Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Beteja për Lindjen e Mesme

Shko poshtë 
+4
Euridika
Beton
Sofra
Ago Muji
8 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyWed Apr 30, 2008 2:22 am

Lufta e tyre eshte per shtet dhe liri por duhet te kuptuar njeher e pergjithmon qe duhet te jene te organizuar per te fituar kete lufte per shtet dhe liri.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyWed Apr 30, 2008 4:15 am

Beton

"nuk mund te themi se eshte fajtore Ameria apo Izraili , duhet te pranuar se jane te organizuar ,pse spo organizohen keta flliqesira njerher e pergjthmon."

Më heret shkruajte në këtë mënyrë më duket, por i ke të ngatrruara gjërat...
Ti nuk ke nevojë të ngatrrosh lirinë e një vendi me martesa.
Ti nuk e bënë fajtore as Amerikën e as Izraelin, por i bënë fajtor popujt për qështje individuale që ti personalisht i urren.
Ti duhesh të kuptosh se lirija kombëtare është tjetër gjë kurse martesat individuale janë gjëra personale, edhe nuk ndodhin vetëm në shtetet arabe por ndodhin gjithkund në botë, madje edhe më keq homoseksualizmi, tash do të thot simbas gjykimit që e bëë ti Beton ne "jem ne më flliqësira" në Kosovë sepse me kushtetut janë leju martesat e gjinisë së njejtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyFri May 02, 2008 2:48 pm

Ne Lindjen e Mesme e kane humbur davane. Perse? Sepse lufta ne vend se te zhvillohet ne baza nacionale antikolonizatore, por zhvillohet ne emer te lufter per fe. Ne njeren ane sulen si te xhindosur njera pale me Xhihadin ne zemer, pala tjeter i kunderpergjigjet me kryqezaten ne zemer. Lufta fetare nuk merr fund kurre. Ajo eshte mallkim i botes. Sic thoshte me nje rast S.Godo lufterat fetare i kane shkaktuar bezare e kerdi botes me shume se te gjithe mbreterite me te tmershme.

Uinston Cercili ka thene: Nese doni qe lufta me mos marre fund kurre, atehere zhvendseni ne terrenin fetar'.

Shikojeni Jerusalemin. U bene 2008 vjet lufte, pergjakje, perfytje, prozvalje, grushta, vdekje, sulfur djajsh ne te cilien ngrihen tri fe: kristianizmi, islamizmi dhe judaizmi.

Andaj, ne Lindjen e Mesme problemi eshte kolonizimi i saj nga Fuqite e Medha. Sepse sic e ka parashikuar gjenialisht i madhi i kombit Enver Hoxha te Shenime per Lindjen e Mesme, lufta e trete boterore do te pelcase kur SHBA dhe Rusia do ta pushtojne gadishullin arabik dhe shtetet perreth.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyWed May 14, 2008 2:45 pm

Shoke problemi ketu eshte i thellë.Huntingtoni ka shkruajtur se kjo ndodh per shkak te dy civilizimeve te ndryshme,por arsyeja kryesore eshte nafta.Amerika ndjek politiken e saj imperialo-kapitaliste qe i kthen vendet ne ato te botes se tretë.Shembulli me i mire dhe fakti kryesor per kete eshte amerika jugore dhe ajo e mesme.Amerik ka nderhyre ne qdo rast kur eshte bere revolucion dhe dalje nga roberia imperialiste amerika ka nderhyre si shkak i dekoloniimit te atyre vendeve nga kompanite e medha tregtare amerikane(shih qeshtjen e te ashtuquajturave "banana satetes".)Vecohet rasti i Nikaraguas,ku jane mbajtur zgjedhjet demokratike dhe populli ka zgjedhur njerezit me te mire per ta udhehequr.Por mireqenja e popullit te nikaraguas ka rene ndesh me interesat amerikane,dhe cia menjeher ka organizuar komplotin.Si pasoj e ketyre shtypjeve nga amerika duke instaluar sistemin me te mire te mundshem per vete,te korruptuar e mizor fund e krye kane lindur fenomene si Hugo Chavez,revolucioni Sandinist(Nikaragua) etj etj.
Megjithate problemi i vetclirimit te shteve arabe dhe forcimit te tyre eshte taktik.Pik se pari ata duhet te thirren ne mirqenien e tyre kombtare,duhet te thirren ne emer te kombit dhe jo te fese.Pataj amerika diti mire tua fus pykat,e treta eshte problemi taktik i luftes,ata bejne gjene e pare ate qe duhet bere e fundit dhe kur nuk ka shprese me,sulmet vetevrasese.nuk po zgjatem me shume.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyWed May 14, 2008 7:31 pm

Ago muji postimi juaj eshte shume me vlere
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyThu May 15, 2008 6:38 pm

Cdo kush qe deshiron ta njohe zanafillen e problemeve te paftilluara ne Lindjen e Mesme, le ta lexoje vepren madhore ne trajten e nje ditari politik 'Shenime per Lindjen e Mesme' nga Enver Hoxha. Veper kolosale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer


Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyMon May 19, 2008 11:37 am

Sofra, Betoni, Ago Muji, Luboteni jam dakord me sjelljet tuaja ne kete teme, dhe, po, eshte e vertete, libri i Enver Hoxhes eshte analiza me e plote e bere ndonjehere dhe mjaft largpamese. Enver Hoxha ka qene nje profet i kenduar.

Mendoj se ne Lindjen e Mesme tre jane sebepet shekullore te sherrit:

1. Nafta
2. Uji
3. Feja

Nafta eshte sherr global dhe USA ka gisht kryesor ne mosrehatimin e ceshtjeve. Uji eshte sherr lokalo-rajonal dhe per te eshte bere nje lufte. Feja eshte nje alibi e pislleqeve qe po ndodhin atje. Madje sillet si globale, por me teper eshte lokale.

Cfare do ndodh? Do krijohet shteti Palestinez. Ne varesi te asaj se sa aventurier do te jete presidenti i ri i Amerikes, mund te kete tentativa per te pushtuar Iranin ne emer te luftes kunder terrorizmit, por ne fakt, ne emer te naftes (Nuk besoj se Obama do ta bej kete gje, ose nuk do ta lene te ulet ne kolltukun e presidentit).

Profetet kane parashikuar nje perplasje te tmerrshme te Islamit me Evropen. Nese do te ndodh sherri nuk do vije nga bota arabe. Urat e zjarrit i mban Kapitali ne duar, o njerez.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyThu May 22, 2008 1:39 am

Feja nuk ka qenë mjet luftënxitëse në konfliktin e lindjes se afërt. Konflikti mes dy popujve izraelit dhe palestinez ekziston qysh prej se përmenden këta popuj në histori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyThu May 22, 2008 11:29 am

xhavo_ shkruajti:
Feja nuk ka qenë mjet luftënxitëse në konfliktin e lindjes se afërt. Konflikti mes dy popujve izraelit dhe palestinez ekziston qysh prej se përmenden këta popuj në histori.

Nuk eshte e vertete teresisht kjo qe thua Xhavo. Izraelitet e palestinezet jane popuj vella qe nga Abrahami apo te tjere profete qe nuk ua di emrin. E vertete se kane pasur beteja te ashpra nderfisnore ne te kaluaren, vecmas ne kohen e Davidit (Dautit te muslimanet). Megjithate, pas shprenguljeve te cifuteve neper Europe gjate sundimit romak, Palestina u mbeti ne duar sall palestinezeve. Palestina qe palestineze gjer ne fillim te shekullit XIX, atehere kur ra pre e Mandatit britanik. Por eshte interesante se gjate 'vetedrejtimit' palkestinez (ndonse nuk mund te quhet i tille per shkak se ishin te pushtuar nga britaniket), palestinezet i kane trajtuar jashtezakonisht njerezishem ngulimet e vecuara hebreje ne vendin e tyre dhe e kane respektuar per cdo lakmi religjionin e tyre, tolerante te tille ishin dhe jane sot palestinzezet.

Por, palestinezet e humben keqas davane, kur pas 1967, betejen qe benin ne baza nacionale e zhvendosen dhe e sterkeqen ne nje beteje fetare. E betejat fetare kurre s'marrin fund. pata lexuar nje autor i spikatur palestinez, kur thoshte se grupet e para fundamentaliste islamike u financuan nga Izraeli. Dhe nja 80% te qellim te vet mesikin shteti hebre vec e ka realizuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptyThu May 22, 2008 12:17 pm

Po ta shiqojmë në atë aspekt, atëhere të gjithë njerzimi janë popuj vllezër, mirpo konflikti izrealito-palestinez (israil e filistin) është shumë shekullorë.Po feja ka qenë diçka qe i ka bashkuar grupet për një konflikt që tashmë ekzistonte. Siç e thatë (Luboteni) edhe vetë se feja hebreje është toleruar nga vendasit palestinez musliman. Madje ajo tolerohet edhe në Iran. Është toleruar edhe gjatë perandorisë Osmane kur hebrenjt janë përndjekur nga inkuzicioni në Spanjë. 
Hebrenjt përshkak te fesë së tyre jane përndjekur pikërisht në Europë e Rusi (pogromena), historikisht. 
Problemi kryesorë është cionizmi - ideologjia e ndërtimit te një shteti "historik izraelit" (Eretz Israel), si agresor ndaj fqinjëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptySat May 31, 2008 6:58 pm

Shume eshte e vertet qe feja nuk ka qene mjet luftenxites,mirepo,feja eshte perdorur,lufta eshte nxitur per interesa tjera dhe feja eshte perdorur,kjo e verteton shprehjen e Cercilit nese nuk gabohem kur ka thene:nese deshiron qe nje lufte te mos mbaroj kurre,ktheje ate ne lufte fetare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 35
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptySun Jun 01, 2008 4:55 am

luboteni shkruajti:
Cdo kush qe deshiron ta njohe zanafillen e problemeve te paftilluara ne Lindjen e Mesme, le ta lexoje vepren madhore ne trajten e nje ditari politik 'Shenime per Lindjen e Mesme' nga Enver Hoxha. Veper kolosale.

Luboteni shume e vertete kjo. Ata qe jane kurreshtate te din me shume per kete problem ta lexojne kete veper. Ku konkluzionet e nxjerrura nga Enver Hoxha, ne kete veper koha po i verteten me mire.
Ku nder tjera thoshte se;
Kriza e Lindjes se Mesme nuk mund te zgjidhet kurre, perderisa populli palestinez te mos fitoje atdheun e tij te grabitur nga Izraeli, perderisa SHBA-te te mos heqin dore nga nafta, ari i zi, ne Gjirin Persik, perderisa Izraeli, koburja e Amerikes ne Lindjen e Mesme, i lihet dore e gjate te beje cfare te doje, te shtype e te torturoje nje popull qe eshte autentik ne tokat e veta, qe e vret dhe e masakron sepse ai kerkon te jetoj i lire e i pavarur ne vendin e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 EmptySun Jun 01, 2008 8:58 pm

E_Bukura shkruajti:
luboteni shkruajti:
Cdo kush qe deshiron ta njohe zanafillen e problemeve te paftilluara ne Lindjen e Mesme, le ta lexoje vepren madhore ne trajten e nje ditari politik 'Shenime per Lindjen e Mesme' nga Enver Hoxha. Veper kolosale.

Luboteni shume e vertete kjo. Ata qe jane kurreshtate te din me shume per kete problem ta lexojne kete veper. Ku konkluzionet e nxjerrura nga Enver Hoxha, ne kete veper koha po i verteten me mire.
Ku nder tjera thoshte se;
Kriza e Lindjes se Mesme nuk mund te zgjidhet kurre, perderisa populli palestinez te mos fitoje atdheun e tij te grabitur nga Izraeli, perderisa SHBA-te te mos heqin dore nga nafta, ari i zi, ne Gjirin Persik, perderisa Izraeli, koburja e Amerikes ne Lindjen e Mesme, i lihet dore e gjate te beje cfare te doje, te shtype e te torturoje nje popull qe eshte autentik ne tokat e veta, qe e vret dhe e masakron sepse ai kerkon te jetoj i lire e i pavarur ne vendin e tij.

Te lutme zemra, E bukura, eshte pikeriusht ashtu si thua ti. Enver Hoxha ishte njeri qe i permbahej dhe e kishte kuptuar konceptin dhe parimin e lirise, ndaj cdo teze e tij, cdo pohim i qendron kohes dhe eshte gjithkohor.

Cka do te deshiroja sot prej shtetit shqiptar dhe diplomacise se tij? Asgje me shume se pos nje wendrim parimor, taman si te Shqiperise socialiste ndaj Lindjes se Mesme. Vetem shihni diplomacine e ndyre te saliberishteve te cilet pranojne Izraelin dhe madje dergojne ambaasade mu ne Jerusalem. Shume shtete nuk dergojne ambasada ne Jerusalem, per shkak se nuk e pranojne kolonizimin e ketij qyteti nga hebrenjte. Te gjitha shtetet e vendosin ambasaden ne Telv Aviv, kurse diplomatet tane imoral e vendosin ne Jerusalem.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Beteja për Lindjen e Mesme   Beteja për Lindjen e Mesme - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Beteja për Lindjen e Mesme
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Mosperdorimi i Gramatikes ne shkollat e mesme
» Beteja e Kosoves
» beteja per kosovë është te molla e kuqe

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Bota-
Kërce tek: