Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 turbinat e inercionit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

turbinat e inercionit Empty
MesazhTitulli: turbinat e inercionit   turbinat e inercionit EmptyFri Aug 27, 2010 3:02 pm

Per te arritur energjine max duhet ruajtur vazhdimesine e shpejtesise se momentit te inercionit.per te arritur kete ajo kushtezohet nga pesha e cilindrit apo turbines dhe energjise min.qe merret nga vete gjeneratori i inercionit.qe do te thote se nuk ka nevoje per lende djegese.per fillim na duhet nje burim tjeter energjie vetem per te startuar elektromotoret qe i pergjigjen turbines ,elektromotoret fillojne rrotullimin e turbines dhe gjeneratorit dhe keshtu me arritjen e rrotullimeve te deshiruara atehere burimi i energjise nderpritet dhe fillon furnizimi me enegji min nga gjeneratori ivete turbines se inercionit.problem do te jete rezistenca por me modifikimin e gjeneratorit duke e kontrolluar nga jashte sistemin e brushave do te menjanohet ky problem.Pra do te kemi qarkullim rrethor te energjise ,energjia nga vete gjeneratori dote shndrrohet ne energji mekanike kurse nga mekanikja ne energji.Kjo energji do te ndryshonte mireqenien e njerezve ne toke sepse do te ishte falas sidomos per shtetet e varfera dhe projektet per ndertimimin e ketyre centraleve kane nje kosto shume te ulet dhe mirembajtja e ketyre centraleve eshte e thjeshte dhe me kosto te ulet .Kjo mund te duket si hipoteze por kurre nuk i dihet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 52
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

turbinat e inercionit Empty
MesazhTitulli: Re: turbinat e inercionit   turbinat e inercionit EmptyThu Oct 28, 2010 10:28 pm

turbinat e inercionit e kane mundesine e modifikimit ne shume menyra .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
turbinat e inercionit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Turbinat e Inercionit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shkencë-
Kërce tek: