Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Greket dhe Arvanitet.

Shko poshtë 
+8
......
Angela
BashKom
voglushja
xhema
Atdhetari
Leka i Madh
Agrone
12 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Mar 25, 2011 1:20 am

ti ne greqi e ke te ndaluar te hysh sa ju ke nxer gjith te palarat ne shesh o arber. Shocked
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Mar 25, 2011 1:24 am

ha-ha , tash me mbasi edhe ata po e pranojne vetem besoj qe ma falin :)
Por une nuk iu fali atyre asnjiher.

Kjo nga faqja e kaluar
Cito :
Per cudi :)

Greket pohojne: Greqine e krijuan Shqiptaret (VIDEO)
Perkthyer nga Dokumentari Grek stacionit televiziv SKAI per revolucjonin grek te 1821-shit.
Pohimi i historianeve grek mbi origjinen shqipetare te arvanitasve..Kjo sdo me shume koment , e verteta qe neve e kemi thene qe me kohe se "NE JEMI ATA , DEN BABA DEN" tash me edhe vetem po e pranojne Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Mar 25, 2011 1:49 am

Ather po bashkohem me grek se nuk koka tragjike te gjith qenkan shqiptar, duhet te bisedohet dhe ta bejm nji shqipri shum te madhe edhe u kry problem spaska kush qe po na ndalka kurqysh. shum interesant por si te perfundoj kjo histori e jona shum e koklavitur e pos tjerash dhe shum interesante.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Mar 25, 2011 1:55 am

ha-ha , jo-jo sduam te bashkohemi me ata Xhem , duam qe te kthehen atje nga ata kane ardhur (AZIJA E KARPATAVE DIKU) , por eshte per tu habitur se me keto historian "grek" qe flasin ne ate video qe flasin ashtu haptas ne TV e tyre vetem para disa vitesh i kane derguar ne burg , vetem pse Arvanitet dhe Suliot i kane shpallur Shqiptar e mos me shume ..
Sidoqofte e verteta vonon po del ne drite nje dite , sikurse po del dite e perdite , dhe per keto manipulime historike qe u kane bere shqiptareve eshte Europa fajtori kryesor .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Mar 25, 2011 5:55 pm

ARBER-qysh ku me shku ata qenkan shqiptar skan nevoj asgje veq te deklarohen se jan shqiptar dhe mos ta rrejn boten se ka grek, sepse nbaz te gjitha gjasave poshifet se greket qenkan shqiptar se shum ngjajshem po tingllon (GEG-GREK)
por sa dot ta pranojn qe te jen vllezrit tan kur dihet urretja kunder muslimanve, dhe pom duket se per ket dhe jan ndar para qindra viteve prej nesh- FEJA.......!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySat Mar 26, 2011 1:27 am

Neve jemi nje gjak me Arvanitet , Suliotet , Camet dhe jo me keta qe e quajne vehten "grek" , lexo faqen e pare te ksaj theme qe keta jane Turq-Orthodox (ndrimi popullsise) :)
Por habitem me ate video me larte si kane marre guxim ti thuan sadopak ato fjal per shqiptaret qe ishte rreptesisht e ndaluar atje .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Mar 27, 2011 2:20 am

Morea, Maratona, Boetia, Argolis, , Korinthi, Elis, Mesenia,dhe sigurishte edhe Athina e banuar me Shqiptare ,KETO JANE vendet kryesore te qyteterimit te lashte Grek :

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Books?id=--EEAAAAQAAJ&pg=PP7&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U3tLmwSLLYSv8neybnqWQxVSl_Fgg&ci=0,3,999,1625&edge=0
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Pictur23
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Mar 27, 2011 2:23 am

Arber te lumt se pun te madhe je ka ban ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Mar 27, 2011 2:28 am

Cito :
Arber te lumt se pun te madhe je ka ban ,PO CFAR PUNE KY KA ZEN ARMIQESI LE TE HARRON ATHINEN KY NESE DON TA VIZITOJ Mad


Edituar për herë të fundit nga fionaa në Sun Mar 27, 2011 2:30 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Mar 27, 2011 2:29 am

Thjesht kini durim dhe shikoni këtë video, ju premtoj se nuk do pendoheni!Çamëria, përse kanë frikë grekët? (nga Top Channel ©2011)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 12:57 am

Cito :
PO CFAR PUNE KY KA ZEN ARMIQESI LE TE HARRON ATHINEN KY NESE DON TA VIZITOJ
Athina sme harron mua Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 1:02 am

Popullsia ne Mbreterin Greke : gjithsejt mbi 400.000 , ne Hidra , Kakaovuonit , Alaiot etj , te gjithe Shqiptare .
Cito :
3. Zahl. Die Gesamtzahl der "Bewohner Griechenlands dürfte man zu 900,000 annehmen können. Davon kommen

auf Morea 400,000

E gjithe popullsia ne ate kohe (sipas authorit) ishte 900.000 , prej tyre vetem ne Morea ishin 400.000 Shqiptar .

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Books?id=CY5BAAAAcAAJ&pg=PA22&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U2GOFDgF5UnKFITX6PvSA8jitSQmg&w=685
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Books?id=CY5BAAAAcAAJ&pg=PA413&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U1YP5-wRFTsAHpGpWUaBf82yoJO_A&w=685
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 1:09 am

Falimentimi i grecis nuke eshte edhe larg, nje lajm i mire per ne Arber.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun May 29, 2011 1:45 am

Origjina shqiptare e presidentit grek Karolos Papulias


Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Papulias2

Siç kemi shkruar në shkrimet e mëparshme shumë Kryetarë që kanë udhëhequr Greqinë kanë qenë shqiptar ose kanë pasur origjinë shqiptare. Njëri nga këto kryetar që ka origjinë shqiptare është edhe kryetari i sapo rizgjedhur ditën e mërkurë i Greqisë Karolos Papulias i cili kaherë është një mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Karolos Papulias 81 vjeçar u rizgjodh nga Kuvendi i Republikës Greke me 266 vota pro nga gjithsej 298 deputet të pranishëm. Më 12 mars Papulias do të bëj betimin mbas mbarimit të mandatit të parë të tij si Kryetari i Greqisë Karolos Papulias gjithnjë ka qenë çelësi i zhbllokimeve të marrëdhënieve të krizave të ngrira të politikës midis Greqisë dhe Shqipërisë. Atij i takon merita se ideoi në fillim të viteve 1980 heqjen e Ligjit të gjendjes së Luftës me Shqipërinë, por ky ligj nuk u miratuar nga Kuvendi i Greqisë. Ai ka lindur në të vërtetë më 1929 në fshatin Voshtina (sot quhet Pogoniani) pranë kufirit me Shqipërinë. Ky fshat ndodhet në krahinën e Çamërisë dhe dikur banohej nga popullsia shqiptare. Siç jemi të njohur nga historia në vitet 1945 forcat reaksionare greke dëbuan me forcë popullsinë shqiptare çame nga trojet e tyre mijëravjeçare. Kështu, edhe qindra bashkëfshatarë të Kryetarit të sotëm grek u përzunë me dhunë nga fshati i lindjes Voshtina. Pas mbarimit të shkollës së mesme në Janinë Karolos Papulias studioi për drejtësi në Universitetin e Athinës dhe doktoraturën e mbrojti në universitetin e Këlnit. Që në moshë të re ishte pjesëtar i rezistencës kundra pushtuesve nazistë gjermanë. Më 1974 u bashku në partinë socialiste PASOK dhe u bë anëtar i Këshillit Qendror të Lëvizjes dhe që nga Prilli i 1975 zgjidhet Sekretar i Komisionit të marrëdhënieve me jashtë të PASOK-ut dhe në vitin 1977 zgjidhet për herë të parë deputet i PASOK-ut për Janinën. Ai ka qenë njëri nga bashkëpunëtorët më të ngushtë i themeluesit të PASOK, Andrea Papandreut, Papulias mori postin e Ministrit të Jashtëm më 1981 dhe që atëherë luajti një rol të rëndësishëm në formimin e politikës së jashtme të qeverisë së Pasok-ut. Ka qenë Ministër Plotësues i Jashtëm 8/2/1984-5/6/1985 dhe nga 5/6/1985- 26/7/1985 dhe Ministër i Jashtëm 26/7/1985-2/7/1989 si dhe në periudhën nga 13/10/1993-22/1/1996. Në Nëntor të 1989 mori pjesë në qeverinë ekonomike të Ksenofoda Zolotas si Ministër Plotësues i Mbrojtjes Kombëtare. Më 24 Shtator 1990 në Kongresin e dytë të socialistëve grek zgjidhet anëtar i Këshillit Qendror të partisë post në të cilin rizgjidhte deri në Kongresin e gjashtë në Nëntor të 2001. Më 11 Tetor 1995 zgjidhet për herë të parë anëtarë i Këshillit Ekzekutiv të PASOK-ut dhe një vit më vonë u betua si anëtarë i Sekretarisë Politike. Në Tetor të vitit 1996 zgjidhet kryetar i Grupit Parlamentar për Çështjet e Jashtme dhe të Mbrojtjes dhe në Korrik të 1999 zgjidhet Kryetar i Komisionit për çështjet e jashtme dhe të mbrojtjes të parlamentit grek, post në cilin rizgjidhet edhe më 2001, 2002 dhe 2003. Është i martuar me Maria Panu dhe ka tre vajza.

Njeriu që shkrinte akujt e politikës greko-shqiptare

Karolos Papulias kur ishte ministër i jashtëm bëri vizitën e parë në Shqipëri më janar të 1985 në hapjen e pikës të kalimit kufitar të Kakavijës. Në nëntor të vitit 1987 Karolos Papulias me një grup ministrash grek vizitoi për herë të dytë Shqipërinë. Midis ministrave në atë vizitë ishte edhe ministria e kulturës greke arvanitia Melina Mërkuri. Kur marrëdhëniet greko-shqiptare në nëntor të vitit 1993 ishin të keqësuar për arsye të dëbimit të një prifti grek nga Shqipëria i cili akuzohej për agjitacion. Atëherë policia greke dëboi me forcë mbi 80 mijë emigrantë ekonomik shqiptarë nga Greqia. Ministri i jashtëm grek i Partisë Socialiste PASOK i sapo zgjedhur Karolos Papulias do të udhëtonte drejtë Shqipërisë për të zhbllokuar marrëdhëniet dypalëshe që ishin ngrirë në qershor të vitit 1993, kur në pushtet në Greqi ishte Partia Demokracia e Re. Në prill të vitit 1994 në repartin ushtarak të Peshkëpisë të rrethin e Gjirokastrës një komando paramilitare greke e grupit MAVI vrau kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arben Gjini. Po në gusht të atij vitit piloti grek Kosta Vrakas hedh nga avioni i tij në Jug të Shqipërisë fletushka me shkrime kundër Kryetarit të shtetit shqiptar z.Sali Berisha. Dhe përsëri ishte ministri i jashtëm i Greqisë Karolos Papulias që do të udhëtonte në Tiranë për të zhbllokuar krizën politike midis dy vendeve.

Origjina shqiptare

Sipas një shkrimi të botuar në gazetën “REPUBLIKA” në gushtë të vitit 1995 shkruhet se: “Karolos Papulias është me origjinë të pastër shqiptare. Babagjyshi i tij quhej Sulejman dhe i përkiste fesë islame dhe ishte nga fshati Voshtina”. Këtë e deklaroi arvanitasi i shquar tashmë i nderë Aristidh Kola. Kryetari grek Karolos Papulia ka qenë shok klase në fshatin e lindjes me aktorin fierak çamin Fuat Boçin dhe midis tyre ruhet ende një miqësi e mirë. Gazetarja Marina Vihu përmes një shkrimit të saj botuar në vitin 2005 ndër të tjera sjell kujtimet fëmijërore nga jeta e Fuat Boçit: ”Një ditë ndërsa ishim nisur për në shkollë me Karolosin, na u kthye mendja dhe shkuam për zogj. Ditën tjetër, mësuesja na nxori të dyve para klasës dhe na i shkuli veshët kaq fort, saqë më dhembin edhe sot e kësaj dite”. Fuat Boçi po ashtu kujton të atin e Karolos Papulias, kolonelin atëherë në lirim Grigoris Papulias, i cili i nxirrte thuajse lakuriq në dëborë, i mbulonte me të dhe pastaj i vinte të vraponin që të kaliteshin.
http://www.shqipmedia.com/portal/2010/02/origjina-shqiptare-e-presidentit-grek-karolos-papulias/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun May 29, 2011 3:26 pm

mire qe nuk dihen themelet e Greqise, se gjithe Evropa po e kerkon. Greqia u krijua si shtet nga Shqiptaret me idealin e ruajtjes se kufijeve per te gjithe shqiptaret, por lakmia, pabesia dhe kryencesia e shqiptareve i beri te mso pajtohen kurre, e keto veti i kane bere te tille e sot. Fuqite e medha"Anglo-Frango-Austriake"e shfrytezuan momentin e Greqise per te luftuar Turqine. E Shqipetaret u lajkaviten e bene me te eger ndaj shqipetareve ne vend te mbronin interesat e tyre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun May 29, 2011 9:58 pm

Ilirët autoktonë, sllavët ardhacakë, bullgarët janë maqedonas
Paris 16 maj - Libri i shkruar nga Robert d´Angeli, me titullin “L’Enigme” (Enigma), shpjegon qartë ardhjen e sllavëve të jugut në trojet Shqiptare. Arritja e tyre nga “përtej Danubit” ka filluar në shekullin e gjashtë shpjegon ky libër.

Aty shkruan se sllavët kishin pranuar të bëhen pjesë e Kishës Katolike, shpjegon libri i shënuar nga Papa Gjoni i Katërt (1640-1642), ndërsa periudha e dytë e asimilimit të sllavëve kishte filluar diku në vitin 1879. Sot, shkruan më tej ky libër, pjesë e popullit nga Kroacia janë sllav të cilët kanë marrë besimit katolik, ndërsa pjesa tjetër janë Ilirë të cilët ishin vendas që para erës së re.

Mbi historinë e Maqedonisë, shpjegohet se në këtë vend jetonin shumë popuj, ku një pjesë e popullit maqedonas u shpërngul për në Bullgari, çka do të thotë se pjesa më e madhe e bullgarëve janë popull maqedonas.

Duke u bazuar në këtë libër, Maqedonia ishte e përbërë nga Ilirët, të cilët ishin dominues në këtë “rajon”. Edhe mbi Aleksandërin e Madh, libri shkencor i këtij autori shkruan se ai ishte shqiptar dhe fliste gjuhën shqipe, edhe pse ai ishte “helen”. Nëna e tij ishte nga Epiri dhe është e faktuar se gjatë lojërave Olimpike në Greqi, ajo fliste gjuhën shqipe.


Pushtimi i “Car Dushanit” që bëri në trojet shqiptare, atëkohë nuk ishte i vështirë, ngase Perandoria Bizantine ishte e lodhur dhe përçarë, gjë që i mundësoi atij të pushtoj këto troje. Që nga ajo kohë, vendet e pushtuara me dhunë nga Car Dushani ishin të banuara me popull serb, gjë që edhe sot një pjesë e tyre jetojnë në Shqipëri dhe Kosovë.

Sot, Serbia bazohet në këto pushtime, duke menduar se ajo mund të ketë atë “Serbinë e vjetër”, por që nuk shikon që Serbia nuk kishte ekzistuar ndonjëherë në trojet shqiptare, përveç gjatë periudhës së Car Dushanit.

Një ideologji të tillë kishte edhe Slobodan Millosheviqi, për të krijuar një Serbi të Madhe sikur atëkohë Car Dushani.

Atëkohë pas vdekjes së “Car Dushanit”, serbët kishin filluar të humbasin pjesë të pushtuara me dhunë, gjë që Serbia filloi prapë të mbledh rrënjët deri tek Danubi.

Megjithëkëtë, Car Dushanit iu mundesua që 10 vjet para vdekjes se tij në vitin 1345, të krijojë Perandorine Serbo-Greke (imperator SERVIAE ET ROMAINIAE. ???????????? ??????? (?????) ???????? ???).

Duke vazhduar që nga ajo kohë dhe deri në vitin 1920, “Serbia e vjetër ” kishte një delegacion të saj i cili merrte pjesë nëpër mbretëritë e ndryshme të botës. Herën e fundit, ky delegacion u ftua ne Francë në Konferencën Ndërkombëtare të Paqes.

Zhurnal e ka përkthyer këtë artikull nga gjuha frënge dhe pjesërisht është marrë nga comeze.net.

Ky është linku ku mund të lexohen pjesë origjinale nga librit:

http://www.priceminister.com/offer/buy/71878154/Angely-Robert-D-L-enigme---N-3---Des-Etrusques-A-L-empire-Byzantin-Livre.html


http://www.zhurnal.mk/MKD/content/?id=201151614281730
--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyMon May 30, 2011 11:21 pm

Ketu e ke e Xhema punen e mrekullueshme te Robert d´Angeli-it , ka edhe mbishkrime te vjetra qe i ka perkthyer ne Shqip , dhe ka vertetu qe jane shqiptaret DEN BABA DEN ne keto troje dhe askush tjeter http://www.gazetakritika.net/literatur/enigma/robert_dangjely.html

Sa i perket atij shkrimi me larte me "Mbretin Dushan" nuk e besoj une ate qe e ka shkru ai , edhe nese ,atehere ka rene pak ke propagandat Serbe sepse asnje shkrim origjinal nuk eshte dhe nuk ekziston nga Dushani , edhe pse , edhe te ta shkruan ishte mbret edhe i shqiptareve .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Jun 03, 2011 3:34 pm

JAHUDIT= SHQIPAR......!

Kush mendon se shqiptar rastesisht i ndihmuan Jahudet gjat holokausit nga gjermanet e ka gabim , por instiktivisht lidhja farefisnore dhe gjaku i shtyri...!

Nuk kisha besuar KURR se Jahudit jan Deg e jona por kur lexova ket u befasova....!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Jun 05, 2011 8:23 pm

GREQIA PËRPARA GREKËVE nga faqja Pashtriku.org
.von Me Xhevat Bislimin kundër decentralizimit dhe për Bashkimin Kombëtar, Samstag, 12. Februar 2011 um 21:04.■ A janë Pellazgët grekë të mirëfilltë?

Kopertina e librit:
Louis Beonlew - Greqia përpara grekëve


Kuptimi i emrit, që mbahet si më i lashti, është në veçanti më i debatueshmi dhe pranon shpjegime të shumta studiuesish. Por sot, një përgjigje na vjen nëpërmjet një trajtese të veçantë të Louis Benloew, bërë që në 1877, në veprën "Greqia para grekëve", titulli në origjinal është „La Grece avant les Grecs“. Libri ëshët botuar në shqip nga Shtëpia botuese: „Plejad“ në vitin 2008 dhe ka 376 faqe.

Ky libër i shkruar nga Benloew, është një studim i tezës pellazge, ku autori i sjell mendimet e një morie studiuesish, pro ose kundër kësaj teze, duke i analizuar ato. Autori edhe fjalët shqip i ka shkruar me germa greke, krahas atyre që i ka gjetur të shkruara në greqisht, ku prej tyre ka disa që nuk arrihen të përkthehen nëpërmjet greqishtes. Gjithashtu, i ka lënë me germa hebraike shumë fjalë, që i ka gjetur të shkruara kështu, duke vijuar edhe për ato analizën e tij studimore.


Këtë analizë studimore, siç e shpreh ai në këtë libër, e vendos krahas punës madhore të Hahnit, në mbështetje të kësaj vepre dhe për ta çuar edhe më tej studimin e tij. Ndërkohë vetë autori shkruan në parathënie të kësaj vepre, e cila është përkthyer nga origjinali në shqip nga Iliarian Angoni, se ideja për të shkruar këtë vepër ka lindur gjatë shfletimit të fjalorit të paplotë, të cilin Xylanderi ia ka bashkangjitur gramatikës së tij shqiptare. "Hamendësimet e mia, arritën në një farë shkalle gjase. Gjuha shqipe dukej se i jepte kuptimin disa emrave të përveçëm, të cilët nëpërmjet rrugësh të tjera ishin të pashpjegueshëm, të tillë si male, Pilos, Andani, Olimpi. Por për t'u sqaruar më shumë, për fat të keq kisha vetëm trajtesën në gjuhën shqipe të Bopit, mësuesit tim të shquar, të cilat ai m'i kishte paraqitur në 1850", ka shkruar autori në parathënien e kësaj vepre.


Sot ka dalë sheshit se në një epokë, që nuk mbahet mend, Greqia nuk ka qenë e banuar nga grekët kur këta të fundit depërtuan në vendin, të cilin ata duhej ta paraqisnin me emrin e tyre, ky vend nuk ka qenë shkretinë.


■ Atëherë cilës racë i përkisnin banorët e parë?

Në tokën e Greqisë ka gjurmë të shumta të një qytetërimi të hershëm në kohë, sesa qytetërimi i grekëve. "Fenikasit ngritën vendqëndrime të shumta nëpër ishujt e detit Egje dhe u përpoqën të kolonizojnë disa vende të kontinentit. Duke hequr midis tyre disa emra të përveçëm semitikë, të cilët na paraqesin gjeografinë e Heladës antike, gjendemi përballë një numri të madh emrash, zanafilla e të cilëve sigurisht që nuk është greke, dhe që duhet të ngjitet edhe disa shekuj më lart sesa gojëdhënat më të hershme helene. Shumë nga këto qytete na thuhet shprehimisht se i përkasin Pellazgëve, Legelëve, Kaukonëve e Dardanëve. Deri më sot një gjuhë e vetme duket se arrin të na i bëjë të kuptueshëm emrat e këtyre viseve, kjo është gjuha shqipe", shkruhet në një hyrje të shkurtër të veprës.


Prandaj autori i veprës është i prirë të mbështesë tezën se shqiptarët e ditëve të sotme, janë pasardhësit e popullsive, të cilat përpara mbërritjes së grekëve, zinin viset që shtrihen nga deti Adriatik deri në Halis. "Duke filluar punën time kam besuar se trajtoj thjesht një çështje gjuhësore dhe etnografike, më duket se kam prekur edhe një çështje të qenësishme madje drithëruese, një çështje kombësie. Dhe çfarë kombësie! Kombësia më e vjetër e kontinentit tonë, së bashku me atë të Baskëve". "Evropa me bazat e saj të mëdha diplomatike duket se sot kërkon të formohet si një gjykatë e përhershme e drejtësisë ndërkombëtare. Është momenti për të sakatosurit e historisë, për të harruarit e familjes së madhe evropiane, për të bërë të ditura ankesat e tyre, për të vlerësuar meritat e tyre në interes dhe madje për mirënjohje të popujve të qytetëruar".


"Pavarësisht rezistencës historike të Skënderbeut, gjysmëhëna turke krijoi një hendek të thellë midis fiseve shqiptare. Sot një numër i madhe i tyre janë myslimanë. Gjithsesi, admirojeni forcën e gjakut të fisit, që triumfon edhe mbi urrejtjen fetare dhe jep mësime tolerance. Këta shqiptarë të ngratë derdhën gjakun e tyre, gjakun më të kulluar për çlirimin e Greqisë! Të paktën t'u jepet shpresë", shkruan Louis Benloew, më 19 mars 1877’ës..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun Jun 05, 2011 11:39 pm

Louis Beonlew - Greqia përpara grekëve
http://www.bashkimikombetar.com/t1592p45-pellazget
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyFri Sep 09, 2011 8:39 pm

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 27x3si9

Sa i përket personalitetit historik të Ali Pashës, historia akoma nuk e ka thënë të vertetën. Të gjitha ato që janë thënë e shkruar për të janë gjysmë të vërteta e gjysmëspekulime, të përshtatura sipas interesave konjukturale të kohës. Si ta shpjegojmë faktin që të gjithë heronjtë e mëdhenj të kryengritjes greke (Marko Boçari, Odise Andruco, Karaiskaqi, Xhavela, etj) në fund u gjendën në krah të Aliut? Pse aziatikët e zi fanariot që tashmë e kishin futur në dorë qeverinë e sapoformuar greke e dogjën në tërësi arkivin e Marko Boçarit? Pse shumicën e heronjve të luftës greke i likuiduan tradhëtisht vetë ata që pretendojnë se e “çliruan” Greqinë? Ka dhe shumë pyetje të tjera që kërkojnë pergjigje. E sa për Ali Pashën do të shtoja vetëm këto shkrime e burime të lëna, të gjitha nga të krishterë:

-Bajroni e quajti Aliun “Pirro ri”;

-Hygoi(kampioni i letërsisë franceze):”Aliu ishte i vetmi kollos që shekulli ynë mundi t’i kundërvë Napoleonit”;

-Uilliam Miler (historian anglez): “Luani i Janinës është rruga që të qon drejt kryengritjes greke”;

Protosingjeli (i Patrikanës Ikumenike nga Atanagora): “...Per Ali Pashën krijova bindjen se shumica shkruanë ndoshta të shtyrë nga antipatia dhe jo nga gjykimi dhe mendimi që kishin ndaj tij”;

-Jani Vilara i kohës i kushton një poezi:

“Më njohu Faethondi, më kish rritur Pirro
Aliu i parë më mban, tepeleniot hero
Padron i plotëfuqishëm i nëve të Epirit
Dhe gjeneral i pakrahasueshëm me shpatë në dorë
Vigjilent gjithmonë dhe i patrembur ndaj armikut të tij.
Në Janinë oushon Luan burrërori
Bir i Athinasë, edukuar nga Ari”.

-Mitropoliti Palikarpi i kushton Aliut poemen:

“Prijës fisnik qe banon në pallatet e Pirros
Ia ngre moralin papritmas Aleksandrit të ri,
Që ndoqi gjurmët e Admantit të paluftueshëm
Dhe përsëri kërkon dhe me të gjitha nderimet
E lashta bëhesh i lavdishëm
Ali Pasha që do të dërrmosh ushtri të mëdha mjaft besnike.
As ti as ndonjë i vdekshëm s’erdhët për të dëgjuar
Ata që për Aleksandrin krijuan një mrekulli!”

Për Ali Pashën dhe për Mehmed Aliun e Egjyptit ka per t’u folur dhe shkruar akoma shumë. Sapo janë hapur arkivat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySat May 19, 2012 6:42 pm

Greqia nje shtet i formuar nga Shqiptaret.
Greece a country founded by Albanians.
Klikoni per te shiquar videon ,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun May 20, 2012 11:26 am

Shqipetaret formuan disa shtet, por ende nuk e formun shtetin e vet.
Kemi mbetur jo si na thon bite e shqipes, por si bit e qyqes te ndare e perqar.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptySun May 20, 2012 5:23 pm

Gjithe luftrat qe i fituam me gjake , i humbem ne tavoline !
Kjo tregon qe ne krye te kombit i kemi pas gjdo here gjate historise GOMARET/Magaret .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 EmptyWed May 23, 2012 1:29 am

Atdhetari.shum von bre po reagojm edhe ti ket po e thu pak si von ,pse jem keshtu, pse presum gjithnji, me na u thy kerri e tani, kinse po e riparojm.!

Po te ishim ma te ashper dhe ma te shpejt dhe te sinqert ndaj vehtes dhe gjerave qe po na ndodhin,dhe ndaj ktyre gOMARVE, mesiguri se punet i kishim hum ma mir ne qdo aspekt.
Ne kem zakon i lavdrojm te gjith bashkpuntort qe ju kan sherby qdo pushtusi,e tani i shajm,se shum von naj rrapllon se e kem gabim,se bashkpuntort e sunduesve tan jan nji, nuk kan dallim, edhe pse esht shqiptar.
kur vijn ment shkojn dhent....?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Greket dhe Arvanitet.
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Grekët joshin shqiptarët: Ndërroni kombësinë për pensione
» Përse Arvanitët Dhe çamët Në Greqi Nuk Konsiderohen Minorite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: