Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:17 am

-Pres mendimin tuaj...! pėrsėriti kryetari,duke i tonuar fjalėt njė e nga njė.

Asnjė pėrgjigje.

-E dija qė jini tė papėrgatitur pėr njė befasim tė tillė.Dhe kjo e ka shpiegimin e vet.Jini mėsuar t'i nxirrni gėshtenjat nga zjarri me duart e tė tjerėve.Dhe jo vetėm t'jua nxjerrin,por edhe t'jua qėrojnė e t'jua japin tė gatshme

nė gojė e t'iu thonė:-Urdhėroni,zotėrinj,hajini ! Po thuaj mirė qė jam unė,se ndryshe do tė bridhnit si beduinėt nė shkretėtirė dhe nuk do tė gjenit asnjė oaz poetik,ku tė freskonit dhe tė shuanit etjen tuaj tė zhuritur !

Puna e mendjes,do mendje,thotė njė fjalė e urtė.Dhe unė kam qenė pėrherė njė lundėrtar i zoti i detit tė urtėsisė...

-Po sikur tė propozonim Ilirin,-theu heshtjen zėri i butė i Halimit.

-Unė do tė shtoja edhe Albanin,-tha Andoni.-T'i diskutojmė.Tė dy janė shkrimtarė tė vėrtetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:18 am

-Kopukė ! u shfryu ashpėr kryetari.-Kopukė e shkuar kopukut ! Kini ardhur pėr tė ndarė ēmimet kėtu,apo pėr t'u tallur ? Kini ardhur me mend nė kokė,apo e kini lėnė mendjen nė shtėpi dhe kini ardhur kėtu si teveqelė ?

Ē'mė propozoni Ilirin dhe Albanin ! Oh,mjerė ju pėr mendjen tuaj ! Mjerė ju qė nuk shikoni mė tej se hunda juaj ! Po ju mėsoj unė si ndahen ēmimet letrare !

U ngrit nga vendi me vrrull dhe shkoi nė dhomėn tjetėr.Paspak u kthye me njė glob nė dorė.Halimi me Andonin mbetėn gojėhapur.Po kjo...? Por nuk patėn kohė ta linin habinė e tyre tė lėshuar,si kalė pa zot.Jua mblodhi frerėt kryetari.

-E shihni kėtė? Ky quhet glob.Dhe e rrotulloi me lehtėsinė e rrotullimit tė njė fuge nga dora fėminore.Ndėrsa globi rrotullohej,ai vuri gishtin e tij tregues nė njė pikė tė tij.Globi ndaloi nė ēast.-Kėtu ! tha.-Pikėrisht kėtu,tek kjo pikė e globit do tė shkojė ēmimi ''Pena e artė'' !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:18 am

Dy antarėt e komisionit shqyen sytė dhe i pėrqėndruan me vėmendje tė veēantė tek pika nėn majėn e gishtit, ashtu siē pėrqėndrojnė mjekėt vėshtrimin e tyre mbi njė plagė.Po nuk kuptuan gjė prej gjėje.Misteri nuk po e griste ende perden e zezė dhe ata mbetėn si mė parė..

-Kėtu,zotėrinj,-ndodhen ishujt Fixhi.Po,po,ishujt Fixhi.Po ē'lidhje kanė ishujt Fixhi me ēmimet e revistės sonė ?

Kanė atė lidhje,qė nuk jua rrok dot mendja juaj e varfėr.Mendja juaj nuk del dot jashtė mureve tė kafeneve.Pas vitit 1990,kur shqiptarėt u shpėrndanė si bletėt anembanė globit,njerin prej tyre e shpuri fati nė ishujt Fixhi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:18 am

Ky shqiptar e bir shqiptari,kur e pa veten mes palmave tropikale, rrethuar nga tė katėr anėt nga uji i oqeanit, pati njė shpėrthim tė talentit tė tij tė madh,tė cilin e mbante tė ndrydhur si nusja e martuar me mblesėri, dashurinė e saj tė parė.Talentit tė tij tė madh i dha shtysė malli i zjarrtė pėr atdheun e tij tė largėt,i cili e brente pėrbrenda si krimbi zemrėn e drurit.Ai na ka dėrguar pesė poezi tė mrekullueshme e bashkė me to edhe njė ftesė pėr tė vizituar kėta ishuj magjikė brenda vitit tė ardhshėm.Nė poezitė e tij brilante,malli pėr atdheun e tij tė dashur,derdhet si mjalti mbi ėmbėlsirė.Po ju lexoj vetėm njerėn prej tyre.Titullohet ''Mall''.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:19 am

''Nėn palmat e larta,

si qafa xhirafash,

rri dhe mendohem:

si mė solli fati,

nė kėtė pikė tė dheut?

I etur pi ujin e gjithė oqeanit,

po prapė s'mė shuhet,

malli i mėmėdheut''.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:19 am

Ky art i madh,meriton edhe vlerėsim tė madh.Desha tė them ''Penėn tonė tė artė''.Ta gėzosh ''Penėn e artė'', o shqiptar i ishujve Fixhi ! -tha me zė tė lartė,me vėshtrim mbi pikėn e vogėl tė ishujve tė mesoqeanit dhe mati me sy Halimin dhe Andonin,qė vazhdonin tė rrinin si tė ngrirė.E meqė ata nuk po bėheshin tė gjallė,

kryetari e ngriti zėrin:-Mos kini ndonjė kundėrshtim,zotėrinj?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:19 am

-Jo,jo,-thanė tė dy me zė tė ulėt,si nxėnėsit me njohuri tė kufizuara,qė nuk kanė ē't'i shtojnė sqarimit tė mėsuesit.

-Atėhere shqiptari i ishujve Fixhi,bėhet fitues i ēmimit ''Pena e artė''.Ta gėzojė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:20 am

Ndarja e ēmimeve mori fund. 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   Mon Dec 22, 2008 12:21 am

Autori ILJAZ BOBAJ nepermejt ketyre epigrameve, fabulave dhe shkrimit humoristik u uron gjithe forumisteve :"Gezuar Vitin e RI 2009 dhe Krishtlindjet".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Epigrame dhe fabula nga fabulisti Iliaz Bobaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: