Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PËRSE DY SHQIPËRIA

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PËRSE DY SHQIPËRIA   PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 EmptyMon Jul 23, 2012 9:20 am

Jeta... Edhe une e shikoi jeten ne Kosov por pak mesoi , E NUK KUPTOI HIQ FARE HAAAA. Ilumtur do jet ai-ajo gjithmon qe meson nga jeta...

Nje Shqiperi kemi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mujota
V.I.P
V.I.P
mujota

Female
Numri i postimeve : 219
Age : 25
Vendi : Mollopolc
Registration date : 13/06/2011

PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PËRSE DY SHQIPËRIA   PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 EmptyMon Jul 23, 2012 5:00 pm

Drini tash varet nga vet ne kjo gje,sepse secili nga ne e marrim jeten ne nje menyre te caktuar dhe i shohim gjerat ne menyra te vecanta.......por per nje gje me duket se pajtohem me ty ketu...Nje Shqiperi kemi....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PËRSE DY SHQIPËRIA   PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 EmptySat Jul 28, 2012 8:04 pm

Murat Jashari: 510 pyetje për Xhavit Halitin
Nga Express 28 Korrik 2012 14:48
Madhësia e tekstit:

AMurat Jashari, vëllai i Ismet Jasharit - komandantit “Kumanova”, përmes një letre publike ia ka parashtruar kohë më parë 372 pyetje deputetit të Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Fatmir Limaj. Përmes një letre tjetër, dërguar edhe në emailin e redaksisë, Express, i shtron 510 pyetje për deputetin e PDK-së, Xhavit Haliti.

Jashari, në këtë letër, shkruan se, këto pyetje janë vetëm 5 % e të bëmave, siç thotë ai, “tuaja, duke iu referuar deputetit Haliti.

Më poshtë, mund ta gjeni letrën me pyetjet e Murat Jasharit, drejtuar deputetit Haliti.

Letrën do ta botojmë ashtu si e ka shkruar autori.

“Kujtimet e mia”

Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bëri një dimër shumë i madhë. Në një prej atyre mbasditeve m’u lajmëru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe më tha: “Nji shok i Organizatës ka mbërij në Itali dhe duhet të shkosh patjetër me e marrë. Të lutem, gjejë disa pasaporta të moshës 28-35 vjeçarë”, dhe më dha adresën dhe nji numër telefoni fiks.

I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet të udhëtonim gjatë, për të kryer një detyrë të Lëvizjes.

Mirëpo, Unë e Rashiti nuk i kishim veturat të përgatitura teknikisht për këtë dimër aq të ashpër, ndërsa Selimi nuk kish fare veturë. Shkuam në Aeroport të Cyhrit e muarëm një veturë Rentakard (me qera). Paguajtëm nja 380 fr zviceriane dhe u nisëm.

Mbërritëm në Chiasso, te pika e fundit e karburantit që është. Pijtëm nga nji kafe. Rashitit i dhashë adresën dhe numrin e telefonit dhe ata të dy u nisën. Unë mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportë, por më tha Rrusta të mos rrezikoja. Po prisja të ktheheshin. Mbas 3-4 orëve mbërrinën. Pimë kafe dhe nga nji sendviç dhe u nisëm.

Udhtari i ri, që ata sollën me vete, ishte i moshës time, por nji çik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkë“ të „zhelezniçkëve”, si të atyre që presin trenat dhe u japin lejen me u nisë. Emrin ia mësova rrugës. Më quajnë Zeka, më tha, dhe unë nuk e zgjata më tepër edhe pse e pash që ishte pseudonim.

Aty afër mëngjezit mbëritëm në Richtersëil, kantoni i Cyhrit, kurse Rashiti shkoi me e çue veturën aty ku e morëm, kurse Selimi ka qen me banim afër meje. Me një fjalaë, ata shkuan të dytë, ndërsa Zeka ndejtë me mue.

Unë kisha një dhomë e nji Sallon. Gruaja u zgjua nga gjumi dhe na bëri mëngjezin dhe, pasi e konsumuam atë, ramë për gjumë. Ramë që të dy në sallonë.

Qëndruma në shtëpinë time nja katër ditë dhe në ditën e pestë e çova te Rrusta e Muhameti, (Mustafë Xhemajli e Emrush Xhemajli), në Biel/Bienne.

Në Celulën e OMLK-së kisha dy shokë, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata në fund viti shkuan për në vendlindje dhe nuk u këthyen më. Jonuzin në fillim të shkurtit 1986 e arrestuan.

Më ra në hise që në Celulë të jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekën, (Xhavit Haliti).

Ndoshta dikush mund të na thotë se është vonë me ba këto pyetje, por populli thotë: Ma mirë vonë, se kurrë.

Meqenëse na ka pasë bashkuar Programi i LPK-së, (për popull, çlirim e Atdhe), po fillojë me pyet z. Xhavit Haliti, Nënkryetar i Parlamentit të Kosovo*1244:

Për Xhavit Halitin dhe mediave të shkruara dhe ato elektronike në gjuhën shqipe.

Letra Nr.5

Le ta quajmë edhe këtë: Letër e shenjtë!

„shkrime-kujtime-testament“

Fundi i vitit 1985 dhe fillim viti 1986 bëri një dimër shumë i madhë. Në një prej atyre mbasditeve m’u lajmëru Rrusta (Mustafa Xhemajli) dhe më tha: “Nji shok i Organizatës ka mbërij në Itali dhe duhet të shkosh patjetër me e marrë. Të lutem, gjejë disa pasaporta të moshës 28-35 vjeçarë”, dhe më dha adresën dhe nji numër telefoni fiks.

I telefonova Rashit Rashitit dhe Selim Sejdinit dhe u tregova se sonte na duhet të udhëtonim gjatë, për të kryer një detyrë të Lëvizjes.

Mirëpo, Unë e Rashiti nuk i kishim veturat të përgatitura teknikisht për këtë dimër aq të ashpër, ndërsa Selimi nuk kish fare veturë. Shkuam në Aeroport të Cyhrit e muarëm një veturë Rentakard (me qera). Paguajtëm nja 380 fr zviceriane dhe u nisëm.

Mbërritëm në Chiasso, te pika e fundit e karburantit që është. Pijtëm nga nji kafe. Rashitit i dhashë adresën dhe numrin e telefonit dhe ata të dy u nisën. Unë mbeta aty, jo se nuk kisha pasaportë, por më tha Rrusta të mos rrezikoja. Po prisja të ktheheshin. Mbas 3-4 orëve mbërrinën. Pimë kafe dhe nga nji sendviç dhe u nisëm.

Udhtari i ri, që ata sollën me vete, ishte i moshës time, por nji çik ma i rritur. Kishte nji mantil e nji “shapkë“ të „zhelezniçkëve”, si të atyre që presin trenat dhe u japin lejen me u nisë. Emrin ia mësova rrugës. Më quajnë Zeka, më tha, dhe unë nuk e zgjata më tepër edhe pse e pash që ishte pseudonim.

Aty afër mëngjezit mbëritëm në Richtersëil, kantoni i Cyhrit, kurse Rashiti shkoi me e çue veturën aty ku e morëm, kurse Selimi ka qen me banim afër meje. Me një fjalaë, ata shkuan të dytë, ndërsa Zeka ndejtë me mue.

Unë kisha një dhomë e nji Sallon. Gruaja u zgjua nga gjumi dhe na bëri mëngjezin dhe, pasi e konsumuam atë, ramë për gjumë. Ramë që të dy në sallonë.

Qëndruma në shtëpinë time nja katër ditë dhe në ditën e pestë e çova te Rrusta e Muhameti, (Mustafë Xhemajli e Emrush Xhemajli), në Biel/Bienne.

Në Celulën e OMLK-së kisha dy shokë, Jonuz Musliu dhe Hajrush Ramabaja. Ata në fund viti shkuan për

2

në vendlindje dhe nuk u këthyen më. Jonuzin në fillim të shkurtit 1986 e arrestuan.

Më ra në hise që në Celulë të jem me Ismetin, (Gafur Elshani), dhe Zekën, (Xhavit Haliti).

Ndoshta dikush mund të na thotë se është vonë me ba këto pyetje, por populli thotë: Ma mirë vonë, se kurrë.

Meqenëse na ka pasë bashkuar Programi i LPK-së, (për popull, çlirim e Atdhe), po fillojë me pyet z. Xhavit Haliti, Nënkryetar i Parlamentit të Kosovo*1244:

1. Si munde të arratiseshe nga burgu i sigurisë së lartë pa të hy as nji gjamb në kambë, si askush deri atëherë?

2. Kushë të paralajmëroi se kanë filluar arrestimet ?

3. Arrestimi filloj më 3 Nëntor 1985, apo..... ?

4. Ku ishe më 3 Nëntor 1985 ?

5. A e din se si erdhi deri te dekonspirimi i rradhëve të organizuara të OMLK-së dhe nga kush ka filluar ai?

6. Kushë ka qenë ai person në udhëheqje të OMLK-së, që mbante pseudonimin „Baca“?

7. Po personi me pseudonimin „Elezi“, kushë ka qenë?

8. Tashmë është bërë e ditun se Sabri Novosella pat marrë prej shtetit shqiptar të Enver Hoxhës

gjithësejt 2’ 000.000.- Dollarë, që sot bëjnë 20. 000.000 Dollarë. A e ke ditë më herët këtë fakt?

9. Elezi, vjenë në Zvicër në fund të gushtit 1985 për të bërë koordinimin me degën e OMLK-së, apo jo?

10. A ke qenë në dijeni për këtë lëvizje të Elezit (Elmi Reçica)?

11. Në këtë periudhë që vjen Elezi, Sabri Novosella a e kish ndërprerë aktivitetin e Organizatës? Po këtë a e dije?

12. Dokumentet e Organizatës ruheshin te nji puntor në Bulle, kanton të Fribourgut, a po jo?

13. Unë kam qenë ai që luaja rolin e shoferit, a po jo?

14. Rrusta, Muhameti, I.Kelmendi e… , duke e mësuar të vërtetën se shteti shqiptar po jipka dollarë, atëherë i japin Elezit listën me emrat e shokëve të organizuar, a po jo?

3

15. Më 9 Shtator 1985, ora 18.00, Elezi niset me trenin Cyhri-Vjenë, a po jo?

16. Se me cilin punonjës të Ambasadës së Shqipërisë është takuar Elezi në Vjenë, besoj se e din, a po jo?

17. Këta të gjorë kishin, duke kujtuar se Enver Hoxha nuk ishte më në mesin e të gjallëve, menduan se pushtetit në Shqipëri po i hyjnë shërbimet antikombëtare edhe nëpër ambasada. A është kështu?

18. Njësoj si te Qeveria e Kosovës dhe në bashkëqeverisje në IRJM, a është kështu?

19. A ju ka raportuar Elezi, (Elmi Reçica), në Bazë për këtë?

20. Antarësinë CHF 100.- si antar që isha i OMLK-së, ta dorzojsha për çdo muaj, a po jo?

21. Sa antarë të OMLK-së ka pasur celula jonë?

22. Sa CHF i grumbullojshe gjithësejt në një muaj ?

23. Po në vit ?

24. Në një emision të KTV, kur të pyetën për kapitalin e bërë mbas lufte, pate thënë se ke kursyer gjatë qëndrimit në Zvicër. Si munde me bë pare në Zvicër, ndërkoë që ty vetëm dy orë ke punuar dhe aspak më shumë? A është kështu ?

25. Kujt ja dorëzoje dhe kujt i ke dhënë raport për antarësinë që grumbullojshe?

26. Mbledhja e Përgjithshme e OMLK-së u mbajt në Dorf str.53, Richtersëil kanton Cyhri, në banesën time, a po jo ?

27. Kjo qe Mbledhja e fundit e OMLK-së, e cila solli shuarjen e aktivitetit të Organizatës, a po jo?

28. Synimi i ytë, a ka qenë me hyp në maje të piramidës? A mund të shprehesh sinqerisht, nëse e ke

atë?

29. Kush të shtynte ose kush të bënte presion ta arrije këtë qëllim?

30. A ke bashkpunuar me shërbimet e huaja? Po tash a vijon me bashkpunu me ato shërbime inteligjente?

31. Po me shërbime inteligjente slave a bashkpunon?

32. Flitet se ke bashkpunuar dhe bashkpunon edhe me KGB-në. Kush të vuri në kontakt me KGB?

33. Ke bashkëpunuar dhe bashkëpunon me Goran Staniskovski i (Kumanovës) i Shërbimit DBK të IRJM, a po jo?

34. Thonë se je Oficerë i lartë i atij shërbimi, a qëndron?

35. A mund të na tregosh se çfarë grade ke?

4

36. Kushë të vuri në kontakt me DBK-në?

37. Më 16 Dhjetor (e premte) 1988, në Manedorf të Kantonit të Cyhrit, ishe pacient në Klinikën Neuropsichihatrike, a është kështu?

38. Si shef që të kisha në Celulë të OMLK-së, të rapoertova se dje një bashkëvendas e kam nisur për Kumanovë me nji koferë libra, gazeta Zëri i Kosovës dhe kaseta me inçizime të

emisionit të Radios që u emitohej në çdo të diel në Cyhri, që emrin e kishte emisioni Radio Zëri i Kosovës. A është kështu?

39. Ti dhashë emrat se tek kushë kanë me mbëritë materialet, kush kish me i shpërnda, a është kështu?

40. Më 19 Prill (e mërkur) 1989 fillonë arrestimi i atyre emrave që unë t’i dhashë në Manedorf, dhe ata ishin: vëllau i im Xhemal Jashari (Orizare-Kumanovë), Haxhi Maliqi Likovë-(Kumanovë), Fuat Jashari (Orizare-Kumanovë), Fadil Uka (Podujevë), Die Uka (Podujevë), Haki Rexhepi (Hajvali), Nazmi Musa (Gjilan), Destan Ajdini dënohet në mungesë, Sabile Maliqi (Prishtinë) e shumë të tjerë. A është kështu?

41. Kush na i dekospiroi këta emna që unë t’i tregova në mirëbesim si kryetar që të kishim, në datën 16 dhjetor 1988, në Manedorf?

42. Pse duhej të arrestoheshin, apo ngaqë e dojshin Kosovën ma shumë se vehten?

43. Cilin person e dojshe dhe e don ti?

44. A e ke ditur se Hajdin Sejdiu sëbashku me Tahir Zemaj kanë qenë në Kosovë në burg për drogë?

45. A e ke ditur se Mira Markoviçi (gruaja e Millosheviçit) ka intervenu me i liru ng burgu ?

46. Pse atëhere Hajdin Sejdiun e çove në Shqipëri, duke i bërë edhe shoqëri?

47. Cili ishte qëllimi që Hajdin Sejdinë e takove me presidentin Ramiz Alia?

48. Pse nuk i tregove se ky Hajdini është UDB-ash?

49. Si mundët ta realizonit që në fillimet e viteve ’90 t’i sulen Shqipërisë gjithë horrat, kodoshat e dilinxhitë e Kosovës?

50. Shaip Latifin e LDK-së, në diasporë, a e ke pasë shok dhe ç’u lidhte?

51 Ky Shaipi i LDK-ja ka dërgu 300 automatik në Shqipëri për Sali Berishën (PDSH), për me e marrë pushtetin me dhunë, a është kështu?

52. A mund të na tregosh kohën kur i dërgoi, si i dërgoi dhe a ke qenë edhe ti në këtë projekt?

53. E gjithë LDK-ja ka qenë për këtë qëllim, si në diasporë ashtu edhe në Kosovë, a është kështu dhe a e dijshë këtë?

5

54. Në fillim të prillit 1994 Kryesia e LPK-së vendosi që tre anëtar të sajë t’i caktojë të infiltrojnë në

radhët e UDB-së, qoftë edhe si gjoja bashkpuntorë të saj, për të marrë informacionin në kohë dhe për t’I paraprirë së keqes, a është kështu?

55. Kush qe ai person që ta propozoi Ty këtë ?

56. Po ti, cilët persona i propozove?

57. Prej atëherë e deri tash, si i keni raportet ju tre bashkëpuntorët e UDB-s nga radhët e LPK-së, me njani-tjetrin dhe UDB-në ?

58. Sa ton informata i keni dhënë UDB-s ?

59. Me çka të shpërblejshin ?

60. Sa shqiptarë ke rekrutuar për UDB-në ?

61. Sa herë në muaj u takoheshe me oficerët e UDB-së ?

62. Në cili qytet të Zvicrës u takoheshit ?

63. Po në Europë në cilët shtete e qytete u takojshit ?

64. Për takimet dhe bisedat që kishit me oficerët e UDB-s, a raportojshe në Kryesi të LPK-së dhe a ka dokumenta për këto raportime?

65. Cili oficer i UDB-së të ka përgatitur se si me arrit në krye të LPK-së?

66. Çfarë të lidh me Fatos Nanon?

67. Ti dhe Fatosi a kini të njëjtin UDB-ash që u komandon?

68. Në gradë, cili është më i naltë, Fatosi apo Ty?

69. Përveçë që je në shërbim të UDB, KGB, shërbimit francez, atij italiane dhe atij maqedon, edhe

cilave Shërbimeve

të tjera u shërben?

70. A ke ndonji komandant që është mik i shqiptarëve?

71. A ke bë analizën e ADN-së, dhe nëse e ke bërë, cilit popull i takon?

72. Nëse e ke bërë AND-në, ballkanas është ai popull?

73. Me siguri shqiptar nuk është, apo jo?

74. Antarët e vërtetë të Shtabit Qendror të UÇK-së (brenda në Kosovë) nuk i ke njohur. A është kështu?

6

75. Ke njohur vetëm Nait Hasanin, a po jo?

76. Për me i njoh ata antarë të shtabit dhe me i burgos e me i vra, si e shfrytëzove naivitetin e Naitit?

77. A është e vërtetë që je ti ai, i cili i dërgove nga Zvicra Naitit Telefona Paeger, a është kështu?

78. Dhe Naiti ua shpërndajti antarëve të Shtabit Qendror të UÇK-së këta Telefona Paeger, apo jo?

79. UDB i përcjellke se ku po lipen numrat dhe shumica e Antarëve ranë në burg dhe disa u vranë, a është kështu?

80. Kushë ta dha këtë ide?

81. Sa kushtuan gjithë Telefonat Paeger?

82. Ku i blejte Telefonat Paeger ?

83. Kushë i kodoi Telefonat Paeger ?

84. A e di këtë kurth Nait Hasani dhe të tjerët çka kanë mbetur gjallë?

85. Qëllimi i ytë dhe i komandantit tëndë ka qenë që të likuidohen anëtart e Shtabit Qendror, a është kështu?

86. PSE?

87. Për arësye se nuk mundeshit ndyshe me e marrë nën kontroll lëvizjen e armatosur në Kosovë, a është kështu?

88. Ju dojshit t’i likuidonit ose të paktën ta shmangnit Shtabin e vërtetë Qëndror në Kosovë ngaqë ata ishin atdhetarë, idealistë shqiptarë që dojshin bashkimin me shtetin amë, a është kështu?

89. I vetmi që mbeti gjallë ishte Ilir Konushevci, Shefi i Logjistikës, a është kështu? Të tjerët që nuk

mundët me i vra i manipuluat deri këto vite, apo jo?

90. Më 9 Maj (e shtunë) 1998, a je ti që përgadite vrasjen e Mërgimit, a është kështu?

91. Cili ka qenë Roli i Sokol Bashotës në këto burgosje e vrasje?

92. Rexhep Selimi doli ma intelegjent se ju e padronat tuaj, a është kështu ?

93. A të lajmërova se Behajdin Allaçi e Shaban Rexhep Shala ishin të kindnapuar dhe po mbaheshin në Burgun e Kleçkës, pse nuk reagove që t’i lirojnë ?

94. A mos është edhe për këta të dy realizimi vendimeve të Marrëveshjes së Crans Montanës?

95. Sëpaku, sa për fillim, tregonju familjarëve ku i kanë eshtrat Behajdin Allaçi e Shaban Rexhep Shala?

7

96. Mos vallë edhe trupat e tyre janë djegur në Furrë të Kleçkës?

97. Një gjë duhet ta dini mirë ju të ish-Drejtorisë Politike, tani Kryesia e PDK-së, një ditë do të vijë momenti kur KRIMI juaj do të bëhet i njohtun. Nuk do të jetë e largët ajo ditë që kjo Faturë ka me ju trokitun te dera! A po më ndini?

98. Më 10 Mars (e martë) 1998 kanë ardhë me linjën ajrore Cyhri-Tiranë, vëllau im (Ismet Jashari) me Fatmir Limaj dhe Haxhi Shala, ndërsa unë nëpërmjet tokës mbërrina në Tiranë më 12 Mars (e enjte) 1998, dhe të pyeta ti Zekë se ku mundem me e taku vëllaun. Dhe Ti më the : Ismetin nuk ke më për ta parë. Doli fjala jote. Bravo! A është kështu ?

99. Të pyeta se pse nuk kanë shku shokët me i ndihmu Adem Jasharit. U përgjygje shkurt : Ne i kemi thënë me u largu, por ai ka dashtë me pijë çaj. A është kështu ?

100. Mbasi u likuidue Shtabi Qendror, kush u dha urdhër të formonit Shtab të Përgjithshëm?

101. Sa vetë ishit në Mbledhjen Konstituive ?

102. Ku u mbajt kjo Mbledhje dhe kur ?

103. Në atë Mbledhje a ishin Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj?

104. Po Sulejman Selimi e Sami Lushtaku a ishin në atë Mbledhje?

105. Po prej Zonës Operative të Llapit a ftuat ndokend ?

106. A e ftuat Ramush Haradinaj?

107. Kush propozoi dhe cilin propozoi secili nga ata që propozuan?

108. Bëhet fjalë sipas Marrëveshjes në Crans Montana të Zvicrës, që e mbajtët më 28 Qershor 1998, besoj se më kupton drejt?

109. Këtë takim a e organizojë Fatos Nano, apo kush tjetër?

110. Në atë takim ishin edhe Bardhyl Mahmuti, Ramadan Avdiu dhe Bilall Sherifi, a po jo?

111. Richard Hollbruk ofroi Dokumentin me 5 kërkesa, a po jo?

112. A janë këto 5 kërkesat (për mos me thanë urdhërat) që u paraqiti Hollbruk: 1.Të njihet I.Rugova si

lider i Kosovës. 2. Të hiqen Zonat Operative. 3. LPK-ja mos të jetë krah politik i UÇK-së. 4. Në teren, në Shtabe lokale të Zonave, atje ku ka kuadro drejtuese të LPK-së, të largohen në një mënyrë ose në një tjetër dhe 5. Të gjithë ata idealistë, vetëm pse nderonin me grusht etiketoheshin enveristë, ndaj duhej që të largohen nga radhët e UÇK-së, pasi do na prishin punë duke kërkuar bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. A është kështu? Dhe ju nuk e kundërshtuat asnjeni, apo jo?

113. Platforma politiko-ushtarake e Shtabit Qendror UÇK-së kishte 5 Zona Operative, a po jo?

114. Zona Operative Nr.1 Kosova, ZO Nr.2 IRJM, ZO Nr.3 Kosova Lindore, ZO Nr.4 Malësia e Madhe

8

(në mal të Zi) dhe ZO Nr.5 Korshumlia, a është kështu?

115. Shtabi Qendror kishte në program bashkimin e gjithë popullit shqiptar të të 5 Zonave Operative të mësipërme dhe gjithë subjektet politike e ushtarake të tyre me bë luftë popullore çlirimtare, nën një udhëheqje të vetme, a është kështu?

116. Mirëpo, në Mbledhje të Përgjithshme të LPK, pas kësaj nuk flitej më për gjithë trojet e mësipërme. A është kështu?

117. A e dinit se LPK e pat formuar mekanizmin çlirimtar, pra UÇK-në?

118. A e dinit se LPK pat formuar edhe Fondin e shenjtë „Vendlindja Thërret“ për UÇK për të 5 Zonat Operative?

119. Pse ja muarët këtë të drejtë nënës biologjike LPK-së për ta rritur e forcuar UÇK, duke e larguar nga udhëheqja politike e asaj lufte dhe e asaj ushtrie? Cili ishte qëllimi juaj?

120 Pse nuk e bashkuat popullin, subjektet politike e ushtarake të të gjithë atyre trevave të mësipërme, por filluat ndasitë?

121. Ke qenë i gjithëçkafit, edhe i Logjistikës, a po?

122. A e din se sa ushtarë lirie janë vrarë për mungesë municionit, i cili faktikisht nuk mungonte pasi paret u ishin dhanë?

123. Ke qenë në Shqipëri edhe kryetar i Fondit « Vendlindja Thërret », a po jo?

124. Kryesia e LPK-së pat emruar për këtë përgjegjësi Halil Selimin e Ramiz Lladrovcin, a është kështu?

125. Ndërkohë që ishin caktuar Halili dhe Ramizi, çka dojshe ti që i pranojshe çantat me Dollarë, DM, CHF etj? Kush i adresontë këta korjerët me kësoj çanta të vijshin veç te ju, kur dihej se ku duhej me u paraqit në Tiranë?

8

126. A i ke dhënë raport ndokujt institucioni të LPK apo të UÇK për ato çanta me pare ?

127. Nëse jo, Pse jo ?

128. Në Qershor të vitit 1986 jemi pas përbetuar ti e unë te Kampi i Aarauit, a është kështu ?

129. A jemi betuar se do punojmë veç për popull e Atdhe, dhe aspak për interesa individuale, a është kështu ?

130. Në çfarë gjendje sociale është populli dhe në çfarë gjendje sociale je ti? A ke dallim ti dhe Drejtoria Politike me popullin dhe ne menyre te veçantë me ish luftëtarët e thjeshtë të UÇK përsa i përket mirëqenies ekonomike ? Dhe sa i thellë është ky dallim ?

131. Pse pra na ke gënjyer neve, shokëve të Lëvizjes dhe pse ia ke pas me hile gjithë popullit? Kush

9

është tradhëtari në këtë mes: Ti dhe Drejtotia Politike apo antarët e thjeshtë të LPK e LKÇK dhe ushtarët e thjeshtë të UÇK?

132. Edhe Muamar Ell Gadafi kështu si ti me kompaninë tënde (udhëheqja aktuale e PDK) ishte pasuruar, a është kështu ?

133. A e ke parë se si e pat Gadafi fundin e jetës ?

134. Kështu përfundojnë të gjithë mafitë e diktatorët, a është kështu?

135. Programin e LPK-së e hudhët si pa vlerë, a po jo?

136. Po Betimin e ushtarëve të UÇK-së pse e shkelët?

137. Pse i vratë për së dyti herë dëshmorët me shkeljen e betimit?

138. Ju anëtarët e Drejtorisë Politike, të identifikuar edhe antarë të SHP të UÇK-së, që e shporrët Adem Demaçin në momentin më kritik të Kosovës, çfarë ndjenjash kombëtare kini, përderisa nuk ngjasoni me luftëtarët e thjeshtë të UÇK-së?

139. Ju anëtarët e Drejtorisë Politike keni bërë analizat e ADN-së?

140. Cilit popull i takoni?

141. Shqiptar jo, a është kështu?

142. Cila dorë tradhtare shkrepi mbi Agim Bajramin, Sali Çekun, Agim Ramadanin, Tonin, Micin, e… ?

143. Për Marrëveshjen e Crans Montana të Zvicrës a e keni informuar, kur e kini informuar dhe çfarë i keni thënë secilit veç e veç : Jakup Krasniqit, Fatmir Limaj, Sami Lushtakut, Ramush Haradinaj, Gani Krasniqit, Remit, Shukri Buja, Zafir Berisha, Haxhi Shala, nëse i keni informuar ?

144. Në janar 2000, isha me vëllaun Xhemal dhe u takuam me ty Zekë, para Hotel Grandit në Prishtinë, a po jo ?

145. Më the të rrijë në Kosovë dhe po ma siguron një dhomë në Hotel Grand, a ishte kështu?

146. Unë të thashë, kamë familjen time dhe të Ismetit në Zvicër dhe nuk kemi pasur kohë ti krijojmë kushtet me u këthye, nuk kemi asnjë dhomë banimi, a është kështu?

147. Të thashë se puna na ka mbetur në gjysëm, me ndërprerjen e luftës çlirimtare, a është kështu?

148. Të thashë se unë jamë betuar e përbetuar dhe nuk tradhëtoj betimin për asnji çmim, a po jo?

149. Të thashë se nuk mund me i ra hasha betimit, ngaqë jam i fjalës e i besës, a është kështu?

150. Tëthashë se, neve shokëve të LPK-së na ka bashkuar Programi i saj Politik, e ai Program akoma nuk është realizuar, a ka qenë kështu?

151. Ti e Bilall Sherifi rrini e bëni qejfë në Hotel Grand, të thashë, se kjo paska qenë andra e juaj, a ka qenë kështu?

10

152. Në Zonën Operative Nr.2 dhe në Zonën Operative Nr.3 pati luftë çlirimtare, a është kështu?

153. Kush u pengoi që asnjë gotë ujë mos me ju dërgu ushtarëve të lirisë në ato dy zona gjatë viteve 2000-2001? Kush u urdhnoi me kriju atë Këshillin Politik për UÇPMB-në me në krye Jonuz Mysliun? Sa herë shkut dhe kush shkoi prej juve të ish Drejtorisë Politikë të UÇK me bisedu me komandantët e zonave të UÇPMB për me i bind të ndalnin luftën?

154. Sa bodigarda i ke ti Zekë dhe nga sa kanë antarët e tjerë të Drejtorisë Politike?

155. Prej kujt frigoheni dhe pse frigoheni nëse e ndjeni veten të ndershëm, sikundër mbureni nëpër televizona?

156. Për derisa mbani badigarda, do të thotë se nuk e jetoni jetën të lirë? Do të thotë se krimet dhe tradhëtitë që i kini ba këtij populli u dalin e u frigojnë edhe në gjumë, apo jo?

157. Ke vizituar ndonjiherë familjet e Jusuf e Bardhosh Gërvallës?

158. Po të Kadri Zekës?

159. Jusufi, Kadriu e Bardhoshi kanë qenë me mendje, shpirt e zemër për popull e atdhe, a është kështu?

160. Po ti a ke qenë me idetë dhe për idetë e tyne?

161. Apo për pushtet e pasuri personale?

162. Në Zvicër a ke jetu me ndihma sociale, apo jo?

163. Sa hektarë tokë i ke ble tash në Kosovë?

164. Po pasuri tjetër, a ke vu pas lufte? A i ke tregu të gjitha shpijat që ke ble dhe që ende i ke në Tiranë?

165. Me çfarë paresh i ke vu tanë këto pasurina, apo me ndihmën sociale që merrshe në Zvicër ?

166. A është e saktë Xhavit, që në kohën studentore ke bërë disa dhunime në femra ?

167. A është e saktë Xhavit, që ke shitur armë, revole, shqiptarëve në rrethin e Pejës ?

168. A është e saktë Xhavit, që armët i ke shitun në bashkpunim me zyrtarë të policisë dhe më pas i ke

denoncuar ?

169. A është e saktë që ato armët e shitura janë konfiskuar dhe u janë marrë paret nga policia serbe ?

170. A është e saktë se, pasi arma dhe paret janë konfiskuar, shqiptari është maltretuar?

171. A është e saktë që policia e ka ditur edhe numrin e secilës arme të shitur ?

172. A është e saktë që ishe në kontakt të vazhdueshëm me Mehmet Hasku, shefi i UDB-s në Pejë?

11

173. A është e saktë që ishe në kontakt me Sabri Hamitin, dhëndëri i Rugovës, dhe me Shefin e KOS-it në Kosovë?

174. A është e saktë se Serbia ka patur gjithë herë pretendime për të kontrolluar Shërbimin e Shqipërisë?

175. Ti Xhavit a ke qenë i dërguar në Shqipëri për këtë punë nga UDB-ja qysh në vitet ’80-të?

176. Ti si njeri i besueshëm, a hyre edhe në SIGURIMIN e shtetit shqiptarë ?

177. Kur ra sistemi komunist në Shqipëri, çfarë raportesh të fshehta ke patur me Sali Berishën, kur dihet se ishe me krahun kundershtar të Ramiz Aliut ?

178. Kur u shkatërrua shteti Shqiptarë, a është e vërtet se kanë ardhur zyrtarë të lartë të shërbimit serb në Tiranë?

179. Kur është vendosur të bëhet Shërbimi i ri në Shqipëri, SHIK-u, kush vendosi për personat që do ta drejtojshin? Cili është kontributi yt në këtë rast?

180. A është e vërtetë se është vendosur nga Stanishiqi dhe Simatoviqi ?

181. A është e vërtetë se SHIK-u është bërë me 02/07/1991 me Bashkim Gazideden në krye ?

182. A është e vërtetë se Bashkim Gazideda ka qen daja i Petrit Amit nga Dibra, shoku ma i ngusht i Arkanit ?

183. A është e vërtetë se të gjithë shqiptarët nga Kosova dhe Maqedonia, të cilët kanë punuar si personel në SHIK, kanë qenë agjentë të UDB-s?

184. A është e vërtetë se duke kontrolluar shtetin amë Serbia ka vëzhguar një pjesë të madhe të lëvizjeve ilegale shqiptare?

185. A është e vërtetë se janë konfirmuar shumë takime sekrete të Bashkim Gazidedes me Arkanin dhe me të tjerë?

186. A është e vërtetë se në krijimin e piramidave fiskalë në Shqipëri ka gisht Shërbimi sekret Serb dhe

ai Grek për të shkatërruar dhe dëmtuar edhe një herë Shqipërinë dhe se ti e Sali Berisha kishit dijeni

për këtë punë?

187. A është e vërtetë se ke patur takime me Apostolos Vavilisin ?

188. Çfarë roli ka patur Arkani dhe Apostolos Vavilisi në piramidat fiskale ?

189. A është e vërtetë se Remzi Hoxha, anëtar i Kryesisë së Lëvizjes dhe financues i UÇK-së, është vrarë nga SHIK-u sepse, sipas SHIK-ut, donte të prishte raportet me vëllezërit maqedonë, serbë dhe grekë ?

190. A është e vërtetë se zëdhënësi i UÇK-së, Ali Uka, është masakrua nga SHIK-u në banesën me

12

Hashim Thaçin dhe kur ky ishte atje?

191. A është e vërtetë se SHIK-u e mbylli këtë punë me një gjykatë qesharake?

192. A është e vërtetë se Adem Jashari është arrestuar disa herë në Shqipëri me intervenimin e SHIK-ut dhe dijeninë tënde?

193. A është e vërtetë se Ramë Mara është punësuar në SHIK në vitin 1992, bashkë me Raif Gashin (Gollopeni) ?

194. A është e vërtetë se Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli kanë qenë punëtor të SHIK-ut ?

195. Do të thotë që Ramë Mara ( shefi i Sigurimit i atdheut SIA i LDK) dhe Kadri Veseli (shef i SHIK-ut i UÇK dhe i PDK-së) ishin koleg pune, a është kështu?

196. Kur filloj lufta, a u bënë përpjekje për të krijuar luftë civile në mesin e shqiptarëve dhe a mund të na thuash se nga kush?

197. Kujt i interesonte një luftë civile mes shqiptarëve në Kosovë?

198. Kushë e organizonte këtë urrejtje ndërshqiptare?

199. A mund të jetë SHIK-u ose më mirë të themë UDB, promotor i vllavrasjes ?

200. Si po shifet UDB ose SHIK-u ishte edhe në LDK edhe në UÇK, apo jo ?

201. Ti Xhavit Haliti a ishe numëri 1 në Shqiperi për UÇK-në?

202. Ti si njeriu i fortë në Shqipëri, pse nuk kërkove të hapeshin pa pare të gjitha depot e armatimit për UÇK-ën ?

203. A e ke patur atë fuqi ? Madje armët në Shqipëri i ke marrë pa pare dhe në bashkpunim me do komandanta të ushtrisë shqiptare ke ndarë paret e Fondit tonë për luftën?

204. Jo vetëm kaq, por edhe armatimin, e paguar 3 herë në Gjenevë të Zvicres, me Naim dhe Shaip Mujën, e ke hedh në det , apo jo?

205. Sot, armatimin e Shqiperise je duke e shitur me Sllobodan Tesiqin nëper vendet arabe, apo jo ?

206. Ti, si njeriu i Serbise, e ke patur mirë në kohën e Ramiz Aliut, në kohën e Sali Berishës dhe në

kohën Fatos Nanos, apo jo ?

207. Ti bile gjatë luftës ke patur më shumë pushtet në Shqipëri se vetë kryeminitrat shqiptarë, apo jo ?

208. Cilët ishin kushtet që të patën dhënë atë pushtet?

209. Kishe fuqinë, sepse ke patur Beogradin mbrapa, a po ?

210. A është vërtetë se gjatë luftës ke fjetur në Hotel Rogner ?

13

211. Pse në atë Hotel aq të shtrenjtë? Ku I gjejshe paret, ndërsa sot na thua se nuk kishim armatim e

municion?

212. Fjetja në hotel a ishte për mos të përcilleshin veprimet dhe takimet e tua ?

213. Me të kujt pare e paguajshe hotelin dhe ushqimin?

214. A është e vërtetë se në atë kohë ka patur në Hotel Rogner 2 agjentë të lartë të Serbisë për ndërlidhje?

215. A je takuar me ata nëpër dhomat e tyne dhe tëndën ?

216. A është kjo arsye pse nuk ke jetuar në banesë, sepse vëreheshe nga shqiptarët ?

217. A je takuar në shumë raste në Hotel Rogner gjatë luftës me Petrit Amin, shokun e ngusht të Arkanit , dhe sa herë?

218. A është qesharake, për mos te them tragjike, që shefi i UÇK-së takohet me njerëz të Arkanit?

219. A është e vërtetë në momentin kur populli ikte nga masakrat, ti bëjshe qejf me prostituta? Po Çekut (Agimit) a i regullutë një prostitutë të tillë (infermjere) kur mbriti në Tiranë?

220. Kur filloi lufta pse bëre Drejtorinë Politike të UÇK-së kur krah politik i UÇK-së ishte LPKja ?

221. Apo e bëre qëllimisht për të mos i dhënë llogari askujt?

222. Duheshte ta dishe ti dhe ata të Drejtorisë Politike se LPK-ja thellë i ka rrënjët te opanga e popullit shqiptar liridashës, a është kështu ?

223. Mos e bëre për të fshehur gjurmët ?

224. A e dinë se 4 persona prej 5-ve të Drejtorisë Politike të UÇK-së i kanë lyer duart me gjakun e patriotëve ?

225. A mund të mendojmë se këta njerëz janë atdhetarë kur vrajnë patriota?

226. Interesi i kujt ishte që të likuidoheshin patriotat shqipëtarë?

227. Natyrisht që dihet, ishte interesi i Serbisë, por a janë të njejtit persona në G2 tani në SHIK?

228. Përsëri vjenë pyetja, SHIK-u vrau Remzi Hoxhën (financus i UÇK-së), Ali Uka u masakrua

(zëdhënës i UÇK-së), e vratë Ilir Konushevcin (Shef i Logjistik i UÇK-së), ai arrestoi disa here Adem Jasharin, gjoja gabimisht, si thu ty?

229. Çka është puna e SHIK-ut kur e mbyt njeriun që i prish marrëdhënjet me Serbinë dhe Greqinë?

230. Kur erdhi momenti për bisedimet në Rambuj, a je ti Xhavit Haliti që përcaktove përbërjen e delegacionit të UÇK-së, si dhe që i dhatë urdhër Jakup Krasniqit të ndryshonte deklaratën e par dhënë një ditë më parë lidhur me vajtjen në Rambuje?

14

231. Kur keni shkuar në Rambuje, a ke ditë se bisedimet ishin për nje « Autonomi substanciale » do të thotë një „Autonomi e gjerë“ dhe se UÇK-ja do të shuhej ??????

232. A ka luftuar UÇK-ja për një Autonomi të gjërë në kuadër të Serbisë, apo për bashkim të Kosovës me Shqipninë ????

233. Pse shkuat atëherë për të biseduar Autonominë ?

234. Cili ishte ai organ institucional i popullit të Kosovës, i LPK-së apo i UÇK-së që ju urdhëroi të shkonit në emër të luftës, në emër të ushtarëve të lirisë, kur ato ditë pritej të mblidhej dhe të vendoste Asambleja Kombëtare, për të cilën patët autorizuar Adem Demaçin? Pse iu trembët asaj Asambleje që ishte parashikuar të mblidhej në 10 shkurt? Pse ajo ngutje?

235. Në Rambuje, a ke shkuar me atë mendim të nënshkrimit të Autonomisë?

236. Mos vallë për këtë arsye ju, Drejtoria Politike e UÇK-së, i keni bllokuar gjitha armët nga Shqiperia dhe që i futët në Kosovë (në Kleçkë) në 15-20 qershor 1999 ? Për çarë diheshin atëherë, apo sa me gënjy luftëtarët ?

237. A është e vërtetë se 99% e parave të Fondit « Vendlindja Therret » janë vjedhur nga ju?

238. Personi që vjedhë paratë e ushtrisë çlirimtare gjatë luftës, çka i thuhet këtijë njeriut ?

239. A është tradhëtar ky lloj njeriu?

240. Për tradhëti në luftë, dënimi është me vdekje, a është kështu?

241. Apo për ju nuk është tradhëti, nëse ju jeni përpjekur për ta realizuar Autonominë në kuadër të Serbisë?

242. A e dini si ka qenë betimi i ushtarëve të lirisë ?

243. Do të thotë se ju, SHIK-u, PDK-ja keni vrarë patriota, keni vjedhur paret e UÇK-së, keni bllokuar armët për UÇK në Shqipëri dhe mendoni që jeni atdhetarë?

244. Atdhetar ndoshta jeni por jo të shqiptarëve, a po?

245. Mos jeni atdhetar të Serbisë?

246. Në Francë, ku keni bërë konak?

247. A eshte e vertet se në Paris, Kadri Veseli vendin e kishte te Agron Hyseni, dhëndëri i Petrit Amit (shoku i Arkanit) ?

248. Agron Hyseni i Mitrovicës është i konvertuar ne fe ortodokse serbe dhe mbanë kryqin serb në gjoks, apo jo?

249. Agron Hyseni është burgosur shume vite për drogë, apo jo?

250. A është e vërtetë se Kadri Veseli dhe Bardhyl Mahmuti vendin e strehimit në Paris e kanë pasur te

15

Agron Hyseni?

251. A e shifni se çfar shoqërie ka shefi i SHIK-t tuaj!?

252. Çdo punë e tyre lidhet me serbë, me serbofila, dhe me shërbime serbe, apo jo?

253. Në Rambuje a ishin Kadri Veseli dhe Ramë Mara?

254. Në Rambuje a ishte Frenki Simatoviç (Sherbimi i mbrendshem i Serbise) dhe bashkë më të edhe Xavier de Bou de Marnac (shef i sherbimit francez DGSE) dhe a u takuan Kadriu dhe Rama me ata?

255. A është e vërtetë se kur Marrëveshja për Autonomi u nënshkrua, Bou de Marnac ka kercyer prej gezimit ?

256. A është e vërtetë se Bou de Marnac (tash shef i EULEXit) ka then se UÇK-në do ta thejmë në kurriz, do t’i vrasim si qent nëpër rrugë?

257. Kur pranuat parimisht në Rambuje Autonominë në kuadër të Serbisë, a u gëzuat ?

258. Kur nënshkruat për të realizuar Autonominë, a ishte i shkrujtun obligimi për çarmatosjen e UÇK-së, parashikuar në Kapitulin 7 neni 3 ?

259. Për të realizuar autonominë, a ishte obligim grumbullimi i informacioneve për “terroristat” e UÇK-së, sipas Masave te Ndertimit te Besimit, neni XIII?

260. Për të realizuar Autonominë, a është deshtë të vrahen patriotat, të arrestohen patriotat, sepse ata nuk luftuan për autonomine, apo jo?

261. A jeni ju që keni vrarë patriota, që keni vjedhur paret e luftës, që keni bllokuar armatimin, që keni pranuar Kosovën në kuadër të Serbisë, që keni çarmatos UÇK-në, që keni shti nëpër burgjet e UÇK-së atdhetarë e çlirimtarë ?

262. Në fund të marrëveshjes, a shkruet që kjo marrëveshje duhet regulohet në OKB me një Rezolutë, nën Kapitullin 7, a do të thotë e obligueshme, apo jo ?

263. Rambujeja e juaj a është bërë Rezoluta 1244, e cila nuk po na le me ngritur kryet, të cilën e konfirmoi edhe nji në datë 24 korrik 2012, Ban Ki Muni?

264. A është vertetë që në Rambuje i kishit pranuar të gjithat gjatë raundit të parë të bisedimeve?

265. Por ju shkuat në Kosovë për t’i bindur të tjerët, si Sulejman Selimin, etj., si dhe për me shmang Jakup Krasniqin nga mandatar të Qeverisë së Përkohëshme, sipas kushtit që pat pranuar Rugova?

266. A është e vërtetë se ju i shkruat një letër ministrit të punëve të Jashtëm të Francës Hubert Vedrine më 23 shkurt 1999 ?

267. A është vërtetë se në atë letër ju pranuat Autonominë?

268. Të njëjtën ditë, më 23 shkurt 1999, a është pranuar me u kriju Qeveria e Përkohëshme?

16

269. Ju krijuat bashkë me LDK, LBD qeverinë e përkohëshme?

270. Kush e kishte këtë ide?

271. Kur ratë dakort me e formu Qeverinë, a ishte prezent Simatoviçi dhe Bou de Marnac ?

272. Kjo qeveri e përkohëshme a ka pas mision të realizoj këtë « Autonomi » të nënshkruar të njejtën ditë ?

273. A është e vërtetë se Rambuje është qytet kapur me Versaille ?

274. A është e vërtetë se Esat pashë Toptani në të njejtin vënd e kishte bërë qeverinë e vetë tradhëtare?

275. A është e vërtetë se Esat pashë Toptani kishte patronë serbë dhe francezë?

276. A eshte e vërtët se ish- zavendës drejtori i shërbimit francez (DGSE), Pierre Siramy, tash në penzion, thotë haptas se Hashim Thaçi është prezantuar francezëve nga shërbimi serbe në fund të viteve ’80-ta ?

277. A është e vërtetë se Hashim Thaçi ka bërë presion tek DGSE Bou De Marnac për këtë punë?

278. A është vërtetë se ky njeri, Pierre Siramy, për këtë deklaratë, sot është në gjyq, në France ?

279 A do të thotë kjo se shërbimi francez dhe serb janë promotorë të Qeverisë së Përkohëshme për të realizuar këtë autonomi?

280. A është e vërtetë se gjithë ministrat e Qeverisë së Përkohëshme janë sikur ti Xhavit?

281. A është e vërtetë se pas Rambujes Kadri Veseli, Ramë Maraj dhe Elmi Reçica kanë bërë disa trajnime në Francë?

282. Në Qeverinë e Përkohëshme ti Xhavit nuk ishe zyrtarisht, apo jo?

283. Pse ministri i punëve të mbrendsheme, Rexhep Selimi, dhe Kadri Veseli të kane raportuar ?

284. A do të thotë se ti ishe mbi SHIK-un, mbi qeverinë, apo jo ?

285. A ishte e njejta gjë edhe në Shqipëri ?

286. Kush e zgjedhi Kadri Veselin si shef të SHIK-ut, ti apo Simatoviçi ?

287. Kush e zgjedhi Ramë Marën si shef të shërbimit të LDK-së, ti apo Simatoviçi ?

288. Kur kishte nevoj për të likuiduar njerëz të mirë, ose pengesa mbrenda LDK-së? Ramë Mara a e konsultonte Kadri Veselin, apo kalonte përmes Genc Kelmendit?

289. Kur kishte nevojë për të likuiduar ushtarë lirie të UÇK-së, Kadri Veseli takonte drejtpërsëdrejti Ramë Marën apo përmes të Genc Kelmendit ?

290. Takimet Kadriut me ta, a bëheshin në katin e dytë të Hotel Grandit, të cilin e menaxhonit ju

17

Zekë?

291. Pas luftës a erdhi i ndjeri Jashar Salihu, kryetar i « Fondit Vendlindja Therret » në Tiranë?

292. Jashar Salihu a kërkoi të bënte bilancën e Fondit, apo jo?

293. Si u përgjegjen Adem Grabovci dhe Hashim Thaqi?

294. A e kërcënuan Jashar Salihun në familje?

295. A kërkuan paret e fundit, 9 milion franga të Zvicrës?

296. A e helmuat Jashar Salihun në Tiranë?

297. A morri menjherë kancerin?

298. Helmimi i Jashar Salihut a është bërë për të mosë dhënë llogari?

299. Po Xheladin Gashi-Plakun si e helmuat dhe ku?

300. Zekë, shumë bukë ke ngrënë te Rexhep Halimi dhe shumë pare xhepi të ka dhënë. Po veç njeriu i pa shpirt dhe shumfishë i shitur tek të huajtë, mund ta bëjë atë që e ke bë ti! Si të shkojë mendja me e helmu?!

301. Shef të SHP të UÇK-së emruat Byslim Zyrapin, apo jo?

302. Pse ishe i shërbimit ushtarak Jugosllavë e serbë, ndaj e emruat?

303. Byslim Zyrapi ishte dëshmitari kryesor në Grupin e Sarajevës kundër kadetëve shqiptarë, apo jo?

304. Byslim Zyrapi që ka tradhëtuar gruan dhe tre fëmijët, a është kështu?

305. Për të krijuar autonominë e nënshkruar erdhë UNMIK-u, apo jo?

306. Për t’u krijuar kjo Autonomi, UNMIK-u rekrutoi njerëz lojalë të Serbisë, apo jo?

307. Sipas Catherine Limdal, zëvendëse e UNMIK-ut, për çdo shtyllë të institucioneve të Kosovës janë konsultuar me Beogradin, apo jo?

308. Gjithë drejtorët e policisë, prokurorët, gjykatësit, a janë propozuar me CV drejt nga Beogradi, apo jo?

309. Qëllimi a ishte Autonomia ?

310. Pas luftës a është punuar në mënyrë intensive për të futur në burgje djemtë idealistë të UÇK-së, apo jo?

311. Ngaqë djemtë e UÇK-së janë pengesë për një Autonomi, apo jo?

312. A i fusni burgjeve dhe i provokoni djemtë e UÇK-së pse ata janë pengesë për rikthimin e sovranitetit të Serbisë mbi Kosovën

18

313. A ka deklaruar shumë herë Kadri Veseli se ka punuar me UNMIK-un dhe shumë herë edhe me agjentët e UDB-së ?

314. UNMIK-u a ishte i kordinuar me Beogradin për të realizuar këtë autonomi?

315. Kadri Veseli ka deklaru se nuk punoj për Beogradin, por për UNMIK-un, a është kështu?

316. A është konfirmuar se SHIK-u ka mbledhë dosje për krimet e luftës ?

317. A është e vërtetë se SHIK-u ka financuar me qindra mijë euro për të dhënë dëshmi të rrejshme sikur për rastin e Ramush Haradinit?

318. A është e vërtetë se SHIK-u është munduar në shumë raste ta likuidon Ramush Haradinin?

319. A është e vërtë se pas lirimit të Ramush Haradinajt nga Haga, Hashim Thaqi takoi Boris Tadiçin në Nev York?

320. A është e vërtetë se Hashim Thaçi i kërkoi Tadiçit që të bëjë presion mbi OKB për të rigjykuar Ramush Haradinaj ?

321. A dha Tadiçi menjëherë deklaratë publike, duke thënë se Serbia nuk e pranon aktvendimin e fundit të Gjykatës së Hages?

322. Tadiçi a deklaroi se duhet patjetër të bëhet appel?

323. Si patriot Ramush Haradinaj a është pengesë e politikës antishqiptare të Thaçit?

324. A është e vërtetë se, kur është liruar Ramush Haradinaj 200 000 serb manifestuan kundër tij prej hidhërimit?

325. A ka ndodhur në histori të Serbisë të dalin aq shumë publikisht kundër një shqiptari?

326. A ishte hidhëruar bashkë me Serbinë edhe Qeveria Thaçit (PDK) dhe presidenti Fatmir Sejdiu (LDK) të cilët nuk dolën në pritje?

327. A është arsyeja pse SHIK-u,UDB, AKI bëjnë një fushatë të dezinformimit ndaj atdhetarëve të Kosovës?

328. Me e keqja është se SHIK-u ka bërë propagandë kundër familjeve dhe individëve më patriote, apo jo?

329. Xhavit Halit, Azem Syle, Kadri Vesel, Hashim Thaçi a keni bërë propagandë gjatë vitit 1997-98, si në Zvicer ashtu edhe me klyshët tuj në Kosovë se Adem Jashari është njeriu i Serbisë, apo jo?

330. A keni shkuar tek arkatari i Levizjes Gafurr Elshani duke i thënë se nuk duhet të financohet Adem Jashari sepse është njeriu i Serbisë?

331. A keni thënë se Adem Jashari ka telefon në shtëpi, policia e dinë se kur është aty me një telefonat, kur don Serbia mund ta arrestoi, apo jo?

19

332. A keni thënë se si guxon me shetit me kallash nëpër Drenicë dhe se kjo të bind se mund të jetë

vetem njeriu i Serbisë?

333. Ti Xhavit ke thënë se Ramush Haradinaj është tradhëtar sepse është bërë me Rugovën apo jo?

334. Po kur ju u bashkuat para Ramushit në një qeveri me Rugovën, duke e zgjedhur atë po ju edhe President, kjo a ishte tradhëti apo zbatim i detyrave të vëna nga shërbimi i fshehtë i Serbisë dhe i Francës, dhe s i tillë nuk bënte tradhëti?

335. Po ato arrestimet spektakël të Agim Çekut nëpër aeroportet e Evropës dhe lirimet gjoja me ndërhyrjet e Kushnerit e të Fatos Nanos, ai ishin përmes lidhjeve tuaja me shërbimet e fshehta për me i dhanë autoritet Agim Çekut, ngaqë jini të dy prej Peje bashkë me Adem Grabovcin, e me rëzu autoritetin e Ramushit?

336. Ju keni thënë Remzi Hoxha është spiun i serbëve dhe grekëve, apo jo?

337. Ju keni thënë Behadin Allaçi, kordinatori kryesor i UÇK-së dhe anëtari i Komitetit Drejtues i LPK është spiun i serbëve, apo, jo?

338. Në fillim të muajit korrik, i vitit 1998, të lajmërova se Behajdin Allaçi e Shaban Rexhep Shala ishin të kidnapuar dhe po u mbajshin në Burgun e Kleçkës, a është kështu?

339. Si mundet me qenë spiun, kur ti vetë i ke nisur Behajdinit nji sasi të konsiderueshëm armatimi nëpërmjet puntorëve që ishin në Zvicër, të rrethit të Prizrenit dhe Rahovecit, dhe asnji armë nuk është zbuluar dhe asnji veprimtar që bashkpunonte me Behajdinin nuk është arrestuar, a është kështu?

340. Kush është autori i Komunikatës Nr.61 që është lëshuar në emër të SHP të UÇK-së, më 31 Tetor 1998?

341. Kush dha urdhër me u shkruajt kjo Komunikatë?

342. Në Komunikatë, mes të tjerave, thuhet se, në betejë ranë 54 dëshmorë, në mesin e tyre edhe Behajdin Allaçi, a shkruhet kështu, apo jo?

343. Behajdin Allaçin e Shaban Rexhep Shalën, në një mbrëmje të fillim të korrikut 1998, në Kleçkë, i kanë marë duar lidhur Hashim Thaçi e Kadri Veseli, kështu është, apo jo?

344. Kush i ka vrarë, pse i ka vrarë dhe ku i ka vrarë, kush i ka parë, e shenjta kohë do të tregojë një ditë, apo jo?

345. Ku janë varrosur?

346. Ndoshta, ngaqë nuk u dihet varri, i kanë hudhur në Furrë, apo jo?

347. Ju keni thënë se Avdyl Krasniqi, baba i Xhevë Lladrovcit, është spiun, apo, jo?

348. Ju keni thënë se baba i Ramush Haradinajt ka patur magazin dhe është spiun, apo jo?

349. Të gjitha këto shpifje tuajat ndaj patriotëve të vërtetë duan të thonë se veç ju UDBashat,

20

SHIKistat jini patriota shqiptarë? Kuku, ç’na ka gjetë!?

350. A jeni ju patriotat e Serbisë që bëni këto punë?

351. Por a flet dikush për prinderit e juaj ?

352. Të flasim për herojin tonë Hashim Tadiçin, a është e vërtetë se baba tij ishte në punë te shtetit si rojtar pylli?

353. A është e vërtetë se i ati Hashim Agë Thaçit kishte armë me leje prej kohës së Rankoviçit?

354. A është e vërtetë se gjyshi i Hashim Agë Thaçit, Sinan Idrizi, ka qenë oficer i OZNA-s, apo jo?

355. A është e vërtetë se gjyshi i Hashim Agë Thaçit Drenicën e ka sellë në gishtë?

356. Eshtë e vërtetë se Hashim Agë Thaçi pe sjellë krejtë Kosovën në gishtë?

357. A është e vërtetë, kur Ilmi Haradinaj luftonte me familje me gratë e fëmijët (i vogël e i madh), ose Shaban Jashari me tanë familjen, baba e vëllezërit e Hashim Agë Thaçit vetem shetiteshin?

358. Xhavit Haliti, a më thu se sa vllezër ke pasur në luftë?

359. Pse jo? ? Po prej familjes Haliti, sa kanë qenë në luftë ?

360. Po Hashimi kë ka pas në luftë prej familjes së tij ?

361. A jeni ju qe jeni munduar të shtinit përçarje mes patriotëve dhe familjeve patriotike ?

362. Njerëzit me ndikim patriotik në popull jeni munduar t'i izoloni në familjet e veta, apo jo?

363. A është kjo punë e Serbisë?

364. SHIK-u i ka bërë këto punë, apo jo?

365. SHIK-u nuk është marrë kurrë me serbët, apo jo?

366. Ju jeni munduar me i përça familjet e forta, apo jo?

367. Ju pas luftës keni martuar disa komandanta si në kohën Serbisë, për t’i kontrolluar ma lehtë, apo jo?

368. Ju jeni munduar t’i fundosni personat e fortë që ishin kundër qëllimeve tuaja të mëshefta, apo jo?

369. Ju si SHIK apo si PDK jeni munduar me çdo kusht të përulni Murat Rifat Jasharin, apo jo?

370. PDK-ja nuk e votoi Murat Rifat Jasharin në postin e Avokatit të Popullit, apo jo? Mund të na thoni arsyen?

371. Kjo punë a është bërë nga PDK-ja „patriotike“?

372. Ju bllokuat Lulzim Jasharin, djalin e Adem Jasharit, që të qëndronte në FSK, apo jo?

21

373. Natyrisht, nuk bën të jetë djali i “terroristit“ në FSK, apo jo?

374. Ju mashtruat djemtë e ri si Bekimin dhe Lulin me disa punë, apo jo?

375. Ju u munduat me i kthy Bekimin dhe Lulin kunder Muratit, apo jo?

376. Ju i shtini familjet dhe vllaznin njeni kundër tjetrit, apo jo?

377. Kush u nxit dhe interesi i kujt është kjo punë?

378. A jeni ju që shpallet Republikë në territor të Serbisë?

379. A është kjo arsye që flitet për rastin e dy Gjermanive?

380. Dy Gjermanit u bashkuan përsëri, apo jo?

381. Serbia dhe Kosova a do te bashkohen përsëri, ose janë të bashkuar por nuk i thuet popullit ?

382. Pse shpallja është bërë në Parlament?

383. Pse nuk është bërë shpallja me Referendum të Shtetit të Republikës së Kosovës dhe ndarja nga Serbia, pas tri vjetësh, sikundër deklaruat nga Rambujeja?

384. Pse nuk keni kërkuar ndarjen nga Serbia, siç bëri Mali i Zi?

385. A është bë kjo gjë me qëllim në Parlament, duke e vendos edhe në Kushtetutë se Kosova nuk do të bashkohet me asnjë shtet që e rrethon?

386. A është shumica e Parlamentit të Kosovës me njerëz të SHIK-ut dhe të UDB-ës?

387. A është Parlamenti i Kosovës që votoi Amendamentin për ta hequr autonomin në 1989?

388. A është ky Parlament i sotëm më i mirë se Parlamenti i 1989?

389. A është në këtë Parlament shoku i familjes së Milosheviqit, Behxhet Pacolli me AKR?

390. A është në këtë Parlament shefi KOS për Kosovë, Sabri Hamiti me shoqëri me LDK?

391. A janë në këtë Parlament xhelatet e UÇK-së, Xhavi Haliti, Azem Syla dhe Hashim Thaçi me nji pjesë të spiunëve të Kadri Veselit në PDK e kompani?

392. A është kështu, apo jo?

393. A është e vërtetë se kjo qeveri është ardhë në pushtet me hajni ?

394. A është e vërtetë se 70% e popullit nuk ka votuar?

395. A është logjike që kjo qeveri të jetë legjitime e cila vjenë me hajni dhe me 30% të votuesve? A për këtë « demokraci » u luftua në Kosovë, ku pakica të sundoi shumicën ? Pse e bëtë në këtë formë ligjin e zgjedhjeve ti Xhavit dhe ti Jakup që drejtoni Parlamentin ?

396. A është legjitime të vendosë kjo qeveri e 30 përqindëshit për shumicën shqiptare duke qeverisur

22

me serbët ?

397. A është mirë që agjentet e Serbisë bashkë me serbët të qeverisin shumicën shqiptare?

398. A janë kokat e partive politike të Kosovës agjentë të Serbisë LDK, PDK, AKR dhe satelitët e tyre?

399. A janë në gjendje këta politiqarët të pranojnë sovranitetin e Serbisë mbi Kosovën, mbasi arrestohen e likuidohen patriotët deri sipas planeve në 2020, për të hyrë në BE ?

400. Plani i Ahtisarit a ishte plani për kantonizim i Çoviqit ?

401. Pse planet bëhen në Beograd dhe i shërbehen popullit shqiptar si plane ndërkombëtare ?

402. Plani i Çoviqit a e pamundëson fleksibilitetin e ekonomisë së Kosovë s ?

403. Plani i Çoviqit i garanton popullsisë prej 2% të Kosovës (serbevë) mbi 32% të territorit të Kosovës ?

404. Plani i Çoviqit ua garanton ekonominë serbëve, e shqiptarëve jo ?

405. Plani i Çoviqit a u garanton një grushti serbësh të Graçanicës zonën industriale të Prishtinës ?

406. A do të thotë kjo se firmat Kompanitë shqiptare do t’ia paguajnë taksat komunës së Graçanicës?

407. A do të thotë kjo se serbët e Graçanicës do të jetojnë më mirë se në perëndim, apo jo?

408. A është e vërtetë se Graçanica ka me shumë territor se Prishtina me gjysëm milioni banorë ?

409. A është e njejta gjë në Prizren dhe në komunat e tjera ?

410. A është e vërtetë se kur është krijuar Kushtetuta e re e Serbisë ishte prezent përfaqesuesi i Bese Javier Solana ?

411. A është e vërtetë se BE ka ndihmuar në redaktimin e Kushtetutës së Serbisë pas ndarjes së Malit të Zi?

412. A është e vërtetë se në Kushtetutë të Serbisë Kosova është pjes e saj?

413. A është e vërtetë se për Kushtetutën e Kosovës është punuar në Beograd mes qeveris serbe dhe BE ?

414. A është e vërtetë se keni krijuar një komision përpilues të Kushtetutës së Kosovës për të

mashtruar popullin e Kosovës ?

415. A është e vërtetë se keni thënë, ndërkombëtarët nuk po pranojnë shumë gjëra ?

416. A është e vërtetë se kjo Kushtetut e Kosovës definitivisht është krijuar në Beograd?

417. A është e vërtetë se flamuri i Kosovës është ideuar në Beograd?

418. A është e vërtetë, për të mashtruar popullin keni organizuar kinse një tender për këtë flamur të

23

zgjedhur në Beograd?

419. A është vërtetë se jeni munduar t'i ikni përgjegjësisë së zgjedhjes flamurit ?

420. A e keni ndigjuar ndonji herë në jetë se flamuri zgjidhet me tender?

421. A e kemi pasur Flamurin Kombëtar në kohën e Titos?

422. A e kemi pasur Flamurin Kombëtar në kohën e Millosheviqit?

423. A e kemi sot Flamurin Kombëtar në kohën e Hashim Thaçit e Xhavit Halitit?

424. Çka nuk ka mund Millosheviqi t'i realizojë me luftë, Hashim Thaçi i realizojë me paqë, apo jo?

425. A keni bë shumë më shumë se Millosheviçi kundër shqiptarëve?

426. A jeni të kënaqur me rezultatin e juaja të deritashme?

427. A do të thotë se Kushtetuta e Kosovës është Kushtetutë e Republikës në kuadër të Serbisë?

428. Në Kushtetutë a është referenca e rezolutës 1244 ?

429. Në Kushtetutë a është plani Ahtisarit ose plani Çoviqit?

430. Në Kushtetutë a është akti final i Helsinkut ku nuk lejohet ndryshimi i kufijve?

431. Në Kushtetutë të Kosovës në menyrë implicite a jemi pjes e Serbisë, zoteri?

432. A është ajo arsyeja pse Tadiçi për bisedimet thotë secili nga ne të respektoi Kushtetutën e vetë dhe nuk do të ketë probleme ?

433. A është Kushtetuta e Kosovës kushtetutë rajonale në kuadër të një pushteti qendror?

434. Kosova a është masakruar materialisht, ekonomikisht, politikisht nga ish përbërja e Drejtorisë Politike?

435. Sa herë SHBA kanë bërë presion në vitet 2008-09 që të lobon qeveria e Thaçit për pavarësinë e Kosovës ?

436. Sa herë Rose Mary di Carlo ka kërkuar më shumë lobim?

437. Qeveria serbe në vitet 2008-2009 a ka vizituar 92 shtete ?

438. Qeveria e Kosovës në vitet 2008-2009 a është e vërtetë se nuk ka vizituar asnje shtet për lobim ?

439. Mbasi nuk loboj Qeveria e Kosovës, Kryetari amerikane Bush a ftoj Hashim Thaçin dhe Fatmir Sejdiun për çeshtjen e 6 pikave të Samarqiqit, 6 pikat e Ban Ki Munit ?

440. Çka tha Bushi ?

441. A ju tha s'keni vepruar hiç për lobim ?

24

442. A ju tha që Amerika ka telashe tjera (Irak, Avganistan) dhe nuk mund me u shty me Serbi,Rusi

dhe BE ?

443. A ju tha Bushi që do ta voton në KS të OKB-së 6 pikat e Samarqiqit ?

444. A i tha Hashim Thaçi popullit të Kosovës se nuk ekziston 6 pikëshi?

445. Në KS të OKB-së a e votuan gjitha shtetet ma te forta te botes Kine, Rusi, France, SHBA,Britani ?

446. Tani Hashimi a tha ekziston por nuk e aplikoi ?

447. Sot apo del se edhe ekziston dhe aplikohet në Kosovë?

448. A janë 6 pikat e Samarqiqit, 6 pikat e Ban Ki Munit ?

449. Ç’ka jane 6 pikat ?

450. Sipas Catherine Limdal janë marrëveshjet të cilat janë bërë me UNMIK-un, por tash në vazhdim me Republikën e Kosovës, apo jo?

451. Do të thotë se është Serbia ajo që përsëri propozon prokurorët dhe gjykatësit, apo jo?

452. Si rasti i prokurorit antikorrupcion Z. Mustafi i ardhur nga Beogradi, apo jo?

453. Do të thotë emërimet në shtabin e Policise së Kosovës bëhen me propozime nga Beogradi, apo jo?

454. Do të thotë në kryesi të shërbimin sekret të Kosovës në AKI propozimet bëhen nga Beogradi, apo jo?

455. A është e vërtetë për në AKI është thënë vazhdimisht se duhen njerëz profesionist dhe me eksperiencë?

456. Njerëzit profesionist dhe me eksperiencë në shërbim, a janë ata që kanë punuar në UDB ose në KOS të Serbisë?

457. Kjo, a ishte deviza e UNMIK-ut për AKI-n « duhet marrë njerëz me eksperiencë » ?

458. Eksperiencë kanë vetëm ata që kanë punuar në shërbimet sekrete serbe, apo jo?

459. A është e vërtetë se në kryesi të AKI mbi 32 vetë janë njerëz të MUP-it, KOS-it, UDB-ës?

460. Me një fjalë 6 pikat, sipas Tadiçit, a janë arritja më e madhe politike e Serbisë, apo jo?

461. A do të thotë kjo, që Kosova ka shpallë Republik në territor të Serbisë dhe Serbia kontrollon çdo institucion të sigurisë në Kosovë?

462. Me nji fjalë, a është vendi ynë Republika e Kosovës Serbe (RKS) a po?

463. A është Republik Autonome?

25

464. Më shumë se autonomi ?

465. Republikë ma pak se pavarësi, sipas Tadiçit, apo jo?

466. Qeveria e Kosovës a pranoi që kufiri mes Serbisë dhe Kosovës është vijë administrative?

467. Çka nënkupton kjo punë?

468. A do të thotë se në mes të Kosovës dhe Serbisë nuk paska kufi shtetrorë sepse jemi një shtet?

469. Mos është kjo arsye që në momentin e shpalljes së pavarësisë, qeveria Hashim Thaçit nuk kërkoi ndarjen nga Serbia?

470. Do të thotë kanë pranuar zyrtarisht që Kosova është pjesë e Serbisë, apo jo?

471. A i thuet kësaj pune: Tradhëti?

472. Cili njeri ndigjohet në Kosovë duke thënë se këta janë tradhëtar?

473. Pse ?

474. Dikush frigohet, dikush e humb punën, dikush nuk dinë, dikush interesin dhe këta tradhëtarët rrejnë popullin se gjoja jemi të pavarur, kalojnë kështu lehtë, apo jo?

475. Serbia në negociata në Vjenë a ka kërkuar moratorium për Kosovën, apo jo?

476. Serbia a ka kërkuar 20 vjet për mos të definohet statusi ji Kosovës?

477. Tani Serbia ka kërkuar 10 vjet, apo jo?

478. Pse ?

479. Mos për të fituar kohë?

480. Sot Serbia a ka arritë t'i pozisionon njerëzt e vetë në të gjithë institucionet e Kosovës, apo jo?

481. Sot Serbia nëpërmes njerëzeve të vetë dhe SHIK-ut dhe tash të AKI a arriti t’i burgosë shumicën e djemve të UÇK-së ?

482. Por edhe 10 vite në 2020?

483. Çka do të ndodhë ?

484. Atdhetarët në Kosovë me institucionet e Serbisë a i kanë vetëm dy vende o burgun, o varrin ?

485. Ambasadori anglez a deklaroj se Britania e Madhe kishte bllokuar 2 vite rezolutën 1244?

486. Qeveria e Kosovës çka i tha anglezëve ?

487. Qeveria e Kosovës a tha që ne si shqiptar jemi fleksibil dhe e pranojme rezolutën 1244?

488. Francezët a ndërhynë tek anglezët duke thënë mos u bëni më katolik se Papa, mbasi shqiptarët

26

po pranojnë të jenë nën Serbi çka keni ju ?

489. A është për këtë arsye se Bou de Marnac ju mbron?

490. A njihfet Bou de Marnak për një serbofil i përbetuar ?

491. A është e saktë se bashkpunëtori i ngushte Bou de Marnakut shante dhe përdorte forcën kundër puntorëve shqiptarë?

492. A është e saktë se ai është antishqiptar i perbetuar ?

493. Kur janë rrezikuar Kadri Veseli dhe Azem Syla nga deklarimet e Nazim Bllacës, a është intervenuar për t'i lënë rehat?

494. A është e vërtetë se Kermabon ushtarak i thjeshte (do të thotë jo i sherbimit) edhe ai francez është munduar ne kuader te EULEX-it t'i arrestoj ?

495. Kur deshti ta arrestojë Azem Sylën a ndërhyri Bou de Marnac duke e perjashtuar nga posti i shefit të EULEX-it ?

496. Me ardhjen e Bou de Marnac si shef të EULEX-it, a u pastruan gjithë puntorët e vet, të cilët akuzonin Azem Sylën, Kadri Veselin, Hashim Thaçin ?

497. Mos harroni se këta njifen minimumi nga koha e Rambujes, apo jo?

498. Ky ekip, me gjithë ju, a e keni futë Kosovën në këtë derexhe, apo jo?

499. A jeni ju që para luftës, gjatë luftës, pas luftës keni vrarë atdhetarë idealist të çlirimtars UÇK ?

500. A jeni ju që para luftës, gjate luftës, pas luftës keni vjedhë popullin e Kosovës ?

501. A jeni ju që keni bllokuar armatimin në Shqipëri ?

502. A jeni ju që çarmatosët UÇK-ën (nje punë që nuk kishte mundur Serbia aq lehtë me e bërë)?

503. A jeni ju që grumbulluat informacionet për t’i dërguar djemt e UÇK-së në burgje ?

504. A jeni ju që na prezantuat planin e Çoviqit si planin Ahtisari ?

505. A jeni ju që na prezantuat 6 pikat e Samarqiqit si 6 pikat e Ban Ki Munit ?

506. A jeni ju që na sollët flamurin nga Beogradi për Kosovën ?

507. A jeni ju që na kthyet nën Serbi ?

508. A jeni ju që keni shkelë popullin?

509. A jeni ju që do të na detyroni të luftojmë edhe një herë, ndoshta për të realizuar një shtet si duhet, pa klyshet e Serbisë sikur ju?

510. Xhavit & Co, fatura është tuj hecë prapa për të gjitha dëmet, vrasjet dhe keqëpërdorime të

27

fondeve të luftës! Nuk shkon edhe shumë kohë dhe Fatura ka me ju trokitur në derë, apo e ndini?

Faktura ju shkoi edhe Sadam Huseinit e Muhamer Ell Gadafit, ashtu ka me ndodh edhe meju, mos u haitni?

Fëmijët a entarëve të Shtabit Qendror të UÇK-së si dhe të dëshmorëve të kombit dhe të luftëtarëve të burgosur e të anatemuar nga ju janë rritur dhe po rriten! Të gjithë janë bë Avni Rrustema e Nora Kelmendi, këtë fiksojeni mirë.

Unë me këtë pyetsor kam paraqitur vetëm 5% të bëmat tuaja me & Co !

Shqiptarët, sidomos ata që dalin në krye të ngjarjeve historike në mënyrat si dolët ju, Drejtoria Politike e UÇK-së, janë shumë të aftë për intriga dhe mashtrime dhe për pabesi. Këtë e ka treguar historia dhjetra herë. Kur vjenë puna te rreziku, ose kur bëhet fjalë për përfitime financiare, në këtë rastë ato udhëheqësi (skundër ju & Co), e braktisin lehtësisht idealin, prandaj dhe i kemi humbur të gjitha kryengritjet ndër shekuj !

Fribourg (CH), 28 Korrik 2012

MURAT JASHARI

BACA

Orizare-Kumanovë


KTU ESHT PROBLEMI SE PO DEL SE I KEM GJITHNJI TRADHTARET NE KRYE SA HER MBAS LUFTAVE;DHE SE PASNA DIT BASH PER QESHTU SE QENKA PROBLEM I MADH ME NE SHQIPTARET:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PËRSE DY SHQIPËRIA   PËRSE DY SHQIPËRIA - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PËRSE DY SHQIPËRIA
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: