Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Oct 15, 2007 1:15 pm

Kohën e fundit sikur diqka po mëmundon,sikur nuk po ndihem mirë dhe vendosa të bëjë një vizitë mjekësore.Mora në telefon ordinancën dhe kërkova një termin!Pasi mora terminin si princip që kam të ju përgjigjem më heret shkova 15min,përpara.
U ula në sallën e pritjes dhe po vështroj një tavolinë të stërmbushur me revista shëndetsore në gjuhën gjermane.Më ranë sy një revistë me titullin"A BëNë MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN":E mora shpejt dhe lexova me kujdesë deri sa mjeku më ftoi në vizitë,dhe në revistë shkruante:Një zemër e gëzuar të bënë më mirë se qdo medikament!Më tej artikullshkruesi thoshte:Sot në këto ditë të vështira jetese,pak kush nga ne mund të kenë zemër të gëzuar,vështirë arrijmë të ju përballojmë streseve të jetës së përditshme çë qojnë në mërzitje dhe pesimizëm.Sidoqoftë studimet dëshmojnë se pavarsisht nga vështërsitë që kemi ia vlenë të ushqejmë optimizmin.Optimizmi përshkruhet si një pikëpamje ose qëndrim plot shpresë,në pritje për të shpresuar se përfundimi do të del i mirë.Si ndihet një optimist kur nuk ia del për diçka?Ai nuk e sheh këtë dështim të pandreqshëm,nuk i mbyll sytë përballë realitetit.Përkundrazi e pranon situaten dhe e shqyrton mirë,në varësi të rrethanave,vepron për të përmirsuar gjendjen.Në anën tjetër pesimisti kur ka telashe fajson veten,nuk është i aftë të gjejë shtigje,dhe qdo gjë e sheh si të pandreqshme.Në kliniken"Mejo" në Roçester të Minesotes në SHBA,shkencetaret vëzhguan 800 pacient,dhe dalluan se optimistët jetojnë më gjatë se pesimistet,se optimistet i perballonin streset dhe nuk binin në depresion.Optimizmi edhe pse nuk kuron qdo gjë,por të ndihmon për një shëndet të mirë dhe jetë të lumtur.

Disa sygjerime që mund të ndihmojnë të gjejsh optimizmin:
-


-Kur mendon se nuk mund të kënaqesh me diqka,ose nuk mund te ia dalish ndonje pune,hiqe nga mendja atë mendim dhe përqendrohu në gjera të mira.

-Perpiqu ta shijosh punen tende,dhe ndalu te aspektet qe te sjellin kenaqesine.
-zgjidh shoket qe e shohin jeten me optimizem.

-Vepro në rrethana që varen nga ti,përpiqu ti pranosh rrethanat që nuk i ke në dorë.

-Qdo ditë shëno tri gjëra të bukura,që ke përjetuar gjatë ditës.

Deri këtu lexues i nderuar,arrita të lexoj revisten shendetsore rreth optimizmit,të cilën ma ndërpreu vizita.E solla këtu në faqen tuaj,ku të di,ndodhë gjatë jetës që mbi ne të mbretëron pesimizmi.Të shfrytë zojmë këtë njohuri,në mos vallë do të na ndihmoj për të mirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Oct 15, 2007 2:15 pm

Shume bukur Shaban Cakolli, besoj plotesisht se optimizmi te ben shume mire, e thene ndryshe eshte te mendosh gjithmone pozitivisht.

Kjo realizohet sepse kura e gjithshkaje eshte brenda nesh, tek truri yne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Oct 15, 2007 8:34 pm

optimizmi ruen shendetin kjo dihet edhe pa psikologji .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Lea_uk
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Lea_uk

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 5:21 pm

Optimizmi eshte Gote gjysme e mbushur
kurse pesimizmi eshte gote gjysme e zbrazur...

Lea
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 5:22 pm

optimizmi te jep kreh te fluturosh ,pezimizmi te pret kembet smund te ecesh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 5:25 pm

Optimizmi sipas teje qenka redbull po te jipka krahe me fluturu pesimizmi alkohol po ti prejka kembet Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 5:33 pm

riki optimizmi te jep cdo gje mbi te gjitha shendetin dhe kur ke shendetin fluturon por pezimizmi te keput kembet qe te duket se i ke ne dhe te futura dhe nuk ec dot me dy kembe por rrin nji ved dhe gjalon me jeten .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Riki30
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 44
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 5:37 pm

Anna fort mire e ke me ty jam po sikur ndonjeher zhgenjehesh me optimizem te tepruar dhe me ste mbetet gje tjeter pos te kapesh per pesimizem por prap mbetet thenia se shpresa e fundit vdes dhe ne e kemi vendin e pare per optimizem kurse japonezet per pesimizem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyTue Oct 16, 2007 10:05 pm

deri ne fundin e jeetes se njeriut qendron shpresa dhe njeriu mendon se do te beht mire dhe optimizmi apo shpresa emban njeriun ne at moment qe njeriu humbet te gjitha shpresat dhe bije ne degradim t epesimizmit aj kalon ne vetvrasje sepse mendon qe bota perfundoj ska rruge zgjidhje per te me .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptySat Jan 05, 2008 10:48 am

Secilies shenje duhet ti jipet domethenja e planetit zotrus,sepse planetet e drejtojne pjeset e caktuara te trupit dhe oraganet e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 34
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptySat Jan 05, 2008 5:38 pm

Per ata ne shqiptaret jemi shume te shendetshem,sepse jemi optimist shume te medhenje por si duket edhe ky optimizem do kete fund??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anëtar
Anëtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyThu Feb 21, 2008 2:14 am

Edhe optimizmi ka limit, kur te barikadohen te gjitha rruget hec e mos u bej pesimiste pra optimizmi do te shperthej ne pesimizem deshe sdeshe, kam degjuar qe optimistet me te mdhaj kane bere vetvrasje, pra edhe optimizmi i tepert prej ni mosknaqsie te shpie ne ruge te pakthim keshtu qe njeriu duhet te gjej ballancin mes optimizmit dhe pesimizmit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
Fjona

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 31
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyThu Nov 13, 2008 12:47 pm

Riki30 shkruajti:
Optimizmi sipas teje qenka redbull po te jipka krahe me fluturu pesimizmi alkohol po ti prejka kembet Very Happy

hahahaha eeehh kuku per ty

sa per temen

optimizi jo veq per shendet po per gjithqka tjeter ben mir ne jet

ni shembull extrem
tash paramendone vet te shtrir ne spital me shpresa te vogla jete me gjith ato infusione, aparata te zemres etj etj, te mos jesh optimist ne ket moment ke me dek meniher veq pre pesimismit!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyThu Nov 13, 2008 1:32 pm

Mbi gjysma e pacienteve qe shkojne te mjeku, nuk kan asnje lloje semundje ! Por dalin te jete pesimiste ! Te jesh optimiste, d.m.th te mos keshe nevoje per mjek.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyThu Nov 13, 2008 1:44 pm

Optimizmi eshte pa diskutim nje faktor i madh ndikues dhe shume i rendesishem ne jetegjatesi. Ju uroj te gjitheve nje dite me sa me shume optimizem, tani dhe ne vazhdim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
**Embelsira**
Hero anëtar
Hero anëtar
**Embelsira**

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 31
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyFri Nov 21, 2008 11:35 pm

Eshte faktor kyq per nje shendet sa me te mire.,ka prej atrye semundjeve qe nuk eshte e nevojshme te veprohet me ane te medikamenteve ,sepse optimizimi mund te kete te njejtin funksion.Eshte ilaq pa efekte anesore,sepse ben mire pergjithesisht per shendetin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 52
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptySat Nov 22, 2008 12:42 am

Patjeter se bene mire, sepse pesimizmi nuk sjell asgje te mire ne asnje aspekt e sidomos kur lengon ga ndonje semundje. Une konsideroj se vullneti i forte pra optimizmi mundeson sherimin me shume se vet ilaqet dhe mjeket!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Nov 24, 2008 2:07 pm

S'ka dyshim se po, ne te kunderten kur njeriu eshte pesimist atij i rritet perqindja e semundjes.
...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Nov 24, 2008 2:10 pm

Optimizmi transmeton gezim dhe gjalleri ne jete dhe cliron energji pozitive, kjo gje ben shume mire per te larguar stresin dhe per te evitiuar semundjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Parapsikologu
Hero anëtar
Hero anëtar
Parapsikologu

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 52
Vendi : Ferizaj-Kosovë
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyMon Nov 24, 2008 2:40 pm

Optimizmi me mban gjalle dhe pa te as qe mund ta mendoj jeten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyFri Oct 30, 2009 4:30 pm

Optimizmi padyshim eshte nje faktor i rendesishem qe na ben te ecim perpara me me siguri dhe me me shume besim ne vetvete . Dihet se natyrat optimiste jane se pari ne paqe me vetveten pastaj me gjithe boten qe i rrethon. Pengesat kapercehen me me lehtesi. Gjithsesi optimizmi i tepruar mund te coje ne eufori dhe shkeputjen nga realja, ose nga objektiviteti.

Nje njeri optimist ka shume me teper shans te jete me mire me shendet se sa nje pesimist, te dije te gezoje te mirat e jetes dhe te mos dorezohet para veshtiresive te jetes.

Mos u merzit nese rrezohesh,
por ngrihu ne kembe perseri
dhe pabesisht nese lendohesh,
mos qaj, trego trimeri...

Nese ndodhesh mes dallgeve te detit
e dallget te shtyjne ngado,
trego se je zot i vetes,
varke shpetimi mos kerko.

Nese lodhesh nga rruga e gjate,
vetem pa te mbeshtetur njeri,
trego se je njeri me fat,
po ecen perseri...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyFri Oct 30, 2009 6:36 pm

optimizmi i ka plak shqiptaret.
Populli me optimiste ne bote.
Pa shtet pa pune pa prespektiv pa liri pa komb.
Pa pune pa shkollim pa pa pa..
pa sovranitet pa shtet pa flamur .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN EmptyFri Oct 30, 2009 9:45 pm

Optimizmi pas shpreses eshte edhe nje genjeshter e radhes .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty
MesazhTitulli: Re: A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN   A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A BËNË MIRË OPTIMIZMI PËR SHËNDETIN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: