Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ARTI ĒELĖSI I SHPIERTIT NJERĖZOR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: ARTI ĒELĖSI I SHPIERTIT NJERĖZOR   Sat Sep 27, 2008 2:45 pm

Antologjia poetike, „Poetė tė mėdhenj europianė“

Rrustem Geci
ARTI, ĒELĖSI I SHPIRTIT NJERĖZOR

(Me dhėmbjet e mia tė mėdhaja, unė bėj kėngė tė vogėla …)
H. Hajne

Nga Rrustem Geci - Dortmund

Libri „ poetė tė mėdhenj europianė“ pėrgatitur,pėrzgjedhur dhe pėrkthyer pėr mrekulli nga piktori dhe shkrimtari Islam Spahiu, ėshtė njė vepėr mė shumė, qė i bėn nder letėrsisė sonė tė bukur.Me kėtė rast lexuesi ynė ka mundėsi tė njihet me peisazhin e bukur tė poezisė europiane.Nė kėtė pėrzgjedhje tė 18 autorėve tė mėdhenj tė letėrsisė europiane dhe botėrore,si Gėte, Hajne,Leopardi,Bodleri,Hygo e Verlen, shkrimtari dhe pėrkthyesi,Islam Spahiu,bėn qė tė flas shqip, „Pėrshėndetja e luleve“ e Gėtes, „Mbrėmja „ e Ungaretit, „Kroi i gjakut“ i Bodlerit, “Hėna“ e Leopardit,dhe „ Pelikani „ i Desnos.Antologjia, „Poetė tė mėdhenj europinė“,ka njė brendi tė pasur poetike. /Me dhėmbjet e mia tė mėdhaja/unė bėj kėngė tė vogla/ kėngė me flatra/ janė vetėm disa nga vargjet e gjeniut Hajne, qė prezentohen denjėsisht nė kėtė antologji .Ardhja nė shqip e Gėtes nga Islam Spahiu me „Pėshėndetjen e luleve“ ėshtė vėrtet njė pėrshendetje pėr atė qė e ndien poezinė,mesazhin dhe tė magjishmen e saj. Intelegjenca e poezisė ėshtė e pathyer, ajo nuk thėrmohet e copėtohet nėpėr forma kot e pa domethėnie.E bukura nė poezi ndien, pushton.Nė pėrkthimin e eseve tėCvajgut “Tre Mjeshtėr“, Balzak,Dikens, dhe Dostojevski, Islam Spahiu, me njė gjuhė tė pasur, dhe me njė shqipe tė rrjedhshme, si tė regėtimave tė zemrės, lexuesin e bėn ,qė libri „Tre Mjeshtėr“,tė lexohet me pasion.Jeta e Islam Spahiut ėshtė njė roman nė vete.Shpirtin poetik tė Islamit e mbėrthejnė trazira tė forta.Stuhitė qė i ranė nė shpirt Islamit, bėn qė Islami ta njoh burgun,divorcin,grushtin e ashpėr tė shtetit.Kam vuajtur shumė rrėfen Islami.Komunizmi i Enverit ishte tamam ferr.Ai mė burgosi sikur unė tė isha armiku.Pushteti i tij me kėrbaē nuk lejonte tė njiheshe me botėn.Nė betejat e mia me brushė tregon Islami, edhe ngjyrat qanin, trazoheshin,kėrkonin mbėshtetjen time.Diktatura nuk falte asnjeri.Ngjyrat qanin qė t“i pėrfaqėsoja,po ku! Humnera ishte e paanė,dhe isha i rethuar me“vigjilent“ tė sigurimit. Pėr tė mbijetuar atė rrethim vrasės, pėrktheva Gėten, Verlenin, dhe motive me diej e gjysmė-diej. Cili mė plagosi mė shumė nė atė rrethim, unė nuk kam njė pėrgjigje tė saktė, ose gjejeni ju. Jeta nėn diktaturė ishte e rėndė. Fjalėt tona ishin tė vogla, sepse, duhej njė shpėrthim i madh, ndryshe ata nuk dorėzoheshin.Unė njoha burgun, kur njoha poetėt e mėdhenj, sepse, diktatura pėrpiqej ta mbyllte qiellin, ėndrrėn, botėn qė na rrethonte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ARTI ĒELĖSI I SHPIERTIT NJERĖZOR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: