Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Turbinat e Inercionit

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptySun Sep 19, 2010 11:39 am

Turbinat e Inercionit Inertionearthatlet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyMon Sep 20, 2010 6:08 pm

idene e prodhimit te energjise me makina te cilat nuk djegin lende te para eka ideuar shkencetari i madh Nikola Tesla.Perndryshe quhet metoda perpetuale .Nikolla teslla arriti te beje disa zbulime si motorin elektromagnetik indukcionin dhe shume zbulime tjera qe sot zbatohen ne teknologjite e ndryshme .ai e filloi nje projekt per te ndertuar nje central te energjise nga burimet natyrore por ai nuk perfundoi kurre.idea e tij ka fascinuar shume shkencetare dhe shume prej tyre jane betuar se kane zbuluar makina te tilla dhe kane terhequr investitor duke i mashtruar dhe duke ipervetesuar ato mjete per vete. kurse ato makina asnjehere nuk kane pasur sukses.ATo kane qene konspiracione dhe ata njerez jane ndjekur nga ligji per mashtrim .pervec disave si Sterlingu qe ka zbuluar makina me ajer te nxehte por prape duke perdorur lende djegese dhe ato nuk e kane patur efektin industrial.Une ne vitin1992 kam punuar ne nje termocentral ne gjermani ne berlin dhe e kam pare sistemin e procesit te prodhimit te energjise dhe me eshte dukur shume i komplikuar shpenzim te madh te qymyrit mirembajtaja shume e shtrenjte dhe cka eshte me rendesi te madhe leshim shume i madh i dioksid carbonit ne atmosfere pasojat e te cilit ka filluar ti ndjeje bota. Une kam filluar te mendoje per prodhimin e energjise para 8 viteve krejt rastesisht .isha duke punuar ne ndermarrjen time ne zdrukthtari dhe ne nje moment lodhjeje u mbeshteta ne nje makine duke qendruar ne kembe dhe ne dore mora nje meter metalike ne forme sferike e cila e kishte shiringen e ngjitur per te dhe shiringen e futa ne gishtin tregues dhe fillova ta rrotulloj dhe ne nje moment me shkoi shikimi te sfera e metres dhe po shihja nje rrotullim te madh te sferes me nje levizje minimale te gishtit.DHe prej atij momenti fillova te mendoj si te prodhohet energjia me forca minimale .fillova te bej skica me kavanoz te medhenj te ujit me hidrulike etj por nuk kisha ide i mbusha nja 10 fletore me vizatime dhe prape nuk e kisha idene.deri para dy jave e gjysme nuk e kam ditur per idene e Nikolla Teslles per makina pa derivate .Ne nje moment ne mbremje me erdh ideja sikur te ishim ne nje bjeshke dhe ta leshonim nje gur te madh te rrumbullaket ai do te nisej vet pa e shtyre askush dhe do te barte me vete nje energji te madhe.pastaj me shkoi mendja sikur ta leviznim bjeshken perpjete e gurin ta lidhnim ne mes te saj guri do te rrotullohej ne vend .dhe keshtu fillova me disa skica te kohes antike me traka levizese por nuk kishte ku te mbeshteteshin sepse ishin pesha te renda .Dhe keshtu fillova tju dergoj emaile disa qendrave kerkimore per energji te perseritshme gjithashtu edhe kompanive energjetike dhe ne nje moment kur mendova se e kisha finalizu planin me te mire dhe skicen atehere thashe kjo eshte kjo nuk mund te ndertojme makine per prodhim te energjise pa lende djegese.dhe i dergova disa emaile disa qendrave. Para se me ardh te zbulimi i motorit e kisha skicen se si dukej me sfera metalike me rrypa , me zingjire ne procesin eprodhimit te energjisedhe thash kjo eshte kjo . kishte kaluar nje jave e gjysme me ato skica neper dore dhe me nje moment dikush u fut ne koken time the me tha se per kete skice dhe plan nuk do te kerkosh shperblim nga askush kete skice duhet ta kene te gjithe bota .dhe une pranova dhe bera emaile me gjithe skicen ne shume qendra kerkimore nuk mu pergjigj askush .Pas dy tri diteve ai dikushi me dha pamjen origjinale qe e keni ne BK te turbinat e inercionit.Faktikisht kisha zbuluar motorin me nje piston me forca inercionale te vazhdueshme ne kohe dhe kushte tjera.Per nje kohe te shkurte e vizatova skicen dhe ajo ishte fillimi i dickaje jo normale ,menjehere me zuri lakmia dhe fillova te mendoj per perfitimet e mia .Pas nja dy diteve e vendosa me publiku dhe e publikova ne disa qendra.por probleme kishte ende ende nuk ishte i finalizuar ,sepse graviteti e terhiqte sferen ne drejtim te saj.Ishte bere nate dhe dola jashte duke menduar si ti ia bej .Per nje moment ai dikushi ma jep skicen dhe me thote ne ate diagonale qe e ke vendosur sferen vendosi edhe kushinetat.ky ishte prolemi me i madh i pazgjidhur dhe kjo gjeti zgjidhje.Faktikisht plotesova vizionin e Teslles.DHe e kerkova zyrene patentimit ne masht ne kosove dhe ne shqiperi ato nuk ekzistojne .Atehere e publikova me emaile neper qendrat kerkimore dhe fakulteteve te departamenteve te fizikes ne oxford dhe harvard per studim sepse natyrisht u plotesu edhe nje ligj ne fizike .KUR mendova se krejt mori fund AI dikushi ma paraqet ne ima.gjinaten time motorin me 4-8-pistona ,atehere e kuptova se ky ishte motor industrial .sipas perllogaritjeve te mia ky motor mund te prodhoje deri 2000MW ne ore energji te paster pa djegje te derivateve.Per ta dhene kete motor jane tri kushte nga Ai dikushi 1.per 20vjetet e ardhshem te mbyllen te gjitha termocentralet2.te mbyllen centralet atomike3.dhe respektohen ligjet e natyres.Per ndryshe perfitimet jane shume dimensionale dhe kjo energji do te percaktoje fatin e njerezimit ne mbijetimin e saj dhe te mos ju ndodh ajo qe ju ndodhi banuesve te pare ne toke ,perndryshe ky eshte dielli artificial i tokes.per cdo keqkuptim ju kerkoj falje .sa per informim kur e kam puliku se muj me dhane motorin industrial ma kane mbyll e-mailin dhe spo ma celin .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyMon Sep 20, 2010 9:52 pm

Te gjitha ato concerne dhe kompani te energjise gradualisht per20 vjet do ta zevendesojne ne menyre proporcionale metoden e prodhimit te energjise dhe keshtu nuk do te kete impacte ne politikat etyre ekonomike do te kene vetem perfitime edhe me te medha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyMon Sep 20, 2010 10:01 pm

Une nuk kerkoj asnje shperblim per kete projekt nga askush une e di qe momentalisht jane gjerat ne fazen experimentale dhe do te jete nje proces i ngadalte une nuk kam kushte per experimentim dhe ky experiment kushton shume .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Sep 21, 2010 9:17 am

KUr te perfundojne experimentet qe jam i sigurte 100 per qind qe kane me funksionu atehere do ta jape motorin me 4 piston me 8 pistona dhe Mega Motorin per 2000MW me 12 pistona kurse i kisha lut shkencetaret qe te mos mundohen ta zbulojne sepse do ta kene te pamundshme ta gjejne .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Sep 21, 2010 10:06 am

Ifalenderoj googlen qe ma ka hape emailin prape
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Sep 21, 2010 5:34 pm

Sa per informim ato 3 kushte edhe vete spontanisht do te plotesohen per 20 vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyWed Sep 22, 2010 8:58 pm

Per te experimentuar kete projekt duhen hic me shume se 1 milion dollare ose euro.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyThu Sep 23, 2010 7:21 pm

sot cdo gje ne oret e pasdites iu eshte kthyer nornmales.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyThu Sep 23, 2010 7:30 pm

e kisha lut googlen me ma nshu hotmailin me komuniku me boten se nuk kam ma cka me thane .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyThu Sep 23, 2010 8:21 pm

sot jam liruar nga nje energjie po kam turbullira ne lukth
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyFri Sep 24, 2010 12:16 pm

50 vitet e ardhshme do te jene percaktuese per mbijetimin e njerezimit .pse Pas 50 viteve derivatet djegese do te jene te limituara deri ne 30 per qind. kurse sot e gjithe industria varet prej saj sepse po shfrytezohet me kapacitet te plote dhe tendenca e zhvillimit te hovshem te indise dhe kines do ta shpejtoje kete proces.Keto 30 perqind te derivateve jane shume pak per balancen dhe shperndarjen proporcionale dhe keshtu do te vije deri te konflikti i interesit .per tu shmangur konflikteve duhet te krijohen politika nderkombetare apo globalizim te interesit te gjithmbarshem boterordhe te krijohen sisteme te reja globale per zhvillim .kurse keto 30 per qind te derivateve te ruhen per ditet me te veshtira te planetit .kur 99perqind e qenieve te gjalla do te vdesin ne mungese te oksigjenit.eshte e pa imagjinueshme te shpetohen te gjitha qeniet e gjalla por eshte e imagjinueshme te mbijetoje 1 per qind e njerezve ,si do te mbijetojne .duhet te ndertohen mini planetet ne 5 kontinentet afer ketyre resurseve.Keto resurse do te perdoren per te krijuar kushte per mbijetese per nje numer te caktuar te njerezve dhe prodhimin e oksigjenit per pastrimin e ujit dhe prodhimin e lendeve ushqyese.Uji do te jet i kontaminuar pemet perimet dhe cdo produkt qe e perdorim sot nuk do te ekzistoje per nje kohe te gjate.Njerezve do tu duhet te dalin jashte me maska dhe bombolat e oksigjenit praktikisht do te jetojne sikur me nje planet tjeter ku ska jetedhe kushte per te jetuar por kjo gjendje nuk do te zgjase shume100 -200 vjet dhe prape pas pastrimit te ajrit do te filloje gjallerimi i planetit sepse te gjitha farerat e pemeve perimeve kane qene te mbrojtura nga mbeshtellesi i tyre dhe do te fillojne te rriten ne fillim ato krijojne oksigjen vetem per vete sa per te bere fotosintezendhe pastaj me shumimin e tyre fillon edhe prodhimi masiv per atmosfere . planet i tokes do te marre nje perqindje te madhe te derivateve dhe lendeve djegese qe iu kane shpenzuar por jo ate perqindje qe eka patur me pare .Njerezit keshtu do te mbijetojne dhe do te jene deshmitare per fillimin e evolucionit te ri ,ata qe do te mbijetojne do te shofin fillimin e dickaje spektatulare .dhe keshtu do te jene te paret njerez qe do te shkruajne per lindjen e qenieve te gjalla .POr prape njerezit do te jene sunduesit e planetit sepse e kane inteligjencen ezhvilluar dhe teknologjine.pse duhet te ndertohen ne pese kontinente mini planetet per nje arsye sepse duhet te kontrollohet evolucioni proporcional ne tere planetin mund te lindin qenie primitive ne fillim por me tendenca te zhvillimit intelektual atehere ne duhet ti kemi nen kontroll dhe ti futim ne sistemin tone e nese kane prirje per IQ me te madh se njerezit atehere duhet ti shfrytezojme inteligjencen e tyre per metoda apo teknologji per cdo keqkutim ju kerkoj falje keto jane mendime te mia personale .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptySun Sep 26, 2010 12:41 pm

qe tete vite kam studiuar psilologjine per te studiuar semundjen time dhe te mesohem si te sillem me te kurse para tri viteve kam filluar te lexoj vepra te skrimtareve te medhenj si garsia markez geten heminguejn etj.gjithashtu i lexoj edhe literatuten qe e studiojne femijet e mi ne fakultetin e prishtines .dhe kam arritur te mesoj shume gjera te reja she shprehjete reja i preferoj te gjitheve te lexojne vepra me dimensione nderkombetare duke mos i lene anash edhe ato kombetare.deshira ime ka qene ta studioj regjine e filmit.para tre viteve me pranoi akademia e arteve ne prizren ne cilesine akademise private.por me vone mu duk jo proporcionale me moshen qe kam .dhe u pajtova me fatin tim.ne vitet 90 ka qene motoja qe te gjithe te behen doktore se kishte perspektive per ate arsyu e regjistrova kimine .por fati i ndryshoi gjerat ne drejtim tjeter per 360 shkalle.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyWed Sep 29, 2010 11:57 am

a e keni dit se diejt apo yjet jetojne afro 14 miliarde vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyWed Sep 29, 2010 12:01 pm

keto vite jane te llogaritura qe nga lindja e tyre e kur te shperthen big bangu atehere jete gjatesia e ture eshte 10-12 miliard.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyThu Sep 30, 2010 11:17 pm

Ae keni diten se nga formimi dhe deri te shperthimi i big bangut duhet te kalojne 82 miliarde vite
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Oct 05, 2010 7:31 pm

[url][/url]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Oct 05, 2010 7:32 pm

Turbinat e Inercionit N0bigbangpp
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Oct 05, 2010 8:40 pm

Turbinat e Inercionit Bigbangt

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyWed Oct 06, 2010 8:29 pm

ju kerkoj falje vizitoreve te bk per dhenienn gabim te vitevete bing bangut jete gjatesia e bing bangut eshte 34 miliard vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyFri Oct 08, 2010 6:08 pm

turbinat e inercionit apo sie quaj une atleti i tokes do te japin energjine primare ne bote
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyMon Oct 11, 2010 8:11 pm

nuk jane dhene te tera detajet e turbines se inercionit kjo eshte vetem sa per experimenim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyTue Oct 12, 2010 9:38 pm

keto jane sisteme qe vetveten e furnizojne me energji
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptySun Oct 17, 2010 12:27 am

prodhimi i vetem i bing bangut jane yjet dhe asgje tjeter
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit EmptyThu Oct 21, 2010 10:39 pm

kete skice do ta krijoj vete se perndryshe per patentim duhet patjeter skica me qene dhe me funksionu ma se shumti nje ore pa u ndalur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Turbinat e Inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: Turbinat e Inercionit   Turbinat e Inercionit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Turbinat e Inercionit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» turbinat e inercionit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: