Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 muri kinez,me i gjat se sa mendohej

Shko poshtë 
AutoriMesazh
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja

Female
Numri i postimeve : 906
Age : 38
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

muri kinez,me i gjat se sa mendohej Empty
MesazhTitulli: muri kinez,me i gjat se sa mendohej   muri kinez,me i gjat se sa mendohej EmptyTue Apr 21, 2009 10:44 pm

Muri Kinez eshte objekti me i madh i ndertuar i botes.


Sipas matjeve me te reja, Muri Kinez eshte 2000 kilometra me i gjate sesa qe mendohej. Sipas te dhenave te “China Daily” ai eshte, jo 6300 km, por 8851,8 km i gjate.

Ky rezultat erdhi si perfundim i hulumtimeve gjeografike 2-vjecare dhe matja u realizua me teknologji bashkekohore, sic eshte GPS dhe Infrared.

Organet shteterore per trashegimi kulturore lajmerojne se ky mure, i cili eshte nen mbrojtje te UNESCO-s, rrezikohet nga rrenia dhe shkaterrimi ne disa vende.

Pjeset e para te ketij murit jane ndertuar rreth para 2000 vjeteve per te penguar hyrjen e fiseve qe vinin nga veriu, ndersa ndertimi i tij ka perfunduar ne kohen e Dinastise Ming (1368-1644).

Murin Kinez e perbejne: 6260 km mure i ndertuar, 360 km gropa dhe 2233 km pengesa natyrore, si lumenj dhe kodra.

(ntv.de)

muri kinez,me i gjat se sa mendohej Chinesische_mauer

muri kinez,me i gjat se sa mendohej China_mauer


muri kinez,me i gjat se sa mendohej Chinesische_mauer_verlauf_1897056,property=zoom
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
muri kinez,me i gjat se sa mendohej
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: