Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njëapel i madh pegasian

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njëapel i madh pegasian Empty
MesazhTitulli: Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njëapel i madh pegasian   Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njëapel i madh pegasian EmptyThu Oct 24, 2013 12:18 am

Skandal me gjuhën shqipe
Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, i ortografisë është një apel i madh pegasian…

Këto ditë më kanë dhuruar disa libra poetikë dhe jam inatosur rëndë, kur kam parë skandalin gjuhësor,
Kam konstatuar një skandal të vërtetë në drejtshkrimin e gjuhës shqipe, në përdorimin e ortografisë. E pafalshme, një tolerim, i cili mund të na çojë në proces katastrofik. Urgjent shtëpitë botuese duhet të kërkojnë ndihmesën profesionale të korrektorëve letrarë. Njërëz, të cilët nuk dinë të shkruajnë drejt gjuhën shqipe, asqë duhet të “preferohen”, pasi kësaj i thonë dilentatizëm gjuhësor, skandal letrar.
Zotërinj dhe zonja të nderuara, kur nuk dini të shkruani shqip, pse nuk kërkoni ndihmë të profesionistëve të kësaj fushe?! Është e pafalshme të “torturoni” gjuhën e shkruar! Kërkoni ndihmesë te të kualifikuarit…
Botues, mos botoni libra, pa i parë me kujdes profesionistët dhe stafi redaktues, pasi ndikoni për të keq! … .
T’i presim rrugën këtij “dilentantizmi gjuhësor”, i cili nesër do të na kushtojë rëndë, duke na çuar në analfabetizëm… Jo të gjithë dinë ta shkruajnë gjuhën tonë… Dhe me e çuditshme është se keq shkruajnë gjuhën poetët, shkrimtarët , studiuesit dhe, pa të “keq”, vendosin poshtë emrit të tyre se çfarë janë.
Më e keqja është se këto libra prezantohen para një publiku të gjerë dhe të gjithë bëhen të verbër përpara kësaj gjendjeje skandaloze…
Në rast se keni dëshirë, mund edhe të përdorim ilustrimin, por këtë radhë u mjaftuam vetëm me një apel vëmendjeje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Zbatimi i rregullave drejtshkrimore, njëapel i madh pegasian
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: