Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Greket dhe Arvanitet.

Shko poshtë 
+8
......
Angela
BashKom
voglushja
xhema
Atdhetari
Leka i Madh
Agrone
12 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 8:47 am

Çështja e arvaniti dhe Greqia

Në diskutimin ne kemi qenë të akuzuar për tonin kërcënues dhe anti-grekët vetëm për arsye se ne kemi guxonte të përmendur në disa tema të historisë se një valë e nacionalizmin obscures fundamentalist ortodoks në politikë greqisht shtetit i ka bërë gjithçka që të fshihet e kujtesës historike. Sigurisht jo të gjithë të akuzuar për të qenë pjesë e këtij aktual, por ndikimi i tij në jetën shoqërore dhe politike të Greqisë, ka qenë i fortë dhe është e natyrshme që shumë njerëz kanë rënë padashur në një luzmë e këtyre teoritë nacionaliste e pamje të parë, por në realitet të dytë unë nuk e ka bërë që tani rrethoj kufirin me Greqinë nga njerëzit "armiq". Por nuk kemi lënë politika dhe politikanët për të biseduar rreth sinqerisht histori. Çfarë na ndan dhe na bashkon. Shumë pyetje arvaniti faktin se janë njerëz me origjinë greke të shqiptarëve, të cilët besuan dhe them vetëm atë që unë them se nëse unë i provuar me materiale historike dhe gjuhësore. Unë mendoj se nuk do të ketë pasur probleme të mëdha për të provuar atë me veten time, pa ndihmë, sepse tani jetojnë në Greqi rreth 3 milion njerëz me origjinë Arvanitia grekë, mes të cilëve më shumë se 80.000 ende flasin në shtëpitë e tyre të lashtë të gjuhës dhe se Arvanitia të cilat gjithashtu janë mbledhur në grupe të cilat marrin pjesë e librave dhe botimeve të gazetave. Unë nuk e kanë thënë se shqiptarët janë arvaniti por janë qytetarë të shtetit me origjinë greke shqiptarët. Dhe pse e gjithë kjo tmerr edhe në këtë deklaratë të bëjë ata të ndjehen të provokuara? shqiptare kurrë nuk ka shkuar përpara në zgjerimin e kufijve të Shqipërisë në tokën greke vetëm jetoj perche li qytetarët grekë me origjinë shqiptare, dhe pse institucionet errësoj politikën greke kanë një shekull që e kanë bërë dhe ende bëjnë kërkesa në dëm të ' albania. Le të kujtojnë të ashtu quajtur 'organizatave' Vorio epirit ", e cila ndërthurur me segmentet e kishës ortodokse greke ende vazhdojnë sot në shekullin e 21-të e tyre gjeste anti-shqiptare. Por se pse unë asnjëherë nuk është menduar për të fajësuar të gjithë njerëzit greqisht!

E kthyer në temën e arvaniti ...

Kush mendon se arvaniti nuk janë me origjinë shqiptare (për të thënë të vërtetën edhe në bazë të disa mendjet "alarmet" e atene, ka një gjuhë Arvanitia brenda kufij të Greqisë për shkak arvaniti zhdukën gjatë luftërave të Revolucionit grek !) që i keni bërë një gabim i madh të gjuhës si fjala është prononcuar Arvanitas!

Në fjalën e bizantine greke arvanitas i referohej të shqiptarëve në këtë periudhë ishin arvaniti quajtur nga grekët, turqit dhe Arnaut, nga albanez Latine, dhe Arberesh në gjuhën e tyre.

Por le të bëhet kjo dhe të vazhdojë ...

Fillimin Ne disa nga elementet e Perandorisë Bizantine që dikush të jetë e konsideron kulmin e qytetërimit grek.

Me deklaratën e besimit të krishterë nga ana e perandorit Theodosius për Greqisë dhe popullit grek, duke filluar nga 'një periudhë të errët nga e cila ajo u duk se shumica nuk i dalë gjallë, Këtë periudhë e errët ishte kulmin e masakrës së stadiumit "Karvalles" ku Teodosio masakruan mercilessly elleni 5000. Por çfarë do të kishte ndodhur më vonë në Greqi do të kishte qenë edhe më tragjike. Kristiane Bizantine ndaloi lojëra olimpike të mbyllura dhe akademi të famshme të Platoni dhe shumë shkolla të tjera filozofike të gjithë grrecia. Tempujt e lashtë ishin shkatërruar apo ishin të konvertohet në kishat dhe statuja mermeri të krerëve u izoluan dhe u hodhën jashtë bordit. Me grekët nuk dunë krishterët dhe u bë i vetëm njerëzit e Perandorisë Bizantine krijuar probleme për emperors Bizantine dhe të kishës së krishterë. Dunes Pastaj e krishterë greke pagane ende u rrit edhe më shumë. Bizantin Gjeneralët që u dërguan në Greqi nuk u paguhet nga shteti si Perandoria Bizantine ishte bërë në të gjitha krahinat e tjera të kishte fituar, por për të paguar taksat e imponuar vetë ata në bazë të preferencave. Kështu që pas shkatërrimit të kulturës dhe artit të Greqisë Bizanti me këtë lloj të administratës gjithashtu shkatërruar ekonominë e Greqisë (shih për këtë Paparigopulos-Kordatos).

Fjalët si "karrem greqisht, greqisht të pista" apo "greqisht degenerated" kanë origjinën e tyre në këtë periudhë historike. Por atëherë nëse Cristiano Bizanti urrente aq shumë se Greqia e saj të mbajtur ende në frymën e përkushtim të lashtë mitet pse ai vendosi se ishte greqisht gjuhën e Journal? Profesionale historianëve shpesh rrotullohem rreth një përgjigje për këtë pyetje dhe e quajnë anti-greqisht perandorisë bizantine Perandoria Bizantine greqisht-vetëm mbi bazën e gjuhës greke si gjuhë zyrtare e perandorisë. Të them të vërtetën gjuhën zyrtare të Perandorisë romake të Lindjes ishte natyrisht Latine, por me kalimin e kohës Bizantine autorët u gjetën para se problemi i gjuhës. Midis të popujve që e banuara lindore romake nelll'impero Latine nuk ishte populli tantochè gjuhës greke ishte shumë më e përhapur dhe 'për të njohur historike ekonomike e kulturore. Kështu që për arsye praktike të menaxhimit të ishte vendosur në greqisht si një gjuhë zyrtare të shtetit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 8:49 am

Por janë "të pastër" Grekët (i cili jetonte në Greqi) e atyre që kontrollojnë perandori? Sigurisht, jo!

Në vitet 1000 Bizantine Empire (tragically e vërtetë për të cilat grekët u thirr greke) nuk kishte ndonjë përgjithshme greke me të cilin unë do të thotë, greke, banorët e Greqisë. Por fat i keq në Greqi nuk mbaroi këtu, e shekullit V-VI dhe të tërmetit dhe fatkeqësi të cilat i shkatërruam popujt e qytetit sollën me të edhe sulmet e barbarians. Shumë kronik i sotëm në lidhje me këtë periudhë e errët thonë se pas shekullit V Greqia u shkatërrua plotësisht nga barbarians dhe grekët kishin zhdukur krejtësisht. Shumë historianë modern vënë në dukje këto chronicles mbahet e hipoteza se grekët amtare, (intendendendo grekët që jetojnë në Greqi nuk është populli i cili foli greqisht por erdhi nga Azia dhe Egjipti) zhdukur tërësisht nga fatkeqësitë natyrore dhe barbare që invasions ndodhi në Greqi në V-VI.

Po unë nuk besoj në këto supozimet si edhe jetuar ilirët këtë kohë të vështirë në malet e Shqipërisë si grekë të arritur të mbijetojnë. Si rezultat i sulmeve të barbarians dhe e zezë erdhi ndëshkim nga Lindore, e filluan të madh Illyria më i vogël. Dell''illiria e banorëve filluan të lëvizin drejt e brendshme të vendit dhe gjeti shpëtimin dhe mbijetesën në malet e jugut dell'illiria (tani Shqipëria dhe Kosova). Në malet e Shqipërisë ilirët njerëz që shpëtuan të Revelation barbare, si do të kishte bërë shekuj pas pushtimit turk, me ndihmën e ushtrive të emperors në këtë periudhë e cila përfaqësohet Departamenti është i shqetësuar, ndaloi valë të njëpasnjëshme barbare dhe rob dhe kështu edhe në fund të Perandorisë Bizantine. Ndërkohë, sllavët ishin në gjendje të zënë një shumicë në Greqi shkatërruar. Ky zgjerim të madh të sllavëve në Greqi dëshmuar shumë i kronike bizantine. Theophanes për shembull, tregon se në kohën Irenes (782-783) Patricians Staurak u dërgua për të luftuar kundër sllavëve në selanik dhe Greqisë dhe e detyruar të paguajë taksa. Por këto janë fitoret e përkohshme dhe sllaveve u bërë gjithnjë e më të fuqishme. Pra në fjalët e Perandorisë Bizantine Costandino VII (912-959) "të gjitha postet, pastaj të gjithë gadishullin grek u bë barbare." Në raport me këtë problem të vetë perandor tregon një tregim. Kur një njeri nga të Peloponezit filloi të flitet për origjinën e tij greke, i madh filozof Eufenau derided atë me këto fjalë: "A vërtet të mirë për të mburrem tuaj greke, por për shkak se në tuaj gjeste sllave erë të njohur."

Pikërisht për këtë arsye se perandori ishte menduar për të ndalur slavizzazione plotë grecia emigracionit për të lejuar të qytetarëve të ilirët në jug të Greqisë për të Peloponezit. Vërtet ilirët greke dhe banorët e shumë gjëra të përbashkëta që kanë ata që e dallon atë nga të sllavëve, politike dhe të historisë së bashku si banorë të perandorisë romake, në fillim pastaj e Perandorisë Bizantine, me bazë në zgjerimin e kulturore të lehtë Helenike kulturës, dhe ku Lidhje kishte të njëjtën besimet, antike dhe moderne të krishterë. Ky aleancë dhe bashkëpunim në mes të 2 njerëzve ai vuri në dukje edhe kur Mihali Anxhelo Komna formë despotatin (tiran) e Greqisë në Greqinë qendrore dhe në aleancë me themeluesit Arberesh (arvanitas) e Peloponezit Luan żgur Dhemeter si dhe themeluesi i tiran e Arber test all'invasioine një konflikt Franki. Greke historianët si Korda shikime nuk kanë për të mirë greqisht Mihali Komna as për Luan Arberesh żgur në terren parë që krijoi tiran e Greqisë dividentët atë nga ashtuquajtur perandori të Nikeas i cili ishte në vijim të politikave të Perandorisë Bizantine pas rënies së Konstandinopojën në duart e Frank dhe të tjera arsye se pse peshkop Mitropolitin e vranë Corinthit. 3 Por të gjitha këto themeluesve të kërkuar dhe për të bërë luftë të bëjnë politikën e tyre në Greqi dhe Shqipëri (Arber) duke u përpjekur të largohej nga politika e Perandorisë Bizantine dhe Konstandinopojën. Për këtë arsye Mihali Comneo Anxhelo quajtur gjendjen e tij despots dhe, në fakt, shkruan Dr Greqi Jorgo Haxidhaqis "arsye Ellena ishte e huaj për herë deri Komna bizantine dhe vetëm pas tyre, ai u bë një pak më të fortë" (revista Evdhomas 1884). Luan i Kishës Ortodokse Zguron urrente si ai që ka për qëllim u përpjekur të mbyt një peshkop (Mitropolit) kështu tregon indiferencë në mes të kishës bizantine që ishte në fjalë (si dhe sot) e politikës në vend që të merren me fe.

Por sjellja e tij do të thotë një dëshirë për t'u kthyer në besime të lashta elleni i cili ishte ende nuk do të kishte vdekur dhe shpjegohet mbijetesa e tij me mësimet e së filozofit Gemisto Pletone, Giorgio (Konstandinopojën në 1355 ca - Mystras, Spartes, 1452), i cili do të bëhej të amtare filozofinë e lashtë në Evropë dell'eopca shkatërrimin e lindjes e Rilindjes Evropiane. Zguron për Luan, P. Karolidhi në Pjesën V të "Historia e Popullit greqisht" mbiemrin e tij thotë se "żgur" është shqiptar. Ora pasi ky është emri i parë përsëritet në Mauricio Bua żgur ose CD si Halkondili. I quajtur żgur (në greqisht Sgura) dhe shqiptim greqisht sgurae tha karolinthi eshte emri Sciro gjetur në Shqiptarëve (Arvaniti dhe Arberesh) e Sicily. Luan żgur Por nuk ishte i vetmi themelues i Origin Arberesh (arvanita) apo Franca ilirët e kësaj periudhe, një numër i familjeve me të njëjtën origjinë luajnë një rol të rëndësishëm në historinë e Greqisë, e ata ishin Vranaj, Dhoksa, etj Boxharet etj. Unë ju siguroj që edhe sot mund të gjeni shumë familje në Shqipëri që kanë këto mbiemra, kështu që ju duhet vetëm që të kontrolloni të librit të numrave telefonik në Republikën e Shqipërisë, dhe besohet të jenë të krishterë, ortodoks apo katolik apo musliman, për shkak se shqiptarët e sot si edhe ato të një kohe (riucorda Luan Zguron) pa marrë parasysh fenë, por Perëndia
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 8:53 am

Si ka qenë e madhe zgjerimi i Arberesh (arvanitas) në Greqi, ne e kuptojmë nga letra e Honia Mihali Akominatos e Mitropolit (Peshkopi) i atene rreth 1180 vjet. Ai konsiderohet tij atene dërguar në një dënim. Athinë ishte reduktuar në varfëri, asgjë të ngjashme me famë e lashtë e Athinës, dhe thotë:

"Këta njerëz nuk respektojnë të krishterë të kishës, këtu Ndihem i huaj, sepse këta njerëz (atenesi) flasin një gjuhë të panjohur"

Por ajo që kjo ishte e panjohur gjuha e folur në Athinë në 1180?

Mund të mos jetë i njerëzve greqisht (jo zyrtare) që do të mund të kuptohet nga Mitropolit, nuk mund të jetë si sllave ose serbe dhe 2 sepse të gjitha këto gjuhë dhe alfabetin e tyre kishin qenë në gjuhët zyrtare të member Slavica e dinte me siguri edhe Mitropolit dhe do të kuptojnë nëse këta njerëz kishte folur bullgare apo serbe, dhe për të njëjtën arsye, ai nuk mund të jetë edhe Latine. Ky gjuhën panjohur për fshatarëve foli në Athinë nuk mund të jetë më e gjuhës shqipe ch ose arvanita i cili ishte një sconoosciuta Mitropolit pse nuk ishte në gjuhën zyrtare të çdo shteti dhe nuk kishte njohur zyrtare alfabetit. Arvaniti e njëmbëdhjetë do të shekullit kanë ndjekur të arvaniti se do të përhapet në mbarë Greqi gjatë shekujve XIII-XIV dhe XV, dhe se do të ishte plotësisht i lirë nga sllavët. Shenja e parë e gjejmë ato në Thesalisë në 1295, vite në të cilat ajo kishte harruar emrin e saj të vjetër dhe u bëri thirrje Vllahi ose Vllahia e madhe. I Vllehiani ankuar për guvernator të Thesalisë del'impero për sulmet e shqiptarëve dhe ai u premtoi atyre në këto fjalë: "A nuk të lënë në rroba Thesalisë se asnjë shqiptar apparte ata që kanë leje dhe me vulën e artit" . Por, në aleancë me grekët Thesalisë e shqiptarëve në një kohë të shkurtër larg vllahi Thesalisë dhe ato që janë krijuar disa fushata në malet e Pindo. Më pas i shkurtër në kohë të tjera arvaniti arriti në Thesalisë dhe u përhap në zonat malore. Një dëshmi për këtë është Kadakuzhini në 1333 ku ai thotë se "janë në perandorinë e Thesalisë, Thesalisë në mal, pa Arberesh mbreti, Mallakase, Buej dhe Mesarit, të komanduar nga krerët e grupeve janë rreth 12,000 njerëz."

Këto Arberesh (arvaniti) sipas Kordatit janë të lidhura me Perandorinë Androniku III dhe hynë shërbimit të tij si luftëtarë. Ekziston edhe një provë e Vendikasit Marin Sanuto që shkroi në 1325. se atë që ai e shkruan: "Zoti ka sjellë armë në këtë tonë të qetë e Vllahise (Emri i Thesalisë në këtë periudhë kishte qenë i harruar). E ashtuquajtura Arberesh arritën të pushtojnë atë që është jashtë kështjella. The Catalans dhe grekëve (e Byzantines) e kanë bërë një aleancë të mundë në betejë, por ata ishin të pasuksesshme. Në fund ai shkruan se ata (Arberesh) vendosin të ikin për ta do, por se ishin të tjerët që vijnë Arberesh, thuajini atij .. Ku do? Ne jemi duke u kthyer, sepse ne nuk mund të mposht kështjella - përgjigja - nuk shkojnë larg, sepse ne jemi të ardhur dhe ne do t'ju ndihmojmë të pushtuar, e para përgjigje. Pra, të gjithë së bashku të gjithë pushtuar Thesalisë. "

Kështu ka ndodhur që të Thesalisë riavesse me ndihmën e Arberesh emrin e saj të lashtë. Vetëm pas pak vitesh Arberesh (arvaniti) Thesalisë e mbrojtjes do të ishte si në qoftë se ajo u zhvillua e tyre. Beteja në 1318 kundër Don Alfonso Feadrigon themeluesi i Thives Katalano ushtrisë, tepruar në zgjerimin 1335-1340 bizantine dhe kjo dëshirën për pavarësi nga Bizantine Lindore conquests ishte një vazhdimësi e tyre politike dhe shpirtërore të shkaktojnë ata që çuan në 'aleancë me grekët e Mihali Komninit dhe Luan Zguris politikës kundër perandorisë e Nikeas. Shembujt e tillë zgjerimin e Arberesh në gjithë Greqinë që gjejmë në chronicles e shumë kohë. Kështu në 1383 e përhapjes është një Arberesh Biot, me kërkesë të Shefit të Thives De Ramon Vilanova. Por në këtë periudhë të një grupi të Arberesh marrin leje për të ndalem Atik dhe përhapjen rreth Akropolit dhe në pjesën jugore të Athinës. Në 1402 ne kemi një licencë të Senatit të Venedikt Arberesh për 300 familje që jetojnë në Evia. Të gjitha këto gazeta gjë që është në të gjitha këto raste të zgjidhet Arberesh në Greqi me dëshirën dhe me dhënien e autoriteteve lokale dhe vihet në dispozicion të tyre në luftën kundër aftësi. Por, për shkak se autoritetet e Arberesh të kërkuar për ushtritë e tyre dhe jo turk ose wards sllavët të cilët ishin gjithashtu të njohur për zotësi në luftë?

Pergjigja duket se vetëm një, e para e popullsisë Greqi Arberesh plotësisht pranuar zgjidhjen e tyre në tokat e popullit flet të njëjtën gjuhë si këto, të cilat nuk do të kishte ndodhur nëse ata që u erdhi turk apo sllav. The Arberesh (Arvanitas) e shekullit XV u bashkua me popujt e lashtë grekë dhe Arberesh që kishte mbërritur në Greqi, në mes të VI-VIII dhe kjo është harmonizimi shpirtëror kur e pa ushtritë turke ishin në Greqi. Andaj, kur të dy vëllezërit e Perandoria e Perandorisë Bizantine, Kostandin Paleologut të frikësuar nga zgjerimi i Kostantinopoli përgatitet për të shitur të Peloponezit shpinën dhe në Itali, njerëzit e Greqisë dhe grekët e lashtë arvanita luftoi deri në fund për të ndaluar ' turk paraprakisht. Modern greke historianët pikë për të mbrojtur tezën se këto folësit e gjuhës shqipe në Greqi i cili arriti në shekujt VIII-XV zhdukur në terren edhe në qoftë se kishte vdekur në mijëra betejat kundër sllavëve apo turqit.

Por sepse ky është argument i afirmoi nga moderne historinë greke? Pse është thelbësore që të Arberesh zyrtare e VIII-shekullit XV u zhduk?

Fundi është i qartë politik, dhe politika nuk ka qenë kurrë një aleat i së vërtetës. Por atëherë, nëse arvaniti e VIII-XV shekuj zhdukur, të cilët ishin të arvaniti e Aticobiotise, Lorkides e Eubese, ishujve të Saronikut e Hidres dhe Speceve e Argolidhes dhe Korinthit e Akaise dhe Mesines? Çfarë janë dhe janë arvaniti veri të Greqisë? Albanianisation janë greke, është përgjigje e historianëve greke. Por edhe nëse lostesso jo të besueshme këtë përgjigje është më shumë i nderuar me disa akuzave që nuk ka gjuhë të tjera përveç arvanitas grek. E pse të gjithë këtë përpjekje për të eleminuar nga historia e Greqisë, shqiptare Arberesh fliste e VIII-XV shekuj?

Shumë e thjeshtë, për shkak se arvaniti heronj të revolucionit grek të 1821 kishte të duket të jenë të folësit e gjuhës shqipe për folësit e gjuhës greke. Por duke se kjo ishte e pamundur për shkak të kohës së shkruar, ka shumë prova e identitetit dhe të cilët flasin gjuhën që e fliste shumë nga këto heronj arvanitas pastaj teoria pohoi se këta njerëz në fakt flasin një dialekt i gjuhës shqipe (gjuha arvanitas ), por ata ishin Grekët Albanianisation. Kjo ishte për shkak të analfabetizmit, dhe po se gjuha shqipe ishte më e lehtë se sa grek-folës Grekët pastaj shumë analfabete (si në qoftë se shqiptarët nuk ishin analfabetë) për arsye praktike për të mësuar se si të flas shqip!

Por duket se edhe në këtë version të historisë nuk është si moderne historike greke dhe më pas mendohet të fshihet tërësisht tekstet Arvanitas kombit. Nëse fjala Arvanitas kishin zhdukur nga libra historike pastaj nuk do të jetë lindur edhe nevojën e diskutimeve të ndjeshme e një populli arvanitas në Greqi ose arvanitas se ishte një gjuhë e ndryshme nga moderne greke. Them moderne sepse greqisht treguar se si dictionaries arvanitas filluar me një gjuhë të shkruar nga një nga heronjtë e revolucionit grek, Marko Bocari, që (të gjuhës arvanitas) është shumë e ngjashme me Homeric greke. Por sepse ju dha aq shumë për të bërë moderne historianëve greke për ndryshimin e identitetit dhe gjuhës arvanitas dhe më pas të heq emrat e tyre nga librat e historisë? Pergjigja është e thjeshtë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 8:54 am

Pse 90 nga 100 heronjtë e revolucionit grek ishte arvaniti!

Në 23 gusht 1821 dh. Ipsilianti grek dërgon luftëtarët e revolucionit, arvanitas mysliman dhe të krishterët dhe atyre shqiptarëve një letër e falë për fitoret e tyre të parë kundër turqve. Midis të tjerash, është shkruar:

"Burrat, luftëtarë besnikë, komandantëve Vasjari gusht, CEKO Bej, Myrto Cali, Tahir Abbey, Sulejman Meto, dhe të tjera Tosk. Ju Tosk (Shqiptarët e veriut) nuk ke prejardhje nga lindja (Azia) dhe madje edhe nga zemërlepur slavi pa famë, janë pasardhës të heronj nga e cila ne vazhdim, emri juaj dhe padyshim do të famshëm dhe të respektuar tuutti e kingdoms të botës. Keni qenë me ne në betejat për liri ... "(M.llambrinidhi." Unë allavani en eladha "faqe 86). Ipsilanti por ai ishte i zhgënjyer, arvaniti e muslimanëve dhe të krishterëve, por edhe ato të jug të Shqipërisë të cilët luftuan për lirinë e Greqisë, arriti nga Lindore (të krishterëve ortodoksë nga Azia e Vogël, për të cilin mjaft fenë që kishin ardhur për të thirrur greke) dhe do të sllavëve kanë vjedhur gjithçka, madje edhe emrin.

Në të vërtetë dëshirën për të bërë të zhduket e domosdoshme arvaniti rolin që kishte në të revolucionit grek lindi jashtë kufijve të Greqisë. Idea e krijimit të një shteti në greqisht në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë është zgjeruar acculturated anembanë Evropës, duke tërhequr të lashtë grek dhe kultura e tij filozofë. Toka që i kishte dhënë Homero lindjes, Sokrate, Demokrata, Platoni, Aristoteli ,.... merituar të jetë e lirë. Ndihma për të revolucionit grek kishte në Evropë. Por, pas fitores së revolucionit grek, evropianët e panë veten të madh u përballur me një të papritur.

Një pjesë e madhe e banorëve të Greqisë nuk flasin greqisht! Këtë do të ketë gjithashtu tha se Mbreti George I Greqia e cila u quajt "i arvaniti përfaqësojnë pjesën më të madhe të popullit tonë." Në Pikërisht në këtë periudhë, një gjuhëtar gjerman tha me ironi "Përpiquni për të formuar një lashtë por Greqia albania krijuar një të re". Ndërsa në Greqi midis luftëtarëve të revolucionit, të ishin më të arvaniti në asnjë mënyrë pastaj këtë raport duhet të ndryshojë. Për të arritur këtë objektiv është të përpiqen për të filluar nga shkolla ku e gjuhës greke e cila u mësohet greqisht (shqiptare ende nuk kishte asnjë zyrtar për drejtshkrimin e tij të shkruarit e gjuhës dhe të Kishës Ortodokse bënë gjithshka të mundshme për të bërë ky dorëshkrim në mënyrë që kurrë nuk të lind me të mallkuar publike apo jo-shqiptare të kishës për ata që përpiqen të mësojnë të shkruajnë gjuhën e tyre).

Edhe krahas me përfshirjen e të tjera në Greqi popullsive ortodokse (dhe për këtë arsye u thirrën grekët!) Nga Azia e Vogël ose Vllahia. Menjëherë pasi fitoren e revolucionit filloi lëvizjen e shumë ortodoks nga Azia e Vogël në Greqi të lirë të ardhur deri në pikën që të vendosur në Greqi siç e do zakoni 1'500'000 banorë mbërriti nga Azia e Vogël, e arvaniti është kthyer në një pakicë në Greqi për liria për të cilën ata kishin luftuar. Sigurisht që këto grekët "e re" (të vërtetë foli greqisht, por ata ishin vërtet të tillë?) Dukej e papranueshme ideja që arvaniti i kishte dhënë lirinë në Greqi. Për ta nuk ka pasur vetëm një alternative! Në kujtim të arvaniti kishte të zhduket nga historia e Greqisë. Ata (të arvaniti) nuk duhet të ekzistojnë edhe në gjuhën e tyre dhe i mallkuar!

Po të vërtetën dhe faktet flasin ndryshe!

Në 1897 ne krijuam e partisë në Greqi me emrin e "Lidhjes Arvanita" me shefin e Marko dh. NOTI Boçari dhe morën pjesë të gjithë pasardhësit e heronj të revolucionit grek të 1821. Aliazh Kjo gjithashtu dërgon një letër në të shqiptarëve pas kufijtë ishin ende nën sundimin turk. Ju pamë wrote:

"Vëllezër, si ne mund të ndajnë vendin dhe feja nuk duhet të harroni kurrë se ku kemi probleme të udhëhequr nga turqit dhe me fenë. Shumë gjëra të popullit dhe së bashku shqiptare greqisht. Grek, përpara se të bëhet i tillë ishte shqiptare, dhe Pelasgian. Civilizuar greke shqiptare do të thotë. "

Letra është nënshkruar nga MNBoçari, Xhavela dhe Shehu. Me këtë letër greke heronjtë e revolucionit që ishin ende gjallë dhe trashëgimtarëve të tyre shqiptarë e quajnë muslimanë "vëllezërve të një gjuhë" dhe kështu pranojnë origjinën e tyre. Ky gjithashtu flet për një tjetër fragment të historisë së arvaniti ...

Në funeralin e Marko Bocari, pas çlirimit të Greqisë, Mitropolit i Artes Porifirio quajtur Marko Bocarin, themelues arvanitas të Greqisë. Mbreti Othon ri duket me habi në Mitropolit (Peshkopi). Duke parë me habi e mbretit Mitropolit thotë, "Po, Mbret i Shqipërisë i dha të lindjes së themeluesit të vendi juaj!" (Leondios lendiu rastin e Shqipërisë "1897 faqe 45-47.) Por si Marko Bocari ishin më të të grek heronj të revolucionit si Xhavella, Miaulis, Konduriotis, Kollokotroni, Ali Farmaqi, Odise Andruco, Bubulina e madhe e heroinës. Çfarë atëherë gënjeshtra të arvaniti nga Greqia? Krenari marug (greqisht dijetar) në librin e tij "kontributin e arvaniti e efsines" ai u përgjigj "Liria"

Arvaniti qenë gjithashtu e parë tre anëtarë të komisionit të cilat i dhanë kurorë mbretërore të mbretit të Greqisë, dhe këto janë Othon, Andrea Mialuli, Marko Bocari dhe Dhimiter Plaputa. Të mos i përmendim shtimin e vazhdueshëm të rol vendimtar ata kanë pasur për arvaniti lindjes e shtetit greqisht, kështu që ju mund të shkruani mijra faqe dhe edhe kjo është e mjaftueshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 8:57 am

Ne pyesim veten nëse ekziston një gjuhë arvanita (përveç greke)?

Duke e krahasuar kjo me kërkesën e dështuar ide shumë të historisë moderne greke, në të cilën ishin Grekët arvaniti Albanianisation apo më keq, pasi ata kishin të gjuhës greke. Në 1809 një djali 19 vjet e deri në frëngjisht drejtor Janine Pouqueville, një fjalor me shkrim prej tij, ndoshta për të dëshira për të ndihmuar këshilltar që donin të mësojnë gjuhën arvanita. Ky djalosh e 19 vjet ishte un'eroe që të jetë në të revolucionit grek, Marko Bocari. Në Maj të 1819, këshilltar i jep French dictionary Bocari me titullin "nga fjalori greqisht dell'arvanito thjeshtë" franceze kombëtare bibliotekë. Marko nuk ishte shkollë, për shkak se ai kishte studiuar në Universitetin e korfuz e cila është gjithashtu e njohur si "Akademia dhe jonit". Dhe sigurisht njohin e lashtë greke dhe moderne, por kjo nuk ishte e tij amtare, dhe se është shumë e qartë për të shikuar fjalor me shkrim prej tij.

Derisa fjalë ishin të shkruara në gjuhën shqipe dhe pa gabime në greqisht ju shoh një shumë gabime, dhe ky i fundit me siguri nuk do të jetë i suksesshëm nëse greke ishte gjuha e nënës së tij. Por në qoftë se arvaniti foli greqisht, atëherë pse lind nevoja për të shkruar një fjalor greqisht-arvanito?

Nëse ju e shihni fjalorin e Marko Bocari e cila më pas do të derdhja e gjakut dhe dha jetën e tyre për t'i dhënë lirinë në Greqi, kemi realizuar menjëherë se një pjesë që në gjuhën greke dhe të arvanita janë dy gjuhë të ndryshme, dhe të tjerë të partisë arvanita e gjuhës dhe të gjuhës shqipe janë një.

Pse Marko Bocari shkroi ky fjalor?

I ditëve të anti-turke sindikatat u afrohen! Por pse një aleancë e tillë ka qenë i suksesshëm, të gjithë banorët e Greqisë dhe grekët arvanita desh të vetme edhe nëse njerëzit flasin dy gjuhë të ndryshme. Sigurisht të ndryshme, por kini kujdes, jo të huaj nga njëri-tjetri! Greqi në para-revolucionit dhe në fillim të viteve të shkallës së parë greke shtetërore, e arvaniti natyrisht foli në greqisht dhe me të njëjtën naturalness gjithashtu foli arvanita gjuhës greke. Pjesa e revolucionit grek kishte ëndërrova të ndërtimit të një lirë të vendosur të ndryshme nga shteti i turkish burg, ku si grekët dhe shqiptarët kishin pësuar së bashku. Por së bashku të dy popujve dhe të dy gjuhët do të kishte luftuar për lirinë e Greqisë dhe kishte për të ndërtuar bazat për shtetin e ri. Por kjo ka mbetur vetëm një ëndërr! Të krishterët e Azisë bankierëve (armenë, hebrenj parlors në greqisht, e cila është arsyeja pse ata e quajtën veten grekët pas fitores së revolucionit e) e sulltan vënë duart e tyre në Greqi të lirë (pa një luftë apo të bëjnë kontribute të lirisë së të) se kishte fituar l ' pavarësisë me anë të revolucionare ëndrrat e tyre duke e bërë të pronës private dhe e ktheu në një shtet greqisht kopje të deklaratës vjen keqe autokratik dhe fondamentaliste turkish. Marko idealist si revolutionaries gjitha ai ishte një rob i lirisë, dhe sigurisht jo vetëm disa imagjinuar se dhjetë vjet pas vdekjes së tij do të arvaniti kanë vjedhur lirinë e gjuhës dhe të jetës. Prova të bollshme ekzistencën e gjuhës arvanita tyre janë edhe në shumë dokumente dhe letra e grekëve heroj e revolucionit, por një shumë vendimtar në gjuhën arvanita pas Bocari M. dictionary se test krejtësisht arvanita se ishte e ndryshme nga gjuha greke dhe me një shqiptare është libër me titull "NOCTES PELASGICAE", botuar në Athinë nel'anno 1855 nga një farë "HAINRICH Karl Theodor REINHOLD. Po cili ishte ky reinhold?

Karl Reinhold ishte një mjek nga Getingeni, Gjermani dhe e veriut të Greqisë me erdhi e para mbretit të pavarur të Greqisë OTTONE Bavaria për të ndihmuar në krijimin e shtetit të ri. Karl Reinhold e re në greqisht shteti kishte detyrën e shefit mjek i flotës, kishin mundësinë që të takohen arvaniti shumë se një herë përbëhet nga shumica e flotës greke. Të prekur nga kjo gjuhë që nuk e kishte dëgjuar Reinhold filloi të duan të mësojnë gjuhën dhe arvanita shkroi në atë gjuhë të ndryshme të të gjitha ngjarjet, tregimet apo shaka se detarë dhe miqtë e tij i tha atij. Sipas Reinhold arvanita gjuhën ishte gjuha e Pelasgians mitologjik, gjuha e cila u lind nga e njejta lashtë greke. Megjithëse pothuajse të shkruara 200 vjet më parë unë ju siguroj që çdo shqiptar tani ju mund ta kuptoni lehtësisht tekstet në shkrimet e Reinhold arvanita gjuhë.

Në qoftë se ato arvaniti Sepse shqiptarët luftuan për Greqinë?

Përgjigjja për këtë pyetje është shumë e thjeshtë! Pse për arvaniti Greqi si dhe për grekët që jetojnë në Greqi ishte vendi! (Unë besoj se historia e popullit në Greqi arvanita të cilën unë u përpoq të përmblidhni këtë dëshmi më poshtë).

Pse arvaniti lanë pasardhësit e tyre të humbasin arvanita?

Pas valës së Azisë grek ortodoks (të cilët janë pasardhës të egjiptiane, izraelite, Siri etj etj), të cilët kishin arvaniti luftuan për lirinë e Greqisë papritmas e gjeti veten në të pakicës dhe shumicës në Azinë e cila nuk kishte hedhur asnjë rënie të gjakut për rivoluzionne greqisht dhe nuk mund të pranojë se kishte lirinë për të arvaniti folësit e gjuhës shqipe, vendosi në Greqi rregullat sipas të cilit Greqia nuk ekzistojnë në ndonjë përkasin njerëzve të tjerë në greqisht (të krishterë ortodoks), dhe nuk kishte asnjë Azia e gjuhës greke, përveç që ishte në të vërtetë shumë të ndryshme nga greqisht fliste të njëjtën grekët që jetonin në Greqi para revolucionit. Mënyra e vetme për të mbijetuar këtë situatë për arvaniti (greke heronjtë e revolucionit dhe pasuesve të tyre) ende fshehin origjinën e tyre. Por sigurisht se re herë kanë ardhur, dhe përkatësia etnike e malet e Shqipërisë dhe Greqisë, i cili i ka fituar shumë herë në Alesandro tha aziatike si më të mëdha si dhe ai i shkroi Ipsilanti komandantët arvaniti e shqiptarëve dhe e revolucionit grek, nuk është i vdekur. Është gjallë dhe të fortë! Të arvaniti, edhe pse gjuhën e tyre kundër dhunës dhe shkon në historinë e tyre, filluan të bashkohen, për të shkruar libra dhe të tregojnë në frontin e tyre të gjithë krenari Greqi gjuhën ligjore dhe pasardhësit e tyre. Jo të përmendet kontributi që i ka dhënë Shqipërisë në botë si subjekt i debatit është shumë për të zgjeruar dhe të përqëndrohen në kontributin që populli shqiptar i ka dhënë në Greqi. E them sepse dhënë popullit shqiptar, dhe çdo kohë që ai nuk kërkohet për dhuratën e tij, për të derdh gjak për lirinë e Greqisë, as edhe një rezervë morale!

Unë nuk dua të përmend përsëri kontributin e arvaniti e parlors në ABANES lindjes së re dhe të pavarur pas Greqia këtë temë unë mendoj se kam dhënë shumë fakte për të cilën ne duhet të reflektojë më shumë leafing nëpër faqet e librave dhe jo duke u mbështetur në burime të Internetit. E revolucionit grek nuk do t'i kishte fituar nëse ai nuk ka pasur dorën e Ali Pashë Tepelena. Shteti krijuar këtë autonome Shqipërinë jugore Pashës u bë vend ku ata të dy gjetën mbrojtje dhe ishin të trajnuar nga ushtarake shumë nga heronjtë e revolucionit grek më vonë, ata e besimit musliman si edhe ato të besimit të krishterë. Si një herë Komna Mihali Anxhelo, Ali Pash Tepelena ëndërrova të krijimit të aleancës anti-turke (anti-istanbull si Komna kërkuar për të krijuar një aleancë anti-costantinopoli) në të cilat ka qenë e shqiptarëve të Shqipërisë dhe arvaniti e Greqisë dhe grekët përpiqen të gjejnë mbështetje në shërbimin diplomatik në anglisht dhe frëngjisht më vonë.

Pastaj, në perëndim të shtetit të diplomacisë në konflikt nga aziatike që kërkojnë shpëtim, siç e do zakoni në sllave dhe ruse perandori si dhe gjeldeti ishte një burg i popujve. Këtu kam përmendur më lart se letra e dërguar thanks se Ipsiliant të pjesëmarrësit e revolucionit, dhe arvaniti shqiptare muslimanët dhe të krishterët për të bërë atë më të mirë dëshirat e tyre për të parë fitoret kundër turqve. Ai ishte i njëjtë Ipsiliant (rusisht oficer ushtarak me origjinë greke (ortodokse) nga ana e Phanar Istanbull) që ndihmoi në organizimin e revolucionit nga një greke anti-turke revoltë në Rumani.

Por përpjekjet e tij u bllokua pas rumunët urrente të ashtu-quajturit grek Istanbull sepse këto ishin bankierët të cilët në mbledhjen e taksave romania ne emrin e sulltan. Pas bllokimit te revolta në Rumani Ipsilant, Ali Pash Tepelena e gjeti veten vetëm para paraprakisht e turkish. Por edhe në qoftë se revolta e Ali Pashë Tepelena përfundoi në gjak, ai ndihmoi (që ka ndalur për disa vjet, e ushtrisë perandorak) e revolucionit grek të ketë fitoret e tyre të parë. Dikush (tepër) foli për një ndihmë (fiktiv) që kishte të revolucionit grek serb nga vëllezërit! Më vjen keq që e kundërshtojnë por vetëm për ndihmë, dhe revolucionit grek kryesore nuk ka patur njeri nga popujt e Ballkanit me përjashtim të shqiptarëve!

Historinë greke është duke u përpjekur për të fshehur në këtë rol e revolucionit grek shqiptare duke përmendur rolin e ushtrisë shqiptare turkish anti-revolucionare! Mos të harrojmë se në këtë periudhë, Shqipëria ishte pjesë e turkish dhe ishte e natyrshme që shumë shqiptarë morën pjesë në shkallë të ndryshme me këtë ushtri. Por ky fakt nuk ka ndonjë ndryshim të luajë para se roli i shtetit shqiptar dhe arvaniti Ali Pashë Tepelena që u ushqyer bazën se revolucionit grek dhe revolutionaries.

E 'qesharake akuzat e shqiptarëve të cilat së bashku me italianët sulmuan Greqinë në Luftën e Dytë Botërore si albania nga 7 prill 1939 ai u pushtua nga Mussolini. Ashtu si qesharake është fakti se edhe në qoftë se shteti grek ka nënshkruar shumë traktateve të miqësisë me Shqipërinë ende ka në dorën e ligjit të luftës me Shqipërinë, e cila ndërkohë ka hequr ligjin e luftës me Shtetet e Bashkuara që nga 1946 . Sigurisht është e qartë se mbajtja e ligjit të luftës me Shqipërinë nuk ka asnjë arsye historike apo politike por thjesht vazhdimin e anti-shqiptare dhe anti-aziatike segmente arvanita ortodoks që e kanë burgosur në Greqi i burgut politikat e tyre fondamentaliste. Por sjellja e shtetit modern greke kundër popullit shqiptar nuk është tjetër vetëm një vazhdim i lëvizjes aziatike-ortodokse që fillon me moral të dhunës ndaj arvaniti dhe vazhdoi me dhunë dhe të politikës kriminale ushtarake kundër shqiptarëve dhe shqiptare në nell'epiro 'jugore albania. Për rezultatet e turpshme dhe kriminale sjelljen e këtij shteti greqisht (vėmendje nuk ishte greqisht greqisht njerëz!) Në kurriz të shqiptarëve ka 'një shumë për të thënë dhe ka shumë dokumente historike (dhe jo-historike internetit burimeve). Nga kjo lëvizje aziatik dhe anti-ortodokse dhe anti-shqiptare arvanita arrin edhe simpati dhe vlerësimin e verbuar nga shumë grekë demagoguery krishterë për vëllezërit sllavë serbë dhe shqiptarë penale kundër Sllobodan Milloshevic. Shumë grekë, së bashku me përfaqësuesit e kishës greke ishin në duart e kriminelëve serbë të luftës gjatë masakrave që ata vepruan në Bosnje si një nga famëkeq Serbenica.

Që kur ka, unë sugjeroj të lexoni librin e gazetarit nga Takis greqisht Mikasa (një tjetër armik i Greqisë?) Me titullin "Greqia dhe Serbia, Milloshevic aleancë me të keqe."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 1:58 pm

Agrone, shume mire qe po i shperfaq keto te verteta te pakundershtueshme te nenqiellit pellazgo-shqiptar. Sidoqofte, edhe me mire behet sikur keto te dhena t'i postojme ne gjuhen anlgeze, sepse rrena greke ka vershuar dynjane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Feb 17, 2009 9:10 pm

te falenderoj, do perpicem ta perkthej anglisht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Feb 18, 2009 12:57 am

NE INGLISHT

The question of arvaniti and Greece

In a discussion we were accused of threatening tone and anti-Greeks only for the reason that we have dared to mention a few themes in history that a wave of nationalism obscures fundamentalist orthodox in politics greek state has done everything to erase the historical memory. Certainly not accusing anyone of being part of this current but its influence in political and social life of Greece has been strong and it is natural that many people have fallen unwittingly into hordes of these theories of nationalist first glance but in reality second I have not done that now encircle the border into Greece by the people "enemies". But do we leave politics to politicians and talk sincerely about the history. What separates us and unites us. Many question the fact that arvaniti are the people with greek origins Albanians who believe and say what I say only if I prove with historical and linguistic material. I think that would not have had big problems to prove it by themselves without my help, because in Greece now live about 3 million people with origins Arvanitia Greeks, among whom more than 80,000 still speak their homes in the ancient language and that Arvanitia which are also gathered in groups which take part publications of books and newspapers. I have not said that the Albanians are arvaniti but are citizens of the state with greek origins Albanians. And why all this horror at this statement even make them feel provoked? no Albanian has ever gone ahead to expand the borders of Albania in the Greek land only inhabit perche li Greek citizens with Albanian origin, and why institutions obscure Greek politics have a century who have made and still make requests to the detriment of ' albania. Let us recall the so called 'organizations' Vorio epirit "which intertwined with segments of the Greek Orthodox church still continue today in the 21st century their gestures Anti-Albanians. But that is why I never thought to blame all the people greek!

Returning to the theme of arvaniti ...

Who thinks that arvaniti are not of Albanian origin (to say the truth even according to some minds "alarms" of atene, there is a language Arvanitia within the confines of Greece because arvaniti disappeared during the wars of the Greek Revolution !) made a big mistake language as the word is pronounced Arvanitas!

In the Byzantine Greek word arvanitas was referring to the Albanians in this period were arvaniti called by the Greeks, the Turks and Arnaut, albanez from Latin, and Arberesh in their language.

But let this be done and continue ...

We start from some elements of the Byzantine Empire that someone considers to be the apex of Greek civilization.

With the declaration of faith by the Christian Emperor Theodosius for Greece and the Greek people, beginning 'a dark period from which it seemed that most did not come out alive, This dark period was the apex of the stadium massacre of "Karvalles" where Teodosio massacred mercilessly elleni 5000. But what would have happened later to Greece would have been even more tragic. The Christian Byzantine stopped the Olympic games and closed the famous academy of Plato and many other philosophical schools throughout the grrecia. The ancient temples were destroyed or were converted into churches and marble statues of the heads were cut off and were thrown overboard. With the Greeks no dune became Christians and were the only people of the Byzantine Empire created problems for Byzantine emperors and the Christian church. Then the dunes of the Christian Greek pagan still grew even more. Byzantine Generals that were sent to Greece was not paid by the state as the Byzantine Empire was done in all other provinces of the gain but had to pay the taxes they imposed themselves on the basis of preferences. So after destroying the culture and art of Greece bizanti with this mode of administration also destroyed the economy of Greece (see for this Paparigopulos-Kordatos).

Words like "worm greek, greek dirty" or "greek degenerated" have their origin in this historical period. But then if Cristiano Bizanti hated so much that Greece maintained its spirit still in the consecration of the ancient myths why he decided that the greek was the language of the Journal? Professional historians often revolve around the answer to this question and call the anti-greek empire Byzantine Empire Byzantine greek-only on the grounds of the Greek language as an official language of the empire. To tell the truth the official language of the Roman Empire of the East was of course Latin, but over time the Byzantine authors were found before the problem of language. Among the peoples who inhabited eastern Roman nelll'impero Latin was not the people tantochè the Greek language was much more widespread and 'known for historical economic and cultural. So for practical reasons the management of the greek was decided on as an official language of the state.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Feb 18, 2009 12:58 am

But were "pure" Greeks (who lived in greece) those that control the empire? Of course not!

In 1000 years the Byzantine Empire (which tragically true for the Greeks was called Greek) did not have any general greek by which I mean, the Greek inhabitants of Greece. But the misfortune to greece not ended here, the V-VI century and the plague and the earthquake which destroyed the city brought with it also the attacks of the barbarians. Many chronic contemporary about this dark period say that after the V century Greece was completely destroyed by the barbarians and the Greeks had disappeared completely. Many modern historians noting these chronicles maintained the hypothesis that the native Greeks, (intendendendo Greeks living in Greece is not the people who spoke greek but came from Asia and Egypt) disappeared completely from natural disasters and the barbarian invasions that occurred in Greece in the V-VI.

But I do not believe in these assumptions as even Illyrians lived this difficult time in the mountains of Albania as the Greeks managed to survive. As a result of the attacks of the barbarians and the black plague came from Eastern, the great Illyria began smaller. Dell''illiria of the residents began to move towards the interior of the country and found salvation and survival in the mountains of southern dell'illiria (now Albania and Kosovo). In the mountains of Albania Illyrians people who survived to Revelation barbaric, as would have done centuries after the Turkish invasion, with the help of armies of the emperors in this period which represented the department is concerned, stopped the successive waves of barbarian and slave and thus also the end of the Byzantine Empire. Meanwhile, the Slavs were able to occupy a majority in Greece destroyed. This great expansion of the Slavs in Greece witnessed many of the chronic Byzantine. Theophanes for example shows that in time Irenes (782-783) Patricians Staurak was sent to fight against the Slavs in selanik and greece and forced to pay taxes. But these victories were temporary and the Slavs were becoming increasingly powerful. So in the words of the Byzantine Empire Costandino VII (912-959) "all the posts, then the entire Greek peninsula became barbaric." In relation to this problem the emperor himself tells a story. When a man from the Peloponnese began to speak of its Greek origin, the great philosopher Eufenau derided him with these words, "Do really good to brag on your Greek, but because in your gestures known Slavic smell."

Precisely for this reason that the empire was thought to stop the slavizzazione full grecia to allow immigration of citizens of the Illyrians in the south of Greece to the Peloponnese. Indeed Illyrians and Greek inhabitants of the many things they share in common that distinguishes them from the Slavs, and political history together as inhabitants of the Roman empire at the beginning then the Byzantine Empire, based in cultural slight expansion of the Hellenic culture, and where link had the same beliefs, ancient and modern Christian. This alliance and collaboration between the 2 people he noted even when Mihali Angelo Komna form despotatin (despot) of Greece in central Greece and in alliance with the founders Arberesh (arvanitas) of the Peloponnese as Luan żgur Dhemeter and founder of the despot of Arber test all'invasioine a conflict of Franki. Greek historians as Korda views have not good for the greek Mihali Komna nor for Luan Arberesh żgur on the ground that first created the despot of greece dividends it from so-called empire of Nikeas which was the following policy of the Byzantine Empire after the fall of Constantinople in the hands of Frank and the other reason why the bishop killed Mitropolitin of Corinthit. But all these 3 founders wanted to do battle and make their policy in Greece and Albania (Arber) trying to depart from the policy of the Byzantine Empire and Constantinople. For this reason Mihali Comneo Angelo called his state of the despots and, in fact, greece writes Dr. Jorgo Haxidhaqis "reason Ellena was foreign to the Byzantine times until Komna and only after them, it became a little stronger" (revista Evdhomas 1884). The Orthodox Church Luan Zguron hated as it was meant having tried to stifle a bishop (Mitropolit) thus shows the indifference between the Byzantine church that was concerned (as well as today) policy in place to deal with religion.

But his behavior would mean a desire to return to ancient beliefs elleni who was not yet dead and would have explained his survival with the lessons of the philosopher Gemisto Pletone, Giorgio (Constantinople in 1355 ca - Mystras, Sparta, 1452), which would become the speaker of ancient philosophy in Europe dell'eopca destroying the birth of the European Renaissance. Zguron for Luan, P. Karolidhi in Part V of "History of the People greek" says his surname "żgur" is Albanian. Time after this first name is repeated on Mauricio Bua żgur or Cd as Halkondili. Named żgur (in greek Sgura) and the pronunciation greek sgurae said karolinthi is the name Sciro found in Albanians (Arvaniti and Arberesh) of Sicily. But Luan żgur was not the only founder of Origin Arberesh (arvanita) or Illyrians franca of the period, a number of families with the same origin play an important role in the history of Greece, they were Vranaj, Dhoksa, Boxharet etj etj. I assure you that even today you can find many families in Albania who have these surnames, so you just need to check the book of telephone numbers in the Republic of Albania, and are believed to be Christian, Orthodox or Catholic or Muslim, because for the Albanians of today as well as those of a time (riucorda Luan Zguron) no matter the religion, but God
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Feb 18, 2009 12:59 am

As had been the great expansion of Arberesh (arvanitas) in greece we understand from the letter of Honia Mihali Akominatos the Mitropolit (bishop) of atene around 1180 years. He considered his atene sent into a punishment. Athens had been reduced to poverty, nothing similar to the fame of ancient Athens, and says:

"These people do not respect the Christian church, here I feel a stranger because these people (atenesi) speak a language unknown"

But what was this unknown language spoken in Athens in 1180?

Could not be the greek people (not the official one) that could be understood by Mitropolit, as could not be the Slav or Serb and 2 because all of these languages had their alphabet and were the official languages of the member slavica certainly knew well Mitropolit and would understand if these people had spoken Bulgarian or Serbian, and for the same reason he could not even be Latin. This language unknown to the peasants spoke in Athens could not be more ch Albanian language or arvanita who was a sconoosciuta Mitropolit why was not the official language of any state and had no known official alphabet. Arvaniti of the eleventh century would have followed the arvaniti that would spread across Greece over the centuries XIII-XIV and XV, and it would be completely freed from the Slavs. The first signs we find them in Thessaly in 1295, years in which it had forgotten its old name and was called Vllahi or Vllahia great. Vllehiani I complained to the governor for del'impero thessaly for the attacks of the Albanians and he promised them in these words: "Do not leave clothes in thessaly that no Albanian apparte those who have a permit and with the stamp of the art" . But, in alliance with the Greeks of Thessaly Albanians in a short time away from the vllahi thessaly and those that were created a few campaigns in the mountains of Pindo. A short time later other arvaniti arrived in Thessaly and spread in the mountain areas. A proof of this is Kadakuzhini in 1333 where he says "are in empire of Thessaly, Thessaly in the mountain, without Arberesh king, Mallakase, Buej and Mesarit, commanded by the heads of the groups are about 12,000 people."

These Arberesh (arvaniti) according Kordatit are tied with the Empire III Androniku and entered his service as combatants. There is also a test of Vendikasit Marin Sanuto who wrote in 1325. that's what he writes: "God has brought this weapon in our quiet of Vllahise (The name of Thessaly in this period had been forgotten). The so-called Arberesh managed to conquer all that is outside the castles. The Catalans and the Greeks (the Byzantines) have made an alliance to beat them in battle but were unsuccessful. In the end he writes that they (Arberesh) decide to leave for them will, but others that were coming Arberesh ask him .. Where are you going? We're back because we can not conquer the castles - the answer - do not go away because we're coming and we will help you conquer, the first answer. So all together the whole conquered Thessaly. "

So it happened that the thessaly riavesse with the help of Arberesh its ancient name. Only after a few years Arberesh (arvaniti) Thessaly the defense would have been like if it were their place. Battle in 1318 against Don Alfonso Feadrigon the founder of Thebes Katalano army, rebelled in the 1335-1340 expansion Byzantine and this desire for independence from the Byzantine Eastern conquests was a continuation of their spiritual and political cause which led them in 'alliance with the Greeks of Mihali Komninit and Luan Zguris policy against the empire of Nikeas. Examples of such expansion of Arberesh throughout Greece that we find in the chronicles of time are many. Thus in 1383 the spread is a Arberesh Biot, with the request of the Head of Thebes De Ramon Vilanova. But in this period a group of Arberesh take permission to dwell Atik and spread around the Acropolis and in the southern part of Athens. In 1402 we have a license to the Senate of Venedikt Arberesh for 300 families living in Evia. The thing all these papers is that in all these cases the Arberesh settled in greece with the desire and the granting of local authorities and put at their disposal of their skill in fighting. But because the authorities wanted the Arberesh for their armies rather than wards or Turkish Slavs who were also known for skill in war?

The answer seems to only one, the first population of greece Arberesh fully accepted the settlement in their lands of the people speaking the same language as these, which would not have happened if those who came were Turkish or Slavic. The Arberesh (Arvanitas) of XV century joined with the people of the ancient Greeks and the Arberesh who had arrived in Greece between the VI-VIII and this harmonization is spiritual when he saw the Turkish armies were in greece. So when the two brothers of the Empire of the Byzantine Empire, Kostandin Paleologut frightened by the expansion of Kostantinopoli preparing to sell the Peloponnese and away in Italy, the people of Greece and arvanita ancient Greeks fought until the end to stop the ' Turkish advance. Modern Greek historians point to defend the thesis that these speakers of Albanian language in Greece who arrived in the VIII-XV centuries disappeared on the ground that even if thousands had died in battles against the Slavs or Turks.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Feb 18, 2009 1:01 am

But because this argument is affirmed by modern Greek history? Why is it essential that the official Arberesh of the VIII-XV century disappeared?

The end is clearly political, and politics has never been an ally of the truth. But then, if arvaniti of the VIII-XV centuries disappeared, who were the arvaniti of Aticobiotise, Lorkides of Eubese, the islands of Saronikut of Hidres and Speceve of Argolidhes and Korinthit of Akaise and Mesines? What were and are the arvaniti the north of greece? Albanianisation are Greek, is the response of the Greek historians. But even if not credible lostesso this answer is more honorable to some allegations that there is no arvanitas language other than Greek. But why all this effort to eliminate from the history of Greece, the Albanian Arberesh speaking of the VIII-XV centuries?

Very simple, because the heroes arvaniti the Greek revolution of 1821 had to appear to be speakers of the Albanian language to speakers of the Greek language. But being that this was impossible because of the time there are many written evidence of identity and who speak the language they spoke many of these heroes arvanitas then asserted the theory that these people actually speak a dialect of the Albanian language (the language arvanitas ) but they were Greeks Albanianisation. Reason for this was the illiteracy, and being that the Albanian language was easier than the Greek-speaking Greeks then many illiterate (as if the Albanians were not illiterate) for practical reasons to learn how to speak Albanian!

But it seems that even this version of history is not like the modern Greek historical thought and then completely erase the texts Arvanitas the nation. If the word Arvanitas had disappeared from the history books then it would not be born even the need of the discussions of a sensitive people arvanitas in greece or arvanitas a language that was different from modern greek. I say modern because greek show how dictionaries arvanitas language beginning with one written by one of the heroes of the Greek revolution, Marko Bocari, that (the language arvanitas) is very similar to Homeric Greek. But because you gave so much to make modern Greek historians to change the identity and language arvanitas and subsequently to erase their names from the history books? The answer is simple!

Why 90 of 100 heroes of the Greek revolution was arvaniti!

23 In August 1821 DH. Ipsilianti sends the Greek fighters of the revolution, arvanitas mysliman and Christians and those Albanians a letter of thanks for their first victories against the Turks. Among others, it was written:

"Men, loyal fighters, the commanders Vasjari Aug, CEKO Bej, Myrto Cali, Tahir Abbey, Sulejman Meto, and other Tosk. You Tosk (Albanians of the north) you did not originally from the East (Asia) and even by the cowardly slavi without fame, are the descendants of heroes from which we come, and your name will undoubtedly famous and respected tuutti the kingdoms of the world. You have been with us in the battles for freedom ... "(M.llambrinidhi." I allavani en eladha "page 86). Ipsilanti but he was mistaken, the arvaniti Muslims and Christians but also those of the south of Albania who fought for the freedom of Greece, arrived from the Eastern (Orthodox Christians from Asia Minor to whom enough religion that had come to call Greek) and the Slavs would have stolen everything, even the name.

In fact the desire to make disappear the indispensable role that arvaniti had in the Greek revolution was born outside the borders of Greece. The idea of creating a state in greek early nineteenth century it expanded across Europe acculturated, attracted by the ancient Greek culture and its philosophers. The land that had given birth Homero, Sokrate, Demokrata, Plato, Aristotle ,.... deserved to be free. Aid for the Greek revolution had in Europe. But after the victory of the Greek revolution, the Europeans found themselves facing a large unexpected.

A large part of the inhabitants of Greece do not speak greek! This would have also said the King George I of Greece which was called "The arvaniti represent the majority of our people." Precisely in this period, a German linguist said with irony "Try to form an ancient greece albania but created a new". While in Greece between the fighters of the revolution, the arvaniti were the most in any way then this ratio should be changed. To reach this goal is try to start from the school where the Greek language which was taught greek (Albanian still had no official orthography for the writing of his language and the Orthodox Church did everything possible to make so that this script does not ever be born with the curse public or non-Albanian church for those trying to learn to write their language).

And in addition with the inclusion of Greece in other populations Orthodox (and for that reason were called Greeks!) From Asia Minor or Vllahia. Immediately after the victory of the revolution started the movement of many Orthodox from Asia Minor to Greece free coming to the point that settled in greece orthodox 1'500'000 inhabitants arrived from Asia Minor, the arvaniti is returned in a minority in Greece for the freedom for which they had fought. Of course, these Greeks "new" (really spoke greek, but they were really such?) Seemed unacceptable the idea that arvaniti had given the freedom to greece. For them there was only one alternative! The memory of arvaniti had to disappear from the history of Greece. They (the arvaniti) should not exist and even their language cursed!

But the truth and the facts speak differently!

In 1897 we created the party in Greece with the name "League Arvanita" with chief Marko DH. NOTI Boçari took part and all the descendants of the heroes of the Greek revolution of 1821. This alloy also sends a letter to the Albanians after the borders were still under Turkish rule. You saw wrote:

"Brothers, as we can divide the place and religion must never forget the problems where we have led the Turks and the religion. Many things together the people and the Albanian greek. The greek, before becoming such was Albanian, and Pelasgian. Greek Albanian civilized means. "

The letter was signed by MNBoçari, and Xhavela Shehu. With this letter the Greek heroes of the revolution who were still alive and their heirs Albanian Muslims call the "brothers of a single language" so accepting of their origin. This also speaks of another fragment of the history of arvaniti ...

During the funeral of Bocari Marko, after the liberation of Greece, Mitropolit of Artes Porifirio called Marko Bocarin, founder arvanitas of greece. King Othon new looks with amazement at Mitropolit (bishop). Seeing the amazement of the king Mitropolit says, "Yes, King of Albania gave birth to the founder of your seat!" (Leondios lendiu case of Albania "1897 page 45-47.) But as Marko Bocari were most of the Greek heroes of the revolution as Xhavella, Miaulis, Konduriotis, Kollokotroni, Ali Farmaqi, Odise Andruco, heroin Bubulina great. What then lies to arvaniti from greece? Pride marug (greek scholar) in his book "the contribution of arvaniti of efsines" he replied "Freedom"

Arvaniti were also the first three members of the committee which gave the royal crown to the king of Greece, and these were Othon, Andrea Mialuli, Marko and Bocari Dhimiter Plaputa. Not to mention the continuous addition of the decisive role they have had the arvaniti for the birth of the greek state, so you could write thousands of pages and even this is enough.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Feb 18, 2009 1:08 am

We wonder whether there is a language arvanita (other than Greek)?

By comparing this demand with the failed ideas of many modern Greek history in which the Greeks were arvaniti Albanianisation or worse, as they had the greek language. In 1809 a boy of 19 years by the French director Janine Pouqueville, a dictionary written by him, perhaps to the desire to help the advisor who wanted to learn the language arvanita. This boy of 19 years was un'eroe to be in the Greek revolution, Marko Bocari. In May of 1819, the adviser gives the French dictionary Bocari with the title "from the greek dictionary dell'arvanito simple" the French national library. Marko was not school, because he had studied at the University of korfuz which is also known as "Akademia and jonit". And certainly familiar with the ancient greek and modern but this was not his mother tongue, and that it is very clearly looking to the dictionary written by him.

While the words were written in Albanian and without errors in the Greek you see a lot of mistakes, and this with the utmost certainty would not be successful if the greek had been his mother tongue. But if the arvaniti spoke greek, then why is born the need to write a dictionary greek-arvanito?

If you see the dictionary of Marko Bocari which would then shed blood and gave their lives to give freedom to Greece, we realized immediately that the one part that the language and the greek arvanita were two different languages, and the other party arvanita the language and the Albanian language are one.

Why Bocari Marko wrote this dictionary?

The days of anti-Turkish unions were approaching! But why such an alliance had been successful, all the inhabitants of Greece and Greek arvanita had to be single even if people speak two different languages. Certainly different, but beware, not foreign from each other! Greece in the pre-revolution and in the early years of the first greek state, the arvaniti naturally spoke in greek and with the same naturalness also spoke the Greek language arvanita. The part of the Greek revolution had dreamed of building a free decidedly different from the state of the turkish prison, where as the Greeks and Albanians had suffered together. But together the two peoples and the two languages would have fought for the freedom of Greece and had to build the foundations for the new state. But this remained only a dream! The bankers Asian Christians (Armenians, Jews parlors in greek, which is why they called themselves Greeks after the victory of the revolution) of the sultan put their hands in greece free (without a fight or make contributions to the freedom of it) that had won l ' independence by virtue of the revolutionary dreams of making it their private property and turned the state into a greek copy of the statement coming evil fundamentalist and autocratic turkish. Marko idealist like all revolutionaries he was a worshiper of liberty, and certainly not imagined that only some ten years after his death to arvaniti would have stolen the freedom of language and of life. Abundant evidence of the existence of the language arvanita them are also in many documents and letters of the Greek heroes of the revolution, but a very decisive language arvanita after Bocari M. dictionary that test completely arvanita that the language was different from Greek and one with the Albanian is the book entitled "NOCTES PELASGICAE", published in Athens nel'anno 1855 by a certain "HAINRICH THEODOR KARL REINHOLD. But who was this reinhold?

Karl Reinhold was a doctor from Getingeni, northern Germany and came to Greece with the first king of independent Greece OTTONE of Bavaria to help in creating the new state. Karl Reinhold in the new greek state had the task of the chief physician of the fleet, had the opportunity to meet many arvaniti that one time made up the majority of the Greek fleet. Affected by this language that had never heard Reinhold began to want to learn the language arvanita and wrote in that language all the different events, stories or jokes that sailors and his friends told him. According to Reinhold arvanita language was the language of the Pelasgians mythological, the language which was born from the same ancient greek. Although written almost 200 years ago I assure you that every Albanian now you can easily understand the texts in the writings of Reinhold arvanita language.

Because if they arvaniti Albanians fought for greece?

The answer to this question is very simple! Why greece for arvaniti as well as for the Greeks living in Greece was the place! (I believe that the history of the people in greece arvanita which I tried to summarize this evidence below).

Why arvaniti left their offspring lose arvanita?

After the wave of Asian Greek Orthodox (who were descendants of Egyptian, Israeli, Syrian etj etj), the arvaniti who had fought for the freedom of Greece unexpectedly found themselves in the minority and the majority in Asia which had not shed no drop blood for rivoluzionne Greek and could not accept that had the freedom to arvaniti speakers of Albanian, decided in greece the rules according to which Greece did not exist in any other people belonging to the greek (Christian Orthodox), and there was no greek language except Asia which was in reality very different from the greek speaking the same Greeks who lived in Greece before the revolution. The only way to survive this situation for arvaniti (the Greek heroes of the revolution and their successors) still hide their origin. But surely that new times have arrived, and the ethnicity of the mountains of Albania and Greece, which has won many times on the Asian alessandro said as the great and as he wrote to Ipsilanti commanders arvaniti of Albanians and the Greek revolution, is not dead. It is alive and strong! The arvaniti, although violence against their language and their history goes on, began to unite, to write books and show in front of all their pride greece legal language and their descendants. Not to mention the contribution that Albania has given the world as the subject of much debate is to broaden and focus on the contribution that the Albanian people has given to Greece. I say given because the Albanian people, and never any time he wanted for his gift, for the blood shed for the freedom of Greece, not even spare a moral!

I do not want to mention again the contribution of arvaniti ABANES of parlors in the birth of new and independent Greece after this topic I think I have given many facts about which we should reflect more leafing through pages of books and not relying on Internet resources. The Greek revolution would not have won if he had not had the hand of Ali Pasha Tepelena. The state created this autonomous southern Albania Pasha became the place where they found protection and were trained by the military many of the heroes of the Greek revolution later, those of Muslim belief as well as those of Christian belief. As once Komna Mihali Angelo, Ali Pash Tepelena dreamed of creating anti-Turkish alliance (anti-istanbull as Komna wanted to create an alliance anti-costantinopoli) in which there were the Albanians of Albania and the arvaniti of Greece and the Greeks trying to find support in the diplomatic service in English and French later.

Then in the western state of diplomacy in conflict from the orthodox Asian seeking salvation in the Slav and the Russian empire as well as the turkey was a prison of peoples. Here I mentioned above the letter of thanks that Ipsiliant sent to the participants of the revolution, arvaniti and Albanian Muslims and Christians to make him the best wishes for their first victories against the Turks. It was the same Ipsiliant (Russian military officer with Greek origins (Orthodox) from the part of Phanar Istanbull) that helped the revolution by organizing a Greek anti-Turkish revolt in Romania.

But his effort was blocked after the Romanians hated the so-called Greek Istanbull because these were the bankers who collect taxes in romania in the name of the sultan. After the blocking of the revolt in Romania Ipsilant, Ali Pash Tepelena he found himself alone before the advance of the turkish. But even if the revolt of Ali Pasha Tepelena ended in blood, it helped (having stopped for a few years, the imperial army) the Greek revolution to have their first victories. Someone (incredibly) spoke of a help (imaginary) that had the Greek revolution by Serbian brothers! I am sorry to contradict but the only help, and the main Greek revolution has not had anyone from the people of the Balkans except the Albanians!

Greek history is trying to hide this role in the revolution Albanian Greek citing the role of the army turkish Albanian anti-revolutionary! Do not forget that in this period, Albania was part of the turkish and it was natural that many Albanians took part in various degrees with this army. But this fact does not play any difference before the role of the state and arvaniti Albanian Ali Pasha Tepelena that was fed the basis that the Greek revolution and revolutionaries.

E 'ridiculous the accusation which the Albanians along with the Italians attacked Greece in the Second World War as the albania from 7 April 1939 it was occupied by Mussolini. Just as ridiculous is the fact that the state even if greek has signed many treaties of friendship with Albania still has in hand the law of war with Albania, which has meanwhile removed the law of war with the United States since 1946 . Certainly it is clear that the maintenance of the law of war with Albania has no historical or political reason but simply the continuation of the anti-Albanian and anti-Asian segments arvanita Orthodox who have the greece imprisoned in the prison of their policies fundamentalist. But the behavior of modern greek state against the Albanian people is nothing but a continuation of the Asian-Orthodox movement that begins with the moral violence against arvaniti and continued with violence and criminal military policy against the Albanians and the Albanian nell'epiro in 'southern albania. For the results shameful and criminal behavior of this state greek (attention was greek not greek people!) At the expense of the Albanians there 'a lot to say and there are many historical documents (historical and non-internet resources). From this Asian movement and anti-Orthodox and anti-arvanita Albanian arrives also the sympathy and appreciation of many Greeks blinded by demagoguery Christian brothers for Slavic Serbs and the Albanian criminal anti-Sllobodan Milloshevic. Many Greeks together with representatives of the Greek church were in the hands of the Serbian war criminals during the massacres that they did in Bosnia as one of the infamous Serbenica.

Since there are, I suggest reading the book by journalist Takis greek Mikasa (another enemy of greece?) With the title "Greece and Serbia, Milloshevic alliance with evil."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyMon Dec 07, 2009 9:09 pm

Ndrrimit të Popullsisë, midis Greqisë dhe Turqisë në vitin hiq më larg se para 85 vitesh më vitin 1923 erdhën mbi 2.000.000 banorë të Azis së vogël që sot padrejtësisht quhen Grek apo Helen ..
Origjinali :
Cito :
Population exchange between Greece and Turkey

The 1923 population exchange between Greece and Turkey is the first large-scale population exchange, or agreed mutual expulsion in the 20th century. It involved some two million people, most of them forcibly made refugees and "de jure" denaturalized from homelands of centuries or millennia, in a treaty promoted and overseen by the international community as part of the Treaty of Lausanne Fact|date=October 2008. The document about the population exchange was signed at Lausanne, Switzerland in 1923, between the governments of Greece and Turkey. The exchange took place between Turkish citizens of the Greek Orthodox religion established in Turkish territory, and of Greek citizens of the Muslim religion established in Greek territory
.
http://en.academic.ru/dic.nsf/enwiki/1881938


Arberit ( të quajtur Arvanit në Greqi ) që formuan shtetin Grek ,
Greket dhe Arvanitet. 10ni8te
Arvanites: From left to right: Athanasios Miaoulis (1815 - 1867), Antonios Kriezis (1796 - 1865), Pavlos Kountouriotis (1855 - 1935) and Theodoros Pangalos (1878 - 1952).
Të gjithë Shiptarë .
Cito :
Arvanites (Greek: Αρβανίτες, see below for more about names) are a population group in Greece whose linguistic heritage is Arvanitic, a form of Albanian. Arvanites are predominantly Greek Orthodox Christians and identify themselves ethnically and nationally as Greeks. They used to be the predominant population element in several regions in the south of Greece up to the 19th century. Today, their language is under danger of extinction due to language shift towards Greek and due to large-scale migrations into the cities.
http://www.mlahanas.de/Greece/History/Arvanites.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyMon Dec 07, 2009 9:24 pm

Profesori, historiani , linguisti i Universitetit së Athinës Nikos Dimou pranoi në një intervistë për gazetën e madhe NY Times për Muzeun të ri të Athinës deklaroi që grekët të sotshëm flisnin shqip dhe skanë lidhje me greket të lashtë.
Faji është i një gjermani, thot z.Dimou për kokëfortësinë e grekëve në këtë çeshtje. Dimou fliste për Johann Winckelmann, historian gjerman të arteve të shekullit të 18, vizioni i së cilit për “një Greqi të lashtë të popullsuar nga njerez të bukur, të gjatë, të urtë që reprezantonin perfeksionin”, si z.Dimou tha ishte imponuar te shteti grek që të krijoj indetitetin modern grek.

“Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por athere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe athere filluan problemet. Por kurrë një komb i vogël dhe i varfër ka një ngarkesë të tillë mbi supet e tija, kurrë nuk do shërohet.
Origjinal:
Cito :
Elgin Marble Argument in a New Light
SIGN IN TO RECOMMEND
By MICHAEL KIMMELMAN
Published: June 23, 2009

“It’s the fault of a German,” Mr. Dimou said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.

We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”
http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/design/24abroad.html?pagewanted=2&_r=3&sq=Albanian
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 2:45 am

kto jan fakte te pa mohushme por kta spo e pranojn njiher se jan shqiptar, por ma von me siguri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 2:52 am

Ka libra qe asaj kohe XHEMA , është e pamohueshme . Do i postoj por janë të gjithat në anglisht , besoj që ska problem .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
voglushja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
voglushja


Female
Numri i postimeve : 906
Age : 40
Vendi : ngat njanit
Profesioni/Hobi : psikologe
Registration date : 04/07/2008

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 2:57 am

agrone dhe arber shume shume falemnderit per keto shkrime qe keni sjellur,jane te verteta te pamhueshme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 3:18 am

Në këtë film është një HERO" GREK" Kolokotronis ( thuan ata) . https://www.youtube.com/watch?v=iOVIJJslUfw
Edhe përmendoret e këtij heroji janë anemban Greqis sikurse të tjerve (arvanitëve) , se gjoja qenkan grek..
Cka ishte me nacinalitet Kokotronis ?


Greket dhe Arvanitet. 25kn1qt
Greket dhe Arvanitet. 53w9pc

tjetër

Greket dhe Arvanitet. 2el6yxu
Greket dhe Arvanitet. O02f0l
Greket dhe Arvanitet. 2a5kbx4

https://www.youtube.com/watch?v=i-PEUGMIyCg&feature=player_embedded
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 3:19 am

Greket dhe Arvanitet. R0se35
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 4:06 am

kto jan fakte te pa kontestushme por si asht e mundur askush nga evropianet nuk i perfllin dhe ta thojn te verteten, por kto fakte vrasin,merre me mend duhet te ndrrohet historija evropiane por dhe botrore rrenjesisht.kam besim te plot se dot perfillen por pak ma von,ne baz ktyre dhe te tjera fakteve ter evropa jan FEMIJT tan; e pa imagjinushme por e vertet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 11:20 pm

Shkrime të firmosura nga Marko Boçarit dhe Tzavella,
Greqia të quhet Shqipëria e Re


Greket dhe Arvanitet. 20rttah
Greket dhe Arvanitet. 20rttah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyTue Dec 08, 2009 11:22 pm

Greket dhe Arvanitet. Befrt4
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Dec 09, 2009 3:25 pm

Niko Stilos Shkrimet në gur na zbulojnë gjurmët më të hershme të shqipes


Niko Stilos (lindi më 1946 në Aidonta, Prevezë) është aktivist, autodidakt, autor çam ortodoks nga Greqia. Që nga viti 1973 jeton dhe vepron në Gjermani.

Në përgjithësi për historinë e lashtë të popullit shqiptar kanë qenë të huajt që kanë shkruar dhe kanë sjellë vërtetime për lashtësinë tonë. Por, ka pasur edhe raste të studiuesve të huaj që këto vërtetime i kanë fshehur ose i kanë keqshpjeguar. Studiuesi grek me origjinë shqiptare, Niko Stilos para disa vitesh botoi në gjuhën shqipe librin “HISTORIA E SHENJTË E ARVANITËVE”, një libër që tregon për lashtësinë e gjuhës dhe shkrimit shqip. Para një viti botoi “FJALORIN e MARKO BOÇARIT” dygjuhësh greqisht-shqip. Në moshën 19-vjeçare, më 1809, Markoja na solli fjalorin e parë greko-shqip “Ëåîéêïí ôéò Ñïìáéêçò êáé Áñâáíéôéêçò áðëçó” (Fjalori dygjuhësh Greqisht dhe Shqipes së thjeshtë).
Fjalori dygjuhësh përbëhej nga 111 faqe, 1494 fjalë shqipe, dhe 1701 fjalë greke. Origjinali i këtij fjalori gjendet sot në Muzeun Kombëtar të Parisit me kodin, Suplement Grec 251 numri 244 të faqes, dhe u dhurua në maj të vitit 1819 nga konsulli francez në Janinë, Pukëvilli. Studiuesi Niko Stilos është i lindur në një fshat të prefekturës të Prevezë nga prindër dygjuhësh, që flisnin gjuhën shqipe (arvanite) dhe greqisht. Ai ka rreth 30 vite që merret me studimet parahistorike rreth lashtësisë së gjuhëve të ndryshme europiane. Ai është i diplomuar në ekonomi, në universitetet italiane dhe më vonë emigroi në Gjermani ku ka mbi 35 vite atje. Për shumë vite është marrë me studimet e shkrimeve të vjetra, ku ka nxjerrë edhe mendimet e tij se shqiptarët janë autokton në Greqinë e lashtë, se ata janë helenasit e vjetër dhe jo grekët e sotëm. Këto mendime ai i mbështet në mbishkrimet e shkruara nëpër gurët dhe thëniet e historianëve të lashtë si Herodoti.
Në këtë intervistë ai shpalos disa prej argumenteve të tij mbi lashtësinë e shqipes dhe faktin se shqiptarët janë autoktonë.
Në përgjithësi shqiptarët nuk kanë shumë njohuri mbi faktin se gjuha e vjetër e kohës antike është gjuha shqipe dhe që ka shkrime të vjetra në gjuhën shqipe. Gjithmonë i është mëshuar faktit se gjuha dhe shkrimi i vjetër qe greqishtja. Ju çfarë mund të na thoni?
Ç’mund t’ju them! Shqiptarët kudo, edhe në Shqipëri nuk dinë mirë as historinë që ishte përpara, le të themi 200, 300 apo 500 vite më parë. Në ato vite ka shumë libra të shkruar në gjuhën shqipe me shkronja toske, pra me shkronja greke. Kështu, propaganda antishqiptare nuk do që këto libra të dalin në dritë. Unë isha 25 vjeç dhe nuk e dija që shqiptarët kishin libra, kishin testament. Pra, nuk e dija që edhe Bibla ishte përkthyer në gjuhën shqipe dy herë. Një herë nga peshkop Grigori dhe njëherë nga Kostandin Kristoforidhi.
Pra, ju mendoni se ka libra të shkruar në gjuhën shqipe më përpara se vitit 1555, që njihet “MESHARI”?
Patjetër, mund të ketë libra edhe më përpara se “MESHARI”. Në Bibliotekën e Vatikanit p.sh, nuk lënë çdo njeri që të kërkojë këto libra. Mua p.sh., nuk mund të më lënë. Në Itali, rreth vitit 1200 një peshkop katolik nga Bari shkruan se shqiptarët kanë një tjetër gjuhë nga latinët, por librat e shqiptarëve janë të shkruar me shkronja latine. Këtë e thotë një peshkop katolik më 1200. Pra, ku shkuan ato libra?! Kush i prishi? Ato libra janë diku, por nuk dimë ku janë.
Ka akademikë apo studiues në botë që thonë se shqiptarët kanë ardhur nga Kaukazi...
Po. Ka studiues që thonë, por e vërteta është se shqiptarët janë më të vjetër se ky dheu këtu. Shqiptarët janë pellazgë. Po të studiojmë se kush janë shqiptarët, do të mësojmë se janë njerëz që nuk erdhën nga mali, por janë ata që shkruan këto gjërat antike. Erdhi koha që t’i mësojë bota.
Kemi mësuar se grekët janë më të vjetrit, kanë Mitologjinë, vepra antike, Homerin etj. Do të rrëzohen këto mendime me dokumente shkencore?
Unë punoj që të thyhet kjo tabu. Në botën e sotme moderne nuk e kërkon puna që vetëm të flasim. Duhen fakte për ta vërtetuar. Unë kam punuar 10 vite që njerëzit të lexojnë këto tekste të vjetra. Pra. ka tekste të kohës antike që lexohen vetëm në gjuhën shqipe. Në Kretë është gjetur një tekst i vjetër Dorjan në gur. Këtë tekst unë e kam punuar që të lexohet dhe them që është në dialektin dorisht, pra në gjuhën e arvanitasve toskë. Dialekti i toskëve, i arvanitasve, ka shumë fjalë greke. Ky tekst tregon për perëndinë Dionis. Unë them që Dorjanët janë shqiptarët toskë, pra arvanitasit. Ndërsa Jonët janë shqiptarët gegë. Jonët ishin shumë në lashtësi. Pra, gjuha shqipe kishte dhe ka dy dialekte. Jonët, që janë gegët e shkruanin me shkronja latine gjuhën shqipe.
Po të kem kohë, këtë tekst do ta botoj në një libër. Për këtë tekst grekët, duke mos e kuptuar, thonë që është në gjuhën e vjetër greke, në dorisht. Por, unë e lexoj këtë tekst në gjuhën shqipe. E kupton se çfarë bëhet...
Mundet që studiuesit e tjerë t’ju kundërshtojnë?
Unë punoj që njerëzit të më kuptojnë edhe t’i kuptojnë këto tekste. Është një gur i vjetër i gjetur në Peruxhia të Italisë, që i thonë Toskanë. Toskanë do të thotë ana e toskëve dhe atje flisnin në gjuhën e toskëve. Gurin e Peruxhias unë e kam deshifruar në gjuhën shqipe, në alfabetin latin dhe grek.
Kur botova studimet e para vajta në Greqi, sepse unë jam shqiptar i Greqisë edhe dua që këto që shkruaj t’i lexojnë shqiptarët e Greqisë (arvanitasit, shën.A.Llalla) dhe të shohin cilët janë shqiptarët. Duhet që ta largojnë turpin nga vetja ata më të shumtit, të cilët nuk thonë që janë shqiptarë, por grekë. Sepse në Greqi thonë se shqiptarët nuk kishin kulturë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Dec 09, 2009 3:34 pm

Arber te lumt per kto fakte Historike , kjo do ishte puna ne e mir e Kombit se te mirremi me gjera te kota si disa qe vetem zie e me zi shkrujan per Kombin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. EmptyWed Dec 09, 2009 3:35 pm

Falm. Bashkom .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Greket dhe Arvanitet. Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Greket dhe Arvanitet.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Grekët joshin shqiptarët: Ndërroni kombësinë për pensione
» Përse Arvanitët Dhe çamët Në Greqi Nuk Konsiderohen Minorite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: