Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vitamina E parandalon bronkitin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Merisa
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
Merisa

Female
Numri i postimeve : 276
Age : 28
Vendi : Kosovë
Profesioni/Hobi : mjekesi
Registration date : 16/03/2009

Vitamina E parandalon bronkitin Empty
MesazhTitulli: Vitamina E parandalon bronkitin   Vitamina E parandalon bronkitin EmptyTue May 25, 2010 1:59 pm

Vitamina E parandalon bronkitin F.0522111011974_m

Vitamina E parandalon bronkitin


Një studim i ri ka treguar se konsumimi i rregullt i vitaminës E në formë të tabletave shtesë mund të ulë rrezikun e prekjes nga sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive për 10%.
Në mesin e këtyre sëmundjeve përfshihen edhe bronkiti (ndezja dhe ngushtimi i rrugëve të frymëmarrjes) dhe emfizema (atrofia dhe humbja e elasticitetit të mushkërive).
Në hulumtimin që ka zgjatur 10 vjet kanë marrë pjesë rreth 40 mijë persona mbi moshën 45-vjeçare. Rezultatet kanë treguar se personat të cilat rregullisht marrin vitaminë E si shtesë ushqimore, edhe nëse janë duhanpirës ose jo, kanë rrezik më të ulur të preken nga sëmundjet e mushkërive.
Edhe disa studime të mëhershme kishin treguar se vitaminat A, C dhe E, për shkak të efekteve anti-oksiduese mund të përmirësojnë shëndetin e mushkërive.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vitamina E parandalon bronkitin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shëndeti-
Kërce tek: