Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Arti publicist i tė rinjve

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Fri Nov 21, 2008 11:29 pm

Sponsor i gazetės “LIRSHĖM” Bashkim Tola, intelektual, biznesmen

Mundėsoi daljen nė dritė tė kėtij numri tė parė tė gazetės, tė cilėn e shoqėroi me urimin e mėposhtėm:

“Pėrshėndes inisiativėn tuaj. Sinqerisht mė emoncionon pėrkushtimi juaj pėr tė pėrfunduar njė inisiativė. Ju uroj suksese!”

Bashkim Tola

Nė emėr tė Qeverisė sė Nxėnėsve tė shkollės “Andon Zako Ēajupi”, tė Kėshillit botues si dhe tė gjithė kolektivit mėsues e nxėnės tė kėsaj shkollei urojmė: “Suksese nė veprimtarinė e tij tė frytshme dhe lumturi familjare. Gjithashtu aktin e tij e konsiderojmė njė gjest atdhetar dhe impuls tė dinjitetit njerėzor dhe ruatje tė identitetit”.

Gazeta botohet nėn drejtimin e Kryetarit tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania, me qendėr nė Gjirokastėr Kristaq F. Shabani IWA W.P.S ++3550692553056, ++355692239594

Kryeredaktore: Sindi Islamaj E-mail cinderella5and9me@g.mail.com

Z/Kryeredaktore: Kledi Deko

Redaktor: Pertisian Zibaj ++ 3550693519231

Informacion: Femina Abazi, Shela Mevlani

Kėshilli botues: Taso Kano (kryetar i Kėshillit botues), Freda Boga, Kristiana Dono, Donatela Kanani, Yllka Ponde W.P.S, Mareglena Bishani , Ergys Mandili , Krista Tushe, Aleksandra Shabani W.P.S, Merita Ēerepi++35584268166, Tonina Hido.

Adresa: Shkolla 9 vjeēare “Andon Zako Ēajupi” Lagjja “” Gjirokastėr, Albania Tel. ++35584262339

Informacioni: Shkollės “Andon Zako Ēajupi” Gjirokastėr Mobil 0692657185
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:41 pm

Hapet njė dritare e re paraqitjeje zgjim ėndrrash e dėshirash…

“Me zemėr mė uroi, mė puthi nė faqe, kur e pėrqafova, ndjeva nė shpirt paqe”.


“I M P U L S”revistė periodike letrare e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” me qendėr Gjirokastėr, Albania. Nr 1(001) E mail@ pegasi2003 yooho com Muaji Shtator 2006Kjo revistė e thjesht grafikisht do tė reklamohet nėpėrmjet LIDHJES SĖ SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE NDĖRKOMBĖTARĖ dhe Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr nė shumė vende tė botės….Editorial
Filloi impulsi dhe eksplorimi i talenteveNga Kristaq F. Shabani, Kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Poetėve “PEGASI” GJirokastėr

Mirė se erdhe revista “Impuls…”. Po hap njė dritare tė re paraqitjeje dhe zgjon ėndrra, dėshira dhe nxjerr nė pah talentet qė sot japin kontributin e tyre nė fushėn e letėrsisė fėminore si dhe talentet e fshehura apo tė njohura vetėm nė disa metra katrorė, qė tė njihen publikisht…A dini qė nė shkollėn “Koto Hoxhi” nxėnėsit e pasionuar kanė botuar njė sėrė “revistash”, tė cilat tregojnė pasionin dhe zellin e nxėnėsve pėr Artin, Kulturėn, Letėrsinė dhe Pikturėn e tjerė? Ne kemi bėrė njė punė intesive pėr tė ardhur kėtu. Janė botuar njė sėrė titujsh, tė cilėt kanė shprehur me substancėn e tyre dhe paraqitjen grafike se nuk ėshtė harruar lėvrimi nė letėrsinė pėr fėmijė. Ne kemi pėrfaqėsues tė tillė, tė cilėt kanė bėrė emėr. Mund tė pėrmendim kėtu, Fran Ukcamėn njė emėr i dėgjuar nėletėrsinė shipe pėr fėmijėme veprat e ti,j Jorgo Telon me veprat e tij “Bubushi dhe dikushi”, “Babi, keq tė mos tė vijė”, Janaq Janon me veprėn etij tė suksesshme”Paqja e prishur” e botuar nė shqip, anglisht dhe greqisht, Izet Ēulli “...............”, madje dhe me botim nė Kosovė pėr tė vijuar me dy botimet interesante tė Mirela Dudit “Klloēka Nilė, Qeni Murro dhe Pushverdhi” dhe “Epopeja e minjve tė fushės” fabula, Lumo Kolleshi “........” Ledi Lahi “........................”, e cila paēka nga mosha e saj ėshtė mjaft premtuese nė skicimet dhe tregimet e shkurtra pėr fėmijė.kėto pėrmbledhje flasin pėr njė ecuri nėkėtė letėrsi. Po kėshtu pritet tė dalė nga botimi sė shpejti antologjia poetike ‘Refleks nė Ujėvarė” (Sarushja dhe tė tjera), vepėr pėr fėmijė e poetit dhe shkrimtarit Kristaq F. Shabani, ecila do tė zbukurojė “tablon” paraqitėse tė letėrsisė pėr fėmijė me autorė tė Lidhjes sė krijuesve “Pegasi” tė shfletuan disa prej syresh. Tituj mbresėlėnės dhe pėrmbajtje fėminore, qė tė tėrheq vėmendjen. A s’duhet t’i impulsojmė kėta fėmijė, tė cilėt nesėr do tė japin kontributin nė rrjetin mediatik dhe nė letėrsinė moderne tė Shqipėrisė? Duhet ta pėrgatitim qė sot kėtė kontigjent, me qėllim qė Gjirokastra tė ketė tė ardhmen e saj kulturore dhe prej kėtij kontigjenti do tė dalin, pa dyshim, nesėr pėrfaqėsuesit e Letėrsisė, Artit, edhe tė atij modern. Fėmijėt sot marrin njė informacion tė hollėsishėm e tė gjerė; ngarkohen, pra, nė mendjet e tyre me kėtė informacion dhe ėshtė e natyrshme qė ata do tė shpėrthejnė po natyrshėm nė drejtimet, qė ju pėlqejnė. A s’duhet tė interesohet qeverisja vendore dhe nė rangje mė tė larta pėr kėta fėmijė tė talentuar, qė pėrpiqen tė tregojnė talentin e tyre?! Ėshtė paksa e ēuditshme imitimi i bukur, qė pėrdorin nė redaksitė e tyre, nė kėshillat botuese e tjerė. Kjo spikatje duhet tė impulsohet edhe nga mėsuesit e letėrsisė, edukimit “artistik” e tjera. A s’ka ardhur koha qė Drejtoria Arsimore tė organizojė konkurime mes shkollash pėr kėto punime, revista e tjera? Njė gjetje e bukur dhe stimuluese, qė natyrisht kėrkon punė pasionante, zbuluese. Pra duhet njė programim i mirėqenė konkurrimi. Me tė pasionuarit dhe me talentet duhet tė punohet me pasion. Njė mėsues i mirė nė ciklin e ulėt dhe atė 9 vjeēar duhet tė evidentojė e tė reklamojė kėtė punė, e cila ėshtė njė veprimtari e mirėfilltė krijuese, qė nxit aftėsinė krijuese dhe predispozicionin shpirtėror pėr zhvillimin e talenteve nė tė gjitha fushat. Nuk duhet tė mjaftohemi vetėm me afishimin tė kėtyre punimeve nė klasa.Kėto veprimtari duhet t’i impulsojmė me projekte qė tė fitojnė ata, tė vegjėlit, se duke fituar ata, fitojmė edhe ne tė rriturit, gjithashtu fiton dhe ka shans konkurrimi gjithė vendi. Eksplorimi i kėtyre fushave mbetet njė fushė, qė duhet filluar dhe fituar sa mė shpejt. Vetė prindėrit nuk duhet tė mbeten nė pritje, por tė sakrifikojnė pėr tė nxitur dėshirat, talentet, pasi, shpesh herė, duke mos patur nivelin e duhur, pra janė nė disnivel, e duke patur detyra tė mėdha jetėsore, harrojnė duke shpėrdoruar tė ardhmen e fėmijėve tė tyre tė talentuar. Mėsues, propagandoni punėn tuaj! Mos rrini tė tulatur! Duke bėrė njė punė tė mirė selektive do tė dini t’i rezistoni kohės si dhe do tė guxoni pėr mė tej, duke mbajtur vendin profesional profesionalisht. Afrohuni te puna pasionante. Shembuj keni plot nė gjirin tuaj, qė mund t’u ngjasoni pėr pėrkushtesėn. A s’duhet qė edhe Shoqatat Atdhetare - Kulturore tė afrohen nė kėto shkolla, pasi pėr letėrsinė ka mjaft poetė e shkrimtarė, qė mund tė ndihmojnė dhe tė krijojnė lidhėsi tė mira me nxėnėsit e talentuar? S’duhet pritur, por duhet nxituar… Madje, duhet thėnė qė rrjeti mediatik i qytetit ta programojė publikimin e kėsaj pasurie tė madhe, qė pėrgatit tė nesėrmen dhe vetė qeverisja vendore ta marrė nė efiēencė kėtė zhvillim dhe ta futė nė projektet e saj. A s’ka ardhur koha qė tė krijohet njė antologji poetike me krijimet e kėtij brezi shkollor, qė ka thėnė e do tė thotė mė shumė? A s’ka ardhur koha qė tė ekspozohen punimet e tyre tė thjeshta, por me nerv? A s’ka ardhur koha tė realizojmė konkurrime tė fjalės artistike tė ndėrtuar “ndryshe”, duke lėnė rutinat dhe programet e mefshta?…Ku janė projektet e shumta dhe rezultatet e tyre pėr pėrkrahje?! Mirė se erdhe gazeta “Impuls…”. Po hap njė dritare tė re paraqitjeje dhe zgjon ėndrra, dėshira dhe nxjerr nė pah talentet e fshehura apo tė njohura vetėm nė disa metra katrorė, qė tė njihen publikisht… Fillesa ėshtė e bukur nga shkolla, qė mban emrin e njeriut, qė donte aq shumė gjuhėn shqipe, qė i mungon njė bust i madh nderimi…

“Qė tė arrihej kėtu, padyshim, njė rol tė madh ka luajtur aplikimi i Projektit “Hap pas Hapi” i realizuar nga reformatori Prof. Assoc.Vasil Bici, i cili nė kontakt me ISP bėhet, sipas Drejtorit aktual tė Drejtorisė Rajonale Arsimore, Vasil Muka, guri i themelit i njė bashkėpunimi modern pėr prezantimin e Fondacionit tė Shoqėrisė sė hapur “Soros”, duke transmetuar idetė e kėtij modeli…”.

Le tė sprintojmė bukur nė kėtė impuls…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:42 pm

Impulsim dhe gjetje

Rrjeti mediatik i sė arthmes

Le tė zgjojmė ėndrrat

Revista qė kanė qarkulluar nė shkollėn 9 vjeēare “Koto Hoxhi”!1. Revista “Ėngjėjt” nė pėrmbajtjen e saj rrok: miqtė tanė poetė, piktorėt e vegjėl, kureshtje, humor, argėtim, Ėngjėjt dhe ėndrrat. Revistė e ilustruar, sipas mundėsive me teknika tė lehta, ku njė pėllumb ėngjėllor fluturon nėn kėndvėshtrimin e spikatur tė Diellit dhe nė prezencėn e njė vogėlusheje dhe tė luleve shumėngjyrėshe. Njė ide qė duhet tė ndalesh. Shihni sa me ēiltėrsi shprehen ndjenjat nė njė vjershė tė titulluar “Ėngjėjt” tė botuar nė kėtė revistė:“Ėngjėjt”

Ne jemi Ėngjėj,/ ne jemi fėmijė, ne jemi drita/ qė ka ēdo shtėpi./ Ne falim dlirėsi,/kėrkojmė dashuri ;/Ne duam njė botė /mė tė mirė,/ku tė realizohet/ ēdo ėndėrr,/ēdo dėshirė!/

Ėshtė dhe njė vjershė pėr gjuhėn shqipe ku thuhet:

“Gjuha shqipe, gjuhė e nėnės,/ qė nė djep mė ka magjepsur! /Si pėllumb krahėshkruar /

gjuha shqipe mė ka magjepsur./

Po kėshtu ka dhe njė poezi pėr nėnėn. Piktorėt e vegjėl kanė rubrikėne tyre, ku ka prani tė inteligjencės dhe fantazisė. Vijojnė rubrika tė veēanta:

“Humor”, “Pyetje pėrgjigje”

Kur e ngrėmė lart kokėn nė kohė tė mirė ēfarė shohim?

- Shohim qiellin, diellin zogjtė!

- Po nė kohė tė keqe?

- Shohim ēadrėn!

# #

Rubrika “Argėtim” ka prezencė tė gjė e gjėzave tė goditura si dhe njė fjalėkryq.

Nė faqen tjetėr ka ushtrime logjike si dhe luaj lodrat “Mos u nxeh” dhe “Tre qentė dhe lepuri”.

Si pėrfundon kjo revistė? Me mesazhin e madh: “Lumturi, Gėzim, Paqe” si dhe me Pasthėnien ‘Ėngjėjt dhe ėndrrat e tyre” Ēfarė shkruhet nė kėtė pasthėnie?

A e dini pse fėmijėt i quajnė Ėngjėj? Sepse fėmijėt janė tė pastėr, tė qetė dhe nuk njohin ligėsinė. Ata nuk e njohin urrejtjen, inatin, pėrbuzjen. Jeta e tyre ėshtė si njė ėndėrr, ata nuk kanė probleme, halle. Ata nuk luftojnė e nuk i duan armėt. Janė miq dhe shokė tė mirė. Nga goja e tyre dalin veē ndjenja tė pastra. Por a i kuptojnė tė rriturit siē duhet?! Shpesh tė rriturit harrojnė qė edhe ata kanė qenė fėmijė. Ata i vėnė tė vegjlit nėn tutelėn e tyre dhe i largojnė nga bota fėminore plot ėndrra, dėshira e iluzione. Sikur tė mbyllim sytė dhe tė imagjinojmė bota tė drejtohej nga fėmijėt, ē’do tė ndodhte vallė? Kush do tė triumfonte e mira apo e keqja? Do tė realizoheshin apo jo ėndrrat e tyre? Mundohuni ta imagjinoni!
Kush janė realizatorėt e kėsaj reviste : Kela Dashi, Xhesi Xhemali, Albion Shehu, Besjana Rredhi, Edi Isaraj, Henri Mezini,Valentina Veshi.


Portat e dashurisė

U puthim shikimin e bukur,


tek u rrjedh nga sytė,


u puthim fjalėzėn e rritur


tek u shket nga buzėt e njoma…


I puthim nė gushė,


i shtrėngojmė nė doēka…


Ah, dashuria pėr taka me qindra porta!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:42 pm

Surpriza ime: Vizatimi fletE dini se ē’mė ndodhi njė ditė, o fėmijė? Na dha edukatorja njė kokė fėmije nė letėr pėr tė vizituar. “Vendosni shqisat me kujdes,”- na porositi.

Unė, pasi mora kokėn “bosh”, fillova, pa humbur kohė, nga puna. Nė fillim i vendosa flokėt, pastaj i vura veshėt. I flisja. Ai reagonte. I vura dhe sytė edhe vetullat. Filloi tė mė shikonte me ėmbėlsi. Vazhdova pikturimin dhe plotėsimin mė poshtė tė fytyrės. I vura hundėn qė tė merrte frymėmarrje. Pas gjithė kėtyre vendosjeve arrita te njė pikė tė nxehtė: Do tė vija buzėt. Vlerėn e buzėve dhe tė shqisave tė tjera na i ka mėsuar edukatorja, por na i kanė pėrforcuar edhe prindėrit. Buza filloi tė flasė menjėherė. Filloi tė flasė papushim. Kaq shumė fliste sa qė nuk kishte kohė pėr tė pushuar. I thashė me seriozitet: “Ē’ke kėshtu? S’po tė pushon goja dhe pastaj thonė qė shqiparėt janė pėr llafe”.

“Pse mos ta shfrytėzoj buzėn? Tani mė erdhi ajo, falė teje. Shyqyr qė mė shpėtove, pse nuk kisha si tė ankohesha”.

Fillova tė kėndoja. Nė fillim i flisja fytyrės, s’fliste. Kur i vura tė gjitha shqisat veē ta dėgjoje… I thashė edukatores: “Teta edukatore, vogėlushi im flet”.

Edukatorja nuk u ēudit aspak. U afrua dhe mė pėrgėzoi: ‘Tė lumtė, Sarushe, ti e bėre kėtė vogėlush tė flasė dhe tė filloi jetėn. "

Edhe fėmijėt e kopshtit u ēuditėn nga ky veprim i pikturės sė Sarushes. Kishin edhe ata fytyra, por vetėm fytyra e vogėlushit tim doli, si thonė tė mėdhenjtė, nga ngrirja…

“Shihni, shihni, Sarushja bėri vizatimin tė flasė”.

“Pse vogėlushėt tanė, teta edukatore nuk po flasin? Edhe ne u kemi vėnė gojė”.

“Fėmijė, qė tė flasė njė vogėlush, nuk do vetėm gojė, buzė, sy, veshė, por edhe diēka mė shumė se kaq”.

Qė atė ditė mė mbeti emri qė siē thonė:

‘”Ajo ėshtė Sarushja, vizatimi i sė cilės flet!”

Po sikur unė, Sarushja, t’i vendoste kėmbė e duar vogėlushit ē’do tė ndodhte vallė?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:43 pm

Njė fillesė e bukur qė kėrkon impulsim

“PARLIAM ANCH’ ITALIAN”

Nga Kristaq F. Shabani, shkrimtar, poet Kryetar iLidhjes sė Shkrimtarėve dhe Poetėve “Pegasi” me qendėr nė Gjirokastėr, AlbaniaNė kuadrin e shkėmbimeve tė vlerave universale nė poetikė, prezantimit tė nivelit kulturor, dygjuhėsh dhe tejdimensional, del ky libėrth, i cili, qė nė titullim zbulon njė tė fshehtė tė bukur dhe intriguese nė gjuhėn italiane, qė tėrheq vėmėndjen pėr substratin paraqitės apo mbartės. 22 autorė tė vegjėl libohovitė nė njė rrugėtim e sfidim tė madh, nėn drejtim pasionant tė mėsuesit, krijuesit dhe pėrkthyesit energjik Besnik Ismailati, njė shembėlltyrė qė udhėrrefen. Njė punė pasionante qė tė ēon drejt njė grupimi tė sintetizuar nė kėrkim talenti pėr tė mėsuar njė gjuhė me njė formė tė gjetur. Pėrvoja e ka treguar vitalitetin e saj.

Nė emėr tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe poetėve “Pegasi” pėrshėndet kėtė nismė me objektiv tė qartė, tė menduar qė fiton shansin e kapėrcimit tė njė shkalline dhe realizon hedhjen fluturuese me ngjyrim nga njė “trampolinė” e bukur e tė mėsuarit tė gjuhės.

I parė nė njė kahje profesionale e kritike libri, pėrveē tė tjerash, ėshtė njė libėr konkurruesmidis nxėnėsve, krijuesve tė vegjėl qė ngjizen, notojnė me stile tė ndryshme nė tema tė njejta, duke pėrdorur secili “substratin “ e vet, secili mjetet e veta stilistikore, arkitekturėn vetiake e duke paraqitur fizionomi po vetiake e krijim tė urave komunikuese me italianėt e vegjėl, qė nxiten dhe ata pėr tė ndėrmarrė njė nismė nė mėsimin e gjuhės fqinje (shqipes sė bukur).

Nė kėto parcela individuale, qė nė bashkėsi krijojnė tė tėrėn e bukur dhe sfiluese, gjen aktrime tė theksit poetik, tė njė zanafille apo fillese qė, nesėr me njė punė kualifikuese tė vijuar, mund tė plotohen dhe tė rritet forca prezantuese. Paēka se temat janė tė diktuara krijuesit e vegjėl nė gjuhėn e bukur italiane janė munduar qė nė krijimet e tyre tė jenė me tharm dhe tė burojnė nga spontaniteti. Tematika e kėtij vėllimi bashkėsish krijuesish tė vegjėl, paēka se ka njė konturim disi tė drejtuar, i ėshtė lėnė hapėsirė pėr tė shprehur e thėnė nė komponente tė gjetur dhe kjo krijon bindshėm mundėsitė reale tė gjithsecilit duke marrė pamje panoramike moshe, sipas planifikimit tė detyrave shtėpi + klasė. Kjo tregon njė punė sa pasionante aq dhe tė pėrkushtuar, sa prekėse aq dhe tė gjetur, sa temperative aq dhe tė latuar, sa emoncionuese aq dhe kėrkuese tė drejtuesit aktiv duke arritur nė koloriin 22 ngjyrosh libohovit, ngjyrim ky nė njė gjuhė tė dashur e tė prekur mė parė, qė hap me ēelės tė gjetur njė gjuhė plot kolor; kjo do tė thotė se duke thurur vjersha ke nisur pėrparimin nė tė, duke pasur njė fond leksikor tė nevojshėm komunikimi e madje me art.

Pra shkėmbim vlere, lidhėsi gjuhėsore, befasi, hapje dyersh pėr kulturim edhe profesional, krijim i lidhėsisė dhe interpretim tė mundshėm tė ndjenjave nė njė gjuhė tjetėr dhe me theks tė veēantė. Padyshim vlen qė nė podium tė ngjitet vlerėsimi i kėsaj sipėrmarrjeje. Tė shndėrrohet kjo nismė nė njė lajtmotiv edhe stimulim dhe pėr gjuhėt e tjera se gjuha ėshtė si enė komunikuese nė evropianizimin e vendit si dhe tė merret informacioni i nevojshėm nė destinacionet e nevojshme. Vlen tė pėrmendet edhe sfilimi i interpetimit tė kėtyre krijimeve nga vetė krijuesit. Duhet tė kihet parasysh edhe reklamimi dhe publikimi i kėsaj sipėrmarrjeje.

Shkruarja e njė libėrthi tė tillė nė gjuhėn italiane me poezi, nė kėtė art tė madh komunikimi, flet pėr njė kthesė tė bukur qė nesėr do t’i merren frytėzimet nė njė “autostradė tė madhe “ tė gjuhėve. Hapet sipari i njė bote fėminore, ku luan e aktron ndjenja e kėtij stadi letrar dhe ēiltėr precipiton ajo duke u pėrcjellur me frymėmarrje te pasionantėt gjuhėfolės e gjuhėshkruar.

Le ta inkurajojmė tė gjithė kėtė udhėtim tė bukur, kėtė nismė dhe tė emoncionohemi sė toku pėr kėtė siguri arritjeje libohovite.

Ju faleminderit!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:43 pmHapje sipari

Portretizime“Tefta Tashko” e vogla e Gjirokastrės, kėngėtare e sė ardhmesPėr talentin Semine Sulozeqaj nė Shkollėn e muzikės Gjirokastėr tė flasin tė gjithė. Por ne marrim mendimet e specialistėve tė kėsaj fushe dhe konkludimi ėshtė shumė impresionant. Ėshtė mjaft premtuese. Studion pėr kanto, nė vitin e dytė. Ėshtė soprano kolorative me ngjyrime tė theksuara lirike. Repertori i saj 2 vjeēar pėrmban realizime nė fushėn e kėngės popullore tė pėrpunuar. Ėshtė shquar nė interpretimin e njė sėrė kėngėsh tė sopranos Tefta Tashko Koēo si kėngėt e famshme: “Kroi i fshatit tonė”,”Midis ballit na ke njė pikė” e tjera. Ajo si rrjedhojė e bukurimit interpretiv tė realizuar ėshtė quajtur dhe “Tefka Tashko” e vogėl e Gjhirokastrės. Kėtė dukuri dhe nivel artistik Semineja e ka shpalosur dhe po i mėshon fort nė tė gjitha veprimtaritė e zhvilluara nė qytetin e Gjirokastrės, ku ėshtė pjesėmarrėse aktive nė tė gjitha veprimtaritė e organizuara nga Bashkia e Gjirokastrės, Qendra Rinore, Qendra e Fėmijėve ”Fato Berberi”, shkolla e Muzikės. Ajo angazhohet nė programim tė avancuar pėr vitin e II dhe ėshtė mjaft e formuar ose siē tipizohet “kėngėtare e sė ardhmes”. Zotėron edhe pianon duke pasur edhe njė repertor tė pasur pianistik duke interpretuar pjesė, etyde nga kompozitorė me emėr tė madh nė Botė si Shuman, Shopen e tjerė.

Evidentimi i kėtyre talenteve tė spikatur tė Gjirokastrės ėshtė dhe falė rihapjes sė shkollės plot tradita gjirokastrite tė muzikės, qė ishte nėj eveniment pėr qytetin dhe rrethin tonė e mėgjerė, pasi talentet shpalosin vlerat qysh nė moshėn qė duhet dhe kėrkohet shpėrthimi pėr bume tė mėtejshme.

Jonida Nika
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:44 pm

Tiranė

Sami XhangoAto u puthėn dhe qanė

1.

“Sikur s’po afrohemi, gjyshe… Sa larg!”

“Tė duket kėshtu prej hapave qė hedhim,

se ti je fėmijė dhe unė jam plakė….”

Veē tė arrijmė, sa tė shoh!

Nuk tė durohet prandaj…

Fėmija ndjeu vėshtrimin e gjyshes

dhe ledhatimin pastaj.

2.

“Ku jemi tani?”

“E ndjeve?”

Sa futėm kėmbėt nė Shqipėrinė amė!”

…. Dhe u puthėn dhe qanė.

3.

“Si nė shtėpinė tonė, gjyshe,

nga njėra dhomė te tjetra…

Si nė shtėpi.”

“Mė ngjitur, bijė.

Nė shtėpi kemi

dhe njė korridor midis,

kėtu nuk ėshtė as ai.”

4. “Mė ke thėnė si nė Kosovė

ėshtė dhe kėtu…”

“Po, njashtu!”

“Po kur tė kthehemi nė Kosovė?”

“Nė Kosovė do tė na duket Shqipėri.”5.

”Gjyshe, vetėm gjuhėn kemi njė?”

- pyeti nxituar mbesa tani.

“Edhe gjakun, zemėr,

qė bėjnė dy.”

6.

Tek ecnin, befas,

mbesa ngriti gishtin

dhe lėshoi njė zė…

“Ėshtė shqiponjė,- tha gjyshja,

- nė qiellin evet…

Si nė tė kuqen e Flamurit,

fluturon gjithnjė.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:44 pm

Fier

Fran Ukcama

Shkrimtar dhe poet i njohur pėr fėmijė i njohur nė tė gjithė vendin. Pas vėllimeve me poezi ”Fėrfėrijnė kallinjtė e grurit”, “Ėngjėjt luajnė me mua”, “Dielli luan kukafshehtas”, “Vallja e bukurezave”, romaneve “Postjeri i zemrave” dhe “Gjurmėt e lotit”.

Kėto ditė F. Ukcama doli para lexuesit me vėllimin e ri poetik “Ejani tė vjelim yjet”. Poezitė janė shkėputur nga vėllimi i funditFadil Shehu

Poezi (Humor ditor)1. Dorė e prapėNuk mund tė rri pa e pėrshkruar

Se ē’ndodhi sot nė lagjen time,

dy qen londronin tė lumturuar

mbi bar e lule, puna e tyre.Aty kalon njė djalė i prapė,

se prapėsinė e tregoi vetė,

me sa fuqi i hėngri krahu,

me gur qėlloi qeni i shkretė.Qeni klithi, klithi, klithi…

Unė u ngriva brenda shpirtit,

djalit grerėza i pickoi veshin,

e fėrkoi me majė tė gishtit.Qenin e gjorė e mori rrugica

dhe lėpin plagėn nėn njė ferrė,

veshi i djalit si spec me rrudha

dhe u ndez lagjja me poterė.

Afrohem pak pėr tė shikuar.- Fajin sot ti e ke vetė,

po tė dhėmb veshi i pickuar,

mos kot pyet pėr grerėz a bletė!

Babi paska festė njė prillin!Sa zbardhi 8 Marsi,

njė dhuratė solli babi,

njėzė unė njėzė vėllai,

flutur fushe u bė mami!- Po pėr burrat kur bie festa,

tė jemi gati ne ta dimė?!

Mami qesh si lule mali:

“Gjasa ka mė 1 prill!”Sot nė kėtė ditė festore,

thumbon mami me lezet,

mbase ka pakėz tė drejtė,

babi im ėshtė de- pu- tete!Me lezet e pa lezet,

presim tė na vijė njė prilli,

tė pushojnė pak deputetėt,

kėngės t’ia thotė bilbili!Telenovela nė klasėMėsuesi: - Ēfarė relievi ka bregdeti?

Keti: “Nisi e ”E shėmtuara Beti”! Ēuna, goca!

Mėsuesja: “Ē’vlerė kanė vitaminat?

Keti: ‘Goca,kur fillon “Njėqind vitrinat”

Mėsuesi: “Sa u doli ekuacioni?”

Keti: ‘Mėsues, sa gallata kish “Kloni”!

Mėsuesja : “Lexoni romanin “Tė mjerėt”.

Keti: “Mėsues, atė them “Karabinierėt”?”

Mėsuesi: “Shikoni malin me kate”.

Keti: “Ēuna, sot “Njerėz dhe fate”!

Mėsuesja: “Shkruaj tri fjali tė reja.

Keti: “Nė mal ra rrufeja.

Gjyshja u dogj te xhevzeja.

Dje nė darkė iku Zhadeja.

Mėsuesja: “Fol mė mirė, leri cic- micet!

Keti: “Mėsues, pėr kokė tė mamit,

i mori valixhet”.

Mėsuesja afrohet te dėrrasa:

“Ua korba si se kapa?!

Pa Zhade mė iku darka!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:45 pm

Gjyshet nė sfilatė modeNjė pasdite paqe puqe,

I bėmė gjyshet buzėkuqe,

veshur me fustanė nuseje.

Gushat me gjerdanė e rruazarje,

sfilatė mode bėmė nė lagje,

cila ėshtė mė e pashme?

Cila pra, cila pra?

Qeshin gjyshet: “Ha-ha- ha!”

Qeshim ne nė ditė tė sodit,

gjyshet na kokrrėn e lotit!

Kujtojnė gjyshet vajzėrinė,

vajzėrinė e nusėrinė…!

Njėrės dhėmballėn e dhėmbin,

tjetrės ia ndreqėm kėmbėn,

vath nė vesh i vumė Kokones,

flokėt tė verdha ia bėmė Cones.

Dilinės i vumė jelekun,

Zogės ia zgjatėm zverkun,

masazh i bėmė Kumrisė,

nishanet ia nximė Lirisė.

Dhe njė brune e bėmė borė,

njėrėz i vumė kurorė,

Lules flokėt bishtaleca,

Dritės para kreca- kreca.

Po pėr pak u ndez shamata,

ca tė shkurtra , ca tė gjata,

ca tė kolme, ca tė thata,

por tė gjitha zemėrarta!

- Gjyshja ime ėshtė bota,

mė mirė se sa jotja!

- Ē’thua moj fjalėkeqe!

Gjyshja ime gjithė lezete!

- Shiko timen, si Madona,

ha peshk, jo makarona!

- Ėshtė e imja mis mbi mis,

me bananen unė e rris!

- Pse more shikoni asin,

gjyshja ime tė ndez gazin!

- Ėshtė e imja yll n ė qiell,

si cironkė e tharė nė diell!

- Sfilatė mode, sfilatė mode,

kėngė dhe valle nė oborre,

spektatorė nė ballkone,

Hėna ndez mijėra neone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:45 pm

A DONI T’IU TREGOJNĖ ME GISHT PĖR MIRĖ?nga Jorgo TELO

Tė kuvendosh, me ju, fėmijė ėshtė kėnaqėsi e veēantė.

Nga pozitat e njė prindi, ish mėsuesi e si krijues, po u drejtohem me zemėr tė hapur e me dėshirėn e mirė, i bindur se ju do dini tė mė kuptoni drejt.

Nėse ju, fėmijė, dėshironi tė jeni kėnga e sė ardhmes, ne tė rriturit jemi tė vetėdijshėm, se meritoni shumė e mė shumė nga sa kini arritur gjer mė sot.

Shumėkush e di qė ju i gėzoheni qiellit tė kaltėr e jo ajėrit tė ndotur apo rrugėve tė pėrbaltura e hedhurinave tė vėrvitura sidokudo.

Ju u gėzoheni luleve tė vesitura e jo lulishteve tė shkelura e pemėve degėkėputura nėpėr trotuare e kudo.

Ju i gėzoheni dritės e kurrsesi errėsirės sė frikėshme.

Gjatė verės ju i gėzoheni njė det tė qetė ku vallėzojnė ėmbėsisht valėt lozonjare e nuk doni ujėra tė turbullta qė i vėrsulen rrugėve tė qytetit a fshatrave gjithandej.

Ju rendni pas pėrrallave e rrėfenjave tėrheqėse e fjalėbukura dhe askurrė prej fjalėve tė mbrapshta e tė liga qė lėshojnė nėpėr rrugė, stadiume e gjetkė disa tė rritur tė paedukatė.Nuk do t’ua pranonte zemra tė ftoheshit nėpėr klasa nga mungesa e xhamave tė thyer nga disa bashkėmoshatarė tuaj qė u duket si lodėr kur thyejnė xhamat. Harrojnė ata se xhamat do zėvendėsohen njė ditė me taksat qė paguajnė prindėrit e gjithėsecilit.


Ju, fėmijė, i gėzoheni flladit tė pranverės, duke u bėrė bashkėkėngėtarė me zogjtė. Nuk do pranonit tė ishit bredharakė nėpėr bordura, rrėnoja e vende ku edhe mund t’u rrezikohej jeta. Po ashtu, mendoj, se nuk do preferonit tė fėrshėllenit kot apo tė bėrtisnit pėr tė prishur qetėsinė e tė tjerėve.

Ju meritoni tė lumturoheni teksa shihni fluturat krahėergjėnda e xixėllonjat dritėflorinjta, duke pretenduar njė jetė mė tė mirė, mė tė begatė e mė paqėsore. Nuk mund tė lumturoheni kurrsesi, duke mos pėrfituar pėrherė e mė tepėr dituri pėr vete e pėr atdhenė.

Qysh nė moshė tė njomė cilido njeri zė miq e pėrpiqet qė miqtė t’i ketė mė tė mirė se veten. Po ju a dini t’i pėrzgjidhni miqtė tuaj?

Njė nga miqtė mė tė hershėm e mė tė lakmuar prej atyre qė rendin pas dijes dihet qė ėshtė libri. Lum kush miqėsohet me tė!

Pa krahasoni pakėz mikun libėr me zhgarravinat qė bėjnė ca kalamaj mureve tė klasave, korridoreve tė pallateve nėpėr bankat shkollore e gjithandej?!… Do t’iu krijohet ndopak pėlqesė, vallė?

Kam njė bindje qė disa prej jush nuk e dinė saktė se sa shumė lodhet xhaxhi shkrimtari e poeti, pėr tė arritur libri gjer tek ju sa mė i mirė e sa mė tėrheqės.

Mundet nuk dini dhe aq shumė se sa shumė punė e mundim i duhet regjisorit qė kėrkon tė nxjerrė pėr ju njė shfaqje kukllash sa mė tė kėndshme!

Sikur tė kishit mė shumė njohje, me siguri qė edhe me librat do miqėsoheshit mė shpejt e mė shpesh edhe me teatrin e kukullave, pėr tė mos u hallakatur kot rrugėve.

Pa mė thoni, mė bukur ėshtė tė lozni tek njė vend i posaēėm pėr ju, apo nė mesrrugė a mbi trotuar, ku mund tė pengoni drejtuesit e automjeteve e kalimtarėt? Them se e kuptoni vetė ju…

Ēdo fėmijė lindet prej nėnės njė krijesė ėngjėllore e pastėr dhe e ēiltėr. Po a pėrpiqen tė rriten tė tillė?

Ē’mrekulli sikur tė ndodhte kėshtu!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:46 pm

Izet Ēulli


Pėrherė me ty
Pėr mikun e fėmijėve Tasim Gjokutaj

Nė zemra, thellė, na ka zbritur,

I dashur, i thjeshtė, i shumėpritur.

Me ty hodhėm shtat nėpėr vite

si gjysh na more e na rrite. …

Njė dhėmbje na ēau kraharorin,

njė lot nė faqe udhėn mori.

Ē’ qe kjo ndarje kaq e shpejtė me ty,

mes librash do tė gjejmė pėrsėri!

16 prill 1998Qenke djalė me dy fytyra!Motėr e vėlla nė rrugė

ē’kanė qė po ecin fugė!?

Dėgjojnė fjalė tė kėqija,

mbyllin veshėt njerėzia…

Po mė tej hapin ndalojnė

po ē’tė shohin nuk besojnė.

Aty praėn me bisht tė syve

dallojnė shokun e tyre…

Nė klasė qėndron kaq mirė

fjalėbutė, fjalėdėlirė.

Nė rrugė me fjalė tė ndyra

qenka shok me dy fytyra!…


Kukulla e trėmbi gjumin

Shkova u luta te mami

kukullės iu gris fustani;

do t’ia presim me gėrshėrė,

do t’ia qepim me gjilpėrė.

I humbi njė ditė shamia,

kuadrate vija-vija.

Mami tha: “T’i blejmė njė tjetėr

dhe me flutur dhe me ketėr.

Kukulla s’po bėn mė gjumė,

sikur kollet shumė e shumė.

T’i shoh fytin, t’i shoh sytė,

do vijė mjeku pėr vizitė.

E marr nė krevat tė ngratėn,

se mos mė zbulohet natėn.

Do marr shallin dhe peshqirė

ta mbėshtell e ta mbaj mirė.

Prush i digjen syt’ e faqet

me orar ia jap ilaēet...

Do tė shėrohet kėtė natė

nesėr prapė do lozim bashkė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:46 pm

Jorgo Telo


GJĖEGJĖZA

Kur i merr e s'i pėrdor,

Tė pėrtypesh ndjen sa zor!

Pėr tė thuhet, se s'bėn gjumė.

Nė tė hyjnė degė shumė.

Nė det prehet. Quhet . . .Mėsues s'ėshtė,

Por tė mėson.

Ndaj bėje mik,

Se tė nderon…T'i lesh ushqimet pėrjashta,

I prish dita, i prish nata…

Po t'i vendosėsh nė tė,

Nuk tė vete dėm asgjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:46 pm

MALI DHE STINĖT

Mali me pranverėn

Bėnė njė marrėveshje:

- Sill lule me erė,

Tė jap ujė bjeshke!Dhe verės sė nxehtė

I dha porosi:

- Po mė dhe pak det,

Tė dhuroj freski.I tha vjeshtės: - Delet

M’i ler sa mė gjatė.

Bar e djathė taze

Me bollėk tė jap.Dimrit tė harbuar:

“Mos mė jep furtunė!

Borė hidh mbi mua!

Jap burime shumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:47 pm

Murat MemallajTingujt

Shkronjėza, moj shkronjėza,

tė vogla si zonjėza!

Kur keni dalė nė dritė,

a keni ndeshur nė pritė?!

A,e, ė,o,y,u,i jemi zėrorė, o fėmijė,

lėshojmė zė, s’pengohemi.

B,d, dh,g, gj,rr,v,x, xh, z, zh,

P,t, th, k, q, r, f, c, ē, s, sh.

Shihni kėto ēifte shkronjash.

Ēdo ēift paska njė fole:

buzėt , dhėmbėt, gjuhėn, qiellzėn,

mes shpėrthėrthimet lindnim ne!

Lėshojmė zė dhe zhurmojmė,

zhurmojmė, por s’lėshojmė zė,

Tė zėshmet qėndrrojnė lart,

ne , tė pazėshnet, nėn tė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:47 pm

Ledia LahiLimoni

Marsela kishte te shkallėt e pallatit njė vazo me njė limon. Njė ditė Marsela do tė dilte me babin dhe babi i tha: - Marsela, shikoje atė kokrrėn e limonit se sa ėshtė rritur. E mban mend se si i ranė petalet e bardha njė nga njė?

Marsela e kapi kokrrėn e limonit me duar, por fruti i vogėl u kėput. Vajza, kur e pa limonin qė u kėput, u mėrzit pak dhe u pėrpoq qė ta vinte atje ku kishte qenė

Babi, duke qeshur , i tha:

- Marsela! Si mund ta vėsh prapė limonin e kėputur? Po u kėput njė herė, nuk vihet prapė.

Vajzės i erdhi shumė keq pėr limonin.

(Nga libri “Libri mė i bukur nė botė” i autores)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:47 pm

Koncert recital i talentit gjirokastrit Florian Hoxha

Ishte njė ditė e paharrueshme pėr tė gjithė fėmijėt e qytetit tonė. Sė fundi njė talent i vogėl e me mjaft perspektivė nė fushės e muzikės dhe tė interpretimit, paraqitet me njė koncert recital nė “live”. Njė sakrificė financiare e prindėrve Hoxha pėr tė treguar vlerat talenti i tyre, Florian. Floriani kishte spikatur nė tė gjitha veprimtaritė e zhvilluara me dy- tri pjesė interpretuese dhe ekzekutuese, por kėtė radhė pati plotėsi dhe ai ishte “protagonisti “ kryesor. Programi ishte konceptuar me parametra bashkėkohorė nga kompozitori Kujtim Dule i shquar nė disa zhanre. Floriani kėndoi 12 kėngė para moshatarėve tė tij, por edhe para spektatorėve tė rritur, me mjaft energji, vitalitet, ndjenjė dhe me bukuri interpretative. Ai u shqua nė interpretimin e kėngėve “Jetėn ta jetojmė”, “Viti i Ri”, “Dua mė shumė Shqipėrinė” “Kotohoxhas jemi ne “, “Kėngė pėr Argjiron” e tjera. Karakteristike ėshtė se ai e pėrballoi me mjaft sukses sprovėen e parė tė tij edhe nė aspektin e interpretimit me kėngėtarė lirikė e baritonė si Xhemal Angoni. Nė kėtė koncert spikati me interpretimet nė harmonikė mjeku i pasionuar Aristotel Gushi si dhe numrat e interpretuara nga Cirku i Fėmijėve i drejtuar nga Cirkuisti Miēo Kasapi. Floriani ekzekutoi nė piano pjesė nga kompozitori Shtraus dhe u shqua edhe nė “ pistėn” e vallėzimit. Kėndoi bukur edhe me kėngėtarin lirik, baritonin gjirokastrit Xhelal Angoni.

Fėmijėt kėrkojnė qė tė ripėrsėriten “recitale” tė tilla tė talenteve si Floriani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:48 pm

Retrospektivė e bukurTeatri i kukullave nė Gjirokastėr

Ishte viti 1971, nė prag tė festave tė mėdha nė Gjirokastėr u inagurua Teatri i Kukullave, mbi rrėnojat e ish Xhamisė sė Palortosė. Ky ėshtė gėzimi mė i ri nė jetėn kulturore dhe artistike tė qytetit. Trupa amatore e filloi aktivitetin me pjesėn “Maēoku gjyqtar” tė Bedri Dedjes. Nė shfaqjet e saj, salla e Pallatit tė Kulturės mbushet plot me tė vegjėl; fėmijė tė kopshteve, fatosė e pionierė. Nuk mungojnė nė kėto shfaqje edhe tė rriturit, prindėr, mėsues, kurioz e artdashės. Spektorėt e vegjėl qė mbushin sallėn, para fillimit tė shfaqjes, bėjnė rrėmujė, flasin fort, ndonjeri guxon tė ngjitė edhe shkallėt e skenės, kthehen mbrapsht, pėrpjekin ndenjėset e karrigeve nga padurimi pėr kukullat. Kjo gjallėri e pandarė nga natyra e kėsaj moshe vazhdon derisa nė skenė del konferencieri me rroba mėndafshi dhe thotė: “Tė dashur fėmijė!” Asgjė nuk pipėtin. Nė kėtė heshtje dhe seriozitet ata ndjekin tė gjithė shfaqjen, me pėrjashtim tė rasteve kur nga naiviteti i fėmijės, pyetjes sė milingonės punėtore, “Kush mė vrau?”, i pėrgjigjen njėzėri, “Miu Kocomiu”. Regjisori i ri Osman Buzo ka arritur tė kapėrcejė vėshtirėsitė teknike me punė tė durueshme. Interpretėt amatorė i duan rolet e tyre. Shfaqja mbaron papritur e salla zhurmon. “Ah,mbaroi”!

Fjalorit tė tyre tė pėrditshėm tani i shtohet edhe Maēoku gjyqtar, Milingona, Ari shoferi etj.

Shfaqja ndiqet me interes nga spektatorė tė vegjėl e tė rritur. Korrespodent i “Dritės” Janaq Jano (Pėrmet)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:48 pm

DAKORT . . .
Kafshėt e pyllit na ranė nė ujdi,Tė shtronin njė sofėr, tė pinin raki.

Do vinin tė gjithė pa bėrė zarar.

Maēokė, minj, lepuj, zagar’ . . .

Bisedė do tė bėnin lirshėm nė kuvend,

Do flisnin me radhė, Kafshėt mė me mend!

E kėshtu me sėrė u plotėsua rreshti

Gomari, derrkuci, breshka gjer te pleshti . . .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:49 pm

II. GOSTIKuzhinere dhelpra u shtroi me takt:

Mish pėr qen e mace, pėr lepuj sallatė.

Ndėrsa pėr gomarin stisi tagji,

pėr pjatėn e pleshtit ra nė mendmėri.

Shkroftiu me vete tėrė inat:

“Nuk ka ku tė shkojė mė i poshtėr zanat!”

Tė rregullosh mire luan, ujk, ēakall,

dhe pėr njė plesht tė vihesh nė hall! . . .

Prandaj iu afrua i tha me temena:

“Zotėri, kam dėgjuar se ti s’para ha!”

Ndaj surpriza ime gota me raki . . .”

“Dakort, - i tha Pleshti, Unė sonte do tė pi!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:49 pm

Mirela DudiMREKULLIA E ARKITEKTURĖS

K


ėshtu nisėn punėn

minjtė tanė druvarė.

Po bashkonin dėrrasat

njė nga njė me radhė.Porsi specialistė

murin po e ngrinin.

“Po ku janė themelet?!”

Kėtė nuk e dinin.Provuan qė muri

tė rrinte nė kėmbė,

por s’e ngrinin dot,

pesha qe e rėndė.

Plot me dėshpėrim,

lot i nxehtė nga sytė,

dėm po ēonin punėn,

dėm shkoi ajo ditė.“E gjeta!”- tha Trimoku.

- E lidhim me litar.

Ketri na ndihmon,

keni pėr ta parė.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:49 pm

“Oooop! Oooop!

murin po e ngremė.

Fjalėn qė dhamė

nė vend do ta vėmė!”Ketri lidh litarin

degės mė tė fortė,

por nga do tė hyhej

s’e kuptonin dot.Po vinin vėrdallė

mureve prej druri,

litari u zgjidh,

mbi kurriz ish muri.Hipėn prapė

nė mollėn e ketrit,

mė i forti i minjve

pranė litarit mbeti.

Nisėn ta gėrryejnė,

me dhėmbė njė nga njė,

tė hapnin njė vrimė,

por s’po bėhej gjė.Po dridheshin kėmbėt,

barku nė gjėmim,

pėr ndihmė thėrriste,

bukė nė kėrkim.Pas shumė mundimesh,

e hapėn dhe derėn,

nė mbarim tė punės,

sytė nė ēati mbetėn.Njė tė kruar kokėn

dhe zgjidhjen e gjen.

Dėrrasa dhe fletė,

kėrkuan nė lėmė.Shpejt i lidhėn

e ngritėn ēati,

ja u bė gati,

shtėpia tani.Veten e ndien

tani mė tė fortė.

“Oh! Si shtėpia juaj

nuk paska nė botė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:50 pm

LIGOR SHYTIZOGU DHE HENA

Njė zog kėndonte nė kafaz i thosh Hėnės gjith’ maras:

- Hėnė, moj e bukur hėnė! Kam njė babė e kam njė nėnė

Kam njė motėr si ty hėnė… Lutej zogu nė kafaz

Ēdo mėngjes ngrihej me gas i thosh diellit je i artė…

Pas sė henės vjen e martė, vjen njė tjetėr ditė me shpresė

Qe s’e le zogun te vdesė. Ngrihet prapė ia merr kėngės

Sikur s’do kėndojė me kurrė. Ishte ditė e merkurė

Heshti zogu gjuhėtharė. Pas pranverės kish behar

Mbajti zi pėr njė tė dashur qė i vdiq njė vit me parė.

Dhe pas verės erdhi vjeshta nis tė shkruajė nja dy rreshta

T’i kėndojė ēdo tė enjte se tė premte mbante zi

Me tė zonjėn Shėn Mari.

-Hėnė, moj e bukur hėnė! Mė dėgjo pa ngritur zėnė

S’jam i vetėm, kėshtu si unė nesėr vjen njė ditė e shtunė.

Nuk e di se ē’do mė sjellė nė kafaz kjo ditė e dielė.

Ndaj, me ler, me ler tė lirė tė kėndoj edhe mė mirė

Nėpėr ara e livadhe, nėpėr degė e nėpėr pemė

T’ia marr kėngės sė bilbilit nė ditėn e parė tė Prillit

tė tė zgjoj dhe ty, moj Hėnė, nga e diela gjer tė henė!Kush e di se ē’i tha Hėna, qe e diela pa e hėna.Janar 2002.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:50 pm

Sport

Horizont

Tė njohim talentet gjirokastrite

Braho dhe Bellai

Kur ata ishin fėmijė

nga Sokrat Papadhopulli, gazetar sportivTopi, me siguri nga forma e tij e pėrsosur sferike tėrheq vėmendjen jo vetėm njerėzve, por edhe kafshėve, qė fillojnė dhe luajnė me tė. Me top luhen shumė lojėra, midis tyre mbreti i tyre futbolli. Edhe Gjirokastra ka lindur mjaft futbollistė tė shquar. Kėshtu simboli i futbollit gjirokastrit ėshtė Sefedin Braho lindur mė 15 gusht 1953. Nė Spartakiadėn e pionerėve tė vitit 1967 i paharruari Andon Mazreku, njohės i thellė i futbollit, duke parė djaloshin trupvogėl me ekipin gjirokastrit shprehet se nė Gjirokastėr po lind njė futbllist i madh. Sefedini u zbulua si talent pėr drejtuesit e futbollit gjirokastrit mė 1968 nė moshėn 15 vjeēare, ku ndaj Tomorrit (ndeshja me tė rinjtė Berat) me aksion individual rreh shtyllėn e portės dhe mė njė aksion tjetėr shėnon golin e fitores. Pėr kėtė Jani Boti, ish trainer futbolli, qė ka nxjerrė njė shumicė futbollistėsh gjirokastritė kujton: “Zhvillonim njė ndeshje me “Tomorri”-n dhe unė kisha shkuar nė vend tė njė kolegu. Aty pashė Arapin (pseudonimi i S. Brahos), qė me lehtėsi bėnte ēudira. Nė pushim i thashė vepro vetė se nė fakt furnizonte mė tė rriturit. Kur u ktheva nė Gjirokastėr u thashė drejtuesve tė klubit: “Ē’kėrkoni futbollistė anė e mbanė vendit. Ne kemi talent…” Ibrahim Braho njė tjetėr futbollist i madh dhe nga fisi Braho shprehet: “Asnjeri nuk mund tė pretendojė se i mėsoi Arapit futbollin. Ai zbriti nga muret e fushės sė futbollit tė Gjirokastrės rrethuar me mure, (ku rrinin shumė spektatorė) nė fushėn e blertė i veshur me kėmishė… pėr tė bėrė xhonglime”.

Kur Sefedini luante me djemtė e lagjes “Punėtori”, ai mahniste me me lėvizjet e tij mashtruese, me improvizimet nga mė tėrheqėset. Shpesh kthente nė shikues dhe bashkėlojtarėt e kundėrshtarit… Mė 15 tetor 1989 Mjeshtri i Merituar i Sportit bėri xhiron e lamtumirės nė pistėn e stadiumit tė “gurtė” tė Gjirokastrės dhe i dorėzoi fanellėn Arjan Bellait qė edhe ky u bė i famshėm.

Arjan Ballai ka lindur mė 5 shkurt 1971. Ky u shfaq si futbollist herėt. Kėshtu nė vitin 1985 ai nė kampionatin e shkollave sportive, qė u organizua nė Pogradec, u cilėsua futbollisti mė i mirė i atij kampionati. Me ekipin e parė tė “Luftėtari”-t luajti pėr herė tė parė nė Durrės, si mbrojtės i djathtė, kur ishte 16 vjeē. Ēaush Begaj, traineri i tij i parė, kujton: “Bellai nė jetė ka kaluar shumė barriera, tė cilat i viheshin pėr shkak tė biografisė. Jetonte familja e tij nė lagjen”Zinxhirra” nė njė kasolle me kashtė. Kur isha mėsues nė “Koto Hoxhi”,i thashė babait tė tij se si mėsues kujdestar do t’i bėja njė vizitė. Ai u ēudit se nė “shtėpi” nuk ishkelte kush. Rastisi qė ditėn qė e kishim lėnė pėr vizitėn binte njė shi i fortė… Unė vajta sė bashku me kolegun Haxhi Selfo dhe atyre iu duk sikur nė shtėpi u shkoi Jessus Krishti!

Kaq pėr sot njėherė tjetėr mė shumė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:51 pm

Vėzhgim

Si i kaluam pushimet verore?

Shqiptarėt pėrpiqen pėr tė realizuar pushime dhe pėr tė kėnaqur familjet e tyre e sidomos fėmijėt, tė cilėt kėrkojnė tė marrin ngjyrė alle- perėndimore, por mundėsitė e tyre financiare nuk janė tė tilla qė tė pėrballojnė shpenzimet. Mungon gjithēka… Eh, tė shtunat dhe tė dielat e korrikut ishin rraskapitėse. Autobuzėt niseshin nga Gjirokastra nė drejtim tė qytetit bregdetar, Sarandės, qysh nė orėt e para tė mėngjesit. I preferuar ishte dhe Ksamili. Qyteti i Sarandės nė muajt e verės ėshtė i bukur. Prania e detit Jon ėshtė magjepsėse. Pushuesit “udhėtarė" kėrkonin tė shfrytėzonin orėt qė kishin nė dispozicion, ndaj rrinin shumė nė diell, futeshin hera – herės nė ujė. Diell ishte pėrvėlues me rreze shumė tė forta, ku duhej tė ishe mjaft i kujdeshėm. Fėmijėt loznin nė “zhavorin” e hedhur e tė ndotur. Pėr rėrė asqė mund tė bėhej fjalė… Si nuk ekziston mundėsia pėr tė rėrėzuar ata pak vend, i cili ėshtė i kufizuar maksimalisht me Detin? Ekzistonin ēadra, qė shpesh rrėzoheshin nga era, pasi nuk ishte zgjidhur ende problemi i vendosjes sė tyre nga shitėsit ambulatorė, tė cilėt ishin dhe pronarė tė “shtrateve plastike”… Fėmijėt mėsonin tė notonin me mjetet ndihmuese qė pėr pėrdorimtė pėrkohshėm kishin ēmime tė kripura, apo lėviznin nėpėr barka. Vėreje fėmijė me origjinė nga Trevat e Jugut, nga gjithė vendi, nga Kosova dhe vende tė huaja. Dhe fėmijėt merreshin vesh mirė njėri me tjetrin me gjuhėn e bukur tė fėmijėve! Fėmijėt tepelenas apo pėrmetarė nuk e patėn mundėisnė tė vinin nė Sarandė si gjirokastritėt, por megjithatė ata shfrytėzuan lumin e Vjosės… Liqeni i Viroit, i projektit “Gjirokastra e bukur” ishte pushtuar nga algat dhe nuk u dha shans gjirokastritėve pėr ta pėrdoruar kėndshėm…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   Sun Nov 23, 2008 10:52 pm

Mesazhe nga dijetarėt;

Mė shumė dua librat se sa fronin mbretėror”.Shekspir.

“Arti ėshtė i gjatė, kurse jeta ėshtė e shkurtėr” Hipokrati.

“Unė mendoj , prandaj ekzistoj” Dekarti.

“Ėshtė e ėmbėl dhe bukur tė vdesėsh pėr Atdheun” Horaci.

“Nxito mė ngadalė” Augusti

“Zėmėrimi ėshtė njė ēmenduri e shkurtėr” Horaci.

“Uria ėshtė kėshilltare e keqe” Virgjili.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Arti publicist i tė rinjve   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Arti publicist i tė rinjve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: