Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kryeministri Hashim Thaqi

Shko poshtë 
+100
Femi Halimi
veli kryeziu
Mixha Selim
Xhevati
shfletuesi
albaninr1
bledselimi
athih
Atdhetar
feride
......
arberia
tosybell
miradie
voglushja
Medalim
shahini
BashKom
kasapi
xhema
rrimtaf
xhiti
haxhiu
arbeni24
detektivi
an-di
Muja e Halili
PeriiKeputur
Ipamposhtur
luli
murturi
klodian
lelixx
Hamitmatjani
dezertori
foxteam
ngadhenjimi
masterB
Veneta
katunari
Nezir Myrta
Visar
Delia
Kushtrimi86
Ago Muji
agim__barja
Labinot Drenica
Blerti_Gashi
Fjona
feratkoca
anila
zeriatdheut
Guximi
forca1
Mister
nikchee
Pirro i Epirit
njonidrenica
idol
Mergimtari
rolling
xhavo_
rroni
fi2a1
Xili
Lanetja
albin dibra
eri M
agim barja
Orfe@
emine
tom sojer
petritkola
rrebelja
E_Bukura
Riki30
Mysafir
Euridika
shaban cakolli
meli
Vuthjani
Yzer Marashi Richhter
elton
niti
nukleari
azzurra
xhevdeti
dibran
fatlum
Leka i Madh
smaka
Sy kaltri
SALI ISLAMI
beri
Sofra
Anna
prizreni73
Kosovarja
shpendi
Beton
104 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next
AutoriMesazh
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 8:52 pm

shum mir qe po vjedhin se dhe kjo e ka nji prapavij ne favor tonin se kem ma shum milionera shqiptar se perpara jan kan veq shkiet, tash ma mir milioner Hashimi se millutini,hhehe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xhevati
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Xhevati


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 58
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:14 pm

vjedhin e vjedhin e dikur i vjellin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:32 pm

Koshtunica i armatosur në Kosovë Bajrami:EULEX s’e ndali
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xhevati
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Xhevati


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 58
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:38 pm

qfare shteti kemi .
Po rrejne si ne kohen e Rrahman Morines e te Titos.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xhevati
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Xhevati


Male
Numri i postimeve : 93
Age : 58
Vendi : Drenice
Registration date : 14/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon May 24, 2010 9:54 pm


Analiza politike - historike

Realpolitika e Ibrahim Rugovës
( 17 )

Përmbajtja:


- Forcimi politik i Ibrahim Rugovës…

- Pranimi i konkluzioneve të Grupit të Kontaktit pa vërejtje nga Rugova;

- G-15´shi i Ibrahim Rugovës për dialog me Serbinë!

- Kërskea e GK-së për fillimin e dialogut Prishtinë- Beograd dhe prejudikimi i statusit të Kosovës;

- Reduktimi G-15´shit në G-4 nga Ibrahim Rugova dhe ideja për zhvillimin e negociatave me Serbinë në dy faza;

- Takimi Millosheviq-Rugova më 15 maj 1998 në Beograd;

- Vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinë më 22 maj 1998 në selin e LDK-së pa ndërmjetësimin e palës ndërkombëtare;

- Çfarë historie i tregoi Ibrahim Rugova ambasadorit Danelly në Velani, derisa po mbahej takimi në selinë e LDK-së?!

* * *

Roli i Ibrahim Rugovës në negociatat me Serbinë
dhe injorimi i faktorit UÇK, në vitin 1998


Shkruan: Sheradin BERISHA / 16. 06. 2008

Forcimi politik i Ibrahim Rugovës…


Janari i vitit 1998, solli me vete kumtin e fundit të paqes së rrejshme në Kosovë. Atëkohë kur UÇK-ja po bëhej gjithnjë e më shumë mbizotruese e situatës në Kosovë, u vu në lëvizje diplomacia ndërkombëtare, për të parandaluar rrjedhën e ngjarjeve që çonin pashmangshëm drejt luftës. Qasja e bashkësisë ndërkombëtare ndaj zgjidhjes së çështjes së Kosovës, ndërtohej mbi qëndrimin e njohur siç ishte mospranimi i gjendjes status quo dhe kundërshtimi i aspiratave të shqiptarëve për pavarësi.



Mbi këtë bazë, gjatë vitit 1998, Grupi i Kontaktit dhe qendrat tjera ndërkombëtare të vendosjes përmes diplomacisë së ashtuquajtur lëvizëse, do të ngarendin sa në Beograd e sa në Prishtinë për të gjetur një zgjidhje politike për Kosovën, përmes negociatave. Ngjarjet më kulmore që i dhanë kahje zhvillimeve politike në Kosovë, konsiderohen vizitat e shpeshta të ambasadorit amerikan Robert Geldbard, i deleguari special i SHBA-ve për ish-Jugosllavinë, në janar-mars të vitit 1998 në Prishtinë dhe në Beograd.



· Foto: Takimi Geldbard - Rugova në vitin 1998



Robert Geldbard në një nga takimet e tij (22.02.1998) me Ibrahim Rugovën në Prishtinënë publikisht e akuzoi “UÇK-në si organizatë terroriste”, ndërsa kërkonte forcimin e lidershipit politik të moderuar në krye me Ibrahim Rugovën. Një ditë më vonë z.Geldbard gjatë një takimi me Millosheviqin, i dhuroi Beogradit lehtësitë duke deklaruar se disa nga sanksionet ekonomike do të hiqen! Ky veprim i diplomatit amerikan, skajshëmrisht akuzues për UÇK-në, në të vërtet i dha forcë shtytëse në aspektin politik Ibrahim Rugovës, ndërsa në aspektin ushtarak e trimëroi Sllobodan Millosheviqin, për të marrë një ofensivë për zhbërjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për vrasjen e shqiptarëve dhe shkatërrimin e vendbanimeve të tyre.



· Foto: Tanksat e ushtrisë serbe në ofenzivë!



Pse mendoi kështu?!

E para: Porosia e amabasadorit Robert Geldbard, për forcimin e lidershipit në Kosovë, duket se Ibrahim Rugovës, i ka dhënë edhe një arsye më shumë për të vënë kontrollin e plotë dhe fuqizimin e tij brenda strukturave të LDK-së. Dhe këtë akt z.Rugova e kryen në Kuvendin e tretë të LDK-së, që mbahet më 25 shkurt 1998. Në këtë kuvend, Ibrahim Rugova në mënyrë autoritare largon nga organet drejtuese të LDK-së, ish të burgosurit politik në krye me Hydajet Hysenin, duke i zgjedhur në Kryesi dhe në Këshillin e Përgjithshëm të partisë të gjithë ata që bënin Amin, për çdo vendim që do të merrte ai.

E dyta: Tri ditë më vonë (nga mbajtja e kuvendit të LDK-së), më 28 shkurt 1998 forcat ushtarake-policore të Millosheviqit në “emër të spastrimit të terenit nga bandat terroriste të UÇK-së“ sulmuan fshatrat Qirez dhe Likoshan, me ç´rast vranë e masakruan 24 shqiptarë, gra, fëmijë e pleq të pafajshëm në shtëpitë e tyre. Ndërkaq, një javë më vonë, më 5, 6 e 7 mars 1998, forcat barbare serbe sulmuan fshatin Prekaz, duke përdorur gjithë arsenalin ushtarak modern, kundër familjes së Shaban Jasharit. Pas një lufte tre ditore të pabarabart, çetnikët e Beogradit vranë mizorisht 56 anëtarë të familjes Jashari, në mesin e të cilëve ra për të mos vdekur kurrë edhe komandanti legjendar i UÇK-së Adem Jashari.



· Foto-shënime: Lexoni e shikoni masakrat e regjimit fashist të Millosheviqit, në Prekaz, Likoshan, Çirez etj

Pranimi i konkluzioneve të Grupit të Kontaktit
pa vërejtje nga Ibrahim Rugova




Pas këtyre ngjarjeve, ndërhyri diplomacia ndërkombëtare, e cila kërkojë ndërprerjen e dhunës së armatosur për t´i lënë rrugë zgjidhjes së problemeve përmes dialogët në mes palëve.



Më 9 mars 1998 në Londër mbahet mbledhja e Grupit të Kontaktit, ku do të diskutohet për gjendjen e rëndë në Kosovë. Në deklaratën e Grupit të Kontaktit, kritikohet „përdorimi i tepruar i forcës“ dhe „tejkalimi i autorizimeve“ të njësive speciale të policisë serbe, „që ka sjellë për pasojë së paku 80 humbje jete“, ndërsa denohen në tërësi siç theksohet në deklaratë „aksionet terroriste të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, apo të çfarëdo grupi apo personi.“ Pra, Grupi i Kontaktit, operacionet shfarosëse të njësive speciale serbe kundër shqiptarëve i cilëson si përdorim i tepruar i forcës, ndërsa veprimet e UÇK-së që ishin në mbrojte të popullatës shqiptare nga forcat serbe, i cilësonte si “arsione terroriste”!!!



Grupi i Kontaktit kërkon „nga presidenti Sllobodan Milosheviq të ndërmarrë hapa të shpejtë dhe efektivë për të ndërprerë dhunën dhe të angazhohet vendosmërisht për të gjetur një zgjidhje politike të çështjes së Kosovës përmes dialogut. Në veçanti brenda 10 ditëve ai duhet: - të tërheqë njësitë e policisë speciale dhe të ndërprejë veprimet e forcave të drejtuara kundër popullsisë civile, - që të deklarohet vetë publikisht mbi fillimin e procesit të dialogut në pajtim me paragrafin 10, me udhëheqjen e komunitetit shqiptar të Kosovës.“



Në konkluzat e Grupit të Kontaktit, vijëzohet qartë kundërshtimi për pavarësinë e Kosovës, ndërkohë që RSFJ-së gjegjësisht Serbisë po i ofrohej një shans shtesë për t´iu shmangur sanksioneve ekonomike të përgatitura prej kohësh.



· Lexo të plotë: Deklaratën e Grupit të Kontaktit për Kosovën



Faktori politik shqiptar në krye me Ibrahim Rugovën pa asnjë vërejtje i mbështet konkluzionet e Grupit të Kontaktit, ndërsa po atë ditë (9.03.1998) kur Grupi i Kontaktit ishte mbledhur në Londër, reagon SHQ i UÇK-së përmes Komunikatës nr.45. Në komunikatë thuhet: “Shtabi Qëndror i UÇK-së u bën me dije forcave politike në botë dhe institucioneve dhe organizmave ndërkombëtare, në veçanti Grupit të Kontaktit që takohet sot në Londër, si UE-së, OKB-së e shteteve demokratike, se UÇK dhe populli shqiptar do të vazhdojnë luftën çlirimtare, mbi bazën e vullnetit historik për pavarësi. Nga qendrat në botë kërkohet të pranojnë shtetin e Kosovës, ndërsa pushtuesin serb ta ndëshkojnë në bazë të konventave ndërkombëtare për luftën, mbasi dëshmohet lufta e tij fashiste për të zhdukur popullin shqiptar.“



Në vazhdën e aktiviteteve diplomatike, më 17 mars 1998 ministria e jashtme ruse, kishte marrë nismën për një zgjidhje politike për Kosovën. “E binda Millosheviqin, në bisedën kokë më kokë, më 17 mars 1998”, pohonte ish-ministri i Jashtëm rus Primakov që “të merrte nismë lidhur me autonominë e Kosovës; të urdhëronte njësitë ushtarake të ktheheshin në kazerma; që personalisht të angazhohej për të filluar negociatat me liderin e krahut të moderuar të kosovarëve Ibrahim Rugovën dhe të pranonte vëzhguesit e OSBE-së.” (J.Primakov: Memoare, Jeta ime në politikën e lartë, fejton politik, “Zëri” 30 maj 2002, fq.9.)

G-15´shi i Ibrahim Rugovës për dialog me Serbinë!




Në frymën e qëndrimeve të Grupit të Kontaktit, më 18 mars 1998 i deleguari amerikan për çështje të Ballkanit ambasadori Geldbard, merrë pëlqimin e Ibrahim Rugovës, të këtij “kolosi të brishtë” (siç e cilësonin analistët perëndimor Rugovën) për formimin e Grupit Negociator për dialog me Serbinë, ani pse Ibrahim Rugova ato ditë bënte fushatë për zgjedhjet “presidenciale e parlamentare“ të 22 marsit 1998 !!! Më 18 mars para gazetarëve (në hyrje të selisë së LDK-së) Ibrahim Rugova deklaron: ”Në bisedë me ambasadorin amerikan Geldbard, unë rikonfirmova zotimin tim të fuqishëm për dialog, si të vetmen mënyrë për zgjidhjen e problemeve të ngutshme në Kosovë.” “Për të qenë i suksesshëm dialogu”,- theksonte Rugova, “duhet të përfshihet patjetër këmbimi i hapur dhe i pakushtëzuar mes përfaqësuesve të zgjedhur të udhëheqjes së Kosovës dhe përfaqësuesve të presidentit Millosheviq, siç është bërë thirrje javën e kaluar në Londër nga ministrat e jashtëm të Grupit të Kontaktit”.



Vini re!

Më 22 mars 1998 mbahen zgjedhjet “presidenciale dhe parlamentare” në Kosovë, ndërsa të nesërmen më 23 mars në Prishtinë nga grupi 3+3( i përcaktuar qysh në marrëveshjen Millosheviq-Rugova më 1.09.1996), në mes palës serbe dhe asaj të Kosovës, nënshkruhet aneksi për normalizimin e arsimit shqip në Kosovë. Grupi 3+3 që nënshkroi aneks marrëveshjen më 23 mars ishte vazhdimësi e bisedave të mëhershme në mes të Ibrahim Rugovës me Sllobodan Millosheviqin, dhe nuk kishte të bënte drejtpërdrejt me themelimin e grupit të ri negociatorë, që do të quhet G-15, edhe pse kemi të bëjmë me të njejtit njerëz në krye të këtij grupi.



· Fotodokument: Akti i nënshkrimit të aneksit për arsim, më 23 mars 1998 në ambientet e Bibliotekës kombëtare në Prishtinë.



Më 24 mars 1998 (atë ditë kur kishte shpërthyer lufta në fshatin Gllogjan të Dukagjinit, në mes të forcave pushtuese serbe dhe UÇK-së) Ibrahim Rugova pasi shpalli rezultatin e zgjedhjeve, ku ai dhe partia e tij kishin triumfuar bindshëm në këto zgjedhje farsë, do të kumtojë listën prej 15 negociatorëve të Kosovës “G-15”, të cilët Rugova i quan si “Grup Këshilldhënësish”, për të përgatitur një platformë për bisedime me përfaqësuesit e Millosheviqit.



Në listën e G-15-shit, me sugjerimin edhe të ambasadorit Geldbard u përfshinë: Ibrahim Rugova, Fehmi Agani, Edita Tahiri, Bujar Bukoshi, Rexhep Ismajli, Mark Krasniqi, Pajazit Nushi, Esat Stavileci, Adem Demaçi, Veton Surroi, Mahmut Bakalli, Hydajet Hyseni, Shkëlzen Maliqi, Bujar Dugolli dhe Blerim Shala. Adem Demaçi, ndonëse nuk ishte pyetur fare për këtë punë, është prononcuar kundër pjesëmarrjes në këtë grup, duke e quajtur këtë nismë si “mashtrim të ri të Ibrahim Rugovës…”, ndërsa Hydajet Hyseni e Bujar Dugolli largohen nga ky grup me 13 maj 1998, në momentin kur merret vesh se pa dijen e “G-15” Ibrahim Rugova kishte vendosur të takohet me Millosheviqin më 15 maj në Beograd.



Blerim Shala, ish-zëdhënës i grupit G15, kujton se „sesioni i parë i G-15 që u mbajt më 25 mars, do të jetë një mbledhje e paorganizuar, pa fillim dhe pa fund, pa pasur të qartë pse jemi thirrur, çka jemi në të vërtet, këshilltarë apo negociatorë, dhe cili është misionin ynë i njëmendtë. Rugova në fillim na tha se janë disa pika të cilave duhet t´u përmbahet pala kosovare në negociata…dhe ato ashtu si ishin hedhur në letër prej tij, diheshin përmendësh prej secilit shqiptar të Kosovës. Në këtë takim të parë, ne - thotë Shala, nuk morëm vesh se çka jemi, nuk filluam fare bisedën për strategjinë negociuese dhe fare pak folëm për luftën, e cila tashmë po hynte në muajin e dytë.“( B.Shala- Vitet e Kosovës 1998-1999, Prishtinë 2000, fq.41) Një rrëmujë e tillë, e shkaktuar nga Ibrahim Rugova, do të vazhdojë deri në fund të ekzistimit të G-15, deri në korrik të vitit 1998.



· Foto: Blerim Shala, ish-zëdhënës i grupit G15

Kërskea e GK-së për fillimin e dialogut Prishtinë- Beograd
dhe prejudikimi i statusit të Kosovës




Po, më 25 mars 1998 Grupi i Kontaktit mban mbledhjen e radhës në Bon ku shqyrtohet situata në Kosovë, ndërkaq të nesërmen më 26 mars, ambasadori amerikan Robert Geldbard së bashku me Jeremy Greenstock, Drejtor politik në Foreign Office të Anglisë, vizitojnë Prishtinën për t´ja kumtuar Ibrahim Rugovës qëndrimet e Mbledhjes së Bonit. Ndonëse Grupi i Kontaktit ka kërkuar që sa më shpejt të fillojnë bisedimet Prishtinë-Beograd, në pikën 13 të konkluzioneve të Bonit theksohet se GK angazhohet për një “autonomi të gjerë dhe vetadministrim të mirëfillt të Kosovës” dhe kjo prejudikonte qartë ecurin e negociatave dhe përcaktimin e kornizës së tyre.



Edhe Këshilli i Evropës, nxori një rezolutë, sipas së cilës “kërkohej fillimi i bisedimeve të menjëhershme të Serbisë - RFJ me shqiptarët e Kosovës”. Dhe, në atë rezolutë mbështetej “vetëm një autonomi në kuadër të RFJ-së për Kosovën”. Ndërkaq, Ibrahim Rugova në një konferencë për shtyp, duke përmendur rezolutën e Këshillit të Evropës, e cila prejudikonte qartë statusin e Kosovës, deklaron: “Shpresoj se së shpejti Kosova do të bëhet anëtare e këtij asociacioni” (e Këshillit të Evropës - v. ime). Çudi! Kosova akoma pa qenë subjekt i pranuar ndërkombëtarisht, për më keq atëkohë kur bashkësia ndërkombëtare kërkonte me ngulmë autonomi për kosovën në kuadër të Serbisë, Ibrahim Rugova flet për anëtarësimin e shpejt të Kosovës në Këshillin e Evropës. Duhesh me qenë idiot dhe i pandërgjegjshëm, që ta marrësh seriozisht këtë deklarim të Ibrahim Rugovës.

Reduktimi G-15´shit në G-4 nga Ibrahim Rugova dhe ideja
për zhvillimin e negociatave me Serbinë në dy faza


Ibrahim Rugova meqë vetë vendoste e vetë vuloste për ecurin e procesit negociator brenda faktorit politik shqiptar, më 6 prill 1998 në një mbledhje të radhës të G-15 ai grupin G-15 e reduktoi në G-4 (prej katër vetash), të cilët sipas tij duhej të përbënin Grupin e mirëfillt Negociator të Kosovës.

Në G-4 ishin:

- Dr. Fehmi Agani,

- Mahmut Bakalli,

- Pajazit Nushi dhe

- Veton Surroi.

Pas këtij propozimi të Rugovës, pjestarët e mbetur të G-15, nuk e dinin se cili do të jetë roli i tyre në këtë mishmash të krijuar nga Rugova. Këto marifetllëqe politike të Ibrahim Rugovës, po zhvilloheshin në Prishtinë, pikërisht në kohën kur në shumë pjesë të Kosovës, UÇK-ja zhvillonte luftë çlirimtare kundër forcave pushtuese serbe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jun 02, 2010 1:02 am

Kosovë,

Thaci është zyrtari më i pasur/

I dyti në listë vjen Jakup Krasniqi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jun 02, 2010 11:53 am

jo bre te gjithe jane te pasur.
keta nuk po i cekin kryetaret e komunave qe jane bere milionera.
keta jane multimilionera
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jun 03, 2010 12:51 am

Wednesday, April 16, 2008


Ushtari i panjohur


Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi

Jam nje shqiptar qe perpiqem te kontriboje ne perparimin e ceshtes tone , ashtu thjesht si shumica qe punojne, djersiten, vriten, gjymtohen per te miren e Atdheut, pa u vene re nga fanfarat e shtypit dhe televizionit. Jam nje prej shumices,per te cilet ngrihet nje monument i perbashket ku shkruhet; "Ushtarit te panjohur qe sakrifikoi jeten per te miren e Atdheut." Une qellova te jem nje shqiptar prej Shqiperise londineze, por nuk ka rendesi sepse si Kosova dhe Shqiperia londineze jane Shqiperi.

Te nderuar, Thaci, Rexhepi, Sejdiu!

Shqetesimi im eshte moskujdesja dhe denigrimi i simboleve tona kombetare. Simbole per te cilat punojme dhe luftojme pasi duam te mbesim dhe vdesim si shqiptar dhe te bashkuar.

Natyrisht juve nuk munde te jeni pergjegjes per likujdimin e zotit Ukshin Hoti, pasi ne librin e tij "Filozofia e zgjidhjes se ceshtjes shqiptare" qe u ndalua te qarkullonte ne Shqiperi nga ish presidenti zoti Sali Berisha, atje kuptohet qarte qe LDK-ja e zotit Ibrahim Rugova eshte pergjegjse per persekutimin e tij. Pasiviteti i Qeverise se Kosoves per zbardhjen e fatit te zotit Uksin Hoti eshte shume deshperues. Zoti Ukshin Hoti nuk eshte thjeshte nje viktim qe ashtu si gjithe viktimat e tjera kerkohet nje varrim dinjitoz, por ai tashme eshte nje simbol kombetar dhe perpjekjet e Qeverise se Kosoves duhet te jene me te medha per ti dhene pergjigje shqiptareve se c'fare u be me simbolin e tyre. Zoti Ukshin Hoti nuk i takon me as vetes se tij dhe as familjes, ai nuk i takon as vetem Kosoves por gjithe trojeve shqiptare, sikurse edhe Aristidh Kola.

Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Pritja qe ju be Ramush Haradinajt nga populli ne Kosove eshte domethenese dhe shpresedhenese dhe askush nuk ju akuzon se ishit juve qe e cuat me pa te drejte (sic u provua) ne gjyqin e Hges, por pasiviteti i Qeverise se Kosoves per ti ardhe ne ndihme dhe hedhur drite mbi pafajsine, mbi kete simbol te sakrifices dhe rezisteneces shqiptare kundra serbeve eshte i pashpjegueshem.

Te nderuar Thaci, Sejdiu, Rexhepi!

Eshte e drejta juaj si e drejte e cdo shqiptari kudo qe ndodhet qe te kerkoni pse-ne e ndryshimit te stemes (shqiponjes) se Kryeministris se Shqiperise londoineze. Ashtu sic eshte e drejta e cdo shqiptari te pyes se si ka mundesi qe juve tre veta vendoset per simbolet shteterore te shqiptareve, ku nuk bie aspak ere shqiptarizem. Perdorimi dinak diten e persekutimit te flamurit shqiptar te nje simboli tjeter ( Adem Jasharit) eshte nje mekat kombetar. Juve ate dite genjyet edhe te gjallit edhe te vdekurit. Juve ate dite i thate Baces Adem se ajo pune u kry. C'ka nuk eshte e vertet sepse pothuaj asgje nuk eshte kry, por ndoshta ja ka nise me u kry.

Ngjarjet e diteve te fundit ne zonat me popullate me te madhe serbe po qesin genjeshtren ne drite. Atje UMNIK do te lejoje te mbahen zgjedhje serbe cka hedhe drite dhe tregon kembet e shkrurtra te pavarsise se genjeshter te trumbetur nga ju.

Juve na keni borxh te verteten.

Sinqerisht,

Ushtari i panjohur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mixha Selim
Fillestar/e
Fillestar/e
Mixha Selim


Male
Numri i postimeve : 27
Age : 73
Vendi : Prizren
Registration date : 26/05/2010

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jun 03, 2010 12:59 pm

SHKRUJ BIRO SHKRUJ KTYNEV NUK PO JA NIN HIQ
PE BAJN TVETEN E NA FARUN
SPO KA MA SHIPTAR BIRO
PAK BURRA JA HIQ SKAN MET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veli kryeziu
Fillestar/e
Fillestar/e
veli kryeziu


Male
Numri i postimeve : 7
Age : 43
Vendi : Rogane-Dardane
Registration date : 13/09/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Oct 17, 2010 1:36 pm

GJITHSESI Z. HASHIM THAQI KA AFTESI PER TA UDHEHEQUR QEVERINE E KOSOVES EDHE PER NJE MANDAT TE RI 4 VJEQAR, AI DITI TI MENAXHOJ TE GJTHA KRIZAT NE KOSOVE, AI DIN TE UDHEHEQ ME INSTITUCIONE DEMOKRATIKE, POR FATKEQSISH PARTNERIN QEVERISES E KISHTE KOMUNIST ME IDEOLOGJI DHE KTU ISHTE DESHTIME, NDERSA ZGJEDHJET E ARDHESHME DO TE DIJE TA ZGJEDH NJE PARTNER POLITIK ME MOTIVE DEMOKRATIKE, LDK-ja, ESHTE PARTI PA PROGRAM, PA LIDER DHE PA VIZION, KA MBETUR ME TE KALUAREN ME IDEOLOGJIN RUGOVIJANE, POR RRETHANAT POLITIKE NE KOSOVE KAN NDREYSHUAR DHE PDK-se TANI I DUHET PARTNER NJE PARTI POLITIKE E TIPIT TE VETEVENDOSJES DHE E AKR-se, se BEXHET PACOLLIT PER TA ZHVILLUAR KOSOVEN EKONOMIKISHT DHE PER TI INTEGRUAR SHQIPTARET NE NJE SHTET TE VETUM NE SHQIPERIN NENE, E JO TI SHERBEJ INTERESAVE TE GRUPEVE KRIMINELE QE UDHEHEQIN LDK-ne, E TE NDJERIT RUGOVA, SEPSE ATY KA KOMUNISTA, KA KRIMINEL, KA HAJDUT, DHE MAFIJOZ, TE TIPIT TRAFIKANT E GJITHQKA. SHPRESOJM SE ZGJEDHJET PARLAMENTARE TE VITIT 2010 DO TA FORCOJN POZICIONIN E PDK-se, NDERSA LDK-ja DO TE FUNDOSET EDHE ME SHUM DREJT HUMNERES.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Oct 17, 2010 2:09 pm

Veli Kryeziu
As pdk as LDk as akk as ldd as akr sjane parti per popull po hajna kriminel
antishqiptare dhe antikombetare.
Ata qe ne emer te uck hiqen flamurin historin kombin dhe na beren multietnik jane tradhtare.
Nuk kan te drejte te thirren ne emer te uck se kane tradhtue vlerat e luftes.
Pdk eshte si ldk sepse me tradhtare ka hy ne kolicion.
Ne pdk ka plot udbashe tradhtare ish keshilltare te Rugoves jane ne pdk
dhe kjo parti ska dallim nga ldk ldd.
Ne qoftese bashkohi me akr ju ka hanger dreqi .
dmth per interes per pushtet edhe me dreqin bashkohi
edhe me milloshin
sepse ju kane terrua syte per karrig..
Grupe interesash kriminale ka edhe ne pdk ,sa komandanrti eshte vra nga keta qe te vyjne ne pushtet sa pasuni nkane bere keta per nje nate milioner a deri dje i kane ruajt lopet
Komandantat e uck te vertet jane vra ja jane neper burgje .
Komunista ke plote ne pdk kriminel hajna mafioz trafikant gjithqka .skan dallim nga ldk fare sepse deri dje ishin me keta far komunista se bashku ka na u benen te mire keta tashe.
Kushe nderroi kombin hymnin amblemen e prizrenit na benen kosovare multietnik
pranuan planine Ahrtisarit nje plan antishqiptare .
Albini ne qoftese hyn ne koalicion me keta me pdk ldk akr ldd atehre ai ka humb besimin dhe premtimet qe ka bere.
Sharjet per tradhti qe i ka thene ketyre .
Albini ja do ta marre qevrin vete ja duhet te jet opozit e forte vete.
Nuk shiten ma molla te kalbera nga keto parti antishqiptare
poshte pdk -ldk -ldd akk akr.
hajna kriminel tradhtare te poshter sahanlepires ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyTue Jan 11, 2011 4:54 am

Monday, January 10, 2011
Pakez drite

Kur plasi akuza nderkombetare ndaj Hashim Thacit per trafikim organesh Ilir Meta ishte tek eproret e tij ne Beograd. Per cudi prej Beogradit Ilir Meta dhe vete Beogradi dolen ne krahun e Hashim Thacit. Iso mbajten edhe klyshat serbo-grek ne Tirane ndersa shumica e shqiptareve ra na gracken e ngritur prej tyre.
Personalisht besoj se jo vetem UCK-ja por as individ si Hashim Thaci nuk kane trafikuar organe, qofte njerzish ose kafshes.
Personalisht jam i mendimit se Hashim Thaci eshte i pafajeshem, sikurse fakt eshte qe Hashim Thaci nuk perfaqson as UCK-ne dhe as kombin shqiptar.
Por c’fare po ndodh, perse Beogradi e don Thacin ne pushtet?
Dihet qe Hashim Thaci e shkeli betimin e UCK-se dhe per te teper e braktisi kombin shqiptar duke u perpjekur te krijoj ate kosovar!!! Hashim Thaci deklaron se nuk eshte per bashkim por per integrim ne BE te kombit me te ri ne Ballkan atij kosovar!!!
Ne se Ashim Thaci largohet nga pushteti, i dyti ne radhe eshte Albin Kurti qe hapur ka deklauar se eshte per bashkimin e krahines shqiptare te Dardanise me trungun Shqiperi.
Albin Kurti Kryeminister i Dardanise do te shnonte piken e ktheses drejt realizimit te te drejtes se shqiptareve per tu bashkuar. Me Albin Kurtin Kryeminister eskluziviteti i sherbimit sekret serb ne Dardani mirte fund.
Jo vetem kaq, por ne Shqiperi gjithashtu eskluziviteti serb dhe grek do te mirte fund. Sali Berisha, Edi Rama… PD, PS… do te detyroheshin te shpallnin veten hapur sherbetore te serbit e grekut pasi hapur do te refuzonin Bashkimin qe do te kerkohej prej Albin Kurtit dhe krejt shqiptaret ane e mban botes.
Natyrisht qe gjasat jane te kishte ndonje konflikt lokal por rezultati perfundimtar do te ishte ne dobi te te drejtes se shqiptareve per tu bashkuar.
Pikerisht kete gje kerkon ta pengoje Serbia dhe Greqia duke mbeshtetur Hashim Thacin, ndaj i dhane urdher artopolanteve te tyre qe ta mbrojne Hashim Thacin duke e njesuar ate me UCK-ne dhe kombin shqiptar, c’ka nuk eshte e vertet.
Po mbrijme ne fund te tunelit te erresires. Po shohim drite ne shqiptaret. Bashkimin e shqiptareve nuk e pengojn dot as Berishat as Thacat, as Nanot, as Ramat, as Janullatost, as Milloshevicat, as Rugovat…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyTue Jan 11, 2011 9:00 pm

pse pi apmi aq zor
ne qoftese dikush eshte i pafajshem tregon drejtesia
ja leme kete pune drejtesise
sa me shume qe mundohemi te kritikojme evropen aq me sherr i bejme vetes sone
sepse jemi nen kolonin e tyre ata na sundojne.
Po me argumenete
nuk ka nevoje te qohet nje popull ne kembe e shoqata e media
po ne qoftese sjem fajtore qe besoje shume atehere nuk ka nevoje te frigohemi nga drejtesia
siq eshte denuar Millosheviqi do te denohen edhe ata qe kane bere krime..
ne qoftese dikush eshte i pa fajshem atehere do te del i pa fajshem
mos te hyjme ne konflikte me gjithe evropen
se sehste hajgare me keshillin e evropes..
e dikush po lune me ta ,do jete me keq per ne dhe vet ata persona qe akuzojne evropen
te lejohen hetime sa me shpejte dhe te del e vertetea.--
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 12:46 am

Cito :
pse pi apmi aq zor
ne qoftese dikush eshte i pafajshem tregon drejtesia
ja leme kete pune drejtesise
sa me shume qe mundohemi te kritikojme evropen aq me sherr i bejme vetes sone
sepse jemi nen kolonin e tyre ata na sundojne.
Po me argumenete
nuk ka nevoje te qohet nje popull ne kembe e shoqata e media
po ne qoftese sjem fajtore qe besoje shume atehere nuk ka nevoje te frigohemi nga drejtesia
siq eshte denuar Millosheviqi do te denohen edhe ata qe kane bere krime..
ne qoftese dikush eshte i pa fajshem atehere do te del i pa fajshem
mos te hyjme ne konflikte me gjithe evropen
se sehste hajgare me keshillin e evropes..
e dikush po lune me ta ,do jete me keq per ne dhe vet ata persona qe akuzojne evropen
te lejohen hetime sa me shpejte dhe te del e vertetea.--



Ajo qe eshte shqetsues me shum eshte se nuk jemi unik si popull,mos te flasim per individ?!nuk eshte akuz e rendomt ? se ketu po zbehet imazhi i nje ushtrje te ter ,por deklarata e Albint e quaj shum te papjekur.. ku tha .. te ndahen gjerat mese ushtris se individit''?Hashim Thaqi nuk ishte i vetem ushtar ne Kosove,dhe nese gjykohet ky individ po gjykohet e gjith ushtrija ,andaj duhet lere inatin anash e te mos krijojm bindje te keqe albin ne popullin shqiptar ,mbase me voten e tyre arrite ne vendin e 3 -te ne zgjedhje, te krijoj imazh pozitiv edhe per vendine par!kemi rastin ti tregojm botes se ne dim te luftojm por edhe te mbrohemi dim pa intervenimin e ndermjesuesit...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 3:01 pm

FIONA-nuk esht ashtu siq po thua edhe ti se nese gjykohet thaqi gjykohet e ter uck-ja e pra, kur u gjyku Milloshi por nuk u gjyku e ter ushtria e serrbis edhe te Kragjiqi njeti rast por vetum tek ne po na gjykohet dhe ushtria komplet.
Dhe ne denhag po gjykoheh po shumicen e rasteve te berave individuale e jo asesi ose shum pak kolektive, ne rastin tek ne nuk ka shanc ajo kolektive sepse ne skem ber gjenocid.
Pos tjerash dhe shka nuk besoj se dikush don qe te denohet Thaqi, por dhe Thaqi nuk esht i moralshme nese kaq diqka ne at drejtim te i denohe i ter populli per te bemat e tij,apo nji grupi te njerzve. sepse kta vet e kan pru ket situat ,se sa ushtari i uck-s kalbet kalbet neper burgjet e kosoves thoqi po i mban ne burg, dhe ske ne gjendje kurr ta organizojn nji demostrat per ata qe na sollen lirn, a e ka logarit pra tash dhe thaqi se askush nuk del ne rug ne demostrata as kti, RAMUSHIT veq familjart e vet i dulen para ca ditve. shpresojm qe e ter kjo teperfundon ne favor tonin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Jan 12, 2011 11:10 pm

22:35/11.01.11 - Parlamenti Europian: Ne Kosove duhet te ribehen zgjedhjet ne fund te vitit 2011


Propozimi ka ardhur nga shefja e vëzhguesve të Parlamentit Evropian në zgjedhjet e fundit në Kosovë, eurodeputetja Ulrike Lunacek. Ajo u shfaq e zhgënjyer të hënën për procesin e votimit në komunat e Skenderajt dhe Drenasit, ku madje tha se “ka parë nga afër manipulimin e zgjedhjeve”.
Kritikat e saj kanë ardhur edhe të martën. Ajo i ka thënë RTK-së se organizimi i zgjedhjeve të reja në fund të vitit, propozim ky i disa partive, duhet të merret parasysh seriozisht.
“Kosova është me një zonë zgjedhore. Ka shumë mangësi sistemi, prandaj duhet të fillojnë shpejt përgatitjet, qoftë infrastruktura ligjore dhe të mbahen zgjedhjet deri në fund të vitit. Propozim ky i disa partive politike”, ka thënë Lunacek.
Para kësaj, ka shtuar ajo, duhet të formohen institucionet e reja. Lunacek pritet të raportoj edhe në Parlamentin Evropian për zgjedhjet e fundit, raportim ky që pritet të jetë negativ marr parasysh dëshpërimin që shfaqi këtyre ditëve me nivelin e organizimit të zgjedhjeve.
Zyra Civile Ndërkombëtare nuk ka preferuar të flasë për ndonjë opsion, por ka sugjeruar të merren seriozisht qëndrimet e Parlamentit Evropian.|||Lajme.Net|||
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jan 13, 2011 2:03 am

Cito :
FIONA-nuk esht ashtu siq po thua edhe ti se nese gjykohet thaqi gjykohet e ter uck-ja e pra, kur u gjyku Milloshi por nuk u gjyku e ter ushtria e serrbis edhe te Kragjiqi njeti rast por vetum tek ne po na gjykohet dhe ushtria komplet.
Dhe ne denhag po gjykoheh po shumicen e rasteve te berave individuale e jo asesi ose shum pak kolektive, ne rastin tek ne nuk ka shanc ajo kolektive sepse ne skem ber gjenocid.
Pos tjerash dhe shka nuk besoj se dikush don qe te denohet Thaqi, por dhe Thaqi nuk esht i moralshme nese kaq diqka ne at drejtim te i denohe i ter populli per te bemat e tij,apo nji grupi te njerzve. sepse kta vet e kan pru ket situat ,se sa ushtari i uck-s kalbet kalbet neper burgjet e kosoves thoqi po i mban ne burg, dhe ske ne gjendje kurr ta organizojn nji demostrat per ata qe na sollen lirn, a e ka logarit pra tash dhe thaqi se askush nuk del ne rug ne demostrata as kti, RAMUSHIT veq familjart e vet i dulen para ca ditve. shpresojm qe e ter kjo teperfundon ne favor tonin.





heheh xhem!kur u gjyku milloshi po ashtu u gjyku edhe serbia !Nuk eshte denim vetem tet mbajn ne burg nje individ, po denim me i madh eshte se izolohet si shtet.Ky eshte denimi se jepet jo ne menyre individe .Rasti i thaqit dhe i ramushit eshte se nese denohet nje ushtare komandant ketu po prekete imazhi i gjith ushtris se ky nuk ka qen vetem siq e thash edhe me lart,nuk qendron ajos e thua ti se ne rastine kosoves duhet denuare individi! nese kan bere kriem tilla(gje qe eshte genjehster e tera manipulim dhe nuke besoj hiq se ke diq te vertet) thaqi prap nuk ka mund ti bej nje nderhyrje till kirurgjike sepse duhet te jen njerz kompeten siq esht kirurgi e shum ndimes tjere.Prandaj kjo se them un qendron se po denohet nje ushtri e ter.
Ama nuk duhet ti jepet edhe shum rendesi kesja punese,siq u shpreh edhe demaqi ,nuk ka arsyje te bejm panik dhe te friksohemi.Ku i dihet xhem, ndoshta eshte ndonje nga ato ''marifete'' e europes se mundohet te terhek vemendjen se i jan hap dyart e fshehura te Ameriks !!! dhe nuk prejashtohet mundesi e nje luftes se tret botrore ?Problemi nuk qendron te nje deputet se ka ngre nje akuz te pa baz po te sekrete e shtetit qe u nxori ne shesh Wikinliks..andaj mos te lejojm te ne kaploj injoranca se dikur do behet von!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyFri Jan 14, 2011 2:25 pm

Përshëndetje! ...-Edhe në këtë Forum duhet pasur maturi, guxim qytetar dhe drrjtësi
në shfaqjen e mendimeve dhe njohjes së asaj për të cilën shkruhet. Duhet ngritzur më lart kulturën e komunikimit dhe mësuar bontonin në sjellje. Partitë kanë rol përçarës dhe kjo dihet prejse u instaluan në pushtet, në Greqinë -Akajën para helene, më drejt, kur të gjithë shtresat sociale, edhe tetët, fituan barabarësi në pushtet dhe pas të cilave ngjarje pasoi Demokracia (!) që çoi Atinën e asaj kohe në anarki të plotë!...
...-në rrethanat tona kosovare, qështja është edhe më e komplikuar dhe prandaj duhet kurajë për udhëheqësit në bërjen e pushtetit. Kështu si po bëhet tash e sa kohë, vetë njerëzit tanë, veçmas përmes mjeteve të informimit po tregojnë se nuk janë të vetëdijshëm se po punojnë kundër vetvetes. I gjithë sulmi i kësaj fushate ka dy mjete -armë, -fjalët Korrupcion dhe Krim dhe këto është dikush mjaft i sofistikuar mbrapa në thellësi që drejton këtë fushatë. Kjo metodë është e njohur edhe në kohërat e vjetra dhe përmendet te librat e Platonit mbi Shtetin (11). Nuk është njerëzore dhe kombëtare që njerëz tanë shqiptarë të tregojnë kaq shumë mllef kundër ndërtimit të shtetit të ri tonit. Mirëpo, duhet ditur se një pjesë e mirë e tanëve janë eksponent i vjetër ekstrem, pastaj se shumë punojnë në Kosovë e flejnë në Preshevë, Bujanoc e Vranjë, -e Shkup e gjetiu!... -Si dhe se shumë tjerë janë edhe këtu mes nesh, të lidhur me të huaj dhe financohen në mënyra të ndryshme prej tyre. E$ katërta anë e së keqes është humbja zgjedhje pas zgjedhjeje e atyre që për smirë e interes lufte për pushtet duan ta shembin këtë pakëz pushtet që e kemi! Janë këta, -ata që ose duan të fitojnë pushtet dhe të instalojnë papushtetin, ose kur humbin, -bëjnë fushatë shkatërruese kundër njerëzve të vet dhe vendit të vet! Një mendësi kësisoji, mbanë Kosovën vazhdimisht në gjendje inferiore. Tanët një pjesë e madhe, gjithmonë kanë bërë kështu pazare me të huajt dhe se u pëlqen të shfrytëzojnë rrethanat që të bashkëpunojnë me të huajt kundër vendit të vet dhe të përfitojnë. Si gjithmonë ata kërkojnë edhe vendin e nderit të atdhetarëve! Në këto rrethana harxhohet tash energjia gjithëpopullore në nivel të ulët nëvendse të rrinin secili në vend të vet dhe të këqyrnin punët e veta. ...-Prandaj, mendoj se duhet maturi dhe kujdes si po sillemi në vend publik, në opinion dhe në nivel nacional, sepse me të vërtetë u bë boll me këso papjekurish e rrugaqërish kinse politike që prej pas lufte e këndej. Një miku që foli çka i erdhi në gojë kundër Thaqit, veç nga smira, i thashë se në fakt po fyente më shumë se gjysmën e popullsisë së Kosovës, e cila ia dha votëbesimin. -Ku e ke ti elektoratin tënd, - i thashë, -që sikur të votonte, që do të thotë të ishte me një mendim me ty, do të kishte vota më shumë se PDK -ja dhe do të fitonte zgjedhjet!? -Dua të them për fund se nëse ne kemi inatin, -smirën, zilinë dhe trazimin, në vend të arsyes dhe maturisë, -le të ndodhë me ne çkadoqoftë!...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyFri Jan 14, 2011 10:27 pm

Urime Thaqi zgjedhjet e fituara
sa me pare qeverine
kupi LDK istet e Rugoves atij tradhtari qe ja qoi policine Adem jasharit dhe UCK-se
sepse keta skan te ndalur -duke e ngjalle politiken pacifiste tradhtare te i.Rugoves..
Urime urime...
Ti j uk -mos ju lesho pej Komunisteve titisteve.
vetem ju kerkoje qe ti largoni do ishe ldk-iste nga pdk..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyMon Jan 17, 2011 12:50 pm

E kam ditur se posa të ndalen ndihmat ndërkombëtare, -përsheshi gaga, -do të pëlcet vaji! Nuk ka më, të merret nga dhjetë anë dhe pakufi, në emër të skamjes. Me të vërtetë ka qenë e tepërt kjo dhe sigurisht ka që me ndihma të tilla janë bërë edhe të pasur, duke keqpërdorur ato në çdo mënyrë. Tash kur nuk po ka më aso mundësish, ia krisën vajit dhe do të qajnë derisa ta shkatërrojnë vendin e vet. Por nuk do të mund ta shkatërrojnë, sepse si gjithëherë, edhe tash, del dikush, si gjithmonë, që e mbronë!!!...-Nuk mund të dalim nga lëkura dhe nga identiteti ynë. Kjo fushatë që po ndodhë kundër vendit tonë është e vjetër sa edhe armiqtë tanë dhe ndërrojnë vetëm akuzat dhe mënyrat e zbatimit! -Kjo është Europa, si gjithëherë, që bën pazare me tokat tona dhe me fatin tonë! -Sulmohet kinse një individ, por në të vërtetë mëtohet të rrëxohet i gjithë populli! -Për të tjerët, ne nuk identifikohemi përmes një partie, por vetëm si kolektivitet, që nuk na duan. -E pse nuk na duan, kjo është temë tjetër. -Por ka kush na don dhe nuk kemi nevojë të na duan armiqtë! -Vetë e kemi bërë dhe vetë do ta mbajmë, sigurisht! Duhet vetëmse njerëzit tanë të dalin nga bunkerët e partive dhe të shohin kombin dhe vendin e vet, njësoj, për të gjithë. "-Sepse, ku ka smirë e grindje, ka trazim e gjithfarë të këqijash, -kurse fryt i drejtësisë mbillet në kohë të paqës, për ata që bëjnë paqën! (Letra e Jakobit," -Bibla)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi


Male
Numri i postimeve : 33
Age : 69
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistës Letrare "Ujëvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyThu Jan 27, 2011 1:45 pm

"Dhe nga të gjithë popujt e Ballkanit, vetëm shqiptari është artist! -Me Personalitetin e tij të Pashtruar, ai del gjithnjë mbi të tjerët!..."


Edit Durham
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Feb 13, 2011 12:37 am

Nëse është edhe vullneti i partive tjera politike në Kuvend që unë ta ushtroj atë pozitë (të presidentit), unë do ta pranoja me dëshirë, i tha Radios Evropa e Lirë, Jakup Krasniqi, ushtrues detyre i presidentit të Kosovës.

Seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës është vendosur të mbahet më 24 shkurt. Ju, më herët, keni deklaruar se Kosova para shënimit të përvjetorit të tretë të pavarësisë, do t�i ketë institucionet e reja. Pse erdhi deri kjo shtyrje?

Në rend të parë vërtet është fakti se u vonua certifikimi i deputetëve të partive politike, në anën tjetër, realisht ende nuk kanë përfunduar bisedimet për formimin e një koalicioni qeverisës për faktin se asnjë subjekt politik nuk ka fituar vende të mjaftueshme që ta bëjë qeverinë. Prandaj, të gjitha këto na kanë çuar që data 24 t�i japë hapësirë të krijimit të koalicionit qeverisës.
Në anën tjetër, ne kemi pasur mbledhje me të gjitha partitë politike ose grupet parlamentare që kanë dalë nga këto zgjedhje, të pozitës dhe të opozitës, ishte një kërkesë edhe e dy grupeve të komuniteteve, atij serb dhe komunitetit turk dhe boshnjak, që kanë nevojë t�i bëjnë disa bisedime mes vete, prandaj ne e shtymë edhe për një javë.

Ndoshta është pak tepër, por ne konsiderojmë që pasi ishte kërkesë e tyre dhe ekzistonte konsensusi për datën e caktuar, ne mendojmë se kemi bërë një zgjidhje mjaft të mirë dhe një zgjedhje që të mund t�i krijojmë institucionet, ta konstituojmë Kuvendin dhe menjëherë të shkojë në zgjedhjen e presidentit dhe të kabinetit qeveritar.

Partia Demokratike e Kosovës po udhëheqë bisedimet për formimin e koalicionit të ardhshëm qeveritar. Duket se ka telashe për shkak se gati të gjitha partitë, përveç AKR-së kanë përjashtuar mundësinë për të hyrë në koalicion me PDK-në. A mund të thuhet se kjo është një prej arsyeve për shtyrjen e konstituimit të Kuvendit?

Po, sigurisht edhe kjo është një vështirësi. Megjithatë, duhet një kohë për të biseduar për një koalicion. Fundja, nuk është qëllimi vetëm ta konstituojmë Kuvendin dhe ta bëjmë një zgjedhje të shpejtë të presidentit dhe Qeverisë, por që të bëjmë një zgjedhje sa më të qëndrueshme për faktin se Kosovës i duhen institucione të qëndrueshme dhe institucione që marrin përgjegjësi në rend të parë për të mirëqeverisur me vendin, për ta zhvilluar vendin, për të ngritur sundimin e rendit dhe ligjit, por edhe për t�i marrë përgjegjësitë siç janë bisedimet, liberalizimi i vizave dhe integrimi drejt Bashkimit Evropian.

Sa konsideroni se do të jetë i qëndrueshëm koalicioni i ardhshëm?

Është e ditur se koalicioni sa më shumë numra që të ketë, është më i fuqishëm. Por, jo gjithherë numrat e përcaktojnë fuqinë e një koalicioni. Është edhe përcaktimi i njerëzve në vendet e caktuara, korrektësia dhe niveli i marrëveshjes mes subjekteve politike të koalicionit janë ato që përcaktojnë ndoshta më së miri fuqinë politike qeverisëse dhe stabilitetin e një kabineti qeveritar.

Zoti Krasniqi, thuhet se një pjesë e madhe e anëtarësisë së PDK-së kanë propozuar që ju të jeni president i Kosovës. E dëshironi ju këtë post?

Realisht, unë mendoj që nuk është vetëm kërkesë e anëtarësisë së Partisë Demokratike. Unë mendoj se nga puna që kam bërë gjatë tërë këtyre viteve në skenën politike në Kosovë, e në mënyrë të veçantë nga udhëheqja në Kuvend, kam krijuar mbështetës edhe jashtë Partisë Demokratike të Kosovës.

Megjithatë, përcaktues është vendimi që del nga organet e PDK-së, një vendim është marrë në kryesinë e PDK-së. Do të thotë, është përsëritur fakti që kandidat për kryeministër është kryetari i partisë, zoti Hashim Thaçi, dhe kandidat i PDK-së për postin e presidentit është sekretari i përgjithshëm, që në këtë rast jam unë.

Nuk e kundërshtoj nëse është vullneti. Kjo nuk varet vetëm nga Partia Demokratike, në fakt, kjo varet edhe nga deputetët e Kuvendit të Kosovës se fundi i fundit kjo pozitë, ky post, duhet të votohet në Kuvendin e Kosovës dhe nëse është edhe vullneti i partive tjera politike në Kuvend që unë ta ushtroj atë pozitë, unë do ta pranoja me dëshirë.

Është raportuar për mosmarrëveshje në kuadër të PDK-së për ndarjen e posteve kryesore. Sa janë të vërteta këto njoftime?

Ju e dini që në fund të vitit të kaluar Partia Demokratike e ka mbajtur Kongresin dhe mendoj që ka qenë një unitet i plotë. Pastaj është mbajtur konventa për kryeministrin dhe aty nuk ka pasur asnjë kundërshti.

Në demokraci, sigurisht që ka edhe debat, ka ndonjëherë edhe kundërthënie, por vendimet janë unanime. Pra, edhe rasti i djeshëm që është marrë si vendim i Kryesisë së PDK-së, ka qenë me konsensus, do të thotë nuk ka pasur asnjë kundërshti, asnjë pakënaqësi të brendshme nga asnjë palë.

Çdo herë e më shumë kërkohet nga Kosova që të nisë sa më parë bisedimet me Serbinë. Kur mendoni se duhet të ndodhin dhe a keni ndonjë strategji?

Unë mendoj që bisedimet nuk mund të fillojnë pa u konstituuar të gjitha institucionet e Kosovës, pastaj pa u bërë një përgatitje më e detajuar për
këtë çështje. Ju e dini që te ne ka ekzistuar në vazhdimësi gatishmëria për të biseduar, sepse pas konflikteve është periudha e bisedimeve dhe gjithnjë kemi qenë të gatshëm për këtë. Ajo që unë dua të them është se Kosova me Serbinë ka shumëçka për të biseduar.

Ne kemi biseduar edhe gjatë këtyre viteve për të pagjeturit, dokumentet kadastrale që janë marrë nga Serbia, regjistrat civilë, gjithashtu që janë marrë nga Serbia, pastaj sigurisht se lëvizja dhe qarkullimi i lirë i njerëzve në të dy anët e kufirit është një problem që duhet të bisedohet dhe të zgjidhet.

Po ashtu, edhe tregtia e lirë është një problem që duhet të bisedohet dhe zgjidhet, çështjet e energjetikës, ato të ambientit... Pastaj ka edhe çështje tjera, për të cilat do të duhej të bisedojë në çdo rrethanë Kosova me Serbinë. Në fund ne, si Kosovë, jemi të gatshëm të japim kontributin tonë për ta ndryshuar kualitetin e jetës së qytetarëve të saj.

Në fakt edhe Serbia është e obliguar që ta ngrejë kualitetin e jetës për qytetarët e vet atje, nëse Serbia kërkon që qytetarët serbë të kenë një jetë më të mirë- është gjë e natyrshme dhe ne e akceptojmë - por edhe Serbia duhet të akceptojë se edhe në Serbi ka shqiptarë, se edhe ata duhet ta bëjnë një jetë më të dinjitetshme, se Serbia gjithçka çfarë ka kërkuar për qytetarët serbë në Kosovë, duhet të jetë e gatshme t�u ofrojë edhe qytetarëve shqiptarë të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptySun Feb 13, 2011 12:41 am

Po pse lejohet ti mbaj dy poste kaqe te rendesishem nje parti?edhe nese ka fitu shumicen evotave nuk eshte ne rregull nje gje till po behete si komplot familjarizem aty .Pastaj me ate parti se do hy ortak (kualicion) pse mos ndahen ministrit ne menyr te barabart ashtu ishin edhe me ldk.Sikur kosova te ken ngel ne doren e pdk dhe vetem keta kan dhen kontribut nuk eshte ne rregull kjo gje aspak..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Feb 16, 2011 3:12 pm

O HASHIM “TRIMI”, ATË GISHT, QË PO E NGRE ME MBURRJE PARA POPULLIT TËND, TASH BËN MIRË ME E FUT... NË PRAPANICËN TËNDE!?
Publikuar më 16 shkurt, 2011 në orën 12:44 ( Para 20 minutave ) Faridin Tafallari | Opinion |


Eu sa ditë të mbrapshta që po kalojmë!? Presim për ditë të bardha e mesa duket ato janë larg... a ku me e ditë se kur...!? Presim edhe ne mërgimtarët diç më të mirë, duke ndejt gjithë sy e veshë në atdhe, në Kosovë, në Shqipëri, në trojet tona arbërore....

Dhe sot...sa në “hall” është ky “trimi”ynë Hashim!? I “bindur” në kulm se, do t’i fitonte zgjedhjet e lira në Kosovën e “lirë”e “sovrane” tash po përgatit qeverinë e udhëhequr prej tij!?

KJO ESHT PER XILLIN -PDK-N E SAJ........??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 EmptyWed Feb 16, 2011 3:18 pm

PDK-në E KA HËNGËR DREQI
Publikuar më 16 shkurt, 2011 në orën 01:34 ( Para 11 orë e 41 minutave ) Mehmet Bislimi | Opinion |


Një vjehërr me të renë nuk po shkonin mirë. Në fakt vjehrra ishte aq e prapët sa të resë i kishte ardhur në maje të hundës.


Ditë prej ditësh, e reja shkon në gjini për ca kohë. E vjehrra, duke qenë se kishte mbetur vetëm në shtëpi, detyrohet që të shkojë në pleme për të marrë kashtë për bagëti në ahur.
Se si ndodhi, shpërtheu zjarri, i cili, për pak kohë, e dogj plemen së bashku me plakë zezën brenda?!
Të afërmit e plakës shkuan shpejt e shpejt për ta marrë nusen në gjini dhe ia dhanë kumtin e zi se ç’i kishte ndodhur të vjehrrës së saj. Nuses sikur nuk po i besohej dhe pyeti prapë se si kishte ndodhur?!
Njeri prej të afërmeve të burrit të saj, që kishte shkuar për ta marrë, nga lodhja e mërzia, ia ktheu: Ooo e ka hëngër dreqi vjehrrën tënde!
More se ka me e hëngër dreqi, e kam pa që moti, por se e hanë të pjekur nuk ma kishte marrë mendja kurrë!...


P.S.
Se ka me e hëngër dreqi PDK-në e kam pa që moti, por se e hanë të pjekur Behxhet Pacolli së bashku me Hashim Thaçin, këtë nuk ma ka marrë mendja kurrë!


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty
MesazhTitulli: Re: Kryeministri Hashim Thaqi   Kryeministri Hashim Thaqi - Faqe 25 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kryeministri Hashim Thaqi
Mbrapsht në krye 
Faqja 25 e 27Shko tek faqja : Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26, 27  Next
 Similar topics
-
» Berisha prap kunder Bashkimit kombetar!
» Mendu Thaçi dhe politika ne Iliridë.
» A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
» Thaqi emèron Fehmi Mujoten ministèr i Mbrojtjes
» Pse tardhtuan amanetin e deshmoreve Thaqi Ramushi me shoke!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: