Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Greket dhe Arvanitet.

Shko poshtë 
+8
......
Angela
BashKom
voglushja
xhema
Atdhetari
Leka i Madh
Agrone
12 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Dec 09, 2009 5:12 pm

transkript Arvanitas i gjetur ne Korinth 725 BC sipas kerkimeve te Niko Stylos.

Και ιδού η …Αρβανίτικη ερμηνεία.
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 6h5elc
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 2rnekp2
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Dec 09, 2009 5:25 pm

Anastas Kullurioti (Greek: Αναστάσιος Κουλουριώτης)(1822 - 1887[1]) was an Arvanite[2] and Albanian nationalist figure, publisher and writer. Born in Salamis,

Poezi të Anastas Kullurioti

Anastas Kullurioti nuk ishte vetëm botues, gazetar dhe shkrimtar, por edhe poet. Poezitë e Kulluriotit ende pas kaq vitesh vazhdojnë të botohen në Greqi në gjuhën greke dhe shqipe. Njëra nga poezitë që e ndeshim më shumë të botuar nëpër broshurat e ndryshme është XIXARI. Këtë poezi poeti ja kushton një insekti, mashkullit të bletës. Disa poezi që ka botuar në Abetaren e tij nuk e dimë nëse është ai autor. Por sipas studiuesit Jorgo Gjeru i cili është kryetar i Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë, dy poezitë e mëposhtme kanë për autor Anastas Kulluriotin.

XINXARI

Pra sa të dua ti, nxinxar, o këngëtar!
nd’ ajo degë, çs’ je ngalkuar mbë të kotë
medrekj ishtë a mesditë, per ti ishtë bëhar
dh’ as një para sjep ti për gjithë botë
Të ngrëna, e të pira s’ ibën për këtu...
as mos’ ngargomë bëne. / si tëi pëlqen
Ti dëgëza këjon; / vete e rri më më tëhu.
Ndë të ngjuajshin dh’ andej; ti eshkjëllkjen.
Të klajsh, a të rëkojsh kurrë s’ eke ndër mend,
ndë mos të ndaftë njëra, ti çson njatrë,
dunjaj s’ ubuar, dhe për ti ishtë tër një vend,
e le të thonë se je.
Vetëmë lerë je të këndojsh gjithë mot,
dhe këngatë nga jeta m’ ike dzënë,
az me pahir kërkon të të japë inë Zot,
ati tshë sdesh me hir të të kish dhënë.
Thonë se dhe ipëderëz je, nxinxar ivarfër!
se u lutshe milingonës’ një grusht grurë!
tërremëtort’! munjafiq jan ë si gjarpër,
se kur, izithi, ;sjlashe degen’ e drurë!
S’ ke fajth ti! se kur do dunjaj ashtu, isht’
ikejq, mërzitën këmbëtori kalëtorin,
edh’ as ipaturi atë çsë ska ehelq,
as nusen’ plaka’, as plaku dhjalëtorin.
Këndo pra mik, dunjanë kurrë mos e pjejt,
këndo ti kaqja bukuri të kota
e pra ndë vdirresh ti nga uja, mos të pret,
podë do mos vdiret’ e gjithë bota;
Me mir’ të ngorthsh nga uja, se ti hash ti sot,
atë çsë me punim mblodhe të tjerët,
e pra, nani ndë jesh ivarfër, ka inë Zot.
Do vinjë kohë, të pejrojsh, imjerë!...
Edhe pse janë vrarë shumë intelektualë arvanitas që kanë bërë përpjekje për të shpëtuar bashkëkombasit e tyre nga asimili, sot në hapat e tyre ecin shkrimtarë dhe studiues të tjerë si: Jorgo Gjeru, Jorgo Miha, Jorgo Korizis, Thanasi Moraiti, Niko Stylos, Taso Karandi-Arvaniti etj. Që ende vazhdojnë të punojnë që gjuha shqipe të mos zhduket, të mos jetë një atdhe i humbur për arvanitasit e Greqisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Dec 09, 2009 5:31 pm

Alfabeti që përdori për Abetaren e tij Anastas Kullurioti
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 T63xaw
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 N1pcfk
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyThu Dec 10, 2009 2:54 pm

arber: rrespekt per kto dukumente shum me vler. klm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyFri Dec 11, 2009 1:13 am

Porosi ishte themeluar nga Shqiptarët në shekullin e 17 në shpatin e një mali të ulët ,
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Rclx1g
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 28ckrrd

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 6irz87
Enciklopedija Britanike

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Alrm6u
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 67r6ah
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 20jpq2f
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyFri Dec 11, 2009 10:45 pmNëna e Lekës së Madh ,
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 29loguh
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 2m2b77b
Are leaders born or are they made?: the case of Alexander the Great"
By Manfred F. R. Kets de Vries, Elisabet Engellau, Pg 3

-----------------------------------------------------------------------------


Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 2j450t4
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 R0pfrb


Edituar për herë të fundit nga Arbër. në Mon Dec 27, 2010 11:12 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyFri Dec 11, 2009 10:47 pmEdituar për herë të fundit nga Arbër. në Mon Dec 27, 2010 11:12 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyFri Dec 11, 2009 11:04 pm

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Mb5par
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 245c3ex
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyFri Dec 11, 2009 11:35 pm

".. burrat që marshuan në Babiloni, Persi, dhe Indi ishin paraardhësit e shqiptarëve dhe Epiri dhe Iliria e përbashkët në anarki e cila pasoi vdekja e pushtuesit të madh (Alexander, Madh), i cili ka deklaruar veten si një Shkypetar, dhe me drejtësi të konsiderueshme. "
Wadham Peacock
From: The Fortnightly Review, London, May 1913. Reprinted by the Centre for Albanian Studies, London, October 2000.]A little later Alexander, the King of the Molossi, in South Albania, made an expedition into Italy, and so brought Rome into contact with the opposite shores of the Adriatic. All these petty kingdoms were evidently merely subdivisions of the same race, and were closely connected with one another. The sister of Alexander, King of the Molossi, was the mother of Alexander the Great; the men who marched to Babylon, Persia, and India were the ancestors of the Albanians; and Epirus and Illyria shared in the anarchy which followed the death of the great conqueror, who has himself been claimed as a Shkypetar, and with considerable justice.
Pyrrhus, the warrior King of Epirus, was undoubtedly a Shkypetar, and some sixty years after his death Agron emerged from the welter as king of Bardyles' old realm and also of Epirus. Like his kinsman, Alexander the Great, he was a first-rate fighting man, and like him he died after a debauch, leaving a widow, Teuta, who was a lady of much force of character. She is said to have stretched a chain across the river Boiana where two hills shut in the stream above the village of Reci, and to have levied a toll on all ships going up and down. The Albanians say that the rings to which she fastened her chains are still to be seen in the rocks. Moreover, she raised an army, built a fleet, and with less than modern Albanian caution set out to capture the island of Issa (now Lissa), which happened to be in alliance with the Romans.
The republic sent an embassy to Teuta, but she slew one of the envoys and defiantly attacked Durazzo and Corfu. The Romans thereupon turned their arms to the Illyrian coast, and made short work of Teuta. She was driven from all the places she had occupied, even from her capital Scodra, and had to accept an ignominious peace. In spite of this the Illyrian Shkypetars had not learned their lesson, nor realised the growing power of Rome. Demetrius of Pharos, who succeeded Teuta as ruler of the country and guardian of Agron's son, although he owed much to Rome, began to rob and pillage the allies of the Republic, and endeavoured to unite the Shkypetar States in one alliance. He failed, and the lands of the Shkypetar fell under the power of the Romans, who contented themselves with exercising a protectorate over the realm of the young king Pinnes. The three Shkypetar States, Illyria, Epirus, and Macedonia, rose against Rome under Philip of Macedon, when Hannibal seemed in a fair way to crush the Republic, only a small portion of what is now Albania south of the Drin remaining faithful to its engagements.

http://www.albanianhistory.net/texts20_1/AH1913_7.html

Ja dhe përkthimi i shkrimit më lart nga i ndreruari Arbri

Pak më vonë Aleksandër, Mbret i Molossi, në Shqipërinë e Jugut, ka bërë një ekspeditë në Itali, Romë dhe sjellë deri në kontakt me brigjet e kundërt të Adriatikut. Të gjitha këto mbretëri të vogla ishin dukshëm vetëm ndarjeve të njëjtën garë, dhe ishin të lidhur ngushtë me njëri-tjetrin. Motra e Aleksandrit, Mbret i Molossi, ishte nëna e Aleksandrit të Madh; burrat që marshuan në Babiloni, Persi, dhe Indi ishin paraardhësit e shqiptarëve dhe Epiri dhe Iliria e përbashkët në anarki e cila pasoi vdekja e pushtuesi i madh, i cili ka qenë deklaruar veten si një Shkypetar, dhe me drejtësi të konsiderueshme.
Pirros, mbreti i Epirit luftëtar, ishte padyshim një Shkypetar, dhe disa vjet pas vdekjes së tij gjashtëdhjetë Agron doli nga lëmsh si mbret e mbretërisë së vjetër Bardyles dhe gjithashtu të Epirit. Ashtu si i afërm i tij, Aleksandri i Madh, ai ishte një normë të parë luftën kundër njeri, dhe si, ai vdiq pas një pirje, duke lënë një venë, Teuta, i cili ishte një zonjë e forcës shumë me karakter. Ajo është e thënë të ketë një zinxhir i zgjatur në të gjithë Boiana lumit ku dy kodrave mbyllur në lumë mbi fshatin Reci, dhe të ketë një taksë të vetme dhe për të gjitha anijet e sipër dhe poshtë. Shqiptarët thonë se unazat në të cilën ajo fastened zinxhirët e saj janë ende për t'u parë në shkëmbinj. Për më tepër, ajo ngriti një ushtri, ndërtoi një flotë, dhe me më pak se sa modern shqiptar kujdes të përcaktuara për të kapur ishullin Issa (sot Lissa), i cili ka ndodhur të jetë në aleancë me romakët.
Republika dërgoi një ambasadë të Teuta, por ajo një pasojë e të dërguarit dhe sulmuan defiantly Durrës dhe Korfuzit. Për këtë arsye romakët u kthyen armët e tyre të bregdetit ilir, dhe e bëri një punë shumë shpejt e Teuta. Ajo u bë nga të gjitha vendet e kishte pushtuar, edhe nga kapitali i saj Scodra, dhe kishte për të pranuar një paqe i turpshëm. Përkundër kësaj Shkypetars ilire nuk kishte mësuar mësimin e tyre, as e kuptuan fuqinë në rritje e Romës. Dhimitri e Pharos, i cili pasoi Teuta si sundimtar të vendit dhe kujdestar i biri Agron, edhe pse ai i detyrohej shumë në Romë, filloi të vjedh dhe plaçkit aleatëve të Republikës dhe për të bashkuar endeavoured Shtetet Shkypetar në një aleancë. Ai dështoi, dhe tokat e Shkypetar ra nën pushtetin e Romakëve, të cilët i kënaqur veten me ushtrimin e një protektorat mbi fushën e Pinnes mbretit të rinj. Shkypetar tre shteteve, Iliri, Epir dhe Maqedoni, u ngrit kundër Romës nën Filipi i maqedonase, kur Hannibal dukej në një mënyrë të drejtë për të shtypur Republikës, vetëm një pjesë të vogël të asaj që është tani jug të Shqipërisë e Drinit mbetur besnik angazhimeve të saj .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 2:50 pm

Joani Kapodistria, shqiptari qe u zgjodh kryetar i pare i shtetit grek
Nga raca shqiptare kanë dalë burra që kanë udhëhequr Turqinë, Egjiptin, Italinë, Rumaninë, kanë qenë Papë edhe shumë kryetarë dhe kryeministra të Greqisë ishin me origjinë shqiptare. Nga 100 heronj të Kryengritjes greke të 1821-it, 90 prej tyre janë shqiptarë që sot njihen me emrin arvanitasit. Greqia disa herë është udhëhequr nga mbretërit edhe disa herë ka pasur Kryetar Republike, duke humbur drejtimin nga mbretërit. Nga studimet e mia shumë vjeçare kam nxjerrë biografitë e disa nga kryetarët e shtetit grek që lindën nga raca shqiptare. Kështu, kryetari i parë i Greqisë më 1828 deri më 1831 ishte Joani Kapodistria, më tej kemi më 1924-1926 admiralin Pavlos Kunduriotin, më 1926-ën, gjeneralin Teodor Pangallos, më 1926-1929 kemi përsëri admiralin Pavlos Kunduriotin, 1929-1935 kemi Aleksandro Zaimin, 1971 Jorgo Papadhopulos, edhe sot çamin Karolos Papuliasin. Pra, nga dymbëdhjetë kryetarë që kanë udhëhequr republikën greke nga 1828-ta e deri më sot 2007, shtatë prej tyre rrjedhin nga familje shqiptare. Sot do të shkruajmë për atë burrë që u zgjodh Kryetar i Parë i Greqisë së Pavarur më 1827-ën, Joani Kapodistira, i cili lindi në qytetin e Gjirokastrës në vitin 1776. Por, disa historianë grekë mëndjengushtë kanë falsifikuar biografinë e Kapodistrisë që ishte shqiptar, duke u munduar të fshehin historinë e vërtetë, por edhe këtë herë ata nuk ia arritën qëllimit dashakeqës, sepse në Greqi ka edhe nga ata studiues që e pranojnë të vërtetën sado që e hidhur të jetë për kombin grek.
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Wvbrsm
Origjina shqiptare e Kontit Joani KAPODISTRIA (1776-1831)

Joani Kapodistria lindi në një familje gjirokastrite. Familja e tij për t’i shpëtuar ndjekjeve të turqve, u vendos në ishullin e Korfuzit. Këtë na e dëshmojnë shumë dokumente të historianëve grekë dhe shqiptarë. Historiani grek, Panajot Arvantinoit në enciklopedinë greke vëllimi i pestë, fq. 402 shkruan se Joani Kapodistria, Kryetari i parë i Greqisë ishte nga lagjja Manalat e qytetit të Gjirokastër.
Edhe historiani tjetër grek, Trifon Evangjelidhi në librin e tij “Historia e Joani Kapodistrias, qeveritar i Greqisë 1828-1831”, shkruan: “Kur u inaugurua në ishullin e Korfuzit monumenti i Joani Kapodistrias më 12 prill 1887, gazetarët grekë në Athinë shkruanin në shtypin e kohës se: Joani Kapodisrias e ka origjinën nga Gjirokastra e Epirit. Ndër ta, gazetarët Vasil Zoto, Teodor Bovo dhe Athanas Petrilli në gazetën “NEA EFHMERIDHA”(GAZETA E RE) të datave 10 dhe 12 maj 1887, deklaronin se Joani Kapodistria ishte nga Gjirokastra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:00 pm

Arbër të lumt për kto shkrime dhe punën që po bën ne nuk mund të bëjm as gjë më shum se një falemnderit ,por për kto shkrime do të jen Histori e gjal dhe fakte të pa mohueshme që do mbeten përgjithmon në kujtes të Popullit je i madh .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:05 pm

Cito :
BashKom
Arbër të lumt për kto shkrime dhe punën që po bën ne nuk mund të bëjm as gjë më shum se një falemnderit ,por për kto shkrime do të jen Histori e gjal dhe fakte të pa mohueshme që do mbeten përgjithmon në kujtes të Popullit je i madh
.
Po dalin ditë për ditë fakte te reja që i kanë fshehur nëpër arhivat e tyre , bëhet pytje ku janë ''Grekët'' në mesjet ?
Kush i bëri ''Grek'' ?
A ekzistonin fare ?
E pamundëshme është që të gjithë heronjt dhe ministrat të jen 90% shqiptarë e 10% vllehë , është për tu habitur .
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom


Male
Numri i postimeve : 767
Age : 52
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:08 pm

Nga faktet që po dalin se Grekët mos vall do jen rrënje fisifeve Shqiptare po të konventuar nga të tjrët për interesa të tyre ,siq thua edh ty aka vall fare grek të lasht ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:17 pm

Aty s'bëhet fjalë që ishin fise shqiptare , por jo këta ''grek'' të sodit , këta nuk jan vendas , në evrope rracë autoktone me ngjyr të zezë në lëkur nuk ekziston , këtyre nuk i u përshtatet as gjuha me greket e vjeter ... Këta sa mendoj une janë Turq-orthodox , edhe ishte ndrimi i popullsise mes tyre (faqe e pre ne kete topic)..
Në fashtarat e Palermos Arbreshet qe iken nga Moreja i quajne Grek “Piana Dei Greci”..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:27 pm

27 ministra në ''Greqi'' ishin me origjinë shqiptare !!
TWENTY-SEVEN GREEK PRIME MINISTERS HAVE ALBANIAN DESCENT

Former Greek Foreign Affairs Minister Theodoros Pangalos, a Greek government representative, on occasion openly spoke about his Albanian background

Speaking of Albanians occupying high positions in the Greek government, Ljalja´s investigation has revealed that even the Greek President, Karolos Papuljas is of Albanian descent. According to Ljalja, Papuljas is a Cham (from Chamurija), born in the village Voshtina, one kilometer away from today´s Greek-Albanian border. His ancestors were Muslims with the last name Sulejmani. About 120 years ago Papuljas´s ancestors converted to Christianity and changed their name. Ljalja supports this assertion with evidence which he received from a well-known Albanian actor who studied with Papuljas and with whom the Greek President maintains contact to this day.

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 I1go6b
The Greek President is Albanian!

Mund ta bëni përkthimin këtu : http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http://translate.google.com/%23&sl=en&tl=sq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 3:41 pm

Kryeministra të Greqisë që ishin arvanitas janë më shumë seç paraqesim në këtë përmbledhje të përgjithshme, por mjerisht na mungojnë të dhënat biografie për më gjerë. Dhe këto biografi janë marrë nga arkiva e Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë…Historikisht arvanitasit kanë dhënë një kontribut të madh në të gjitha fushat e jetës politike dhe kulturore të Greqisë. Shumë prej tyre përfshihen në listën e emrave më të shndritshëm, që i dhanë lavdi Greqisë së Re. Gjithnjë nga historia kemi mësuar se shqiptarët kanë bërë karrierë udhëheqëse politike në Turqi, Rumani, Itali, Egjipt. Por shumë pak është shkruar dhe folur që shqiptarët ose grekët me origjinë shqiptare ishin shumë kryetarë dhe kryeministra të Greqisë. Prandaj për lexuesit sot kemi zgjedhur të paraqesim biografitë të disa kryeministrave të shtetit Grek që ishin arvanitas. Qëllimi është për të ndriçuar rolin historik që luajtën arvanitasit për drejtimin e mbretërisë dhe shtetit grek. Kryeministra të Greqisë që ishin arvanitas janë më shumë seç paraqesim në këtë përmbledhje të përgjithshme, por mjerisht na mungojnë të dhënat biografie për më gjerë. Dhe këto biografi janë marrë nga arkiva e Lidhjes së Arvanitasve të Greqisë. Arvanitasit, këta luftëtar trima, heronj të Kryengritjes të 1821, jo vetëm me armët e tyre luftuan për pavarësinë e Greqisë, por ishin kryetarët e parë të shtetit grek, që drejtuan Greqinë drejtë zhvillimit të jetës europiane. Shumica e kryeministrave të Greqisë që ishin arvanitas janë me origjinë nga ishujt që historikisht njihen të banuar dhe banohen edhe sot me shumicë nga popullata arvanitase si Hidra, Speca, Poros, Salamina etj. Në vitin 1850, arvanitasi Andoni Kryeziu, kur ishte kryeministër, shpalli Kishën Autoqefale Greke, duke e shkëputur përgjithmonë nga vartësia e Fanarit të Stambollit. Arvanitasi tjetër Dhimitër Vulgari pasi u zgjodh kryeministër i Greqisë, u bë e mundur bashkimi i Shtat ishujve me Greqinë. Kryeministri Dhimitër Vulgari mbështeti fuqishëm kryengritjen e ishullit të Kretës për tu bashkuar me Greqinë. Po ashtu Kryeministër të Greqisë kanë qene edhe arvanitasit Teodoros Pangallos i cili më tej u zgjodh dhe Kryetar i shtetit grek. Kryeministër i Greqisë ka qenë edhe anëtari i Akademisë së Athinës Aleksandër Diomidhis për të cilin kemi shkruar në biografitë e arvanitasve që ishin anëtarë të Akademisë greke. Ai u zgjodh Kryeministër i Greqisë më 30.6.1949 deri më 6.1.1950. Pra historikisht arvanitasit kanë dhënë një kontribut të madh në të gjitha fushat e jetës politike dhe kulturore të Greqisë. Shumë prej tyre përfshihen në listën e emrave më të shndritshëm, që i dhanë lavdi Greqisë së Re. Por sot pozicioni i gjuhës, kulturës dhe i traditave të tyre nuk e meritojnë vendin që u ka lënë shtetin grek. Ku çdo gjë që ka lidhje me arvanitasit fshihet, izolohet dhe konservohet nëpër bodrumet e harresës për të mos dalë më në dritë e vërteta e tyre që janë zotër të Greqisë.

1. Gjergj KUNDURIOTI (1782-1858) lindi në ishullin e Hidrës. I takon familjes së Kunduriotëve që ia dhanë shumë kryengritjes së 1821. Tok me vëllanë Llazarin, dhanë shumën prej 1.948.158 franga ari (4/5 të pasurisë së tyre) për mbështetjen të Kryengritjes të 1821. Ishte Kryetar i Greqisë në periudhën 11.10.1824-6.2.1825. Kryetar dhe anëtar i Komisionit Drejtues më 1832. U zgjodh kryetar i mbledhjes së Pleqërisë së parë(1844-1845), të mbledhjes së Pleqërisë së dytë(1845-1846), dhe të mbledhjes së tretë(1846-1847). Në janar të 1844 u bë kryeministër dhe ministër i Marinës. U bë kryeministër përsëri në vitin 1848, dhe dha dorëheqjen për shkak të mospajtimit me mbretin Otton. Në vazhdim ishte deputet dhe kryetar i Kuvendit të mbretërisë së Greqisë më 1856.Vdiq më 1858 në ishullin e Hidrës.

2. Andon KRYEZIU (1796-1865) lindi në ishullin e Hidrës më 1796. Familja e tij kishte ardhur në ishull në shekullin XVII. Rrënjët e fisit të Kryezinjve gjenden në fshatin arvanitas Krieza të Eubesë jugore. Qysh në fillim të luftës së 1821 luftoi gjithnjë në vijën e parë dhe si dorë e djathtë e admiral Andrea Miauli. Më 1836 bëhet ministër i Marinës detare greke,më vonë bëhet krye kujdestar i oborrit të mbretit Otton dhe zgjidhet kryeministër në 1842-1844, dhe në vitin1849-1854. Gjatë periudhës që ishte kryeministër zgjidhi problemin e madh kishtar të asaj kohe me shpalljen e Kishës Autoqefale Greke më 1850 duke e shkëputur përgjithmonë nga qendra e fesë ortodokse në Stamboll. Ishte i pari njeri që u bë nënadmiral i Marinës greke dhe u caktua adjutant i mbretit Gjeorgjit të parë të Greqisë. Vdiq më 1865 në Athinë dhe u varros me nderime të veçanta të mëdha.

3. Dhimitër VULGARI (1801-1877) lindi më 1801 në ishullin e Hidrës. Ishte bir i beut të Hidrës, Gjeorgjio Vulgarit. Në moshën 17 vjeç u bë anëtar i Këshillit të Hidrës dhe më 1822, u zgjodh kryetar i përfaqësisë së Hidrës, u bë dhe drejtues i anijes luftarake në ishull. Më 1826 ishte prokuror i Hidrës dhe më 1848 u bë ministër i Ekonomisë. Ishte kryeministër nga viti 1855-1857, 1862-1863, 1863-1864, 1868-1869, 1871-1872, dhe nga 1874-1875. Gjatë periudhës që ishte kryeministër u bë bashkimi i Shtat Ishujve me Greqinë, dhe mbështeti fuqishëm kryengritjen e ishullit të Kretës. Vdiq më 1877 në Athinë.

4. Athanas MIAULI (1815-1867) lindi në ishullin e Hidrës më 1815 dhe ishte djali i të lavdishmit Andrea Miaulit. U rrit pranë babait në det dhe mësoi në anije Fregatë shkrim e këndim në gjuhën greke nga Filip Joanu. Ai mbaroi Fakultetin Ushtarak të Mynihut në Gjermani dhe shërbeu si oficer i marinës greke. U bë adjutant i mbretit Otton dhe ministër i Marinës në vitin 1855. Kryeministër i Greqisë u zgjodh nga viti 1857-1862.Vdiq në Paris të Francës në vitin 1867.

5. Pavlo KUNDURIOTI (1855-1935) lindi në ishullin e Hidrës më 1855. Pavloja ishte nipi i Gjeorgjio Kunduriotit dhe bëri karrierë si oficer i Marinës, me një veprimtari të gjerë. Në vitin 1905 u bë adjutant i mbretit Gjeorgjio i Parë, në prag të luftës së 1912 u bë komandant i flotës së Egjeut dhe në vazhdim u bë nënadmiral. Pushtoi ishujt Limons, Tenedos, Tasos, Samothraqit, Psara dhe Mitilini. Mundi flotën turke në dhjetor të vitit 1912 dhe në janar 1913.Më 1915 u zgjodh ministër i Marinës dhe më 1916 anëtar i Treshes arvanitase Venizellos, Dangëlliu, Kundurioti që drejtonte lëvizjen më 1917, dhe u bë ministër i Marinës. Më 1920 u bë mëkëmbësi i mbretit të Greqisë dhe më 1923 u bë Kryetar i parë i Republikës Greqisë deri më1926.Në vitin 1926 u zgjodh Kryetar i Republikës Greke arvanitasi tjetër Teodoros Pangallos. Në vitin 1929 u rizgjodh përsëri Kryetar i Republikës së Greqisë dhe dha dorëheqjen për shkaqe shëndetësore në dhjetor të vitit 1929. Vdiq më 1935 në Faliro të Greqisë.

6. Petro VULGARI (1884-1957) lindi në ishullin e Hidrës më 1884. Ishte oficer i Marinës në Luftërat Ballkanike dhe mik i ngushtë i Pavlo Kunduriotit. U bë në periudhën 1926-1935, komandant i përgjithshëm i aviacionit të marinës, komandant i bazës së nëndetësve dhe më vonë atashe ushtarak në Ankara të Turqisë. U bë ministër i Aviacionit në Qeverinë e Lindjes së Mesme, dhe nga 8- 4-1945 e deri më 17-10-1945 u bë kryeministër i Greqisë. Nuk pranoi kurrë shpërblimet për detyrën si kryeministër. Ai vdiq në Athinë më 1957.

7. Diomidh QIRIAKO (1811-1869) lindi në ishullin e Specas në vitin 1811. Familja Qiriako i dha shumë Kryengritjes të 1821. Vëllai i tij, Jani Qiriako ishte nënadmiral i flotës së ishullit të Specas dhe u vra në luftën e Mesollogjis. Diomidhi studioi për drejtësi në Universitetin e Pizës dhe të Parisit. Më 1835 u bë prokuror i Gjyqit të Shkallës së Parë. Në vitin 1840 u zgjodh i plot fuqishëm i ishullit të Specas. Ishte redaktori kryesor i Kushtetutës të vitit 1843 dhe qysh nga viti 1851 ishte profesor i së Drejtës Kushtetuese. Ishte ministër i Fesë dhe Arsimit Publik, dhe më 18-3-1863 deri 29-4-1863 ishte kryeministër i Greqisë. Vdiq në Itali në vitin 1869.

8. Emanuil REPILI (1863-1924) lindi më 1863 në Kranidhi. Studioi për drejtësi dhe u muar dhe me gazetari. Ishte kryeredaktor i gazetës “Akropol” dhe ishte artikullshkruesi special për më se një dekadë. U bë ministër i Jashtëm më 1910 dhe më 1913, në krah të kryeministrit Elefterios Venizellos. Ai mori administrimin e përgjithshëm dhe organizimin e Greqisë së Veriut. Në vitin 1925 u zgjodh ministër i Ekonomisë dhe më 1916 ministër i Punëve të Jashtme dhe nënkryetar i qeverisë. Si ministër i Jashtëm përpunoi dhe arriti të votohet ligji për Bashkitë dhe Komunat që tregonte sistemin e drejtimit të bashkive dhe komunave. U zgjodh kryeministër më 21-8-1917 deri 28-8-1917, dhe nga 19-10-1917 deri 3-1-1918. Vdiq në Kranidhi më 1924.

9. Aleksandër KORIZI (1885-1941) lindi më 1885 në ishullin e Poros. Studioi për Drejtësi dhe në vitin 1903 u emërua nëpunës në Bankën Kombëtare Greke. U bë drejtor i kësaj banke më 1921 dhe nëndrejtor i saj më 1928. Në vitin 1929 krijoi Bankën Bujqësore dhe ishte i pari drejtor i saj. Më 1936 u bë ministër i Komunikacionit dhe më 1939 u bë përsëri drejtor i Bankës Kombëtare Greke. Me vdekjen e kryeministrit Metaksait në janar të vitit 1941, kur askush nuk ndërmerrte qeverisjen e Greqisë, mori detyrën e kryeministrit më 19-1-1941, dhe më 18 prill 1941, pas një mbledhje të vështirë të Këshillit të Ministrave, kur u kthye në shtëpi, vrau veten.

10. Kiço XHAVELl (1801-1855), në s’është më i rëndësishmi i fisit të madh Suljot të Xhavellave, është gjithëse si, më i rëndësishmi i Xhavellave që morën pjesë në Revolucionin e 1821. Xhavella më i rëndësishëm cilësohet Fotoja, për të cilin Kollokotroni thoshte: ‘’Marko Boçari nuk kapej, por Fotoja ishte përsosmëria. Kiço Xhavella u rrit në Kofuz, ku ishin shpërngulur suljotët pas pushtimit të Sulit nga Ali Pasha. Më 1820 rikthehet në Sul pas marrëveshjes të suljotëve me Aliun dhe shpallet kapedan në moshën 19 vjeç. Shkonte në Itali me detyrë të siguronte municione, por kur u kthye, Ali Pasha ishte vrarë dhe suljotët, u shkulën përse dyti nga Suli prej turqve të Sulltanit. Xhavella shkon në Etolakananidhe merr pjesë në të gjitha betejat e rrethinës, qoftë nën komandën e Marko Boçarit qoftë dhe vetëm. Kur Gjeorgji Karaiskaqi u bë kryegjeneral i Rumelisë, Kiço Xhavella me suljotët e ndoqën pas, pavarësisht nga kundërshtimet fillestare. Më 1835 mbreti Othon e bëri nëngjeneral dhe Mbikëqyrës i Përgjithshëm i Ushtrisë dhe adjutant të vet. Kiço Xhavella shërbeu si prokuror, kryegjeneral pas vdekjes së Karaiskaqit, ministër i mbrojtjes më 1844. Më 1847-1848 ishte kryeministër. Vdiq më 1855 në Mesologgji. Sot pjesëtarët e fisit të Xhavellave i kemi në Shqipëri, Greqi, SHBA dhe Australi. Ata që jetojnë në Shqipëri e kanë ndryshuar mbiemrin nga Xhavella në Tasho. Trashëgimtarët e fisit të Xhavellave çdo 6 gusht mblidhen në Melesin në kishën e Shën Sotirit ku festojnë së bashku dhe kujtuar të parët e tyre. Xhavellasit kanë qenë pjesëtarë edhe të gardës së Skënderbeut.

11. Jonani Teodor Kolokotroni (1804-1868) lindi më 1804 në Zakintho. Që në moshë të re 17 vjeçare mori pjesë në kryengritjen kundra turqve. Mori pjesë në disa beteja të mëdha për çlirimin e Greqisë si në Tripoli, Navplio, dhe luftoi përkrah arvanitasit Gjeorgjio Karaiskaqit deri në vrasjen e tij. Pas kësaj Joani u kthye në Peloponezi për të luftuar edhe aty kundra turqve. Ishte mik i arvanitasit tjetër Joani Kapodistrisë dhe u burgosmë vonë nga kundërshtarët politik që kundërshtoni ardhjen e mbretit Otton. Në vitin 1836, kur Greqinë e udhëhiqte mbreti Otton ishte gjeneralmajor i ushtrisë së tij. U zgjodh Kryeministër i Greqisë në vitin 1862 dhe luftoi për të mbrojtur mbretin Otton të cilët kundërshtarët politik donin ta rrëzonin nga pushteti. Me largimin e mbretit Otton nga fronti mbretëror u largua për në Itali. U rikthye në Greqi pas ardhjes të mbretit Gjeorgjit të Parë. Vdiq më 20 maj 1868
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Angela
Fillestar/e
Fillestar/e
Angela


Female
Numri i postimeve : 33
Age : 36
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/03/2010

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 4:03 pm

https://www.youtube.com/watch?v=qpzESpU8_x4

https://www.youtube.com/watch?v=ShLwiSiOeTQ&feature=related
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyWed Mar 17, 2010 9:25 pm

Lazaros Koundouriotis 1821 dhe quhet "i Ati i Kombit"
Edhe ky me origjinë Shqiptare

Lazaros Koundouriotis fought during the Greek War of Independence 1821 and is
called "the Father of the Nation"

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 34g9hn5
The Koundouriotis family, which produced the first President of the Greek Republic, was Albanian, like many of Idra's early settlers, who fled here from the Turks in the 15th century. Despite popular mistrust of the Albanians today in the face of a new wave of immigration, elements of Albania have penetrated into Greek culture: the foustanella or kilt that's a part of the formal attire of Greek soldiers is based on Albanian fighting gear, and is sometimes referred to as the "Albanian kilt:" http://books.google.com/books?id=CZUhoF ... ka&f=false
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 209neh3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyThu Mar 18, 2010 12:18 am

Grekqija eshte popull i perzire.
ka Turq, bullgare,maqedonas,coban (vlleh) ka pase edhe arab.
pjesa me e madhe e popullsis ka qen me shqiptare por kan qen te perndjekure, kam pare nje emisjon vetem te vjetrit e ruaj traditen e gjuhes Shqipe ate edhe fshehtas.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyMon Mar 22, 2010 9:25 pm

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 208xipu
Në vitet 1980 ai e braktis profesionin e tij të avokatit për t'u marrë me studimet historike, folklorike dhe gjuhësore të arvanitasve të Greqisë. Në vitin 1983 Aristidh Kola zgjidhet kryetar i “Lidhja Arvanitase të Greqisë” (Arvanitikos Syndesmos Elladas) dhe po atë vit do botonte librin e tij të parë me titull “Arvanitasit dhe origjina e grekëve” një libër i ringjalljes së vetëdijes arvanitasve në Greqi, që do të ribotohej edhe nëntë herë të tjera në gjuhën greke.

Në vitin 1985, Aristidhi ishte organizatori kryesor i koncertit të parë në Greqi me këngë arvanitase, ku me Dhimitër Lekën dhe këngëtarin Thanasi Moraitin bënë të mundur nxjerrjen e diskut CD të parë në historinë shqiptare me këngë arvanitase “Këngë Arvanite”.

Në vitin 1989, boton librin “Gjuha e Perëndive”, dhe më 1995, Aristidhi themelon shtëpinë botuese “Thamiras”, me qëllim botimin e veprave të autorëve arvanitas, por edhe të autorëve nga Shqipëria, dhe midis tyre është ribotuar vepra e Fan.S.Nolit “Historia e Gjergj Kastriotit Skënderbek”. Po në vitin 1995, do botonte librin më të suksesshëm në gjuhën greke dhe shqipe “Greqia në kurthin e serbëve të Millosheviçit”. Një libër që tregon për komplotet dhe masakrat ç’njerzore serbe kundëra kombeve të ish- Federatës Jugosllave dhe kryesisht të shqiptarve. Në librin “Greqia në kurdhin e serbëve të Millosheviçit” Aristidh Kola do të paralajmëronte për masakrën që po pregatiste Millosheviçi dhe bashkëpuntorët e tij kundra popullit shqiptar të Kosovës.

Në vitin 1996 Aristidhi i nderuar do jepte dorheqjen si kryetar i “Lidhjes Arvanitase të Greqisë” për tu marrë vetëm me studimet pellazgjike, dhe në vitin 1997, Aristidh Kola do botonte i vetëm revistën tre mujore “Arvanon”. Ku në këtë revistë, ai merrte pjesë bashkë me shqiptarët e Kosovës në luftën e drejtë të tyre.

Me fillimin e luftës në Kosovë, Aristidh Kola bashkë me arvanitas të tjerë do të mbronin çështjen e drejtë të popullit shqiptar të Kosovës, përballë deputetëve, gazetarve dhe intelektualve grekë që ishin rreshtuar në krah të kriminelëve të Millosheviçit. Atëhere emigrantët shqiptarë në Greqi do shikonin çdo mbrëmje Aristidhin dhe arvanitas të tjerë në ekranet televizive greke duke mbrojtur të drejtat e shqiptarëve të Kosovës dhe të emigrantëve në Greqi.

Me punën e tij të palodhëshme në ndihmë të çështjes shqiptare të Kosovës, ai informonte publikun e painformuar drejtë grek për dramën e dhimbëshme që po kalonin shqiptarët në Kosovë. Për këtë shkak, akuza dhe “shigjeta me helm” do të hidheshin kundëra Aristidhit, njeriut të ndershëm dhe të drejtë. Ai do të akuzohej nga deputetë grekë si agjent i Shqiprisë dhe i shqiptarëve. Kur dilte në TV greke shkonte me vetëdije, se po shkonte në shtigje me rreziqe të mëdha, por ai i kishte marrë parasysh të gjitha dhe gjënë më të keqe...!

Me hyrjen e trupave të NATO-s në Kosovë, Aristidhi shprehte dëshirën për të vizituar Kosovën e lirë. Por dëshira nuk iu realizua, Kosova e lirë mbeti në zemrën dhe ëndërrën e tij.

Më 24 maj 2000, një ditë përpara prezantimit të librit të tij, kushtuar arbëreshit të njohur urat Antonio Belushit, me titull “Antonio Belushi dhe magjia e traditës popullore” Aristidh Kola do të shtrohej urgjentisht në një spital të Athinës i sëmurë rëndë. Veprimtaria për prezantimin e librit të tij u bë pa të, pa frymëzuesin e atij takimi prekës. Një sëmundje e pa shërueshme që do përparonte me shpejtësi për ti marrë jetën njeriut të mirë në mbrëmjen e 11 tetorit 2000 në spitalin Evangjelizmos në Athinë ku lëndonte prej një muaj. Vdekja e Aristidh Kolës goditi zemrat e mijra emigrantëve shqiptarë që punojnë e jetojnë në Greqi. Ajo vdekje preku shpirtrat e arbëreshëve kudo që ndodhen në botë. Një vdekje e parakohëshme që mori jetën e historianit dhe studjuesit arvanit Aristidh Kola, këtij avokati të çështjes shqiptare, që punoi për miqësinë dhe bashkëpunimin e popujve të Ballkanit. Pak ditë para se të vdiste Aristidhi kishte përfunduar me dorëshkrim librin “Zeusi pellazgjik dhe mashtrimi indo-europjan”. Në këtë libër të fundit të tij, Aristidh Kola na sjell shumë të dhëna të rëndësishme, për perjudhën parahistorike dhe kryesisht për paraardhësit e shqiptarve të Kosovës që ishin Dardanët Pellazgjik.
Nga raca shqiptare kanë dalë burra që kanë udhëhequr Turqinë, Egjiptin, Italinë, Rumaninë, kanë qenë Papë edhe shumë Kryetar dhe kryeministra të Greqisë kanë qenë me origjinë shqiptare. Nga 100 heronj të Kryengritjes greke të 1821, 90 prej tyre janë shqiptar që sot njihen me emrin Arvanitasit. Greqia disa herë është udhëhequr nga mbretërit edhe disa herë ka pasur Kryetar Republike duke humbur drejtimin nga mbretërit. Nga studimet e mia shumë vjeçare kam nxjerrë biografitë e disa nga Kryetarët e shtetit grek që lindën nga raca shqiptare. Kështu, kryetari i parë i Greqisë më 1828 deri më 1831 ishte Joani Kapodistria, më tej kemi më 1924-1926 admiralin Pavlos Kunduriotin, më 1926 gjeneralin Teodor Pangallos, më 1926-1929 kemi përsëri admiralin Pavlos Kunduriotin, 1929-1935 kemi Aleksandro Zaimin, 1971 Jorgo Papadhopulos, edhe sot çamin Karolos Papuliasin. Pra, nga dymbëdhjetë Kryetarë që kanë udhëhequr Republikën Greke nga 1828 e deri më sot 2007, shtatë prej tyre rrjedhin nga familje shqiptare.

Sot do të shkruajmë për atë burrë që u zgjodh Kryetar i Parë i Greqisë së Pavarur më 1827 Joani Kapodistira i cili lindi në qytetin e Gjirokastrës në vitin 1776. Por disa historianë grekë mëndje ngushtë kanë falcifikuar biografinë e Kapodistrisë që ishte shqiptar duke u munduar të fshehin historinë e vërtetë, por edhe këtë herë ata nuk ia arritën qëllimit dashakeqës sepse në Greqi ka edhe nga ata studiues që e pranojnë të vërtetën sado që e hidhur të jetë për kombin grek.

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 10gjml3
Nuk mund ti vihen pranga dritës
e diellin në varr ta groposin, nuk mund
ndaloni - ai që keni në duar
është një mal drite
por dhe Himalajë në shpirtin tonë.

Tepër i rëndë për ta mbajtur gjashtë burra
në atë arkivol prej drurëve të këtij dheu
është flaka e zjarri i Prometeut
që u mësoi popullit të vet sekretin
si ta ndezin pishtarin e dritës
e për ta mbrojtur atë dritë, si të vdesin.


Për këtë u zemeruan zotërit e Olimpit
e vranë,
jo në Kaukazin e largët
as në mitologjinë helene
por në Athinën moderne
ku natën të vrasin e ditën të qajnë.

Si mund ta zërë varri atë farë vigani
atë që mbi kokë pranonte veç qiellin
që e pagoi qëllimin me lirinë e jetën
si mund ai dheun e zi ta durojë
- Mbahuni burra, mos qani, qëndroni
e jo si ushtarë të drobitur pas beteje
por si ata që luftën fillojnë

Jeni arvanites, bijtë e nipërit e revolucionit
të Kollokotronit dhe të Marko Boçarit
që bënë epokë permes luftrash e zjarrit
ju shqiponja me krahët e lirisë
që ky 11 tetor 2000 akull në gjoks ju vuri
ndaloni, e puthni në ballë
i vini në thilenë e gjaketës trëndafilin
të kuq si gjaku në flamurin tonë
t’ua tregojme vrasëve skutave të Akropolit
se zemra e tij në zemrën tonë rron.

Ti themi ne shqiptarët e gjithë botës:

Ari, ti e di se sa të deshëm
tek ti kishin dashurinë
ëndrrën si flamur shprese
se edhe ti ishe si ne
bir i zogut të qiellit, shqiponjë
kënga arvanite, kapedanët e detit
trimat që bien por kurrë nuk vdesin
Aristidh Kolia, gjaku i gjakut tonë.

Po qan një arvanitas i vogël
tek pragu i portës
në Thivën ku ti ke lindur, belbëzon
me fjalët e lashta sa vetë bota:
- Nana du klumësht! Nana don...

Nuk mund ti vihen pranga dritës
e Diellin në varr ta groposin, nuk mund!
hijenat e erresirës me kot skërmitën
zjarrin që ti ndeze, ta shuajnë nuk mund!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptySat Mar 27, 2010 2:39 am

"Ç'janë kosovarët për grekët".

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Nxqu83
Ky studim ka qenë pjesë e punimit të Aristidh Kolës me titull "Ç'janë kosovarët për grekët". Ai bëri një punë të palodhur për çështjen shqiptare, pikërisht në ditët kur në Greqi, ashtu siç shprehet edhe ai vetë "..ato kohë të flisje kundër serbëve, të konsideronin këtu të paktën...tradhtar të kombit!". Duket se zbulimet e fundit, por edhe të tjera që priten të bëhen do t`i japin të drejtë këtij gjigandi të historisë së Ballkanit dhe jo vetëm. Duket se Apostulli i shqiptarizmës me veprën e tij të madhe që la, nuk paska folur me gjuhën e pasionit kombëtar, siç e akuzonin kundërshtarët mjeranë jo të paktë të tij, por me logjikën e ftohtë të shkencëtarit e të njeriut erudit. Në Ballkan jemi, e edhe Aristidh Kola nuk mund të përbënte përjashtim. Si të gjithë bashkëgadishullorët e tij të mëdhenj, edhe atij i është ruajtur vlerësimi e vendi për më vonë, shumë kohë pas vdekjes. Ndoshta për të do të flasin vetë "gurët" e këtij gadishulli, ndoshta vetëm ata do t`i japin të drejtë atij. Sepse shqiptari Aristidh Kola ishte një gur i rëndë i këtij gadishulli, një gur i çmuar që nuk e lanë të jetojë gjatë. Por lind pyetja: Ku do të fshihen guralecët, pseudohistorianët që arnuan e mballosën historira të pafundme me veladonë, raso, e kamillafë, në shërbim të doktrinave që janë të destinuara të vdesin e i kanë ditët e numuruara? Siç e ka vërtetuar Historia, në…vrimën e miut!...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptySat Apr 03, 2010 12:34 am

Kushtetuta e parë ''Greke ''
Asambleja Kombëtare e tretë në Trojzina në fazat e mëvonshme të kryengritjes ''greke'' kombëtare për çlirim nga sundimi turk. Le të shohim anëtarët e parë të kushtetutës ''greke'' që praktikisht të përcaktojë karakterin e shtetit, territorin e saj dhe banorët e saj.
neni sipas rendit .

1) grekët mund të jenë:
2) a) Të gjithë banorët që besojnë në Krishtin/orthodox.
3) b) Të gjithë ata besimtarë në Krishtin që nën sundimin osman arritën ose mbërrijtën në Greqi për të luftuar ose për të zgjidhur.
4) e) Të gjithë ata të huaj që erdhën dhe janë regjistruar si qytetarë.
Lënda e interesit: Për të "Greqisë së Lashtë" ishte e mjaftueshme vetëm të jenë të krishterë/orthodox!
Ky dokument provon se ''grekët'' kanë një kujtesë shumë të shkurtër. Ata harruan se si u krijua shteti grek dhe cilat janë ''grekët'' modern sot.
Që do të thotë : po je krishter-orthodox bëhesh automatikishtë ''Grek''
Feja: ortodoksë grekë 98%, muslimanë 1.3%, të tjerë 0.7%

Për të bërë paradoks edhe më shumë për të kujtojnë " Grekët'' e tyre presidenti i parë Xhorxh Konduriotis (1782-1858) i cili shërbeu si kryeministër i Greqisë gjatë mbretërimit të Oto e Bavaria si Mbret i Greqisë, dhe më vonë G.K. u bë presidenti i parë i shtetit grek (1823-1826).

G. Konduriotis vjen nga një familje shqiptare e famshme që pa dyshim i dha kontributin te madh për të Revolucionit ''greke''.
Emri origjinal është Maturantet, por është ndryshuar në Konduriotis sipas një nga paraardhësit te tyre i cili ishte një banor i Kountora fshatit, Megarida.
Lazaros Konduriotis vëllau i vet, të cilët luftuan në Luftën ''greke'' e Pavarësisë në vitin 1821 u quajt "Babai i Kombit."
Nipi D. Konduriotis, Pavlos, u festua pas Luftës së Parë Ballkanike dhe u zgjodh dy herë President i Greqisë.
Xhorxh Konduriotis ishte një shqiptar që dinte vetëm gjuhën shqipe dhe u bë presidenti i parë grek.
zyrtar i autoriteteve ''greke'' . Konduriotis dhe emri i tij nuk është përmendur në asnjë tekst në shtetin moderne ''greke'' për shkak të ndjeshmërisë politike në lidhje me origjinën e tij shqiptare, Xhorxh Finley shkroi në librin e tij "Historia e Revolucionit Grek" e 1861.
Kjo nuk është një rastësi, karakteri shqiptar i Shtetit ''Grek'' është konfirmuar nga të shquarit revolucionarë tjerë, të cilët morën pjesë në luftën për pavarësi, dhe ishin shqiptarë që nuk dinin greqisht. Midis tyre M.Boçari, dhe Andreas Kicos Dzaveljas Mioulis
Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 A11e02
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptyTue Apr 13, 2010 7:35 pm

Gjurma shqiptare
në trojet e Greqisë

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 2sbaeqp
Në 115 faqet e monografisë së Arben Llallës
defilon shpirti shqiptar i Greqisë, një parathënie brilante, hyrja,
historiku i shqiptarëve të Greqisë, gjuha shqipe nëpër shekuj, si dhe
disa këngë, poema, një fjalim parazgjedhor, satira arvanitase,
kërshendella arvanitase, faksimile dhe bibliografia, të gjitha të
mbështetura mbi ide të shëndosha, komentime, analiza, dëshmi e fakte
konkrete. Libri u kushtohet përpjekjeve të shqiptarëve të Greqisë që
punuan dhe luftuan për ruajtjen dhe pasurimin e historisë dhe gjuhës
shqipe. Ndër ta, autori veçon Aanastas Kulluriotin, Panajot Kupitorin,
Jorgo Marugën, Aristidh Kolën, të cilin e ka njohur personalisht. Është
fakt, thekson autori duke u bazuar në burimet e një kalnedari shqip të
vitit 1984, se tashmë nuk mund të diskutohet edhepse deri tani
pjesërisht ishte fshehur e vërteta se 90 nga 100 heronjtë e Kryengritjes
së vitit 1821 ishin arvanitë (fq.17).

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 2ldawxz
Gjurmë të letërsisë
shqiptare në Greqi - kopertina 2
Arben Llalla i sjell lexuesit shqiptar një lëndë të pasur e të
panjohur deri më sot, mbi vlerat e larta të arvanitasve tanë. Lënda
historike e letrare që sjell përmes kësaj monografie e pasuron fondin
dokumentar të historisë sonë të lavdishme. Disa nga tekstet që i ofron
opinionit kanë qenë të botuar në gazetat greke të shek. XIX, disa jepen
për herë të parë. Shndrit ndër to kënga Për të parën princëshë
Leksandra: Të këndojmë në shqip,/ që ështe gjuhë trimërie,/ që e fliste
admiral Miauli,/ Boçari, dhe gjithë Suli, një këngë vlerash të larta që
josh kureshtjen e dashamirëve të letërsisë artistike e të asaj
popullore: Doli dielli në mal,/ sitë pa sipër në kalë,/ u fsheh brenda
në re,/ të ndriçohesh tinë dhe.// Kur vije nga Tatoi,/ hëna dilte
Imitos/ duke hedhur sytë e të pa/, ndriço për mua ty të tha.

As
që meriton të lodhish trurin duke e komentuar më tej një vepër që të
josh që në shikim të parë, pas këtyre vargjeve ku defilon shpirti
shqiptar. E përshendesim nga diaspora dhe e përgëzojmë këtë historian të
ri e të talentuar, elbasanasin e Tetovës që na e përkujton faktin se
arvanitasit e quajnë veten zotër të Greqisë, se duhet vazhduar kërkimet e
mëtejshme të shkrimeve të vjetra në gjuhën shqipe të shkruara edhe me
shkronja greke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu


Male
Numri i postimeve : 178
Age : 70
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptySun May 09, 2010 1:05 pm

Arber, librin tim "Skenderbeu ne 600 vjetorin e lindjes" ua kame derguar pas dikujt qe ta leje te restorani Skupi, te sheshi Skenderbeu. Paraqituni personelit te restoranit. Libri eshte i mbyllur ne nje pliko dhe mbi te shkruan "Per Arberin" aty eshte edhe telefoni im, nese ka ndonje problem me trego. Te fala Ilmiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu


Male
Numri i postimeve : 178
Age : 70
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 EmptySun May 09, 2010 1:05 pm

Arber, librin tim "Skenderbeu ne 600 vjetorin e lindjes" ua kame derguar pas dikujt qe ta leje te restorani Skupi, te sheshi Skenderbeu. Paraqituni personelit te restoranit. Libri eshte i mbyllur ne nje pliko dhe mbi te shkruan "Per Arberin" aty eshte edhe telefoni im, nese ka ndonje problem me trego. Te fala Ilmiu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Greket dhe Arvanitet.   Greket dhe Arvanitet. - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Greket dhe Arvanitet.
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Grekët joshin shqiptarët: Ndërroni kombësinë për pensione
» Përse Arvanitët Dhe çamët Në Greqi Nuk Konsiderohen Minorite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: