Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 KUR'ANI BËN THIRRJE PËR BARAZI, DREJTËSI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 73
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

KUR'ANI BËN THIRRJE PËR BARAZI, DREJTËSI Empty
MesazhTitulli: KUR'ANI BËN THIRRJE PËR BARAZI, DREJTËSI   KUR'ANI BËN THIRRJE PËR BARAZI, DREJTËSI EmptyWed May 28, 2014 9:17 am

Kur'ani bën thirrje për barazi, drejtësi

Hamza Tzortzis një musliman britanik me origjinë greke, tha se një nga doktrinat thelbësore të Kur'anit është sigurimi i barazisë dhe drejtësisë.
Duke folur në një konferencë në Stamboll, ai tha se vlerat Islame paraqesin zgjidhje përfundimtare për problemet e shkaktuara nga pabarazia në botë.
Përveç konferencave të ndryshme, Hamza Tzortzis në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar është i njohur edhe për temat e tij në diskutime publike. Duke qenë një kundërshtar i rreptë i kapitalizmit dhe laicizmit, mendimtari mysliman, akademiku britanik, ka tërhequr vëmendjen ndaj pabarazisë, ndaj klasëve shoqërore, si rezultat i kapitalizmit, raportoi Buletini Botëror (World Bulletin).
I ftuar nga Shoqata e Studimeve Islamike e Universitetit Bogazixhi për të folur në konferencë rreth temës bosht ”Islami, një e vërtetë apo një ëndërr ? ", Hamza Tzortis tha: " Ne jemi muslimanë dhe ne kemi një traditë etike. Ne besojmë se Kur'ani është universal dhe një nga doktrinat thelbësore të Tij është për të siguruar barazi dhe drejtësi pa asnjë diskriminim në mes të klasës së varfër dhe të pasur. "
Duke shpjeguar nevojën e urgjente për shpërndarjen e barabartë të pasurisë, Hamza Tzortis tha: " Më shumë se dhjetë milionë fëmijë afrikanë vdesin në vit për shkak të kequshqyerjes dhe mbi dy milionë njerëz në botë nuk mund të përballojnë nevojat themelore të jetës. Unë mendoj se Islami do të zgjidhë këtë situatë ku sundon pabarazia dhe padrejtësia.

Përktheu nga anglishtja:
Mexhid Yvejsi, Gjakovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KUR'ANI BËN THIRRJE PËR BARAZI, DREJTËSI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» KURANI, LIBRI MË I FUQISHËSH NË BOTË
» Kurani më i madh në botë në Rusi
» Kurani - Porosia E Madhe-Ferit Ramadani
» Thirrje në të vërtetën
» Thirrje për protestë në Prishtinë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: