Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Musafir
Vizitor
avatar



-- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit Empty
MesazhTitulli: -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit   -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit EmptySat Sep 01, 2007 1:11 am

Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit



Ilaçi quhet Herceptin. Dhe ka filluar të përdoret për të kuruar fazat e avancuara të kancerit. Në studimet e pasqyruara në numrin e fundit të revistës së mjekësisë së New Englandit, për gratë që vuajnë nga formë e hershme, agresive e kancerit të gjirit, të cilëve iu dha Herceptin njëkohësisht me kemioterapinë, përqindja e rikthimit të kancerit ra me 50 për qind. Doktorët po i cilësojnë rezultatet të jashtëzakonshme.
Kjo kurë e re është arritja më entuziazmuese që prej më shumë se një dekade, sipas mjekes Susan Troyanit në Spitalin Beth Israel Deaconess në Boston.
“Të gjithë mbetëm të befasuar nga rezultatet. Ne e parashikonim që të kishte efekte pozitive shtesë, duke e bashkuar këtë kurë me kimioterapinë, por nuk prisnim një efekt kaq të madh”.
Mjekja Edith Perez e klinikës Mayo, është bashkëautore e artikullit në Revistën Mjekësore të New Englandit. Ajo thotë se Herceptina godet vetëm qelizat e sëmura të një formë veçanërisht vdekjeprurëse të kancerit të gjirit.
“Herceptina godet vetëm qelizat kanceroze ndaj të cilave duhet të veprojë dhe ne prej vitesh kemi pritur një gjë të tillë”.
Herceptima, që shihet këtu me ngjyrë të verdhë, kapet pas një proteine të rëndësishme në tumoret agresive, duke bllokuar shumëziin e qelizave dhe duke shkaktuar vdekjen e tyre me shpejtësi.
Për 25 milionë gratë që diagnostikohen me këtë lloj kanceri çdo vit në gjithë botën, ky është një lajm i tepër pozitiv. Kristie Naimes u diagnostikua para dy vjetësh me një formë agresive të kancerit të gjirit.
“Më kishin dhënë shumë pak shpresë, më pak se 30 për qind shans për të jetuar edhe pesë vjet të tjera. Nuk do të kisha mundësinë të shihja rritjen e vajzës sime. Më thanë se shansi im i vetëm për të mbijetuar ishte Herceptina”.
Studiuesit thonë se një analizë laboratorike mund të identifikojë se cilët pacientë mund të reagojnë pozitivisht ndaj Herceptinës. Një përqindje e vogël grash në këtë studim patën një dobësim të muskulit të zemrës. Por doktorët thonë se efektet pozitive të Herceptinës, janë shumë më të rëndësishme se rreziqet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
bovari
Anëtar i ri
Anëtar i ri
bovari


Numri i postimeve : 78
Registration date : 11/08/2007

-- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit Empty
MesazhTitulli: Re: -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit   -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit EmptySat Sep 01, 2007 4:18 am

Tani ka sherim edhe kanceri i gjirit pasi ka forma ku femra vete mund ta bej viziten ne diten e 5 pas periudhes se menstruacionit.Ne raste dyshimi menjehere behen analizat dhe kuptohet lloji i kancerit eshte mashkull apo femer dhe fillohet mjekimi.Tek nje femer qe ka vizita te rregullta çdo 6 muaj nuk eshte problem por tek ata qe nuk i kan kushtet duhet ta bejne vete viziten e tyre.Dhe jo thjesht te neglizhojne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

-- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit Empty
MesazhTitulli: Re: -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit   -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit EmptyMon Nov 19, 2007 11:36 pm

Sexhdeja mbron nga Kanceri ,,, ja se cfare lexova mu duke shume interesant te sjell edhe ketu..

Sipas një hulumtimi të bërë nga shkencëtarët të përkulurit ndaj Allahut mbron njeriun nga kanceri.

Sipas analizës së bërë ngë Instituti Kombëtar i Teknologjisë Laserike në Kajro të Egjiptit, sexhdja ndaj Allahut mbron njeriun nga kanceri.

Sipas analizës, sexhdja ndikon shumë pozitivisht tek gratë shtatzëna duke e mbrojtur embrionin e tyre nga deformimet e mundshme. Krahas kësaj ndihmon edhe ndaj shumë sëmundjeve trupore dhe psikologjik




Kryetari i Institutit Kombëtar i Teknologjisë Laserike njëherit edhe profesor i biologjisë, Muhammed Zijaeddin Hamid pohon se në këtë periudhë trupi i njeriut nga çdo anë është duke u përballuar më rreze elektromagnetike, kështu që absorbon më shumë reze. Ndërsa, sipas profesorit, këtë energji të tepruar padyshim duhet larguar nga trupi.

Sipas analizës se shkencëtarit egjiptian energjia elektromagnetike e tubuar në trup largohet nge sexhdeja ndaj Allahut.




Kontakti i shtatë pjesë të trupit më tokën liron energji nga trupi

"Njeriu duke qëndruar në sexhde më pak ngacmohet nga valët elektromagnetike si dhe me kontaktin e ballit me tokën e liron energjinë" pohon profesor Zijaeddin. Sipas rezultateve të analizës së bërë, njeriu në pozitën e sexhdes është në kontakt me shtatë pjesët ë trupit me tokën dhe kjo ndikon në rritjen e energjisë së liruar. Kjo ndikon pozitivisht në eliminimin e lodhjes dhe në sëmundjet e tjera.

Sipas profesorit Zijaeddin për të liruar energjinë në mënyrë sa më të shëndoshë gjatë qëndrimit në sexhde duhet të kthehemi në drejtim te Qabes, nga sipas profesorit " Qabja është qendra e tokës dhe drejtim kah qendra e fytyrës së tokës është pozicioni më ideal për të liruar energjinë nga trupi"

"Pesë kohët e namazit farz është e mjaftueshme për të larguar energjinë e tepërt nga trupi deklaron" shkencëtari egjiptian duke theksuar se tepricat e formuara gjatë gjumit largohen gjatë faljes së namazit të sabahut duke mundësuar një fillim të mbarë dhe të shëndoshë për një ditë të re.




Namazi i drekës, iqindisë dhe akshamit pakësojnë lodhjen dhe stresin ditor duke mundësuar një qetësi psikologjike për njeriun, ndërsa namazi i jatsisë largon pjesën tjetër të energjisë së tepërt të marrë gjatë ditës dukë mundësuar një gjum të shëndoshë për njeriun. "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sponsored content





-- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit Empty
MesazhTitulli: Re: -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit   -- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
-- Suksesi më i fundit në luftën kundër kancerit të gjirit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sëmundjet e gjirit
» Si e përjetova luftën?
» Për luftën në Melenicë
» » SI E BËMË LUFTËN NË PASHTRIK?!
» Video te prekshem per luften e Kosoves

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: