Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Republika Myqezeqese ne SHBA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Republika Myqezeqese ne SHBA Empty
MesazhTitulli: Republika Myqezeqese ne SHBA   Republika Myqezeqese ne SHBA EmptyWed Mar 31, 2010 12:54 am

BEQIR Sina/INA
Ndërsa se çfarë lidhje ka Melossia, emri i saj dhe hymni i saj me Shqipërinë? U ngelet, studiuesve, historianëve tanë për t’a zbuluar
Në rite, tradita, zakone apo afërsi gjeografike nuk ka asgjë të përbashkët, me Shqipërinë. Përveçse, emrit , himnit të ngjashëm shumë me atë të Shqipërisë, njofton korrespodenti i agjencisë së lajmeve INA në New Jork.
Gjithsesi, këtë lidhje e ka bërë që në vitin 1977, ai që e krijojë -- Kevin Baugh. Në këtë vit ai shpalli micronation “Shtet sovran”, një porcion të vogël prej 14.3 hektar(58.000 m2) të shtetit amerikan, të cilin e quajti më vonë Republika e Molosëve.
Me burime të limituara informatike, Kevin Baugh qeveris duke përdorur si monedha xhetonat e pokerit të cilat quhet Valora. Ajo që të bën më shumë çudi është fakti se Melossia përdorë si himn të Republikës së tij, një version të përpunuar të himnit tonë kombëtar, dëgjo në faqen e internetit:(https://www.youtube.com/watch?v=5Q2B1WAZpDM&feature=related).
Presidenti aktual Kevin Baugh drejton vendin me vetëm 11 banorë, është i martuar ka dy djem dhe Zonjën e Parë, dy mace e tre qenë dhe një kalë. Njëkohësisht ai kryen edhe detyrën e ministrit të Jashtëm.
Republika e Moloseve, ka një Deklaratë ku thuhet se ajo është një nga vendet e para në botë që ka njohur pavarësinë e Kosovës, një ditë pasi Prishtina zyrtare e shpalli, pra me 18 shkurt.
Ndërsa se çfarë lidhje ka Melosia, emri i saj dhe himni i saj me Shqipërinë? U ngelet, studiuesve, historianëve tanë për t’a zbuluar në të ardhmen.
Republika e Molossia ose në shqip Myzeqe është një nga më minikombet(micronation) më të vjetër themelor, dhe është i vendosur në shkretëtirat e Dejton -- Las Vegas në Nevada.
Kjo minirepublik ka vetëm njëmbëdhjetë shtetas, njëri prej të cilëve, është Kevin Baugh, i cili aktualisht është president. Melossia ka, një kalë, dy qenë dhe tre mace.
Në historinë e toponomastikës shqiptare, Myzeqeja zë një vend të rëndësishëm. Unaza e bukurisë në universin e larmishëm të natyrës së kësaj fushe, e cila quhet dhe “Hambari i Shqipërisë” padyshim, që është Manastiri i Ardenicës -- Kolonjë- Lushnjë, që gjendet në pikën më dominuese të kësaj zone.
Emri Molossia -- Myzeqe
Molossia” është një emër i “vjedhur” i fjalës spanjolle “morro”, që do të thotë gur i vogël ose kodër të vogël, prapashtesë ssia “është një prapashtesë për standardet -- vend. Emri rrjedh nga trashëgimia spanjolle e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Jugperëndim të saj, dhe mund t’i referohet edh emrit të një tipi helikopteri ose më pak në mënyrë specifike, për të thirrur kodrat që janë vetëm jashtë kufijve të Molossias moderne. Emri “morro” mund të jetë marrë edhe në zonë e cila quhet Loco e famshme-cabeza ekspeditë e cila kaloi shumë, kohe atje ndoshta përmes Molossia në fund të shekullit të 18, në rrugën e tyre për te shkuar diku tjetër. Molossia me emrin e saj ka edhe lidhje më atë antike, Greqinë moderne, ose Aleksadrin e Maqedonise.
Kjo Myzeqe e vogël është vendi Molossi dhe u emërua kështu pasi mendohet të kenë qenë njeri prej sundimtarëve e atij vendi nga kohët e lashta në ditët e sotme qe vunë emrin familjes Molosachi, pasi thuhet se Molossia është fjalë e përvjedhur origjina e saj rrjedh nga Mosachia, qe po t’a përkthesh në gjuhën shqipe është quajtur Myzeqe.
Minikombi(micronation) Molossia, mbartë mbi vete më shumë se tridhjetë vjet, duke kaluar nëpër shumë ndryshime, derisa ai u bë vendi sot më enciklopedik , pas Republikës Popullore të Kinës, e cila njihet si më e madhja e botës -Molossias -- Myzeqeia është më e vogla e botës. (INA)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Republika Myqezeqese ne SHBA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rob-ëria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare !!!
» Roer-ria e lumtur dhe Republika e re Shqiptare
» REPUBLIKA E SHQIPERISË VERI-LINDORE (KOSOVA)
» Presidentët e ShBA
» Zgjedhjet ne SHBA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: