Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Kush ishte Shyt Mareci?

Shko poshtë 
+7
besa-bese
drenusha
Sofra
Lea_uk
arlindi
shaban cakolli
Anna
11 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Egzon Sijarina
Fillestar/e
Fillestar/e
Egzon Sijarina


Male
Numri i postimeve : 1
Age : 31
Vendi : Zürich
Registration date : 17/12/2012

Kush ishte Shyt Mareci? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ishte Shyt Mareci?   Kush ishte Shyt Mareci? - Faqe 2 EmptyMon Dec 17, 2012 5:33 am

Familija ime e cilla e ka prejardhje nga Medvegja ma saktsisht Baja e Sijarines qe pjes e cilla u lshu nga Paraardhesit e mi me Fis HOT kan ik ne Marec reth viteve 1800 pas ikjes se Turqve te cillet ja u ben KEQEKULLEN ( GJAMIN ME KOKA TE SERBVE) ne regjionin e NISHIT, vllau i gjyshit tim Shaban Sijarina ka qene bash luftetar i SHYT MARECIT kshtu qe gjyshi im i ka njoft dhe ka tregu tnjejtat Histori babes tim per shytin ashtu si ka marr vesh nga vllau ashtu i kam trashegu edhe une ca histori per shytin. Per Shytin si e kam ni un e kishte grun serbe se jau kishte mar atyre me zor si çetnikt qe i mrrnin vajsat kosovare per me jau vazhdu pjellen e tyre edhe per mi deklassu shqiptart po ashtu edhe mi pakesu. Shyti e quante gruan e vet serbe me emrin Ajkun i cilli nuk ishte emri i vertet i saj. Shyti e kishte marr at grua nga nje lagje e banuar me ardhacak serb tecillin e kishte rethuar me BALLIN KOMBTAR nese nuk gaboj ne kohen e Hitleriane-gjermane ne at lagje shyti bonte malltretime ndaj serbve si çetniket ndaj neve dhe si e di un i shtinte serbet ne at lagje tja puthin bythen magarit me at serbet e lusnin shytin vetem grat mos ta puthin por shyti ju tha se nuk kan qare vetem njeren nuk e la ajo ishte tani me AJKUNA te cillen e goditi perveti, eshte shum e vertet qe çetniket ja kishin friken shytit deri ne eshtra sa qe e njifnin pushken e shytit nga shum larg besa kur e nin at se po shtin edhe pse ishin serbet te fshehur ne kalan e novoberdes donin te fshihenin edhe me teper pas gureve te mdhenj se mendonin se pushka e ti mund ti rrok. pasi qe shyti shum u a kan zan rrugen serbve nuk i ka lan bash me ba qfar kan dasht i kan qu ni serb per nje atentat, nbaz te informacioneve trathtare aij mundi me ja zan shytit priten per ta gjuajtur nga afer po shkau kishte aq shum frik nga shyti sa qe i dridhej dora dhe nuk e ka gjuajtur nga menimi se nuk mund ta rrokej shytin the shyti do tja kante ***** me pas, kshtu qe jan detyru garda serbe per ta rrethuar shytin 2 here ne shtepin e vet.
Teparen her nuk munden ta vran se ju iki me taktikat e tij Kamikaze duke vene ne perdorim nje lop the ca bomba dore shyti ju ka ikur te bashkluftetari i ti numer nje i cilli ishte nje 18vjeçar (mitrolezgjija i Shytit) e quanin ata ama nuk ja di emrin e vertet dhe ashtu ju iki rrethimit te par, ne rrethimin e dyt shyti si me kan than mua shyti ju ka ikur ne nje mulli te cillin punonin 2 djem te ri po ata i thon shyt nese vazhdon luften ketu na merr edhe neve nqaf po shyti nuk vazhdon dhe ik metvertet dhe ne te pam qe nuk kishte municion per armik u hodh mi bomben e fundit te cillen e mbante per mos ti ra armikut ne dor nese pyetni pse nuk ka ikur shyti prap te mitrolezgjija i ti? at e kishin malltretu the vra me gjith familie para se me rrethu shytin heren e 2-t çetniket ishin mbushur aq mllef sa qe edhe kojshit e 18vjeqarit i kishin malltretu duke i shti me ec zbathur ne bor the tu sjell me dru po do prej tynve as za nuk kan lshu qe mos me jau ba qefin shkive njerin nga ata kojshi e ka pshtu gjyshi im se ishte gati per vdekje nga rrahjet, me lekur te deles te po sa prer.
ne kohen kur ka qen shyti gjall kan ardh çetniket shqip foles dhe e kan pyt gjyshin tim a jep dele per shytin? gjyshi im nuk dinte qfar pergjigjje ti jap se thoshte po mund te vinin çetnikt edhe ta malltretonin, nese thonte jo e aij pyetsi ishte ballist do ta shihnin gjyshin tim si trathtar dhe do ta vrisnin keshtu qe ishte ne gersheta, po ai i dha nje pergjigje te cillan as un nuk kisha dit me jep ajo ishte: une dele per shytin nuk jap po deshi let vjen shyti me i marr vet! dhe aij çetniku shqip foles e sheh qe nuk qenka " krah i shytit " dhe pshton nga pasojat. Koh te veshtira kan pas athere po vjen dita qe na kem me jau kthy gazepin kena mi marr trojet tona deri ne moll te kuqe e mos nuk mundemi ne duhet me jau lan amanet brez pas brezi!!! qe nfund fundit apet shqiptart me dal fitimtar! une ktu nuk deshta me fol vetem per gjyshit tim sepse e di qe shum paraardh edhe te tjerve kan vuajtur njejt dhe kan qen patriot dhe luftetar edhe nkohet ma te veshtira. falenderoj per interessimin e te gjithve qe kan lexu get po edhe une e mora kohen per te shkrujt jet e gjat e tmir tgjith shqiptarve gjethkun !!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush ishte Shyt Mareci?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» kush ishte Shyt Mareci di 21.07 2009 münchen
» ''Kush ishte komandant Drini''
» Kush ishte FAN NOLI?
» KUSH ISHTE ALI AMETI
» ''Kush ishte Tahir Zemaj.?''

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: