Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Sun Sep 28, 2008 5:48 pm

Ėmbėlsia e dashuris dhe dhimbja e madhe, kuptohen vetėm nė gjuhėn e nėnės.
- ESE -
AFORIZMA
Formalizėm :

Njė katalizator i fuqishėm qė, ul paaftėsinė e pėrkohshme nė punė dhe shton invaliditetin.

Propotencė :

Njė stil i vjetėr tė sjelluri,qė bėn tė korrėsh atje ku s’mbjell.
Humanizėm :

Njė ilaē i shpikur nga Sokrati i lashtė, por qė shum mjek nuk e njohin fare.

Burokratizėm:

Njė lloj kategorie profesionale, qė tregon shkallėn e ngritjes sė njė kuadri, pėr ta dalluar atė nga njerėzit e thjeshtė.

Shfrytėzim 8-orarshi:

Njė term i vjetėruar, qė pengon t'i shmangesh bezdisjes nga pacientėt.
***
-Gabimin e guzhinjerit e mbulon mjeku, por gabimin e mjekut e mbulon dheu.
***
Ē’ndryshim ka-PRONARI nga BERBERI ?
BERBERI tė qeth e tė rruan si do ti, PRONARI tė qeth e tė rruan si do ai.
***
- Mund tė hash njė thes me kripė, ose me piper por, qė tė korigjosh grekun...? Kjo s’ngjirohet fareeee.
- Njė burr i mirė e bėn tė lumtur gruan.
Njė grua e mir e bėn zot burrin.
Danel Cana
: Kėshilla tė moēme popullore

-Njeriu nė jetė, qė tė jet njeri,
Duhet tė punoi me ndershmėri.
-Ai qė s’ka nder, s’beson asnjeri.
Kujton se janė tė gjith si Ai.
-Vesin e keq, luftoje qė nė kokė.
Po bėre provėn, tė ka zėnė rob.
-Tė mburrėsh veten, ėshtė krejt gabim,
Nga kjo nė jetė s’ke kurrė fitim.
-Ai qė gėnjen, s’ka besė, as nder.
gishtin mos ja jepė se, krahun tė merr.
......................................

-Ai qė shokut, ja thotė nė sy,
Ka mėndje tė artė e zėmėr flori.
-Gruaja e bukur tė kėnaq synė.
E mira zemrėn ta pėrtėrin.
-E mirė ėshtė ajo, qė zemrėn ta fal.
Besėn dhe nderin i ka ideal.
-Familje e lumtur ėsht vetėm ajo,
Ku harmonia hidhėrimin mposht
.....................................


Ai qė kursen njė pikė,bėn dhuratė njė prikė!
Tė jesh i bukur,ėshtė gėzim.Tė jesh fisnik,ėshtė lumturi.
Gruas puthi buzėn por jo gjuhėn
Ata qė quhen tė ĖMBĖL:Janė simpatik,e mbivlerėsojnė veten duke ja hequr kėtė tė drejtė tjetėrit tė shprehet.Janė fjalėpakė.Shpesh i largohen argėtimit personal duke pritur idhullin nė heshteje.Heroi i tyre nuk ėshtė gjithmonė real.
Ata qė quhen TĖ KRIPUR :Janė tėrheqės.bėjnė shumė pėr tė tjerėt.I kushtohen jetės stabile private dhe ju pėlqen shoqėria.Disa herė e fshehin epshin por janė nė gjėndje ta tregojnė nė momente intime.Kur dashurojnė e vlerėsojnė dhe jan tė qėndrueshėm.
Pėrgatitur nga Danel Cana
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Sun Sep 28, 2008 5:50 pm

Ali Baba Tepelena a kemi mundesi te postojme edhe ese te bera nga forumistet?

Te pershendes e te uroj per temen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Sun Sep 28, 2008 5:53 pm

FABULA

Hahej dhelpra me kangur:
-Kėshtu si ty, hidhem dhe unė!
-Hidhesh ti...por jo nė tokė!
- Eh...! Kur s'ke kėmbė...do kesh kokė!

..............................

Hahej dhelpra me majmunė:
- Nuk bėn mir, pėrqesh tė tjerėt!
E ē'mė duhet, ē'bėn njė tjetėr?!
- Do ta merrja si kėshillė,
Por...tė mos e thosh njė dhelpėr.

E S S E

- Turpi i shekullit e dini kush janė ?
Luftėrat dhe varfėrija pa anė.
- Injoranca e shekullit, ē’ėshtė vallė ?
Feja , e racizmi i maskuar.
- Nderi dhe krenarija , kush ?
Ai qė e di, mėndjen tė ma mbush...!

E S S E

Drejtėsia nuk ėshtė vėrtetėsi.
Drejtėsia ėshtė mundėsi.

GAZMORE
Tė gjith peshqit e Jonit dhe tė Adriatikut vendosėn tė mblidhen njė ditė nė gjirin e Vlorės.
Pse thoni ju ??
....Pėr tė inaguruar fillimet e punimeve pėr ndėrtimin e TEC-it e petroliferės Ha...
Danel Cana 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ali Baba Tepelena
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Male
Numri i postimeve : 187
Age : 62
Vendi : greqi
Registration date : 13/08/2008

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Sun Sep 28, 2008 5:55 pm

Pėrshėndetje Guximi.Pikėrisht atė kam bėrė.Anėtar i forumit ėshtė edhe krijuesi.
respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Sun Sep 28, 2008 5:57 pm

Atehere edhe une kam nje ese qe do te deshiroja ta postoja me vone, e kam postuar ne nje vend jo perkates, ne munges te kesaj teme.

Respekt gjithashtu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Tue Sep 30, 2008 3:06 pm

Nėse njerėzimi arrinė te kuptoj se deri ne c’masė ka perparuar shkenca dhe ne pergjithėsi te kuptojmė intensitetin dhe nivelin tonė evolutiv atėherė fare mirė mund ta kuptojmė se sa gjigante, e nderlikuar, e stėrmadhuar dhe e shumė-llojshme ėshtė gjithėsia - ekzistenca materiale.
Kur shikojmė me kujdes te arriturat tona prej pikės kur ne filluam te kuptojmė e ta perceptojmė drejt shkencėn, arrijmė ne perfundim se ne njohim shumė ligje natyrore, e shoqėrore te cilat na shtynė deri ne nivelin ku jemi sot. Kėtė nuk e bėmė per arsye tjeter, vec se te arrijmė te mbijetojmė, te zhvilllohemi, e ta permiresojmė jetėn e gjithėsecilit.
Kemi fatin qe po jetojmė ne njė kohė e vend ku shkenca ka perparuar ne njė masė tė konsiderueshme, dhe po pėrparon me hapa te shpejtė. Mund te themi shlirė e pa pikė dyshimi se po I ngushtojmė perimetrin mistereve rreth ligjeve te natyrės tone qė na rrethojnė. Por pėr fatin tonė tė keq e kunderta ndodhė sa I pėrket mistereve tona jasht vendbanimit tonė, jasht shtepisė tonė te vjetėr - tokės.
Hapėsira jasht sistemit tonė diellor (mė sė largu) pėr cdo njeri ne tokė ėshtė njė vorbullė gjigante e mbushur me mistere te pafundme pėr tė cilat vetėm mund tė imagjinojmė e fantazojmė me baza shkencore.
Gjithėsinė e kemi paramenduar si njė top (me (pa) fund) qė t’kurret e zgjerohet nė mėnyrė te njėtrajtshme e pafundesisht, sa ėshtė kjo logjike dhe sa I pershtatet ligjeve shkencore ja lėmė ne dorė kohės e shkencės bashkėkohore. Ky fakt natyrisht se bėnė pjesė ne shkencėn e errėt, te pasqaruar,e misterioze, shkencė pėr tė cilen njerėzit gjithmonė kanė shikuar por s’kane parė gjė.
Fakti qė shkenca pėrmirėsoj jetėn e cdo njeriu, besoj qė nuk vlen tė pėrmenden shembuj, thjeshtė merrni kompjuterin e elektroniken nė pėrgjithėsi tė cilat ishin revolucion I vertet. Pra besimi I njerėzve dhe mbėshtetja e tyre te shkenca, eshte shtuar e stėrmadhuar jasht zakonisht shumė gjat shekullit te XX, pėr shkak tė shpikjeve madhore qė shkruan historinė.
Shkenca ėshtė udhėrrėfyesi I njerėzve pėr tė hapur botė te panjohura e tė errta. Ajo eshte shkopi I njeriut te verbėr. Njeriu I verber edhe pse pa shkop mundohet nė njė menyrė ta gjej shtegun e shpėtimin e vetė, kurse njerėzimi pa shkencė ėshtė vetėm nje shoqėri e egėr qė vdes dalė-ngadal nė Universin e ftohtė, te errėt, e misterioz. Pa luftė, pa pėrpjekje a pa mundime, thjeshtė vdekje e frikshme dhe e menjėherėshme.
Ajo eshte mburoja e gurėt, dhe simbas fakteve tė deritanishme, edhe e pathyeshme.
Cdo njeri nga ne, si qenje qė bėjmė pjesė nė njė bashkėsi te quajtur njerėzim, e ka peshėn dhe vendin e tij tė caktuar ne shoqėri, prandaj ne mund te kontribojmė nė ndėrtimin dhe ne murosjen e mburojes, qė ajo tė bėhet sa mė e fortė, sa mė e pamposhtur, e sa mė efikase pėr tė vepruar ndaj cdo fenomoni. Nga guri tė shėndrrohet nė njė celik - nė njė obelisk tė vėrtet.
Deri me tani zelli dhe knaqėsia e muratoreve per te punuara nuk ka qene edhe aq e shpresėdhėnėse, per arsye tė caktuara shoqėrore apo ndonjė arsye tjetėr, duhet tė punojmė ta ndryshojmė mentalitetin njerėzor, sepse njė ushtari tė madh I duhet mburoja e celiket, dhe shpata e mprehtė vdekjeprurėse, dhe sepse jemi nje specie e ndarė padrejtsisht qe punojmė pėr interesa, e jo pėr te mire e pėrbashkėt tė njerėzimt. Jemi e ardhmja e botės fantastiko-shkencore, prandaj duhet tė mbėshtetemi sa mė shumė ne shkencė, zbulime e kėrkime shkencore, ato kanė tė bėjnė direkt apo indirekt me jetėn dhe tė ardhmen tonė.
” Te punojmė, Sepse shkenca eshte bukuria, karakteri dhe shpirti qė na fali natyra”


Per reviste te shkolles...Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   Tue Sep 30, 2008 3:07 pm

Titullin a pate "Shkenca Dhe Njerezimi"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: - ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
- ESE - DHE FABULA TĖ NDRYSHME
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: