Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Botime të reja: "HAFIZËT E GJAKOVËS-KRENARIA E KOSOVËS"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anëtar
Anëtar
Mexhid Yvejsi


Male
Numri i postimeve : 429
Age : 72
Vendi : Gjakovë, Kosovë
Registration date : 04/05/2009

Botime të reja: "HAFIZËT E GJAKOVËS-KRENARIA E KOSOVËS" Empty
MesazhTitulli: Botime të reja: "HAFIZËT E GJAKOVËS-KRENARIA E KOSOVËS"   Botime të reja: "HAFIZËT E GJAKOVËS-KRENARIA E KOSOVËS" EmptyWed Apr 17, 2013 10:09 am


Botime të reja: HAFIZËT E GJAKOVËS-
KRENARIA E KOSOVËS

Autor:
Mexhid YVEJSI

Redaktor:
Faik MIFTARI

Recensent:
Dr. Halil IBRAHIMI

Redaktor gjuhësor:
Mexhid YVEJSI

Ballina dhe përkujdesja kompjuterike:
Inxh. dipl. Fetah KRYPA

Shtypi:
ERPO PRINT
Gjakovë, 2013

Libri ”HAFIZËT E GJAKOVËS - KRENARIA E KOSOVËS”, është libri i 16-të i shkrimtarit nga Gjakova, Mexhid Yvejsi. Ky libër ka 114 faqe me këtë përmbajtje:

PARATHËNIE, 5
HAFIZËT E KUR’ANIT, 7
ZHVILLIMI HISTORIK, FETAR I GJAKOVËS, 9
ZEJTARIA...E GJAKOVËS, 14
ORGANIZIMI I JETËS FETARE NË GJAKOVË, 16
ULEMATË SHQIPTAR NË SHËRBIM KOMBËTAR, 18
ULEMATË E GJAKOVËS – MBUROJË E KOSOVËS, 21
HAFIZËT E GJAKOVËS - KRENARIA E KOSOVËS, 26
HAFIZ YVEJS EFENDIU, 28
HAFIZ TAHIR EFENDI GJAKOVA (1770-1850), 30
HAFIZ ZENEL ABIDINI, 36
HAFIZ ISMAIL EFENDIU, 36
HAFIZ MUHAMEDI EFENDIU, 38
HAFIZ ILJAZ EFENDIU (1857-1920), 39
HAFIZ MYFTAR BOKSHI, 40
HAFIZ ABDURRAHMAN VOGLI –THAÇI, 45
HAFIZ YMER GUTA (1860-1963), 46
HAFIZ HALIL HAXHIAVDYLI (1872- 1948), 49
HAFIZ LATIF ZEKA (1874-1950), 51
HAFIZ RUSHID EMRA (1880-1940), 52
HAFIZ SYLEJMANI- MELAMI (1873-1955), 57
HAFIZ IDRIZ HOXHA (1874-1946), 60
HAFIZ IBRAHIM PALLASKA (1875-1935), 62
HAFIZ ISMAIL MUHAXHIRI (1880-1940), 66
HAFIZ MURTEZA MULLA-ALIU (1889-1941), 68
HAFIZ IBRAHIM FEHMIU (1892-1951), 71
HAFIZ BAJRAM AGANI (1898-1962), 76
HAFIZ FAHRI EF. ILJAZI (1903-1985), 79
HAFIZ HALIM FERIZI, 91
HAFIZ HYSNI YVEJSI (1911-1954), 93
HAFIZ SELIM YVEJSI (1913-2001), 95
HAFIZ XHAFER BOKSHI (1915- 1930), 99
HAFIZ FAHRI FERIZI (1915-1935), 101
HAFIZ TEUFIK NAHI (1917-2006), 103
INSTITUTI I HIVZIT NË GJAKOVË, 107
SHËNIME PËR AUTORIN, 111
BURIMET KRYESORE, 112


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Botime të reja: "HAFIZËT E GJAKOVËS-KRENARIA E KOSOVËS"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» MEJA E GJAKOVËS -SREBENICA E KOSOVËS
» A K T U A L I T E T E dhe I N T E R V I S T A
» Lufta e Qarrit (1941-1945), krenaria e kombit shqiptar
» Qeveria e Kosovës nuk çan kokën për kufijtë e Kosovës
» Historia katërshekullore e zemrës së Gjakovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: