Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

  Lidhja e Prizrenitpo

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 51
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 11, 2010 11:48 am

Lideret e kohes se lidhjes se prizrenit e paten rastin te rimarrin ,ate qe pushtuesit turk ju kishin imponu per 500vjet dhe ti kthejne gjerat ne vendin e vet.por ata lidere sikur te ishin arsimuar ne europe do te kishin qendrime te tjera,por ata u shkolluan neper oborret e perandorise turke. Njekohesisht edhe kishin punuar si vartes te perandorise ne poste te ndryshmen.Ne momentet me vendimtare ata nuk u treguan te zot te artikullonin kerkesat e kohes dhe te merrnin vendime te drejta per popullin shqiptar ne teresi .Ato kerkesa kane qene te natyrshme ,se pari ata lidere eshte dashur qe vetveten ta konvertojne ne fene e te pareve tone te krijojne ushtrine shqiptare te krishtere ,xhamite ti shndrrojne ne kisha,dhe ti krijojne kufijte e shqiperise etnike dhe te heqin termin kosove .keto mundesi ata i kane pase por se kane bere sepse thjesht kane qene vetem opozite e perandorise turke dhe asgje me shume .Sot populli shqiptar eshte ndare ne dy kombe dhe territore te ngushtuara.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 51
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 18, 2010 11:34 am

Une nuk i fajesoi shqiptaret qe u konvertuan ne musliman sepse ajo ishte zgjidhja e vetme qe ju kish mbetur per te mbijetuar sepse europa ishte e ndare ekonomisht e pazhvilluar dhe nuk mund te kushtezonin perandorine turke qe te mos i kthente shqiptaret ne muslimane ,sikur ndodhi me sllavet rusia cariste e beri marreveshjen qe popujve sllave temos u nderrohej feja .por shqiptaret ishin ne duar te turkut dhe mund te benin me te cte donin.Por une i fajesoi ata lidere qe ne momentet vendimtare nuk moren vendime te drejta per popullin e vet. Por sot nuk eshte me rendesi feja sot eshte ne puetje e drejta e njeriut por megjithate ne kemi humbur shume .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 18, 2010 1:04 pm

Jo o Rrimtaf papa ,Artemije
shqiptaret jane 98% muslimane dhe mburremi se feja te bane njeri te jep moral
nderim rrespekt atdhedashuri ,dashuri shpirtrore.
Ishin ne duar te turkut e mbetren ne duar te shkaut
u konvertun ne katolik e ortodoks..
Ti je ai qe perkrahe rusin cariste..
tung Rrimtaf papa .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 18, 2010 1:51 pm

Te themi te drejten,kur vihet ne pikpytje identiteti kombetar dhe ai fetar,un them keshtu:

Mburrem me te madhe qe jam shqiptar i besimit islam qe jetoj ne nje shtet te eger ku jeta Shqiptaro-Islame eshte thujse e ,,ndaluar''


Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878-1881) është një nga ngjarjet më të rëndësishme historike të kombit shqiptar. Rëndësia e madhe historike e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit shtrihet jo vetëm në të gjitha trojet shqiptare, por edhe në Ballkan, madje edhe në tërë Europën.

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e zgjoi, e zhvilloi dhe e përparoi vetëdijen kombëtare shqiptare. Ajo me përpjekje të mëdha e ngriti këtë veprimtari në shkallën më të lartë, duke e oganizuar edhe luftën për autonomi-pavarësi.

Lidhja Shqiptare e Prizrenit e çoj , e ngriti për herë të parë çështjën kombëtare shqiptare në arenën ndërkombëtare.

Trajtimi i drejtë i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit përmban njohjen e kushteve dhe marrëdhënjeve politike, ekonomike, shoqërore, kulturore dhe në veçanti atë fetare.

Feja, në veçanti feja Islame, prej shumicës së studiuesve, historianëve, nuk është përfillur. Nuk janë përfillur as institucionet e saj, as objektet e saj: xhamitë, teqetë, mejtepet, medresetë, ku janë zhvilluar veprimtari të ndryshme gjatë Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Nuk janë përfillur as titujt e nderuar fetar si myfti, kadi, haxhi, myderriz, hafiz, shejh, hoxhë, imam, mulla, dervish etj.

Gjithashtu, nuk janë përfillur as dijetarët e saj ose ulematë shqiptarë. Ulematë shqiptarë, jo vetëm që nuk janë përfillur, por janë përbuzur, janë nënçmuar, madje edhe janë akuzuar si “turkoshak”, “turkofil”, “turkoman”, “sulltanistë” edhe me emra tjerë edhe më të pistë…!

E vërteta është se, ulematë shqiptarë ishin mendja, zemra dhe shpirti i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit./mesazhi/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 51
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 18, 2010 2:06 pm

E verteta eshte se historia qe ju ka servu popullit shqiptar dhe ata qe e kane shkruar kane qene servile te komunisteve dhe nuk po mund ta marr me mend se si njerezit se kuptojne qe mendimi i lire te shqiptaret eshte shfaqur qe 20 vjet ,. dhe historianet nuk jane te guximshem te shkruajne nje enciklopedi te perbashket shqiptare dhe .,por te gjitha jane vetem iniciativa individuale .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum

Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyWed Aug 18, 2010 2:09 pm

Pikrisht keta servil komunist e kan shtrembuar historin edhe per Fene Islame ne Trojet shqiptare,ndaj mendoj se Historia e shkruar e Kombit tone duhet te ndyshoj dhe ne histori te futen vetem gjerat e verteta qe rrjedhin nga arkivat e shum shteteve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 60
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo EmptyThu Aug 19, 2010 1:31 pm

bash keta Komuniste na kane thene mos shkoni ne gjami!
keta kane thene se Turku na paska bere m usliman .
keta kane sha Enver Hogjen
keta naj kane nderrue Historine .
keta naj kane nderrue flamurin
keta naj kane nderrue kushtetuten atehere.
keta naj nderruan flamurin tashe ne emer te ,,demokracise hajnise"
keta naj nderruan kombin ,identitetin .
keta dojne me shkaterrue fejen muslimane se jane te shitur per Papen Serbine greqine Rusine.
keta e keta na benen multietnik prap
keta denuan diferencuan shqiptare studente intelektual qe ishin kunder Serbise Titos.
keta sote denojne diferencojne shqiptaret pse kerkojne vetvendosje
keta shiten kosoven ,keta shiten idnetitetin .
keta komuniste coptuan kosoven.
keta prap naj afrojne bashkim Vallznimin me shkije kinse ne ,,Kosoven e pa mvarur"
A ne fakte eshte e Kolonizume nga te huajte nga serbija.
keta e keta komuniste sote shajne Enver Hogjen a harrojne se keta ishin fajtore per ndarjen e shqiptareve.
keta prap jane ata komunistet e Titos e bashkpunetoret e Milloshit
vetem emrin kane nderrue ,,kinse Demokrat"
Po me petka te vjetra komuniste.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
 Lidhja e Prizrenitpo Empty
MesazhTitulli: Re: Lidhja e Prizrenitpo    Lidhja e Prizrenitpo Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lidhja e Prizrenitpo
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: