Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyMon Aug 01, 2011 2:55 pm

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

KATEDRA E STUDIMIT DHE HULUMTIMIT

Roli i artit grafik dhe kompozicionit tė jashtėm
tė veprės nė prezantimin e saj
nga Nertila Toska

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyMon Aug 01, 2011 2:56 pm


Nė njė vepėr letrare, krahas substancės sė saj, materialit letrar me rregullat e veta kompozicionale, figuracionin, mjete stilistikore, idetė, mesazhet qė jep e transmeton direkt ose indirekt me njė fshehtėsi tė bukur qė tė trondit e tė emocionon, luan rol edhe dekori i jashtėm i veprės.
Ky dekor apo kjo arkitekturė e jashtme duhet tė arkitektohet me profesionalizėm pėr tė shprehur qenėsisht thelbėsoren apo “fragmentaren” qė tė ēon nė zbulimin e labirintit poetik, nė atė ėka dashur tė thotė autori i veprės.
Nė kėtė fasadim arkitekturor, i cili lipset tė realizohet me aftėsi e trajta tė veēanta, duhet tė merret nė konsideratė predominantja e ndjenjės, e veēanta, ajo qė tė tėrheq vėmendjen ose qė nuk tė tėrheq aspak pėr tė vėnė nė lėvizje aftėsitė vėzhguese tė studiuesit apo tė lexuesit.
Pra, angazhimi me ideimin e kopertinės dhe paraqitjen e materialit lėndor tė njė vepre letrare e sidomos poetike nuk mund tė jetė diēka kalimtare dhe e pėrciptė. Ai pėrshkon njė sėrė procesesh tė ndėrlikuara, tė cilat lidhen drejtėpėrdrejtė me pėrmbajtjen e veprės.
N ėkėtė veprimtari tė sferės krijuese jemi pėrfshirė jo pak kohėt e fundit duke krijuar kėshtu pėrvojėn tonė e cila synon vazhdimisht drejt pėrmirėsimit e pėrsosjes.
Le tė marrim si pikė referimi pikėrisht kopertinėn e librit “HESHTAS MBYS FRIKEN TIME” tė autores Luljeta Xhaxhiu, libėr qė ėshtė realizuar pėrmes njė bashkėpunimi tė frutshėm me Shtėpinė botuesė “JONALDA”, Berat. Jo pa qėllim nė pjesėn ballore ėshtė pėrdorur njė pikturė, ajo e piktorit Paul Cezane e titulluar “Undergrouth”, ku mbisundojnė elementė tė fuqishėm natyrorė; prezencė e botės sė gjallė bimore me degė tė prira drejt njė “damarizimi jetėsor”, ku precipitojnė ngjyra shprehėse ndjesish e fenomene vegjetative.
Mbi tė gjitha vihen re “penelatat’ e piktorit tė madh qė formojnė dhe arkitekturojnė elementė tė prezencės sė jetės nė ecje, nė dilemė, mėdyshje; formojnė figura tė tilla mes gjelbėrimit natyror qė vetėm njė sy ēuditėrisht i mprehtė mund t’i dallojė. Mpleksen nė kėtė konfigurim gravura, hone, katakombe, djegie, lotime, sfida, vatra zjarri, elementė tė prezencės tė ferrit e tė parajsės, gjarpėrizime, mbetje, profile, fluturime, trungje tė prera,ikje pa triumf, zogj qė cicėrojnė pėr dramat, ngecjet, stėrkėmbthet. Nė konteksin e pėrgjithshėm ka elementė tė shumtė tė cilėt jepen nėpėrmjet njė kolori tė pėrfaqėsuar nga njė katėrngjyrėsh qė tė ēudit me aliazhin e vet ngjyror e qė krijon kombinime. Rol tė rėndėsishėm luajnė dhe shkronjat, tė cilat duhet tė futen sa mė “ėmbėl” nė kompozicionin tėrėsor.
Pjesa e pasme e kopertinėsėshtė njė zhveshje e elementėve tė paraqitur nė pamjen e parė, ėshtė si tė thuash njė konturim i saj me materialin e brendshėm lėndor tė veprės, ku “sfidohet e mbytet” heshtazi njė frikė dhe mbi kėtė gjurmim tė eleminimit fillon prezantimi i njė gjelbėrimi tė brishtė brenda tė cilit vendoset biografia e autores.
Njė arkitekturim i tillė i fasadės, aq sa i lehtė duket pas realizimit, qa i vėshtirė ėshtė tė shkohet nėpėr mend, aq mė tepėr kur kemi tė bėjmė me njė fillestare nė fushėn e letrave e pėr tė bėrė shpjegim kėrkohet erudicion estetik i formuar.
Pa u zgjatur do tė doja tė thija diēka edhe pėr kompozicionin e jashtėm tė veprės poetike ne fjalė. Po tė shohėsh veprat qė botohen sot nė Shqipėri apo edhe nė ndonjė vend tjetėr, do tė vėresh qė nuk i jepet dhe aq rėndėsi paraqitjes sė tyre tė brendshme. Por paraqitja kompozicionale ėshtė rekuizita e poezisė, e cila kėrkon stilizėm dhe duhet tė bėhet nė pėrshtatje me idetė dhe substancėn e veprės. Nė kėtė vepėr nė fakt kemi bėrė njė eksperiment duke e pasqyruar poezinė tė veshur jo me forma e tradita klasike, por me formatime plot ngjyrė e plot trajta e figura qė shprehin konteksin qė nga forma e shkronjave, vendosja e strofave, formatimi i tyre etj, qė padyshim pėrbėjnė atė qė quhet “sekret profesional’, e qė “ēirakėt mezi do ta mėsojnė”, siē thuhet rėndom nė kėsi rastesh. Njė prekje e tillė nė trajtimin e kėsaj ēėshtjeje tė rėndėsishme le tė kalojė kėsaj here lehtazi dhe tė zbulojė sadopak konturet e profilizimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyThu Aug 04, 2011 2:36 pm

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PĖR BUKURIMIN DHE SHĖNDETIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyThu Aug 04, 2011 2:37 pm

Nertila Toska, ēuditėrisht, krahas etjes profesionale dhe rritjes pėrmastive nė eruditimin e saj, duke pikėsynuar lartėsim dijesh nė profesionin e saj veprimohet edhe nė mjekėsinė alternative. Ajo kėrkon nė vijueshmėri qė tė ketė njohuri edhe nė kėtė aspekt. Kjo vjen si rrjedhojė e studimit dhe tė hulumtimeve tė saj nė kėtė drejtim.
Nė shkrimin e mėposhtėm pasqyron njė kontribut pėr pėrdorimin e frutit tė ftoit.. Ėshtė me shumė interes edhe pėr krijuesit qė tė njihen me karakteriastikat, vetitė dhe cilėsitė e ftoit, nė momentin, kur nė vjeshtė do tė vilet prodhimi i sivjetėm...
LNPSHA “PEGASI’” ndodhte nė momentin, kur po pėrgatit njė revistė “PEGASI BUKURIA NĖ FOKUS”..... Ėshtė njė revistė shumplanshe e karakterit bukuror, shėndetsor, mjekėsisė alternative e ilustruar me bukurimin fizionomik dhe shpirtėror dhe me kėshilla mjekėsore qė burojnė nga bimėt medicinale e mė gjerė... si dhe paraqitjen poetik e me krijime plot tharm pėr bukurimin... Pėr kėtė revistė po punojnė krijues tė afirmuar, mjekė alternativė dhe mjekė tė specializuar si dhe estetė... Nertila Toska dėrgoi nė Redaksi kėto ditė kėtė shkrim, tė cilin po e publikojmė...Mendojmė se ka interes tė veēantė dhe jep shėrbesė ...
Sponsor e eparė e kėsaj reviste ėshtė krijuesja nga Fieri Lefteri Sema ...
Nga Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyThu Aug 04, 2011 2:38 pm

FTOI
Cydonia vulgaris
Ftoi pėrdoret si mjet muzoke pėr punimin emulzijave dhe miksturave kundėr kollės, si ujė pėr fasha kundėr djegieve, pėr kozmetikė dhe pėr industri. Nga farat e ftoit pėrgatiten ilaēe nė tė njėjtėn mėnyrė, porsi ilaēet e farės sė linit. Duhet theksuar qė nė fillim tė kėtij trajtimi se ēaji i pėrgatitur me ftua shėrben si lėng shėrues dhe si pijė fesktuese, i cili ka njė veti qė forcon mukozėn e gojės, lunkthit dhe tė zorrėve. Nė perėndim jepet kundėr jashtėqitjeve tė shpejta, tė mėrzitshme te fėmijėt, sidomos kundėr diaresė. Ēaji i ftoit pėrgatitet nga shtrydhja e frutave tė pjekura mirė dhe tė shėndetshme. Para se tė pėrgatitet ēaj, ftonjtė qėrohen, copėtohen dhe mandej kalojnė nė proces thėrmimi, bluarje. Nga ēaji i ftoit ēdo shtėpinė vjeshtė mund tė bėje edhe shurup. Njė litėr lėng i pastėr dhe i filtruar zihet me njė porcion prej 2 kg sheqer, kullohet mirė e pastaj shpėrndahet mandej nė enė tė vogla, mbyllet mirė nė grykė tė tyre dhe mbahet e ruhet nė ambiente tė ftohta. Ky shurup i pėrgatitur nė kėtė mėnyrė ėshtė njė mjet i shkėlqyer, i cili shėrben pėr tė ėmbėlsuar ilaēet e hidhura dhe tė athta nė tejkulm, tė cilat janė tė vėshtira tė pihen ashtu si janė pėrgatitur. Kjo ėshtė e mirė pėr t’u pėrdorur, sidomos tė pėrzjerė me ato ilaēe tė athta qė pėrdoren kundėr diaresė.
-
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT EmptyThu Aug 04, 2011 2:38 pm

Ftoi nga vetė natyra si fryt ka njė lėngshmėri tė madhe pėrftuese. 10 gr ftua zbuten me njė litėr e gjysmė ujė tė distiluar dhe mbahen kėshtu rreth 12 orė. Pastaj kalohen nė njė proces kulllimi me ujė tepėr tė pastėr (tė kontrolluar). Ky ilaē mund tė pėrdoret edhe i freskėt, por nė avull tė ujit tė nxehtė, qė valon tė mund tė thahet dhe tė ruhet i tharė. Ftoi ka njė karakteristikė nė pėrdorimin tėrėsor tė tij: i pėrdoren farat e thara mirė nė hije, madje i pėrdoret gjethja edhe fyti; Farat e ftoit kanė njė shije tė lehtė, ashtu si tė bademave tė hidhur dhe janė pa erė. Duke qenė se ftonjtė kanė njė veti, qė kalben shumė e lehtė, duhet tė mblidhen disa ditė para pjekjes sė plotė (tė vjeljes) (tė gjelbėr) dhe tė ruhen nė vende tė ajrosura. Ftonjtė ruhen me metoda praktike nė tė gjitha rajonet e Shqipėrisė, por njė trajtesė e fortė ruajtje vėrehet, sidomos nė rrethin e Gjirokastrės, ku kjo pemė frutore ka qenė kultivuar dukshėm.
Nga vetė natyra ftoi ka njė veti dietike dhe fitofarmaceutike, kjo lidhet se ftoi pėrdoret i freskėt dhe nė formė kompostoje, si reēel, marmallatė si dhe pėr t’i dhėnė aromė dhe qėndrueshmėri marmallatave tė tilla si pemė vetė tjera frutore: marmallatės sė mollės, dardhės si dhe frutave tė tjera.
Ftoi ėshtė i ushqyeshėm dhe pėrban vitamina A dhe C, shqer, acide, prektin, kripėra minerale si kalium e tjera. Kėto fryte tė ftoit janė pėrdorur qysh nė hershmėri tė jetesės nė tokė qė kur u njohėn dhe pastaj u kultivuan. Ftoi pėrdoret kundėr diares, dizanterisė, kundėr eliminimit, apo ndėrprerjes tė vjellave. Ėshtė pėrdorur pėr tė forcuar apo si rregullator i organizmit tė moshės sė tretė, si dhe atyre me shėndet tė pėrkeqėsuar, apo tė dobėsuar, pa ndonjė sėmundje apo ndonjė operacion.
Ftoi ėshtė shumė vital dhe pėrcaktues nė shėrimin e frymėmarrejs sė fėmijėve pėrvoja jetėsore e ka pėrcaktuar kėtė mė sė miri. Pėr tė realizuar njė shėrim tė tillė ndaj frymėmarrjes jo tė rregullt pėrdoret kjo recetė shėruese: 30 gram fara ftoi, tė cilat zien nė dy litra ujė nė njė kohė prej 10 minutash. Mandej ftohet, kullohet dhe pihet pėr 5 ditė rresht me njė dozė dy herė nė ditė me njė porcion njė filxhan kafeje. Ky ilaē i pėrgatitur nė kėtė mėnyrė jep ndihmesė edhe pėr nxjerrjen e kėlbazės, pas gripit apo ftohjes te tė gjitha moshat, pa pėrcaktim, pra ėshtė i gjithėvlershėm. Nga pėrvoja e deritanishme rezulton se ky lloj ilaēi shėron edhe tė thatėt nė lukth dhe duedenin (zorrėn 12 gishtore), duke pirė 3 herė nė ditė, pas buke, nga njė gotė ēaj. Kjo “terapi” vijohet pesė ditė rresht.
Po kėshtu ftoi shėrben edhe pėr shėrimin e stomakut dhe tė zorrėve. Pėr kėtė pėrgatitet ky ēaj: merren dy kokėrra ftoi dhe priten nė copėza tė vogla, zien pėr njė orė me me 750 ml ujė. Pihet tre herė nė ditė nga njė gotė ēaj i pas buke, kjo realizohet brenda tri ditėsh. Po kėshtu njė vlerė tė madhe pėrdorimi kanė fletėt e gjelbra tė ftoit, tė cilat pėrdoren nė formė ēaji pėr tė luftuar nevrasteninė, pagjumėsinė, rrahjet e shpejt atė zemrės si dhe efektprurės pėr parandalimin e tė kolliturit ose pėr ndalje e kollės. Si pėrgatitet ky ēaj kurues: Merren 200gr gjethe, zien nė gjysmė litri ujė pėr 10 minuta. Ēaji i pėrftuar pihet me tri doza, por nė gjendje nė nxehtė tė tij, tri ditė me radhė. Ēaji normal nga ftoi pėrdoret mjaft me efekt kurativ dhe pėr larjen e syve, kjo vetėn nė raste dhimbjesh tė tyre.
Duhet theksuar se fara e ftoit pėrmban lėndė mucilogjinoze dhe yndyrna, ndaj pėrdoret kundėr hemoragjive dhe hemoroideve e tjerė. Siē janė e shprehen ērregullimet e stomahut, tė zorrėve si dhe pėr tė realizuar pastrimin e tyre.

Ilaēi qė pėrgatitet nė kėsisoj rastesh: Merren 20 gr fara ftoi, shtypen mirė, futen nė 100 ml ujė tė vakėt dhe lihen 30 minuta. Ēaji i pėrftuar kullohet dhe pihet menjeherė. Ky ēaj shėron plagėt e ndryshme nė lėkurė, me lyerje si dhe dhimbjet e fytit, duke bėrė gargarė 2-3 herė nė ditė pas buke. Pas gargaraev , uji derdhet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
      Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty
MesazhTitulli: Re: Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT         Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Arti grafik i nje vepre nga NERTILA TOSKA, BERAT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: