Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyThu Apr 24, 2008 4:50 am

BASHKIMI ILLIRIAN

''Laureshë gazmore, në Skard çurliko
ngazllo zanat, shtojzovallet, na i zgjo -
Zhdremit Omzen e të omles bletë -
Flutro n'kupë qielli me i mjelun retë!
O Prite n'kreshta agun dritshkreptima!
Mbushi do kupa me vesë plot vizllima!
Kupat mbushi, epja Të Pavdekshmes,
Asaj qerpikgates, Thanes Përëndeshes!
Ajo ta bekojë tanë rrushin në Dardharë
E të tanë të dehemi me vënë si nektar!
O harpa harkëngrehuna le të ushtojë,
Ato trimnitë e Dardhanve t'i këndojë!
- Thirri Eres Nanës së Stuhisë -
Thirri Dillit - Babës së Zjarrmisë!
T'vijnë pirustët me cjep e me drënë!
Të këndojnë dhe të dehen me vënë!
Le t'vijnë Paijonet shtat harklakumë,
T'vijnë Drillasit për valle t'përvlumë -
o ata burraaa me siguna t'mprehta
që për Liri hiç nuk iu dhimbet jeta!
T'vijnë Bardhanët e Marges shkumzume
Ata të përëndeshes - Thanes bekume!
N'Kreshtabardhë ku zihet mjaltë shumë,
Ku bahet vëna prej rrushit si shkumë -
Në Ulpianë ku fryhet buka e bardhë,
Edhe piqen rrunxa e ogiç leshvarë -
Atje të vijnë Mollosët kordhëtarë -
T'bijt e Pirruas mbretit zulmemadh;
Të vijnë Kaonët me çomanga t'randa,
Bylysarët që kurr s'durojnë pranga !
T'vijnë Thesprotët me pemë bojdilli,
Ata Thaullantët me shkreptima qilli!
Të vijnë Ardianët e Theutes nanë,
Dasaretët e të hyjnushmes Thanë!
O krejt illirët kahdo e kah janë -
Të vijnë të tubohen në Ulpianë!
M'Besë illirësh sot t'lidhet trimnia
Nga Thesproti - deri te Delmatia!''

Odisé

***kjo këngë e lashtë bashkimi dhe në vijim paraqes platformen...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyFri Apr 25, 2008 3:15 am

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0001
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyFri Apr 25, 2008 3:20 am

Nuk e dij a iu hapet, se janë nga dy faqe bashk, e nëse jo, provoj nga një faqe me skanim...

mirkuptim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyFri Apr 25, 2008 9:38 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR IMG_0001
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 12:13 pm

Te perpiqesh të bashkosh një popull dhe komb vetëm nga krijimi i një vetëdije te prejardhjes se përbashkët racore, jo vetëm që është jasht mode, jasht kohe e hapsire, por është një argument i papërfunduar apo i papërfundueshëm dhe është sikur t'ia mbyllësh vetvetës të gjitha rrugët tjera te cilat e kanë mbajtur te gjallë e të bashkuar ketë komb.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 7:55 pm

Për cilin komb e keni fjalën? Ku po sheh vetdije racore, xhavo? Apo është e modes që sapo sheh diçka për bashkim, e sheh jasht kohe e hapsire, të papërfunduar! Argumentoje!

Kush nuk përpiqet ta bashkoj kombin e vet, don ta shohë të vdekur!

Atdhetarët janë përpjekur gjithmonë për ribashkimin e kombit shqiptar dhe tjerët gjithmonë e quajten jasht-mode, jasht kohe e hapsire, proces të papërfunduar...

Megjithatë, kombi shqiptar do të ribashkohet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:00 pm

E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unë mendoj se nuk mjafton vetëm vetëdija për prejardhje për bashkimin kombtar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:06 pm

xhavo_ shkruajti:
E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unë mendoj se nuk mjafton vetëm vetëdija për prejardhje për bashkimin kombtar!

e pikrisht - vetedija për prejardhje për bashkim kombëtar, që është VETËDIOJA KOMBËTARE, poqëse të mungon, e zvarritë ribashkimin!

Keqinterpretimi ma i madh është kur flet me përgjithsime, pa argumente, konkretisht!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:07 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0002
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:09 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0003
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:13 pm

Po ku po don ti argument me te madh sesa realiteti qe te rrethon ty e mu?
Edhe tek populli më i thjeshtë është tejet e mirënjohur se shqiptarët kanë te njejten prejardhje, prejardhje nga ilirët. Mirpo a e dinë shqiptaret se si mund te arrihet bashkimi? A e dinë shqiptarët se çfarë te mira na sjell bashkimi? çfarë interesi kemi nga ai dhe për të? Cilat janë gjërat qe neve na mungojnë, mungesa e te cilave e zvarritë bashkimin? 

Sepse prejardhje te njejt kanë edhe kroatët e serbët, por janë armiq e te ndarë. Po ashtu kombi amerikan është ndërtuar pa kurrfar historie apo miti për prejardhje.

Përveç disa deshirave, në rrafshin real shumë pak po sheh se është duke u punuar për bashkimin kombtar. Pra vetëdja për prejardhje është një argument, por jo i mjaftueshëm! Kështu po mendoj une!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:17 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0004
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:19 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0005
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:22 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0006
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptySat Apr 26, 2008 8:24 pm

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR PLATFORMA.IMG_0007
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyTue Apr 29, 2008 1:28 am

xhavo_ shkruajti:
E keni keqkuptuar dhe si rezultat edhe keqinterpretuar. Unë mendoj se nuk mjafton vetëm vetëdija për prejardhje për bashkimin kombtar!

Xavo_, popullin shqiptar pervec vetedija per prejardhje te perbashket i bashkon edhe gjuha , tradita, kultura... . Populli yne u nda padrejtesisht dhe jo pse zgjodhi vete te jete i tille , e sa i perket popujve sllav , a nuk mendoni se dallojme shume prej tyre???
Edhe Gjermania qe tashme eshte ne boten e "perparuar" beri cmos per t'u bashkuar ... e mos te flasim per te mirat qe sjell bashkimi .
Mendoj se duhet te kemi nje qasje me te arsyeshme sa i perkete qeshtjes se bashkimit.
Vetedijesimi i popullit per domosdoshmerine bashkimit kombetar eshte hapi i pare qe duhet bere .
nderime
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyTue Apr 29, 2008 1:35 am

Xhavo, cka na mungon (sipas juve) per bashkimin kombetar?

Respekt per mendimin e shprehur Euridika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyTue Apr 29, 2008 9:41 pm

Me fal bac nezyry por nuk me hapet kjo faqe nese mundet ndryshe dhe xhavo beru mor bure njeher e pajtohu me realitetin e nese ke platoferme ti me te mire ateher sjelle ta shofem se si mendon ti dot i shofem te gjith se bashku nezyr mirta thjesht ka dhen idet se si ka mundesij ne munde te analizojm e te zgjedhim me te mire e jo drejt ti themi tjetrit jo ti nuk din kjo eshte e keqe e jotja xhavo pse un gjithmon te sulmoj por nuk eshte edhe si thua ti gjithmone se ti mendo cdo gje qe flet ti eshte e drejt jo duhet te dishe se ka njerez permbi njerez andaj bindu njeher e pergjithmone
Inderuar bac nezir kam respekt un besoj se dote jete ide e mire edhe pse nuk e kam lexuar ala por e dij se ti si ke menduar dhe kam besim te plote qe dote ju pelqej gjith antareve te forumit RESPEKT PER TE GJITH
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyTue Apr 29, 2008 10:33 pm

Hapi i parë është t'ua kthej shpinën këtyre politikanëve aktual të cilët nuk e kanë në program Bashkimin Kombëtar... dhe puna sistematike për platformën e Bashkimit Kombëtar.

Hapi i dytë është shpulla me ua kuq faqet disa Nexhmedinave që çirren si politikolog e krijojnë histori falls i cili nuk e dinë as teroremën e kombit se çka dmth.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyWed Apr 30, 2008 12:34 am

Nuk e pelqej te luaj rolin e budallës, e t'iu pergjigjem vazhdimisht pyetjeve me bishta. Por meqe nuk shkruaj për një person, por thjeshtë për të gjithë, për ta shprehur një mendim timin, atehere edhe e ndjej obligim te sqarohem.

Askush nuk ia mohoj punën Nezir Myrtës. Veç te vazhdon. Unë shumë mirë u shpreha më lartë dhe thashë se vetëdija për prejardhjen nuk është argumenti më i fortë për bashkimin e shqiptarëve edhe pse është sigurisht i rëndesishëm. 

Pavarsia e Kosovës, për mua nuk do të thotë Bashkim Kombtar, sepse është një situatë ku mund të devijoj drejtimin e saj. Vlerat dhe lufta e Uçk-së është njohur vetëm pjesërisht nga qeveria, me disa dekorata, nderime me teper personale sesa institucionale, por që në vendet kur duhet mese shumti nuk gjendet vlerat edhe aspiratat e saj (p.sh. kushtetutë). Mirpo qysh në esencë ka devijuar nga lufta e Uçk-së, sepse është shpallur shtet multietnik, qe nuk është e drejtë as juridike, as morale, as njerëzore, po as kombtare. S'është e drejtë juridike sepse 
minoritetet në përgjithësi përbëjnë më pak se 10% te popullsisë dhe nuk 
plotësohet kurrfar kushti për multietnicitet. Ndërsa s'është e drejtë morale 
e kombtare sepse luftën për liri në Kosovë nuk e kanë bërë as serbët, as 
ashkalitë apo dikush tjetër, por shqiptarët. Pra Kosova nuk e ka marrë 
realitetin dhe te vertetën më të madhe: luften dhe armiqësinë shqiptaro-serbe. 

Kjo te jep te kuptoj se jo vetëm qe duhet bërë lobim ndërkombtar dhe brendakombtar për aspirata  te bashkimit kombtar, por duhet punuar shumë në rritjen e peshës së ndikimit rajonal në ekonomi. Vetëm shtetet me ekonomi te fortë vendosin për veten e tyre, te tjerat ose kanë pallavra e jetojne me iluzione (Kuba, Korea Veriore) ose janë thjeshtë piunë shahu. Bashkangjitja kësaj edhe një elitë kombtare, te drejt, te sinqertë 
dhe moralshëm para Zotit e ndaj vetvetes. Një elitë politike te cilen urrejtja ndaj një grupimi politik apo mendimi nuk e bën qe të jetë i padrejtë ndaj tyre.

Njerëzve duhet t'iu bëhet me dije se për Bashkimin Kombtar kemi edhe interes, sepse e rritë aftësinë tonë konkuruese në rajon dhe botë në te gjitha aspektet: politike, ekonomike, kulturore, shkencore, sportive etj. çka janë 8 milion banorë sot në një botë me 7 miliard? Një banesë në Shanghai. Atëhere çka do te ishin p.sh. vetëm 4 milion? Prandaj ndarja nuk na shërben, sepse na bën te pafuqishëm. Ndërsa bashkimi do te synoj fuqizimin tonë e te na i heq vuajtjet e të dobtit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyWed Apr 30, 2008 12:53 am

xhavo_ shkruajti:

Njerëzve duhet t'iu bëhet me dije se për Bashkimin Kombtar kemi edhe interes, sepse e rritë aftësinë tonë konkuruese në rajon dhe botë në te gjitha aspektet: politike, ekonomike, kulturore, shkencore, sportive etj. çka janë 8 milion banorë sot në një botë me 7 miliard? Një banesë në Shanghai. Atëhere çka do te ishin p.sh. vetëm 4 milion? Prandaj ndarja nuk na shërben, sepse na bën te pafuqishëm. Ndërsa bashkimi do te synoj fuqizimin tonë e te na i heq vuajtjet e të dobtit.

xhavo_, te pergezoj sidomos per kete pjese , ke dale tamam ne teme
vazhdim te mbarë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyWed Apr 30, 2008 7:36 am

Momentin historik e bien koha. Askush nuk mund ta përcaktoj momentin historik me theori politike, po ai vie në kohë të caktuar, qoftë si fat i një popullit, apo si gjysëmfat, për të cilin pretendohet për pavarësinë e Kosovës. Gjithkush edhe ai ma i thjeshti e din se lufta çlirimtare në Kosovë, Kosovë lindore e në irjm ishin për një çlirim të plotë kombëtar, të të gjitha trevave shqiptare të pushtuara padrejtësisht e të aneksuara katër shteteve sllave e shtetit grek - të ribashkohemi në një shtet shqiptar.
Ky ishte dhe është amaneti historik i shqiptarëve!

E vërteta qëndron se Lufta Çlirimtare u bë për çlirimin e bashkimin e kombit e tokave shqiptare në një shtet shqiptar! Ky ishte dhe është amaneti i të gjithë luftëtarëve të rënë e të gjallë! Deritash u krye veç në Kosovë edhe aty me ndërskamca politike në vijim - qëllimi ishte Kosova të ribashkohet me Shqipërinë!

Poashtu dihet pse u bënë tre luftëra çlirimtare nga: UÇK, UÇPMB e UÇKombëtare njerapastjetres. Kjo u bë ngase të gjithë shqiptarët nuk kishin mundësi organizimi të përbashkët përnjëherë, të zhvillojnë një luftë të përbashkët, në të njejtën kohë edhe kundër servëve edhe kundër maqedonëve edhe kundër malazezëve edhe kundër grekëve - por organizimi e lufta filloi sëpari në Kosovë, me angazhimin e të gjitha forcave të mundshme atykëtu, pjesërisht nga të gjitha trevat shqiptare edhe me bazë parapregatitjeje ushtarake nga Shqipëria. Organizimi u bë nga jashtatdheu, kryesisht nga Lëvizja Popullore e Kosovës, ku kishte pjesëtarë nga të gjitha trevat shqiptare - por që nuk mjaftonte për një organizim të mirëfilltë mbarëkombëtarë edhe ashtu si e tillë pësoj disa disfata ndarjeje (jo lëvizja me adresë e ajo pa adresë) dhe krejt në fund mbeten vetëm një numër simbolik shqiptarësh nga të gjitha trevat tona, që mori përsipër formimin e një ushtrie çlirimtare!

Pas katër luftërave në ish-rsfj, shqiptarët mbeten të fundmit, për ta zbrazur pushkën e lirisë! Rrethanat strategjike bënë të veten, ngase shqiptarët ishin të ndarë politikisht në katër shtete (ashtu sikur janë edhe sot pa Kosovën, por e njejta asimetri politike).

Lufta me një numër mjaftë simbolik luftëtarësh filloi në Kosovë (1998/99), për tu vijuar tevona në Kosovën lindore, në irjm e deri në çlirimin e Arbanisë (Çamerisë); dhe si pasojë e një rreziku të papërballueshëm ballkanik, pjesërisht u njoftë me njëmijë ndërskamca politike e ushtarake - veç lufta çlirimtare e Kosovës edhe ajo pasoi me demilitarizimin e UÇK-së - çka zhgënjeu gjithë forcat atdhetare ushtarake - ku në një Kosovë gjoja të lirë (12 qershor,1999), si shëmbull i papresedent historik, ushtria çlirimtare që bëri luftën - duhej të çarmatosej e të shpërndahej posi një parti politike e një sistemi të një paraluftes (çka edhe nuk ngjau as me vet LDK e paraluftës çlirimtare), nga një forcë ushtarake, në vend se të marrshojë krenare mbi Kosovën e lirë, iu imponua të riorganizohet në një forcë humanitare, trupa mbrojtëse civile TMK. U shua lufta çlirimtare në Kosovën Lindore edhe në irjm e veç filli në Mal të Zi.

Shqipëria ishte e para që njohu shtetin falls maqedonas me shqiptarë e toka shqiptare. Rrjedhi zhagitja dhjetëvjeçare e shpalljes së pavarësisë së Kosovës deri më 17.02.2008., e edhe kjo pavarësi e ashtuquajtur multietnike, kushtetutë multietnike, shtet multietnik kur shqiptarët janë mbi 90% - nuk ka se si të shprehet ndryshe, por si lojë me një popull të ngrirë, pa e pyet as marrë vullnetin e tij - ku edhe kjo Kosovë synohet të kantonizohet, si një shtet i improvizuar, ku kurrë në asnjë praktikë politiko-ushtarake botërore, nuk realizohet!

Gjithë kjo amulli politiko-diplomatike deri në skajet ma të largëta gjeopolitike të botës, e deri në pikat ma të larta të politikës globale, bëri që shqiptarët as të mos ëndrrojnë bashkimin a ribashkimin kombëtar. Dikujt i përshtatet politikisht, udhëheqësive tona në kotare të ndara politike, e deri tek interesat ballkanike e ma gjërë.

Tashma, lufta politike e të gjitha elitave shqiptare nëpër kotare të ndara, thuaja se ka përfunduar dhe si të tillë politikajt tanë kanë sharruar e fundosur në këtë politikë paqësore të kompromiseve të dhimbshme (siç shprehen politikisht), e duke i izoluar, neutralizuar, paaftësuar të gjithë ata shqiptarë që mbajnë gjallë nervin e ribashkimit kombëtar shqiptar, kudo që ndodhen - e për të mbetur edhe për shumë kohë shqiptarët të vërbuar e të nënshtruar nga servet, malazezët, maqedonët e grekët, ende si robër në tokat e tyre stërgjyshore - mendohet se ia arriten qëllimit të harrohet ribashkimi kombëtar shqiptar!

Por, jo! Sepse ribashkimi qoftë i pjesëshëm, gradual apo një moment historik mbarëkombëtar do të ndodhë! Do të ndodhi mu atë kohë ku pakkush e ka parashikuar, sepse forcat atdhetare shqiptare, që mbajnë gjallë vetëdijen kombëtare dhe ribashkimin, kurrë nuk shuhen! Do të ndodhi sepse ashtu sikurse sot shihen shqiptarët në theatrin politik ballkanik në mes fuqive Lindje-Perëndim, duke gërrmuar deri në ekstrem, se cila po i shtie rrënjet e interesave të tyre ma thellë, në nëntokën shqiptare ballkanike - shqiptarët vetëm sa vetëdijësohen e kaliten në prizmat politikës kohore, për veprim në hapsirë dhe duhet ditur se nuk ka ma tragjedi shqiptare nën plaf e nën perde theatrore tragjike - fshehtas një bote, ashtu sikur ndodhi me shekuj të tërë...!

Argumenti historik kryesor i ribashkimit të shqiptarëve është pikërisht prejardhja e përbashkët gjenetike dhe atdhedashuria është arma kryesore e ribashkimit - sepse nëse presim argumente tjera veçsa vetmashtrohemi edhe ma shumë! Shqiptarët janë mjaftë numërikisht, për aq toka sa kanë në Ballkan dhe çdo krahasim gjoja shifror, se nuk mjaftojnë dhe qenkan pak për të bërë gjera madhore - këto janë vetëm vërbëri politike e joatdhetare! Çka është kombi malazez a maqedon për nga madhësia me kombin shqiptar?

Thirrja atdhetare, se jemi vllazër të një gjuhe, gjaku, historie e gjeogjenetike është ma kryesorja, që nuk guxon të zbehet
si joargument - por është argumenti kryesor, rreth të cilit siellen të gjitha mekanizmat tjera të argumenteve historike, ekonomike, politike, strategjike etj. na nuk kemi problem se cilen gjuhë ta vendosim brenda kombit tonë, as cilën gjenetikë e gjenealogji strategjike, as cilën histori ta vëjmë në rend të parë kushtetues, as cilën kombësi ta ngritim në piedestal historiko-politik! Na nuk i kemi këto probleme, që i patën dhe i kanë popujt tjerë e kombet tjera!

Vetëm të vërbërit nuk shohin a nuk duan ta pranojnë se mu kjo prejardhje e përbashkët gjeogjenetike shqiptare, i dalloi shqiptarët nga servët dhe mu ky argument primar bëri që të ndërhyj forca e NATO-s, mbi forcat servo-ruse, sepse u argumentua se shqiptarët e servët nuk kanë asgjë të përbashkët historikisht, as kulturalisht, as gjenetikisht - po janë dy kombe krejtsisht të ndryshme! Mu ky ishte argumenti që Kosova anispe zhagaz 10 vjet, erdhi tek shpallja e pavarësisë! Edhe mu ky argument i përbashkët gjenetik shqiptar, do të triumfojë me ribashkimin kombëtar shqiptar, në një moment historik që do ta bie koha, në një tjetër hapsirë politike, ashtu sikurse edhe u mendua se as Kosova nuk është askund afër pavarësisë më 2008!

Projektplatformën e Ribashkimit Kombëtar Shqiptar, na nuk kemi nëvojë ta përkthejmë në ndonjë gjuhë tjetër, për t'i bashkuar shqiptarët - por vetëm shqip! Shqiptarët në të gjitha trojet e tyre ballkanike, janë vllazër të një gjuhe e gjaku, ku tok me organizimet në diasporë, pasi të rishqyrtohen disa përpjekje organizative, ku një e ardhme do të ngjajë një përpjekje në Tiranë (14-15 qershor, 2008), e deri në një kompaktësi kombëtare, që e bie koha me përpjekjet tona atdhetare kudo që ndodhemi. - Ribashkimi kombëtar do të ndodhi edhe pa injoruesit, pa kukuvajkat politike, e edhe pa mashtruesit e hipokritët diplomatik shqipfolësa!

Detyra jonë primare është: nëse ke forca intelektuale, politike, atdhetare e ekonomike-finansiare - hyn në radhët e kombit - nëse jo, hesht e mos pshtyjë përpjetë, mos denigro atdhedashurinë, mos qit pengesa, se vet bëhesh pengesë dhe dukesh sikur i vërbon sytë tuaj me duart tuaja!

Vendose një gur në kështjellen kombëtare - e mos rrëxo gur!

Vepro - ose - hesht!

***
ky ishte vetëm një shenim rasti dhe platformen do ta botojmë pjesërisht në forum... kërkojmë ndjesë për ata që nuk iu hapet lidhja!
Projektplatforma është ndër ma të përsosurat, por nëse dalin tjera, të gjitha do të vlerësohen e kompletohen tok! Udha është e hapur dhe veprimi nuk pushon!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyWed Apr 30, 2008 9:29 pm

Ndryshe eshte pune me shqipetarine,kur behet fjale per albanizimin(shqiptarizimin)e elementit sllav,me sa dime,elementit shqiptar nuk mund t'i njihet epersi shpirterore mbi sllavet dhe natyrisht qe askush nuk mund te mendoje per ndonje favorizim te tyre nga pushteti politik.Ne asnje kohe shqiperia nuk ka qen qeverisur aq shume, te pakten ne kuptimin e zakonshem.
Tere ky problem na duket se ende nuk eshte pjekur per t'u zgjidhur dhe kerkon nje njohje me te sakte e te hollesishme te kushteve te ketij vendi,ne krahasim me ate qe kemi deri tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyWed Apr 30, 2008 9:35 pm

Hana shkruajti:
Ndryshe eshte pune me shqipetarine,kur behet fjale per albanizimin(shqiptarizimin)e elementit sllav,me sa dime,elementit shqiptar nuk mund t'i njihet epersi shpirterore mbi sllavet dhe natyrisht qe askush nuk mund te mendoje per ndonje favorizim te tyre nga pushteti politik.Ne asnje kohe shqiperia nuk ka qen qeverisur aq shume, te pakten ne kuptimin e zakonshem.
Tere ky problem na duket se ende nuk eshte pjekur per t'u zgjidhur dhe kerkon nje njohje me te sakte e te hollesishme te kushteve te ketij vendi,ne krahasim me ate qe kemi deri tani.


e nderuara hana, ku është qëllimi juaj? Për çfarë albanizimi të elementit sllav bëni fjalë? Për çfarë epersie shpirtërore mbi sllavët po mendoni?

A ka mundësi ta spjegoni shkrimin tuaj sipër?


Edituar për herë të fundit nga Nezir Myrta në Thu May 01, 2008 10:29 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 107
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR EmptyThu May 01, 2008 9:28 am

athua paska prarua hana a?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Re: PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR   PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PLATFORMË E BASHKIMIT KOMBËTAR SHQIPTAR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: