Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Lutje" ekzorciste per SOT ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Lutje" ekzorciste per SOT ... Empty
MesazhTitulli: "Lutje" ekzorciste per SOT ...   "Lutje" ekzorciste per SOT ... EmptySun Jun 17, 2012 9:41 pm

Lutje ekzorciste per SOT ...

A ka ekzorciste qe te marrin mendjen dhe te shtyjne per te votuar per t a?!
Sot , ç’mund te ndodhe te fqinji yne historik, GREQIA?
Nga Kristaq F. Shabani

Alarmime , hamendesi : “Greqia do te dale nga Eurozona?”
Analiste, udheheqes shtetesh, specialiste pyesin dhe analizojne....
Vete greket çfare thone?
E thane radhen e pare me votimin e tyre...
Po sot ? Po sot ?! Ne Zgjedhjen e tyre te Dyte ?!
Kane vene mend apo do te japin mend...

Ndoshta heren e pare ne procesin e votimit ishin te alarmuar nga masat shtrenguese dhe reformat... Tashme kane pasur kohe te reflektojne...

Kush e “ndihmoje” Greqine qe te perqafonte kete gjendje ?
Evropa “ndihmat financiare te kthyeshme” i shpeshtoi dhe Greqia e rriti katerciperisht BORXHIN...
Ne kete praktike te zmadhimit te borxhit kush fiton dhe kush humbet?!
Radikalet e majte po pwrdorin demagogjine , per t’u liruar nga reformat , borxhi....
Por neser a do te gabohet perseri?
Kush fiton dhe kush humbet po te dale Greqia nga Europa?
Nje dalje e Greqise nga Eurozona eshte nje fatalitet per te , nje kthim prapa... , por edhe ne ndikim negativ te te tjeret...
Qeverite greke e pergatiten vete kete gjendje amullie dhe Evropa e “impulsoi” po vete kete gjendje. Vendi qe nuk del kurre nga kriza a e kupton kete krize?
A ekziston planifikimi? Apo ai eshte nje parim , nocion i panjohur ne kete sistem?!...
Mendoj se ka shume te mençur ne Greqi qe dine si duhet vepruar...
Neser merret mire vesh...ndoshta qe ne mesnaten e sotme, te dieles...
Greqia ka pervoje Evrope...
A do te kete ne rast negative gjyqesime si te “Sokratit “ qe gjithmone riperseriten?
DALJA NGA EUROZONA ESHTE NJE TRUK APO NJE REALITET ?
TE LENE TE DALESH KUR DUAN DHE JO KUR DO ?! N e kete rast vepron ligji i Ndervarjes i kondicionuar nga BORXHI I JASHTEM MARRAMENDES...

Hipokrati ka dale ne skene...


Material ilustrativ....

Kohët antike

Duke filluar nga shekulli V para erës së re, çrregullimet mendore, sidomos ato me karakteristika psikotike, konsideroheshin me origjinë mbinatyrore. Kjo pikëpamje ekzistonte si në Greqinë e lashtë, po ashtu edhe në Romën antike.
Hipokrati

BABΑΙ I I MJEKËSISE, HIPOKRATI
Ky jetoi mbi 100 vjeç. Lindi në qytetin Meropi, te ishullit Kos në vitin 460 ose 459 para erës sonë dhe vdiq në Larisë të Thesalisë, rreth viteve 375-351• Vepra e tij përmblidhet në “Corput Hipocraticum” dhe ka 72 libra.
Aty gjen libra mbi dietën, aforizma për mjetet e punës së mjekut, mbi plagët dhe ulçerën, prognozën, sëmundjet kirurgjikale, prognozën, sëmundjet kirurgjike, mjekësinë e lashtë, libër mbi ajrin, ujin dhe vendct.
Në shkrimet etike përmendet dhe "Betimi i Hipokratit", i cili recitohej nga mjekët në prag të fillimit të punës.
Vepra iu botua së pari arabisht dhe, më pas, në Romë (1525). Krijoi shumë tcrma sëmundjesh si: pneumonia, epilepsia, apopleksia etj. Mësimet e Hipokratit janë mjaft të rëndësishme dhe në themel të shkencës mjekësore; madje disa sosh edhe sot e kësaj dite.


Dorëshkrimet më të hershme rreth çrregullimeve mendore janë të shkruara nga grekët. Në shekullin IV para erës së re, Hipokrati parashtroi teorinë se anormalitetet fiziologjike mund të jenë shkak i çrregullimeve mendore. Sido që të jetë, zhvillimi i mëtejmë i kësaj pikëpamjeje, pushoi pak kohë më pas, si rezultat i rënies së Perandorisë Romake. Liderët religjiozë dhe të tjerët filluan përsëri që të përdornin versionet e mëhershme të ekzorcizmit, për t’i trajtuar sëmundjet mendore, ku shpesh nënkuptoheshin edhe metoda nga më barbaret.

Ekzorcizmi dhe raporti i tij me religjionin dhe psikiatrinë

Ekzocizmi (nga latinishtja ‘exorcismus’, si dhe nga greqishtja ‘exorkizein’ – bëj be, kërkoj solemnisht) është një praktikë e dëbimit të demonëve apo shpirtrave të tjerë të këqij nga një person apo vend, të cilin ata besohet se e kanë pushtuar. Kjo praktikë është goxha e vjetër dhe është pjesë e një sistemi të besimit të shumë kulturave dhe religjioneve.


Filmi "The Exorcist" e bëri ekzorcizmin "aktual" për kohën tonë

Personi që bën ekzorcizmin, i njohur si ekzorcist, shpesh është klerik, apo person që besohet se ka aftësi apo fuqi të veçanta. Ekzorcisti mund të përdorë lutje dhe material tjetër fetar, si psh formula të ndryshme, ikona, gjeste, simbole, hajmali, etj. Ekzorcisti shpesh fton Zotin, Krishtin si , ose edhe engjëj të tjerë të ndryshëm që të intervenojnë në ekzorcizëm.
Marrë në përgjithësi, personat e pushtuar nga djajtë nuk konsiderohen si të këqij në vetvete (sui generis), e as të përgjegjshëm për veprat e tyre, për këtë shkak, ekzorcistët e konsiderojnë këtë praktikë më shumë si trajtim shërues, sesa si ndëshkim. Për këtë shkak, rëndom nuk ushtrohet dhunë ndaj personit të pushtuar nga djajtë, me përjashtim të lidhjes së tij, në rast se është i dhunshëm.
Foto: Lutje ekzorciste per SOT ... A ka ekzorciste qe te marrin mendjen dhe te shtyjne per te votuar per t a?! Sot , ç’mund te ndodhe te fqinji yne historik, GREQIA? Nga Kristaq F. Shabani Alarmime , hamendesi : “Greqia do te dale nga Eurozona?” Analiste, udheheqes shtetesh, specialiste pyesin dhe analizojne.... Vete greket çfare thone? E thane radhen e pare me votimin e tyre... Po sot ? Po sot ?! Ne Zgjedhjen e tyre te Dyte ?! Kane vene mend apo do te japin mend... Ndoshta heren e pare ne procesin e votimit ishin te alarmuar nga masat shtrenguese dhe reformat... Tashme kane pasur kohe te reflektojne... Kush e “ndihmoje” Greqine qe te perqafonte kete gjendje ? Evropa “ndihmat financiare te kthyeshme” i shpeshtoi dhe Greqia e rriti katerciperisht BORXHIN... Ne kete praktike te zmadhimit te borxhit kush fiton dhe kush humbet?! Radikalet e majte po pwrdorin demagogjine , per t’u liruar nga reformat , borxhi.... Por neser a do te gabohet perseri? Kush fiton dhe kush humbet po te dale Greqia nga Europa? Nje dalje e Greqise nga Eurozona eshte nje fatalitet per te , nje kthim prapa... , por edhe ne ndikim negativ te te tjeret... Qeverite greke e pergatiten vete kete gjendje amullie dhe Evropa e “impulsoi” po vete kete gjendje. Vendi qe nuk del kurre nga kriza a e kupton kete krize? A ekziston planifikimi? Apo ai eshte nje parim , nocion i panjohur ne kete sistem?!... Mendoj se ka shume te mençur ne Greqi qe dine si duhet vepruar... Neser merret mire vesh...ndoshta qe ne mesnaten e sotme, te dieles... Greqia ka pervoje Evrope... A do te kete ne rast negative gjyqesime si te “Sokratit “ qe gjithmone riperseriten? DALJA NGA EUROZONA ESHTE NJE TRUK APO NJE REALITET ? TE LENE TE DALESH KUR DUAN DHE JO KUR DO ?! N e kete rast vepron ligji i Ndervarjes i kondicionuar nga BORXHI I JASHTEM MARRAMENDES... Hipokrati ka dale ne skene... Material ilustrativ.... Kohët antike Duke filluar nga shekulli V para erës së re, çrregullimet mendore, sidomos ato me karakteristika psikotike, konsideroheshin me origjinë mbinatyrore. Kjo pikëpamje ekzistonte si në Greqinë e lashtë, po ashtu edhe në Romën antike. Hipokrati BABΑΙ I I MJEKËSISE, HIPOKRATI Ky jetoi mbi 100 vjeç. Lindi në qytetin Meropi, te ishullit Kos në vitin 460 ose 459 para erës sonë dhe vdiq në Larisë të Thesalisë, rreth viteve 375-351• Vepra e tij përmblidhet në “Corput Hipocraticum” dhe ka 72 libra. Aty gjen libra mbi dietën, aforizma për mjetet e punës së mjekut, mbi plagët dhe ulçerën, prognozën, sëmundjet kirurgjikale, prognozën, sëmundjet kirurgjike, mjekësinë e lashtë, libër mbi ajrin, ujin dhe vendct. Në shkrimet etike përmendet dhe "Betimi i Hipokratit", i cili recitohej nga mjekët në prag të fillimit të punës. Vepra iu botua së pari arabisht dhe, më pas, në Romë (1525). Krijoi shumë tcrma sëmundjesh si: pneumonia, epilepsia, apopleksia etj. Mësimet e Hipokratit janë mjaft të rëndësishme dhe në themel të shkencës mjekësore; madje disa sosh edhe sot e kësaj dite. Dorëshkrimet më të hershme rreth çrregullimeve mendore janë të shkruara nga grekët. Në shekullin IV para erës së re, Hipokrati parashtroi teorinë se anormalitetet fiziologjike mund të jenë shkak i çrregullimeve mendore. Sido që të jetë, zhvillimi i mëtejmë i kësaj pikëpamjeje, pushoi pak kohë më pas, si rezultat i rënies së Perandorisë Romake. Liderët religjiozë dhe të tjerët filluan përsëri që të përdornin versionet e mëhershme të ekzorcizmit, për t’i trajtuar sëmundjet mendore, ku shpesh nënkuptoheshin edhe metoda nga më barbaret. Ekzorcizmi dhe raporti i tij me religjionin dhe psikiatrinë Ekzocizmi (nga latinishtja ‘exorcismus’, si dhe nga greqishtja ‘exorkizein’ – bëj be, kërkoj solemnisht) është një praktikë e dëbimit të demonëve apo shpirtrave të tjerë të këqij nga një person apo vend, të cilin ata besohet se e kanë pushtuar. Kjo praktikë është goxha e vjetër dhe është pjesë e një sistemi të besimit të shumë kulturave dhe religjioneve. Filmi "The Exorcist" e bëri ekzorcizmin "aktual" për kohën tonë Personi që bën ekzorcizmin, i njohur si ekzorcist, shpesh është klerik, apo person që besohet se ka aftësi apo fuqi të veçanta. Ekzorcisti mund të përdorë lutje dhe material tjetër fetar, si psh formula të ndryshme, ikona, gjeste, simbole, hajmali, etj. Ekzorcisti shpesh fton Zotin, Krishtin si , ose edhe engjëj të tjerë të ndryshëm që të intervenojnë në ekzorcizëm. Marrë në përgjithësi, personat e pushtuar nga djajtë nuk konsiderohen si të këqij në vetvete (sui generis), e as të përgjegjshëm për veprat e tyre, për këtë shkak, ekzorcistët e konsiderojnë këtë praktikë më shumë si trajtim shërues, sesa si ndëshkim. Për këtë shkak, rëndom nuk ushtrohet dhunë ndaj personit të pushtuar nga djajtë, me përjashtim të lidhjes së tij, në rast se është i dhunshëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
"Lutje" ekzorciste per SOT ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: