Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Figuara të Letërsisë Botërore, Lygia Fagundes Telles

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Figuara të Letërsisë Botërore, Lygia Fagundes Telles Empty
MesazhTitulli: Figuara të Letërsisë Botërore, Lygia Fagundes Telles   Figuara të Letërsisë Botërore, Lygia Fagundes Telles EmptyFri Apr 13, 2012 2:51 am

Njihuni me personalitete dhe figuara të Letërsisë Botërore sot! Lygia Fagundes Telles me profesion Gjykatëse është personalitete e Letërsisë Botërore, Simbol i Lirisë dhe të Drejtave të Njeriut, pjestare aktive kunder Juntës ushtarake ne Brazili (1976), shkrimtare dhe fituse e shume Çmimeve Ndërkombëtare, Anëtare e IWA dhe akademike e shkëlqyer,autorja më popullore në Brazil dhe kandidate për Çmim Nobel 2011! (Ky njoftim vjen nga Komunikata më e fundit e Presidentes së IWA Teresinka Perreiera me Anëtarët e saj) Lygia Fagundes Telles ka lindur 19 prill 1923. Ajo është një noveliste dhe romancier braziliane e njohur ne mbare boten e letareve letrare sot. Ajo ka lindur në São Paulo dhe është një nga shkrimtarët më të rëndësishme të Brazilit të jetesës. Libri i saj i parë i tregimeve të shkurtra, Viva Praia (Living Beach), u botua në vitin 1944. Në vitin 1949 mori çmimin Arinos Afonso për tregimin e shkurtër . Ndër librat e saj më të suksesshme janë Ciranda de Pedra (Dance mermeri) (1954), Verão nuk Aquário (1963), Antes bëjë Hyrëse Verde (1970), Seminário dos Ratos (1977) dhe si Nuas Horas, e (1989). ajo ka fituar Cmimin e madh Francez nga Gratë huaja më të mira " Grand Prix" në Cannes (France) ne vitin 1969. Romani i saj më i famshëm është (Vajza në fotografi), i cili tregon historinë e tri grave të reja në fillim të viteve 1970, një kohë të vështirë në historinë politike të Brazilit për shkak të shtypjes nga ana e diktaturës ushtarake. Në vitin 2005 ajo fitoi Çmimin Camões, çmimin më të madh letrar në gjuhën portugeze. Ajo është një nga tre anëtarët femra të Akademisë Braziliane të Letrave. Ne vitin 2011 ishte autotja e nominuar nga IWa per Fitimin e Çmimit Nobel. Lygia Fagundes Telles born April 19, 1923) is a Brazilian novelist and short-story writer. She was born in São Paulo and is one of Brazil's most important living writers. Her first book of short stories, Praia Viva (Living Beach), was published in 1944. In 1949 got the Afonso Arinos award for her short stories book O Cacto Vermelho (Red Cactus). Among her most successful books are Ciranda de Pedra (The Marble Dance) (1954), Verão no Aquário (1963), Antes do Baile Verde (1970), Seminário dos Ratos (1977) and As Horas Nuas, (1989). The book Antes do Baile Verde won the Best Foreign Women Writers Grand Prix in Cannes (France) in 1969. Her most famous novel is As Meninas (The Girl in the Photograph), which tells the story of three young women in the early 1970s, a hard time in the political history of Brazil due to the repression by the military dictatorship. In 2005 she won the Camões Prize, the greatest literary award in the Portuguese language. She is one of the three female members of the Brazilian Academy of Letters.
Paraqiti : Agron Shele
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Figuara të Letërsisë Botërore, Lygia Fagundes Telles
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: