Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Nga linden shkronjat e para UCK.!

Shko poshtë 
+14
idol
Mergimtari
Sofra
eri M
E_Bukura
rolling
luan mreti
gjakushi
Mysafir
agim barja
zeriatdheut
Xili
Clarence
Beton
18 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyFri Apr 25, 2008 3:28 pm

Te nderuar forumist do te hapi kete teme per te ditur se nga linden saktsishte te qendisen vellezrit e motrat tona me tre shkronja UCK.


1.- A eshte hera e pare se nga goja e Ukshin Hotit rrjedhen fjalet (UCK) Ushtria Clirimtare e Kosoves .!

2.- Eshte ndodhse u qendisen nga fjalet e Komandantit Adem Jashari.!?

3.- Apo eshte dikush tejeter,qe jam kurioz te dije.!?

Nga lindi ky mendim dhe nga kushe se pari here.!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Clarence
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Clarence


Male
Numri i postimeve : 97
Registration date : 17/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyFri Apr 25, 2008 4:29 pm

Nuk ja kam iden ne bote se si esht kriju ky emer me 3 shkronja ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptySat Apr 26, 2008 12:00 am

emrin me tri Shkronja UÇK e kan bërë Komandanti Legjendar Adem Jashari me bashkëluftëtarët e tij si
Hamëz Jashari , Sahit Jashari , Musa Jashari , Sylejman Selimi , Rexhep Selimi , Xhavit Haliti , Azem Syla ,Mujë Krasniqi , Abedin Rexha , Ilaz Kodra , Zenun Kodra , Fadil , Kodra , Sami Lushtaku , Nuredin Lushtaku , Besim Rama , Luan Haredinaj , Zahir Pajaziti ,Jetullah Geci , Xhevahir Geci , dhe shumë te tjerë qe u radhiten në radhët e UÇK-së në vitin 1991
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyTue Apr 29, 2008 9:56 pm

SY_ kalterti me vjen keq vella por keta ishin ushtaret e pare qe u radhiten ne UCK sa shof un qe ti asnjerin nuk e din se celet kan qene ideologet e UCK ka qen ALI AMETI NOFKEN ABAZ GJUKA FAZLI VELIU nofka DAJA edhe te tjere me radhe por te paret si ideolog po themi keta jan qen me falni edhe EMRUSH XHEMAIL NOFKA kompjuteri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim barja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
agim barja


Numri i postimeve : 158
Registration date : 09/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyTue Apr 29, 2008 10:04 pm

zeri i atedheut edhe ju nuk e thate krejt si duhet a me fale se ideologe i tri shkronjave ishte edhe MEHE UKA nje djale shume i zgjuare qe profesoret ne univerzitetin e prishtinese e quanin ne ate kohe njeri mbi inteligjencen dhe sherbimi secret me disa tradhetare i benen pusi dhe e vrane por eshte e mundur dhe munte te besohet se me UKSHIN HOTIN jane ne kry jane ideologet e tri shkronjave UCK
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyTue Apr 29, 2008 10:26 pm

AGIM un nuk thash se nuk eshte memet uka un vetem te tregova nismetaret dhe njerzit qe shpiken 3 shkronjat dhe thash me duket edhe te tjere nuk i perjashtoj tjeret AGIM nuk ja mohoj askujt nuk shkeli mbi mundin e hakun e njerezve te idealit as nuk i ureje ska rendesij ne cfar drejtime politike jan sot nuk me intereson por thash vetem nje realitet qe TOPI NUK E LUAN nuk thash pse kam sipati per ata RESPEKT
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim barja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
agim barja


Numri i postimeve : 158
Registration date : 09/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 1:54 am

nuk jan nismitaret dhe ata emra qe i permende nuk i shpiken tri shkronjat UCK dhe ne ishim kush ishin ideologet e tri shkronjave te UCKse e kete po e theme edhe une se eshte e vertet por tani zdua ti permend disa emra shume te rendesishem kur ata nuk po dojn te flasin sot e ketu historia nuk shkruhet sot pak me vone se ka me te pare se te paret pa keqkuptime edhe pa u mirr me partit politike se keta jane shume te vone ne radhet e uck politikanet sot qe i kemi dhe qe po thirren ne jemi te paret jo jo jo edhe jo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatarNga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 2:10 am

agim barja shkruajti:
zeri i atedheut edhe ju nuk e thate krejt si duhet a me fale se ideologe i tri shkronjave ishte edhe MEHE UKA nje djale shume i zgjuare qe profesoret ne univerzitetin e prishtinese e quanin ne ate kohe njeri mbi inteligjencen dhe sherbimi secret me disa tradhetare i benen pusi dhe e vrane por eshte e mundur dhe munte te besohet se me UKSHIN HOTIN jane ne kry jane ideologet e tri shkronjave UCK

Pajtohem me mendimin tuaj Agim Barja. Arsye pse mendoje dhe une keshtu eshte se, nga ajo qe kam lexuar per Ukshin HOTIN, ne librat e tij, ndoshta jo ne kete menyre por gjithmone ka permendur Ushtrin e Kosoves, edhe pse nuk e ka then bash sakte keshtu UÇK. Por besoj qe ky ka qen nder te paret qe e ka permend Ushtrin. Kete e ka thene ateher edhe ne mbrojtjen e tij, ne burgun e Prizrenit, gjera per te cilet ne ate kohe te tjeret as qe guxonin ti thonin neper shtepit e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 2:58 am

PO TANI edhe un mendoj ashtu AGIM nuk dua te keq kuptohemi aspak bile aspak ne kete teme por ishte nga linden shkronjat UCK se un e dij qe jan te vone por mos haro qe nese e marem ashtu si thua ti ishin VELLEZRIT GERVALLA qe nisen kete ruge te shejt te jemi koshjent ne kete drejtim dhe kur eshte per tre shkronjat un po te them qe keta jan qe dhan idene qe u pelqye edhe nga shoket aty qe kan qen prezent e sa per qe bejn tani ne e dime AGIM dhe i shofem gabimet e pa numerta por ja qe nuk duhet edhe shum te flasem keq per ta ngase ........... kemi shum per te thene por nuk eshte vendi pershendetje e respekt pa keq kuptim ata linden nga gjaku i derdhun per liri linden nga sakrifica e cdo atdhetari dhe dote vazhdoj te derdhet deri sa te shkoj ne vend amaneti I DESHMOREVE LAVDI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 3:05 am

Vetem, doja t'ju falemenderoj te gjithve ne kete teme per mendimet e juve ku me jepet mundesia me ndimen e te gjithve te di me shume per kete teme qe kam hapur.!

Shume ju falemenderoi te gjitheve,i lexoj shkrimet me deshire ne kete teme.

Respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Mysafir
Hero anëtar
Hero anëtar
Mysafir


Female
Numri i postimeve : 3456
Age : 48
Vendi : **Mergim**
Profesioni/Hobi : ,,Ne zemren e njonit.....
Registration date : 19/11/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 7:43 am

pershendetje per temen por une Besoi qe ne fillim per me ardh keto tri shkronja UCK ka qen Legjendari UKSHIN HOTI normal se edhe te tjeret jan perpjekur per ket qeshtje kan dhen te gjith kontributin e tyre por une mendoi dhe duhet te jet se Ukshin Hoti ka qen i pari per keto tri shkronja,sepse Ukshin Hoti ka qen ai i pari me komanden e dr,Rugoves se ka vepru ne ket qeshtje e sa i perket Adem Jasharit me falni por esht me i von ai se Ukshin Hoti.
Kjo gjithmon ka qen tek ne ai se ka fillu harrohet por nje dijen edhe jam e sigurt se 100% nuk esht Adem Jashari qe ka qen i pari por Ukshin Hoti ju falenderoi te gjitheve per postimet me respekt nga motra juaj per te gjith

Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 8:12 am

o gurbetqare mos ngre tension ti mos i perzi legjendat me tradhetare
mos u mundo me shtij nje tradhtar qe i quante grupe teroritesh ose njerez mali ose njeriun me te poshter ti ma ban te parin e UCK ku je rit ti ne serbij a
mos ma shti mua rugoven ne ket pune se ai ka qen vetem njeriu me i demshem i UCK e mos i perzij gjenat te lutem UKSHIN HOTI SKA TE BEJ ME NJE FLLIQESINE SI RUGOVA more vesht ti ok
nese nuk i din gjenat mbylle gojen mos u ben biber ne cdo gjelle ok
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim barja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
agim barja


Numri i postimeve : 158
Registration date : 09/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 4:54 pm

se kuptova gurbetqaren cfare deshti te thote per rugoven vetem nje dua te theme rugova e sali berisha e dijn me mire se ku eshte UKSHIN HOTI keta ishin kunder UKSHIN HOTIT e sali berisha e dijmi kur e ndaloje ne teritorin e shqiperise librin e UKSHIN HOTIT e rugova ska te beje me themelimin e uck e ase me njerezit e ileagalese ne ate kohe se nuk i ka deshtun ase te ndij per ta vetem nje e di qe njerezit e rugovese lehnin neper gjdo fshat e mahalle se UCKja eshte dore e zgjatur e serbise kjo eshte e verteta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi


Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed Apr 30, 2008 10:52 pm

Për UÇK, pa dashur të përvetsoj asgjë , as të mohoj personat e lartpërmendur, kam ndëgjuar nga i ndjeri Avdi Kelmendi, nga Lipjani , i burgosur politik. Rrethanat se si vdiq akoma nuk i di !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: kush e formoj UQK   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 22, 2008 7:16 pm

un mendoj se formimi dhe organizimi i uqk i takon ADEM JASHARI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 29
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 22, 2008 7:36 pm

atij edhe disave qe tash jane dhe disave qe nuk jane me
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 35
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyMon May 26, 2008 3:06 pm

Ideja ka qen e Ukshin HOTIT, qe moti. Kur e ka shprehur Ukshin HOTI, se Kosova duhet te kete ushtrine e vete, shume kush perveq se nuk e kan pranuar, kane thene se:" ky eshte nje i semure". Por, Adem JASHARI, me shoket e tij, e kan kuptuar shume mire kete, dhe ajo qe ka shprehur Ukshin HOTI, eshte realizuar nga Adem JASHARI me shume shoke te tij.
Merita eshte e ketyre dy personaliteteve, e Ukshin HOTIT, qe e ka dhen iden, dhe Adem JASHARIT, si realizuhes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
luan mreti
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 1007
Registration date : 15/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed May 28, 2008 8:00 pm

germat UQK per neren e par i ka shkrujt dhe lexu UKSHIN HOTI.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed May 28, 2008 9:37 pm

Mos i kërkoni kush dhe si lindën ! Kush i shkatërron dhe asgjëson këto shkronja : UÇK ???!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyWed May 28, 2008 10:12 pm

Nuk eshte e vertete vellezer mos i perzini gjnat ju lutem se me gjith respektin qe kam per UKSHININ por nuk ka pas te bej me shkronjat UKSHINI UKSHIN HOTI ka qen njeriu i bashkimit kombetare por jo qe ka te bej me shkronjat e UCK ato jane te linduara na LVIZJA POPULLORE PER REPUBLIKEN E KOSOVES qe me udhe refyesit esaj GRVALLA DHE KADRIU e ketu ska te bej UKSHIN HOTI rspekt per te ok tregohuni me te realt mos flisni siq ju kona apo me apetite te ndryshme secili te kete meriten e vet respekt PER UKSHININ DHE PER VEPRAT E TIJ KOMBETARE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 35
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 29, 2008 1:48 am

zeriatdheut, te pakten une s'po flas per qejf. Mendimi im eshte ky, nese ju keni nje mendim tjeter me bindes dhe me me argument, urdhero? Do te ishim minjohes dhe do ta dinim per nder. Nga libri i tij " Filozofia e Çeshtjes Politike Shqiptare" kam arritur te kuptoj shume dhe aty ne nje apo tjetere menyre permendet, por jo direkte UÇK. Pra, nuk po flas sipas deshires e as me fjale trotuaresh.

Me respekte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 29, 2008 2:33 am

Pershendetje e bukura e kam thene edhe ne faqen e pare e kam treguar se kush jane ideologet e tre shkronjaveUCK por nuk e dij se cfar argumente kerkone me shum le te dale nje le te me thote q nuk jane ata qe kam permende un se nuk jan dhe e nderuar e bukura me gjith respektin qe kam un sjam njeri trotuaresh as qe kam nejte trotuareeve botes e as dote rije ne qofte se nuk kam lexuar apo nuk dij sa ju qe shkruani dhe jeni me te diture por dije qe UCK ka dal nga gjiri i LPK eshte tjeter qa ka thene UKSHIN HOTI po mire me thuaj e nderuara E_BUKURA cili shqiptare nuk e ka thene i devoteshem nuk e ka\ menduar se kosoves i duhet nje ushtrij clirimtare eshte tjeter qe ti ben analiza nga libri I UKSHINIT por eshte tjeter realiteti e pse pra nuk doli ne skene UKSHIN HOTI si ideolog iUCKne ate koh pse me thuaj un kisha dashte qe njeriu te respektohet vetem perate qe ka bere e jo dhe per merita te dikuj tjeter ti ja japim ati kjo eshte keq e pra cte themi per ISUF GERVALLEN a mos valle ukshini ishte ideolog me i madh se ISUF GREVALLA apo si per ate un them simpatija eshte tjeter e deshira e realiteti eshte tjeter pra un ty te falmderit per fjalet e trotuareve se un ne trotuare nuk kam qene as nuk jam njeri i kafneve te rugeve te ndyta apo qeflas fjale te kafeneve por ok ska asgje te keqe E_BUKURA kur ne gjuajm me buke perher na kthehet me gure por eshte e tille jeta tek ne te falmderit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 35
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 29, 2008 2:51 am

zeriatdheut, ne fillim me vjen shume-shume keq, qe me keni keqkuptuar. Kur kam thene se s'jane fjale trotuaresh, nuk e mendoja aspak se ju flisni ne ate menyre. Mendoja per veten se nuk flas sikur dikush-dikush, por aspake per ty s'kam menduar. E keni respektin time maksimal, edhe pse ne kete pike nuk perputhen mendimet tona.
Ka plote shqiptare qe nuk e kan thene kete qe e kan then Ukshin HOTI, sidomos ne kete menyre siq e ka thene ky, nuk ka fol vetem neper "oda" apo mbledhje te zakonshme, por e ka thene dhe e ka argumentuar ( ne dallim prej tjerve) se pse duhet pasur Kosova Ushtrin e saj. Nuk jam ketu qe te bej krahasime ne mes Isuf GERVALLES dhe Ukshin HOTIT, per mua qe te dy jane te njejte. Por ne pyetjen tuaj, paksa ironike do te thoja, se pse Ukshin HOTI nuk doli si ideolog ne skenen e UÇK-se? Me mire nuk dua te pergjigjem. Por po te theme nje gje. Ukshin HOTI, e ka thene shume mire se " une nuk jam njeri qe te udheheq nje ushtri apo nje grup ushtares, e gjitha qe mund te bej ne ate drejtim kur te vije puna, eshte qe mund te kap nje arme dhe t'i ndjek urdherat e atij qe e din dhe e njeh luften".
Perveq kesaj, ne 1994 eshte burgosur per here te trete deri sa ka mbaruar lufta, kur me 16 Maje, 99 ka patur me dal jashte burgut dhe nuk dihet per fatin e tij. Edhe para 94, nese e lexon per jeten e tij e kupton me mire se ku dhe ne c'menyre ka qen.

Me respekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyThu May 29, 2008 6:41 am

Në Kosovë zëri i është ndëgjuar LKÇK-së më shumë se sa UÇK-së deri në vitin 97.
Aktivitet politikë ka pasur LKÇK-ja e cila ka bërë punë konkrete me masat pas viteve të 90-ta, ndaj u detyruan që Bahri Fazliu e Agron Rrahmani të punojnë në ilegalitet të thellë. Burgosja e Avni Klinakut me shok, diku në vitin 97, antar të LKÇK-së, bënë një bujë të madhe në opinjon mbarshqipëtar, ( më kujtohet një intervistë e Avni Klinakut prapa grilave kur e ruanin gardianët patë thënë; Në Kosovë shumë shpejtë do të ngritet populli në kryengritje të armatosur... dmth do të ngritet populli në kryengritje, tash shtrohet pyetja, nga e dinte Avniu se do të ngritet në kryengritje populli ? Vetëm një i organizuar mbrenda popullit të vetë dhe në mënyrë aktive ka punuar për çlirim nga okupatori mund ta dinte rrejdhen e ngjarjeve për të ardhmen). Koha vërtetoi largpamsin e Avniut, pas një kohe të shkurtër filluan luftimet .... Pos tjerash dua të cek se ishte Avni Klinaku i cili në emër të grupit e mbrojti në mënyrë shkencore para trupit gjykues tezën e "Bashkimit Kombëtar" në të njejtën mënyrë si Raif Çela në fillimin e themelimit të LKÇK-së në vitet 92/93.
Kurse përmes akcioneve konkrete ushtarake nga UÇK-ja luajtën një rol të rëndësishem në sensibilizimin e masës së popullit kundër armikut serb dhe politikës pacifiste.
Më lartë u përmend edhe Meh Uka i cili u vra në detyrë kur po shkonte t'i bashkonte grpet ilegale, kjo vrasje i kushtojë shumë ngjarjeve që pasuan në të ardhmen ende mbetet vrasje enigmatike mu në kohën kur ishte i ngarkuar me detyrë të rëndësishme.
Po ashtu u shkel marveshja LKÇK dhe UÇK nga shtabi që e udhëheqte UÇK, përse athua kujt i pengonte të bëhej një UÇK më e fortë më komplete politikisht ?! këto mbesin për të ardhmen të dalin në dritë.

Unë mendojë se tri shkronjat e arta "UÇK" janë dalë nga udhëheqësit e parë të guerilëve Adem Jasharit dhe Zahir Pajazitit të cilët kanë vendosur t'i kordinojnë akcionet në një vi dhe e kanë themeluar "UÇK".

Sa i përket Ukshin Hotit nuk mendojë se ai ishte i pari ai ka thënë publikisht se Kosova duhet ta ketë ushtrinë e vetë, por këtë nuk e ka thënë vetëm Ukshin Hoti ... Këte e kanë thënë shumë më heret se Ukshin Hoti ilegalët Rexhep Mala e më vonë edhe Afrim Zhitija por edhe mund të them Shaban Polluzha në një aspakt. UÇK-ja është vazhdimsi ushtarake e politikës shumë të hershme që nga grupi i parë që kishte themeluar Adem Demaçi.
Por unë mendojë se u themelua nga gryka e pushkëve të Adem Jasharit, Zahirë Pajazitit dhe Edmon Hoxhës.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! EmptyFri May 30, 2008 2:43 am

Sofra E_bukura
me respekt por i keni perzij gjenat te dij
sofra me thuaj kur u formu lkck dhe ku ishin ato djemm dhe pse u ndane nga LPKdhe ti e din fort mire dhe mos fol sipas qefit tend apo simpatise e ke gabim ademi zahiri dmondi e shum te tjre ishti krahu ushtarak mos haro por kush ishi ideloget e saj eshte tema kush ishpiki tre shkronjat e ti E_BUKURA e nderuar ti flet si pas librave te lexuara mere lexoj librat e ADEM DEMACIT APO TE ISUF GREVALLES e shef se nga kure kane thene ata se kosova ka ushtrin jo iduhet ushtri me respekt pa vitamina ketu pa apetit por realitet te nderuar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty
MesazhTitulli: Re: Nga linden shkronjat e para UCK.!   Nga linden shkronjat e para UCK.! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nga linden shkronjat e para UCK.!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Cilët verboheshin dhe po verbohen nga tri shkronjat UÇK !
» ESSE-Shkronjat e pafjetura-Hasije Selishta
» Haxhillëkun e bën ai që do, jo ai që ka para
» VDIS PARA SE TË VDESËSH!
» DOKUMENTAT E PARA TE SHQIPES SE SHKRUAR

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: