Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Si vishen shqiptaret?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Si vishen shqiptaret? Empty
MesazhTitulli: Si vishen shqiptaret?   Si vishen shqiptaret? EmptyThu Jan 22, 2009 2:19 am

Wednesday, October 11, 2006


Si vishen shqiptaret?


Ne nje diskutim rreth kesaj teme thashe se, sot ne bote mund te shikosh japoneze por edhe afrikane bionde, me floke te verdha. Natyrisht imitim.Pra, eshte nje tendence njerezore per te imituar dhe kjo ze vend sidomos ne individet pa taban, njerez te lehte, pra koke bosh. Pikerisht kjo cilesi njerezore synohet ne industrine e reklamave ku riperseritja bene qe ajo te zeje vend. Puna behet me e lehte ne kete industri sidomos kur tipat jane intesivisht ne kerkim te imitimit...
Persa i takon rinise shqiptare duhet thene se, ajo nen shembullin dhe stimulimin e politikaneve kerkon dhe imiton anet me negative te botes se qyteteruar.
Vrasje, vjedhje,grabitje, korrupsion, prostitucion ka edhe ne Amerike- thone politikanet shqiptar- per te justifikuar poshtersite e tyre. Une dua te them se, ne Amerike ka edhe denim me vdekje ka edhe burg per kongresmena qe mund te kene ngrene dreke qyl ne shkembim te favoreve... Po te shohesh njerzit ne Amerike do te shohesh qe ne pergjithesi kane veshje konservatore. Ne se del i dehur ne publik, denohesh. Sipas zonave dhe qyteteve, femijet poshte 18 vjece nuk mund te dalin nga shtepia te pa shoqeruar me te rritur pas ores 10 te darkes etj... Keto qe permenda une nuk ju interesojne politikaneve shqiptar...
Veshur apo zhveshur? Kjo eshte ceshtja. Si mund te quash veshje kur me shume se 50% e trupit eshte e zbuluar. Ne kete kategori (te zhveshjes) futen shumica e te rejave shqiptare. Ato vishen apo zhvishen tamam si prostituta. Ndoshta edhe jane te tilla. Per kete na siguroi edhe Kryeministri Yne i Nderuar ( njeri nga shkaketaret e renimit dhe degjenerimit te rinise shqiptare) kur tha me rastin e Kampionati Boteror te Futbollit qe u zhvillua ne Gjermani se, “vajzat tona ndodhen atje si prostituta per te kenaqur epshet e botes ne ate eveniment“.
Ne favor dhe me shembull personal per degjenerim-shkaterimin e rinise shqiptare jane edhe OJQ-te. Spikasin ata te “Mjaft” qe jo vetem bejne parada homoseksualizmi por edhe orgjira ne vende publike si ne klubet ne qender te Himares.
Interesant eshte puna e meshkujve. Ata pelqejne kepucet me maje. Gjatesia e majes se kepuceve ndoshta percakton poziten shoqerore. Sa me te gjata majet, aq me e larte pozita ne shoqerin shqiptare. Prej se largu kepucet e tyre duken si anije antike druri Ilire-Liburne ose Vikinge, me majen perpjet.
Bazuar ne faktet e mesiperme shpreh bindjen se, ne se Hollywood-sat,Tom Kruiz dhe Anxhelina Xholi do te dalin me legena dhe kova llamarine ne koke, te paret qe do ta imitojne ne bote do te jene te rinjte shqiptar. Kjo do te beje qe cmimi i legenave prej llamarine te veje ne stratosfere dhe ndonje dinak dhe i mencur bazauar dhe ne iniciativat e Qeverise shqiptare per te thithur investime te diaspores edhe paketa “nje euroshe”, do te investoje ne kete fushe shume fitimprurese, ndoshta nga suksesi i madh ne kete biznes do te rezultoje si “Bilioneri i Pare Shqiptar”. Ketu flitet per para te pastra, sepse po te jete per para droge dhe trafiku, kete shifer (bilionin) e kane kapur shume nga politikanet dhe qeveritaret tane.

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Si vishen shqiptaret? Empty
MesazhTitulli: Re: Si vishen shqiptaret?   Si vishen shqiptaret? EmptySat Jan 24, 2009 12:46 am

Friday, November 03, 2006


Argumenti francez nuk qendron


Per te justifikuar gjerat me negative te cilat i kane mbjelle dhe vazhdojne edhe sot e kesaj dite, politikanet, qeveritaret, rektoret e shkollave te larta etj... nuk lene cep te Globit pa germuar per ti dhene uje argumentit te tyre. Kete radhe kane ndaluar ne France, sepse modeli Amerikan qe i lejon myslimanet te frekuentojne sistemin arsimor qysh nga ai parashkollor deri ne ate te larte universitar me veshjen dhe paraqitjen fetare, rrezon qellimet e tyre te dyshimta.
Argumenti francez nuk qendron.
Me pretekstin e integritetit ne shoqeri, Qeveria franceze i ndalon veshjet myslimane, vecanarisht ato femerore. Ne se do te aplikohej teoria e reciprocitetit, a jane te gatshem francezet qe banojne ne vendet arabe dhe myslimane te vishen sipas tradites vendase? Po veshjen e studenteve
myslimane qe studiojne ne France dhe nuk e kane ne plane te banojne dhe integrohen aty, me c’fare preteksti i ndalon Qeveria franceze?

Petrit Kola
pojofree@yahoo.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Si vishen shqiptaret? Empty
MesazhTitulli: Re: Si vishen shqiptaret?   Si vishen shqiptaret? EmptySat Jan 24, 2009 12:47 am

Wednesday, November 01, 2006


Idenditet mysliman


I nderuari Paul Tedeschini!
Do t’ja filloje me nje pyetje. Kush ne Shqiperi do te guxonte te ndalonte nje hebre te frekuentonte nje institucion publik per shkak te paraqitjes se tij te jashtme? Ja pra nje pyetje retorike...
Presioni ndaj paraqitjes se jashtme te myslimaneve nuk eshte i drejte, eshte i gabuar i pamoralshem, i turpshem sepse me fene po perpiqet te behet politike.
Mjekra dhe shamia eshte shenje fetare myslimane njekohesisht edhe zakon ndoshta dhe vlere universale. Ne se ju do te shikoni nje femer me perce per shembull, juve do te thoni se ajo eshte myslimane. Pse? Sepse juve e dini se ajo veshje i takon myslimaneve. Ne se shamija nuk i takon myslimanve sic pretendoni ju atehere lejojini te frekuntojne shkollat me veshjet qe personat deshirojne. Juve ne ditet e sotme po lejoni ne shkolla c’veshjet dhe ndaloni veshjet. C’fare te keqe do ti sillte veshja e femrave popullit shqiptar?
Zakonet, traditat jane pjese e idenditetit te popujve dhe veshja e grave me nje stil te caktuar perben nje pjese te identitetit mysliman. Jo cdo gje eshte e shkruar sepse po te bazohemi ne kete parim i bie qe Bibla eshte nje dicka e dyshimte sepse eshte shkruar 200-300 vjet pasi Jezus te kish lene Token.
Po ashtu sistemi juridik Britanik do te kosiderohej qesharak sepse nuk ka nje ligje baze por mbeshtet ne rastet e zgjidhjeve te meparshme, pra si eshte bere zakon bazuar ne moralin e kohes.
Juve keni te drejte kur thoni dhe profesoni qe rinia sote eshte me e lire ne zgjidhjet e saj. Atehere perse juve pengoni ate pjese te rinise qe ka zgjedhur te beje nje jete konservatore dhe favorizoni degjenerimin? A e dini se sa perqind e femrave shqiptare para martese abortojne femije? A nuk ju vjen turp kur shikoni qe me shume se 60% e femrave shqiptare vishen si prostituta? A e dini se sa perqind e familjeve shqiptare jane shkatruar ne emer te progresit dhe lirise se zgjedhjeve?
Mbetem ne pritje te pergjigjes tuaj.
Sinqerisht,
Petrit Kola
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Si vishen shqiptaret? Empty
MesazhTitulli: Re: Si vishen shqiptaret?   Si vishen shqiptaret? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si vishen shqiptaret?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: