Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si mund të humbni peshë të tepërt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rittana
Fillestar/e
Fillestar/e
rittana

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 34
Vendi : Albania
Registration date : 01/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Aug 21, 2013 11:02 am

Për disa muaj, unë u përpoq për të gjetur një zgjidhje për problemin e trashje. Kam provuar disa dieta, por më kot. Tani kam gjetur një produkt humbje peshe Lipovon. A ka ndonjë informacion në lidhje me këtë?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyThu Aug 22, 2013 2:16 pm

Une lexova per kete Produkt ,shume veta po thojne se kan pas suksese shume .
Mbetet ta provoni..dhe na trego vete !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
aniata
Fillestar/e
Fillestar/e
aniata

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 39
Vendi : Albania
Registration date : 28/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Aug 28, 2013 11:22 am

Unë nuk mund të them asgjë në lidhje me Lipovon, sepse kurrë nuk kam dëgjuar prej tij. Për mua, mënyra më e mirë është sport shumë dhe ushqim të shëndetshëm!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
keterina
Fillestar/e
Fillestar/e
keterina

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 43
Vendi : Albania
Registration date : 03/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyTue Sep 03, 2013 11:45 am

Kam dëgjuar Lipovon. Për këtë unë mendoj se është produkt i famshëm. Por unë nuk kam asnjë informacion mbi mënyrën se si ajo punon!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beckyy
Fillestar/e
Fillestar/e
beckyy

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 31
Vendi : Albania
Registration date : 11/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Sep 11, 2013 1:20 pm

I përdorur Lipovon një vit më parë. Unë jam shumë i kënaqur me operacionin e tij. Për një muaj kam humbur 6 kg. Kam arritur një rezultat shumë të mirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rittana
Fillestar/e
Fillestar/e
rittana

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 34
Vendi : Albania
Registration date : 01/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyTue Sep 17, 2013 9:31 am

Mund të më thoni se si funksionon Lipovon? Unë dua të di më shumë nga dikush i cili ka përdorur Lipovon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyFri Sep 20, 2013 10:54 am

Nje pyetje e thjeshte, si mund ta humbim peshen, shume lehte  mos hani shume , haja te yndyrshme, dhe ecni cdo dite nga nje ore.
Lerni Lipoveon e te tjera se keto gjera jan kote . Ecja eshte ilaci me i miri.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 62
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyMon Sep 23, 2013 8:40 am

Frenoni gojën e grahuni këmbëve !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beckyy
Fillestar/e
Fillestar/e
beckyy

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 31
Vendi : Albania
Registration date : 11/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyMon Sep 23, 2013 10:09 am

Rittana, Për mua Lipovon është një produkt i cilësisë së lartë. Akteve nga uria ndrydhjen dhe rrit metabolizmin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 36
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Sep 25, 2013 6:08 pm

keshtu gjdo dit bounce bounce bounce 

_________________
VESA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Sep 25, 2013 11:55 pm

Pesha nuk kam nevoj se po e humbi :study

Mir e paskan cek edhe Vesa e Madhe dhe Stabili .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burrelsja
Fillestar/e
Fillestar/e
Burrelsja

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 25
Vendi : Burrel
Registration date : 01/01/2014

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Jan 01, 2014 3:14 pm

Dieta braziliane 10 kg për dy javë!
Dieta braziliane është një nga dietat “e shpejta” më të popullarizuara dhe mundëson që për dy javë të dobësoheni madje 10 kilogramë. Ekzistojnë dy variante – dieta braziliane “super-e shpejtë” dhe “normale”.

Bën pjesë në kategorinë e dietave të varfra nutritive, ndërsa ne ju prezantojmë variantin e shëndetshëm nëse dëshironi të liroheni nga kilogramët e tepërt para sezonit të verës.

Varianti normal i dietës braziliane zgjat katër javë, dhe me ndihmën e saj mund të humbni deri në 12 kilogramë. Hahet 4-5 herë në ditë, ndërsa ushqimet themelore janë perimet dhe pemët.
Menyja shtatëditore

E hënë
Mëngjesi: portokall, banane dhe një filxhan lëng portokalli;
Zamra: një gotë lëng portokalli dhe një copë buke të thekur;
Dreka: 100 gramë peshk të zier, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara;
Darka: – krejt njëjtë si mëngjesi;
Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 copë e vogël buke e thekur.

E martë
Mëngjesi: vezë të ziera butë, një filxhan lëng molle;
Zamra: një copë e vogël buke e thekur, një gotë lëng molle;
Dreka: 100 gramë të mishit të zier, 2 patate të ziera, 4 gjethe të sallatës së gjelbër.
Darka: 200 gramë peshk të zier, ve shumë të ziera, sallatë të gjelbër, bizele të gjelbër.
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng të mollës, bukë të thekur.

E mërkurë
Mëngjesi: një filxhan qumësht pa yndyrë, një copë buke të thekur;
Zamra: 100 gramë djathë të payndyrshëm;
Dreka: 100 granë oriz, 150 gramë sallatë me lakër të freskët me sos të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët;
Darka: 100 gramë mish të zier, një mollë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, një copë e vogël buke të thekur.

E enjte
Mëngjesi: një filxhan lëng ananasi, 60 gramë ananas;
Zamra: një filxhan lëng ananasi, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, një copë e vogël djathi dhe një portokall.
Darka: 2 patate të ziera, 150 gramë sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj;
Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng ananasi, një copë buke të thekur.
E premte
Mëngjesi: Një filxhan lëng molle dhe një copë e vogël buke të thekur;
Zamra: një mollë, një portokall;
Dreka: 150 gramë peshk të zier, 2 karota të vogla të ziera;
Darka: një pjatë supë perimesh, një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut, një copë e vogël buke;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng portokalli, një copë e vogël buke të thekur.

E shtunë
Mëngjesi: një gotë lëng molle, një copë buke të thekur;
Zamra: 150 gramë sallatë nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;
Dreka: një pjatë supë perimesh, kërpudhash apo çorbë peshku, një copë e vogël buke;
Darka: 100 gramë kërpudha të fërguara, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara.
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, 2 biskota të freskëta.

E diel
Mëngjesi: një banane, një grusht rrush të thatë;
Zamra: një gotë lëng karote, një copë e vogël buke të thekur;
Dreka: 100 gramë mish të zier, 100 gram sallatë nga lakra e freskët, qepë e bardhë dhe lëng nga 1 limon;
Darka: një pjatë me perime apo çorbë peshku nga kërpudhat, 100 gramë pemë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;
Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, dy fiq të thatë.
Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë. Kthimi në ushqimin “normal” arrihet me rritjen para së gjithash të pemëve dhe perimeve, dhe pastaj me rritjen e ngadalshme të ushqimeve që përmbajnë proteina. Siç e shihni, kjo dietë është e pasur me pemë dhe perime – pra nuk mund të shkaktohet mungesë e vitaminave dhe mineraleve.
Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, vozitje me biçikletë apo not çdo ditë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burrelsja
Fillestar/e
Fillestar/e
Burrelsja

Female
Numri i postimeve : 12
Age : 25
Vendi : Burrel
Registration date : 01/01/2014

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyWed Jan 01, 2014 3:17 pm

Që të mbahet peshë trupore stabile, nevojitet që marrja energjetike të jetë e barabartë me shpenzimin. Nëse shpenzimi është më i madh, vjen deri te dobësimi, dhe e kundërta, nëse marrja është më e madhe se shpenzimi, vjen deri te trashja.

Si të dobësohem, pa mos e dëmtuar shëndetin tim?
Përgjigje racionale e pyetjes si të dobësoheni në mënyrë të shëndetshme është – të ushtrohet më shumë dhe të konsumohet ushqim që përmban më pak kalori. Që të siguroni ushqim me më pak kalori, nuk nevojitet që t'i ndryshoni kompletisht shprehitë tuaja ushqimore. Ndonjëherë ndihmon, nëse bëni ndryshime të caktuara në mënyrën dhe në kohën kur hani. Faktorë që ndohmojnë për rritjen e peshës janë:
Të ngrënurit natën.
Ndodhi të ndryshme sociale, të shoqëruara me ngrënie.
Ngrënie nga shprehia.
Të ngrënurit dhe pirja e alkoolit njëkohësisht.

Ndonjëherë mjafton vetëm ta largoni ushqimin në rrethana të tilla. Nuk ka nevojë të zvogëlohet numri i ushqimeve të rregullta. E dëshirueshme është të hani më pak gjatë çdo ushqimi dhe ta zmadhoni sasinë e e materieve me fije, karbohidrate dhe yndyra të pangopura. Dihet që nëse konsumohen ushqime të veçanta të bollshme, kapaciteti i lukthit do të zmadhohet. Me këtë zmadhohet dhe sasia e ushqimit që duhet ngrënë, që të arrihet ndjenja e ngopësisë. Nëse mundoheni të dobësoheni, nuk rekomandohet të kërceni ushqime. Në fakt, nëse kërceni ushqim, ju pastaj me siguri do të hani më shumë se sa do të kishit ngrënë zakonisht dhe kjo sjell deri te zmadhimi i kapacitetit të lukthit.

E parë afatgjatë, dietat e shpejta shpiejnë deri te trashja e përsëritur
Shumica e njerëzve që duhet të dobësohen mundohen të mbajnë ndonjë dietë të shkurtë, që në fakt është zgjedhje afatshkurte. Në periudhat e restrikcionit tëushqimit ose të urisë, organizmi reagon ashtu që e zvogëlon metabolizmin. Pas ndërprerjes së dietës, organizmi djeg edhe më pak kalori se sa më parë, pasi që organizmi është më pak efikas. Përveç kësaj, është e njohur që humbja në peshë gjatë dietave rigoroze është më shumë rezultat i humbjes së ujit dhe indit muskulor, e jo të dhjamit. Që të digjen kiloxhulat nevojitet punë e muskujve. Çdo herë kur mbani dietë të tillë, ju humbni edhe përqindje të caktuar të indit muskulor, që do të thotë se organizmi juaj nuk mund të djeg aq kiloxhula sa ka mundur para mbajtjes së dietës. Vetëm një ciklus i trashjes së përsëritur, pas një diete të tillë rigoroze, e zmadhon rrezikun për sëmundje koronare, pavarësisht nga niveli i yndyrave. Dietat bashkëkohore për dobësim në të cilat rekomandohet sasi e madhe e proteinave dhe sasi e ulur e karbohidrateve janë efikase por mund të sjellin deri te çrregullimet e metabolizmit. Përkundrazi, ditat me pak kalori, me sasi të madhe të pemëve dhe perimeve, drithrave integrale, leguminozave dhe produkteve pa yndyrë, janë gjithashtu efikase dhe me gjasa më të mëdha që pas ndërprerjes së dietës pesha të mbahet njëlloj. Me këtë lloj diete, arrihet që lukthi të jetë i plotë dhe ndjenjë ngopësie, dhe njëkohësisht zvogëlohet rreziku për sëmundje kronike.
Ndryshojeni raportin tuaj ndaj aktivitetit fizik
Edhe pse tradicionalisht vendi ynë ka ushqim relativisht të shëndoshë, numri i njerëzve të trashë rritet çdo vit. Kjo ndodh, pasi që jemi bërë popull që rri. Për shumicën nga ne, aktiviteti fizik nuk është pjesë e stilit tonë të jetsës. Aktivitet fizik mesatar është i mjaftueshëm që të përshpejtohet metabilizmi dhe të humbet pasha. Më së miri është që aktiviteti fizik të zmadhohet gradualisht. Aktivitet fizik, si ecje, punë në kopsht, vozitje biçikletë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shtresave dhjamore. Mos e përdorni veturën sa herë që mundeni. Shëtiteni qenin, nëse keni. Shfytëzoni shkallët në vend të ashensorit. Zgjidhni aktivitete që ju shkaktojnë kënaqësi, e jo ato që mendoni se janë të mira për ju.

Cilat hapa praktike t'i ndërmarr që të dobësohem, në mënyrë të shëndoshë?
Largoni dietat e shpejta.
Hani numër më të madh të produkteve, nga të gjitha grupat ushqimore.
Hani më pak ushqim gjatë çdo ngrënie, por zmadhojeni numrin e ushqimeve gjatë ditës.
Zvogëlojeni marrjen e produkteve ushqimore me shumë kalori, të cilat janë të varfura me nutriciensë – si ëmbëlsira dhe bonbone. Disa ushqime me shumë kalori që janë të pasura nutriciensë, mund të merren por vetëm në sasi të vogël – p.sh. mish i kuq, arra, avokado, vaj ulliri i parafinuar.
Hiqni nga ushqimi yndyrat e ngopura dhe alkoolin.
Mundohuni të hani më shumë ushqim të freskët dhe më pak produkte të procesuara.
Mundohuni të mos hani nga kënaqësia, atëherë kur jeni të mërzitur ose nën stres.
Mundohuni të ndërpritni me ngrënien kur do të ndjeni se jeni ngopur.

A ju nevojitet ndihmë plotësuese?

Nëse jeni munduar të dobësoheni me dieta të shpejta më shumë herë por pa sukses, ju nevojitet ndihmë profesionale, që t'ju udhëzojnë në mënyrën e shëndoshë të të ushqyerit.
Nëse jeni të trashë, dhe keni më shumë se 40 vjet, konsultohuni me mjekun para se të filloni të ushtroni.

Ku të drejtoheni për këshillë?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 62
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyFri Jan 03, 2014 1:34 pm

Dieta e fundit me kushtoj 3000 euro !
E sa kg i humbe ?
Asnjë !
Si ka mundësi, ke paguar gjithë ato para ?!
Nuk e dijë as vet ! Kam ndejtë duke pritur mbi një muaj por kot!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
aniata
Fillestar/e
Fillestar/e
aniata

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 39
Vendi : Albania
Registration date : 28/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyFri Jan 16, 2015 11:42 am

beckyy, A keni ndonjë problem me efekte anësore? Ju faleminderit!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
beckyy
Fillestar/e
Fillestar/e
beckyy

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 31
Vendi : Albania
Registration date : 11/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyFri Mar 20, 2015 3:32 pm

Unë nuk kam pasur ndonjë problem me efekte anësore! Unë ndihem mirë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
keterina
Fillestar/e
Fillestar/e
keterina

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 43
Vendi : Albania
Registration date : 03/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyThu Apr 30, 2015 8:55 am

Rittana, Cili është mendimi juaj në lidhje me Lipovon? A keni ndonjë qëllim të përdorin atë?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rittana
Fillestar/e
Fillestar/e
rittana

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 34
Vendi : Albania
Registration date : 01/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyTue May 26, 2015 9:24 am

Po, kam filluar të përdorin Lipovon dy javë më parë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
keterina
Fillestar/e
Fillestar/e
keterina

Female
Numri i postimeve : 5
Age : 43
Vendi : Albania
Registration date : 03/09/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyThu Jun 25, 2015 9:05 am

Cili është rezultati përfundimtar, sa kilogram keni humbur?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rittana
Fillestar/e
Fillestar/e
rittana

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 34
Vendi : Albania
Registration date : 01/08/2013

Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt EmptyFri Jul 10, 2015 9:19 am

Për një periudhë prej pesë javësh, kam arritur të humb 9 kg!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Si mund të humbni peshë të tepërt Empty
MesazhTitulli: Re: Si mund të humbni peshë të tepërt   Si mund të humbni peshë të tepërt Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si mund të humbni peshë të tepërt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: