numri i postimeve : 842
Age : 40
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 3:47 pm

Pse mu ne qender te prishtines ndertohet? pyesni shum ju Katedralja,pse ku do qe te ndertohet njejt do reagonit pa asnje dyshim e them kte,shum thoni se ,pse eshte prishur shkolla te ndertohet Katedralja?,edhe pa u qrishur ndojni shkoll prap them pa dyshim do te kishit reaguar njesoj.
Sa Xhamia jan ne Prizeren jan kater ne nje katore e rrethon qytetin,tash a te kundershtojm se pse mu ne nji qytet,por kto jan ndertuar se ka me shum te fes myslimane edhe jan ndertuar per nevojat e fes.Pse te mos ndertohet edhe nje Katedrale mu ne qender te Prishtines,ku edhe per fen katolike eshte nevoj qe te ket nje Katedrale sikur ajo qe po ndertohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 3:59 pm

meli shkruajti:
Pse mu ne qender te prishtines ndertohet? pyesni shum ju Katedralja,pse ku do qe te ndertohet njejt do reagonit pa asnje dyshim e them kte,shum thoni se ,pse eshte prishur shkolla te ndertohet Katedralja?,edhe pa u qrishur ndojni shkoll prap them pa dyshim do te kishit reaguar njesoj.
Sa Xhamia jan ne Prizeren jan kater ne nje katore e rrethon qytetin,tash a te kundershtojm se pse mu ne nji qytet,por kto jan ndertuar se ka me shum te fes myslimane edhe jan ndertuar per nevojat e fes.Pse te mos ndertohet edhe nje Katedrale mu ne qender te Prishtines,ku edhe per fen katolike eshte nevoj qe te ket nje Katedrale sikur ajo qe po ndertohet.

Meli te jesh e bindun se nese do te ndertohej ne ndonje vend ku i knaq nevojat e Katolikeve,dhe po te mos rrenohej shkolla ku prinderit e mi prej Medvegjes kan ardh dhe i kan ndjek mesimet ne te,nuk do te kishte reagime te tilla se paku jo nga ana ime por besoj qe askujt skish mi pengu.Bile bile kisha shku dhe e kisha vizitu ate kish.Mirpo eshte ndertu me tendenca politike dhe gjithymon e till do mbes dhe deri sa te vdesim ne shumicen e mendjeve tona do mbes si nje katedrele poltike.

Mirpo paramendoni veten duke i kry obligimet fetare ne ket mot te nxet jasht pa kurrfar mbulese,kurse nga ana tjeter ndertohen objekte te panevojshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 4:36 pm

fatlum shkruajti:
meli shkruajti:
Pse mu ne qender te prishtines ndertohet? pyesni shum ju Katedralja,pse ku do qe te ndertohet njejt do reagonit pa asnje dyshim e them kte,shum thoni se ,pse eshte prishur shkolla te ndertohet Katedralja?,edhe pa u qrishur ndojni shkoll prap them pa dyshim do te kishit reaguar njesoj.
Sa Xhamia jan ne Prizeren jan kater ne nje katore e rrethon qytetin,tash a te kundershtojm se pse mu ne nji qytet,por kto jan ndertuar se ka me shum te fes myslimane edhe jan ndertuar per nevojat e fes.Pse te mos ndertohet edhe nje Katedrale mu ne qender te Prishtines,ku edhe per fen katolike eshte nevoj qe te ket nje Katedrale sikur ajo qe po ndertohet.

Meli te jesh e bindun se nese do te ndertohej ne ndonje vend ku i knaq nevojat e Katolikeve,dhe po te mos rrenohej shkolla ku prinderit e mi prej Medvegjes kan ardh dhe i kan ndjek mesimet ne te,nuk do te kishte reagime te tilla se paku jo nga ana ime por besoj qe askujt skish mi pengu.Bile bile kisha shku dhe e kisha vizitu ate kish.Mirpo eshte ndertu me tendenca politike dhe gjithymon e till do mbes dhe deri sa te vdesim ne shumicen e mendjeve tona do mbes si nje katedrele poltike.

Mirpo paramendoni veten duke i kry obligimet fetare ne ket mot te nxet jasht pa kurrfar mbulese,kurse nga ana tjeter ndertohen objekte te panevojshme.




ani edhe kisha asht lloj shkolle. nuk te mson matematik ama te mson respekt toleranc e shum sene te vlefshme se ti mson edhe xhamija. kshtu qe edhe pse e kan prish at shkollen e vrjeter tash asht ndertu nje shkoll shpirtnore se mujn edhe muslimanet ta vizitojn edhe ta shofin se feja katolike nuk mson urrejtje ndermjet njerziv.
une perveti shum kam qef me shku ne xhami me ndegjy shka msohet atje por sum kan lan mrenda se jam femer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 4:43 pm

Loredana, unë e di qe je katolike. Unë kam miq katolik, qe jam rrit me ta. Unë edhe pse mendoj çka mendoj per fenë tuaj në rrafshin teologjik e te parimeve, nuk do te thot qe iu urrej ju si njerez. Disa njerez nga kisha katolike janë te mendimet se njerezit kthehen ne "fene e te pareve" me propaganda te pakuptimta. Kjo është një politikë e papranueshme edhe qe bie ndesh me vetë fene katolike, se feja katolike nuk ka lind te shqiptaret, por edhe ajo eshte e ardhur nga Lindja e Mesme.

E ta dish se ajo katedrale në Prishtinë, nuk po ndertohet për ju, si te krishter, por për t'i shërbyr kësaj propagande, qe është e padrejt, e papranueshme dhe qe nuk i sherben askujt, e as vete juve.

Unë nuk e di se nga je ti, por nese nuk e din, un po te tregoj se në Gjakovë është ndërtuar një kishë shumë e madhe, si katedrale, qe vetem emrin qe nuk e ka te tillë. Është ndërtuar afër kishes qe ka qenë më parë, e askush nuk e ka kundërshtuar dhe as që ka qenë ndonjehere temë e diskutimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 4:44 pm

Loredana, une po quditem se si nuk te kanë lanë me shku në xhami e kush te paska ndal, kur dihet se edhe mjaft femra shkojnë atje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 4:48 pm

valla ktu ne zvicerr asht nje xhami afer luzernit. edhe e kam nje shoqe muslimane nga gjilani edhe deshta me shku me ta ne xhami. tani te dera dul nje hoxh edhe na tha jo nuk ban se jeni femna, tha nuk keni drejt me marr pjes kur te falemi ne xhami veq mas predigimit hajdeni mundi me vizitu xhamin. ama une dashta me ndi shka predigohet e jo veq me kqyr xhamin qysh doket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 4:58 pm

xhavo_ shkruajti:
Loredana, unë e di qe je katolike. Unë kam miq katolik, qe jam rrit me ta. Unë edhe pse mendoj çka mendoj per fenë tuaj në rrafshin teologjik e te parimeve, nuk do te thot qe iu urrej ju si njerez. Disa njerez nga kisha katolike janë te mendimet se njerezit kthehen ne "fene e te pareve" me propaganda te pakuptimta. Kjo është një politikë e papranueshme edhe qe bie ndesh me vetë fene katolike, se feja katolike nuk ka lind te shqiptaret, por edhe ajo eshte e ardhur nga Lindja e Mesme.

E ta dish se ajo katedrale në Prishtinë, nuk po ndertohet për ju, si te krishter, por për t'i shërbyr kësaj propagande, qe është e padrejt, e papranueshme dhe qe nuk i sherben askujt, e as vete juve.

Unë nuk e di se nga je ti, por nese nuk e din, un po te tregoj se në Gjakovë është ndërtuar një kishë shumë e madhe, si katedrale, qe vetem emrin qe nuk e ka te tillë. Është ndërtuar afër kishes qe ka qenë më parë, e askush nuk e ka kundërshtuar dhe as që ka qenë ndonjehere temë e diskutimit.



gabim je se feja katolike nuk thot me kan tan katolik, nese ke ndi e ki ndi nga njertz katolik. ama njeri po e ndryshon fehn si katolikt edhe muslimant. mundohen me kan fetar po hamammin e prishin krejt se mundohen veq fehn e vet me respektu e per tjera nuk merziten edhe shumica i urrejn.
katedralja asht ndertu per krejt popllin jo vetem per katolik. ne fehn katolike jan gjith njerzt te mirseardhen, me vjen keq ama nuk asht ashtu siq po thu ti se mundomi na katolikt me ju ba juve muslimanve katolik.
qe nje ngjarje ne familjen teme. djali i axhes babes tem asht i martum me nje muslimane te drenices. edhe nuk ka tentu kurr me ja ndrru fehn grus. ajo shkon ne xhami e man ramazanin e krejt shka i perket fes muslimane, ashtu asht edhe nje tezak i imi te njejtin rast.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:02 pm

Nëse ti je dikund jasht, atëhere ajo është çështje tjeter dhe ma shum problem infrastrukturor e i lokalit. Ato në zvicer ne fakt nuk janë xhami e as nuk e kanë atë status. Ato thjeshtë janë ndertesa te marra me qera (als wohnungen gemietet) e nuk ka vend per me u fal ndaras edhe femrat. Gjate faljes në xhami femrat e meshkujt janë te ndanë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:09 pm

Loredana ti po thua Katedralja është duke u ndërtuar për gjithë popullin. E ky është problemi kryesor. Përse per te gjithë popullin, kur katedralja është objekt i krishter jo musliman apo i ndonje feje tjeter? P.sh. muslimant nuk dojnë katedrale por xhami. Katedralja duhet te ndertohet vetëm për ata qe shkojnë e jo për ata qe kisha ka qefe me shku.

Nuk je e para ti qe thua se "po ndertohet per gjithe popullin", se unë e di qe ajo s'po ndertohet per katolik, por per musliman, per ata qe kishe paskan me u kthy ne "fene e te pareve". Kjo është propaganda e disa njerezve te kishes. E kjo propagand nuk i shërben as fesë juaj e as kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:12 pm

hajt se mos ta nin pa u fut dada niher ne xhami se len hahaha..
jo
pernime jam shum korjoze me dit per fehn muslimane, sepse njoh shum
njerz te mir se i perkasin kesaj feje se me katolik nuk i kisha ndrru.
du
me than nje fjal se gjdo fis e ka ka ni pis. ama merrni shembull tek te
miret e jo te kqit. se me nis me marr shembull ne musliman te kqi fille
um shkon mendja se binlladeni, ose te katolikt hitleri hahahaha..
e bash qasi personash i shkelin rregullat e feve tu mundu me kan fetar pertej belaje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:16 pm

loredana,

Katedrala eshte objekt fetar ani se i perket konfesionit te krishtere, gje e cila nuk na lejon ta mohojme ekzistimin e nje konfesioni apo besimi tjeter fetar. Ne fakt shqiptaret jane te njohur si popull qe i perket te tri konfesioneve te njohura fetare: musliman, katolik dhe ortodoks, gje e cila them se eshte kualitet me shume ne logari te popullit tone. Mendoj se njerezit nuk duhet dalluar per nga perkatesia fetare, por per nga ajo kombetare, sepse: Mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lilu
Moderator
Moderator
lilu


Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 45
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:18 pm

jam shum dakort me parafolsin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu


Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 56
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:19 pm

lilu shkruajti:
jam shum dakort me parafolsin.

TE FALEMNDERIT ZEMER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 EmptyFri Aug 01, 2008 5:20 pm

xhavo_ shkruajti:
Loredana ti po thua Katedralja është duke u ndërtuar për gjithë popullin. E ky është problemi kryesor. Përse per te gjithë popullin, kur katedralja është objekt i krishter jo musliman apo i ndonje feje tjeter? P.sh. muslimant nuk dojnë katedrale por xhami. Katedralja duhet te ndertohet vetëm për ata qe shkojnë e jo për ata qe kisha ka qefe me shku.

Nuk je e para ti qe thua se "po ndertohet per gjithe popullin", se unë e di qe ajo s'po ndertohet per katolik, por per musliman, per ata qe kishe paskan me u kthy ne "fene e te pareve". Kjo është propaganda e disa njerezve te kishes. E kjo propagand nuk i shërben as fesë juaj e as kombit.





po ajo asht krejt sipas deshires o njeri, mos u tut se nuk te kap kush perfyti mezor me shku me kqyr se shka po zihet aty. po thjesht asht mir me dit per feht e njanitjetrit na shiptart, se kom ni se shum musliman po u tutshin prej kryqit hahaha.. ose katolikt se tuten prej hajmeliau. per ata po mendoj na jemi nje komb edhe asht mir me kan te lidhun me njanitjetrin por e shoh se ju moslimant nuk jeni ne gjendej se tutni se po ju kthehet mendja haahaha..
mos u tut bre burr maje vetin hahaha..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE   Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndertimi i Katedrales ne PRISHTINE
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-
» Ndertimi i katedrales ne Tirane
»  NDERTIMI I PIRAMIDAVE
» PETICION - Ndertimi i sheshit Artim Jashari ne Mitrovice
» Demonstro me 2 dhjetor ne Prishtinë
» Arrestim ne Prishtine nga EULEX

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: