Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë….

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë…. Empty
MesazhTitulli: Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë….   Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë…. EmptySun Jun 17, 2012 9:42 pm

Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë….

Një spikatësi e traditës së lidhësisë plot frymëmarrje që duhet të kenë familjet e vërteta shqiptare dhe njerëzit tane, të cilët, në çdo moment, duhet të frymëmarrin me njëri - tjetrin me “oksigjen” humanizmi, dashurie njerezore dhe virtyte te larta . Kjo fotografi e shpreh më së miri këtë motivim, duke e lexuar me botë. . Janeë dy zonja të vërteta dhe bashkëshortet e tyre, që japin një pasqyrim të asaj të vërtete, ku duhet të jemi, çfarë duhet të bëjmë; si duhet të pasqyrojmë etikën e familjes sonë shqiptare, një familje, e cila ka një parim të lartë : respekt të dinjitetit të saj, respekt të tjetrës, të shoqërisë , të vendit dhe të Kombit...
Kozeta Zavalani, kjo zonjë dinjitoze superplanshe me origjineë nga Korça dhe Jozefina Traboini kjo zonjë e hekurt, inteligjente dhe indulgjente, tregojnë një model shembëlltyre se si duhet të jemi.... Është një kënaqësi që të shprehesh një frazë të tillë apo shumë fraza të këtij sensi.... Ka ardhur koha të marrim shembulll të gjithë , se humanizmi po na ikën nga dora, njerëzoren shpesh herë e lëmë të na iki nga dora, virtytet dhe tiparet tona karakteristike, të cilat shprehim individualitetin dhe identitetin e këtij kombi , shpesh i trajtojmë keqas... Duhet të kthehemi tek "identiteti" ynë... Vetem kështu do të përparojmë, vetëm kështu me këtë vullnet, shoqërizim dinamik të mirëfilltë do të progresojmë.... Modeli i shpirtërimit të mirë gjithmonë është i pagabueshëm...
"Njeri sa bukur , tingëllon kjo fjalë!" ta bëjmë të tingëllojë ashtu sikundër duhet të tingëllojë.... Ne jemi të zgjuar ndaj duhet të reflektojmë të gjithë ... Nderimi i marrëdhënieve bëhet mbi bazë shpirti, dinjiteti dhe respekti reciprok... Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë….
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Mirësia duhet te ngrihet në dinjitet dhe të kryefjalëzojë….
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: