Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 9:58 pm

Drejtë dështimi kombëtar të Kosovës

BEKIM REXHEPI | 31/05/2009 |Historia e Kosovës duket e gërshetuar me tullusuma, nja prej tyre qe edhe javën e kaluar në parlamentin e Kosovës. Për çudi apo vakia e shqiptarëve u ngjet kur u fle memoria në pikë të ditës, nuk e besoja dhe bëja pyetje se si është e mundur qe një parlament me shumicë absolute qe vijnë nga ish fronti i luftës, po bëheshin pre e një tollusumi politik qe dikur vjellke vrer për vendin e tij. Kuvendi me shumicë nga krahu i luftës ra nga provimi kombëtar: si PDK-ja, AAK-ja dhe ndonjërës tjetër qe aty fatkeqësisht dhe ndodhet, mu në atë parlament qe po promovon anti-kombëtarizim fund e krye. Këti tollosumit politik do ti kthehem pak ma poshtë.

Degradimi i vlerave kombëtare, tashmë nuk mund të mos jetë temë e debateve në mediat tona qe s'janë te pakta, pavarësisht se sa ato a janë profesionale, në të qenunit „media“. Degradimi i vlerave kombëtare fillon qe nga simbolizimet ndryshe, të identifikimit edhe të ideve qofshin ato kulturor a politik. Nga deri- këtu, kemi shumë fakte se si ka ngjizur procesi politik i të gjitha atyre tendencave për të ndryshuar. Qe politika ajo e para, qe e nisi rrugëtimin e prapët për ta ndryshuar kodifikimin e universit kombëtar. Më pastaj, janë hapur dhimbje qe secili shqiptar në ndërdijen e tij të heshtur e ndjen, këtë ndryshim qe s’ka se si të quhet ndryshe, vetëm si degradim kombëtar. Me aktet politike nga disa sensacivë politik - simbolet ndryshe ia imponuan këti populli dhe një strategji komplotiste për shtetin. Shteti i coptuar, nuk më bëhet më ardhmëri e strategjisë koherente, pavarësisht perceptimeve se një rrugë e lehtë drejtë teje ndofta të ofron më shumë, dhe gjëra te tilla. Ka vende të copëtuara që këto rrugë tashme prej kohesh i kanë, në drejtim të shtetit të tyre kombëtar, por interesat ndryshe kanë përforcuar vullnetet e të qenunit vërtetë ndryshe, një fakt në vete. Por ky fakt është tej ngushëllues, për interesat e ngushta nacionale, e që sot vazhdojnë te jenë në vlerësime akuzuese dhe qe po marrin konotacione super politike. Çfarë do te thotë kjo? Qe përpos nocionit të mbi kuptimit të interesave të ngushta nacionale, politika i ka ngjitur edhe një super nocion qe politikën nacionale po e klasifikon po e akuzon si metodë klasike të zhvillimeve dhe proceseve në botë. Mbi këtë lexim do te doja të ndodhë mirëkuptimi me lexuesin tim, sado qe ay (lexuesi) nuk është dhe ndofta në gjendje ti përngjas mendimeve të mija në korrelacion me të tijat.

Mitrovica - një shami fluturoj

Ishte ky një refren i njërës prej këngëve tona qe tashme dhe ndryshe emocionojnë dëgjuesit. Tallavaja e këngëve duke se e ka prekur edhe politikën. Madje edhe një mik i imi e cilësoj këto ditë atmosferën në Kosovë si me pamje te një tallavaje politike. Humbja mes gjasave dhe shpresave, Mitrovicën e ka lënë në një humnerë politike, e ka shndërruar atë një qytet monstruoz, që ngjallë tekat për ta përpirë njëri tjetrin. Ajo qe se kuptojë dhe më duket se është vetëm kënga tallava ajo me kajde defi, e thurë me refrene te një shamie qe fluturoj në Mitrovicë. E shamia u ndodhet në gjasat dhe shpresat e monstruozëve dhe në këngët tallava që tjerrin shundin e artit kosovar.

Hashim Rexhepi

Një figurë me pamje të dylltë, sot rishfaqet i pafajshëm në skenën shqiptare, madje deri në Drejtorinë e Bankës Qendrore të Kosovës. Parlamenti i Kosovës në krye me Jakup Krasniqin, zëdhënësin e dikurshëm të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe afër tij shumë komandant e drejtues lufte, atë ditë i hapën derën, e lan të broçkollitë serish diçka për Kosovën ky njeri i shfajësuar vetvetiu apo nga harresa - memoria e politikës institucionale atë ditë fjeti, memoria politike vdiq. U harruan figura e dikurshme e Hashim Rexhepi/t. Vallë kush edhe sot nuk do te pyeste vetën si është e mundur kjo, qe ky njeri hiq ndrysh që në rinin e tij politike nuk ngurronte të bëhej lojë e plojë e idiotësisë politike, të vjellë vrer për anti Kosovë. Madje, sjellja e tij në parlamentin e Kosovës i kalojë heshtur, shumë heshtur përtej fajësive politike te gjitha të bëmat e tij.

Nuk mund të mos e përkujtoj lexuesin tim edhe me këto fakte, po citoja : marrë nga „Bota Sot“një intervistë me Sinan Hasanin të datës 20.10.2004.

(Sinan HASANI : Mund të them se në atë kohë ka qenë një kontribut imi, por jo për Hashim Rexhepin. Nominimin e Hashim Rexhepit unë nuk e kam kundërshtuar. Madje po jua them edhe një gjë për herë të pare juve - propozimi im ka qenë dr. Halit Tërrnavci, të cilin nuk e ka dashur baza partiake e vet, e jo Hashim Rexhepi. Unë, në të vërtetë, e kam pasur student Hashim Rexhepin dhe është e vërtetë se në momentet kur ai nuk e ka pasur përkrahjen e partisë se tij, unë e kam mbrojtur dhe e kam përkrahur. Bile e kam përkrahur edhe atëherë kur ai ka qenë ne prag të dorëheqjes dhe largimit të tij nga skena politike. Këtë e kam bërë për arsye se kam konsideruar se në institucionet e Kosovës duhet të mbretërojë një qetësi për punë objektive. Pra, me Hashim Rexhepin nuk kam asnjë lidhje familjare, as shoqërore, as miqësore e nuk kemi as "interesa të njëjta të biznesit", sepse as moshën nuk e kemi të njëjtë). Shkoqur nga një intervistë e „Bota Sot“ me Sinan Hasanin.

Hashim Rexhepi ne postin e Drejtorit të Bankës Qendrore të Kosovës, e qe dikur ishte dora e djathtë e Komiteteve Qendrore të LKJ apo LKS; KK të LKK;KK-së ... Si mund te harrohen paçavuret e asaj kohe? Si mund ti lejohet të hyjë dhe të raportojë në Kuvendin e Kosovës për gjendjen e Bankës Qendrore të Kosovës? Dhe padyshim se kjo ka një përgjigjeje, e kjo përgjigjeje është se vetëm kësisoj mund të tregohet se kjo gjendje në Kosovë është suprimuar nga funksioni memoria e politikës, nëpër institucionet e saja po shkrihet turpi politik. E ky popull duhet te ketë frikë duhet të ngre zërin e tij kundrejt këtyre politikave e pushtetit që me memoria të fjetur vulvitet me fakte të turpit kombëtar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
arbeni24
Anëtar
Anëtar
arbeni24

Male
Numri i postimeve : 246
Age : 35
Vendi : Slloveni (Lublan)
Profesioni/Hobi : Biznisman
Registration date : 13/04/2009

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:06 pm

sbesoj qe esht shqiperia e pajtimit rreth bashkimit kombetar por une besoj se as kosova nuk esht e pajtimit per ket bashkim kombetar........

SHQIPETARET E URREJN SHOQI SHOJN AQ SHUM SAQE KURR NUK DO JEMI TE BASHKUAR....

ME SHUM KEQARDHJE............

POR ESHT FAKT SE QKA MUNDEM ME BEE SI 2-3-4 SHTETE SHQIPETARE NE SI NJE SHTET KURR NUK MUJNA ME E ARRIT NJE CAK......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:11 pm

Arbeni,

Bashkimi vjen se shpejti kunder deshires dhe punes se disave per ta penguar.

Dhenia e llogarise ka filluar dhe UDB-ja e din mire se po ikin njerzit e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:13 pm

Me vend e ke se jemi pik e pese!
Po si gjermanet qe u bashkuan duhet edhe ne.
Henokeri pat thene se kurre nuk dote bashkohet gjermanija .
PO pas nje jave populli u ngrite i teri ne kembe dhe shkaterruan murin dhe politiken tradhtare.
Sote vuajne 15 vet Politika ne burg ne gjermani pa s 10 vjetesh bashkim i denoi me burgim te gjate te gjithe ata udheheqes qe ishin kunder bashkimi!
per tradhti ngdaj atdheut!
Po edhe te ne duhet populli te then muret shqiptaro shqiptare ku jane shqiptaret!
Dhe politikanet qe ishin dhe jane kunder bashkimit dhe na copetuan edhe tani duhet mi vjerre ne midis prishtines ja tiranes.
Qe kurre shqiptarit tradhtare mos ti bje ndermend qe te tradhton kombin! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:15 pm

Bashkimi eshte i afert.
Mos u dekurajoni nga propoganda serbe e greke qe duan te na ulin moralin.
Gjerat jane mire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:16 pm

Murin e Berlinit shqiptar e mbajti, Milloshevici, Rugova, Berisha, Janullatos, Nano...

Dy kane ikur nga nje semundje e papritur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 41
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun May 31, 2009 10:57 pm

Jo murin pe ma Thaqi sala Sejdiu e te tjeret tashe se Milloshi ka vdek! fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 58
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyMon Jun 01, 2009 1:00 am

po sot u deshmua se jane ne kete rruge drejt bashkimit kombetare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Delia
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Delia

Numri i postimeve : 514
Registration date : 13/01/2008

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyMon Jun 01, 2009 1:09 am

Por Popullin nuk mund ta mbajn se thuhet një fjal e urt Hiqmet është ujë e Populli zall uji shkon por zalli jetë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyMon Jun 01, 2009 4:25 am

http://www.bashkimikombetar.com/histori-f8/kosova-djepi-i-shqiptarizmit-t2793.htm#194544
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptySun Jun 07, 2009 1:36 am

Me pas dashur shqiperija me i bashkue trojet shqiptare moti ish kry kjo pune,por keshtu i konvenon!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baki_ecc@yahoo.com
Fillestar/e
Fillestar/e
baki_ecc@yahoo.com

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 41
Vendi : Gostivar
Profesioni/Hobi : shqipetar
Registration date : 02/06/2009

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyMon Jun 08, 2009 4:48 pm

Bashkimi behet me bashkeveprim dhe me koncept te qarte e jo me zgjidhje afatshkurta e mareveshje te kota per bashkejetes me shkaun
Mbrapsht në krye Shko poshtë
agim__barja
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
agim__barja

Male
Numri i postimeve : 1410
Age : 58
Vendi : shqiperiaveriore
Profesioni/Hobi : EXSPERT I CESHTJESE KOMBETARE
Registration date : 24/10/2008

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyMon Jun 08, 2009 4:51 pm

PO BASHKIMI KOMBETARE ESHTE NE RRUGEN E DREJT DHE E SIGURTE POR KA DISA QE NUK SHOHIN E NUK E DOJN KETE APO PAGUHEN NE SHERBIMET E NDRYSHME
E SHQIPERIA ESHTE DUKE U BASHKUARE SEQ DITE E ME SHUME KJO ESHTE AJO STRATEGJIJA AFATGJATE E PERJETESHME BASHKIMI KOMBETARE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 EmptyWed Jun 10, 2009 12:50 pm

Keat qen te trazuar qe thone se bashkimi po vjen dhe se shqiperija eshte duke shkue drejte bashkimit,jan argatet e shkaut,sepse shqiperija se pari para disa diteve sivjet e jo moti greqise ja fali detin!E majmunata qe sofistizoni drejtersin e ju vrafte buka e shqiptarev !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?   A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..? - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A eshte Shqiperia e pajtimit rreth Bashkimit Kombëtarë..?
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: