Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 37
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve Empty
MesazhTitulli: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve EmptyTue May 05, 2009 5:46 pm

Sot eshte 5 Maj! Dita e Deshmoreve te Shqiperise. Kjo dite ka mbetur ne historine shqiptare si e tille, qe nga renia e Heroit te Popullit Qemal Stafa. Ai ishte ndër të parët që u vra në fillim të Luftës Antifashiste Nacionalclirimtare dhe, megjithëse kanë kaluar kaq shumë vite kujtohet edhe sot dhe nuk harrohet, për faktin se ka luftuar kundër fashizmit, që ka qenë një murtajë për gjithe botën. Ai ka qenë një njeri me popullaritet në Shqipëri.

Per kete 5 Maj nje homazh per ata qe flijuan jeten e tyre te re ne altarin e lirise se Atdheut, duke na lene te nderuar qe jemi bijte e tyre dhe me detyren per te qene sa me te bashkuar per ta respektuar gjakun e tyre te derdhur dhe per te nderuar e cuar me perpara idealin per te cilin ata dhane jeten - Shqiperine.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ada_Kondi
Fillestar/e
Fillestar/e
Ada_Kondi

Female
Numri i postimeve : 49
Age : 37
Vendi : Gjermani
Registration date : 27/12/2008

Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve Empty
MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve EmptyTue May 05, 2009 6:05 pm

Per Heronjte e Popullit Perlat Rexhepi, Jordan Misja dhe
Branko Kadia, vrare ne qytetin e Shkodres, ne lufte me fashistet
italiane, gjate Luftes se Dyte Boterore.Drita dal ka heret
po troket nje dere
"Cilnie more te mjere,
Se nuk dilni dot...!"

Cka po thote Perlati?:
"Burra baniu gati
Se ha ardh sahati
te hujt me i dhan barot!"

Cka po thote Jordani?:
"Punet i dan mejdani
Ta marr vesh taljani
Si luftojme na sot!"

Cka po thote Kadia?:
"Flake le te kallet shtepia
Ta marre vesh Shqipnia
Se na i dalim Zot!"

Pushket po kercasin
Bombat po pelcasin
Nanat po vikasin
Burrat zemren shkamb

Perlat - Toska i vogel
Dridhe mal e koder
Binde mbar nje Shkoder
Oso Kuk tamam.

Perlat tosk vlonjaku
aty ku te ra gjaku
lulezon zambaku
lule per mejdan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve Empty
MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve EmptyTue May 05, 2009 11:22 pm

Edhe në këtë përvjetor, ne po bashkëjetojmë me Deshmoret si gjaku me zemrat, prandaj ju nuk jeni pa djemt tuaj, por jeni me to, sepse ato jetoj me ju dhe me ne”. Shqipëria gjendet në çdo shtëpi ku flitet shqip Mund të falen një varg gabimesh, por gabim më të tmershëm, as që mund të ketë, se sa të keqtrajtosh Deshmoret e Kombit. Kjo Qeveri ka nevojë për disiplinimin e saj, në pikëshikime të shumta. Sepse shume Deshmore , LNC dhe te tjere i ka vrare per se dyty her Deshmoret, jane drita dhe udherefyesyt tane qe kane falje jeten per te qen te lire ne sote. Dëshmitë për ta, sot i ka populli, i ka familja, i ka shtypi, i ka filmi dokumentar, por i ka edhe toka e nenes SHqiperi qe prehen ata, Hakmarrja është arma e budallait. Nuk sjell fryte te hakmeresh me nje Deshmore qe fali jeten ne lule te rinis , Po Deshmoret mbeten te pa vdekshëm, duke ia përkujtuar faktin lexuesit, se edhe Skënderbeu, legjenda e shekujve, mbrojtsi i Evropës nga invazioni osman, është i pavdekshëm. Shqiperia është një zonë e përbujshme dhe me rrënjë të thella në historinë e shtatëmilionë shqiptarëve të Ballkanit. Sundimi osman, dhe ai pansllavist, ia kanë lëkundur një çik shqiptarizmin, edhe kësaj Nene, duke ia osmanizuar onomastikën, dhe duke ia sllavizuar toponominë ilire, duke i trembur nënat e motrat tona kreshnike, të marrin pjesë në ceremoni varrimi. Janë këto cikrrime, që mund të rektifikohen me kohën. Me rëndësi është shpirti shqiptar, dhe atdhedashuria e shenjtë, që na karakterizon. Zoti u ndihmon shqiptarëve, për të shpëtuar nga kthetrat hegjemoniste, të imperializmit pansllavist. Për një shpëtim të këtillë, shqiptarët derdhën lumenj gjaku, dhe dhanë pasuri të florinjta, të fituara me forcën e krahut dhe djersën e ballin. E kemi thënë dhe do ta themi se zemra gjeografike e shqiptarizmit, për ne SHqiptaret mbetet Nena SHqiperi, Shqipëria gjendet në çdo shtëpi ku flitet shqip, që s’është tjetër, veçse vatra e lavdisë, dhe krenarisë sonë kombëtare.

LAVDI TE GJITH DESHMOREVE TE KOMBIT
ROFTE SHQIPERIA .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve Empty
MesazhTitulli: Re: Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve   Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gezuar 5 Majin Diten e Deshmoreve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: