Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+48
Iliriani
fatlum
Andi Ballshi
istogalia
a.f.k.sh.
Atdhetari
BashKom
albaninr1
dodgjeka
Kastrioti
feride
Eva0506
Best
Xili
rrimtaf
xhema
haxhiu
feratkoca
Delia
gimche
......
kastriot_mehmeti
murturi
xhavo_
Parapsikologu
Mergimtari
eri Tr
fisi
rolling
Ali Baba Tepelena
Driniiiii
ramadan mekaniku
arbeni24
MUHAMETII
dardan01
xhiti
Ada_Kondi
ILTA
Medalim
petritkola
zeriatdheut
Ilmi Veliu
detektivi
laloni
besarti
socratus
Agrone
Aldo
52 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22
AutoriMesazh
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySun Sep 26, 2010 11:54 pm

Kishat te cillat ishin pron e jona ne nji koh, mbas konvertimit ton ne Islam, jav lam shkive dhe sot shife po na sillen verdall neper kisha tona, dhe sun po e dukumentojm se jan kan te tonat. pra mend per tjeter her, sido qoft shka do qoft shka ka qen e jotja leje pra te till, pra se paku per arkiv, pra njejta vlen dhe per ALEXSANDIN dhe N:TEREZEN .
Pasi jan kan tonet ne e dim pra si dhe qka, por mbaje se esht yti, sidoqoft ke nji arkiv ma te pasur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 12:29 pm

Xhemo
se pari nuk kan qen kisha te shqiptareve katolik
po kisha bizantine
pastaj kane perdore shqiptaret katolik e pastaj serbija
Shqiptaret edhe para kohes se turkut kane qen me shumice Musliman kete e vertettojne shume shkrimtare dhe historian shqiptare e te huaj
Nuk u konvertun shqiptaret prej katolicizmit ne musliman
Sepse kete propagande kane bere serbet dhe bashkpunetoret e tyre mark krasniqi me Don Lush Gjergjin te dy miq te serbise.
lexo feja Islame neper shekuj.
Mos ja futni kote kure nuk dini dhe skeni te dhena te sakta .
kete propagande e bene edhe serbija
PO nje kohe bile tere bullgaria ishte muslimane.
Sdisa here kena spjegue se shqiptaret nuk ishin katolik siq rrejne shqiptaret e serbise..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj


Male
Numri i postimeve : 41
Age : 66
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 1:07 pm

Temë e çelluar,mos të dalim prej teme që ta lendojmë shpirtërisht,njër tjetrin.
Të githa kulturat fetare na u imponuan në mënyra të ndryshme,e shumë e përqafuam me dhunë.
Feja dhe partia ndërrohën në dy mënyra:Me Hu(dajak) dhe duke lexuar dhe inspiruar nga rrethi.
E vertetë ne ishim të krishterë në kohën e bizantit.
Në ketë duhët të kemi kulturë dhe të punojmë për ribashkimin e kombit.
Mos të veprojmë me urrejte nderëfetare sikur në "FORUMIN ZEMRA SHQIPTARE" që disa autor dhe komentues më më deshirë do u thojshin VLËZER grekve e serbëve vetëm që janë të krishterë.Në kët forum aq shumë fyhët islamizmi sa që çdo musliman është terrorristë,dua të shtoj se disa nga ta kanë përqafuar krishtërizmin,dhe këta krishter harrojnë se deri dje ishin musliman dhe terë familjen e kanë në islam.Pra deri dje edhe vetë ishin terrorristë.
LEXONI E BINDUNI.
Unë përsonalishtë mendoj se së pari KOMBI e pastaj fenë le ta kultivon në familjën e vet lirisht,
Ne nuk mund ti kemi vllezër Arabët pse janë musliman(ka edhe krishterë)
ne nuk mund ti kemi vllezër sërbët,grekët,italianët etj.pse janë të krishterë.
Qeshtja e kishave dhe xhamive është e lëhtë,ju takojnë atyre që i vizitojnë dhe i adhurojnë.
Ndërsa kishat serbe në trojet shqiptare ishin shqiptare por Vatikani është fajtori kryesor që u përvhtësuan nga srbët,i kanë vllëzër të kryqit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 4:55 pm

Me komb jam shqiptare
me fe jam musliman
Pra ka dallime,po te dyjy jane te lidhura
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 60
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 6:03 pm

Une se pari nuk e kuptoj se kush kerkon qe te behet dallim i llojit " se pari kombi pastaj feja" dhe anasjelltas??!! Perse te mos mundemi te jemi ne te njejten kohe psh. edhe shqiptar edhe musliman, ose edhe shqiptar edhe te krishtere, ose edhe shqiptare edhe ateiste...ose, ose....Psh. tek une edhe kombi edhe feja e kane rendesine e vete, jane pjese te pandara te jetes time: As kombi nuk me kerkon qe te terhiqem nga bindjet e mia fetare, por as edhe feja nuk me kerkon qe te mos jem krenar per te qenurit shqiptar.
Prandaj, une kisha thene:
JO te themi "Feja apo Kombi" AS edhe "Kombi apo Feja", POR pse mos te themi (kuptohet e kam fjalen per besimtaret) EDHE KOMBI EDHE FEJA.
Problemet nuk duhen krijuar aty ku nuk egzistojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 8:34 pm

Kombi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatbardhi
Fillestar/e
Fillestar/e
fatbardhi


Male
Numri i postimeve : 13
Age : 56
Vendi : Gjilan
Registration date : 23/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 8:42 pm

Po na dalin kinse disa ,,atdhetare"
Dhe nuk kuptojne qe kjo pyetje eshte pa lidhje e shtruar.
Kombi ka rendesin e vete kurse feja ate te veten
AS njera se demton tjetren.
Pra te dyja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj


Male
Numri i postimeve : 41
Age : 66
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyMon Sep 27, 2010 9:45 pm

Pa Vatan ska dinë as iman.
Në rendë të parë Kombin qe ta kemi atdheun.pastaj feja,sipas deshirës,dhe besimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyTue Sep 28, 2010 12:56 pm

Kombi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyTue Sep 28, 2010 1:11 pm

feja me e madhe eshte ajo ezotit dhe feja eshte ako qe ka lindur epara kurse kombet dhe kufijte kane ardhur me vone do te vije dita kur ne toke sdo te kete kufinje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyWed Sep 29, 2010 12:20 am

Mos te na ndajn kisha e xhamia
se nji zot te gjith besojm.
se nji fej ka shqiptarija
per atédhe te gjith t´luftojm.

Bini djemt te Skenderbeut´me ja
kthy nderin atdheut.
kush shqiptar vetit i thot
per liri ja kurr ja sod.

Bini djemt e Kastriotit me ja
kthy nderin kti trolli:
kush shqiptar vetit i thot
se shqipria s´ésht pa zot.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptyFri Oct 01, 2010 1:34 am

Ndërtimi i qenësisë sonë si triadë: trup, mendje shpirt, tanimë as kë nuk e venë në dyshim. Jemi trup sepse eksitojmë si materie në realitetin objektiv, jemi mendje sepse mendojmë dhe kjo na formon si qenie racionale, por jemi edhe shpirt, sepse ndërrohemi nga substanca hyjnore.

Trupi fizik në të cilin gjendemi ka të limituar ekzistencë. Ai dikur do të vdes, por ne si qenie spiritualë do ta vazhdojmë ekzistencën tonë në përherësi. Shpirti jonë qëndron pas personalitetit që ne tentojmë t'ia pasqyrojmë botës, e, në të vërtetë, ne nuk jemi personalitet. Ne jemi shpirti jonë. Ne jemi etnitet jo-fizik, qenie nga drita e cila vibron me një frekuencë të caktuar. Në përgjithësi, të gjithë ne jemi një dhe të njëjtë - pjesë të një tërësie të pandashme. Unë, ju dhe kushdo qoftë tjetër jemi të ndërtuar nga substanca e njëjtë gjithëpërfshirëse energjetike që është UNIVERSUMI. Dhe jo vetëm ne, por edhe gjallesat tjera së bashku me jo gjallesa. Të gjithë pra jemi pjesë e atij kreatori që e quajmë ZOT. Kur thash se të gjithë ne buromë nga krijuesi ynë Zoti, nuk mendoj në Zotin si botëkuptim religjioz. ZOTI, për të cilin këtu lexoni, përfaqëson çdokënd dhe gjithçka, pa marrë parasysh në bindjet e ndryshme individuale religjioze dhe politike të çdonjërit në veçanti. Andaj, të gjithë lëvizim dhe ekzistojmë në një hapësirë të pakufishme të energjisë e cila është gjithçka dhe çdo gjë, duke mos e vërejtur atë lëvizje dhe prezencë pikërisht për shkak të madhësisë kolosale të saj; mu njësoj sikur nuk vëreni se toka lëviz në hapësirë edhe pse çdo ditë qëndroni në të.


Pra un mendoj se te gjith ate te cilet jan jasht reales dhe ndijn ne shpirtin e tyre nji shprazti dhe devijim ne aspekte te ndryshme ne jeten e tyre, pra tash e jo ne ate jeten e amshushme marrin lexojn BIBLA - KURANA e qe te mos devijon gjer ne infinit.
Pra un gjat jetes time gjer me tani ne veprat dhe punet te cilat i kam ber ne jeten e perditshme, kur kam lexu KURANIN i kam has ne Kuran, dot thot ka njerz qe jan te sakt at shka thot Zoti, sepse jan te prirur ashtu jan te till.


Pra Kurani dhe Bibla ndihmojn me te vertet njerzt te foermohen si nji qenje e mirfillt te kuptimit te fjales.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 1:16 am

Maqedonia dhe Kosova, ndër shtetet më religjioze në botë

Studimet që ka bërë “Gallup” në 114 vende në vitin 2009 treguan se Maqedonia dhe Kosova janë ndër shtetet më religjioze në botë, më shumë nga SHBA-të, që zbatojnë më shumë religjione si dhe me religjioze se shumica e vendeve fqinje që nuk është rast me Shqipërinë e cila është në grupin e shteteve më Joreligjioze. Hulumtimi gjithashtu tregoi se me përjashtimin e Shteteve të Bashkuara, vendet e varfëra janë më fetare dhe anasjelltas, ata që kanë të ardhura të larta janë më poshtë në listën e Gallup, transmeton Shqipmedia.

Mesatarja e përgjithshme e të rriturve të cilët thonë se feja është një pjesë e rëndësishme e jetës së tyre të përditëshme, është 84%, e cila është e pandryshuar nga ajo që “Gallup” ka zbuluar në vitet e mëparshme. Në dhjetë vende, të paktën 98% kanë rënë dakord se feja është një pjesë e rëndësishme në jetën e përditshme.

Shtete e Bashkuara, një nga vendet më të pasura në botë e kundërshton këtë prirje. Rreth dy të tretat e Amerikanëve (65%) thonë se feja është një pjesë e rëndësishme në jetën e përditshme. Në mesin e vendeve me të ardhura të larta, vetëm italianët, grekët, qytetarët e Singaporit dhe vendet e Gjirit Persik, të pasur me naftë, thonë se feja është e rëndësishme për ta.

Shtetet më religjioze në botë:

1. Bangladesh

2. Nigeria

3. Indonezia

4. Jemen

5. Malavi

.

42. Kosova

65. Turqia

70. Bosna

71. Maqedonia

79. Greqia

80. Mali i Zi

85. SHBA-të

88. Serbia

102. Shqipëria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 1:43 am

Nuk vjen ne shprehje kosova te jet ma relegjioze pra para greqis e maqedonis e turqis e serrbis te gjith shtetet per rreth jan ma relegjioze se 100%
kto jan kopalla manipulime apo manerime me qellime te caktuara, per te mendu shqiptaret se qenkemi relegjioz shum, e me u largu nga feja se jem pak te larguar , veq duhet hala.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 1:44 am

Edhe une mendoj ashtu , sidomos para Greqise .
http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=76378
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 1:59 am

ARBER -ne baz te gjtha parashikimeve dhe studimeve te te gjtha kohrave, ne vetum me ket fej pra muslimane por shtet laik, ja shkerdhejm mamin shkive grekve e sllaveve,
sepse kta dojn qe ne ta ndrrojm fejen dhe kta tani te lidhen e te shkerdhehen me rus e shkie e grek veq jan ne shkerdhim e siper, dhe tani te thojn qe kta muslimant e mutit e nderruan fejen, dhe mos te ken shtetet arabe kurrfar partneri ne evrop.vetum ne dot jem ata qe dot i lidhim bejm urzim, se krejt bota po mvaret prej arabve po shifet, keshtu qe rust e kan verejt se moti,por jo ne jemi dhe dot mbesim te till nese e bej nji gje te till, pra nese ndrrojm diq sdot na laj as gjoli.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 112
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 2:08 am

Per fat te keq qe keto pyetje sillen rethe rrotull vetem ke shqiptaret Musliman , dhe nuk e kuptoj pse doli kjo mode kur USA dhe EU na ndihmoi keshtu siq jena dhe nuk ishte ne pyetje kurre kjo qeshtje e FESE perkundrazi kur BUSHI e vizitoi Shqiperine tha "Me vjen mire qe po vizitoj nje shtet ku jane shumica Musliman " dhe aty siq e pame dilte ne mes te popullit per ti pershendetur qe te njejten nuk ka siguri as ne shtetin e vet te bente , ke ne e beri , heci i lire bile shkoi edhe ne kafe .. e dinin ata cfare FEJE kemi dhe me mire e dinin se nuk jemi fundamelista por ne pergjithsi shqiptaret jane Mulsiman te moderuar ...
Mendoj se keto shpifje jane nga Athina dhe Beogradi qe eshte arma e fundit per ta , per te na perqa ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 2:19 am

Apsolut dhe para ca dite lexova Medeline Olbreit se EVROPA ka nevoj per kosov e jo ne per ta, shum interesant jem nje nder shtetet me te pasura ne EVROP e gjetiu ne aspektin kulturor dhe relegjioz ,qe sna pengoj 3 fet tona qe i kem, kjo esht nji thesar qe askush se ka dhe ket pra duhet ta mesoj dhe EVROPA.
Pra mete vertet me pelqej se jav kish than troq evropianve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySat Oct 02, 2010 4:52 pm

Kundërshtitë që krijojnë kontraste



Të gjitha këto ligjshmëri që veprojnë në Univers janë Zoti dhe fuqia e prezencës së tij të përhershme, kudo dhe çdokënd. Duhet patjetër ta dimë se Zoti për ne është dashuri dhe dritë. Aty ku nuk është Zoti, ne jemi të braktisur në zbrazësinë e errësirës. Drita dhe errësira janë kundërshti, e kundërshtitë ekzistojnë që të na krijojnë kontrastet dhe këto na ndihmojnë në realizimin e eksperiencës, e cila quhet JETË. Pikërisht kjo është baza apo themeli hyjnor i veprimit në natyrë të atij ligji universal, i cili quhet Ligji i të kundërtave.

Sipas këtij ligji, ky koncept i dualitetit po ashtu paraqitet edhe në ne. Edhe në ne janë dy të kundërtat. T'i quajmë ato si UNI i ulët dhe UNI i lartë. UNI i lartë është ky çka jemi në realitet. Disa këtë e quajnë si inteligjencë e paskajshme, nënvetëdije kreative, apo dritë hyjnore. Në fakt, kjo është pjesa jonë irrEkzistimi i shtrihet në amshimin e pafilluar, ku nuk mund të paramendohet kurrfar ekzistimi përpara Tij. Meqenëse çdo ekzistim Ai e ka krijuar, atëherë Ai të gjitha këtyre u paraprin. ZOTIështë i Pari që imagjinata jote do të mendonte mbi ekzistimin. Më e habitshme është që heretikët i mohojnë fjalët e atyre që i besojnë ZOTIT: Ai në të vërtetë është i pari dhe i paraprin çdo gjëje, në kohën kur materien (nebulozën substanciale) e përshkruajnë në mënyrë të njejtë dhe për te thon: nuk ka “Krijues”, dhe atë në kohën kur faktet e vështrimit janë gërshetuar, të cilat flasin mbi atë se gjithësin nuk e ka krijuar Ai që nuk ekziston, se kjo ka ndodhur pas asaj që nuk ka ekzistuar asgjë, se materia nuk është e para dhe pa fillim, ashtu siç pohojnë, por All-llahu ështe Krijuesi i saj dhe Ai është i Pari. “ ZOTIN e lartësoi me adhurim ç’ka në qiej e në tokë dhe Ai është i Gjithfuqishmi, i Urti. I Tij është pushteti në qiej e në tokë, Ai jep jetë dhe ka fuqi për çdo send. Ai është i pari që s’ka mbarim, I Dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai është më i Dijshmi për çdo gjëacionale e energjisë më të sofistikuar në kondensim, që quhet DASHURI.

UNI i ulët na është i njohur si EGO dhe kjo po ashtu është pjesa e tërësisë sonë, e cila, si e kundërta e UNIT të lartë, mbështetet në FRIKËN. E, frika?! Ajo s'është asgjë tjetër përpos paradoks i dashurisë.

UNI i ultë është pikërisht ajo gjendje jona shpirtërore kur UNI i lartë nuk tregon prezencë. Kjo i lejon energjisë së padëshirueshme negative që, në mes tjerash, të dominojë me vetëdijen apo koshiencën tonë. UNI i ultë dhe UNI i lartë janë segmente të kundërta të një tërësie të përbashkët në ne, që quhet VETËDIJE apo KOSHIENCË. Ky dualitet i vetëdijes sonë, në realitet, është vetëm një iluzion dhe ai ekziston që ta keni mundësinë ta vrojtoni vetveten. Ta njohim prezencën, sepse njohja e një realiteti gjithnjë përkon në krahasimin me të kundërtën tjetër të saj antagoniste. Pra, diçka ekziston ashtu, duke u krahasuar me një tjetër që nuk është ashtu.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 42
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 EmptySun Oct 03, 2010 1:23 pm

"Bashk kem ra ne fush te mejdanit:
jemi shkri per nder te vatanit
pre e lasknue ne teh te taganit.
E gjithmone Kombi i Shqiptarit
per vend te vet e per erze te te parit
ka ba deken gjith per s'mbarit
pa ju lodh kurr mendja e krese
me e nda kund ndryshimi i fese:
Paj Bajramit e per Pashke
Kemi gezue e ba qejf bashke..."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 22 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 22 e 22Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» SHKENCA DHE FEJA
» EH, Ç'KOMBI I RRALLE!
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA
» KOMBI, A POLITIKA?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: