Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyTue Dec 11, 2007 12:11 am

dasma eshte duke u pregaditur vetem sa na mungojn edhe pak lek dhe do te filloj nji dasem e cila pritet me vite e vite nder shqipatre .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptySun Feb 10, 2008 4:17 pm

Te nderuar forumiste a ka darsem pa flamur kushe e ka per detyre ta qendis' Flamurin te shofim si duket ai Flamur per kete Daresem.!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyFri Feb 15, 2008 1:17 pm

A do jete dasma te henen? Nuk e merrni me mend cfare gezimi i pergjithshem edhe kur nuk shprehet me fjale dhe cfare tensioni pozitiv ndjehet ne Shqiperi! Po Hymni, degjova se nuk e kane percaktuar...Megjithate ka shume kenge te mrekullueshme patriotike qe mund te sherbejne si Hymn i Kosoves.

Na shkofte mbare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyFri Feb 15, 2008 3:33 pm

Cfar atmosfere eshte duke mbreteru ne Prishtine !
po flitet se po shpallet sot ne brenda 2-3 ore!!

Eva0506 po e kuptoj gezimin Tuaj sepse tanime na kan kap emocione te gjithve ,si do t'a perjetojme ate moment?

..disa djem ne prishtine kishin kriju nje tabllo me figuren e Adem Jasharit e nen te shkruante :

" Bac, U kry ."
e prekshme


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
Adem Berisha

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyFri Feb 15, 2008 3:52 pm

O të dashur vëllezër e motra kudo që jeni,
ju lutem deri në kupë të qiellit qe të pranoni urimet e mia më të përzemërta me rastin e shpalljës së KOSOVËS TË PAVARUR DHE SOVRANE.

Të gjithëve nga zemëra dhe shpirti JU përgëzoj për fatin e mirë dhe privilegjin si brez qe të pritni, përjetoni dhe kremtoni këtë Ditë të Madhe historike e të shumëpritur, këtë ditë e cila ndodhë vetëm njëherë.
Ne jemi brezi më i lumtur që ka ekzistuar ndonjëherë.
E gëzofshim këtë ditë brez pas brezi për shekuj me rradhë.
Ju lutem më falni sepse ndoshta edhe nuk po mund të shprehem krejt ashtu siq deshiroj por jam nën emocione si kurrnjëherë më parë në këto 60 vitet e mia.

DITA E PAVARËSISË fla

Ditë e madhe, ditë gëzimi,
ditë e shpresës, ditë e mbarë,
ditë fatlume, ditë shpëtimi
e shumëpritur nga çdo shqiptar.

Porsi rrëfe që vie prej qiellit
në gjithë hapsiren e Dardanisë,
]porsi rrezja e parë e Diellit
shkëlqen Dita e Pavarësisë.

Pritem, pritem por kurr s’pushuam
së luftuari për këtë ditë,
pa ngurrim botës i treguam
se Kosova do të jetojë n’dritë.

Për këtë ditë q’është e bekuar
nga Madhëria e Përendisë,
shumë lulëkuqe jetë kanë ndërruar
u bënë pishtarë, deshmorë t’Lirisë.

Në shumë etapa të historisë
shpesh në gjak ky vend është larë,
qe prej kohës së Ilirisë
kurr ky gjak s’ka njohur të tharë.

Ajo kohë qoftë e mallkuar
për shumë vjetë e për shumë mot,
për gjithëmonë të ketë përenduar
të mos errësojë më qe prej sot.

Sot është Dita e Pavarësisë
kem’ përse të gjithë të krenohemi,
të gjithë të jem’ n’shërbim të Lirisë
nga ky vend të gjithë të betohemi.

Për këtë liri që e fituam tok
me gjithë atë gjak që nuk ka çmim,
s’ngurruam dje, s’do të ngurrojmë sot
qe ta mbrojmë me përkushtim.

Eni pra tash të vallëzojmë
vallen më të bukur të Lirisë,
deri n’agim të mos pushojmë
për Dit’n e Madhe të Pavarësisë.

Tash secili le të këndojë :
mirë se erdhe oj Pavarësiiii !,
kurdoherë po të jetë nevoja
prap të gjithë do të biem për ty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyFri Feb 15, 2008 5:12 pm

Bacë Adem Breisha, pasi lexova keto rreshta ,me duhet me u shpreh ne kete menyre edhe une ndaj juve "Bacë , u kry!" ...
te falenderoj nga thellsia e zemres per kete poezi kaq te mire qe vec Ju dini te shpreheni ne kete menyre ..Jeni i madh dhe qoshi gjithmon i tille ,Ju uroj Pavarsine dhe gjithe te mirat e kesaj bote Bacë Adem Berisha .URIME , URIME edhe per Ju brezat e sakrificave te medha .Le te presim dite edhe me te mira populli yne e kjo dite le te jete " rrezja e pare" e lirise dhe bashkimit te shqiptarve .. le te jete kjo dita e shpreses se madhe , bashkimi po afrohet ..

LAVDI te gjithe atyre qe sakrifikuan dhe dhane jeten per lirin e popullit tone , qofte i perjetshem kujtimi per te gjithe deshmoret e kombit ne shekuj me radhe . Gjenerata e gjenerata u linden , punuan dhe u sakrifikuan , per lirine e ketij populli ,e ne patem fatin e madh t'a presim dhe gezojme
andaj mos t'i harrojme kurre ...
Po vjen dita jone , po vjen koha jone ....

Nderimet me te thella per Juve Bacë Adem Berisha ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feratkoca
Anëtar
Anëtar
feratkoca

Male
Numri i postimeve : 294
Age : 31
Vendi : Shqiperi/Mitrovicë
Registration date : 21/10/2008

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyWed Dec 17, 2008 2:26 pm

ne pritje te dasmes se madhe eshte kur Shqiptaret te bashkohen ne nje shtet te vetem me emrin Shqiperi ajo eshte dasma me e madhe e leni keto jo pavarsia e Kosoves jo ky jo kjo por nuk eshte amaneti i deshmoreve te kombit qe Kosova te behej shtet pora amaneti i tyre ishte dhe eshte qe te gjitha trojet Shqiptare t ebashkohen ne vetem nje shtet pra veq nje Shqiperi te egzistoj SHQIPERI E BASHKUAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.feratkoca.multiply.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyTue Dec 23, 2008 5:22 pm

Sofra shkruajti:
Unë përvete nuk mendojë se do të ket dasëm ashtu si po trumbetojnë dhe po e gënjejnë popullin politikanët tanë që po e udhëheqin Kosovën. Por një ditë dhe një datë, pa tjetër se do të jetë, por për ta afruar atë ditë dhe atë datë, duhet pik së pari shqiptarët të largohen nga kjo rrugë e pa krye, e cila rrugë e ka afruar çështjen tonë buzë greminës, nga e cila greminë po të biem brenda sajë, do të duhet një shumfishim i punës që ta nxjerrim nga aty, e për ta pregaditur festën e dasmës mbar Kombëtare.

Në pritje të kësaj dasme të madhe një Gomar nga shteti amë tha se;

Problemi i Kosovës është problem Evropian.

Dmth se gjaku i derdhur, dhunimet, gjenocidi e shumë të tjera nuk janë problem .... Kosova është problem vetëm për Evropën e cila do ta zgjidhë në bazë të parapregaditjes së pakos së Ahtisarit e cila nuk e njef Pavarsin [ Dasmën e pritur], por do të jetë vetëm një kompromis për një far dasme për të cilën nuk u derdh gjaku i ushtarëve dhe i popullit tonë.Ky postim i takon datës 20 tetor 2007... dhe pyetja ime është se Ç'duhet të bëjm në vazhdim si komb... për ta festuar dasmën e shumë pritur kombëtare.

_________________
Është diçka që vlen...

më shumë se pranvera, që shkëlqen më shumë se dielli ,më shumë se ari...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 EmptyTue Dec 23, 2008 8:26 pm

Në Pritje të Dasmes së madhe
sipas mendimit tim është kur bohet Bashkimi Kombëtar dhe te kemi ni simbol shtetror te kemi vetëm nje Flamur e jo te ndahemi
sipas mendimit tim nuk do të ketë Dasëm më të madhe se sa meu bo Shqipëria e Bashkuar me të gjitha Viset Shqipëtare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE   NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NË PRITJE TË DASMËS SË MADHE
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: