Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Albania ne Kaukaz

Shko poshtë 
+14
haxhiu
rolling
Agrone
Aldo
**Lumi_
Delia
istogalia
Leka i Madh
Nezir Myrta
xhavo_
Sofra
Euridika
shkodrani_1
Beton
18 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 1:00 am

Te nderuar Forumist edhe pse nuk kam matriall ne gjuhen shqipe shume her me hulumtimet ne googel apo wikipedia kam lexuar shume per kete Albani ne Kaukaz.!
Me ndimen e juaj do te dime me shume se keni patur fate te lexoni per kete albani ne kaukaz apo jo.!!!

Albania ne Kaukaz 300px-Caucasus03 Albania ne Kaukaz Magnify-clip
Pays de l'antiquité dans le Caucase: Arménie, Ibérie, Colchis et Albanie


L'Aghbanie, Aghouanie, Aluanie ou Albanie du Caucase est un royaume antique couvrant le territoire actuel de la république d'Azerbaïdjan et le sud du Daguestan. Son nom est dérivé de l'arménien Աղվանք (Aghvank).


Population antique de l'Albanie


Aran était l'ancêtre légendaire et éponyme des Albaniens (Aghvan). L'Albanie du Caucase était alors peuplée par des peuples ibéro-caucasiens, qui sont la population indigène du Daghestan et de l'Azerbaïdjan. Les Mannéens ont formé un des états parmi les plus anciens dans la région, ayant ses limites à la rivière Kura vers 800 av. J.-C. Ils étaient des rivaux de Urartu et de l'Assyrie, mais ils sont plus tard tombés sous le joug d'Urartu, jusqu'à être détruits et assimilés par les Mèdes sous Cyaxare en 616 av. J.-C.
Pendant l'antiquité, les Albaniens ont été fortement mêlés avec les Persans qui se sont installés dans la région aux époques Achéménide, Parthe et Sassanide. Au début des conquêtes d'Alexandre, la région était connue sous le nom de Médie Atropatène (d'après le nom d'un de ses généraux, Atropate).
Le royaume d'Albanie du Caucase (ou Aghbanie, Aghvanie) a été fondé à la fin du IVe siècle av. J.-C. - début du IIIe siècle av. J.-C.. La capitale initiale du royaume était Kabalaka (aussi prononcé Shabala, Tabala, aujourd'hui: Gabala). Plus tard, la capitale s'est déplacée vers le sud à Partaw (aujourd'hui Barda).


Edituar për herë të fundit nga Beton në Mon Mar 17, 2008 1:07 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar



Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 1:02 am

Të lumr Beton për temen si dhe shkrimin edhe pse se kuptoj ndoshta do na e përkthej dikush sese edhe unë kam dëgjuar se ka shum Shqiptar atje por për fat të keq na mungojn ,faktet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 1:06 am

Do te mundohem edhe pse nuk kam njohuri me frengjishten te perkthej se ç'fare thuhet e kuptoj mire frengjishten por nuk mundi me perkthyer.

Pays de l'antiquité dans le Caucase: Arménie, Ibérie, Colchis et Albanie

Shtete antik ne kaukaz:Armeni,Ibèrie,Colchis dhe Albania.

L'Aghbanie, Aghouanie, Aluanie ou Albanie du Caucase est un royaume antique couvrant le territoire actuel de la république d'Azerbaïdjan et le sud du Daguestan. Son nom est dérivé de l'arménien.

L'Aghbanie,Aghouanie,Aluanie ou Albanie te kaukazit.

Po qe nuk kuptoni kete shkrim pyetni do te mundohem me ju spjeguar se ç'fare thuhet ne gjithe kete shkrim.

Ja edhe linku qe mundeni te lexoni ne gjuhet tjera se nuk e paskam pare se ka matrial edhe ne gjuhet tjera.

Linku:
http://de.wikipedia.org/wiki/Albania

Albania ne Kaukaz 487px-Illyria


Edituar për herë të fundit nga Beton në Mon Mar 17, 2008 1:34 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 2:01 am

Të lumr Beton për temen si dhe shkrimin edhe pse se kuptoj ndoshta do na e përkthej dikush sese edhe unë kam dëgjuar se ka shum Shqiptar atje por për fat të keq na mungojn ,faktet.

I nderuar Deli pa keqkuptim ju lutem por kam lexuar dikund nuk me kujtohet se simboli i shqiponjes i ka rrenjet nga kaukazi,e gjithe kjo qe me kujtohet por, pa keqkuptim ju lutem.nuk do te thote se kjo haret eshte e vertet .......etj etj ...munde te jete nje shpikje e sllave qe kan shpike kete harte qe populli shqiptar antike rrenjet i ka ne kaukaz.???

Pa te keqe ju lutem.


Edituar për herë të fundit nga Beton në Mon Mar 17, 2008 10:38 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
shkodrani_1
Përjashtuar
Përjashtuar
shkodrani_1


Numri i postimeve : 27
Registration date : 16/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 2:51 am

éshte hera e pare qe e vizitoj kete forum por ju them te drejten dhe me ndergjegje qe nuk kae pa tema ma pa kuptim se ketu::: po ashtu qenkan edhe pergjigjet
prandaj. ju lutem perse dilni nga tema
me falni qe po leshoj kritika per her te par por nuk te rri pa e thené
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 2:57 am

shkodrani_1 shkruajti:
éshte hera e pare qe e vizitoj kete forum por ju them te drejten dhe me ndergjegje qe nuk kae pa tema ma pa kuptim se ketu::: po ashtu qenkan edhe pergjigjet
prandaj. ju lutem perse dilni nga tema
me falni qe po leshoj kritika per her te par por nuk te rri pa e thené

Po ju i nderuari Shkodrani_1, qfar shkruajtet ne kete apo ndonje teme tjeter, diqka rreth temes qe merrni kete te drejte menjeher ti kritikoni te tjeret apo gjithe forumin??? Ne menyre qe te jeni kritikues ndaj dikujt, ateher duhet treguar se qfar eshte e mire, nese te tjeret e kan gabim.
E gjitha qe me shkon ne mendje per ty, eshte se jeni vetem nje shqipe-shkruhes, asgje me shume!! Gjitha keto kritika te pabaze qe i beni me ben per te qeshur, andaj nje falenderim nga ana ime.
Vazhdim te mire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 2:58 am

I nderuar shkodrani_1 ke per te dhene mendimin per temen thuaje.!

qe mos te dalim nga tema.

nuk ju kuptoj pse paragjykoni bejem mire te kuptojm se ç'thuan popujt e tjer per popullin tone edhe pse nuk i besoi se e kemi nje histori te mrekullushme e bazohem ne historin tone.

njeashtu eshte ne gjuhen frençese,gjermane,angleze etj etj e pse mos te hulumtoim ne keta tema te kuptoim apo te futemi ne Wikipedia te sqrojme historin e popullit tone por paragjykojm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 3:36 am

I nderuar shkodrani_1;
temat hapen per diskutime e jo qe pasqyrojne mendim apo qendrim te antarit qe e hap ..tema hapet e me rendesi jane mendimet ...lexojini ato ju lutem

edhe pse nuk kam lexu per kete gje , une e mbeshtetem pas ketij mendimit qe keni shpreh ketu i nderuar Beton:

Beton :" pa keqkuptim ju lutem.nuk do te thote se kjo haret eshte e vertet .......etj etj ...munde te jete nje shpikje e sllaveve qe kan shpike kete harte qe populli shqiptar antike rrenjet i ka ne kaukaz.???

...apo te kesaj natyre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 5:56 am

Beton mirë që e ke hap këtë temë për debat dhe as që më ka shkuar ndërmend që është shumë mirë të jetë një temë e tillë në forumin tonë që përmes kësaj teme që ti e ke hapur të mësojnë forumistët e forumit tonë se pikrisht Albani nga Azerbejxhani dhe Albani ( Shqipëri) nuk kanë kurrfar ngjajshmërie mes vete.

Albani > Alpaneve> Alvaneve flasin gjuhën jo indo-evropiane por e flasin gjuhën e tyre Kaukaze si Urdu e cila nuk ka asgjë të përbashkët me familjen e gjuhës indo-evropiane.

Dashakqit si serbët dhe grekët mundohen t'i bëjnë shqiptarët të ardhur nga Azerbejxhani për t'ua humbur autoktonin e tyre si një ndër popujt më të lasht të Evropës madje edhe radhitet edhe me popujt e lashtë në botë. Kjo i tmerron ata.

Shqiptarët janë Ilir nga Pellazgët. Këte e dinë edhe serbët e sidomos greko-fanariotët më së miri e dinë se sa të lashtë janë shqiptarët, se sa i lashtë është Shteti i të parve tanë i ilirëve, se sa e lashtë është kultura, trimëria, zgjuarësia e popullit tanë e heronjëve tanë e filozofëve tanë si Homeri, Sokrati, Plini etj,etj që greko-fanariotët i përvetsuan për vete, natyrisht edhe shumë toka të shqiptarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 10:31 am

Sofra te falemenderoi shume edhe pse te njejtin mendim e kam pature qe eshte nje shpikje sllavo-serbe.Sepse emer Albani kemi edhe ne Amerike por edhe ne vendet e tjera te botes;
Per here te pare me kujtohet kurre ndegjova se ne (Winterthur te Zvicres) per ç'do vite eshte nje feste qe thyret ''Albani Fest'' hulumtova te kuptoje se mos valle ka te beje me popullin shqiptare kjo feste,por,nuk kyshte fare te beje me popullin shqiptar.
Fakty i dyte ne periferi te New York-ut nje vend u thyrke Albany,njeashtu (nese nuk gabohem ka shume tjera vende ne USA) qe thyren Albany etj,por nuk kane te bjen me Albani = Shqipri.

Te falemenderoi Sofra per kete spjegim jam dakord.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar



Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Mar 17, 2008 10:56 pm

Më falni se po dal pak nga tema .
Shkodrani _1 me sa po e shof unë ti nuk je për her të par në kët forum sepse pyes veten që një antar hin në një forum për her të par dhe i njef thuajse të gjith antarët ,si nga postimet e tua të fundit ,shifet se nuk ke interes kontributi në këtë forum por mundohesh ta shkatrrosh edhe të ftofësh antarsinë vetëm duke dhënë kritika në qdo tem pa vend fare parandaj më lind dyshimi se mos vall ke diqka që të pengon nga e kaluara !?

Falë teksnikës së sotme mund lirisht të vrehen se kush është dhe kush ishte edhe përpara por edhe më e rëndësishmja është se kush mshifet pas dikujt ma heret, (sa do që ndrrojm nikun ka diqka që nuk mund të ndrrohet fare ?)
prandaj i nderuar të lus që të jesh më mirsjellt në postime se përndryshe pregaditju ta pritësh shkelmin.


Në lidhje me temen asht ma s ee verte se ka Shqiptar në Kaukaz por duhet hulumtuar dhe sjell fakte si dhe ta diskutojm temen me seriozitet
(Unë hasa në disa shkrime por kisha rezerva ndaj atyre shkrimeve sepse ishin disi të përziera sepse ka edhe namipulime në shkrime të ndrishme për një apo tjeter arsyje .)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyThu Mar 27, 2008 7:51 pm

Kjo "Albani" veç i ka sjellë sherr shqiptarëve, kështu serbët duke pretenduar se ne paskemi ardh nga kaukazi. Po nëse ne paskemi ardhë nga kjo far "Albanie", atëhere edhe spanjollët e portugezët paskan ardhë nga ajo Iberia aty.
Pra, ne skemi kurrfar lidhje me ta, përveç lidhjeve të natyres njerëzore dhe emërimi i njejtë ose është rastësi historike ose si pasojë e pushtimeve te Aleksandrit te madh (ku kishte edhe shumë ushtarë Ilir).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyFri Mar 28, 2008 10:50 am

ONOMASTIKA E KAUKAZIT ËSHTË ILLIRO-PELLGAZGJIKE


Albania e Kaukazit, nuk u ka siellë aspak sherr shqiptarëve dhe servët, e rusët kot janë përpjekur ta lidhin edhe historikisht, prejardhjen shqiptare nga kaukazi, pikërisht nga Ajo Albania atje, për përfitime strategjike, kolonialiste, dalje në katër detrat: Egje, Jon, Adriatik e Mesdhe (Mediterran) dhe për ta zhbirë farën shqiptare, duke e bërë ardhacake në Ballkanin tonë, që me milleniuse është quajt Hilliria, Ballkani Hillirik.

Sherret histerike në dëm të Historisë Hillire, janë me rrënjë shumë ma të thella në parahistori, me diegien e Farit të Aleksandrisë, Librarisë (bibliotekes) ma të pasur, e ma të lashtë të Antikuitit, ku vet Leka i Madh pas ndërtimit të Aleksandrisë (Egjypti i sotëm), grumbulloi një mori librash, papiruse, dokumente të lashta, dhe vendosi mu në Atë qytet edhe ia dha emrin e tij. Me diegien e Farit Të Aleksandrisë, humbi dhe u zhduken të gjitha dokumentet ma të lashtat botërore, ku ishte vet illirishtja, atllantishtja e stërlashtë, gjuha dominante në Botën illire. Mu atje në kthizën e botës, pas apokalipses se madhe, përmbytjes tash e 12.800 vite ma parë, të gjitha thesaret antike, ku bëhej fjalë për paraardhsen e Shqipes sonë, u dogjen, zhduken dhe pushtimet e para fetare, sollen ndryshime historiografike, linguistike, gjeohistorike tek fenikasit, paraegjyptasit, deri në Periudhen e THOTIT, krijuesit të alfabeteve të para! Luftërat se kush po bëhej zotbote, ngjallen perandoritë e hershme, e iu mbeti si hutit në zgurë, orthodoksisë, duke manipuluar e deri tek grekët falsifikatorët ma të mëdhenj në histori - duke përvehtësuar gjithçka illiro-pellgazgjike, gjith një botë illire, e duke e shëndrruar në një 'botë greke', prej së cilës përfituan shumë vonë edhe sllavët. Dhe për të gjitha anët shfarosen edhe ma të voglin dokument illirik, për të ardhë në skenë botërore, dy kulturat e hershme greke e romake, e bizantino-sllave!

As me spanjollët, portugezët, nuk mund të bëjnë matutje falsifikime e spekullime, ngase edhe ata janë të formuar nga fise illire Baskët, Iberia, ku qëllimisht, Spanja nuk guxoi ta njohë pavarësinë e Kosovës (2008), duke pretenduar në ndarjen baske, iberike, sepse i dieg miza pasveshi edhe duke e shfrytëzuar rastin si thikë me dy teha, gjoja po mbanë anën e krahun lindor politik servo-rus, e që asgjë nuk bën veçse ligë, e dobëson marrëdhëniet perëndimore e amerikane në Europë!

Albania në kaukaz shtrihet rreth bregut perëndimor të detit Kaspik dhe pikërisht më kujtohet një shkrim, kur Enver Hoxha ishte në një vizitë tek Stalini, i pyetur nga Stalini se mund të thot historikun e Shqipërisë (Albanisë), në të njejten kohë i thot se edhe na e kemi një vend që quhet Albania. Por ngulen këmbë se nuk gjindet në Rusi një emër i tillë dhe Stalini thirri disa historian e historiograf edhe erdhi njeri e deklaroi se po është republika Albania në Kaukaz duke ia hapur edhe hartën, duke ua treguar emrin e vendin gjeografik.

Sipas disa burimeve që bëjnë hije ma shumë se dritë mbi historikun e emrit Albania (Shqipëria jonë), qenkan shpërngulur një fis albanësh, po nga ai vend kaukazian dhe qenka vendosur në Ballkan, ku paskan pruar me vete emrin - alban, por që me kohë ai fis ishte shuar - kurse ekzistonte në hartat e vjetra... Për atë mund të ngjajnë dyndje fisesh por nuk mund të ngjaj të dyndet një popull i tërë, nga Kaukazi e të vij në Shqipëri.

Mendoj, se këta dy emra Albania e Ballkanit dhe Albania e Kaukazit kanë ekzistuar prej kohesh, qe nga antika edhe vet emri Ballkan ekziston poashtu në Kaukaz, janë bjeshkë të larta, ku mund t'i shohesh edhe direkt me googleearth.com edhe i kam studjuar disa kohë, që ka diçka të përbashkët. Por si ka të përbashkët se?

- Toponomet e njohura: Ballkan, Ballkaria, Bjeshkët Ballkanike, Albania, shtrihet gjeografikisht afër Armenisë edhe disa toponome tjera - e të gjitha këto toponome i kemi edhe në Ballkanin tonë. Kjo ngjashmëri si identitet topografik ka një histori shumë të lashtë, parahistori që është fshehur nga dijetarët e historiografët edhe linguistët rus e sllav, duke e shprehur e shpallur të kundërten e të vërtetes parahistorike!

Sepse sipas disa burimeve antike illirët ishin të shtrirë deri në Kaukaz, gjatë përhapjeve të tyre në tokat e lashta të të parëve edhe ma vonë pas ndarjes se fisit illirian - thrrakas, u dobësua perandoria illire e kohës dhe gjatë pushtimeve aziatike të hunëve, mongolëve etj., u bënë pushtime edhe në Kaukaz dhe gjatë historisë ndodhi edhe një përzierja rracash aziatike me illiro-thrrakase, përzierje gjuhësore, kulturore, zakonore dhe iu ndryshua tradita. Deri me formimin e fiseve armene, albane, të illirisë së vonë pasantike, dihet se edhe shqipja ka ngjashmëri me armenishten dhe historiku armen me këtë shqiptar kanë shenja homogjenizimi, si dy popuj të afërt gjenetikisht...

Kështuqë, mendoj se është e kundërta e sprovave fallso të dijetarëve rus, e bullgar, se e vërteta qëndron ndryshe, ku Kaukazi dhe onomasiologjia tok me onomastikën - topografinë, toponominë dhe antroponominë - krejt janë me origjinë nga illirishtja, qe nga vet emri Kaukaz!

Historikisht dihet, qe nga koha e Zojsit - Zeusit, rundi i vonë i mythologjisë illire, që ishte realitet, 12 perënditë olympik janë emra krejt shqip, e assesi greqisht - Dardhanët e lashtë të antikuitit, të cilët emërtuan Grykën e Dardhanelleve, në Bosfor - kishin përhapje edhe deri tej Kaukazit. E tash sipas një burimi amerikan, të kanalit Historik, Zojsi - Zeusi ka edhe biografinë e tij, i lindur më 2690 PK, e jetoi deri më 2615 PK, në vitin kalendarik kur vitet vinin teposhtë deri në 168 PK, kur u ndrrua kalendari i Gregorit.

Atëherë ishte kalendari illirik, me vitin 10 muajsh, e javen 10 ditëshe, ku e kopjuan disa fise europiane, kryesisht në Francë por nuk u pranua, anipse, nuk mund ta ndrronin terësisht, po duke ndrruar disa emra muajsh, e duke ndrruar numrin e muajve të vitit në 12, por edhe duke mos mundur ta ndrrojnë emërtimin e muajit të fundit 10, dhjetor, që tash është muaji i 12. Ky ishte një përjashtim theme, të kuptohet koha parahistorike illiro-pellgazgjike, ku përhapjet e tyre kishin shtrirje tejkaukaziane edhe ishin ata illirët tanë, që emërtuan dhe formuan onomasiologjinë kaukaziane dhe jo sllavët, përmes emërtimit të hershëm armen-alban, të dy fiseve illire - ta bijnë në ballkanin tonë të sotëm illirik onomasiologjinë sllave - kur ajo ishte dhe është vet onomasiologji illire e antikuitit!

Prova tjetër është se vendbanimet ma të hershme botërore të njerëzimit, shoqëritë e para njerëzore ishin të shtrira rreth lumenjve Eufrat e Tiger, në Mesopotaminë e lashtë, ku vet emri Mesopotamia, tregon shqip, vendin n= mes Tigrit e Eufratit, pastaj në Babilloni, Hillion (Troja e lashtë), Hisari i sotëm turk perëndimor dhe brigjet e Egjeut antik në dy anët e tij, deri tek Dardhanellet edhe krejt ma vonë u përhapën illiro-pellgazët deri në zonat rurale e ma të ftofta kaukaziane nga drejtimi i Lindjes edhe deri tek latinët (etrurët e lashtë) që formuan Apeninet, e deri keltet, saksonët, allamanët e nordikët në perëndim e veri europian.

Pra bazat e para të jetesave, banimet e hershme ishin, brigjet e Egjeut, Jonit, Mesdheut, lumenjve tropikal e krejt ma vonë përhapjet deri edhe në kaukaz, kah zonat e ftofta! Sepse nuk ka mundsi të vijnë të lashtit, nga zonat e ftofta në ato të nxehta, por përkundrazi me zhvillimin e tyre dhe rritjen e forcimet politiko-ushtarake, u bënë përhapjet illire, u bën në tre drejtime europiane: Lindje, Perëndim e Veri.

Po ta studjojmë mirë, onomastika e kaukazit është krejt kjo ballkanike e jona! Shqipja e Vjetër ka mundësi spjegimi të gjithfuqishëm, e assesi asnjë gjuhë tjetër greko-sllave. Duke mos hyrë në zonar rurale, hitite, frike, perse, afgane e deri tek Hindi, qe e shkeli Leka i Madh, po e ndërpres këtu!
Përmes googleearth.com e wikipedisë, mund të gjurmohen disa burime antike, në historik botëror, ku onomasiologjia kaukaziane, është me burim illirik, mund të shpjegohet shqip, e në asnjë gjuhë tjetër. Sikurse disa shqiptarzinj, gjoja intelektual, janë të bindur kryekëput, se edhe emri ballkan është fjalë turke, që po dojka të thotë: male inatesh, kështu duke forcuar thezat sllave, që të largohemi sa ma largë të vërtetes historike, të spjegimit shqip! Nuk e kuptoj si mund të shkruajnë në dobi sllavo-turke se, qysh mund të mohojnë fuqinë spjeguese shqipe-illire - vetëmpse lexojnë pseudo-shkencë servo-ruso-bullgare!

Tash: kur na qenka puna e spjegimit sllav të emrit - kosovë (mëllenje), e të emrit ballkan, nga turqishtja (male inatesh), sipas pseudo-dijetarëve sllav, e vetmohuesve tonë shqiptarë, drugëzat e tyre, e kam pyetjen madhore - po toponomet kaukaziane emrat e hershëm: kaukaz, Ballkan, ballkaria, Bjeshkët ballkanike, albania, armenia, azerbejxhan - azjarr=ashtzjarr, shqip dhe veç sifiksi turk bejgjan=bej=beg etj., si ka mundësi të gjitha këto toponome të jenë me origjinë e ethymologji turke edhe vet emri kaukaz - kur në kohërat parahistorike, as që ka ekzistuar turqishtja, por krejt vonë në histori, u formua nga dialektet illirishte - hititte, frige etj., bile jo as nga turqit, po nga vet Sami Frashëri, që njihet si babai i gjuhës e kulturës turke, ashtu sikundër themeluesi i shtetit turk shqiptari Kemal Atahi, me sufiksin e mriemrit të tij - Ataturku (Kemal Ataturku). Ashtu sikundër arkitekt Sinani, shqiptari gjenial i arkitekturës turke... Si paska mundësi turqishtja, t'i spjegoi këto emërtime, kur rrënjet e toponomeve janë krejt shqipe?

nezir myrta 28 mars.08

postscript: bravo bre Betoni, se përpara pava këtë themë, po nuk kishja kohë, për t'iu perveshur mirë dhe kur pava xhavon e ngratë, që disi ftoftë shkroi për sherret serve, pak me vonesë po thash ta ngrohu pak atmosferen tronditëse, që edhe përmes google, mund të hetosh studimet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyFri Mar 28, 2008 12:59 pm

ONOMASTIKA EDHE TEJ KAUKAZIT ËSHTË ILLIRO-PELLGAZGJIKE

-vijim

Tronditjet ma të mëdha historike që shemben gjoja përjetësiht parahistorine, apo siç e quaj unë, Historia e Vërtetë Hillire, që nuk mund të mbetet matutje si një parahistori, si një histori vetëm imagjinare, fantazmë e njerëzimit, duke mbuluar, për tu harruar dhe mos t'i bie askujt ndërmend nga bota edhe se lere ma shqiptarët as që do të mund ta arrijnë ndriçimin historik të paraardhësve të tyre - u zhduk një kulturë të tërë botërore të kohës si epoka hillire - kjo ndodhi pikërisht me shkatrrimin e diegien me qëllim, të Librarisë se Aleksandrisë, Farit të Aleksandrisë.

Mendoj se, pikërisht në Librarinë, Farin e Aleksandrisë, themeluar nga leka i Madh (Alexander the Great), ishin mijëra libra e papiruse të lashta, pikërisht në gjuhën illire, kur vet Leka i Madh, duke parë rrezikun e mundshëm, në Makedhoninë illire (që shtrihej kjo pjesa qendrore e jugore maqedone e sotme, deri tek Athena - Ethanna, në pjesën veriore greke, ku sot kanë konflikt emërtimi të toponomit). Dhe Leka i Madh duke parë ndonjë rrezik eventual, të luftërave në Ballkan, atdheun e tij, si parandjenjë bëri, që të bëhet ruajtja e gjuhës e kultures hillire, atje larg detrave, duke vendosur një civilizim të ri të kohës atje.

Poashtu mendoj, se në farin e Aleksandrisë, gjindej abeceja illirike, e disa abece dialektesh illire, tok me historikun linguistik illirik - ku duhej të ishin vepra shumë e tepër të lashta, që diftonin edhe vet përjetësimin e botës, pas kataklizmes se madhe, siç quhet Përmbytja e Madhe - ku erdhi grupi i shpëtuar i atllantëve, me Nujin (Noan, Shën Ndoun) ku vie origjina e emrit - n'uji, ai që erdhi nga uji, pasa përmbytjes. Veprat e lashta u dogjen të humbin gjurmët historike hillire, ku ishte edhe një film mbi Aleksandrin e Madh, ku vonë në histori ekspeditat ruse, shkuan në Aleksandri, dogjën materiale e dokumente antike dhe në të njejtën kohë shkuan edhe ekspedita amerikane, ku moren statujen e Lekës dhe pas një atakimi në ajër, të dy helikopterët, u tranden dhe nga helikopteri ra statuja e Lekës së Madh në ujë oqeanik edhe u zhduk krejtësisht si statuja origjinale antike!

E Pikërisht, rusët, mesiguri, gjetën edhe harta të Ptolemeut shek.II dhe dyshoj se edhe e lanë qëllimisht, apo falsifikuan e spekulluan me vet Ptolemeun antik, që kishte shenuar, në një hartë të vjetër të tij, emrin Albanoi, si fis illirian, gjeografikisht, në pozitën e Shqipërisë Qendrore të sotme. Dhe ai fis albanoi, kishte një qendër tregtare, industriale të kohës, me emrin Albanopolis, qyteti, apo polisi i Albanoit. Kështu, pas zhdukjes dokumentare illire, e deri në formimin e shteteve ballkanike, u propozua si dokument i mundshëm, emri i Ptolemeut, në hartën e tij, si gjeograf e hartograf antik - që emërtimi për Shqipërinë, të mbetej - Albania!

taktikat politike të kohës bën që, të mbetet për një kohë si nën plaf, e padukshme çështja albane. Edhe ashtu as që dihet historiku i saktë, vetëm në aspektin gjeografik e hartografik, se nuk kemi në histori një emër princ të albanëve si fis illirian, si hero i albanëve... Por, dihet si fis, i formuar pas thaullantve e henhellejve (enkelejve), si fise të mahershme. Pra rrënja - alb=bardh, e jo alp=alb, ku p=b, që do të thot malcor (malësor), rrfen bardhësi, në periodikun historiografik illirian, në rrafshin trekontinental: europ-afrikë-azii - në përmasa madhore deri tek Albania e Kaukazit. të gjitha pretendimet dekadente për prejardhjen e shqiptarëve nga kaukazi deshtojnë, me historiografinë illire dhe si gjurmë gjuhe illirishte, duke frekuentuar paradoksalisht dhe realisht me realitetitn linguistik të Shqipes së lashtë.

Kurthat për zenien ngusht të gjenezes shqiptare ballkanike, do të zhgrehen edhe matutje dhe llama illire, drita antike, duhet të ndriçojë botën dhe të gjinden e të lidhen të gjitha hallkat historike të këputura, gjat epokave historike, gjatë shkatërrimeve në masë nga luftërat perandorake të botës!

Shqipja e folur, me dialektet e saj, ka thesare të tejçmueshme, rrënjesh të fjalëve e kompozitave deri edhe parahistorike, ku nuk hetohen direkt, pa u zhvilluar mirë linguistika shqiptare, albanistika e re dhe të studjohen e të dalin në sprovë shkencore ato pjesë fonetike historike, e morfologjike, si sentimente fonetike, e sintaksore, që përbejnë pjesë athazmash, shenja të thena të illirishtes së lashtë, si gjuha botërore e kohës!

Kemi thesare mythologjike, legjendare, gojdhanore, zakonore e kulturale në dialektet tona, e nëndialektet e Shqipes, ku na nevojiten si mjete shpërthyese në spjegime ethymologjike deri në antikuit. Por, fatkeqësisht, qe sa kohë, mbi 50 vite apo një shekull të shkuar, kishim shprehje gjigante në të folmet popullore, nga të vjetrit tanë, në biseda e spjegime historike, ashtu sipas aftësive të tyre vetëm, në të folur edhe askush apo krejt pak, kemi shenime të sakta: leksikore, fonetike, morfologjike, sintaksore e gjeomorfologjike, sidomos nga linguistika sociologjike - ku kemi pasë thesare fjalësh të vjetra edhe nuk ajnë të shenuara pakkund. Psh. vetëm në Kosovë, e pjesen veriore shqiptare, Luginen e pollogut e deri në Dibër e Prespë - kemi disa kampe dialektesh, a nendialektesh, ku pretendojnë të jenë tkurrje e disa regjioneve illire, e mbetje si substrat illirian i disa shteteve të tëra, e që janë zvogëluar duke shpëtuar e mbijetuar tmerreve pushtuese...

Gati asnjë film dokumentar, nuk e kemi për këto 50 vitet e fundit, nga të folurit e nendialekteve, nga pleqtë tanë që sot pushojnë nëndhe, tok me ato thesare, që zoti e din kah mund t'i gjejmë tash, atykëtu, të mbetura nga gojët e brezave të tyre edhe pyetja është se - a i kanë mbajtur mend se - ngase na shumë pak i kemi kushtuar kujdes thithjes së nëndialekteve, po as dialekteve kryesore tp shqipe, që shummë rrallë gjejmë intelektual të mirëfilltë që përdorin e ruajnë në shkrime të tyre... Sa pleq e pleqnarë kishim, e krejt pak i shfrytëzuam për t'iu marrë thesaret e gjuhës së lashtë, që i kanë përciellë brez-pasbrezit, në gjenerata...e sot duhet gjurmuar tek foprmat ma të ndryshme, të shprehje e fjalëve të rralla, tek doket e zakonet e lashta, tek mjetet arkitekturale, tek emrat e veglave të punës (emrat e lashtë), tek emrat e veglave bujqësore, e tek emrat e mjeteve ushqimore, emrat e bimeve, pemëve e perimeve etj., e sidomos të mjeteve të kuzinës shqiptare (kuzhina, jo por kuzina, vendi ku zihet, ku zina gjellën, kuzina-kuzinjeri), e lamë fjalën e bukur shqipe - kuzina dhe i thomë keq kuzhina, kuzhinjeri...kurse francezët e kanë ma shqip se na - la cousine (kuzine) vendi ku zinë gratë gjellën, ashtu sikur fjalën për kerr - veture, ku është krejt shqip - veturë, vetura - kerri që veton, prefton shpejt, veton si vetetima - e na i thomë, makinë e automobil...

Duhet vjelur të vjetrit në fjalë e shprehje të rralla, se gjuha ndryshon, evoluon dhe humbin e zhduken thesaret tok me të parët tanë!

Ky shkrim në dy pjesë është krejtsisht i ri origjinal.

Mars. 28.08.
nezir myrta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptySun Mar 30, 2008 8:22 am

Albania e Kaukazit
apo
Albania Shqiptare?

Fisi alban ishte njeri nga shumë fise tjera illire, që jetoi në Shqipërinë e sotme, me qënder Albanopolisin dhe historia nuk njeh ndonjë princ nga fisi alban, as ndonjë princ udhëheqës të Albanopolisit dhe cili qytet është sot Albanopolisi, apo në cilin vend vërtet, gjindej ekzistonte - a ka mundësi të ketë spekulime me hartën e vjetër të gjeografit Ptolemeu shek.II PK, që Shqipëria të njihet botërisht - Albania?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyFri Apr 04, 2008 3:25 pm

I nderuar Nezir Myrta , ju falenderojme shume per kohen qe keni marr te shkruani ne kete teme ...une personalisht nuk kam pas dijeni per kete ,e me kete rast edhe mesova diccka shume te vlefshme , shume interesante dhe shume bindese ne shkrimin tuaj ..

Para 6 dite , gjeta Librin "Enigma" d'Agely dhe duke e shfletu pash edhe "Albania ne Kaukaz" . ... ku edhe autori ne fjale mbeshteste kete te vertete ..

Ju falenderoj edhe njeher per kohen qe po ndani per ne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 111
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyFri Apr 04, 2008 9:54 pm

Euridika shkruajti:
I nderuar Nezir Myrta , ju falenderojme shume per kohen qe keni marr te shkruani ne kete teme ...une personalisht nuk kam pas dijeni per kete ,e me kete rast edhe mesova diccka shume te vlefshme , shume interesante dhe shume bindese ne shkrimin tuaj ..

Para 6 dite , gjeta Librin "Enigma" d'Agely dhe duke e shfletu pash edhe "Albania ne Kaukaz" . ... ku edhe autori ne fjale mbeshteste kete te vertete ..

Ju falenderoj edhe njeher per kohen qe po ndani per ne

E nderuara Euridika, me nder qofshit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptySun Oct 05, 2008 12:30 pm

Shpjegimin me te mire per Albanine e Kaukazit e jep Robert D'Angely i paharrueshmi historian. Siaps tij Albanet ne Kaukaz ishin nje grup pellazg qe kishin emigruar prej djepit te Ballkanit - pra Iliria ne drejtim te lindjes. Ata u ndalen ne Dagestan (republike autonome ne Kaukaz) sepse terreni i ngjasonte shume terrenit te albaneve ne Shqiperi. Prej asaj dite ata mbeten aty, por nuk muanden ta ruajne gjuhen dhe identietin pellazg. Historigrafia dashakeqe serbo greke ka fabrikaur genjeshtra sikur ne e paskemi prejardhjen prej atje, por ata budallenj nuk mendojne me shume, nuk mendojne se albanet e kaukazit kane prejardhjen prej Ballkanit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
istogalia
Anëtar
Anëtar
istogalia


Male
Numri i postimeve : 298
Age : 40
Vendi : Istog,Kosova
Profesioni/Hobi : futbollist
Registration date : 31/08/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptySun Oct 05, 2008 1:51 pm

zoteri beton shum faliminderit per temen je top fare


bash pom interson per kete fis qe quhet albania une kam lexuar qe nje lum ne kanada quhet albania pastaj nje fis ne afrik quhet kosova pastaj nje port diku ne ameriken latine quhet origjinal albania kan lidhje keta emra me albanin a po kosoven a asht rastesi apo e vertet a po ndoshta shqiptare ka gjith andej botes,fisi hundoz jan fise ilir qe qenden ne azi...
bota eshte e shqiptarve.....heheheh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia


Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptySun Oct 05, 2008 2:21 pm

Ka shum vende e shum gjëra që bahen m eket emer po si kam mbet duhet shum hulumtura ,(Në winterthur të zvicres qdo vit festohet një fest me emrin Albani fets po si ka mbet kjo nud di kush ka hjohuri të tregoj.)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyThu Jan 01, 2009 10:33 pm

Ekzistenca e rajonit te dikurshem me emrin Albani qe sot gjendet ne republiken autonome te Dagestanit eshte shfrytezuar dashakeqesisht si prej serbeve ashtu edhe prej grekerve per te na bere neve shqiptareve gjoja kemi ardhur prej Kaukazit.

Mirepo, shkenca e pagabueshme historike permes diciplinave te tjera, provave etnografike e antropologjike ka deshmuar se shqiptaret jane popull autokton ne Ballkan, dhe s'ka asnje prove qe do deshmonte se shqiptar jane te ardhun pej Kaukazit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Feb 09, 2009 1:21 pm

Nuk do te jete e cuditshme sikur greket e serbet ta riperpunojne teorine e 'Albanise' se Kaukazit vecse tani me versione me moderne. Edhe ne afersi te Londres (London) ne periudhen e pushtimit romak te Britanise se Madhe ka qenesuar nje qytet me emrin Albania. Tash greket do te mund te thone:'shqiptaret vine nga Londra'

Ose dic me interesant: ne shtetin federal te Nju Jorkut ekziston nje qytet i madh me emrin Albany. S'eshte cudi qe neser do perpiqen te na bejne te ardhur nga Albany'a e Nju Jorkut!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Lumi_
Anëtar i ri
Anëtar i ri
**Lumi_


Numri i postimeve : 177
Registration date : 20/06/2008

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Feb 09, 2009 3:02 pm

Serbet bashk me greket e kane mizen mas veshit se si jane vete te ardhur mundohen me na barazuar me ta edhe neve shqiptarve, por ka marr fund kjo propagande e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Feb 09, 2009 7:17 pm

**Lumi_ shkruajti:
Serbet bashk me greket e kane mizen mas veshit se si jane vete te ardhur mundohen me na barazuar me ta edhe neve shqiptarve, por ka marr fund kjo propagande e tyre.

Pajtohem me ju LUmi_ kur thoni se serbet e greket e kane mizen pas veshit, se ata duke qene vete te ardhur rreken qe edhe te tjeret ti bejne te ardhur. Mirepo, ju thoni se ka marre fund ajo propagande e tyre. Ah sikur te ishte ashtu sic thoni ju. Per te marre fund ajo propagande spekulative e tyre duhet qe shqiptaret te bejne nje propagande kompakte ne mbrojtje te historise se tyre mijeravjecare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 36
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz EmptyMon Feb 09, 2009 9:49 pm

Leka i Madh shkruajti:
**Lumi_ shkruajti:
Serbet bashk me greket e kane mizen mas veshit se si jane vete te ardhur mundohen me na barazuar me ta edhe neve shqiptarve, por ka marr fund kjo propagande e tyre.

Pajtohem me ju LUmi_ kur thoni se serbet e greket e kane mizen pas veshit, se ata duke qene vete te ardhur rreken qe edhe te tjeret ti bejne te ardhur. Mirepo, ju thoni se ka marre fund ajo propagande e tyre. Ah sikur te ishte ashtu sic thoni ju. Per te marre fund ajo propagande spekulative e tyre duhet qe shqiptaret te bejne nje propagande kompakte ne mbrojtje te historise se tyre mijeravjecare.
duhet te bejme dhe ne propagande kompakte,,,po kush po e mendon ...politikanet e socem???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Albania ne Kaukaz Empty
MesazhTitulli: Re: Albania ne Kaukaz   Albania ne Kaukaz Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Albania ne Kaukaz
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Shqiperi apo Albani?
» LNPSHA “Pegasi” Albania
» INFORMIM I LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
» PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA
» Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: