Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite Empty
MesazhTitulli: Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite   Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite EmptySun Nov 16, 2014 11:14 am

Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite

Edicioni i 36-të i Garave Ndërkombëtare të mësimit përmendësh, recitimin dhe interpretimin e Kur'anit të Shenjtë në Arabinë Saudite filluan me 15 nëntor 2014, në Xhaminë e Madhe në Mekë.
Sipas gazetës Okaz, Garat janë organizuar nga Ministria e Çështjeve Fetare-Islamike e Arabisë Saudite.
Sallat e ndryshme të Xhamisë së Madhe do të organizojnë këto Gara Kur’anore deri më 19 nëntor 2014.
Mësimin përmendësh të Kur'anit me Texhvid, shqiptimin dhe interpretimin e termave Kur'anore, mësimin përmendësh të 15-të xhyzave, mësimin përmendësh të 5-së xhyzave të Kur'anit të Shenjtë me Texhvid janë kategoritë e garave.
Kategoria e katërt e garave ka qenë e planifikuar për pjesëmarrësit nga vendet jo-muslimane.
Garat Kur'anore janë ngjarje e vetme ndërkombëtare që mbahet në Mesxhid Al-Haram dhe është vlerësuar shumë nga qarqet shkencore, institucionet dhe aktivistët në fushat Kur'anore.
138 përfaqësues nga 59 vende do të marrin pjesë në Garat Ndërkombëtare Kur'anore të 36-ta në Arabinë Saudite.

Burimi: IQNA News
Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë

======================================================
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Filluan Garat Ndërkombëtare të Kur'anit në Arabinë Saudite
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çka mësojnë fëmijët në Arabinë Saudite?
» Ademi e Hamza e filluan luftën duke kënduar
» MYFTIU I ARABISË SAUDITE KUNDËR PROTESTAVE
» DIPLOMATËVE NDËRKOMBËTARË
» 8 Marsi- Dita ndërkombëtare e grave.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: