Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:23 pm

Nėpėr
Metaforėn e lotin vetmimtar

PIKON (NDRIT) LOTI I VETMISĖ…).

Pėrsiatje e reflektime nė poetikėn adoleshente tė kohės…
Nga Kristaq F. Shabani
Nertila Toska
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:23 pm

Poetizimet e sotme kanė shpėrthime qė quhen tė vrullshme , duke eliminuar kohėn e lindėsisė sė tyre, duke thyer /do normė tė linduri dhe tė shfaquri… Mendimi kritik ,pa dyshesė, kundron dhe ndien ligėshti pėr kėtė tranditje moshe , pėr kėtė ecuri nė korsime e startime poetike… Me syrin e tij tė zgjuar ky mendim kritik evidenton kohėn e fokuson atė dhe erotizmin e saj qė ka shfaqėsi tė herėt, erotizmėm ndoshta shumė i shpejtuar... dhe lėshon apelimin pėr hapje syri.. .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:24 pm

Prezente psikologjia e moshės tepėr tė re … me ofshama e pasthirrmime tė jashtėzakonshme, qė vuan dhe pėrbetohet, pa iu lidhur ende kėrthiza… ka shpėrthime tė fuqishme erotizmi…
Mėdyshjet e dashurizave mbajnė vetmimtar shpirtin… Zemėrzat hedhin vargėzime, duke u nisur nga hapėsira dhe horizonti, pėrvoja e dashurizės… Nė pikėtakimet e para, zanafillore, intimja shpėrthen me fjalėza ndjenjėsore, tė cilat hidhen dhe pėrcillen nga protagonistė “valentinorė” ėndėrrues tė vegjėl, tė cilėt “shfrejnė” dhe duan tė precipitojnė nė njė skenė, ku aktrojnė pėr herė tė parė… Prekja e syrit me syrin, lehtas dora me dorėn, pėrkėdhelėsia e flokėve tashmė tė ikur nga natyraliteti, fjalė ndjenjėsore tė kryefjalėzuara nga fjala “Tė dua”, nė njė kohė qė s’ka ardhur ende. Shpirti i trazuar pėrzgjedh fjalė ngrohtėsie, por nė kohė trazimesh kryefjala e dashurizave ėshtė vetmia dhe ėndėrrimi i pranisė. Dyshesa ėshtė parametėr e ndjesive tė sotme tė shtuara nė pėrqindjen e tyre, kjo e ka rrjedhėn nė “lodėrtimet” qė startojnė nė moshė minore… Nė shumė vėllime qė kemi hulumtuar ka thyerje, ka zig-zage jetėsore dhe momente pasigurie nė procesin jetėsor, e kondicionuar kjo nga kontrolli vetiak, apo i “pėrfoluri” i vetvetes dhe mos kontrolli prindėror .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:24 pm

Sinqeriteti ndjenjėsor ėshtė vrapues, rend me njė forcė shtysė, duke humbur edhe ritmin, stilin dhe projektplanin apo arkitekturimin e njė “boshėsie” erotike. Nė kėtė kontekst paralajmėrimi i furtunės ndjenjėsore jepet me sinqeritet, pa dozime dredharake, pra pa pėrdoruar dinakėrinė, pėr tė mos rėnė nė syrin e grerėzave opinionale. Kėto vėllime tregojnė sinqeritetin e ekzistencės e tė normalitetit pėr prezencėn e tiparit karakterizues dashuror qė nis shpejt e pa humbur kohė, sikur nuk ka kohė tė mjaftė pėr tė blinder ; ndoshta i nxitur si fenomen, ose pėr sprovė pėr njė jetė panoramė, duke u nisur edhe nga prezenca e boshėsisė erotike. Tė pėrjetuarit e dramave improvizuese nė vargėzime dhe nė mesazhe, tė thėnėt e tė stėrthėnat pėr “ikje nga jeta“, ecurira sublime, pėr njė dashuri tė thyer, pėr njė mosbesim dysh dhe pėr njė mbulim trupor, e pėr njė qiri tė ndezur, pėr njė trėndafil tė mbjellur, pėr puthėrim tė etur, pėr krahasime sipas shtatėrisė, me njė figuracion jo shumėplotor, pėr njė provė se si ėshtė ajo erotika fillestare, ē’melodicion ka ajo ėshtė njė gėnjeshtari “luledeleje”… Mosha kėrkon vėmendje psikologjike edhe nė kuadrin e psikologjisė letrare dhe tendecės pozitive pėr tė rritur epėrsinė e saj. Nė kėto vėllim tė kapitullizuara vėrehet njė tendencė e kthimimit nė tė mirė, duke leksionuar pėr tė gjithė moshėn adoleshente… jepen prirjet e pasionit, tė besimit, tė kėrkimit reciprok, tė pėrbetimit, tė kontrollit ndaj hedhjeve tė fjalėzave mjaltore, tė cilat kanė ngjyrim tjetėr. Kėtu shndrit edhe “pėrvoja e shoqeve “ autoreve dhe autorėve tė shumtė , tė cilėt kanė hedhur nga pak ndjesitė e tyre. Hedhja e vargjeve tė puthėruara deri diku ėshtė karakteristikė e “prurjeve “ tė vajzave tė kėsaj moshe, tė cilat, si rrjedhojė e ngacmimeve tė gjinisė tjetėr, e shfryjnė define e tyre me lloj shgaravinash e pikturimesh “dashurore”, tė cilat brenda kanė botėn e tyre shpirtėrore, por qė duhen shtrydhur poetikisht pėr tė fituar “tharmin” botues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:24 pm

Nė kuadrin e lėvizjes pėr njė njohje tė botės shpirtėrore tė tė rinjve dhe tė adoleshentėve morėm njė nismė tė tillė reklamimi, por qė kėrkohet njė punė e madhe me figurėn, ritmin dhe stilin si dhe pėr tė realizuar njė kompozicion pėrshtatės dhe mendjedhėnės me efekte sqimėtare. Pėrzgjedhja e fjalės sė ndjenjės nuk bėhet lehtė dhe kėrkimi i figurimit po ashtu. Niveli tregon edhe punėn qė bėhet aktualisht nė shkolla pėr letėrsinė dhe pėr tė impulsuar talentin qė del, por kėrkon punė tė talentohet dhe tė konkurrojė.

Gjirokastėr, gusht 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:25 pm

Ilustrimi poetikPikoi syri im
e fshiu dora jote,
U shpreh buza ime ,
“Hesht,”- i tha puthja jote…
Nė mėdyshje

Tė tė them tė dua sa lulet,
ėshtė fare pak…
Tė tė them tė dua sa yjet,
janė shumė larg…
Tė dua sa qielli,
bota pafund…
Po ti je larg,
larg jam dhe unė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:25 pm

Ah, djemtė!...

Ah, ē‘ndodh kėshtu
me djemtė ēapkėnė!…
Ēdo vajzė shigjetojnė
me fjalėn e thėnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:26 pm

Ēasti fatkeq

Me fjalė hipokrite
mė vrave dashurinė,
Nė atė ēast
ra nata plot hije…
Nisi njė suferinė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:27 pm

Dy pozimet e ėndrrės

Ėndrra e shkretė :
Pa ty
Ėndra e lumtur :
Me ty…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:27 pm


Ēekuilibrim

Tė doja nė heshtje ,
por ti s’e kuptove,
Mė deshe si shoqe,
Unė tė dashurova.
E more vesh,
fare papritur,
Dhurove veē
njė buzėqeshje tė mitur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:27 pm

?
Kjo natė shkoi
me ėndėrrime,
sėrish erdhi mėngjesi,
Oh , ky shpirti im
Te ty kėrkon tė vdesi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:27 pm

Si vij unė…

Hapja portat kraharorit
si njė fllad i ėmbėl,
unė, dije
nuk vij tek ty
“si djall”,
por vij
me trajtė - ėngjėll.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:28 pm

Kuptimi i jetės

Merr pak dhimbje
nga dhimbja ime,
shpirti im
tashmė po thėrret,
se jeta po
s’pati dhimbje,
jetė jo, kurrė,
s’mund tė jetė…

Jepi shpirtit tim
pak frymė,
ndieja tretėsinė,
ndryshe.
mes tė gjallėve,
mė quaj
veē vdekėsirė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:28 pm


Kur me zjarr tė buzėve

Zogu la folenė
e nė gjoks mė hyri,
tretur me vėshtrime,
nėpėr lule bliri.

O ti, blir i rrugėve,
e mban mend natėn,
kur me zjarr tė buzėve ,
Ne tė vumė flakėn?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:28 pm


Pėrkufizimi im pėr dashurinė

Dashuria ėshtė e ėmbėl,
lumturim tė fal,
shpesh ngecet nė ėndėrr,
thyhet si kristal…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:29 pm


Si zjarr eja digju,…

O ėngjėll i lindur,
se ē’ ma trete shpirtin,
Ē‘ėshtė para meje
“Kryqėzimi” i Krishtit.

O ėngjėll, qė erdhe,
si lulja e jetės,
nėse s’mė mban gjallė,
pėrse tė mė vdesėsh?

Ti dhimbje mė jep,
dhimbje pambarim,
si zjarr eja digju,
brenda shpirtit tim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:29 pm

Zgjidhe ēastin

Zemrėn ma rrėmbeve
me dy fjalė tė ėmbla.
Mė puth njė herė
tė kėnaqet ėndrra…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:29 pm

* * *
Eh, sa larg ike
nė njė natė tė errėt,
kur s’ke mua pranė,
vallė ē’tė duhen tė tjerėt…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:29 pm

Vetėtimė e psherėtimė

Jeta m’u brengos,
mė mungoke ti,
vetėtin nė qiell,
sa herė psherėtij…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:29 pm

* * *
Malli mė tronditi,
sa jemi larg,
po mė mirė tė heshtim,
sa tė hapim plagė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:30 pm

Vallėzim

Vallėzo rreth pemės
me djalin e bukur,
me tė dashurin e zemrės,
bėhesh vėrtet flutur…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:30 pm

E pėrfytyroja

E dija njė ditė dashurisė sime
do t’u vinte fundi,
e ndieja se puthjeve tė zjarrta
do t’i pėrgjigjej hidhėrimi,
se zemrėn time
do ta pllakoste vuajtja,
se trupin tim
do tė ma mbulonte trishtimi.
Kėto i kaloja
ēdo ditė trishti ndėrmend,…
Kėshtu, siē ndodhi,
e pėrfytyroja,
se dielli lind
nė mėngjesin e bukur
dhe perėndon
nė mbrėmje muzgu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:30 pm

Ta bėjė pikėz loti…

Kjo zemra ime
ėshtė mėsuar
pėrmendėsh
tė dojė e tė urrejė,
edhe nė ditėn
mė tė errėt,
njė shpresė
do ta gjejė…

Kjo zemra ime
ėshtė mėsuar,
dhe kurrė s’rreh
kot sė koti,
tė marrė
flokėzėn e borės,
ta bėjė pikėz loti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:30 pm

Pak mall

Dy gjethe lehtas
ranė nė tokė
dhe era i shtoi
dalė nga dalė,
mė ngjasojnė
si dy fjalė zogjsh,
ku bashkė me erėn
vėrtitej pak mall.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  EmptySun Aug 07, 2011 9:32 pm


Simbolizim

Pėr mua nuk je
as hėnė, as dielli,
Pėr mua nuk je
as toka, as qielli,
pėr mua nuk je
as vesa e mėngjesit,
por je i vetmi Yll
nė mes tė UNIVERSIT!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty
MesazhTitulli: Re: Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska    Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska  Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Neper metaforen e lotit vetmimtar nga Nertila Toska
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: