Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+48
Iliriani
fatlum
Andi Ballshi
istogalia
a.f.k.sh.
Atdhetari
BashKom
albaninr1
dodgjeka
Kastrioti
feride
Eva0506
Best
Xili
rrimtaf
xhema
haxhiu
feratkoca
Delia
gimche
......
kastriot_mehmeti
murturi
xhavo_
Parapsikologu
Mergimtari
eri Tr
fisi
rolling
Ali Baba Tepelena
Driniiiii
ramadan mekaniku
arbeni24
MUHAMETII
dardan01
xhiti
Ada_Kondi
ILTA
Medalim
petritkola
zeriatdheut
Ilmi Veliu
detektivi
laloni
besarti
socratus
Agrone
Aldo
52 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Next
AutoriMesazh
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyThu Sep 16, 2010 9:57 pm

ka ka shkas kish xhiti, kam hy njiher ne deti me gum te biqikletes dhe me leshoj guma, dhe shkas pash ne deti, e kerkova detin te térin, nese edhe ty te ka ndodh si mua dot me besojsh.e nese jo ateher sme beson!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyThu Sep 16, 2010 9:58 pm

Mendoj qe po perseriten gjerat shume ne kete teme sot feja me e mire eshte teknologjia.KJO eshte feja qe e perparon cdo shoqeri ne cdo aspekt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyThu Sep 16, 2010 10:07 pm

Mir e ke Rrimtaf se pun esht edhe ajo, se njeri rregullon televizor e transitor,dhe gershetohen inercionet e kojnukturave te ndryshme!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 54
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyThu Sep 16, 2010 10:43 pm

ka ka shkas kish xhiti, kam hy njiher ne deti me gum te biqikletes dhe me leshoj guma, dhe shkas pash ne deti, e kerkova detin te térin, nese edhe ty te ka ndodh si mua dot me besojsh.e nese jo ateher sme beson!

Xhe asun sbulove as gjë në detin pa fund siq thuhet një fjal deti qkas ka , po sna paske tregu se qka ke pa.Heren tjeter ruju s epo zhytesh .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 17, 2010 10:39 pm

Edhe danezet edhe suedezet edhe finlandezet edhe holandazet besojne shume po ne krishte
kame qen ne te gjitha keto vende...
Kurse Gjeramnet edhe ne shkolla spitale gjyqesi komun kane te vendosur kryqat.
gjithkund..
ne mundohemi te behemi me servile ..
Sa ,,shqiptari eshte shkrue katolik per azil" po ja qe nuk ju shit te gjermanet.
SE thojne ai qe nderron fe ai seshte njeri..se e kane verejte qe shqiptaret per interes jane deklarue katolik per azyl.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 17, 2010 11:22 pm

Sikur pasurin e gjith botes te kemi pos se patem dashurin ndaj Allahut te gjithe bien katagorikisht posht,cdo smundje cdo e lik cdo e keqe vien nga shtetet kapitaliste,Punon gjith jeten dhe dikur arrin finalen e pasuris cdo nejri qe punon,por nuk mendojm se nje smundje ti kapi pasuria nuk ka vler me,Ne vete te marim shembell;po t'jem semure cdo gje qe na ofrohete humbet vleren! ase edhe familja nuk e zavendeson dhembjen.
Shiko perfundim i miljonerav e miljarderva si vin vetem shife si perfundojn.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 17, 2010 11:23 pm

UK, ia ben te kiart Papes. Feja jashte shkollave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 17, 2010 11:41 pm

për Mua janë Feja edhe Kombi
nëse më pyetni për parti
është
Partia Demokratike e Kosoves
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 60
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 17, 2010 11:45 pm

Kombi asgje mbi Kombin, feja eshte nje prati.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ramadan mekaniku
Fillestar/e
Fillestar/e
ramadan mekaniku


Male
Numri i postimeve : 45
Age : 54
Vendi : ketu
Registration date : 30/10/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySat Sep 18, 2010 1:03 am

Eshte fakt se feja eshte parti po deshmohet kohen e fundit me 3 fertalkat haj me det haj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySat Sep 18, 2010 4:53 pm

feja nuk eshte parti o zoterinje po obligim fetare qe ka sjelle permes pegajmberit A.S Allahu gjeleshanuhu.....
E keto fe qe tashe po formohen jane parti ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 60
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 19, 2010 2:33 pm

http://www.shqiperia.tv/2008/08/filma-artistik.html
Ju keshtilloj qe ti shikoni flimin kushtuar Abetares se pare Shqipe Nga rilindasi dhe njeriu i pare i gjuhes tone Shqipe PETRONINI LOARASI ketu shkino se cfare kame ndikuar fete me gjuhen e huaj se si na kane percare greke sllavet turqit filmi e ka emrin KUSH VDES NE KEMBE. kerkoni ka mjaft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 43
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 19, 2010 9:09 pm

Petro Nini LUARASI


Si shqiptare qe jemi
Shqip ne duhet te mesojme
Dhe Zotin, te drejte kemi,
Ne gjuhen shqipe ta levdojme,


S'me vjen rende nga Prifterinjte
Qe s'dine c'bejne e c'punojne,
I urdherojn te zinjte
Qe gjuhen shqipe ta mallkojne,


Thon s'dtka Krishti shqip
Dhe shqip fjale s'pret prej nesh.
Vete ne gjuhen greqisht
Te degjon e te mban vesh!


S'kane frig as turperohen
Qe percmojn Perendine
Po mburren edhe levdohen
Sepse sherbejne Grejqine


Gjuhen e kemi tone
Te vjeter dhe te vyer,
Nga Perendia ish thene
Qe ta ruajme te Ckelqyer.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin


Male
Numri i postimeve : 68
Age : 60
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 19, 2010 10:10 pm

Te lumt i nderuari Drinii per kete poezi te bukur. shum faleminderit per mbeshtejen qe ki popull te kuptoj qe kure fete nuk na bashkojne por gjaku dhe gjuha e embel, sic e thot edhe i madhi Luarasi respekte per ju Drinii.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 36
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyTue Sep 21, 2010 1:01 am

Nuk kam pasuri, pallate e para
Jam ky që më shihni, ju që më njihni
Po më i lumtur do isha sikur të mos kem asgjë
E të ndihem që kam c’do gjë
Se sa të kem çdo gjë e të ndihem sikur nuk kam asgjë
Sepse çdo gjë që është sot, dje ka qenë asgjë
Dhe nesër në asgjë do të kthehet
Ardhja nga asgjëja dhe kthimi jonë në te
Nuk është edhe pa ndonjë gjë
Çdo ngjarje pas vete fsheh edhe nga një arsye
Ani pse ne nuk e shohim e nuk e njohim
Ne gjith jetën ikim nga vdekja
Por ikim drejt saj, sikur të na ngatërrohej kahu
Po cili është kahu i vdekjes në drejtimin e pa kah?
Cili është momenti i krijimit në fillin e pa kohë?
Cili jam unë në mesin e kësaj turme njerëzish që si njoh?
E si dua ti njoh të tjerët kur ende se kam njohur vehten?
E si dua ta njoh vehten pa e njohur mirë Krijuesin?
Jeta është si një drejtëz me dy pika
Drejtëzës i llogarisim distancën midis pikave
E jetës duhet ti llogarisim distancën në mes lindjes dhe vdekjes
Ti përsosim vlerat mes këtyre dy pikave ngase për to do pyetemi
E qka vie pas pikës së dytë?
Një vij e pafund…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyTue Sep 21, 2010 10:29 am

Ja per ata qe nuk besojne
O te pa fe ja deshmija e zotit..


https://www.youtube.com/watch?v=qlknUG5IEVI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj


Male
Numri i postimeve : 41
Age : 66
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyTue Sep 21, 2010 11:31 am

feja dhe kombi janë kultura.1 Në të gjitha fetë (4 sosh) cekët se ekziston një fuqi mbi natyrore me disa emra por që kanë një kuptim.ZOT.dhe të gjithë mundohën të sillën dimbas bindjes së tyre,kjo do të thotë se këtu i frigohën një ligji që e ekziston në shpirtin e tij.
Grupet fetare i lidh besimi i njejtë.
2.Kombi është një kulturë që përbejnë një grup njerëzish që i lidhë gjaku dhe gjuha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyTue Sep 21, 2010 3:11 pm

Merkel: Xhamitë janë pjesë e kulturës sonë


Nga Express më 20.09.2010 në ora 19:20
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, shprehet e hapur ndaj Islamit. Merkel deklaroi se Gjermania e mbështet plotësisht integrimin e myslimanëve në Evropë.

Mesazhi në favor të integrimit të myslimanëve në Evropë kësaj radhe nuk vjen nga e majta, por nga Angela Merkel, kancelarja konservatore që udhëheq shtetin më të fuqishëm të Evropës.

“Xhamitë do të jenë pjesë e peizazhit tonë urban, madje do të zënë një pjesë edhe më të rëndësishme se më parë”, pohoi Merkel.

Ose, thënë ndryshe, jo vetëm kishat e stilit barok të Munihut, ato të Kelnit dhe Dresdenit, por edhe xhamitë dhe minaret do të jenë ato që do ta plotësojnë imazhin e Gjermanisë.

Në një intervistë për gazetën ditore ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’, Merkel tregon për vijën e saj të re të mendimit. Emigrantët duhet të integrohen, të mësojnë gjermanishten, të identifikohen me vlerat e demokracisë dhe kushtetutës, kështu që të gjithë ata që nuk e bëjnë këtë do të përballen me pasoja të mëdha.

Që prej vitit 1949 forca e demokracisë gjermane ka qenë të qëndrosh në një vend që ofron mundësi për të gjithë dhe nuk i klasifikon vetëm grupet e caktuara.

Edhe një herë Angela Merkel tregohet e vendosur që t’i japë partisë së vet një profil konservator modern, të përshtatshëm për epokën globale në të cilën jetojmë. Për më tepër, ajo mban një vijë pothuajse të kundërt nga ajo e qendrës së djathtë italiane ose nga ajo e shumicës së presidentit francez Sarkozy, dhe shpesh u replikon rrymave nacional-konservatore, të forcuara kohëve të fundit nga rasti Sarrazin, anëtari i Bordit të Bundesbank që detyruar të japë dorëheqje pasi u shpreh se emigracioni islamik e bën Gjermaninë më të varfër dhe më “idiotike”.

“Ne dhe CSU bavareze kemi vendosur të shkojmë përtej pozicioneve naive shumëkulturore të SPD dhe të të gjelbërve. Ne kërkojmë që çdokush që vjen këtu ta mësojë gjuhën gjermane”, shpjegon Angela Merkel.

Sipas kancelares, është e qartë se “vendi ynë do të vazhdojë të ndryshojë dhe se integrimi është një detyrë e shoqërisë që i pret emigrantët. Për shembull, xhamitë do të jenë edhe më shumë se më parë një pjesë e peizazhit tonë urban. Duhet të kërkojmë që imamët të formohen këtu dhe që t’i pranojnë vlerat demokratike e kushtetuese të shtetit tonë”, theksoi ajo.

Politika e ndjekur nga Merkel duket si një shkëputje nga partitë popullore evropiane, por edhe nga ato të qendrës së djathtë në Bashkimin Evropian, siç është ajo e Sarkozy’t, ajo e neopopullistëve holandezë ose e djathta zvicerane, e cila fitoi në referendumin që ndaloi ndërtimin e minareve.

“Kam thënë se xhamitë do të jenë pjesa më e rëndësishme e peizazhit tonë urban. Kushtetuta jonë garanton lirinë e fesë. Ligjet këtu janë të barabarta dhe të respektueshme për të gjithë dhe ne duhet të përulemi para asaj që thuhet në kushtetutë. Nuk mund të pranojmë një shoqëri paralele, ku të drejtat tona themelore, si për shembull barazia mes burrave dhe grave, nuk ekzistojnë. Vetëm duke u bazuar në kushtetutë mund të jetojmë në tolerancë dhe me respekt reciprok. Ata që duan të jetojnë këtu duhet ta pranojnë këtë”, shtoi Merkel, derisa sulmoi rrymat integraliste dhe konservatorët e Islamit.

Të qenët konservator, shtoi kancelarja, “do të thotë të ruash atë që na ka bërë të fortë dhe që e ka ndryshuar atë që sot më nuk funksionon. Nuk do të thotë që gjithçka duhet të mbetet siç është, por duhet të ndryshojë në mënyrë të duhur”.

Kancelarja Merkel i pranoi gabimet në politikën gjermane të emigrimit. Shumë gjëra nuk kanë pasur sukses deri tani, i tha ajo gazetës ‘Frankfurter Allgemeine Zeitung’.
Por, Merkel po ashtu u shpreh se emigrantët që i refuzojnë kurset e gjuhës, duhet të llogarisin në uljen e përfitimeve sociale.

Diskutimi për dështimet në politikën e integrimit u rindez pas tezave të diskutueshme të anëtarit të Bordit të Bankës Qendrore Gjermane, Thilo Sarrazin, tashmë të përjashtuar nga puna. Merkel deklaroi se nuk e ka lexuar librin e Sarrazinit.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyThu Sep 23, 2010 8:19 pm

me shume na perkrahe merkeli ne muslimaneve se Fatmir Popi e disa kosovare te ashtequajtur qe nderrojne fe per para ..te shitur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 58
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 24, 2010 8:16 am

Bardhi: Vehabizmi, virus që duhet mbajtur nën kontroll
Apelit të kreut të Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, për ndërhyrjen e institucioneve për pengimin e lëvizjes vehabiste në Maqedoni, askush nuk i është përgjigjur seriozisht.

Ditë më parë, nga Ministria e Punëve të Brendshme deklaruan se janë duke ndjekur situatën, porse nuk mund të ndërhyjnë pa pasur dëshmi konkrete lidhur me predikimet fetare, që bëhen nëpër disa shtëpi të kultit në vend.

Ndërkohë, nga Komisioni shtetëror për marrëdhënie mes bashkësive dhe grupeve fetare në Maqedoni thonë se nuk kanë dijeni nëse në Maqedoni ka lëvizje vehabiste, por për çdo shqetësim që mund të paraqitet nga bashkësitë e ndryshme, përgjegjëse është Ministria e Punëve të Brendshme.

“Bashkësia Islame e Maqedonisë është një ndër pesë institucionet e kultit, të pranuara me Kushtetutë. Nuk kemi njohuri nëse në gjyqet e Maqedonisë ka të regjistruar ndonjë bashkësi tjetër islame. Çdokush që ka njohuri për paraqitje të këtilla, duhet t'i drejtohet Ministrisë së Punëve të Brendshme, e cila është përgjegjëse për ruajtjen e rendit dhe të qetësisë në Maqedoni”, deklaron Anton Sereçi, zëvendësdrejtor i Komisionit shtetëror mes bashkësive etnike.

Duke komentuar këto zhvillime, Ismail Bardhi, teolog dhe ligjërues në disa universitete evropiane dhe amerikane, shpreh dyshimin se pas lëvizjeve të këtilla qëndrojnë institucione të caktuara.

“Lëvizjet e ndryshme që janë duke ndodhur, për fat të keq janë në shërbim të tyre. Ne jemi të vetëdijshëm se asgjë nuk ndodh në mënyrë të rastësishme. Pra, çdo gjë ndodh me një qëllim të caktuar, për një shërbim të caktuar”.

“Ju e shihni se lëvizjet e ndryshme janë bërë qesharake edhe për vetveten. Nëse futeni brenda tyre dhe shihni, ju do të habiteni se si e interpretojnë fenë dhe në ç'mënyrë bisedojnë; është paradoks i madh se sa janë larg Kuranit dhe profetit Muhamed”, thotë Bardhi.

Ai shton se duhet bërë çmos për të penguar lëvizjet e këtilla vehabise, të cilat ai i quan “virus”. Në këtë, sipas Bardhit, duhet të kyçet edhe institucioni fetar, që, përmes formave të ndryshme, të arrijë t'i bindë besimtarët se lëvizjet e tilla janë të dëmshme.

“Çdo gjë që ka të bëjë me veprimet radikale, është me rëndësi që me to të merret aparati shtetëror, në formën e delikateve. Kjo nuk është çështje që të dalë një drejtues i Bashkësisë Fetare dhe t'i lutet një ambasade që t’i rregullojë njerëzit e sëmurë”.

“Ne kemi njerëz që i shkurtojnë pantallonat, dikush tjetër lëshon mjekrën... Këto janë sëmundje, sëmundje të kohës dhe, natyrisht, nuk do të thotë që këto sëmundje duhet lënë anash. Kjo sëmundje është sikur virus dhe këtë virus ne pandërprerë duhet ta mbajmë nën kontroll”.

“Këtë duhet ta bëjë institucioni i fesë, me edukatën e lartë shpirtërore dhe kulturore”, thotë Bardhi, duke drejtuar akuza edhe ndaj subjekteve politike dhe institucioneve të tjera kombëtare shqiptare, që, sipas tij, aspak nuk ngrejnë zërin ndaj dukurive të tilla negative për shqiptarët.

“Sa u përket institucioneve tona shqiptare, ato, për fat të keq, kulturën e kanë izoluar, duke e trajtuar si një lloj marketingu për dëshirat e tyre. Ata janë në gjumë dhe nuk u intereson asgjë - me përjashtim nëse fitojnë diçka, atëherë ata i ke aty”.

“Pra, ata i ke vetëm kur fillon fundi i diçkaje. Sa i përket çështjes shqiptare, është me rëndësi të kemi institucione të shëndosha. Por, ja edhe rasti i fundit dëshmon se institucioni fetar e nënçmon edhe kombin shqiptar me një thirrje të tillë, po ashtu e nënçmon edhe indin fetar”, deklaron Ismail Bardhi.(rel)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka


Male
Numri i postimeve : 76
Age : 85
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Merkel   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 24, 2010 10:03 am

t'lumt na per ta se besa nuk ka kame pajt se i ka sot 10% musliman n'Bundesrepublik e per xgijdhje ci kan me arrdh jan shum vota 10%
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
osmani halitj


Male
Numri i postimeve : 41
Age : 66
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptyFri Sep 24, 2010 10:11 am


Pytjaësht: """Titulli: Re: Feja apo Kombi.?"""""" Mos të ikum nga tema.
Kurse udhëheqësit ebashkësive fetaretë të gjitha feve,në të gjitha trojet shqiptare,por edhe ata të diasporës notën e kn----oooooo.
Duke u kërkuar individve falje të cilëtnë pamundësi të veprojnë ndryshe nuk munen me bë ma shum.
Duhet cekë edhe disa Hoxhallar të cilët edhe pushken e rrokën dhe luftuan për çlirimin e atdheut.këta Zoti i shprbleftë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
amir
Fillestar/e
Fillestar/e
amir


Male
Numri i postimeve : 9
Age : 60
Vendi : Gjermani
Registration date : 26/09/2010

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 26, 2010 2:32 am

Per mendimin tim e gjithe kjo eshte nje pyetje krejt e kotit!! Kujt i duhen pyetje te tilla "Feja apo Kombi"??? Per besimtarin eshte edhe dhe Feja edhe Kombi apo edhe Kombi edhe Feja. As kombi nuk eshte kundershtar i fese dhe as feja nuk eshte kundershtar i kombit. Te dyja e kane rendesine e vet. Nese ndonje me pyet se kujt kombi i takon, i them se jam shqiptar, por nese me pyet se ciles fe i takon, i them se jam musliman.
Perse duhet bere dallime aty ku nuk duhet?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
dodgjeka
Anëtar i ri
Anëtar i ri
dodgjeka


Male
Numri i postimeve : 76
Age : 85
Vendi : vulaj malsia
Profesioni/Hobi : autolakir ën penzion -poezia
Registration date : 30/06/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Aferim!   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 26, 2010 5:21 pm


Aferim t'kjoft i neruoshimi Amir, du hast vollkommen recht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.gurraelecit.blogspot.com
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 EmptySun Sep 26, 2010 5:26 pm

amir
shume me vend e ke
ska dallim as njera
Ai qe e ndien veten shqiptare me kombe eshte shqiptare
po feja eshte fe
jane gjera te dalluara po dikush po mundohet ti perzin keto pune me qellim...
Me kombe jam shqiptre me fe jam musliman ,taman me vend e ke.
Dodxheka te pershendes alles so wie sie sagen.
Mit freundlischen Grüßen
xhiti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 21 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 21 e 22Shko tek faqja : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22  Next
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» Feja Katolike
» EH, Ç'KOMBI I RRALLE!
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA
» KOMBI, A POLITIKA?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: